PDA

View Full Version : Tracka day στο Τυμπάκι, Κρήτη....



karamoto
11/06/2007, 17:08
Μετά την πρώτη επαφή με την πίστα στο prelevel του 0-300 είπα να δοκιμάσω την τύχη μου στο track day που διοργανώθηκε στο Τυμπάκι το Σάββατο 09/06. Δεν υπάρχει πίστα αλλά διαμορφώνεται μία στο πολεμικό αεροδρόμιο.

Μεγάλη επιτυχία (10.000 δίσκοι και βάλε).

Συνοπτικά. Πρώτος γύρος τέσσερις κάτω και άλλοι τόσοι έφυγαν ευθεία σε διάφορες στροφές (ευτυχώς αρκετές έξοδοι έγιναν στην προέκταση του αεροδιαδρομου και δεν ήταν στο χώμα) Περνούσαν από όπου έβρισκαν και όπως έβρισκαν. Από γραμμές άντε γεια. Έγω προσωπικά τα είδα όλα. Είχα αφήσει και τους καθρέφτες ακάλυπτους και αντί να κοιτάω μπροστά κοιτούσα να δω ποιός τυχερός θα με πετύχει.

Ο πρώτος τυχερός ήταν ένα Κ6 το οποίο πήγε να με περάσει από την εξωτερική σε ένα εσάκι την ώρα που εγώ άνοιγα για να μπω στην επόμενη. Ακουμπήσαμε αυτος βγήκε στο χαλίκι αλλά ευτυχώς δεν έπεσε. Τον αναζήτησα μετα να μιλήσουμε αλλά η δε μηχανή βρέθηκε αυτός όμως όχι.

Στον δεύτερο γύρο ο κόσμος τρόμαξε λίγο με τις πτώσεις και πήγανε (λίγο) πιό σοβαρά. Πάλι όμως είχα την στιγμή μου όταν ένας αναβάτης πήγε να με περάσει στην κορυφή της στροφής των πιτς από την εσωτερική, την στιγμή που είμουν στο εσωτερικό κέρμπ, οπότε καβάλησε το κέρμπ και έφυγε διαγώνια ακριβώς από μπροστά μου και κατέληξε (παραδόξως-ευτυχώς) όρθιος εκτός πίστας. Βρεθήκαμε μετά και όλα καλά.

Στον τρίτο γύρο μπήκαν ελάχιστοι και επιτέλους μπόρεσα λίγο να συγκεντρωθώ και να παίξω λίγο με γραμμές και την θέση του σώματος που παλεύω να βελτιώσω χωρίς να μου δίνουν οι άλλοι την εντύπωση ότι με σημαδεύουν.

Τέταρτο γύρο δεν είχε.

Ιδού και ένα χονδροειδές σχεδιάγραμμα της πίστας. Οι μαύρες γραμμές συμβολίζουν τους διάδρομους και οι κόκκινες οριοθετούν με κορίνες πλαστικά εμπόδια και κέρμπ την πίστα.

karamoto
11/06/2007, 17:13
Ιδού η πίστα.

Η φορά είναι αριστερόστροφη. Στο κάτω μέρος που γράφω U υποτίθεται ότι υπάρχει μία φουρκέτα. Ανατριχιαστική όταν βρισκόσουν εκεί μαζί με άλλους.



92647

karamoto
11/06/2007, 17:21
Προσωπικά απέχω έτη φωτός από τον Rossi και με πέρασαν όλοι ανεξερέτως οι συμμετέχοντες.
Όμως όσο γκάβακας και να είμαι ξέρω μερικά χοντρά πράγματα για σωστές γραμμές.

Ε λοιπόν στην ευθεία πριν την Κ1 σχεδόν κανείς δεν τοποθετούνταν στα δεξιά για να πάρει γρήγορα την Κ1. Ακόμα και κάποιοι αγωνιζόμενοι!!!!!!!! (την επόμενη μέρα είχε αγώνα)

Το κορυφαίο είναι ότι στο πέταλο στο κάτω μέρος της πίστας το 1/3 των αναβατών αντί να πιάσουν άκρη στην πίστα σημάδευαν στο κέντρο του πετάλου κατά το φρενάρισμα. Αν εσύ έπαιρνες την στροφή σαν τον άνθρωπο ανοιχτά έβλεπες στην κόρυφή κάποιους που ερχόταν φορτσάτοι τελείως κάθετα για αν σε εμβολίσουν.

Αυτά ήταν ολίγα από το πρώτο μου track day το οποίο ελπίζω ότι ήταν μια κακή συγκυρία και στην επόμενη να υπάρχει μεγαλύτερη ψυχραιμία και κανένα θύμα (2 από τα παιδιά που έπεσαν χτύπησαν το χέρι τους).

karamoto
11/06/2007, 17:24
Α ξέχασα να αναφέρω ότι για τα τρία τριαντάλεπτα στην εξαιρετική αυτή πίστα πλήρωνες 40Ε.

Tropeas
11/06/2007, 19:53
Πίστα είναι αυτό? ή λοβοτομή???

karamoto
12/06/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Πίστα είναι αυτό? ή λοβοτομή???

Παρότι κάπως άθλια είναι πολύ καλύτερα από την διαδρομή Ηράκλειο-Μπαλί όπου κάθε ΣΒ το καλοκαίρι πέφτουν και από δύο μηχανές και δεν βρίσκει ο παπάς να θάψει.

Ήταν πολύ ανοιχτή και μαζεύονταν πολλά χιλιόμετρα. Στην πάνω αριστερή στροφή δεν έχει άσφαλτο αλλά τσιμέντο με αρκετές ανωμαλίες που σε πετούσαν στον αέρα. Όλα αυτά πάνω στα φρένα και την πρώτη φορά που την είδα μου έφυγε η μαγκιά. Κάμποσες ανωμαλίες είχε και στην κορυφή της αριστερής μπροστά στα pits.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα πάντως ήταν οι κάγκουρες αναβάτες. Μπορεί το κριτήριο μου να μην είναι καλό γιατί ήταν το πρώτο track day (στα μαθήματα του 0-300 η συμπεριφορά των αναβατών ήταν τελείως διαφορετική). Μπορεί να είναι έτσι όλα τα track day αλλά εμένα μου φάνηκε κάπως.

road spirit
12/06/2007, 12:21
Ποιος το διοργάνωσε? απο κριτές κλπ πως ήταν?

kasiotis
12/06/2007, 12:49
Ημουν και εγω το Σ/Κ στο τυμπακι..

Καντε το κοπο και μπειτε σε διπλανο φορουμ οπου εχω γραψει εντυπωσεις...

Ακομη εστειλα μειλ με τα παραπονα μου στο διοργανωτη και μου απαντησε.. Εχει ενδιαφερον το ολο θεμα..

Οριστε το λινκ-> http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=10032.msg131980;boardseen#new

Πιστευω οτι αν ολοι οσοι ειχαν παραπονα το ελεγαν ισως να αλλαζε κατι..

road spirit
12/06/2007, 14:18
τη διαβασα την απαντηση του διοργανωτη, οκ, ουτε κρυο ουτε ζεστη, εκτος απο το σημείο που συγκρινει το κοστος. Εκει είναι ΑΚΥΡΟΣ εντελως. Στο εξωτερικό τα trackdays γινονται σε ΠΙΣΤΕΣ (ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ) και με υποδομές.

ΟΧΙ σε οικοπεδα με κάποιου τύπου άσφαλτο και τσιμέντο.... αι σιχτιρ πια.....

div400
13/06/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
τη διαβασα την απαντηση του διοργανωτη, οκ, ουτε κρυο ουτε ζεστη, εκτος απο το σημείο που συγκρινει το κοστος. Εκει είναι ΑΚΥΡΟΣ εντελως. Στο εξωτερικό τα trackdays γινονται σε ΠΙΣΤΕΣ (ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ) και με υποδομές.

ΟΧΙ σε οικοπεδα με κάποιου τύπου άσφαλτο και τσιμέντο.... αι σιχτιρ πια.....

πριν 30-40 χρονια καπως ετσι ξεκινησαν και στιην ευρωπη......δεν βρικαν το μουγκελο ή το ντονικτον ετοιμο...!

δηλ. εκει που δεν ειχαν τπτ στην κρητη, εγινε (οπως εγινε) ενα trackday....ναι υπρχαν παραληψεις,λαθη, κτλ κτλ...αλλα απο καπου δεν πρεπει να ξεκινησει....? και στο κατω κατω αν (αν λεω) ειναι σοβαρος ο διοργανωτης την επομενη φορα θα το κανει καλυτερα (αν δεν ειναι απλα να μην παει κανεις...:look: :rolleyes: )

υγ: δεν κανω μομφη για σενα φιλε 7-cubed....

:wave2: :beer:

road spirit
13/06/2007, 13:13
Δεν αντιλεγω Δημήτρη. Η τσατίλα η δικια μου πηγαινε στο οτι ανέφερε το κοστος των τρακντει εξωτερικου, τα οποια γινονται σε ΠΙΣΤΕΣ, και το σύγκρινε με το κοστος το δικο του που γίνεται σε ενα μέρος που προσομοιάζει πιστα.

Αν ειχα εδω μουτζελο, χαλαλι του να δωσω 200 ευρω να μπω να κανω τρακντει. Τεσπα, ακόμα και έτσι όμως, καλύτερα στο "αεροδρομιο-διαδρομο-πιστα", παρα στο δρόμο.
Αλλά οχι και να μας την λεει ο διοργανωτης, οτι ντε και καλα παρεχει φτηνες υπηρεσίες...


:wave2:

kasiotis
13/06/2007, 13:20
Οντως η συγκριση με trackdays του εξωτερικου ή αλλου στην Ελλαδα, ηταν αστοχη.

Εγω (αν ειδατε στο λινκ που εδωσα) παραπονεθηκα για τη μη τηρηση του προγραμματος, και για μερικους κανονες ασφαλειας που δεν τηρηθηκαν.

Αφου αυτο που διαθετουμε ειναι ενα αεροδρομιο, τοτε εκει να γινουν τα trackdays. Αλλα να γινουν οσο πιο σωστα γινεται..

Ελπιζω την επομενη φορα ο διοργανωτης να λαβει υπόψιν του τις επισημανσεις μου..

Ετσι κι αλλιως εγω μαλλον και την επομενη φορα εκει θα ειμαι.. Η επαρχια διψαει για τετοιες διοργανωσεις, και οταν γινονται 4 φορες το χρονο τοτε δεν μπορεις να μην πας..

div400
13/06/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Δεν αντιλεγω Δημήτρη. Η τσατίλα η δικια μου πηγαινε στο οτι ανέφερε το κοστος των τρακντει εξωτερικου, τα οποια γινονται σε ΠΙΣΤΕΣ, και το σύγκρινε με το κοστος το δικο του που γίνεται σε ενα μέρος που προσομοιάζει πιστα.

Αν ειχα εδω μουτζελο, χαλαλι του να δωσω 200 ευρω να μπω να κανω τρακντει. Τεσπα, ακόμα και έτσι όμως, καλύτερα στο "αεροδρομιο-διαδρομο-πιστα", παρα στο δρόμο.
Αλλά οχι και να μας την λεει ο διοργανωτης, οτι ντε και καλα παρεχει φτηνες υπηρεσίες...


:wave2:

το καταλαβα, εξαλλου το ιδιο δεν μας λενε και για διοδια???.....:a31:

που θα παει θα αλλαξει η κατασταση. ας μην ξεχναμε οτι στην ελλαδα ουσιαστικα ο μηχανοκινητος αθλητισμος βρισκεται στα νηπιακα του χρονια ακομα, οποτε τετοιου ειδους διοργανωσεις θα πρεπει να θεωρουντε αναμενομενες....σιγα σιγα εμεις οι ''καταναλωτες/πελατες'' θα φροντισουμε να εκληψουν οι κακοι παροχοι.....λεμε τωρα.....:rolleyes:

karamoto
13/06/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
πριν 30-40 χρονια καπως ετσι ξεκινησαν και στιην ευρωπη......δεν βρικαν το μουγκελο ή το ντονικτον ετοιμο...!

δηλ. εκει που δεν ειχαν τπτ στην κρητη, εγινε (οπως εγινε) ενα trackday....ναι υπρχαν παραληψεις,λαθη, κτλ κτλ...αλλα απο καπου δεν πρεπει να ξεκινησει....? και στο κατω κατω αν (αν λεω) ειναι σοβαρος ο διοργανωτης την επομενη φορα θα το κανει καλυτερα (αν δεν ειναι απλα να μην παει κανεις...:look: :rolleyes: )

υγ: δεν κανω μομφη για σενα φιλε 7-cubed....

:wave2: :beer:

Στο link που δίνει παραπάνω ο kasiotis για bikenet θα δεις αρκετές από τις ελλείψεις όπως και πράγματα για τα οποία ο διοργανωτής έχει δίκιο.

Ένα από αυτά είναι ότι το αεροδρόμιο για το ΣΒ το νοικιάζει 5000Ε (αν δεν διαδίδει μπαλαμούτια) οπότε ακόμα και αν δεν είναι Mugelo το κόστος είναι τεράστιο. Για αυτό και δεν διοργανώνονται σκέτα track day παρά μόνο σε συνδυασμό με αγώνες αλλιώς οι ούτε 15 που μαζευτήκαμε δεν βγάζουμε ούτε τις βενζίνες του.

vassilis88
13/06/2007, 13:30
ναι ρπμ κ δν ειναι τπτ ιδιωτικο να πεις, ειναι της αεροποριας. θα μπορουσαν χαλαρα να το εχουν ανοιχτο κ καθε μερα που λεει ο λογος.. γιατι οχι δλδ? αφου δν χρησιμοποιειται. η εστω οποτε χρησιμοποιηθει θα μπορουσαν να το κλεινουν.

karamoto
13/06/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ναι ρπμ κ δν ειναι τπτ ιδιωτικο να πεις, ειναι της αεροποριας. θα μπορουσαν χαλαρα να το εχουν ανοιχτο κ καθε μερα που λεει ο λογος.. γιατι οχι δλδ? αφου δν χρησιμοποιειται. η εστω οποτε χρησιμοποιηθει θα μπορουσαν να το κλεινουν.

Είμαι σίγουρος ότι αν δεν ήταν το κόστος της παραχώρησης του αεροδρομίου τόσο απαγορευτικό θα είχαμε περισσότερα track days και μαζί και με αυτό πολύ λιγότερα ατυχήματα.

Είναι κρίμα να μαζεύει η πίστα κάτω από 15 άτομα και μία Κυριακή στο Μπαλί να έχει παρκαρισμένες 60 μηχανές.

Μακάρι να γινόταν περισσότερα. Είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωνόταν η συμπεριφορά και διοργανωτών και αναβατών.