PDA

View Full Version : Γιατι ΔΕΝ πρεπει να φοραμε κρανος...



Σελίδες : [1] 2

taurus
11/06/2007, 07:49
http://helmet.8m.net/kranos.htm

:hypnotize :eyepop: :eek: :sick: :a21: :a31:


Tι να πει κανείς... Μου αρέσει που είναι και επιστημονικά τεκμηριωμένες οι απόψεις τους.

Για όσους θέλουν να τα χώσουν (να ξεσπάσουν βρε αδερφέ), υπάρχει το ακόλουθο mail:

sipec@mail.com

Eγώ δεν άντεξα, έπρεπε να τα πω και ορίστε τι τους έστειλα:




Κύριε/κυρία,

Εκτός οτι από τα λεγόμενά σας φανερώνετε οτι είστε άσχετος με τη μοτοσυκλέτα, αποκαλύπτετε οτι είσαστε και επικίνδυνος και χρήζετε οπωσδήποτε ψυχιατρικής υποστήριξης... Ένα μόνο πράγμα θα σας πω... πάρτε μικρή φόρα και χτυπήστε το (άδειο προφανώς) κεφάλι σας σε μια κόχη τραπεζιού, κρεββατιού, ντουλάπας και δείτε το αποτέλεσμα. Μετά κάντε το ξανά φορώντας κράνος. Σκεφτείτε λοιπόν οτι κινήστε με την ιλιγγιώδη ταχύτητα στην πόλη των 20 χιλιομέτρων και οτι είτε πατάτε λάδια, είτε σας ρίχνει κάποιος και σκάτε με το κεφάλι σε κόχη πεζοδρομίου. Ερωτώ: θα χυθούν ή δε θα χυθούν τα (ανύπαρκτα) μυαλά σας στο πεζοδρόμιο? Θα συνέβαινε κάτι τέτοιο με το κράνος;
Δε θα αναφερθώ σε άλλα ανυπόστατα και φαιδρά που διαβασα στο αρθρο περί περιφερειακής όρασης πχ ή αδυναμίας να φοράσετε γυαλιά (εγώ πώς φοράω δηλαδή, είμαι ειδική περίπτωση?), περί περιδίνησης του εγκεφάλου και σπάσιμο σβέρκου κτλ, είμαι σίγουρος οτι αποτελούν προϊόντα ενός διεστραμμένου μυαλού. Να σας πω μόνο οτι αν φτάσει κάποιος να χτυπησει το κεφάλι του με τέτοια ταχύτητα που να σπάσει το σβέρκο του, πολύ απλά δε θα έχει μείνει ούτε κρανίο, ούτε μυαλό στη θεση του.
Δε θα επεκταθώ άλλο. Ένα θα πω... Επειδή με αυτά τα μυαλά (τα ποια?) που κουβαλάτε, θα φάτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το κεφάλι σας, εγώ θα απαιτήσω όταν σας συμβεί να σας κάνουν ευθανασία, για δυο λόγους: πρώτον επειδή έτσι θα γλιτώσει αυτή η χώρα από ένα διαταραγμένο άτομο και δευτερον επειδή δεν έχω ΚΑΜΙΑ διαθεση σαν Έλληνας φορολογούμενος να πληρώνω τα δικά σας κερατιάτικα.
Αυτά τα ολίγα και καλό σκότωμα.

Μετά τιμής
ένας συνειδητοποιημένος μοτοσικλετιστής

... και εκεί που λέω "Μπα, δε θα υπάρχει κανείς να το δει", αφού πέρασε κάμποσος καιρός έλαβα αυτή την απάντηση:

Αξιότιμε κύριε «συνειδητοποιημένε μοτοσικλετιστή» και κατά τα άλλα
ανώνυμε,

δεν είμαι ο συντάκτης του περί κράνους άρθρου εις το οποίο προφανώς
αναφέρεστε. Μετέφερα όμως τα λόγια και τις ευχές σας εις τους συντάκτες
και κατόπιν συνεννοήσεως με αυτούς σας απαντώ ως εξής:
-Αμφότεροι οι συντάκτες οδηγούν εντός πόλεως μηχανή φέρουσα παρμπρίζ
και χωρίς να φέρουν κράνος τα τελευταία 40 χρόνια επί, κατά μέσον όρο
τρεις ώρες την ημέρα, χωρίς καμιά πτώση ή
«ατύχημα». Επομένως με αυτό το δεδομένο κατ΄ εσάς ή είναι απίστευτα
τυχεροί ή απίστευτα ικανοί και σε κάθε περίπτωση δεν θα ικανοποιήσουν την
ευχή σας να σκοτωθούν. Βεβαίως, αν τους πετύχετε στον δρόμο μπορείτε να
κάνετε μία φιλότιμη προσπάθεια να πέσετε επάνω τους, αλλά ας μην σας
βάζω ιδέες, εσείς αποφασίζετε.
-Η «λογική» σας είναι του είδους που δεν επιτρέπει σχόλια ή ανταλλαγή
σκέψεων και επιχειρημάτων. Προφανώς δεν δώσατε καν προσοχή στις
υπάρχουσες παραπομπές για μελέτες και στατιστικές σε άλλες χώρες.
-Εάν είστε έμπορος μοτοσικλετών και παρελκόμενων, όπως είναι τα κράνη,
τότε η αντίδρασή σας είναι εύλογη, αφού θίγονται τα συμφέροντά σας.
-Επειδή ένα «μεγαλοφυές» και «λογικό» μυαλό όπως το δικό σας δεν είναι
δυνατόν να ασκήσει επιρροή σε «ανεγκέφαλους», η αντίδραση και τα σχόλιά
σας πάλι φαίνονται «φυσιολογικά».
Εκείνο το οποίο φαντάζει λίγο ανακόλουθο από πλευράς σας είναι το ό,τι
απευθύνετε τον λόγο σε άτομο το οποίο ο ίδιος θεωρείτε ανεγκέφαλο.
Τότε, ως ανεγκέφαλος, πώς θα εκτιμήσει ή κατανοήσει αυτά τα οποία του
γράφετε; Είναι σαν να λέτε με λόγια σε έναν κουφό πως είναι κουφός ή να
γράφετε γράμμα σε τυφλό και να του λέτε πως είναι τυφλός. Ο μεν πρώτος δεν
ακούει τα λόγια σας, ο δε δεύτερος δεν βλέπει τα γράμματά σας. Ευτυχώς
που υπάρχω εγώ ο διαμεσολαβητής.
-Θα πρέπει να χαίρεστε που τώρα πλέον το 99% των οδηγών δικύκλου φοράει
κράνος. Όταν έχετε χρόνο πηγαίνετε μια βόλτα από την στατιστική
υπηρεσία της τροχαίας και ζητείστε (είναι δωρεάν) να σας δώσουν τις
στατιστικές για το πόσο μειώθηκε ο αριθμός των δικυκλιστών (μερικοί προτιμούν να
μην οδηγούν καθόλου, από το να φοράνε κράνος) και συνυπολογιζομένης
αυτής της μειώσεως δείτε αν μειώθηκαν οι θάνατοι ή οι αναπηρίες όσων
οδηγούν με κράνος. Ίσως εκπλαγείτε.
-Η γνώμη σας είναι σεβαστή και έχει ήδη ληφθεί υπ' όψιν.
-Παρακαλούμε, μην μας θεωρήσετε τσιγκούνηδες ή αγενείς, αλλά δεν θα σας
ανταποδώσουμε τις ευχές περί «καλού σκοτώματος». Ούτως ή άλλως όλοι
είμαστε υπό τους φυσικούς νόμους και αυτοί μας κρίνουν άμεσα και απόλυτα.
Εσείς δείχνετε μία προτίμηση προς τους ανθρώπινους νόμους. Αν
κατορθώσετε να επιβάλλετε τους δεύτερους στους πρώτους, τότε θα είστε πραγματικά
Θεός, πράγμα το οποίο άλλωστε συνάδει και με την κρατούσα θρησκεία η
οποία θέλει τον άνθρωπο «καθ' εικόνα και καθ' ομοίωση» του εβραϊκού θεού
(Γιαχβέ ή Ελοχίμ, ανάλογα με την εβραϊκή παράταξη την οποία προτιμά ο
κάθε ένας).

Μεθ' υπολήψεως,

Γεώργιος Κουλούρης για τον ΣΕΠΕΚ και τους συντάκτες του περί το κράνος
άρθρου

Μιλάμε για απύθμενο θράσσος... Μήπως, λέω μήπως θα έπρεπε σε κάτι τέτοιους τύπους να πέσουν οι μυνήσεις βροχή, μόνο και μόνο επειδή παρασύσουν νέους με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που γράφουν?

super_toto
11/06/2007, 07:59
Αν και είχε ξαναμπει το link και είχε συζητηθεί αρκετά, τι να πω.

Μας κούφανες ρε φίλε. Θεωρούσα ότι ήταν απλά μια μ@λακία. Δεν περίμενα να υπάρχει άνθρωπος με γνώμη πίσω από το email.

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

taurus
11/06/2007, 08:26
Έψαξα μήπως έβρισκα κάτι αντίστοιχο, αλλά μάλλον δεν έψαξα αρκετά... Τεσπα, αν θέλουν οι mods, ας το κλειδώσουν αυτό και ας μεταφέρουν το ποστ στο αντίστοιχο θέμα.

Και όμως αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν και ζουν ανάμεσά μας... Τι να πει κανείς...

kalesin
11/06/2007, 08:39
Καλα εκανες κ αντεδρασες στελνοντας τη γνωμη σου σε σχεση με τα γραφομενα κ τις συμβουλες τους

ΟΜΩΣ......

το εκανες με λαθος τροπο


ο τονος σου στην επιστολη ηταν σχετικα εως αρκετα εριστικος.
Δεν σου λεω οτι εχεις αδικο, ομως με αυτο τον τροπο τους εδωσες την ευκαιρεια να σου απαντησουν με αυτο το ειρωνικο, επιτηδευμενο στυλακι, θαβοντας τα επιχειρηματα σου κ προβαλοντας τα δικα τους με εξυπνακιστικο τροπο.

Βεβαια θα μπορουσες να απαντησεις αναλογα, αλλα ενω αυτοι προφανως δεν εχουν αλλη δουλεια να κανουν, εσυ οπως κ οι αλλοι εχεις κ δεν μπορεις να αντιπαρατιθεσαι μεσω διαδικτυου με ολους, ειδικα οταν οι συκγεκριμενοι δεν εχουν κ κατι να πουν.


:wave2:

taurus
11/06/2007, 09:06
Μα αυτό ήταν το ζητούμενο φίλε μου, να τους τρίξω τα δόντια, δε χωράνε ευγένειες σε τέτοια υποκείμενα.

Όταν είμαι καλός, είμαι καλός... όταν όμως είμαι κακός, είμαι καλύτερος! :D

kiriakost
11/06/2007, 15:53
Μετα απο τέτοια δράση και παλικαριά , κερδίζεις ένα σακουλάκι πακοτίνια .. άξιος !! :ZZZ:

THEOD
11/06/2007, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από taurus
http://helmet.8m.net/kranos.htm

:hypnotize :eyepop: :eek: :sick: :a21: :a31:


Tι να πει κανείς... Μου αρέσει που είναι και επιστημονικά τεκμηριωμένες οι απόψεις τους.

Για όσους θέλουν να τα χώσουν (να ξεσπάσουν βρε αδερφέ), υπάρχει το ακόλουθο mail:

sipec@mail.com

Eγώ δεν άντεξα, έπρεπε να τα πω και ορίστε τι τους έστειλα:





... και εκεί που λέω "Μπα, δε θα υπάρχει κανείς να το δει", αφού πέρασε κάμποσος καιρός έλαβα αυτή την απάντηση:


Μιλάμε για απύθμενο θράσσος... Μήπως, λέω μήπως θα έπρεπε σε κάτι τέτοιους τύπους να πέσουν οι μυνήσεις βροχή, μόνο και μόνο επειδή παρασύσουν νέους με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ που γράφουν?

Φίλε μου κάποια στιγμή πρέπει να μάθεις να δέχεσαι ότι μπορεί και να υπάρχει ΑΛΛΗ άποψη και οπτική των πραγμάτων διαφορετική τόσο από την δικιά σου, όσο και από αυτήν της συντριπτικής πλειοψηφίας... Φυσικά το ποια θα δεχτείς, θα υποστηρίξεις και θα εφαρμόσεις παραμένει αναφαίρετο δικαίωμά σου...Από την άλλη όμως είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων η ελευθερία γραφής, σκέψης και έκφρασης, οπότε τα περί μηνύσεων μόνο ως ανέκδοτο μπορούν να σταθούν...


Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί παραπονιέσαι...Προσωπικά βρίσκω το ύφος της επιστολής σου χειρότερο από την απάντηση που έλαβες...

Aggelos_SV
11/06/2007, 22:42
Ο τύπος που απάντησε έχει καμιά σχέση με το γνωστό muppet και βο(υ)λευτή Κίμωνα Κουλούρη?:lol: :lol:
Μόνο έτσι εξηγείται η βλλλλακεία που τον δέρνει.
Άκου εκεί μοτοσυκλέτα με παρμπρίζ:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Πέραν της πλάκας ,η παραπλάνηση που προσπαθεί να περάσει ως άποψη του συντάκτη χρήζει μήνυσης.

AFTER
11/06/2007, 23:49
Τελικα δεν ηταν μια φαρσα το παραπανω site?
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


Σε λιγο καιρο θα λεμε, ''αυτα γινονται μονο στην Ελλαδα''(πως λεγαμε στην Αμερικη?...)

jasondakar
12/06/2007, 00:53
ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ:a31:

taurus
12/06/2007, 08:33
@kiriakost

Φίλε μου, δε δηλώνω ούτε παληκάρι ούτε μάγκας. Απλά είμαι ένας άνθρωπος που κοιτάει να μη συμβαδίζει με τη λογική "έλα-μωρέ-τώρα-δε βαριέσαι" των περισσότερων Ελλήνων και αντιδρώ σε ό,τι με ενοχλεί. Στην προκειμένη περίπτωση με ενοχλούν 2 πράγματα:
α) Το οτι κάποιος προσπαθεί να παίξει με τη νοημοσύνη μου και
β) Το οτι αυτός ο κάποιος μπορεί να παρασύρει κόσμο και να τον πάρει στο λαιμό του, χωρίς τύψεις κιόλας. Για αυτό το λόγο του χρειάζεται ΙΜΗΟ επειγόντως εισαγγελέας.
Επιπλέον είμαι ένας άνθρωπος που δεν επιτρέπει σε κανέναν να του απαντάει με ειρωνικό ύφος χωρίς αφορμή και δε βλέπω το λόγο γιατί να αποτελείς εσύ εξαίρεση σε αυτό...



@THEOD

Δεν παραπονιέμαι, απλά αναφέρω κάτι που με ενόχλησε πάρα πολύ. Νομίζω οτι αυτός ο χώρος είναι ΚΑΙ για αυτόν τον σκοπό, έτσι δεν είναι? :)

Όσο για την ελευθερία έκφρασης, μαζί σου.. είναι όμως κάποιες φορές που η ελευθερία καταντά ασυδοσία. Μη μου πεις οτι αν φτιάξω ένα blog στο οποίο θα γράφω "παίδες πάρτε ελεύθερα ναρκωτικά, είναι ακίνδυνα - το κρακ είναι πολύ καλύτερο από την κοκαΐνη, καθότι πιο εθιστικό - ο μπάφος δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα τσιγάρο, επιστημονικά αποδεδειγμένο αυτό" δε θα με μπουζουριάσουν από την πρώτη στιγμή? Μη μου πεις οτι αν γράψω εδώ μέσα οτι οι μισοί είστε μ@λ@κες δε θα φάω ένα μεγαλοπρεπέστατο ban? Μα γιατί ρε παιδιά, αφού οι μισοί ΔΕΝ είστε... :winka:
Επιπλεόν μη μου πεις οτι δε θα εκνευριστείς αν μάθεις οτι ο δάσκαλος των παιδιών σου τους πει οτι ο Χριστός ήταν απατεώνας, οι Έλληνες όλοι είμαστε τουρκόσποροι και οτι οι αντιστασιακοί του '40 ήταν αναρχικοί και τρομοκράτες... Εκτός αν είσαι από αυτούς που πιστεύουν οτι ορθώς ο "καλλιτέχνης" (μάλλον σκηνοθέτης τσόντας έπρεπε να πουν) κινηματογράφησε την τύπισσα που αυνανιζόταν ακούγοντας τον εθνικό μας ύμνο(για να γίνω και λίγο επίκαιρος), στα πλαίσια της απόλυτης ελευθερίας έκφρασης...

Aggelos_SV
12/06/2007, 11:46
Eγώ λέω να του στείλουμε μια απάντηση του τύπου:
Πολύ ενδιαφέρουσα η μέλετη γύρω από την μη χρήση κράνους.Είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική και τεκμηριωμένη κτλ κτλ κτλ και λοιπά γλειψίματα.

Στο τέλος να του κάνουμε πρόταση να στείλει την ''μελέτη'' αυτή στην FIM:lol: :lol:


Θα φάει και επίσημο/παγκόσμιο βρισίδι:lol: :lol:

zman
13/06/2007, 09:48
Την προηγουμενη φορα που αναφερθηκε το συγκεκριμενο θεμα ειπα ασ'το καλυτερα, αρκετα ακουσαμε απο τπυς "νομοταγεις πολιτες" του φορουμ την προηγουμενη φορα. Ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα οσων εχουν υποταχθει στη μοιρα τους να προσπαθουν να βαλουν ολους τους υπολοιπους στο ιδιο καλουπι για να μην αισθανονται οι ιδιοι τοσο κοροιδα. τα περισσοτερα πραγματα που υπαρχουν σ'αυτο το site ειναι γνωστα εδω και χρονια και μερικα τα εχουμε συζητησει με αρκετες παρεμβολες απο βρισιδια στην πορεια. Συνεχειστε εσεις να οδηγειτε με το μυαλο σας σε ανοιγμενα κεφαλια με 20χαω και μια και μπαινετε στον κοπο σκεφτειτε αυτες τις ωραιες εικονες οταν περπατατε η οταν οδηγειτε αυτοκινητο και ποδηλατο. Ευτυχως το να κλεινεις το κεφαλι σου στο κουτακι του σου αφαιρει λιγο απο το αγχος και αντιμετωπιζεις με λιγο περισσοτερο θαρρος την πραγματικοτητα, οτι δηλαδη οι μοτοσυκλετες ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ και οσοι τις οδηγουν μπορει και να σκοτωθουν απο κανεναν αφηρημενο ΙΧ.
Ειπαμε χιλιες φορες οτι ο σκοπος ειναι να μην οδηγαει ο κοσμος μοτοσυκλετα, τελεια. Το μεσο θα βρεθει αργα η γρηγορα. Αν εχετε αποριες, καντε ενα γρηγορο search στο google για mandatory car helmets, bicycle helmets κλπ. για να δειτε τις αντιστοιχες μελετες και αποτελεσματα /στατιστικες.
Και στην τελικη σταματηστε να ασχολειστε με τις προσωπικες επιλογες του καθενα και να μην ενοχλειτε κανεναν που δεν σας ενοχλει και απλα εκφραζει τη γνωμη του ειτε μεμονωμενα ειτε συλλογικα.
Και παρτε τις στατιστικες απο την τροχαια, οντως εχουν πλακα.
Θα γελασω παρα πολυ με τα επιχειρηματα και τις συζητησεις που θα ξεκινησουν οταν αρχισουν τα προσθετα και ηδη εφαρμοζομενα μετρα για την ασφαλεια μας, ηλεκτρονικη προσαρμογη ταχυτητας, φοσφωριζε γιλεκακια, διπλωμα για χιλιαρι στα 25+ , 100 ιπποι κλπ. κλπ. κλπ.

super_toto
13/06/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Την προηγουμενη φορα που αναφερθηκε το συγκεκριμενο θεμα ειπα ασ'το καλυτερα, αρκετα ακουσαμε απο τπυς "νομοταγεις πολιτες" του φορουμ την προηγουμενη φορα. Ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα οσων εχουν υποταχθει στη μοιρα τους να προσπαθουν να βαλουν ολους τους υπολοιπους στο ιδιο καλουπι για να μην αισθανονται οι ιδιοι τοσο κοροιδα. τα περισσοτερα πραγματα που υπαρχουν σ'αυτο το site ειναι γνωστα εδω και χρονια και μερικα τα εχουμε συζητησει με αρκετες παρεμβολες απο βρισιδια στην πορεια. Συνεχειστε εσεις να οδηγειτε με το μυαλο σας σε ανοιγμενα κεφαλια με 20χαω και μια και μπαινετε στον κοπο σκεφτειτε αυτες τις ωραιες εικονες οταν περπατατε η οταν οδηγειτε αυτοκινητο και ποδηλατο. Ευτυχως το να κλεινεις το κεφαλι σου στο κουτακι του σου αφαιρει λιγο απο το αγχος και αντιμετωπιζεις με λιγο περισσοτερο θαρρος την πραγματικοτητα, οτι δηλαδη οι μοτοσυκλετες ειναι ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ και οσοι τις οδηγουν μπορει και να σκοτωθουν απο κανεναν αφηρημενο ΙΧ.
Ειπαμε χιλιες φορες οτι ο σκοπος ειναι να μην οδηγαει ο κοσμος μοτοσυκλετα, τελεια. Το μεσο θα βρεθει αργα η γρηγορα. Αν εχετε αποριες, καντε ενα γρηγορο search στο google για mandatory car helmets, bicycle helmets κλπ. για να δειτε τις αντιστοιχες μελετες και αποτελεσματα /στατιστικες.
Και στην τελικη σταματηστε να ασχολειστε με τις προσωπικες επιλογες του καθενα και να μην ενοχλειτε κανεναν που δεν σας ενοχλει και απλα εκφραζει τη γνωμη του ειτε μεμονωμενα ειτε συλλογικα.
Και παρτε τις στατιστικες απο την τροχαια, οντως εχουν πλακα.
Θα γελασω παρα πολυ με τα επιχειρηματα και τις συζητησεις που θα ξεκινησουν οταν αρχισουν τα προσθετα και ηδη εφαρμοζομενα μετρα για την ασφαλεια μας, ηλεκτρονικη προσαρμογη ταχυτητας, φοσφωριζε γιλεκακια, διπλωμα για χιλιαρι στα 25+ , 100 ιπποι κλπ. κλπ. κλπ.

Αλλο το ένα και άλλο το άλλο. Άλλο να μην γουστάρεις να σε υποχρεώνουν να φοράς κράνος και άλλο να λες "Κρανος=Θάνατος"
μην τα μπερδευουμε.

Boxer
13/06/2007, 10:45
Δε θα επεκταθώ άλλο. Ένα θα πω... Επειδή με αυτά τα μυαλά (τα ποια?) που κουβαλάτε, θα φάτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το κεφάλι σας, εγώ θα απαιτήσω όταν σας συμβεί να σας κάνουν ευθανασία, για δυο λόγους: πρώτον επειδή έτσι θα γλιτώσει αυτή η χώρα από ένα διαταραγμένο άτομο και δευτερον επειδή δεν έχω ΚΑΜΙΑ διαθεση σαν Έλληνας φορολογούμενος να πληρώνω τα δικά σας κερατιάτικα.
Αυτά τα ολίγα και καλό σκότωμα

:nono:

EVI
13/06/2007, 11:04
[να σας δώσουν τις
στατιστικές για το πόσο μειώθηκε ο αριθμός των δικυκλιστών (μερικοί προτιμούν να
μην οδηγούν καθόλου, από το να φοράνε κράνος)]




στειλε μειλ και πες τους χαιρετισματα στην εξουσια οι πωλησεις μοτοσυκλετων αυξηθηκαν κατα 20% απο περσυ σε σχεση με τα αμαξια που ειχαν αυξηση 3%

(πηγη περιοδικο Ελευθερου τυπου κυριακης)


πιο παιδιαστικη συμπεριφορα και απο τους 2 σας δε θα μπορουσα να διαβασω

καλα ρε ταουρους τι ασχολησε ρε αγορι μου θα σωσεις το κοσμο? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ ΡΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ

ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΣ ΜΑΙ ΑΣ

ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑΖΑΝ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΕΜΑΣ ΣΤΗΝ ΔΥΣΤΙΧΙΑ ΜΑΣ να ηρεμισουμε και απο αυτους.......

ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ΕΔΩ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ στην πρωτευουσα μην χεσω


ΔΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΙ ΨΕΥΤΟΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΔΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΚΑΤΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΟΝΙΟΡΔΟΙ ΜΟΝΟ ΞΕΡΟΥΝ


ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΆ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΓΑΝΙΤΑ ΤΙΠΟΤΑ.



για αυτο σας λεω μην ασχοληστε τσαμπα και βερεσε.



ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 19 ΧΡΟΝΩΝ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΕΝΑ ΝΕΦΡΟ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΙΜΟΡΑΓΙΕΣ

ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΝ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ............Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΒΑΣΤΑΓΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ !.

ΓΙΑΤΙ? ΓΙΑΤΙ ΕΤΡΕΧΕ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΟΥΝ ΑΡΓΟ (οταν μιλαμε για συνετη οδηγηση ειμαστε φλωροι)

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΛΟΤΟΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ (υπερεκτιμιση δυνατοτητων αλλα ποιοι ειμαστε εμεις για να εχου με γνωμη?)

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ (ε καλα και μαλακια και αντισυνταγματικο θα μου πειτε εμενα τι θα κανω ρε? θα παω να πεθανω θα παω και θα κατσω στο κρεβατι που θα καθοταν η γριουλα στο νοσοκομειο γιατι ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΡΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΜΟΥ ΜΑΛΑΚΕΣ)

ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΟΡΑΣΗ................(ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΡΑΣΗ ΤΟΤΕ ΝΑ ΣΕ ΔΩ.)








:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Nik0s
13/06/2007, 11:12
Κυρίες και κύριοι, σας υπενθυμίζω πως εβρισκόμαστε στην κατηγορία προστατευτικός εξοπλισμός και όχι στις Διαμάχες. Παρακαλείστε να κρατήσετε το κόσμιο επίπεδο του thread για να μην έχουμε "μετακομίσεις".

Ευχαριστώ θερμά για την κατανόηση :D

EVI
13/06/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Κυρίες και κύριοι, σας υπενθυμίζω πως εβρισκόμαστε στην κατηγορία προστατευτικός εξοπλισμός και όχι στις Διαμάχες. Παρακαλείστε να κρατήσετε το κόσμιο επίπεδο του thread για να μην έχουμε "μετακομίσεις".

Ευχαριστώ θερμά για την κατανόηση :D

ειδες κανεναν να τσακωνετε???????? :confused: :confused: :confused:

(ασε που κατα την ταπεινη μου αποψη πρεπει να παει προς προβληματισμους.........η γενικες...........δεν εχει τιποτα που να αφορα μοντελα η οτιδιποτε τετοιο )


:wave2:

Nik0s
13/06/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ειδες κανεναν να τσακωνετε???????? :confused: :confused: :confused:

(ασε που κατα την ταπεινη μου αποψη πρεπει να παει προς προβληματισμους.........η γενικες...........δεν εχει τιποτα που να αφορα μοντελα η οτιδιποτε τετοιο )


:wave2:


Η επιθυμία σας, προσταγή μου :D

EVI
13/06/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Η επιθυμία σας, προσταγή μου :D



:look:


:beer: :beer: :beer: :beer: :) :) :)

T.R.E
13/06/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
θα παω να πεθανω θα παω και θα κατσω στο κρεβατι που θα καθοταν η γριουλα στο νοσοκομειο γιατι ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΡΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΝΟΣΗΛΕΙΑ ΜΟΥ ΜΑΛΑΚΕΣ)


Αυτο δεν παιζει,και ειναι κριμα να σκεφτονται ετσι μοτοσυκλετιστες προς συναδελφους....


Στο κατω κατω αυτος που δεν φοραει κρανος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παει μια και εξω,παρα να μεινει αναπηρος...

Υπο αυτην την λογικη καλυτερα να μην φοραει καθολου,να μην του πληρωνουμε και τα νοσηλεια και την αναπηρικη συνταξη...Χαρη μας κανει δλδ...

Ξεκολλατε λεω...

ΥΓ:καμια διαθεση για διαμαχη...:wave2:

zephyr1
13/06/2007, 11:37
Δεν το πατε απο τωρα στης διαμαχες για να μην παιδευεστε.

EVI
13/06/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Αυτο δεν παιζει,και ειναι κριμα να σκεφτονται ετσι μοτοσυκλετιστες προς συναδελφους....


Στο κατω κατω αυτος που δεν φοραει κρανος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παει μια και εξω,παρα να μεινει αναπηρος...

Υπο αυτην την λογικη καλυτερα να μην φοραει καθολου,να μην του πληρωνουμε και τα νοσηλεια και την αναπηρικη συνταξη...Χαρη μας κανει δλδ...

Ξεκολλατε λεω...

ΥΓ:καμια διαθεση για διαμαχη...:wave2:



αντε να στο ξαναπω


αν εχει παρει οτι ασφαλεια μπορει και παθει ατυχημα να δωσω και απο πανω οτι μπορω να τον βοηθησω

αν εχει πεσει ομως γιατι το παιζει ιδεολογος τοτε ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΕ



αυτα.


:beer:

sergiosm
13/06/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ο τονος σου στην επιστολη ηταν σχετικα εως αρκετα εριστικος.
Δεν σου λεω οτι εχεις αδικο, ομως με αυτο τον τροπο τους εδωσες την ευκαιρεια να σου απαντησουν με αυτο το ειρωνικο, επιτηδευμενο στυλακι, θαβοντας τα επιχειρηματα σου κ προβαλοντας τα δικα τους με εξυπνακιστικο τροπο.


Πράγματι ο τόνος της επιστολής ήταν εριστικός.

Το γεγονός όμως και μόνο ότι βρήκαν την ευκαιρία να απαντήσουν με τον τρόπο που απάντησαν, χωρίς κανένα σοβαρό επιχείρημα, σημαίνει απλά ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙΣΤΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Κατά την άποψή μου και πολύ ασχοληθήκαμε μαζί τους.

Καθένας έχει το δικαίωμα να λέει την άποψή του. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι είναι υποχρεωμένοι να την ακούν, πόσο δε μάλλον να τη δέχονται.

T.R.E
13/06/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αντε να στο ξαναπω
αν εχει παρει οτι ασφαλεια μπορει και παθει ατυχημα να δωσω και απο πανω οτι μπορω να τον βοηθησω
αν εχει πεσει ομως γιατι το παιζει ιδεολογος τοτε ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΕ
αυτα.
:beer:

Ετσι καπως σκεφτονται και αυτοι που οδηγουν αυτοκινητα για αυτους που οδηγουν μοτοσυκλετες...

Οτι ειστε αξιοι της μοιρας σας κυριοι και κυριες,και οτι αν σκοτωθειτε/χτυπησετε/δεν ξερω εγω τι αλλο τα ΗΘΕΛΕ ο κωλος σας...

Και εγω απλα δεν συμφωνω μ'αυτην την λογικη...Αφου θελει να ΜΗΝ φοραει κρανος,ας μην το φοραει...

Σαμπως εμεις παντα και παντου με δερματα και προστασιες?Μηπως ετσι θα καταντησουμε στο τελος επειδη καποιος που θελει το καλο μας θα μας υποχρεωσει να ντυνομαστε σαν αστακοι για να παμε μια βολτα?

Μηπως τελικα ειχε δικιο αυτος που προτεινε ολοι οι μοτοσυκλετιστες να γινονται υποχρεωτικα δωρητες οργανων?:cry: :cry:

Aggelos_SV
13/06/2007, 12:45
Λοιπόν,μετά από ώριμη και διεξοδική σκέψη κατέληξα στο εξής.
Το κράνος είναι μια μαλακία και μισή.
Εγώ δεν πρόκειται να ξαναφορέσω γιατί την θέλω τη ζωή μου.

Θα ήθελα επίσης να προσθέσω και κάποιους άλλους λόγους για τους οποίους είναι άκρως επικίνδυνο το κράνος.

Το θάμπωμα της ζελατίνας που σου περιορίζει την όραση τον χειμώνα.

Ο αεροδυναμικός θόρυβος στις μεγάλες ταχύτητες που σε αποσυγκεντρώνει και σε κουράζει.

Το δέσιμο στο λαιμό μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό σε όσους έχουν ευαίσθητα γένια και μπορεί να σου κόψει την κυκλοφορία του αίματος προς τον εγκάφαλο αν το δέσεις σφιχτά.

Όταν το κουβαλάς μαζί σου ,πχ για καφέ ,έχεις το άγχος πού θα το αφήσεις,μη στο ρίξει κανείς κάτω κλπ.Είναι γνωστό ότι το άγχος προκαλεί καρδιοαγγειακά νοσήματα και η μακροχρόνια χρήση κράνους μπορεί να αποβεί μοιραία.

Ποτέ ξανά κράνος κανείς σας παιδιά


Ελπίζω (οι περισσότεροι ) να καταλάβετε ότι ειρωνεύομαι

Gandalf dr685sm
13/06/2007, 13:02
Αδερφέ θες να του απαντήσεις;... αν και δεν βρίσκω τον λόγο προσωπικά, αλλά ας είναι.

Αναλυτικά λοιπόν.

Πρώτον στην απάντηση που σου μετέφεραν.


Σε κάθε στατιστικές υπάρχουν μονάδες που εμπίπτουν εκτός κανόνος. Οι αρθρογράφοι που αναφέρεστε , μπορεί να ανήκουν εκεί. Αυτό όμως δεν απαντάει στο ερώτημα που τους τέθηκε. Αν πέσουν (που εύχομαι να μην το βιώσουν ποτέ), πως ακριβώς θα προστατευτεί το κρανίο τους με την πολλαπλάσια ταχύτητα που θα συγκρουστεί με το έδαφος;
Τουτέστιν 1.5 κιλό περίπου κρανίου Χ περίπου 30-40 χλμ την ώρα (κατόπιν φρεναρίσματος) συν την αντίσταση που θα δεχθεί απο το σταθερό εμπόδιο.
Αν δεν απατώμαι το ανθρωπινο κρανίο , ραγίζει οστό , στα 1,2kgr/cm2 πίεσης με ταχύτητα κοντά στα 30 χλμ την ώρα όπερ στο παραπάνω παράδειγμα δέχεται περίπου 1,5kgr Χ 40 χλμ.ω. Νομίζω οτι αρκεί ο πολλαπλασιασμός για να φανεί η καταπόνηση που θα δεχτεί το κρανίο , χωρίς κάποιο προστατευτικό κέλυφος.
Η προστασία του κρανίου είναι σημαντική , νομίζω και κάθε προσπάθεια απόδειξης του εναντίον μόνο παράδοξη και αβάσιμη επιστημονικά μπορώ να την εκλάβω. Αν θέλετε και περισσότερα παραδείγματα που δεν στηρίζονται στην δύναμη του λόγου μου , μπορείτε να παρακολουθήσετε ατυχήματα με οχήματα σε πίστες , όπου είναι δυνατόν να γίνει αντιληπτό πως μπορεί ενα κράνος να σώσει το κρανίο του οδηγού αναβάτη.
Δεν χρειάζεται και ειδική λογική νομίζω για να αντιληφθούμε οτι ενα τριχωτό κεφαλής δεν αποτελεί αποτελεσματική προστασία σε μια πτώση σε άσφαλτο.

Πάμε στο κέιμενο τους τώρα.


1) Το κράνος μειώνει το περιμετρικό οπτικό πεδίο. Ενδέχεται να μην αντιληφθεί ο οδηγός ένα όχημα το οποίο έρχεται από πίσω και να συγκρουστεί με αυτό.


Πρόκειται για αστικό μύθο. Ο ενήλικος έχει περιμετρική όραση που εκτείνεται σε απόσταση 15 μέτρων σε οπτική 130 μοιρών και οχι 180 που ισχυρίζεστε έμμεσα. Πέραν τούτου ο άνθρωπος είναι ικανός να αντιληφθεί κινούμενο όχημα , μέχρι μια ορισμένη ταχύτητα (δεν την γνωρίζω ακριβώς για αυτό και δεν την αναφέρω). Όποια και αν είναι αυτή η ταχύτητα, αν την ορίσουμε εμεις σε παράδειγμα σε κίνηση μιας μηχανής ώς 50χλμ/ώρα του αναβάτη και 70 του επερχόμενου οχήματος να είσαστε σίγουροι οτι μέσα στα 11μέτρα ανα sec δεν θα προλάβει ο αναβάτης να δεί τίποτα, έτσι ώστε να αντιδράσει. Η κινηση της μηχανής βασίζεται κυρίως στην πρόληψη καταστάσεων και ελάχιστα στην αστραπιαία αντίδραση που πάρα πολλοί αναβάτες , δεν έχουν την ικανότητα να εφαρμόσουν.


Το κράνος μειώνει την ακουστική αντίληψη και ιδιαίτερα την ικανότητα προσδιορισμού της πηγής του ήχου. Κατά την οδήγηση, ιδιαίτερα μέσα σε πόλη, ο οδηγός αντιλαμβάνεται την ύπαρξη και θέση άλλων οχημάτων από τον θόρυβο π.χ. του κινητήρα ή των τροχών τους. Έτσι είναι δυνατό να κάνει ασφαλείς ελιγμούς και να αποφύγει πρόσκρουση. Κάθε μείωση της ακουστικής αντίληψης του περίγυρου, αυξάνει αισθητά και την πιθανότητα σύγκρουσης.

Δηλαδή μέσα στο χάος της αστικής κίνησης το ανθρώπινο αισθητήριο της ακοής είναι δυνατόν να ακούσει σε ενα κινούμενο όχημα με τον κλασσικό αεροδυναμικό θόρυβο στα ώτα, πολλαπλά κινούμενα οχήματα γύρω του και να αντιδράσει ανάλογα; Μήπως είναι λίγο αφελές και ατυχές το παράδειγμα; Για να μην μιλήσουμε και πάλι για το θέμα πρόληψης και αντίδρασης κατά την οδήγηση δικύκλου.


Η χρήση κράνους δίνει την ψευδαίσθηση ασφάλειας και ο οδηγός γίνεται λιγότερο προσεκτικός. Αυτός που φορά κράνος καθίσταται ανώνυμος και μειώνεται το αίσθημα ευθύνης προς τους άλλους. Κοινοί εγκληματίες ή τρομοκράτες φέροντες κράνος διαπράττουν αδικήματα χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο να αναγνωριστούν.

Στο θέμα του γενικού αφορισμού και χαρακτηρισμού κρανοφόρων , μπορώ απλά να αντιπαρέρθω γενικά με αφορισμούς για αρθρογράφους που γράφουν παρόμοιες ανακρίβειες και μύθους. Ούτε θέλω να το κάνω, ούτε νομίζω οτι είναι επειχήρημα νοήμων ανθρώπου αυτό.
Όσον αφορά το αίσθημα ασφάλειας... όντως αληθεύει. Αλλά η σύνδεση με την πρακτική οδήγησης, είναι τουλάχιστον ατυχής. Δηλαδή αναβάτες που δεν φορούν κράνος δεν προβαίνουν στις γνωστές "καγκουριές" επειδή αισθάνονται ανασφαλείς; Γιατί λοιπόν τότε στα νοσοκομειακά μας ιδρύματα, τα συχνότερα φερόμενα ατυχήματα με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις είναι εκείνοι που δεν φορούν κράνος;


4) Η χρήση κράνους προξενεί αίσθημα μικρής ή μεγάλης δυσφορίας στον οδηγό, ανάλογα με την ευαισθησία του, με αποτέλεσμα να μειώνει σε αντίστοιχο βαθμό και την προσοχή του. Η δυσφορία προκαλείται α) λόγω του βάρους του κράνους, β) λόγω της διατάραξης στην φυσική ψύξη της κεφαλής, διότι αφενός εμποδίζει την απαγωγή θερμότητας με εξάτμιση του ιδρώτα και εκπομπή υπέρυθρης ακτινοβολίας και αφετέρου κατακρατά την ηλιακή ακτινοβολία σε περίπτωση που το χρώμα του είναι σκούρο (η χαμηλή εντός πόλης ταχύτητα και οι στάσεις στα φανάρια αποκλείουν την ψύξη), γ) λόγω της υγρασίας που δημιουργείται από την παρεμπόδιση αερισμού, δ) λόγω της μείωσης της οπτικοακουστικής αντίληψης με αποτέλεσμα το άτομο να αισθάνεται αποκλεισμένο από το περιβάλλον.


Νομίζω οτι ειναι τουλάχιστον αστείο το επιχείρημα σας. Η ηλιακή ακτινοβολία είναι επικίνδυνη και το γνωρίζουμε όλοι τουλάχιστον σήμερα. Κάθε υλικό κάλυψης της επιφανείας δέρματος μας , είναι καλοδεχούμενο. Για τον εξαερισμό κεφαλής σας παραπέμπω στα sites για κράνη μηχανής , για να δείτε περί αεραγωγών και αντι-βακτηριδιακά υλικά προστασίας εντός του κέλυφους.
Η κίνηση επάνω σε δίκυκλο , χωρίς κράνος κάτω απο έντονο ήλιο μπορεί επίσης να προκαλέσει ηλίαση και φυσικά ζαλάδες με άμεσο αποτέλεσμα μια επίπονη πτώση με ίσως χείριστα αποτελέσματα. Επίσης για το καλοκαίρι να υπενθυμίσω οτι υφίστανται και κράνη τύπου MX-Half face κτλ. που σίγουρα είναι πολύ καλά αεριζόμενα ακόμα και αν περπατάτε στον δρόμο.

Gandalf dr685sm
13/06/2007, 13:03
5) Η χρήση κράνους εμποδίζει τον οδηγό να φορέσει τα γυαλιά κατά του αέρα και ήλιου, ενώ ο ενσωματωμένος πλαστικός ανεμοθραύστης είναι άχρηστος για πολλούς λόγους: α) Αν είναι σκούρος είναι ακατάλληλος για νυκτερινή οδήγηση και αν είναι άχρωμος είναι ακατάλληλος για οδήγηση με ήλιο), β) μετά από ένα διάστημα γεμίζει γρατσουνιές και καθίσταται ακατάλληλος σε κάθε περίπτωση.

Ισχύουν αυτά.. όπως ισχύει και το οτι κανένα γυαλί ηλίου δεν θα συγκρατήσει ιπτάμενο πετραδάκι στην Ε.Ο. που θα έρθει με μεγάλη ταχύτητα στο πρόσωπο μας. Η ζελατίνα είναι το μοναδικό αναλώσιμο υλικό του κράνους , για αυτό και πρέπει να το προσέχουμε και να το διατηρούμε όσο μπορούμε σε καλύτερη κατάσταση. Παρόλα αυτά , δεν είναι λύση η ολική απόρριψη του κράνους, επειδή πρέπει να αλλάζουμε μια ζελατίνα στα 2 χρόνια. Αν είναι δυνατόν!
Επίσης κανείς δεν απαγορεύει την ταυτόχρονη χρήση γυαλιών ηλίου και ζελατίνας κατά την διάρκεια της ημέρας. Αλλά ειδικά την νύχτα , μένει να μας προτείνετε και μια λύση στο πως ακριβώς σταματούν τα αντικείμενα που ίπτανται απο το να εισέρθουν στο μάτι σας, εφόσον δεν κάνετε χρήση κράνους.


) Εάν έντομο, όπως είναι η μέλισσα ή η σφίγγα, εισέλθει και παγιδευτεί στο κράνος, η προσοχή του οδηγού θα περισπαστεί με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο του οχήματος.

Το ίδιο μπορεί να συμβεί και ενώ είσαι σε τετράτροχο Ι.Χ ή ακόμα και όταν περπατάς (μέσα σε πουκάμισο). Αντίθετα όμως με τα παραπάνω, το κράνος φέρει ζελατίνα που μπορεί και κρατά μακριά έντομα μέσα απο το οπτικό μας πεδίο. Πέρα απο τα έντομα , μπορείτε να προσθέσετε και πετραδάκια, σκουπίδια κ.α. ωραία που κοσμούν τους Ελληνικούς δρόμους. Νομίζω οτι αυτό το επιχείρημα είναι παράρτημα του προηγουμένου.


1) Το κράνος, αν είναι κακά σχεδιασμένο, σε περίπτωση που η σύγκρουση έχει σαν αποτέλεσμα την ώθηση της κεφαλής προς τα πίσω, θα σπάσει την σπονδυλική στήλη με αποτέλεσμα την παράλυση ή τον θάνατο.

Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό και ενθαρρύνουμε τους αναβάτες να αγοράζουν κράνη μόνο με έγκριση τύπου απο την Ε.Ε.
Εκτός και αν αυτό εμπίπτει στην παγκόσμια συνομωσία που ωθεί τους αναβάτες να πέφτουν στον βωμό του κέρδους των εταιριών σε διεθνές επίπεδο.


2) Το κράνος, σε κάθε περίπτωση, αυξάνει την μάζα του συστήματος κεφάλι + κράνος, με αποτέλεσμα την δημιουργία εσωτερικών περιδινήσεων και καταστροφή ή κάκωση του εγκεφάλου ακόμα και χωρίς να είναι απαραίτητη η ύπαρξη ορατών εξωτερικών βλαβών! Αυτό συμβαίνει όταν η φορά του κτυπήματος κατά την πρόσκρουση δεν διέρχεται από το κέντρο βάρους του συστήματος κεφάλι + κράνος. Το κράνος δρα, δηλαδή, σαν ένα «σέικερ», μόνο που αντί για «νεσκαφέ», «φραπέ» γίνεται ο εγκέφαλος. Εάν υποτεθεί πως το κράνος προστάτεψε το κεφάλι σε μία συγκεκριμένη περίπτωση, ακόμα και τότε, όμως, η πιθανότητα να προκαλέσει θάνατο ή παράλυση είναι μεγάλη διότι αν οι απλοί άνθρωποι που θα προστρέξουν στον τόπο του ατυχήματος προσπαθήσουν να το αφαιρέσουν, αντί να αφήσουν να γίνει αυτό στο νοσοκομείο, τότε ενδέχεται να προξενήσουν θανατηφόρο ζημιά.

Να υποθέσω οτι δεν έχουν σχέση οι αρθρογράφοι με το τι εστί κράνος;
Το κράνος όταν το αγοράζουμε φροντίζουμε να..
- να εφαρμόζει τέλεια και να μην περιστρέφεται επάνω στο κεφάλι μας.
- Το υλικό του αποροφά δυναμικά την πρόσκρουση όπως ακριβώς κάνουν τα καινούρια αμαξώματα των οχημάτων , και όπως αυτά δεν μεταδίδει δυνάμης μέσα στην καμπίνα για επιβάτες-εγκέφαλο.
- το κράνος αφαιρείται απο ειδικό προσωπικό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο νοσοκομείο. Δεν έχει καμία δουλειά κανείς περαστικός να παίξει τον "γιατρό" και να το αφαιρέσει.


3) Το κράνος αφορά την προστασία της κεφαλής και μόνο. Δεν προστατεύει σε καμία απολύτως περίπτωση το υπόλοιπο σώμα και ιδιαίτερα στην σπονδυλική στήλη μπορεί να προξενήσει καταστροφική βλάβη. Και τίθεται το εξής εύλογο ερώτημα: Τι προτιμά κανείς, τον θάνατο ή να ζήσει παράλυτος ή σαν ζωντανός νεκρός;

Σαφώς και αφορά μόνο την προστασία της κεφαλής. Για το υπολοιπο σώμα έχουμε άλλο εξοπλισμό. ΤΟ ερώτημα είναι τουλάχιστον αφελές. Δηλαδή αν πέσουμε με κράνος , εξορισμού μένουμε παράλυτοι ή πεθαίνουμε; Παραδόξως οι αίθουσες των νοσοκομείων , είναι γεμάτες με παρόμοια περιστατικά και ιστορικά απο αναβάτες χωρίς κράνος.

Στην οικονομική διάσταση θα συμφωνήσω αλλά έγκειται σε άλλη σφαίρα συζήτησης και οχι στην οδική ασφάλεια.

όσον αφορά τα δήθεν επιστημονικά στοιχεία που αναφέρεστε, τα μισά είναι αμφιβόλου εγκυρότητας καθώς είναι αναρτημένα σε προσωπικά blogs ή πεσμένες ιστοσελίδες, όπως και οι εν λόγω καθηγητές αναφέρονται σε έργα και τεχνικές μελέτες άλλων επιστημόνων που παραδόξως , υποστηρίζουν οτι η χρήση κράνους σώζει.

Το δικό μου συμπέρασμα και εκατοντάδων άλλων αναβατών μηχανής, είναι πως αυθαίρετα έχει αναρτήσει ενα επικίνδυνο άρθρο για δεκάδες νέους αναβάτες , όπου θα δεχόμουν αν σε κάθε ατύχημα θανατηφόρο χωρίς την χρήση κράνους , λόγω της ανάγνωσης του άρθρου σας , λαμβάνατε και την ηθική ευθύνη για τα ασταθή, αβάσιμα και αστεία στοιχεία-επειχηρήματα που δίνεται όσον αφορά την μη χρήση κράνους.

==================

Φίλε μου αν θες να ασχοληθείς και άλλο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και να τους το στείλεις. Προσωπικά έχω σταματήσει να ασχολούμαι με τέτοιες υποθέσεις, μιας και όπως έχουμε πεί και στο παρελθόν...

Η ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΗ.


Gandalf

taurus
13/06/2007, 15:05
Ωραίος ο Gandalf! :cool:

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αξίζει τον κόπο, πάλι με μπουρδολογίες και επιχειρήματα του αέρα θα απαντήσει και δε μου φταίει σε τίποτα ο υπολογιστής μου όταν θα διαβάσω την απάντησή του. :mad:

Ίσως το καλύτερο που θα μπορούσε να γίνει θα ήταν η αποστολή του link και της αλληλογραφίας που ανταλλάχτηκε σε κάποιο περιοδικό ή σε κάποιον οργανισμό οδικής ασφάλειας για τα περαιτέρω...


@Boxer:
Το παραδέχομαι οτι ο τρόπος μου ίσως να μην ήταν ο πλέον ευγενικός, αλλά νομίζω οτι τελικά σε καλό μου βγήκε. "Αναγκάστηκαν" έτσι να απαντήσουν. Φανερώθηκαν και τελικά βγήκε το συμπέρασμα οτι δυστυχως το μπλογκ αυτό δεν είναι το δημιούργημα ενός ακόμα σπάμμερ, αλλά ανθρώπου ο οποίος πιστεύει αυτά που γράφει... Είναι ένα κέρδος και αυτό...

@EVI
Γιατί παιδιάστικη συμπεριφορά, μου εξηγείς?

@zman
Δηλαδή εσύ προτείνεις να οδηγούμε έχοντας άγνοια κινδύνου και όποιος φοβάται να μην καβαλάει μηχανή/οδηγεί αυτοκίνητο/περπατά στο δρόμο? Ο φόβος φυλάει τα έρημα αγαπητέ και εφόσον η επιβίωσή σου σε αυτούς τους δρόμους ΔΕΝ εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα, καλό είναι να "φοβάσαι" πού και πού οτι στο τάδε στενό που πηγαίνεις αμέριμνος και χαλαρός θα σου πεταχτει ο μεθυσμένος από ΣΤΟΠ και θα σε στείλει αδιάβαστο... Ε ναι λοιπόν, αν όπως καταλαβαίνω απαξιείς αυτούς που έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους το παραμικρό ενδεχόμενο και "υποτάσσονται" στο νόμο του κράνους, τότε θεώρησε και εμένα "υποταγμένο" και δηλώνω υπεύθυνα οτι δεν ντρεπομαι καθόλου γι' αυτό. Εξάλλου ως γνωστόν, ο Χαϊλάντερ είναι μη υπαρκτό πρόσωπο...
Ελπίζω μόνο να μην κατάλαβα λάθος τα λεγόμενα σου, αν μιλας σοβαρά ή ειρωνικά, αλλά ρε γμτ με ψιλομπέρδεψες βρε αδερφέ...

EVI
13/06/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από taurus


@EVI
Γιατί παιδιάστικη συμπεριφορά, μου εξηγείς?

[/B]


μαζι σου ειμαι ενα κατεβατο εγραψα αυτο σου εμεινε? :beer:

για να μην παρεξηγεις λοιπον σου λεω οτι οι τυποι εχουν επιχειριματα που δε με βρισκουν συμφωνη
οπως και σενα

αλλα και συ απορω τι ασχολησε με ''ανεγκεφαλους'' η τουλαχιστον με καποιους που οπως καταλαβενεις δε προκειτε να σου πουν α συγγνωμη λαθος.

αυτο εννοουσα.χαλας φαια ουσια. απλως.

απο κει και περα εσυ ξερεις τι πρεπει να κανεις εγω εδω λεω απλος την αποψη μου και τιποτα αλλο.

:beer: :beer:

taurus
13/06/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
μαζι σου ειμαι ενα κατεβατο εγραψα αυτο σου εμεινε? :beer:

για να μην παρεξηγεις λοιπον σου λεω οτι οι τυποι εχουν επιχειριματα που δε με βρισκουν συμφωνη
οπως και σενα

αλλα και συ απορω τι ασχολησε με ''ανεγκεφαλους'' η τουλαχιστον με καποιους που οπως καταλαβενεις δε προκειτε να σου πουν α συγγνωμη λαθος.

αυτο εννοουσα.χαλας φαια ουσια. απλως.

απο κει και περα εσυ ξερεις τι πρεπει να κανεις εγω εδω λεω απλος την αποψη μου και τιποτα αλλο.

:beer: :beer:

Nταξ... δεν μπορώ να πω οτι μου έμεινε και απωθημένο! :lol:


Δυστυχώς εκεί έχουμε καταντήσει φίλη μου, να λέμε οτι χαλάμε φαια ουσία όταν προσπαθούμε να αποδείξουμε τα αυτονόητα. Όπως έγραψε και ένας φίλος πιο πάνω "μόνο στην Ελλάδα"

Ή αλλιώς, όπως λέει ένας συνάδελφός μου "Σε όλον τον κόσμο είναι ίδια, στην Ελλάδα σπάει καρύδια"! :lol:

zireous
13/06/2007, 21:09
Το σάιτ που αναφέρεστε το μόνο που κάνει είναι βάζει στο τριπάκι δεκαπεντάχρονα να πουλάνε μούρη και να τη τσαλακώνουν γρηγορότερα.



Ξέρω κάνα δύο που δεν φοράνε ποτέ κράνος, και παρόλο που κάποιες φορές μιλάνε για τα "κατορθώματά" τους, η αλήθεια είναι ότι όχι μόνο είναι υπέρτατες κότες, δεν οδηγάνε ποτέ κοντά σε αστικά κέντρα (για να δουν τη γλύκα, και γιατί φοράμε το κωλοκράνος), παρά μόνο σε άδειους επαρχιακούς δρόμους, και μάλιστα κάτι κωλοπραπρά που είναι για το πέος.


zman, τα έχουμε ξαναπεί, σκέψου πόσο μαλακία είναι να μπερδεύεις δήθεν ελευθεριάζουσες ιδεολογίες (δε λέω για σένα, για το σάιτ λέω) με το γεγονός ότι ένας μπαγλαμάς ταρίφας μπλόκαρε για να πάρει πελάτη και ο πιτσιρικάς από πίσω, ξεκράνωτος (και "οργισμένος" αλλά και "διαβασμένος" από το σάιτ), κουβαλάει για μιά ζωή (ή μέχρι τη πλαστική) τη μούρη του σημαδεμένη (άμα είναι τυχερός).



Η καλύτερη αντιμετώπιση για τέτοια σάιτ είναι να τα γράφετε στα ®® σας αντί να τα διαφημίζετε -υπάρχουν και χειρότερα σάιτ στο νετ, πχ πως να μαγειρέψετε ανθρώπινο κρέας, πως να αποπλανήσετε 8άχρονα κλπ.


Θα μπορούσατε αντί να ασχολείστε με δαύτα, να τσεκάρετε πχ πως μπορείτε να βοηθήσετε τη CC.

VanDiemen
13/06/2007, 21:49
Εμένα "με" άρεσαν τα:

* Η τροχαία άρχισε σαρωτική εκστρατεία επιβολής χρήσης κράνους στους οδηγούς δικύκλων με την χρήση μέσων όπως είναι οι γερανοί κλπ.

(Αμ τα ελικόπτερα; Που τα πας τα ελικόπτερα; Εμένα, έτσι μου το σήκωσαν το παπί μια φορά που έκοβα βόλτες χωρίς κράνος. Και ευτυχώς που πρόλαβα και κατέβηκα! Παραλίγο να με έπαιρναν και μένα μαζί!)

* Στην χώρα μας τα περισσότερα κράνη εισάγονται. Δεκάδες δισεκατομμύρια δραχμές σε συνάλλαγμα χάνονται στο εξωτερικό για την αγορά αυτού του άχρηστου έως επικίνδυνου αντικειμένου.


(τι δεκάδες και τι δραχμές; Χιλιάδες δισεκατομμύρια Ευρώ έπρεπε να λέει!! Εμένα θα με έπειθε!)

Ο τύπος το πήρε πολύ πατριωτικά το γεγονός ότι του έκοψαν κλήση για κράνος κι αποφάσισε να πεθάνει, προσπαθώντας να μας κάνει να πιστέψουμε ότι "ο γιαλός είναι στραβός, δεν αρμενίζει αυτός στραβά!"
Φίλε, στείλ' του την απάντηση του Gandalf, μετά το διάβασμα της οποίας, βγάζοντας το επιφώνημα "α;", θα μείνει να κοιτάζει την οθόνη του, σα χάνος.
Όχι για να τον πείσεις (αυτό είναι αδύνατον). Για να επανέλθεις με την απάντησή του σε πραγματικά τεκμηριωμένες απόψεις (για να γελάσουμε λίγο).

kalesin
13/06/2007, 22:26
Θα ηθελα οι κυριοι του εν λογω site/blog να παραθεσουν δημοσια τα στοιχεια των ερευνων τους, για να μας αποδειξουν αυτα που πρεσβευουν

Βαζω ομως μερικες παραμετρους που μου ερχονται προχειρες στο μυαλο

- οι μελετες να αφορουν κρανη συγχρονα, πιστοποιημενα, με εγκρισεις τυπου κτλ. Οχι μελετες σχετικα με κρανη 15ετιας η κινεζικα/βιετναμεζικα κτλ "κρανη"
- οι μελετες να εχουν γινει απο επιστημονες πιστοποιημενους [δεν ξερω πως γινεται αυτη η πιστοποιηση, αλλα κατι θα πρεπει να υπαρχει], με δημοσιευμενες μελετες σε αναλογα περιοδικα. Οπως καταλαβαινετε, ονοματα γιατρων κ μελετητων που θυμιζουν καταστασεις μαγων γιατρων, μεγεθους αναλογο αυτων πο υ φτιαχνουν χαπια αδυνατισματος για telemarketing, δεν δυναται να θεωρηθουν σοβαρα
- Επιχειρηματα/γενικοτητες του στυλ "στην αμερικη δεν επιβαλεται το κρανος κτλ" δεν αποτελουν επιχειρηματα. Στην τελικη στο ιδιο κρατος που καλουμαστε να παρουμε ως παραδειγμα, επιτρεπεται η οπλοκατοχη κ οπλοχρησια χωρις ελεγχο.
- Επισης λογια του στυλ, μονο στην Ελλαδα ειναι υποχρεωτικη η χρηση του κρανους ενω στην υπολοιπη πολιτισμενη ευρωπη οχι, θα γινει δεκτη μονο με παραθεση των νομων των κρατων αυτων. Οπως καταλαβαινετε, η παραθεση 3-4 κρατων απο τα 50 κρατη της ευρωπης δεν αποτελει πλειοψηφια, αρα ουτε κ κατευθυνση

δεν μου ερχονται αλλα τωρα, αλλα φανταζομαι καταλαβαινετε που θελω να καταληξω.

Ο καθενας εχει δικαιωμα στην γνωμη του. Ο καθενας εχει δικαιωμα να διαλαλει κ να υποστηριζει τη γνωμη του. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει δικαιωμα να χρησιμοποιει παραποιημενα η ελλειπη στοιχεια για να την υποστηριξει. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει δικαιωμα να ερμηνευει γεγονοτα κ στοιχεια κατα το δοκουν, προκειμενου να υποστηριξει την αποψη του

Θα εμαι ο πρωτος που θα υποστηριξει το δικαιωμα του καθενος να πει τη γνωμη του, αλλα κ ο πρωτος που θα κινηθω με καθε μεσο εναντιον του στην περιπτωση που παραποιει η διαμορφνει στοιχεια οπως τον βολευουν. Ειδικα για την περιπτωση που λογω των παραποιημενων στοιχειων του, καποιος μπορει να χασει η να καταστρεψει τη ζωη του.

Απο τη στιγμη που για τα γραφομενα των κυριων, δεν υπαρχει η παραμικρη αποδειξη, παρα μονο θεωρηματα, παραδοχες προκειμενου να φτασουν σε αυθαιρετα συμπερασματα, τοτε τους θεωρω απατεωνες κ ακρως επικινδυνους.

μου ερχονται πολλα ακομα να γραψω [εχω φτιαξει κ φρεσκο καφε κ ειναι κ δυνατος], αλλα προς το παρον φτανουν.

Κ κατι τελευταιο. Στην περιπτωση που εγω πειστω κ δεν φοραω κρανος κ χτυπησω κ μαλιστα με τροπο κ ταχυτητες τις οποιες οι κυριοι αυτοι υποστηριζουν οτι ειμαι ασφαλης, κ εγω τους κανω μηνυση για παραπλανηση κ προκληση σωματικων βλαβων απο προθεση, θα μπορεσουν να φερουν αυτα τα στοιχεια στο δικαστηριο; Θα δικαιωθουν απο το δικαστηριο;



αυτα τα ολιγα

:wave2:

zman
13/06/2007, 22:40
taurus, υπαρχει διαφορα στο να εχεις συναισθηση του κινδυνου και στο να εισαι πανικοβλητος. Το πρωτο ειναι μια αισθηση που υποβοσκει εκει πισω στο κεφαλι σου, το δευτερο ειναι μια συνειδητη κατασταση που σου απασχολει το μυαλο συνεχως. Διαλεξε και παρε.
Η παραγραφος σου που παρεθεσαν και αλλοι περι ευθανασιας κλπ. θα μπορουσε να ειναι η κλασσικη ατακα απο οποιονδηποτε ΙΧ για οποιονδηποτε μοτοσυκλετιστη.
Σιγουρα τα επιχειρηματα τους δεν στεκουν 100% οπως δεν στεκουν κανενος. Μεχρι να λυθει το θεμα, υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι για κραξιμο και εισαγγελεα αλλα δεν βλεπω πολλους να ορυωνται για τα DVD των περιοδικων με τις σφηνες, τα κοκκινα, τα τριακοσσαρισματα στην πολη, τις καγκουριες στον Αγιο Ιωαννη με σπονσορα καταστηματα ειδων προστασιας και παραμυθια στους υποτιτλους περι "ελεγχομενων συνθηκων" κλπ., ολοι στη σειρα ηταν για αυτογραφα απο τον Ghostrider, ο Μπραλλος ειναι τιγκα στο εικονοστασι και δεν βλεπω κανεναν απο εσας στην ταβερνα να προσπαθειτε να φερετε τους 30-40 "αγωνιζομενους" καθε Σαββατοκυριακου στον ισιο δρομο.
Για τους νοσοκομειομανεις, πηγα για εξετασεις στο Ριο στο Παναπιστημιακο γιατι ο σβερκος μου με ειχε πεθανει το ΣΚ μετα το τρανταγμα απο την τρακα με τον ταριφα την Πεμπτη, εφημερευε, και ηταν τιγκα στις δηλητηριασεις, διαφορα γεωργικα κλπ ατυχηματα, αρρωστους απο τσιγαρο, ποτο, παχυσαρκια, σκισμενα ποδια χερια και παντοφλες, μερικα δερματικα, αλλα ανοιγμενο κεφαλι στα δυο δεν ειδα αυτη τη φορα. Ο γιατρος στη διαθεση σας για οποιον θελει μια μινι ερευνουλα για το απο τι μπορεις να πεθανεις σημερα εκτος απο γηρατεια. Εχει Husaberg 400.
Το προβλημα ειπαμε οτι ειναι το ποσο κοστιζει μια ψιλοαπροσεξια ενος ΙΧ στην ασφαλιστικη του αφου σε ΟΛΕΣ τις μελετες διαφαινεται καθαρα οτι ο κυριος λογος των τραυματισμων των οδηγων δικυκλων ειναι οτι "δεν τους ειδε" ο οδηγος του ΙΧ. Μεχρι να βγαλουν τις μοτοσυκλετες εντελως απο το δρομο οπως μαντρωθηκαν τελευταια πισω απο τα καγκελακια στα ανυπαρκτα και κατειλλημενα πεζοδρομια τους οι πεζοι (με τρομακτικο κινδυνο απο τα καγκελα για τα ακρα των μοτοσυκλετιστων) ο μονος τροπος για να μειωθει το κοστος ειναι να τους βγαλουμε απο το δρομο. Κρανακια λοιπον, κυνηγητο, γερανοι κλπ. και το οριο αλκοολ ενα κλασμα απο το αντιστοιχο των ΙΧ για να μην διαταραξουμε και την νυκτερινη οικονομια. Ας παιρνεις το αμαξι σου το Σαββατο το βραδυ για να πιεις και δυο τρια ποτηρακια μεσα στο οριο, αντε να γρατζουνισεις κανενα προφυλακτηρα το πολυ-πολυ.
Αυτα για τωρα. Μην ειστε προβατα αλλα ουτε στρουθοκαμηλοι.

liakaros
14/06/2007, 01:10
Παντως επειδη εγω πιστευω οτι και να στειλεις mail σε αυτους,οτι και να τους γραψεις οσο και αν

τους το τεκμηριωσεις,η οσο στην τελικη και να τους βρισεις ,θα ειναι χαμενος κοπος

εστειλα mail με την διευθυνση του site αυτου στο υπ.δημοσιας ταξης και στο υπ.μεταφορων με τα αναλογα σχολια μεσα...

Να μου πεις κατι εκανες τωρα...αλλα που ξερεις μερικες φορες καποια πραγματα ισως και να λειτουργουν,ποτε δεν ξερεις

Παντως το χρεος μου εχω την αισθηση το εκανα,απο κει και περα αν ποτε λαβω καποια απαντηση
θα σας ενημερωσω αμεσως...

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 02:25
Καλα ρε παιδια τοσα μελη εχει το φορθμ.Κανενα μαγκα(χακερ εννοαω) δεν εχουμε να μπει μες στο site και να του το κανει μπουρδελο.Εχω ακουσει πως ενας χακερ μπορει να παιξει και με τα ρευματα του υπολογιστη.Αντε, αν θα ειναι και πολυ μαστορας αυτος που θα βρουμε,να του καψει του @@ που ανεβασε το site και τις λαμπες του σπιτιου του,οχι τιποτα αλλο αλλα γιατι παρασυρει και παιδια με τις μαλακιες που γραφει.

kalesin
15/06/2007, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Καλα ρε παιδια .........



δηλαδη αν βρεθει τωρα ενα καλοπαιδο κ γινει κανενα πανηγυρι στο site τους, γιατι να κατηγορηθει ρε φιλε το φορουμ;


κανε μια παληκαρια κ σβηστο

:beer:

crs-k
15/06/2007, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Καλα ρε παιδια
..................


Η αυτοδικια ΔΕΝ ειναι λυση! :nono:

Υπαρχουν φορεις (κρατικοι) γι' αυτην την δουλεια...



Συμφωνω με τον kalesin απο πανω... :sick:

Gandalf dr685sm
15/06/2007, 09:09
να κάνεις deface το blog;.. γιατί;... για να του δώσεις πρόσθετη αξία και ενδιαφέρον; Δήθεν οτι προκαλεί βλέματα μια αστήρικτα λογικά άποψη;

Αρκεί μια καταγγελία σε αρμόδιο όργανο και αυτό αν κάποιον τον ενοχλεί τόσο πολύ μια άποψη τέτοια... Ας μην ξεχνάμε οτι κάθε χωριό έχει και τον γραφικό τρελό του. Μόνο στο Αστερίξ και Οβελίξ έδεναν τον βάρδο. Και εκεί ήταν κόμικ και το έκαναν για να γελάσουμε εμείς...

Για γέλιο λοιπόν , αρκεί να διαβάσουμε τι λέει...

Gandalf

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
δηλαδη αν βρεθει τωρα ενα καλοπαιδο κ γινει κανενα πανηγυρι στο site τους, γιατι να κατηγορηθει ρε φιλε το φορουμ;


κανε μια παληκαρια κ σβηστο

:beer:


Δεν ειναι αναγκη αυτος που θα κανει την δουλεια να πει πως ειναι απ'το moto.gr
Και το μηνυμα δεν το σβηνω.
Χωρις να εχω και διαθεση να τσακωθω με 'σενα φιλε μου.
Απλως αυτη ειναι η αποψη μου...

kalesin
15/06/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Δεν ειναι αναγκη αυτος που θα κανει την δουλεια να πει πως ειναι απ'το moto.gr
Και το μηνυμα δεν το σβηνω.
Χωρις να εχω και διαθεση να τσακωθω με 'σενα φιλε μου.
Απλως αυτη ειναι η αποψη μου...


δεν ειπε κανεις να τσακωθουμε, κουβεντα κανουμε

απλα επειδη οι τυποι που εχουν την εν λογω σελιδα, σιγουρα διαβαζουν το φορουμ, μη σου πω οτι μπορει να ειναι κ μελη, αν τυχον παθει κατι η σελιδα τους, ενα απο αυτα που θα κατηγορησουν θα ειναι κ το φορουμ αυτο.

Για προτροπη σε εγκληματικες πραξεις, υποθαλψη εγκληματια, οτι τους κατεβει στο κεφαλι τους εκεινη τη στιγμη.

Κ εγω δεν συμφωνω με τα γραφομενα τους, κ εγω τους θεωρω πολυ επικινδυνους για τις ζωες των συνανθωπων μας, ΑΛΛΑ...

οταν γραφω σε ενα δημοσιο βημα, το οποιο κ δεν ειναι κ δικο μου κ δεν πληρωνω κ κατι για να γραφω σε αυτο, οφειλω να το σεβαστω.

Ακομα κ αν διαφωνω με καποια πραγματα, ακομα κ αν θελω να αντιδρασω διαφορετικα, πρεπει να κρατησω καποια προσχηματα κ καποιους κανονες, αφου ειμαι φιλοξενουμενος




:beer: :beer:

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η αυτοδικια ΔΕΝ ειναι λυση! :nono:

Υπαρχουν φορεις (κρατικοι) γι' αυτην την δουλεια...



Συμφωνω με τον kalesin απο πανω... :sick:


Εισαι σιγουρος οτι καποιος κρατικος φορεας θα ενδιαφερθει για αυτη την διευθυνση???
Εξαλλου το να φορας κρανος ειναι νομικη υποχρεωση.
Καποιος που σου λεει οτι δεν μπορεις να φορας κρανος ειναι αντιθετος στο νομο αρα και παρανομος.
Ωστοσο κανεις δεν προκειτε να ενδιαφερθει(κρατικος φορεας) για να κατεβει το site.

Η αυτοδικια μερικες φορες ειναι λυση.
Εξαλλου δεν ειπα να σπασουμε στο ξυλο αυτον που ανεβασε το site
Απλως ειπα να του το κατεβασουμε.
Διοτι με αυτα που γραφει προσωπικα εγω στα 47 μου τα διαβαζω και γελαω.
Αν ομως τα διαβασει καποιο παιδι το οποιο να μην εχει και καποιον να του τα πριζει για το κρανος τοτε θα νομιζει πως ειναι σωστα αυτα που γραφει το ρεμαλι αυτο,γιατι ειναι γεγονος οτι τα πασαρει με πολυ πειστικο τροπο.

Αν εχεις παιδια θα καταλαβεις τι κανει αν ερθουν και σου πουν κατι τετοιες μπουρδες που διαβασαν απο κατι τετοια site.

Xrider
15/06/2007, 11:02
με βρησκει συμφωνω με αυτα που διαβασα στην ιστιοσελλιδα των τυπων...
Το κρανος θα επρεπε να ειναι προεραιτικο και μονο και οποιος θελλει να το φοραει.
Δεν θα κατσω να αναλυσω σε τι ειμαι αντιθετος απο αυτα που εγραψαν διαφορα μελοι,οπου και απο μονοι τους πιστευω οτι καλαβαιναν οτι αυτα που ειπαν ειναι εν μερη αληθεια.
Το κρανος ΔΕΝ σωζει ζωες,προφυλασσει εως καποιον βαθμο σε κατω απο ορησμενες συνθηκες,ειναι καλητερο απο το τιποτα σε περιπτωση που σκασεις ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ!
Ενα κρανος για να λειτουργησει για αυτο που εχει φτιαχτει πρεπει
1,Να μην εχει φαει πολυ ηλιο και ζεστη
2,Να μην εχεις κολλησει κανενα αυτοκολλητο
3,Να μην εχει πεσει/χτυπησει εστω και λιγο...ουτε σε καρεκλα να μην εχει χτυπησει,ουτε και με αλλο κρανος.
4,Να ειναι σφηχτα δεμενο κατα την χρηση του
5,Τα μαξιλαρακια να ειναι σε αριστη κατασταση
6,Να μην εχει περασει η ημερομινια ληξης...δλδ μετα 2 χρονια το πολυ.

Για οποιον προτρεξει να πει οτι δεν ισχυουν ας διαβασει το χαρτι που πηρε με το κρανος και ας δει ακομα και ο κατασκευαστης ΤΙ εγγυηση του δινει :lol:

Ακομα και αν το κρανος σωζει το κεφαλι με το ιδιο σκεπτικο θα επρεπε να φοραμε κανονικη πανοπλια...γιατι ενα χτυπημα στο χερι μπορει να σε αφησει κουλο,ενα στην πλατη παραπληγικο,ενα στο ποδι κουτσο κλπ.

Στην πιστα υποτιθεται οτι ειναι ιδανικες συνθηκες για μηχανη ακομα και αν πεσεις,δεν υπαρχουν πετρες,εχει αμμο για να σε φρεναρει,δεν εχει κολονακια,γκρεμους,αυτοκινητα κλπ και παρολα ταυτα εχουν πεθανει ατομα φορωντας και το κρανος....

ΤΟ κρανος οπως ειπαν αυτοι στο σαιτ δημιουργει προβλημα στον αερισμο του κεφαλιου,ποιος απο εσας φοραει σκουφο το καλοκαιρι?
Η ζεστη στο κεφαλι εκτος απο θερμοπληξια μπορει να φερει,λιποθυμιες,ζαλαδες ακομα και εγκεφαλικο.

Στην Αμερικη αν δεν κανω λαθος σε ορησμενες πολιτειες ειναι προερετικο το κρανος.

crs-k
15/06/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
..................
1,Να μην εχει φαει πολυ ηλιο και ζεστη
2,Να μην εχεις κολλησει κανενα αυτοκολλητο
3, ...... να μην εχει χτυπησει,ουτε και με αλλο κρανος.
.................
5,Τα μαξιλαρακια να ειναι σε αριστη κατασταση
6,Να μην εχει περασει η ημερομινια ληξης...δλδ μετα 2 χρονια το πολυ.
....................


Επιστημονικα τεκμηριωμενα πραματα δηλαδη, οχι μ@λ@κιες...

:lol: :rotflmao: :lol:

crs-k
15/06/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Εισαι σιγουρος οτι καποιος κρατικος φορεας θα ενδιαφερθει για αυτη την διευθυνση???
Εξαλλου το να φορας κρανος ειναι νομικη υποχρεωση.
Καποιος που σου λεει οτι δεν μπορεις να φορας κρανος ειναι αντιθετος στο νομο αρα και παρανομος.
Ωστοσο κανεις δεν προκειτε να ενδιαφερθει(κρατικος φορεας) για να κατεβει το site.

Η αυτοδικια μερικες φορες ειναι λυση.
Εξαλλου δεν ειπα να σπασουμε στο ξυλο αυτον που ανεβασε το site
Απλως ειπα να του το κατεβασουμε.
Διοτι με αυτα που γραφει προσωπικα εγω στα 47 μου τα διαβαζω και γελαω.
Αν ομως τα διαβασει καποιο παιδι το οποιο να μην εχει και καποιον να του τα πριζει για το κρανος τοτε θα νομιζει πως ειναι σωστα αυτα που γραφει το ρεμαλι αυτο,γιατι ειναι γεγονος οτι τα πασαρει με πολυ πειστικο τροπο.

Αν εχεις παιδια θα καταλαβεις τι κανει αν ερθουν και σου πουν κατι τετοιες μπουρδες που διαβασαν απο κατι τετοια site.


Και μεγαλα παιδια εχω (19 & 17) και συμφωνω στις αποψεις σου περι κρανους. :smilea:

Δεν συμφωνα στην (οποιασδηποτε μορφης) αυτοδικια, εστω και απεναντι σε καποιον που λεει μ@λα@κιες ή (και) επικινδυνα πραματα... :sick:

Εκανες καποια δοκιμη (π.χ.) να αποτανθεις σε καποιον φορεα και σε γραψανε? :confused:

Xrider
15/06/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Επιστημονικα τεκμηριωμενα πραματα δηλαδη, οχι μ@λ@κιες...

:lol: :rotflmao: :lol:
Τι δεν καταλαβες :confused:
Αυτα δεν τα λεω εγω.....αλλα ο αυτος που εφτιαξε το κρανος σου,οτι μαρκα κρανος και να εχεις.
Αν δεν τα θεωρεις τεκμηριωμενα τοτε γιατι φορας το κρανος?:confused:

kalesin
15/06/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider


Στην Αμερικη αν δεν κανω λαθος σε ορησμενες πολιτειες ειναι προερετικο το κρανος.


θα μπορουσα να απαντησω [προσωπικα παντα] κ στα υπολοιπα αλλα δεν θα το κανω. Γραφεις πολλες γενικοτητες κ καταληγεις σε καποια συμπερασματα απο υπεραπλουστευση.

Θα μεινω σε αυτο..

στις ΗΠΑ σε πολλες πολιτειες επιτρεπεται η θανατικη ποινη, χωρις επανεξεταση των στοιχειων. Σε πολλες πολιτειες στην 3 παραβαση [ακομα κ αν αυτες αφορουν κληση για παρκαρισμα] σε κλεινουν ισοβια. Σχεδον σε ολες τις πολιτειες επιτρεπεται η οπλοκατοχη κ η οπλοχρησια [οι διαμαρτυριες για το δικαιωμα στην "αυτοπροστασια" με 50αρι αντιεροπορικο, ειναι το ιδιο αστειες με το δικαιωμα στο να "περιοριζονται" οι εευθεριες με το κρανος].
Στο ιδιο κρατος η πολιτεια εχει το δικαιωμα να παρακολουθει τα γραμματα σου, τα τηλεφωνα σου, τα παντα σου, επειδη μπορει να εισαι υποψηφιος τρομοκρατης.

Τελικα αποφασιστε. Τι ειναι οι αμερικανοι; οι ηλιθιοι που τρομοκρατουν τον κοσμο κ τους μισουν ολοι, η παραδειγμα προς μιμιση; Να ξερουμε ρε παιδια. Η μηπως μονα ζυγα δικα μας;

Επειδη εχω παει κ εχω ζησει κ λιγο εκει, ξερω απο προσωπικη αποψη οτι ο λαος δεν ειναι οπως θελουν καποιοι να τον παρουσιαζουν, υπαρχουν πολλοι καλοι ανθρωποι, που νοιαζονται που σκεφτονται. Κ υπαρχουν κ ηλιθιοι

Ξερεις ποσους κ απο τις 2 κατηγοριες βλεπω γυρω μου καθημερινα ακομα κ στην πατριδαα μου;

:beer:

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
με βρησκει συμφωνω με αυτα που διαβασα στην ιστιοσελλιδα των τυπων...
Το κρανος θα επρεπε να ειναι προεραιτικο και μονο και οποιος θελλει να το φοραει.
Δεν θα κατσω να αναλυσω σε τι ειμαι αντιθετος απο αυτα που εγραψαν διαφορα μελοι,οπου και απο μονοι τους πιστευω οτι καλαβαιναν οτι αυτα που ειπαν ειναι εν μερη αληθεια.
Το κρανος ΔΕΝ σωζει ζωες,προφυλασσει εως καποιον βαθμο σε κατω απο ορησμενες συνθηκες,ειναι καλητερο απο το τιποτα σε περιπτωση που σκασεις ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ!
Ενα κρανος για να λειτουργησει για αυτο που εχει φτιαχτει πρεπει
1,Να μην εχει φαει πολυ ηλιο και ζεστη
2,Να μην εχεις κολλησει κανενα αυτοκολλητο
3,Να μην εχει πεσει/χτυπησει εστω και λιγο...ουτε σε καρεκλα να μην εχει χτυπησει,ουτε και με αλλο κρανος.
4,Να ειναι σφηχτα δεμενο κατα την χρηση του
5,Τα μαξιλαρακια να ειναι σε αριστη κατασταση
6,Να μην εχει περασει η ημερομινια ληξης...δλδ μετα 2 χρονια το πολυ.

Για οποιον προτρεξει να πει οτι δεν ισχυουν ας διαβασει το χαρτι που πηρε με το κρανος και ας δει ακομα και ο κατασκευαστης ΤΙ εγγυηση του δινει :lol:

Ακομα και αν το κρανος σωζει το κεφαλι με το ιδιο σκεπτικο θα επρεπε να φοραμε κανονικη πανοπλια...γιατι ενα χτυπημα στο χερι μπορει να σε αφησει κουλο,ενα στην πλατη παραπληγικο,ενα στο ποδι κουτσο κλπ.

Στην πιστα υποτιθεται οτι ειναι ιδανικες συνθηκες για μηχανη ακομα και αν πεσεις,δεν υπαρχουν πετρες,εχει αμμο για να σε φρεναρει,δεν εχει κολονακια,γκρεμους,αυτοκινητα κλπ και παρολα ταυτα εχουν πεθανει ατομα φορωντας και το κρανος....

ΤΟ κρανος οπως ειπαν αυτοι στο σαιτ δημιουργει προβλημα στον αερισμο του κεφαλιου,ποιος απο εσας φοραει σκουφο το καλοκαιρι?
Η ζεστη στο κεφαλι εκτος απο θερμοπληξια μπορει να φερει,λιποθυμιες,ζαλαδες ακομα και εγκεφαλικο.

Στην Αμερικη αν δεν κανω λαθος σε ορησμενες πολιτειες ειναι προερετικο το κρανος.



Κοιτα το νοημα του κρανους δεν ειανι να σε προφυλαξει απ'το να πεσεις σε τοιχο με 200.

Ειδικα για την πολη ειναι απαραιτητο γιατι σε προφυλασσει απ'τις χαζοπτωσεις,ειτε φταις εσυ ειτε αλλοι.για πραραδειγμα αν γλιστρησεις καπου ειτε σε χτυπησει καποιος,ακομα και με ταχυτητες κατω των 20χαω καπου θα προσγειωθεις,ειτε σε πεζοδρομιο ειτε σε καποιο παρκαρισμενο αυτοκινητο.Αν σκασεις μςε το κεφαλι,εμεινες εκει αν δεν φορας κρανος.Η αξια του κρανους ειναι πολυ μεγαλη.Μια πτωση σαν αυτη που ανεφερα φαντασοπυ ειναι σαν να πας να βαρεσεις το κεφαλι σου με ενα σφυρι,με δυναμη.Αν το βαρεσεις χωρις κρανος,το ανοιξες,ομως αν το κανεις με ενα κρανος οσο ελεεινο θες,τυπου safebet κτλ δεν θα παθεις τιποτα...Σκεψου οτι ακομα και ενα τοσο φτηνιαρικο κρανος θα σε προστατεψει.Τωρα το σωμα δεν εχει τοση αναγκη διοτι δεν ειναι τοσο ευαισθητο οσο το κεφαλι,δηλ αν βαρεσεις καποιο σημειο του σωματος σου με σφυρι,εκτως απ'τα @@ σου:lol: :lol: :lol: ,θα πονας για καμμια βδομαδα στη χειροτερη.

Xrider
15/06/2007, 11:21
Αυτη ειναι η εγγυηση που εχουν ΟΛΑ τα κρανη.

HJC hereby extends a limited warranty to the purchaser of HJC helmets that the helmet is free of defects in materials and workmanship.


Coverage
This warranty is applicable for manufacturer’s defects only and is good for one year from the date of purchasing. It does not apply to any problems arising out of wearer’s misuse, negligence, modifications, accident, etc


Disclaimer
Any warranty of merchantability and any implied warranty are hereby expressly disclaimed. In addition, HJC shall not be liable for any consequential damages

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Εκανες καποια δοκιμη (π.χ.) να αποτανθεις σε καποιον φορεα και σε γραψανε? :confused:


ΟΧΙ.Αλλα με εχουν γραψει για αλλα,ΠΟΛΥ πιο σημαντικα πραγματα,οποτε δεν πιστευω πως θα ασχοληθουν με ενα site...

Xrider
15/06/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
θα μπορουσα να απαντησω [προσωπικα παντα] κ στα υπολοιπα αλλα δεν θα το κανω. Γραφεις πολλες γενικοτητες κ καταληγεις σε καποια συμπερασματα απο υπεραπλουστευση.

Θα μεινω σε αυτο..

στις ΗΠΑ σε πολλες πολιτειες επιτρεπεται η θανατικη ποινη....

:beer:

Diladi oi Amerikanoi exoun kai nomous pou se orismenous den aresoun i tous 8eoroun ilithious,simenei oti oti kai na kanoun i oti nomo kai na exoun einai ilithios?
Tote stin Ellada emeis den 8a eprepe na milame KAN!!

gazofonix

An fas ena xtypima stin spondiliki stili pou apla pernane ola ta neura pou exeis..ti na to kaneis to kefali??
tora me to skeptiko tis aploustefsis -pou den nomizo na xrisimopoiisa- kai an perpatas kai peseis se kanena kagelo i gonia me to kefali....8a eprepe na fora kranos akoma kai otan perpatas.;) :beer:

crs-k
15/06/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τι δεν καταλαβες
......................


Να με συμπαθας, αλλα ΔΕΝ θα συνεχισω εναν διαλογο πανω σε φαιδροτητες... :sick: :wave2:

EVI
15/06/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Αυτη ειναι η εγγυηση που εχουν ΟΛΑ τα κρανη.

HJC hereby extends a limited warranty to the purchaser of HJC helmets that the helmet is free of defects in materials and workmanship.


Coverage
This warranty is applicable for manufacturer’s defects only and is good for one year from the date of purchasing.It does not apply to any problems arising out of wearer’s misuse, negligence, modifications, accident, etc


Disclaimer
Any warranty of merchantability and any implied warranty are hereby expressly disclaimed. In addition, HJC shall not be liable for any consequential damages


εμενα το shoei δε τα λεει αυτα και εχει 5 χρονια εγγυηση οπως και το Νολαν μου............(μονο σε αυτο απαντω σε τιποτα αλλο :beer: )

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Diladi oi Amerikanoi exoun kai nomous pou se orismenous den aresoun i tous 8eoroun ilithious,simenei oti oti kai na kanoun i oti nomo kai na exoun einai ilithios?
Tote stin Ellada emeis den 8a eprepe na milame KAN!!

gazofonix

An fas ena xtypima stin spondiliki stili pou apla pernane ola ta neura pou exeis..ti na to kaneis to kefali??
tora me to skeptiko tis aploustefsis -pou den nomizo na xrisimopoiisa- kai an perpatas kai peseis se kanena kagelo i gonia me to kefali....8a eprepe na fora kranos akoma kai otan perpatas.;) :beer:

Απλουστατα το κρανος το φορας γιατι εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησεις το κεφαλι σου.2ον το κεφαλι ειναι πολυ πιο ευαισθητο απ'την σπονδυλικη στηλη(οχι οτι αυτη δεν ειναι ευαισθητη).Σκεψου απλα ποσες φορες χτυπησαμε την σπονδυλικη μας στηλη σαν παιδια οταν παιζαμε.
Επειδη το θεμα ειναι αρκετα λεπτομην καταστρεφεις την συζητηση με,συγνωμη αλλα θα το πω, χαζα παραδειγματα,τυπου μπορει οταν περπαταω στο δρομο μπορει να πεσει ενας μετεωρητης πανω μου.

Φιλικα.


:beer:

Xrider
15/06/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
εμενα το shoei δε τα λεει αυτα και εχει 5 χρονια εγγυηση οπως και το Νολαν μου............(μονο σε αυτο απαντω σε τιποτα αλλο :beer: )


Shoei has been making the best motorcycle helmets in the world for more than 40 years and reflecting such experience all Shoei motorcycle helmets carry a 5 year warranty against all manufacturing defects.

τα υπολοιπα ειναι οπως και ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.
δλδ καλυπτουν μονο το σφαλμα υλικου και οχι τις νορμαλ φθορες,οπως το μικροχτυπημα οταν το ακουμπας στο γραφειο η οταν του βαζεις το αυτοκολλητο του μοτο και τα αλλα οπως ειπα πριν.Γιαυτο τον λογω και δεν σε καλυπτουν σε τιποτα.

Περισυ καποιος ειχε κανει ποστ που εσπασε το σαγονι του φωροντας κρανος και ηθελε να κανει μυνηση στην εταιρια-σε αυτο το φορουμ τα εγραφε-

Πληροφοριακα η HJC ειναι η θυγατρικη της Arai.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ

Απλουστατα το κρανος το φορας γιατι εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησεις το κεφαλι σου.2ον το κεφαλι ειναι πολυ πιο ευαισθητο απ'την σπονδυλικη στηλη(οχι οτι αυτη δεν ειναι ευαισθητη).Σκεψου απλα ποσες φορες χτυπησαμε την σπονδυλικη μας στηλη σαν παιδια οταν παιζαμε.
Επειδη το θεμα ειναι αρκετα λεπτομην καταστρεφεις την συζητηση με,συγνωμη αλλα θα το πω, χαζα παραδειγματα,τυπου μπορει οταν περπαταω στο δρομο μπορει να πεσει ενας μετεωρητης πανω μου.



Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ΟΛΕΣ οι πτωσεις που εχω κανει ειναι 4 και στις δυο πλαγιομετωπικη συγγρουση με αυτοκινητο που με μαζεψε με αρκετα χλμ.
Στην πρωτη με πεταξε απεναντι και στην 2η εκανα τουμπα πανω απο το αυτοκινητο.
Σε καμια απο τις 4 πτωσεις δεν φορουσα κρανος και μονο στην πρωτηη τρακα εσπασα αρκετα δοντια χτυπωντας το σαγονι στον ομω μου..πιστευω αν φοραγα το κρανος θα ειχα σπασει τον ομω μου.Ηταν και η μοναδικη φορα που χτυπησα κοντα στο κεφαλι.
Δεν εχω σπασει απολυτος τιποτα εκτος απο 6 δοντια μεχρι τωρα.
Κατα τα αλλα ειναι ενστικτωδη οι κινησεις που κανεις σε μια πτωση αρα χρησιμοποιεις και τα χερια οπως εκανα και εγω.
Οι δυο τρακες με αυτοκινητα θα σου πω μονο οτι μου κατεστρεψαν 2 μηχανες καινουργιες...και ξερεις τι λεφτα σου δινει η ασφαλεια μετα.


Αν θελεις πραγματικη ασφαλεια στην μηχανη η λυση ειναι μονο το κρανος σε συνδυασμο το airbag γιλεκο που δινει η BMW

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider




Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ΟΛΕΣ οι πτωσεις που εχω κανει ειναι 4 και στις δυο πλαγιομετωπικη συγγρουση με αυτοκινητο που με μαζεψε με αρκετα χλμ.
Στην πρωτη με πεταξε απεναντι και στην 2η εκανα τουμπα πανω απο το αυτοκινητο.
Σε καμια απο τις 4 πτωσεις δεν φορουσα κρανος και μονο στην πρωτηη τρακα εσπασα αρκετα δοντια χτυπωντας το σαγονι στον ομω μου..πιστευω αν φοραγα το κρανος θα ειχα σπασει τον ομω μου.Ηταν και η μοναδικη φορα που χτυπησα κοντα στο κεφαλι.
Δεν εχω σπασει απολυτος τιποτα εκτος απο 6 δοντια μεχρι τωρα.
Κατα τα αλλα ειναι ενστικτωδη οι κινησεις που κανεις σε μια πτωση αρα χρησιμοποιεις και τα χερια οπως εκανα και εγω.
Οι δυο τρακες με αυτοκινητα θα σου πω μονο οτι μου κατεστρεψαν 2 μηχανες καινουργιες...και ξερεις τι λεφτα σου δινει η ασφαλεια μετα.


Αν θελεις πραγματικη ασφαλεια στην μηχανη η λυση ειναι μονο το κρανος σε συνδυασμο το airbag γιλεκο που δινει η BMW


OK τι να σου πω ρε φιλε,προφανως δεν φορας κρανος.Επειδη απ'οτι καταλαβα εισαι και λιιιιγο βροντακας(4 στουκους με αμαξια:lol: :lol: :lol: ),και ουτε προκειτε να φορεσεις κρανος, πραγματικα ευχομαι το κρανος να σου ειναι σε καθε πτωση σου αχρειαστο.


Αααα, ασφαλεια δεν θα σου δωσει κανενα γιλεκο με αεροσακο.
Αν θες ασφαλεια παρε αμαξι:sun:



:wave2:

Xrider
15/06/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
OK τι να σου πω ρε φιλε,προφανως δεν φορας κρανος.Επειδη απ'οτι καταλαβα εισαι και λιιιιγο βροντακας(4 στουκους με αμαξια:lol: :lol: :lol: ),και ουτε προκειτε να φορεσεις κρανος, πραγματικα ευχομαι το κρανος να σου ειναι σε καθε πτωση σου αχρειαστο.


Αααα, ασφαλεια δεν θα σου δωσει κανενα γιλεκο με αεροσακο.
Αν θες ασφαλεια παρε αμαξι:sun:



:wave2:
οδιγο απο 9 χρονον και ειμαι 31....κμ εχω κανει χιλιαδες και Ελλαδα και εξωτερικο..."βροντακιας" δεν ειμαι .Μονο ετσι πεφτω απο μηχανη,μονο αν με κοπανησει καποιος.
Κρανος το φοραω υποχρεωτικα τα τελευταια 9 χρονια γιατι στην Ιταλια γραφουν..και μονο γιαυτον το λογω το φοραω..

δεν νοιωθω καμια ανασφαλει οταν δεν φοραω κρανος για να θελω γιλεκα και κρανη...εσυ και κατι αλλοι που εισαστε υπερ του κρανους για ασφαλεια θα επρεπε να τα φορατε.

:cool:
Για να μην βγουμε απο το θεμα...ειπα οτι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΦΟΡΑΓΑ,αν ειμασταν ελευθεροι να κανουμε τα του εαυτουμας και μονο...αλλα δεν ειμαστε..μαλλον το κεφαλι δεν ειανι δικο μου και δεν το κανω οτι θελλω, :yuck:

crs-k
15/06/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
..............................
μαλλον το κεφαλι δεν ειανι δικο μου και δεν το κανω οτι θελλω, :yuck:


Για να νομιζει καποιος οτι "ειναι δικο του το κεφαλι και το κανει οοοτι θελει" ...

Θα πρεπει...

Να ΜΗΝ εχει καμμια μανα, πατερα, αδερφια και φιλους που θα το κλαψουν και θα πικραθουν αφανταστα...

Να ΜΗΝ παει ΠΟΤΕ σε καποιο νοσοκομειο και κατασπαταλαει το δημοσιο χρημα, για την δικη του μαμακια...

Και στην τελικη...

Να ΜΗΝ ζει σε ΚΑΜΜΙΑ ευνομουμενη κοινωνια! :mad:



Ετσι, μαλιστα, να το καταλαβω ... :dizzy: :hypnotize

Boxer
15/06/2007, 14:46
Καταρχην οσες καταγγελιες και να κανετε σε αρμοδιους φορεις το site δεν θα κατεβει.
Διοτι ναι μεν ειναι νομος το κρανος αλλα αυτο δεν αφαιρει το δικαιωμα σε καποιους να διαφωνουν.

Τρανο παραδειγμα Ο Γιωργακης ο οποιος παλαιοτερα ειχε εκφρασει την αποψη να αποποινικοποιηθει το χασις. Εκανε ο ανθρωπος μια προταση.(ασχετα αν τωρα το εχει κανει τουμπεκι μπας και γινει πρωθυπουργος.) Ετσι και αυτοι οι τυποι λενε τα δικα τους. Ειναι δικαιωμα τους. Δεν παραβιαζουν κανενα νομο υποστηρηζοντας οτι δεν πρεπει να φοραμε κρανος . Τον νομο τον παραβιαζουνε οταν δεν το φορανε. Προσπαθουνε και αυτοι μεσω της σελιδας (λεμε τωρα) να βρουν και αλλους ομοιδεατες , να μαζευτουν και εαν ειναι πολλοι να πιεσουν και αυτοι με τη σειρα τους ως κοινωνικη ομαδα κατα του κρανους τους φορεις.

Ειναι δικαιωμα τους.

Οπως ειναι δικαιωμα μας να διαφωνουμε , να μαζευομαστε εδω να το συζηταμε , να αγωνιστουμε το προστιμο του κρανους να φτασει τα 1500 € και ουτω καθ'εξης.:wave2:

ΓκαζοφωνιΞ
15/06/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
οδιγο απο 9 χρονον και ειμαι 31....κμ εχω κανει χιλιαδες και Ελλαδα και εξωτερικο..."βροντακιας" δεν ειμαι .Μονο ετσι πεφτω απο μηχανη,μονο αν με κοπανησει καποιος.



Το βροντακας τα ανεφερα γιατι κι εγω οδηγω 2κυκλο με μοτερ απο τα 15 και τωρα αισιως εχω φτασει τα 47(...γμτ).Αυτοκινητο δεν με εχει χτυπησει ποτε.
Μηπως εχεις και καποιο λαθος στον τροπο που οδηγεις.Μαλλον θα'πρεπε να'σαι πιο προσεκτηκος...

crs-k
15/06/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Καταρχην οσες καταγγελιες και να κανετε σε αρμοδιους φορεις το site δεν θα κατεβει.
Διοτι ναι μεν ειναι νομος το κρανος αλλα αυτο δεν αφαιρει το δικαιωμα σε καποιους να διαφωνουν.

Τρανο παραδειγμα Ο Γιωργακης ο οποιος παλαιοτερα ειχε εκφρασει την αποψη να αποποινικοποιηθει το χασις. Εκανε ο ανθρωπος μια προταση.(ασχετα αν τωρα το εχει κανει τουμπεκι μπας και γινει πρωθυπουργος.) Ετσι και αυτοι οι τυποι λενε τα δικα τους. Ειναι δικαιωμα τους. Δεν παραβιαζουν κανενα νομο υποστηρηζοντας οτι δεν πρεπει να φοραμε κρανος . Τον νομο τον παραβιαζουνε οταν δεν το φορανε. Προσπαθουνε και αυτοι μεσω της σελιδας (λεμε τωρα) να βρουν και αλλους ομοιδεατες , να μαζευτουν και εαν ειναι πολλοι να πιεσουν και αυτοι με τη σειρα τους ως κοινωνικη ομαδα κατα του κρανους τους φορεις.

Ειναι δικαιωμα τους.

Οπως ειναι δικαιωμα μας να διαφωνουμε , να μαζευομαστε εδω να το συζηταμε , να αγωνιστουμε το προστιμο του κρανους να φτασει τα 1500 € και ουτω καθ'εξης.:wave2:


+1 :cool:

project.breeze
15/06/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ΟΛΕΣ οι πτωσεις που εχω κανει ειναι 4 και στις δυο πλαγιομετωπικη συγγρουση με αυτοκινητο που με μαζεψε με αρκετα χλμ.
Στην πρωτη με πεταξε απεναντι και στην 2η εκανα τουμπα πανω απο το αυτοκινητο.
Σε καμια απο τις 4 πτωσεις δεν φορουσα κρανος και μονο στην πρωτηη τρακα εσπασα αρκετα δοντια χτυπωντας το σαγονι στον ομω μου..πιστευω αν φοραγα το κρανος θα ειχα σπασει τον ομω μου.Ηταν και η μοναδικη φορα που χτυπησα κοντα στο κεφαλι.
Δεν εχω σπασει απολυτος τιποτα εκτος απο 6 δοντια μεχρι τωρα.
Κατα τα αλλα ειναι ενστικτωδη οι κινησεις που κανεις σε μια πτωση αρα χρησιμοποιεις και τα χερια οπως εκανα και εγω.
Οι δυο τρακες με αυτοκινητα θα σου πω μονο οτι μου κατεστρεψαν 2 μηχανες καινουργιες...και ξερεις τι λεφτα σου δινει η ασφαλεια μετα.


Αν θελεις πραγματικη ασφαλεια στην μηχανη η λυση ειναι μονο το κρανος σε συνδυασμο το airbag γιλεκο που δινει η BMW



Είσαι πολύ τυχερός τότε και σου εύχομαι να συνεχίσεις να είσαι.Εγώ πάλι μία φορά όλη και όλη που ενεπλάκην σε ατύχημα κοπάνησα πάνω σε ένα αμάξι και έσκασα με μεγάλη δύναμη το κράνος στην άσφαλτο.Οι πονοκέφαλοι κράτησαν μέρες και είμαι σίγουρος πως αν δεν φορούσα κράνος ή θα ήμουν ακόμα στην εντατική ή απλά θα ήμουν κάτω από φρεσκοσκαμμένο χώμα

kalesin
15/06/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Καταρχην οσες καταγγελιες και να κανετε σε αρμοδιους φορεις το site δεν θα κατεβει.
Διοτι ναι μεν ειναι νομος το κρανος αλλα αυτο δεν αφαιρει το δικαιωμα σε καποιους να διαφωνουν.

Τρανο παραδειγμα Ο Γιωργακης ο οποιος παλαιοτερα ειχε εκφρασει την αποψη να αποποινικοποιηθει το χασις. Εκανε ο ανθρωπος μια προταση.(ασχετα αν τωρα το εχει κανει τουμπεκι μπας και γινει πρωθυπουργος.) Ετσι και αυτοι οι τυποι λενε τα δικα τους. Ειναι δικαιωμα τους. Δεν παραβιαζουν κανενα νομο υποστηρηζοντας οτι δεν πρεπει να φοραμε κρανος . Τον νομο τον παραβιαζουνε οταν δεν το φορανε. Προσπαθουνε και αυτοι μεσω της σελιδας (λεμε τωρα) να βρουν και αλλους ομοιδεατες , να μαζευτουν και εαν ειναι πολλοι να πιεσουν και αυτοι με τη σειρα τους ως κοινωνικη ομαδα κατα του κρανους τους φορεις.

Ειναι δικαιωμα τους.

Οπως ειναι δικαιωμα μας να διαφωνουμε , να μαζευομαστε εδω να το συζηταμε , να αγωνιστουμε το προστιμο του κρανους να φτασει τα 1500 € και ουτω καθ'εξης.:wave2:


+ οσα θελεις

Gandalf dr685sm
15/06/2007, 15:49
xrider...φοράς δεν φοράς ... το ίδιο μας κάνει... το δικό σου κεφάλι - ζωή ρισκάρεις.

Απο όσο φαίνεται ούτε μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα παραπάνω.

Το οτι οδηγείς μέχρι τώρα και δεν έχεις σπάσει κεφάλι μετά απο 4 ατυχήματα σοβαρά , είναι στατιστική ανωμαλία/εξαίρεση και οχι ο κανόνας.

Αλλά επειδή έθιξες κάποια πράγματα περί χρήσης κράνους... Για να μαθαίνεις.

1- Κάθε κράνος έχει διάρκεια ζωής μόνο αν είναι φτιαγμένο με υλικά όπως polycarbon και άλλα μειωμένης συνοχής. Στην Ελλάδα πάντως λόγω καθημερινής χρήσης σε extreme συνθήκες , (έντονος ήλιος , έντονη βροχή κτλ.) προτείνουν την αλλαγή στα κράνη κάθε το πολύ 3 χρόνια στα συγκεκριμένα και οχι 2 που λες.

2- κράνος φτιαγμένο απο carbon fiber ή carbon axial ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ... Θέλει βέβαια προσοχή. Πάντως αν νιώθεις ανασφαλής μπορείς να το πετάξεις μετά απο μ.ο. ζωής 4-5 έτη, έτσι για να αλλάξει ρε αδερφέ.

3- Το κράνος δεν παθαίνει τίποτα με ενα χτυπηματάκι στον τοίχο ή μια χαζοπτώση απο καρέκλα ... πέρα απο τον πληγωμένο εγωισμό μας (γμτ...γμτ... καινούριο...γμτ) και μια ωραία γρατζουνιά στο χρώμα. Βέβαια αν το σκάσεις κάτω με δύναμη, χαλάει η συνοχή του εσωτερικού υλικού και δεν απορροφά σωστά τις δυνάμεις απο ενα πιθανό τρακάρισμα.

Σημείωσε επίσης οτι μετά απο πτώση , για ποιά εγγύηση μιλάμε;... το κράνος είναι ήδη ρημάδι και δεν μπορείς να καταλάβεις τι έχει γίνει. Σημείωσε επίσης οτι τα κράνη που είναι εγκεκριμένα και φέρουν CE σήμα, έχουν δεχτεί κάποια test για να είναι εξακριβωμένο τι αντέχουν και τι οχι.

Για το θέμα εξαερισμού της κεφαλής... μου θυμίζεις τους αρθρογράφους στο εν λόγω site... Είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς οτι είναι καλύτερα να κυκλοφορείς 2-3 ώρες κάτω απο τον μεσημεριάτικο ήλιο , μόνο με το τριχωτό της κεφαλής;... Ηλίαση έχεις πάθει ποτέ σου;;; σου εύχομαι να μην σου τύχει.

Όσο για τα περί θερμοπληξίας... ΜΗΝ ΦΟΡΑΣ ΣΚΟΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΚΡΑΝΟΣ... χώρια που υπάρχουν τα ΜΧ, Half face , jet helmets... Έλεος δηλαδή... τι θα διαβάσουμε ακόμα εδώ.

Αν θες λοιπόν , φίλε xrider, μην το φοράς το κράνος.. είπα και πριν.. δικό σου κεφάλι είναι.. εμάς δεν μας "ακουμπάει". Αλλά μην μας βγάζει οτι είναι και σωστό απο πάνω. Θα ξεχάσουμε και αυτά που έχουμε μάθει πλέον...

ΓΜΤ.. και αυτοί οι οδηγοί αγώνων , όλο μλκς.. κάνουν. Ακούς εκεί να φοράνε κράνος επειδή νομίζουν οτι θα τους σώσει... Να δώ Alonso και Rossi, Stoner, Pedrosa, να περνάνε με γυαλι ηλίου στην πίστα πάνω στα θηρία , δηλαδη και τι στον κόσμο.. αφού το κράνος ούτως ή άλλως είναι επικίνδυνο αξεσουάρ.


ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ... ΕΛΕΟΣ... ΤΙ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ.

Gandalf

agelos
15/06/2007, 17:58
οι ανθρωποι ειναι παντελως ασχετοι απο μοτοσυκλετες & οχι μονο, ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ !!!
[SIZE=3] [COLOR=darkred] ΖΩ ΑΚΟΜΑ & ΓΡΑΦΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ !!![SIZE=3][COLOR=darkred] & φασιστας-δογματικος ειναι οποιος χωρις βιωματικη εμπειρια λει οτι το κρανος σκοτωνει[SIZE=3] "ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΡΑΓΑ"!?!: :bigcry: [U]

Xrider
15/06/2007, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
xrider...φοράς δεν φοράς ... το ίδιο μας κάνει... το δικό σου κεφάλι - ζωή ρισκάρεις.

Απο όσο φαίνεται ούτε μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις τι έγραψα παραπάνω.


Gandalf
Επειδη διαβασα αυτα που εγραψες εκανα το πρωτο ποστ.
Μπηκα στον κοπο να μπω στις σελλιδες της HJC k Shoei και σου εβαλα τους ορους της εγγυησης γιατι τα πραγματα δεν ειναι οπως νομιζεις.
Εγω βαριεμαι να ψαξω να σου βρω και απο τις αλλες εταιριες την εγγυηση.
Το χειροτερο ειναι να λες τι θα ηθελες να γινεται και οχι τι πραγματικα γινεται.
Και ναι ,ενα χτυπηματακι στο κρανος ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΚΡΑΝΟΣ και μπορει λιγοτερο απο ενα αυτοκολλητο που θα κολλησεις.
Η εγγυηση ειναι ενδικτικη..εγω σε προκαλω να στηλεις ενα μαιλ σε οποια εταιρια θελλεις και ρωτα τους οτι,κολλησες ενα αυτοκολλητο,χτυπησες το κρανος στο τραπεζι ,το αφησες στον ηλιο ενω επινες καφε για μιση ωρα το μαξιλαρακι μεσα εχει ψιλοκατσει....και ρωτα η εγγυηση του κρανους ισχυει ακομα???
Ετσι θα δουμε μετα ποιος λεει ιστοριες για αγριους....
Αναφορικα με τα ατυχηματα που ειχα ειναι 2 με αυτοκινητο και τα αλλα 2 απο καθαρα μαλακια δικη μου.


CRs

Για να νομιζει καποιος οτι "ειναι δικο του το κεφαλι και το κανει οοοτι θελει" ...

Θα πρεπει...

Να ΜΗΝ εχει καμμια μανα, πατερα, αδερφια και φιλους που θα το κλαψουν και θα πικραθουν αφανταστα...

Να ΜΗΝ παει ΠΟΤΕ σε καποιο νοσοκομειο και κατασπαταλαει το δημοσιο χρημα, για την δικη του μαμακια...

Και στην τελικη...

Να ΜΗΝ ζει σε ΚΑΜΜΙΑ ευνομουμενη κοινωνια!



Ετσι, μαλιστα, να το καταλαβω ...
Δεν νομιζω να ζητησει τα ρεστα απο κανεναν απο εσας καποιο συγγενικο μου ατομο αν μεινω στον "τοπο"...ουτε νομιζω κανενας που δεν με γνωρηζει θα τον παρει απο κατω.
Η ιατρικη περιθαλψη ξερεις,ειναι πληρωμενη αναλογα τι δουλεια κανεις και εχει 2 κατηγοριες οπου στην πρωτη αν εχεις μισθο 3000 ευρια πληρωνεις στο ασφαλιστηκο αλλα 2500 το λιγοτερο τον μηνα...οποτε δεν ειναι σπαταλη του κρατους,ουτε εσυ πληρωνεις τα δικα μου σπασμενα..γιατι αν βαλεις το 2500 χ 11 χρονια σου λεω εγω θα δεις ποσα εχω σκασει εγω για την ασφαλεια που θα μπορουσα να εχω και ιδιοτικη και να σκαω και λιγοτερα...
Αν τωρα το παρεις ετσι οπως το ειπες θα επρεπε πριν παρει καποιος μηχανη να κοιτανε τι δουλεια κανει και τι εισφορες εχει ετσι ωστε να ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ.
Προς το παρων με τα λεφτα τα δικα μου πληρωνω ιστοριες αλλων...
Εγω πιστευω οτι τετοιου ειδους υποθεσεις ειναι καθαρα ενα "πλιατσικο" για να γεμιζουν τα ταμεια του κρατους-ΦΠΑ κ κλησεις- και να κερδιζουν ορισμενοι-αφου ειναι σχεδον μονοπωλιο οι μαρκες και οι εισαγωγεις τους-...


παρεπιπτωντος για το ποστ του μελους που εσπασε το σαγονι του λογω του κρανους δεν ειδα να πειτε τιποτα,που πηγε η εγγυηση του?
Για ρηξτε μια ματια πρωτα και μετα τα ξαναλεμε.

zireous
15/06/2007, 20:59
Χrider μή προβάλλεις το προσωπικό σου φάρδος για επιχείρημα, δεν είναι.


Εγώ σε κωλοτούμπα με μηχανή πάντως, ακόμα και βάζωντας τα χέρια μπροστά, δέ γλίτωσα τα ράμματα -το να κάνω μαθήματα καταδύσεων αντί να φοράω κράνος δεν είναι λύση...



Όσοι έχετε παιδικά κολλήματα με το πόσο λάθος οι κρατικοί μηχανισμοί επιβάλλουν τη χρήση του κράνους με πρόστιμα, ξεπεράστε τα, και φοράτε πάντα κράνος -εσείς κερδίζετε.


Κάθε μέρα προσπαθούν διάφοροι να με ρίξουν, το γεγονός ότι τους περιμένω να κάνουν κάτι λάθος δε σημαίνει ότι κάποια στιγμή η τούμπα δεν θα έρθει. Δεν περιμένω από κανέναν να έχει την όποια εμπειρία που έχω οδηγώντας κουτιά και μηχανές από τα 15 μου χωρίς να προκαλέσω ατύχημα, το ακριβώς ανάποδο, περιμένω πάντα τη στραβή -και γλιτώνω συνέχεια επειδή αφήνω αποστάσεις, και κόβω σε περίεργα σημεία, για κανένα άλλο λόγο.


Ακόμα και στις πιο χαλαρές μου βόλτες, περιμένω τα πάντα. Έτσι κάνω περισσότερα απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.



Τα εύκολα επιχειρήματα είναι για τους εύκολους ανθρώπους, τα επιχειρήματα που άκουσα από τον Χrider δεν είναι καν επιχειρήματα. Το μόνο επιχείρημα που μπορεί να έχει ένας ξεκράνωτος άν και δεν πλέει στα μονοπάτια της λογικής (το "δικό μου είναι το κεφάλι, άμα θέλω να το σπάσω τί σε νοιάζει;"), μέχρι ένα σημείο εγώ θα το σεβαστώ σαν προσωπική άποψη.

Υποτίθεται όμως ότι εδώ συζητάμε μεταξύ φίλων, και εγώ στους φίλους άμα λένε μαλακίες μέχρι ένα σημείο προσπαθώ να το συζητήσω μαζί τους μπας και βάλουνε μυαλό έγκαιρα.


Το θέμα είναι απλό:

Το δάχτυλό μου ρε άμα χτυπήσω σε ξεκράνωτο, θα πάθει ζημιά, ζημιά που θα τη γλύτωνε άμα φόραγε το κωλοκράνος.



Το καινούριο μου Shoei έρχεται, είναι ανοιχτόχρωμο, πανάλαφρο, με γαμώ τους εξαερισμούς (που σημαίνει και ωτασπίδες σε κάποιες φάσεις, όπως και υποσιάγωνο το χειμώνα να μη μπάζει), και το κυριότερο, δεν τρίζει, σφυρίζει, κουνάει κλπ μετά τα 200 -που λόγω δουλειάς είναι σπάνια αλλά ο έχων υπομονή τρέχει για περισσότερα χρόνια.
:wave2:

taurus
15/06/2007, 23:03
Boxer

Έχω την εντύπωση οτι υπάρχει νόμος που τιμωρεί όσους ωθούν ή προτρέπουν άλλους σε παράνομες πράξεις, εξάλλου και η ηθική αυτουργία κάτι τέτοιο είναι. Αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος στο φόρουμ, μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα σε αυτό.


Xrider

Πριν λίγο καιρό φίλος μου που φορούσε κράνος έφαγε τούμπα στον Κηφισό με περίπου 140 χαω και καθώς κουτρουβάλησε ήρθε το κεφάλι του σε επαφή με την άσφαλτο 3-4 φορές. Το παιδί βγήκε ανέπαφο, πλην κάποιων καψιμάτων στο σώμα του από την τριβή.
Πριν ένα χρόνο συνάδελφός μου που δε φόραγε κράνος έπεσε σε στενό με μηδέν χλμ και ίσα που ακούμπησε το κεφάλι του, αφού είχε προλάβει να βάλει τα χέρια του, όπως λες οτι κάνεις εσύ. Σαν αποτέλεσμα είχε μια βαρβάτη διάσειση που τον ταλαιπώρησε πολύυυυ καιρό και πάλι τυχερός ήταν...
Θες να σου πω και το καλύτερο? Παιδικός μου φίλος είχε ένα ατύχημα με το αυτοκίνητο πριν χρόνια, με ταχύτητα πρόσκρουσης όχι πάνω από 40 χαω και επειδή δεν φόραγε ζώνη, χτύπησε το κεφάλι του στο πλαίσιο του παραθύρου. Αποτέλεσμα? Ενώ όταν τον βγάλανε δεν είχε ούτε μια γρατζουνιά, ένα εσωτερικό αιμάτωμα στο κεφάλι ήταν αρκετό για να τον κρατήσει παραπληγικό στο κρεβάτι, όπου και βρίσκεται ακόμα... :(

Και εσύ εξακολουθείς να πιστεύεις οτι είσαι ικανός που δεν έχεις χτυπήσει και όχι απλά κωλόφαρδος... τι να πω... vivere pericolosamente... :rolleyes:

lamogio
17/06/2007, 16:31
Καλά λένε ρε σεις, το κράνος είναι μια μ@λακία και μισή.
΄(τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ):
Κατεβαίνω Θησέα με 70-80, το κράνος ανοιχτό, φταρνίζομαι και…απ’ το τράνταγμα κατεβαίνει το καπάκι και σταματάει ακριβώς μπροστά στα μάτια μου.:confused:
Γκουλπ, σκότος βαθύ, μέχρι να καταλάβω τι έγινε φρένα του σκοτωμού, σφίξιμο κάργα στο τιμόνι, για 3-4 δεύτερα πήγαινα φρεναριστός χωρίς να βλέπω την τύφλα μου.
Πάνω στον ψιλοπανικό δε μου ‘κοψε να κάνω μια με το κουλό μου και να το κατεβάσω (ή ανεβάσω).:a31:
Καπάκι, δεύτερο φτάρνισμα ευτυχώς κι απ’ το δεύτερο τράνταγμα πεφτει το γ@μημένο και κλείνει και βλέπω ξανά, ακριβώς την ώρα που σταμάτησα.:)
Τι βλέπω όμως; Την ταλασσιά καρότσα φορτηγού στα 5 εκατοστά μπροστά μου.:eyepop:
Φρενάροντας και πηγαίνοντας στα γκαβά, μάλλον άλλαξα και λωρίδα γιατί το φορτηγό δεν ήταν μπροστά μου πριν.
Αρα, άμα δεν είχα κράνος θα φτερνιζόμουνα μια χαρά και δε θα πάθαινα τέτοιο χουνέρι.:p
Ασε που τα περισσότερα κωλόκρανα σε κόβουν στο χέρι άμα τα φοράς στον αγκώνα.
:rolleyes:

:D

jasondakar
17/06/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
Καλά λένε ρε σεις, το κράνος είναι μια μ@λακία και μισή.
΄(τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ):
Κατεβαίνω Θησέα με 70-80, το κράνος ανοιχτό, φταρνίζομαι και…απ’ το τράνταγμα κατεβαίνει το καπάκι και σταματάει ακριβώς μπροστά στα μάτια μου.:confused:
Γκουλπ, σκότος βαθύ, μέχρι να καταλάβω τι έγινε φρένα του σκοτωμού, σφίξιμο κάργα στο τιμόνι, για 3-4 δεύτερα πήγαινα φρεναριστός χωρίς να βλέπω την τύφλα μου.
Πάνω στον ψιλοπανικό δε μου ‘κοψε να κάνω μια με το κουλό μου και να το κατεβάσω (ή ανεβάσω).:a31:
Καπάκι, δεύτερο φτάρνισμα ευτυχώς κι απ’ το δεύτερο τράνταγμα πεφτει το γ@μημένο και κλείνει και βλέπω ξανά, ακριβώς την ώρα που σταμάτησα.:)
Τι βλέπω όμως; Την ταλασσιά καρότσα φορτηγού στα 5 εκατοστά μπροστά μου.:eyepop:
Φρενάροντας και πηγαίνοντας στα γκαβά, μάλλον άλλαξα και λωρίδα γιατί το φορτηγό δεν ήταν μπροστά μου πριν.
Αρα, άμα δεν είχα κράνος θα φτερνιζόμουνα μια χαρά και δε θα πάθαινα τέτοιο χουνέρι.:p
Ασε που τα περισσότερα κωλόκρανα σε κόβουν στο χέρι άμα τα φοράς στον αγκώνα.
:rolleyes:

:D

επειδη το εχουμε αυτο το κακο οι Ελληνες να χρησημοποιουμε λαθος τα πραγματα

ΤΟ σπαστο κρανος δημιουργηθηκε μετα απο προτροπη των Γαλλων γειατρων ωστε να μπορουν να διασοληνοσουν των τραυματια μεχρι να τον πανε νοσοκομειο

zman
17/06/2007, 21:09
Xrider δεν θα βγαλεις ακρη εδω περα...
Ειναι παγια τακτικη των τρομαγμενων και υποταγμενων καθε ειδους να προσπαθουν να βαλουν ολους τους υπολοιπους στο ιδιο καλουπι με καθε τροπο...
Ευχομαι να μη χρειαστει ποτε να τους βγαλει κανενας ανεκπαιδευτος τραυματιοφορεας το κρανος απο το κεφαλι μετα απο ατυχημα χωρις προηγουμενως να εχει ακινητοποιησει τη σπονδυλικη τους στηλη με ειδικο ναρθηκα που ΦΥΣΙΚΑ δεν φερει στον εξοπλισμο του ασθενοφορου. Ευχομαι επισης να μην τους τονωσει τοσο η χρηση του το αισθημα ασφαλειας που τους διακαταχει και καρφωθουν στο Μπραλλο με καμμια 250αρα...
Ευχομαι επισης να μην δυσανασχετησουμ πολλοι που στην Αγγλια ξεκινουν πιστοποιηση και διαβαθμιση των κρανων κατα NCAA πραγμα που μαλλον θα διπλασιασει την τιμη των καλων κρανων. Στην Αγγλια που 80% των τραυματισμων και 70% των θανατων απο μηχανες οφειλεται σε κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις παρ'ολο που ΟΛΟΙ φορανε κρανος, ανακαλυψαν οτι αν ανεβουν τα επιπεδα προστασιας που παρεχουν τα κρανη, θα σωσουν 50 ζωες το χρονο. Ισως αν γινει πια τοσο περιπλοκη και ακριβη η υποθεση μοτοσυκλετα να σωσουν μερικες χιλιαδες...
Να σας δω παλικαρια να τρεχετε στα δικαστηρια τα περιοδικα για διαφημιση παρανομης συμπεριφορας και να κανετε deface τα site τους. Με πιστοποιητικο εθνικοφροσυνης και νομιμοφροσυνης απο αυριο ολοι.
Εδω σεβομαστε το νομο, πηγαινουμε στην πολη με 50 σταματαμε, πληρως στα STOP, δεν κανουμε μετατροπες στις μηχανες μας και προπαντως δεν κανουμε σφηνες.
Υποκρισια φουλ...

Για τους ασχετους, στην Αμερικη οι πολιτειες χωρις υποχρεωτικο κρανος ειναι πανω απο τις μισες και οι θανατοι συνεχως μειωνονται απο σεμιναρια οδηγικης επιμορφωσης τοσο των μοτοσυκλετιστων οσο και των οδηγων ΙΧ.
Αλλα εδω τα σκλαβακια ξερουμε καλυτερα απο τους χαζοαμερικανους.

Παω τωρα για μπανιο με μπρατσακια γιατι φοβαμαι.

zireous
17/06/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Xrider δεν θα βγαλεις ακρη εδω περα...
Ειναι παγια τακτικη των τρομαγμενων και υποταγμενων καθε ειδους να προσπαθουν να βαλουν ολους τους υπολοιπους στο ιδιο καλουπι με καθε τροπο...
Ευχομαι να μη χρειαστει ποτε να τους βγαλει κανενας ανεκπαιδευτος τραυματιοφορεας το κρανος απο το κεφαλι μετα απο ατυχημα χωρις προηγουμενως να εχει ακινητοποιησει τη σπονδυλικη τους στηλη με ειδικο ναρθηκα που ΦΥΣΙΚΑ δεν φερει στον εξοπλισμο του ασθενοφορου. Ευχομαι επισης να μην τους τονωσει τοσο η χρηση του το αισθημα ασφαλειας που τους διακαταχει και καρφωθουν στο Μπραλλο με καμμια 250αρα...
Ευχομαι επισης να μην δυσανασχετησουμ πολλοι που στην Αγγλια ξεκινουν πιστοποιηση και διαβαθμιση των κρανων κατα NCAA πραγμα που μαλλον θα διπλασιασει την τιμη των καλων κρανων. Στην Αγγλια που 80% των τραυματισμων και 70% των θανατων απο μηχανες οφειλεται σε κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις παρ'ολο που ΟΛΟΙ φορανε κρανος, ανακαλυψαν οτι αν ανεβουν τα επιπεδα προστασιας που παρεχουν τα κρανη, θα σωσουν 50 ζωες το χρονο. Ισως αν γινει πια τοσο περιπλοκη και ακριβη η υποθεση μοτοσυκλετα να σωσουν μερικες χιλιαδες...
Να σας δω παλικαρια να τρεχετε στα δικαστηρια τα περιοδικα για διαφημιση παρανομης συμπεριφορας και να κανετε deface τα site τους. Με πιστοποιητικο εθνικοφροσυνης και νομιμοφροσυνης απο αυριο ολοι.
Εδω σεβομαστε το νομο, πηγαινουμε στην πολη με 50 σταματαμε, πληρως στα STOP, δεν κανουμε μετατροπες στις μηχανες μας και προπαντως δεν κανουμε σφηνες.
Υποκρισια φουλ...

Για τους ασχετους, στην Αμερικη οι πολιτειες χωρις υποχρεωτικο κρανος ειναι πανω απο τις μισες και οι θανατοι συνεχως μειωνονται απο σεμιναρια οδηγικης επιμορφωσης τοσο των μοτοσυκλετιστων οσο και των οδηγων ΙΧ.
Αλλα εδω τα σκλαβακια ξερουμε καλυτερα απο τους χαζοαμερικανους.

Παω τωρα για μπανιο με μπρατσακια γιατι φοβαμαι.


Εσύ δεν είσαι αυτός που ενώ φόραγες κράνος σε έκλεισε ένας ταρίφας πρόσφατα και γλίστρησες σε μια διαχωριστική και έπαθες ζημιά στον αυχένα (πάλι); :rolleyes:

Έχεις ιδέα τί θα πάθαινε το κεφάλι σου άμα κοπάναγε στο ταξί χωρίς κράνος με 40;

Γιατί το φόραγες; Δεν είχες λεφτά να πληρώσεις απλά το πρόστιμο;

zman
17/06/2007, 22:40
xireous,

Αν η γιαγια μου ειχε ρουλεμαν να ητανε πατινι. Το κρανος και μαζι το κεφαλι μου ουτε που πλησιασε το ταξι η το εδαφος. ΑΝ δεν φορουσα το fullface μπορει να τον ειχα δει οταν ηταν ακομα διπλα μου και οχι μπροστα μου.
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι τις περισσοτερες φορες φοραω κρανος. Τα'χουμε ξαναπει, εχω ενα για καθε δουλεια.
1 για πιστα
1 για βροχη
1 ανοιγομενο
1 σκειτμπορντ για την πολη (το καλυτερο απο ολα και σε ποιοτητα και σε ασφαλεια και εξαερισμο)
2 για dragster
3 για το χωμα
2 Jet κλασσικα
Και μερικα αλλα
Ολα αυτα ειναι αντελως ασχετα με το νομο.

Λεφτα για την κληση εχω, το διπλωμα μου δεν με παιρνει να χασω.
Η απολυτη υποκρισια...
Και καλα για την ασφαλεια μας, τωρα ολη η Αθηνα ειναι με fullface, σορτσακια και σαγιοναρες να πηγαινουν σαν χαζα μες στη ζεστη στο θαλαμο των αεριων.
Οι εμποροι ξεπουλησαν σε μερικες μερες. Πρεπει να πουλαμε πιο πολλα κρανη απο την Αγγλια.
Πολυ βολικο και για τα παρανομα τοποθετημενα μπλοκα, ο μπατσος σε βλεπει απο μακρια και επειδη εχεις μηχανακι σε σταματαει ευκολα και χωρις να μπλοκαρει την κυκλοφορια ενω επειδη μαλλον ανηκεις κατα 80% σε αδυνατη "ταξη" θα σκασεις και θα πληρωσεις γρηγορα και χωρις αντιρρησεις τα μισα. Αντε τωρα να σταματας για ζωνες, φθαρμενα λαστιχα, κτεο, καταλυτες κλπ.
Ο ενας συνεταιρος μου εφαγε κληση την Πεμπτη και του πηραν το διπλωμα για 10 μερες. Μετα το αφησαν να φυγει (χωρις διπλωμα). Το ιδιο ισχυει για ΟΛΟΥΣ.
Κανονικα επρεπε να ακινητοποιουν το μηχανακι και να πηγαινεις να το παρεις με φιλο σου με διπλωμα η γερανο. Το ιδιο και τα ΙΧ. Αν γινοτανε ομως αυτο, ο νομος θα αλλαζε σε μια εβδομαδα και μετα ζεστο χρημα γιοκ!
Δεν συμφωνω με το site, νομιζω οτι δεν μπορεις να προτρεπεις κανεναν να μην φοραει κρανος ασχετα αν πιστευω οτι αν ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ τα κρανη μαλλον θα ειχαμε λιγοτερους νεκρους απο μηχανες τελικα.
Προσπαθειες τετοιου ειδους χρειαζονται οργανωμενη αντιμετωπιση απο καλους δικηγορους και πολλα χρηματα.
Εγω ηδη εχω ανθρωπους να σκαλιζουν τα περιστατικα προκλησης βλαβων απο αφαιρεση κρανων και κακωσεις σπονδυλικης στηλης και να μαζευουν στοιχεια. Επισης (σημαντικοτερο) τους θανατους και τραυματισμους στο κεφαλι ματαξυ οδηγων και επιβατων ΙΧ αυτοκινητων και λεωφορειων. Αν η κυβερνηση θελει να το παιξει μπαμπακας πρεπει να μαθει να παιζει με τους κανονες και να σεβεται το Συνταγμα. Η πολυνομια εχει διπλη κοψη. Δεν γινεται και η πιτα ολακερη και ο σκυλος χορτατος.
Θα γουσταρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ οταν σταματησουν παντως να τα παιρνουν απο τα κρανη κι αρχισουν το κυνηγι για σφηνες, υπερβολικη ταχυτητα, εξατμισεις, πινακιδουλες, αντικοφτες κλπ. Τοτε να δω ολους τους "νομοταγεις πολιτες" του φορουμ τι επιχειρηματα θα εχουν.

taurus
18/06/2007, 08:34
To έχω ξαναρωτήσει και θα την κάνω και πάλι την ερώτηση, απευθυνόμενος σε εσένα.
Αν έχεις φτάσει στο σημείο μετά από κάποιο ατύχημα να αγχώνεσαι πώς θα σου βγάλουν το κράνος για να μην μείνεις παράλυτος, μήπως χωρίς αυτό θα ήσουν ήδη νεκρός με τα μυαλά χυμένα στην άσφαλτο?

Gandalf dr685sm
18/06/2007, 09:11
xrider... απλή λογική... ανεξαρτήτως εγγύησης... έχεις ενα SHOEI και του κολλάς ενα αυτοκόλητο... Πιστεύεις οτι θα είναι άχρηστο μετά; Οτι δεν θα καλύψει σε περίπτωση πρόσκρουσης;

Αλήθεια το πιστεύεις αυτό;

Οι εταιρίες τηρούν το γράμμα του νόμου και μερικές φορές ακόμα περισσότερο. Σε μερικές μηχανές αναγράφουν στο manual πως δεν πρέπει να ακουμπάμε τις εξατμίσεις ενώ δουλεύει το μοτέρ, γιατί θα καούμε. Πρέπει να στο πούν αυτό; Δεν ισχύει η κοινή λογική;

Σαφώς τώρα και ενα κράνος έχει κάποια όρια ανοχής. Αλλά σίγουρα δεν χαλάνε με ενα sticker ή με ενα μπουπ που θα κάνει πάνω σε ενα μικρό εμπόδιο ενώ το κρατάς στο χέρι. Αλλοίμονο... κράνος είναι οχι αυγό. Αν σου πέσει βέβαια απο ύψος ή το κοπανήσεις με φόρα εκεί τα πράγματα αλλάζουν.

Παρόλα αυτά , εγώ σε ξαναρωτώ... πέφτεις και το κράνος σε σώζει... ακόμα και αν έχει sticker ή αυτιά επάνω του. Σε νοιάζει για την εγγύηση οτι δεν ισχύει; Ποιό είναι το ζητούμενο;


Στα άλλα που είπα πιο πάνω, αλήθεια δεν βλέπω επιχειρήματα.. μόνο κάτι για εγγύηση ψέλισες και αυτό μάλιστα επάνω σε ενα θέμα που πραγματικά καθόλου δεν αγγίζει την καθημερινότητα παρά μόνο το γράμμα του τύπου.

zman...

Ενώ η ουσία των όσων λές έχει κάποιο σημαντικότατο νόημα, ο τρόπος που το αποδίδεις ,για μένα, είναι λάθος. Δηλαδή είναι λάθος η επιβολή κράνους επειδή δεν τηρούνται τα υπόλοιπα;

Με αυτό το σκεπτικό να μην εφαρμόζουμε γενικά τον ΚΟΚ (ανεξαιρέτως προστίμων) επειδή δεν ισχύουν τα όσα έπρεπε να ισχύουν. Είναι ενας ισοπεδωτικός ορθολογισμός που εμένα τουλάχιστον με βρίσκει αντίθετο.

Σαφώς και χρειαζόμαστε παιδεία (οχι μόνο οδηγική) και δρόμους. Σαφώς και αυστηρότερη αστυνόμευση απο εκεί και πέρα. Αλλά απο την στιγμή που δεν υπάρχει... τότε αυτό σημαίνει πως πρέπει να γίνουν όλα μπουρδέλο;

Γιατί αν εσύ το λές για το κράνος... ο άλλος θα το πεί για την ζώνη... ο επόμενος για το κινητό... ο παρακάτω για το STOP ... και ο επόμενος για το κόκκινο φανάρι.

Η λογική του πονάει κεφάλι , κόψει κεφάλι , νομίζω οτι είναι τουλάχιστον λάθος σε αυτό το σημείο.


Ευχαριστώ την Γιαγια-Αρκούδα για το ωραίοτατο κείμενο του. Διάβαστε το οι διαφωνούντες με την χρήση κράνους και κατανοήστε επιτέλους την απλή λογική.
Για χρήση κράνους και ζώνης (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41628&perpage=15&pagenumber=1)


Gandalf

reptile4
18/06/2007, 10:26
ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΛΟΓΟ ΧΡΟΝΟΥ, ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΚΩΤΩΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΕΙ!

Xrider
18/06/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
xrider... απλή λογική... ανεξαρτήτως εγγύησης... έχεις ενα SHOEI και του κολλάς ενα αυτοκόλητο... Πιστεύεις οτι θα είναι άχρηστο μετά; Οτι δεν θα καλύψει σε περίπτωση πρόσκρουσης;

Αλήθεια το πιστεύεις αυτό;

Οι εταιρίες τηρούν το γράμμα του νόμου και μερικές φορές ακόμα περισσότερο. Σε μερικές μηχανές αναγράφουν στο manual πως δεν πρέπει να ακουμπάμε τις εξατμίσεις ενώ δουλεύει το μοτέρ, γιατί θα καούμε. Πρέπει να στο πούν αυτό; Δεν ισχύει η κοινή λογική;

Σαφώς τώρα και ενα κράνος έχει κάποια όρια ανοχής. Αλλά σίγουρα δεν χαλάνε με ενα sticker ή με ενα μπουπ που θα κάνει πάνω σε ενα μικρό εμπόδιο ενώ το κρατάς στο χέρι. Αλλοίμονο... κράνος είναι οχι αυγό. Αν σου πέσει βέβαια απο ύψος ή το κοπανήσεις με φόρα εκεί τα πράγματα αλλάζουν.

Παρόλα αυτά , εγώ σε ξαναρωτώ... πέφτεις και το κράνος σε σώζει... ακόμα και αν έχει sticker ή αυτιά επάνω του. Σε νοιάζει για την εγγύηση οτι δεν ισχύει; Ποιό είναι το ζητούμενο;


Στα άλλα που είπα πιο πάνω, αλήθεια δεν βλέπω επιχειρήματα.. μόνο κάτι για εγγύηση ψέλισες και αυτό μάλιστα επάνω σε ενα θέμα που πραγματικά καθόλου δεν αγγίζει την καθημερινότητα παρά μόνο το γράμμα του τύπου.

zman...

Ενώ η ουσία των όσων λές έχει κάποιο σημαντικότατο νόημα, ο τρόπος που το αποδίδεις ,για μένα, είναι λάθος. Δηλαδή είναι λάθος η επιβολή κράνους επειδή δεν τηρούνται τα υπόλοιπα;

Με αυτό το σκεπτικό να μην εφαρμόζουμε γενικά τον ΚΟΚ (ανεξαιρέτως προστίμων) επειδή δεν ισχύουν τα όσα έπρεπε να ισχύουν. Είναι ενας ισοπεδωτικός ορθολογισμός που εμένα τουλάχιστον με βρίσκει αντίθετο.

Σαφώς και χρειαζόμαστε παιδεία (οχι μόνο οδηγική) και δρόμους. Σαφώς και αυστηρότερη αστυνόμευση απο εκεί και πέρα. Αλλά απο την στιγμή που δεν υπάρχει... τότε αυτό σημαίνει πως πρέπει να γίνουν όλα μπουρδέλο;

Γιατί αν εσύ το λές για το κράνος... ο άλλος θα το πεί για την ζώνη... ο επόμενος για το κινητό... ο παρακάτω για το STOP ... και ο επόμενος για το κόκκινο φανάρι.

Η λογική του πονάει κεφάλι , κόψει κεφάλι , νομίζω οτι είναι τουλάχιστον λάθος σε αυτό το σημείο.


Ευχαριστώ την Γιαγια-Αρκούδα για το ωραίοτατο κείμενο του. Διάβαστε το οι διαφωνούντες με την χρήση κράνους και κατανοήστε επιτέλους την απλή λογική.
Για χρήση κράνους και ζώνης (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41628&perpage=15&pagenumber=1)


Gandalf
Ρε Gandalf

εσυ νομιζεις οτι εγω οτι τα βγαζω απο το κεφαλι μου αυτα που λεω???!!!
το αυτοκολητο στο εφερα σαν παραδειγμα για να καταλαβεις ποσο γρηγορα και με το τιποτα βγαινει εκτος εγγυησης το κρανος!!
Δεν ειναι παπαρια αυτα που σου λεω!!
Το κρανος ειναι γεματο χημικες συνθεσεις οι οποιες με την παραμικρη αλλαγη το βγαζουν αχρηστο.Το αυτοκολητο με την κολλα που εχει χαλαει την χημικη συνθεση του περιβληματος και μπορει ακομα και να διαβρωσει το ιδιο το υλικο.
Χημεια του δημοτικου να ξερεις καταλαβαινεις οτι ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ φτανει για να γινει το κρανος ενα απλο καπελακι.
Σκεψου μονο οτι απαγορευεται δια ροπαλου να καθαρησεις το κρανος σου εξωτερικα με οινοπνευμα,γιατι αλλιωνεις την συνθεση του..τα γραφει και το βιβλιαρακι που σου δινουνν μαζι,ασχετα αν δεν σου εξηγει το γιατι.
Εγω σου ειπα στηλε μαιλ στην εταιρια που εφτιαξε το κρανος σου και πες οτι εβαλες ενα αυτοκολλητο επανο και αν ισχυει ακομα η εγγυηση....ειμαι 100% σιγουρος οτι θα σου απαντησουν αυτα που σου ειπα και δεν θελεις να πιστεψεις.
Ολα τα υπολοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες και πως ΘΑ θελαμε να ειναι τα πραγματα.
Στελνωντας ενα μαιλ θα σου λυθουν ολες οι αποριες,το βαζεις στο φορουμ και μετα θα καταλαβεις-τε οτι δεν λεω θεωριες δικες μου.
Το κρανος που εχεις εσυ με αυτο που φοραει ο Μελαντρι η ο Στονερ η ο Ροσσι δεν εχει καμμια σχεση..αυτοι μετα το τελος καθε αγωνα το πετανε.

Ταξιδευτής
18/06/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Το κρανος ΔΕΝ σωζει ζωες,προφυλασσει εως καποιον βαθμο σε κατω απο ορησμενες συνθηκες,ειναι καλητερο απο το τιποτα σε περιπτωση που σκασεις ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ!


Ρε συ Xrider, τωρα μου τα χαλασες! Αν και γενικα διαβαζω τις αποψεις σου με ενδιαφερον, εδω θα διαφωνησω καθετα, οριζοντια και διαγωνια!

Λες οτι το κρανος δεν σωζει; Για ρωτα και τον Νικο να σου πει φιλε! Επειδη ημουν ΕΚΕΙ και το ειδα, ξερεις τι θα ειχε παθει αν δεν το φοραγε; ΧΑΡΗΝ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ο φιλαρακος μου δεν επαθε γρατζουνια και ειχα την χαρα να τον εχω κοντα μου μετα απο λιγο και να πινουμε μπυριτσες στην παραλια! Για ΑΥΤΟ και ΜΟΝΟ, το κρανος του ειναι ΠΟΛΥΤΙΜΟ -και για εκεινον, αλλα και για εμενα και οσους τον αγαπαμε!

Και οσο για το αν προστατευει μονο αν ολα αυτα τα 1-2-3- που εγραψες ισχυουν, σε πληροφορω οτι το κρανος του Νικου, αν και Arai, ειναι της εποχης της λασπης, ταλαιπωρημενο, με χτυπηματακια κλπ και ειχε μαλιστα σαν προτεραιοτητα να το αλλαξει αμεσα.

Νικολα, δειξτους ρε συ το κρανος να μας πουνε μετα αν σωζει οχι... :rolleyes:

Gandalf dr685sm
18/06/2007, 12:04
Xrider...

επιμένεις και μου μιλάς για εγγυήσεις... και εγώ σου αντιπροτείνω κλασσική λογική , όπως σου βάζει και ο Ταξιδευτής. Το οτι μια εταιρία δίνει εχέγγυο για εγγύηση μόνο όταν το κράνος είναι σε "μαμά" κατάσταση είναι προβλεπόμενο , κυρίως γιατί οι νομικοί της σύμβουλοι δεν μπορούν να βάλουν διαβάθμιση στα πόσα stickers ή bumbs το κράνος θα είναι άχρηστο. Και είναι λογικό και φυσικό επακόλουθο αυτό.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι αν βάλω εγώ sticker που να αναφέρει επι παραδείγματι την ομάδα αίματος μου, θα κάνω το κράνος άχρηστο και δεν θα μπορεί να ανταπεξέρθει σε σύγκρουση. Είναι αστείο και μόνο σαν σκέψη.

Οπότε σου λέω και πάλι οτι σου δίνω δίκιο σε αυτό που λες, όσον αφορά την εγγύηση στο γράμμα του τύπου, αλλά στην πραγματικότητα το κράνος προστατεύει ακόμα και αν έχει 2-3 αυτοκόλλητα πάνω.


Gandalf

Xrider
18/06/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Xrider...

επιμένεις και μου μιλάς για εγγυήσεις... και εγώ σου αντιπροτείνω κλασσική λογική , όπως σου βάζει και ο Ταξιδευτής. Το οτι μια εταιρία δίνει εχέγγυο για εγγύηση μόνο όταν το κράνος είναι σε "μαμά" κατάσταση είναι προβλεπόμενο , κυρίως γιατί οι νομικοί της σύμβουλοι δεν μπορούν να βάλουν διαβάθμιση στα πόσα stickers ή bumbs το κράνος θα είναι άχρηστο. Και είναι λογικό και φυσικό επακόλουθο αυτό.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι αν βάλω εγώ sticker που να αναφέρει επι παραδείγματι την ομάδα αίματος μου, θα κάνω το κράνος άχρηστο και δεν θα μπορεί να ανταπεξέρθει σε σύγκρουση. Είναι αστείο και μόνο σαν σκέψη.

Οπότε σου λέω και πάλι οτι σου δίνω δίκιο σε αυτό που λες, όσον αφορά την εγγύηση στο γράμμα του τύπου, αλλά στην πραγματικότητα το κράνος προστατεύει ακόμα και αν έχει 2-3 αυτοκόλλητα πάνω.


Gandalf
Αν κατασκευαστης κρανους δεν σου δινει εγγυηση οτι το κρανος μετα απο ενα αυτοκολλητο η απο ενα ελαφρυ χτυπημα στο τραπεζι,σημαινει οτι το κρανος ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΠΕΛΑΚΙ...ουτε το ενα ουτε το αλλο σε προστατευει!
Το θεμα δεν ειναι καν για τα πολλα χιλιομετρα που ειπαν πολλοι εδω.
Το μεγιστο οριο ταχυτητας ειναι τα 140χλμ στον δρομο.Υποτιθεται οτι σε προστατευει και αυτοι εγγυουνται σε αυτα τα χιλιομετρα και λιγοτερα...αν καποιος πεσει με 30χλμ και χτυπησει σε κρασπεδο και το κρανος σπασει αυτοι δεν φερουν καμμια ευθυνη για τον απλο λογω οτι εσυ μπορει να του εκανες ενα πολυ μικρο χτυπημα στην καρεκλα και το αχρηστευσες εν αγνοια σου.
Την εγγυηση στην αναφερω συνεχεια γιατι ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΧΑΡΤΙ που σου δινουν και αυτο το μοναδικο χαρτι στην ουσια δεν εγγυειται τιποτα (διαβασε ξανα τους ορους εγγυησης που εβαλα πιο πριν και πες μου τι νομιζεις οτι ειναι το ecc)..
Αν το κρανος εσωζε 100% θα επρεπε να γραφει στην εγγυηση οτι για οσοσ δινω εγγυηση δεν υπαρχει περιπτωση να φορας το κρανος,να πεσεις και να χτυπησεις στο κεφαλι και να σου προκληθει καποια βλαβη-στα επιτρεπομενα ορια,δηλ μαχ 140χλμ-
Στο τελος αν εγω σου πουλησω ενα καπελακι και σου πω οτι αν το φορας και πεσεις δεν θα παθεις τιποτα αλλα δεν σου δινω καμμια εγγυηση...εσυ θα με πιστεψεις?
Το κρανος προστατευει σε συνδιασμο με αλλους παραγοντες..π.χ τυχη!
Εγω ειμαι της αποψης οτι το Αμερικανικο συστημα ειναι το καλητερο και συμφωνω με αυτα που ειπε ο zman.
Κρανος προαιρετικο..ενηλικες ειμαστε.

Ταξιδευτής
18/06/2007, 12:42
Οκ, Xrider, εσυ αφου δεν θες μην φορας κρανος. Κανενα προβλημα. Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να καθομαστε να σκαμε και να προσπαθουμε να πεισουμε οσους δεν θελουν οτι πρεπει να φορανε κρανος, η οτι πρεπει να φορανε καταλληλα ρουχα, η οτι πρεπει να κρατανε ενα Χ επιπεδο ασφαλειας σε δημοσιους δρομους.

Αλλα, αν νομιζεις οτι ενα -ακομα και χιλιοταλαιπωρημενο- κρανος ειναι το ιδιο με ενα καπελακι, τοτε παμε εκει που επεσε το Σαββατο ο φιλος μου ο Νικολας και ΠΕΣΕ φορωντας το καπελακι σου. Εγω θα αναλαβω να καλεσω το ασθενοφορο στην ωρα του.
Τα εξοδα νοσηλιας και πλαστικων εγχειρησεων στο προσωπο (αν επιζησεις) τα αναλαμβανεις εξολοκληρου εσυ! :rolleyes: :winka:

Gandalf dr685sm
18/06/2007, 12:47
ώπα αδερφέ... πήγες αλλού τώρα...

Ποτέ δεν είπα οτι το κράνος θα σε σώσει 100%...

Καταρχάς κάποια πράγματα που καλό είναι να τα ξέρουμε.

Όποιο ατύχημα γίνει με πάνω απο 50χλμ την ώρα , θεωρείται θανατηφόρο. Στην στιγμή του ατυχήματος , σε όποιο όχημα και να είσαι , υπάρχει έντονο φρενάρισμα που απο τα 140 που αναφέρεις πέφτεις στα 40-50χλμ την ώρα.
Εξού και τα περισσότερα crash tests υπό γωνία , ή σε σταθερό γίνονται με αυτή την ταχύτητα πρόσκρουσης και χαρακτηρίζονται με ανάλογα αστέρια.

Κάτι ανάλογο ισχύει και για το κράνος.

Αν κάποιος λοιπόν δεν έχει μυαλό και έχει φαγούρα στον δεξί καρπό, τότε κανένα κράνος δεν τον σώζει. Πτώση με 140 χλμ.ώρα ούτε σε πίστα δεν βγαίνεις αλώβητος. (Πρόσεξε... μιλάμε για ταχύτητα πρόσκρουσης και οχι λίγο πριν το ατύχημα).

Οι προτεινόμενες συνθήκες συντήρησης κράνους και λοιπών εξαρτημάτων είναι καλό να τηρούνται αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν δεν έχεις εγγύηση , το κράνος βγαίνει άχρηστο. Αυτό λεω εγώ.
Εσύ λες πως η εταιρία δεν αναλαμβάνει ευθύνη αν το κράνος δεν αντέξει , σε πτώση επειδή είχε λακούβες ή stickers. Παίρνοντας υπόψη το extreme παράδειγμα που θέτεις με πτώση στα 140χλμ (ταχύτητα πρόσκρουσης) πες μου ποίο υλικό στον κόσμο θα αντέξει και δεν θα τσαλακωθεί - καταστραφεί είτε έχει αυτοκόλλητο είτε οχι.

Είναι όπως σου είπα και θέμα κοινής λογικής. Το κράνος και ο εξοπλισμός θα σε σώσουν σε λογικά πλαίσια ... οχι αν θελήσει κάποιος να γίνει άνθρωπος-βολίδα.

Για το θέμα της προαιρετικής χρήσης εξοπλισμού... θα έλεγα ναι... αν ο κάθε ένας που το έκανε , είχε δική του ιδιωτική ασφάλεια και δεν χρέωνε την δική μας τσέπη να κάνει οτι κάνει.
Τότε ας κυκλοφορήσει και γυμνός πάνω στην μηχανή και ας κάνει οτι θέλει απο πλευράς εξοπλισμού. Μόνος του θα τα σπάει... μόνος του θα πληρώνει.

Αλλά απο την στιγμή που στον μισθό μας φίλε, μας κρατούν 250? στο 1000αρικο ,κάθε μήνα, για ΙΚΑ και κοινωνική περίθαλψη, τότε νομίζω οτι όλοι έχουμε λόγο στο θέμα κράνους. Μόνο δικό του δικαίωμα δεν είναι αυτό.


Gandalf

Xrider
18/06/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οκ, Xrider, εσυ αφου δεν θες μην φορας κρανος. Κανενα προβλημα. Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να καθομαστε να σκαμε και να προσπαθουμε να πεισουμε οσους δεν θελουν οτι πρεπει να φορανε κρανος, η οτι πρεπει να φορανε καταλληλα ρουχα, η οτι πρεπει να κρατανε ενα Χ επιπεδο ασφαλειας σε δημοσιους δρομους.

Αλλα, αν νομιζεις οτι ενα -ακομα και χιλιοταλαιπωρημενο- κρανος ειναι το ιδιο με ενα καπελακι, τοτε παμε εκει που επεσε το Σαββατο ο φιλος μου ο Νικολας και ΠΕΣΕ φορωντας το καπελακι σου. Εγω θα αναλαβω να καλεσω το ασθενοφορο στην ωρα του.
Τα εξοδα νοσηλιας και πλαστικων εγχειρησεων στο προσωπο (αν επιζησεις) τα αναλαμβανεις εξολοκληρου εσυ! :rolleyes: :winka:
Ρε εγω δεν σου λεω οτι εχει μονο αρνητικα...ξερεις ποσοι εχουν σπασει σβερκο απο κρανος?ποσοι εχουν σπασει και την μουρη τους φωροντας και το κρανος,ποσα κρανοι εχουν ανοιξει σαν τριανατφυλλα σε ενα απλο πεσιμο...ειναι σαν να μου λες οτι επειδη φοραω φορμα δεν θα σπασω το χερι μου,το ποδι η το πλευρο μου.
Δεν προσπαθω να πεισω κανενα να μην φοραει κρανος...ειμαι υπερ της ελευθερης επιλογης του καθενος.
Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει ποτε αγωνες ποδηλασιας τυπου γυρος Ιταλιας,Γαλλιας,Ισπανια κλπ.....οι τυποι στα ποδηλατα πανε και με 110-120 χλμ στις καταβασεις και φορανε το κρανακι που ειπε ο zman και τιποτα αλλο,ειναι με κοντα παντελονακια και ουτε προστατευτηκα....ε,αυτοι πεφτουν και ξανασηκωνονται με αυτες τις ταχυτητες.Οι τυποι πληρωνονται πιο πολλα απο τον Ριβαλντο σε ενα χρονο...λες να ειναι χαζοι που δεν φορανε κρανος μηχανης?

Τελος σου λεω τι λεει αυτος που εφτιαξε το κρανος που φορας και συνεχιζετε να λετε τα δικα σας...αν και το βλεπω χλομω να ξερετε περισσοτερα απο τον κατασκευαστη.

Απο την στιγμη που δεν δεχεστε τις συνθηκες κατω απο τις οποιες και μονο, προστατευει το κρανος οι οποιες ειναι αυτες που λεει ο κατασκευαστης...ειναι στου κουφου την πορτα οσο θελλεις βρωντα.

Φιλικα παντα.
;)

Xrider
18/06/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ώπα αδερφέ... πήγες αλλού τώρα...


Για το θέμα της προαιρετικής χρήσης εξοπλισμού... θα έλεγα ναι... αν ο κάθε ένας που το έκανε , είχε δική του ιδιωτική ασφάλεια και δεν χρέωνε την δική μας τσέπη να κάνει οτι κάνει.
Τότε ας κυκλοφορήσει και γυμνός πάνω στην μηχανή και ας κάνει οτι θέλει απο πλευράς εξοπλισμού. Μόνος του θα τα σπάει... μόνος του θα πληρώνει.

Αλλά απο την στιγμή που στον μισθό μας φίλε, μας κρατούν 250? στο 1000αρικο ,κάθε μήνα, για ΙΚΑ και κοινωνική περίθαλψη, τότε νομίζω οτι όλοι έχουμε λόγο στο θέμα κράνους. Μόνο δικό του δικαίωμα δεν είναι αυτό.


Gandalf
Ελπιζω να μην καπνιζεις,να μην πινεις,να μην τρως λιπαρα φαγητα,τηγανητα,πατατακια,να βουρτσιζεις τα δοντια σου τουλαχιστον 2 φορες την ημερα και να μην εχεις ουτε ενα σφραγησμα,να ασκησε καθημερηνα για τουλαχιστον 30 λεπτα και πολλα αλλα...
Αν κανεις καποιο απο αυτα γινεσαι βαρος στις τσεπες αλλων...ξερεις ποσα φαρμακα,γιατρους,εξετασεις θα θελλεις που δεν νομιζω τα οσα χρονια δουλευεις να βγαζουν το ποσο για περιθαλψη....
Μην το παμε στα απιστευτα ακρα...

Nostra
18/06/2007, 13:12
φαύλος κύκλος... :rolleyes:



από τη στιγμή που η κοινωνική μας ευθύνη, υπευθυνότητα, παιδεία, συμμετοχή ερωτοτροπούν με τη μέση θερμοκρασία στο νότιο πόλο όλα τα άλλα είναι εκθέσεις ιδεών ...

Ταξιδευτής
18/06/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ρε εγω δεν σου λεω οτι εχει μονο αρνητικα...

Μεχρι εδω καλα τα πας...

ξερεις ποσοι εχουν σπασει σβερκο απο κρανος?

Εδω ομως μου το χαλασες! Παντως, οχι, δεν ξερω. Ποσοι;

ποσοι εχουν σπασει και την μουρη τους φωροντας και το κρανος,ποσα κρανοι εχουν ανοιξει σαν τριανατφυλλα σε ενα απλο πεσιμο...

Ποσοι/ποσα; (Επειδη ειμαι ομως και λιγο γκασμας, θελω και παραπομπες για να στηριξεις τα λεγομενα σου, οκ; )

ειναι σαν να μου λες οτι επειδη φοραω φορμα δεν θα σπασω το χερι μου,το ποδι η το πλευρο μου.
Δεν προσπαθω να πεισω κανενα να μην φοραει κρανος...ειμαι υπερ της ελευθερης επιλογης του καθενος.
Δεν ξερω αν εχεις παρακολουθησει ποτε αγωνες ποδηλασιας τυπου γυρος Ιταλιας,Γαλλιας,Ισπανια κλπ.....οι τυποι στα ποδηλατα πανε και με 110-120 χλμ στις καταβασεις και φορανε το κρανακι που ειπε ο zman και τιποτα αλλο,ειναι με κοντα παντελονακια και ουτε προστατευτηκα....ε,αυτοι πεφτουν και ξανασηκωνονται με αυτες τις ταχυτητες.Οι τυποι πληρωνονται πιο πολλα απο τον Ριβαλντο σε ενα χρονο...λες να ειναι χαζοι που δεν φορανε κρανος μηχανης?

Μιλαμε για μηχανες, και οχι ποδηλατες. Αν και δεν σκαμπαζω απο το αθλημα, αν δεν κανω λαθος αυτοι τρεχουν σε ελεγχομενες συνθηκες κυκλοφοριας (εχουν οχηματα γυρω τους), και σε ενδεχομενη πτωση δεν θα συναντησουν τον μπαρμπα-Σταθη με το τρακτερ του.


Τελος σου λεω τι λεει αυτος που εφτιαξε το κρανος που φορας και συνεχιζετε να λετε τα δικα σας...αν και το βλεπω χλομω να ξερετε περισσοτερα απο τον κατασκευαστη.

Και εγω σου λεω οτι καλη η θεωρια, αλλα ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ! (δες παρακατω)

Απο την στιγμη που δεν δεχεστε τις συνθηκες κατω απο τις οποιες και μονο, προστατευει το κρανος οι οποιες ειναι αυτες που λεει ο κατασκευαστης...ειναι στου κουφου την πορτα οσο θελλεις βρωντα.

Δεν μου ειπες: αν ειναι ετσι, τοτε ΓΙΑΤΙ το παρταλι-κρανος του φιλου μας τον προστατεψε ΥΠΟΔΕΙΜΑΤΙΚΑ το Σαββατο;


Φιλικα παντα.
;)

Παρομοιως! :) [/COLOR]

Gandalf dr685sm
18/06/2007, 13:20
μιλώντας για μένα και λόγω της έλλειψης που υπάρχει στο Ε.Σ.Υ. έχω κάνει εδώ και πάρα πολύ καιρό ιδιωτική ασφάλιση, επειδή ακριβώς δεν θέλω να γίνω "θύμα" της κοινωνικής ασφάλισης... άσχετο με το θέμα βέβαια, αλλά έπρεπε να το αναφέρω.

Για το θέμα κράνους, σου είπα και πριν... οι συνθήκες προστασίας , ενώ φοράς εξοπλισμό είναι λογικό να έχουν όρια. Βλέπεις μας δεσμεύει και η ικανότητα υλικών αλλά και η αντοχή που μπορούμε να δεχτούμε σαν καταπόνηση στο σώμα μας. Για αυτό και είπα οτι γνωρίζω σχετικά με ταχύτητες κτλ. στα πιο πάνω μηνύματα

Για τους ποδηλάτες που είπες.. πάλι είναι άσχετο... ακόμα και σε αυτούς σε κάποια φοβερά ατυχήματα που έτυχε να δώ στην δορυφορική, δεν έπεφταν με 100χλμ ανά ώρα... αλλά με πολύ λιγότερα όπου άμεσα είχαν και ΕΚΑΒ (αντίστοιχο με το δικό μας) δίπλα τους και τους έτρεχαν άμεσα στο κοντινότερο νοσοκομείο (ειδικά αυτό το SPORT CANAL +, μας έχει ζαλίσει στα ποδηλατικά).

Εν τέλει θα σου πώ κάτι, το οποίο το είπα και παραπάνω. Το κράνος είναι καλύτερο υλικό προστασίας απο το τριχωτό της κεφαλής , και τις ειδικές ικανότητες bunjee jumping, free skydiving που μπορεί να έχει ο αναβάτης. Σε όποιες συνθήκες , σε όποια χρονική στιγμή είναι το μοναδικό που αντικειμενικά ισχύει και δεν αμφισβητείται.

Τα υπόλοιπα που λέμε τώρα εδώ, είναι απλά αμπελοφιλοσοφίες να περνάει η ώρα.

Όταν παίρνει έγκριση τύπου CE απο Ε.Ε., όταν το προτείνει η FIMA, όταν σε κάθε εκδήλωση που περιλαμβάνει υψηλές ταχύτητες ή αθλήματα με πιθανά κτυπήματα στο κρανίο , φοράς κράνος, ΄όταν δεκάδες πειράματα δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα μετά απο πρόσκρουση με κράνος.... η συζήτηση νομίζω δεν θέλει άλλα επιχειρήματα.

Τα υπόλοιπα είναι απλά για να λένε κάποιοι οτι διαφωνούν , επειδή απλά αντιδρούν για να αντιδρούν.


Gandalf

Xrider
18/06/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

..
Μιλαμε για μηχανες, και οχι ποδηλατες. Αν και δεν σκαμπαζω απο το αθλημα, αν δεν κανω λαθος αυτοι τρεχουν σε ελεγχομενες συνθηκες κυκλοφοριας (εχουν οχηματα γυρω τους), και σε ενδεχομενη πτωση δεν θα συναντησουν τον μπαρμπα-Σταθη με το τρακτερ του.

Σχετικα με ποδηλατες..
Ελενχομενες συνθηκες εννοεις οτι δεν υπαρχουν αυτοκινητα γυρω...ειναι στενοι οι δρομοι στα Πυρηναια Ορη για εκατονταδες ποδηλατες και τα αυτοκινητα των ομαδων που ακολουθουν...υπαρχουν ομως βραχοι γκρεμοι,στροφες,τοιχοι,πεζοδρομια κλπ.
Η πτωση ειναι το ιδιο για εναν με μηχανη και ποδηλατο απο την στιγμη που η ταχυτητα ειναι ιδια....εκτος και αν πεσει η μηχανη επανω σου..που ειναι αλλη ιστορια.



Εδω ομως μου το χαλασες! Παντως, οχι, δεν ξερω. Ποσοι;
Σχετικα με σπασμενους σβερκους..
Ο Ιαπωνας στα Μοτο γκραν Πρι που πεθανε πριν 3 χρονια -την χρονια πριν παει ο Giberabαu στην Ducati ητανε στην ιδια ομαδα,επεσε στην ευθεια πριν μπει στην στροφη και εσπασε τον σβερκο του,δεν σου φερνω παραδειγμα αλλους που μπορει να αμφιβαλλεις-




Δεν μου ειπες: αν ειναι ετσι, τοτε ΓΙΑΤΙ το παρταλι-κρανος του φιλου μας τον προστατεψε ΥΠΟΔΕΙΜΑΤΙΚΑ το Σαββατο;
Τους ΟΡΟΥΣ τους εβαλα στο δευτερο ποστ


Και εγω σου λεω εγω και αλλοι πολλοι που εχουμε πεσει χωρις κρανος δεν παθαμε τιποτα..αλλοι μπορει να εσπασαν κανενα ποδι,κανενα χερι αλλα και χωρις κρανος ειμαστε ζωντανοι.

crs-k
18/06/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
................................
Και εγω σου λεω εγω και αλλοι πολλοι που εχουμε πεσει χωρις κρανος δεν παθαμε τιποτα..αλλοι μπορει να εσπασαν κανενα ποδι,κανενα χερι αλλα και χωρις κρανος ειμαστε ζωντανοι.


Οπως λεμε δηλαδη οτι το παραπανω ποστ σου ειναι σε ΜΑΥΡΟ φοντο με ΑΣΠΡΑ γραμματα... :hypnotize


:winka:

Sabre
18/06/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οκ, Xrider, εσυ αφου δεν θες μην φορας κρανος. Κανενα προβλημα. Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να καθομαστε να σκαμε και να προσπαθουμε να πεισουμε οσους δεν θελουν οτι πρεπει να φορανε κρανος, η οτι πρεπει να φορανε καταλληλα ρουχα, η οτι πρεπει να κρατανε ενα Χ επιπεδο ασφαλειας σε δημοσιους δρομους.

Αλλα, αν νομιζεις οτι ενα -ακομα και χιλιοταλαιπωρημενο- κρανος ειναι το ιδιο με ενα καπελακι, τοτε παμε εκει που επεσε το Σαββατο ο φιλος μου ο Νικολας και ΠΕΣΕ φορωντας το καπελακι σου. Εγω θα αναλαβω να καλεσω το ασθενοφορο στην ωρα του.
Τα εξοδα νοσηλιας και πλαστικων εγχειρησεων στο προσωπο (αν επιζησεις) τα αναλαμβανεις εξολοκληρου εσυ! :rolleyes: :winka:

Δεν χρειάζεται........
Θα πάμε μία βόλτα απο ένα κέντρο αποθεραπείας που άνοιξε εδώ και λίγο καιρό και θα σας γνωρίσω ένα παλικαράκι 17 χρονών τον Φ.......
Είχε την ατυχία να πέσει με το παπάκι του ενώ πήγαινε ένα φίλο του σε δουλειά....
Χωρίς κράνος....Χτύπησε στο κεφάλι....
Τώρα είναι σε αναπηρική καρέκλα και το μόνο που κουνάει είναι το δεξί του χέρι (λίγο) ούτε να μιλήσει δέν μπορεί.......
Και είναι μόνο 17 ετών....και έχει πλήρη αίσθηση τι έγινε και τι θα επακολουθήσει....και τις προάλες που περάσα απο εκεί και μπήκα μέσα και τον χαιρέτησα ήθελε να τον πάω βόλτα...οχι με την μηχανή...μέχρι την πόρτα...αλλά ούτε μέχρι εκεί τον αφήνουν.....
Και είναι μόνο 17 ετών.....

Το λεπόν: Οσοι δέν γουστάρουν να φοράνε κράνος να ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΥΑΛΙ.....αλλά πρώτα να δουν και τα χειρότερα μπας και αλλάξουν γνώμη και στάση....

Το αρχικό κείμενο http://helmet.8m.net/kranos.htm δεν το σχολιάζω διότι το ¨πράγμα¨ που το συνέταξε (και μαζί με τα άλλα ¨πράγματα¨ που κυκλοφορούνε με μηχανές με παρ-μπριζ και δεν έχουν χτυπήσει ακόμα) προφανός δέν έχει το απαιτούμενο μυαλό για να εκφέρει άποψη-πόσο μάλλον να προστατέψει το καύκαλο που έχει μέσα αυτό το κομμάτι κρέας που ονομάζει μυαλό....

Ταξιδευτή απλά πήρα αφορμή απο το πόστ σου και έκανα quote.
+999

Ταξιδευτής
18/06/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Και είναι μόνο 17 ετών.....


ΑΥΤΟ ρε γμτ κ ΤΙΠΟΤΑ αλλο.... :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

Gandalf dr685sm
18/06/2007, 13:59
Πάλι τα ίδια... νιώθω λες και μιλώ με παιδιά ρε πούστη μου...

Το οτι την γλυτώνουν κάποιοι , είναι στατιστική ανωμαλία/εξαίρεση/περίπτωση. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ.

Και ξαναλέω... Αν... που να μην σας τύχει... πέσετε σε σταθερό εμπόδιο με το κεφάλι , με 50 χλμ την ώρα Χ 1,5 Kgr που είναι το κρανίο σας Χ την αντίσταση που θα διαθέτει το σταθερό ή κινητό εμπόδιο... ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΤΕ; οτι θα έχετε την ίδια αντίσταση όπως με το να φοράτε κράνος;

Οτι θα είσαστε ικανοί να αντιδράσετε σαν τον spiderman και με 2 κολωτούμπες και 3 πιρουέτες θα περάσετε πάνω απο το εμπόδιο/όχημα και θα προσγειωθείτε μαλακά και στα πόδια σας;

Θα συνεχίσετε να λέτε και άλλες τέτοιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ;... γιατί αν ναι.. τότε να σταματήσουμε εδώ.. καθώς δεν υπάρχει νόημα στο να συνεχίσουμε. Δυστυχώς για εσάς μονο μια άσχημη εμπειρία θα σας μεταπείσει. Εύχομαι να μην σας τύχει ποτέ και να συνεχίσετε να μπορείτε να πιστεύετε αυτά που πιστεύετε.

Άλλοι μαθαίνουν με απλό τρόπο και άλλοι εμπειρικά,... δυστυχώς...


Gandalf

crs-k
18/06/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.......................
Το οτι την γλυτώνουν κάποιοι , είναι στατιστική ανωμαλία/εξαίρεση/περίπτωση. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ.
.....................

ΔΕΝ μπαινουν καν στον κοπο μερικοι, να κανουν μια βολτα απ' τα "Στραβα κι Αναποδα" (και οχι μονο) οπου μονο την τελευταια βδομαδα υπαρχουν αναφορες σε 3 (ολογραφως ΤΡΕΙΣ) θανατους και σε καμποσες ακομα περιπτωσεις τραυματισμων λογω ελλειψης κρανους... :sick:

Ταξιδευτής
18/06/2007, 16:35
Μαγε, τι ψαχνεις να βρεις... Αδικα κουραζεσαι! :(
Αφου ο Ελληνας ειναι της νοοτροπιας "ΣΙΓΑ μην μου συμβει εμενα ρε! Εγω το εχω!" :mad:

zireous
18/06/2007, 21:23
Επειδή την είπα βιαστικά στον zman, να θυμήσω όπως είπε και o Gandalf, ότι οι σωστές οδηγικές πρακτικές για τη κίνηση δεν είναι τριτοβάθμιες εξισώσεις, χρειάζεσαι συγκεκριμένη παιδεία και εκπαίδευση για το δημόσιο δρόμο -και ειδικά καλοκαίρι σε μεγαλουπόλεις με πηγμένους οδηγούς γύρω στο 75%...

Ο σωστός εξοπλισμός όμως, είναι βασικό στοιχείο της συνταγής.

Για το θέμα του αυχένα, πρέπει να εκπαιδεύονται οι τύποι του ΕΚΑΒ και σε αυτό όντως (δε ξέρω πόσο γίνεται εδώ), αλλά εγώ δε κάνω το λάθος να προτιμήσω να ρισκάρω να πάω ξεκράνωτος (θυμήζω ότι το έχω φάει το κεφάλι μου καί με τα πόδια, καί με πατίνι, καί με ποδήλατο, καί με μηχανή, καί με αμάξι μέχρι τώρα, δεν κυκλοφορώ χωρίς κράνος ποτέ πως το λένε).


Στην Οδήγηση, αρκετοί έχουν ασχοληθεί με το θέμα και από τη στιγμή που τα πάρεις στα σοβαρά, βάζεις ένα σημαντικό περιθώριο ασφαλείας στην οδήγησή σου, ακόμα και αγωνιζόμενοι θα μπορούσαν να τη πατήσουν εύκολα πχ με μία διαγράμμιση, ή με κρύα λάστιχα, το θέμα είναι ανεβαίνωντας στη μηχανή όλα να φεύγουν και να είσαι συγκεντρωμένος καί σε αυτούς που θα σε στείλουν, ώστε να το προλάβεις έγκαιρα...

zman
18/06/2007, 21:44
Ρε παλικαρια, στην πολιτισμενη Ευρωπη που κρανος φορανε ΟΛΟΙ, γιατι σκοτωνονται απο κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις;
Δεν θα'πρεπε να ζουνε; Ειναι και λιγοτεροι απο εμας.
Παντως αυτο που μπορω να πω με ασφαλεια ειναι οτι το TSG μου το σκειτμπορνταδικο ειναι πραγματι ασφαλες, και αυτο δεν το λεω ευκολα για κρανη.
Ζυγιζει μερικα γραμμαρια, εχει τρομερο εξαερισμο και σημερα με εσωσε απο θερμοπληξια. Επισης επειδη τα λουρακια κανουν φασαρια μετα τα 50 δεν γουσταρεις να τρεχεις και πολυ, μεχρι 80-90 μαξιμουμ.
Απο την αλλη, ενω εχει πιστοποιηση CE για χρηση σε ποδηλατα κλπ. οχηματα χωρις κινητηρα, μπορει να φας και καμμια κληση αν επιμενει ο τσοσμπα. Ειναι το καλυτερο κρανος για την πολη το καλοκαιρι με διαφορα και δεν ξερω τι λεει η Shoei η ο οποιοσδηποτε, ειναι το μονο μου το βλεπω να δουλευει στο Eurosport (μετρηστε τουμπες στο επομενο YOZ).


93567

Aggelos_SV
18/06/2007, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Ρε παλικαρια, στην πολιτισμενη Ευρωπη που κρανος φορανε ΟΛΟΙ, γιατι σκοτωνονται απο κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις;
Δεν θα'πρεπε να ζουνε; Ειναι και λιγοτεροι απο εμας.



Ε ναι!
Είναι γνωστό ότι η Ελλάδα έχει τον μεγαλύτερο στόλο μοτοσυκλετών στην Ευρώπη.

Για τα υπόλοιπα....:lol: :lol: :bawl: :bawl:

Ζεύκας
19/06/2007, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Ρε παλικαρια, στην πολιτισμενη Ευρωπη που κρανος φορανε ΟΛΟΙ, γιατι σκοτωνονται απο κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις;
Δεν θα'πρεπε να ζουνε; Ειναι και λιγοτεροι απο εμας.
Παντως αυτο που μπορω να πω με ασφαλεια ειναι οτι το TSG μου το σκειτμπορνταδικο ειναι πραγματι ασφαλες, και αυτο δεν το λεω ευκολα για κρανη.
Ζυγιζει μερικα γραμμαρια, εχει τρομερο εξαερισμο και σημερα με εσωσε απο θερμοπληξια. Επισης επειδη τα λουρακια κανουν φασαρια μετα τα 50 δεν γουσταρεις να τρεχεις και πολυ, μεχρι 80-90 μαξιμουμ.
Απο την αλλη, ενω εχει πιστοποιηση CE για χρηση σε ποδηλατα κλπ. οχηματα χωρις κινητηρα, μπορει να φας και καμμια κληση αν επιμενει ο τσοσμπα. Ειναι το καλυτερο κρανος για την πολη το καλοκαιρι με διαφορα και δεν ξερω τι λεει η Shoei η ο οποιοσδηποτε, ειναι το μονο μου το βλεπω να δουλευει στο Eurosport (μετρηστε τουμπες στο επομενο YOZ).

Τι σημαίνει το καλύτερο κράνος για την πόλη για το καλοκαίρι?
Άμα τυχόν σκάσεις στην άσφαλτο με το σαγόνι πώς θα σε προστατεύσει αυτό το κράνος?

Ένα πράγμα έχω καταλάβει και το λέω συνέχεια στον εαυτό μου κ στους τριγύρω μου:

Η ΑΣΦΑΛΤΟΣ,Τ'ΑΜΑΞΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΑΡΙΕΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΖΕΣΤΕΣ,ΚΡΥΟ,ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΤΛ

Πάντα full face κρανος,μπουφάν με προστασίες μέχρι και στην πλάτη και γάντια με ενισχύσεις.Κ στ'αρχίδια μου που οι περισσότεροι με περνάν για εξωγήϊνο.Ειδικά το καλοκαίρι...

zman
19/06/2007, 12:28
zefka...

Αν και ουν κλπ... ασ'τα

Αν ειναι να περιμενεις να πεσεις κατω για να σωθεις μετα απο τον εξοπλισμο σου (απο καμμια θερμοπληξια)
Και να αποτελεις και κινδυνο για τους αλλους που μπορει να χτυπησεις... Εκτος αν θελεις να μου πεις οτι αισθανεσαι μια χαρα στη μεση της Αθηνας σε καυσωνα.
Τα παντα ειναι συνδυασμος πολλων καταστασεων. Κανονες βγαζουν μονο οι ηλιθιοι.
Παρε ενα Smart με air condition καλυτερα, θα εισαι πιο ανετος.
Αυτο ειναι και το νοημα αλλωστε.

Στην πολη, ΠΑΝΤΑ αυτοκινητο! Φτανεις μιση ωρα αργοτερα στη δουλεια σου αλλα παντα σωος και αβλαβης και δροσερουλης.