PDA

View Full Version : Λάστιχα για XT: Anakee ή Scorpio



dimzab
11/06/2007, 17:34
Ως τώρα έχω στο XT660R μου τα μαμίσια λάστιχα, τα Metzeller (που είναι 90/10 ασφάλτινα) και ήρθε η ώρα της αλλαγής...

Έχω διαβάσει τα σχόλια περί Sahara και Anakee και είχα καταλήξει στα Anakee, τα οποία τα βρήκα με 200-210 ?.

Προχθές ο μηχανικός μου, μου πρότεινε και τα Scorpio της Pirelli τα οποία είναι 70/30, με 170 ?!

Δεν κατάφερα να βρω αρκετά σχόλια για τα Scorpio, γι' αυτό θέτω το θέμα:

Σύγκριση Pirelli Scorpio, με Michellin Anakee

Να διευκρινίσω ότι η αναλογία 70/30 άσφαλτος/χώμα νομίζω είναι ότι πιο κοντινό για τη χρήση που ιδανικά θα ήθελα να κάνω με το XT μου.


Παρακαλώ τα φώτα σας...:rolleyes: :eyepop: :wacko: :sick:

MikeG
11/06/2007, 18:15
Φίλε μου είχα ένα ζευγάρι Anakee μέχρι που τα έλιωσα & αποφάσισα να βάλω ένα χωμάτινο λάστιχο. Αν η κύρια χρήση σου είναι η άσφαλτος & απλά θέλεις να περνάς σπάνια από κάποιο πατημένο χωματόδρομο τότε θα σου τα πρότεινα με κλειστά μάτια. Ειδικά στο βρεγμένο κρατάνε σα βεντούζα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό το λάστιχο & αν ξαναβάλω ασφάλτινο σίγουρα θα το προτιμήσω. Για το Scorpio που λες δεν έχω εμπειρία.

:wave2:

dimzab
12/06/2007, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Φίλε μου είχα ένα ζευγάρι Anakee μέχρι που τα έλιωσα & αποφάσισα να βάλω ένα χωμάτινο λάστιχο. Αν η κύρια χρήση σου είναι η άσφαλτος & απλά θέλεις να περνάς σπάνια από κάποιο πατημένο χωματόδρομο τότε θα σου τα πρότεινα με κλειστά μάτια. Ειδικά στο βρεγμένο κρατάνε σα βεντούζα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό το λάστιχο & αν ξαναβάλω ασφάλτινο σίγουρα θα το προτιμήσω. Για το Scorpio που λες δεν έχω εμπειρία.

:wave2:

Thanks. :beer: Δε ξέρω τι να κάνω, η κύρια χρήση είναι η άσφαλτος, αλλά το χώμα είναι πιο απολαυστικό και θέλω μεγαλύτερη σιγουριά, ακόμα και για τις λίγες φορές που πηγαίνω...

:sick: :dizzy:

dimzab
13/06/2007, 01:07
Το λοιπόν, ένεκα ελλειπής πληροφόρησης περί των Scorpio, η πλάστιγγα γέρνει προς τα Anakee, αφού από αυτά ξέρω τι να περιμένω...


[Η αναζήτηση συνεχίζεται μέχρι σήμερα το απόγευμα, και εκτός απροόπτου η παραγγελία θα γίνει τότε, για τα Anakee.]

Zid
15/06/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Το λοιπόν, ένεκα ελλειπής πληροφόρησης περί των Scorpio, η πλάστιγγα γέρνει προς τα Anakee, αφού από αυτά ξέρω τι να περιμένω...


[Η αναζήτηση συνεχίζεται μέχρι σήμερα το απόγευμα, και εκτός απροόπτου η παραγγελία θα γίνει τότε, για τα Anakee.]

Mπήκε το λάστιχο??:) michellin ???πόσο πήγε το μαλλί??

dimzab
15/06/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Mπήκε το λάστιχο??:) michellin ???πόσο πήγε το μαλλί??

Μπήκε! το Anakee της michellin με 200 ?.

TOMASKTM
15/06/2007, 11:11
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
[B] αποφάσισα να βάλω ένα χωμάτινο λάστιχο. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

marios8
15/06/2007, 11:26
dimzab με τα Anakee ξέχνα τις βολτούλες στους χωματόδρομους.
Τα Sahara γιατί δεν ήταν στις επιλογές σου δεν το κατάλαβα. :confused:
Τέλος πάντων σου εύχομαι να τα ευχαριστηθείς και προσοχή. :beer: :wave2:

Nik0s
15/06/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
dimzab με τα Anakee ξέχνα τις βολτούλες στους χωματόδρομους.
Τα Sahara γιατί δεν ήταν στις επιλογές σου δεν το κατάλαβα. :confused:
Τέλος πάντων σου εύχομαι να τα ευχαριστηθείς και προσοχή. :beer: :wave2:


Η πρώτη 3ήμερη βόλτα μου στα Άγραφα ήταν χειμώνα με το Africa, με Anakee


:D

marios8
15/06/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Η πρώτη 3ήμερη βόλτα μου στα Άγραφα ήταν χειμώνα με το Africa, με Anakee


:D

Kαι μένα ρε Nik0s ήταν όταν πέρασα όλο το Καλλιδρομο και έφτασα στην λίμμη με το fazer 600 και πιρέλι ντιάμπλο:eyepop: Το θέμα είναι να μην σε πιάνει η ψυχή σου σε κάθε στροφή :wave2:

dimzab
15/06/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
dimzab με τα Anakee ξέχνα τις βολτούλες στους χωματόδρομους.
Τα Sahara γιατί δεν ήταν στις επιλογές σου δεν το κατάλαβα. :confused:
Τέλος πάντων σου εύχομαι να τα ευχαριστηθείς και προσοχή. :beer: :wave2:


Τελικά προτίμησα την καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο, όπου κινούμαι καθημερινά και στο βρεγμένο όπου ως τώρα χεζομουν :look: !!!. Στο χώμα έτσι κι αλλιώς βγαίνω σε βάτες διαδρομές (βλέπε Πάρνηθα :winka: ). Νομίζω ότι από τα μαμίσια που είχα ως τώρα, τα Anakee θα είναι καλύτερα ακόμη και στο χώμα, οπότε με καλύπτουν!


[Μάλλον άυριο θα βγούμε με το $py να τα δοκιμάσουμε στον Υμηττό,(αυτός έχει να δοκιμάσει το Africa). :sun: :sun: :wave2: ]

marios8
15/06/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Τελικά προτίμησα την καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο, όπου κινούμαι καθημερινά και στο βρεγμένο όπου ως τώρα χεζομουν :look: !!!. Στο χώμα έτσι κι αλλιώς βγαίνω σε βάτες διαδρομές (βλέπε Πάρνηθα :winka: ). Νομίζω ότι από τα μαμίσια που είχα ως τώρα, τα Anakee θα είναι καλύτερα ακόμη και στο χώμα, οπότε με καλύπτουν!


[Μάλλον άυριο θα βγούμε με το $py να τα δοκιμάσουμε στον Υμηττό,(αυτός έχει να δοκιμάσει το Africa). :sun: :sun: :wave2: ]

Kαι τα Σαχάρα έχουν καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο.
Και τα Σαχάρα είναι για βατές διαδρομές στο χώμα.
Μην τα μπερδεύεις και τα Σαχάρα ασφάλτινα ελαστικά είναι ,μην ακούς αυτά τα 50-50 και 70-30 που λένε οι εταιρίες. :wave2:
Να σκεφτείς οτι τα Traillmax (αν το γράφω σωστά) της dunlop που το έδεινε για 50-50 στην άσφαλτο έξινες γόνατα και στον χωματόδρομο έψαχνες το τιμόνι :smilea: (σκέψου τα Anakee)
Ολα αυτά στα λέω (μιας και έχεις ίδη αγοράσει) για να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ στις βόλτες σου με τον άλλον τρελαμένο :beer: :wave2:

Zid
15/06/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Τελικά προτίμησα την καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο, όπου κινούμαι καθημερινά και στο βρεγμένο όπου ως τώρα χεζομουν :look: !!!. Στο χώμα έτσι κι αλλιώς βγαίνω σε βάτες διαδρομές (βλέπε Πάρνηθα :winka: ). Νομίζω ότι από τα μαμίσια που είχα ως τώρα, τα Anakee θα είναι καλύτερα ακόμη και στο χώμα, οπότε με καλύπτουν!


[Μάλλον άυριο θα βγούμε με το $py να τα δοκιμάσουμε στον Υμηττό,(αυτός έχει να δοκιμάσει το Africa). :sun: :sun: :wave2: ] Για άσφαλτο είναι σίγουρα καλά αυτά που έβαλες ... αλλά για χωματάκι δεν νομίζω να βοηθάει .. εγώ έβαλα bridgestone trail wing είναι πολύ πιο φθηνό 160 euro περίπου ... και σε χωματάκι είναι καλούτσικο... κρατάει λίγο... :wave2: .

$py
15/06/2007, 18:02
Ρε μην του λέτε μλκιες για τα ανακει, μια χαρά είναι και στο χώμα







































αφού θα τον σηκώνω εγώ.... :lol: :rotflmao: :lol:

$py
15/06/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Η πρώτη 3ήμερη βόλτα μου στα Άγραφα ήταν χειμώνα με το Africa, με Anakee


:D



:a46: :a01:

$py
15/06/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Kαι τα Σαχάρα έχουν καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο.
Και τα Σαχάρα είναι για βατές διαδρομές στο χώμα.
Μην τα μπερδεύεις και τα Σαχάρα ασφάλτινα ελαστικά είναι ,μην ακούς αυτά τα 50-50 και 70-30 που λένε οι εταιρίες. :wave2:


Τα σαχάρα τα είχα σκεφτεί αρχικά και εγώ, αλλά ο λαστιχάς είπε ότι ειδικά στο χτ κουνάνε αρκετά στην ασφαλτό.

Prince-Garbage
15/06/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Να σκεφτείς οτι τα Traillmax (αν το γράφω σωστά) της dunlop που το έδεινε για 50-50 στην άσφαλτο έξινες γόνατα και στον χωματόδρομο έψαχνες το τιμόνι :smilea: (σκέψου τα Anakee)


Επειδή δεν γνωρίζω για τα anakee, εύχομαι να είναι καλύτερα από τα Trailmax γιατί αλλιώς... με 10000 χλμ την άλλη βδομάδα πάνε υπέρ πίστεως... και δεν συζητάω για βροχή... ούτε για ψιχάλα...

σας παρακαλώ πείτε μου ότι τα anakee είναι στοιχειωδώς καλύτερα από τα trailmax στην άσφαλτο!!! :cry: :cry:

:wave2:

marios8
15/06/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
ο λαστιχάς είπε ότι ειδικά στο χτ κουνάνε αρκετά στην ασφαλτό.

Γιατί ΧΤ είχε ο λαστιχάς και του κούναγε?
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι καποιον που θέλει να σου πουλήσει οτιδήποτε.
Αυτός απο σένα έχει κέρδος εγώ οχι :winka: :wave2:

marios8
15/06/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Prince-Garbage
Επειδή δεν γνωρίζω για τα anakee, εύχομαι να είναι καλύτερα από τα Trailmax γιατί αλλιώς... με 10000 χλμ την άλλη βδομάδα πάνε υπέρ πίστεως... και δεν συζητάω για βροχή... ούτε για ψιχάλα...

σας παρακαλώ πείτε μου ότι τα anakee είναι στοιχειωδώς καλύτερα από τα trailmax στην άσφαλτο!!! :cry: :cry:

:wave2:

Είναι καλύτερα.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής.
Γιατί παιρνετε on-off μηχανές και ψάχνετε το καλύτερο ασφάλτινο. Αυτό είναι οξύμωρο.
Κανονικά έπρεπε να ψάχνετε για το καλύτερο on-off .
Αλλιώς γιατί δεν καταλήξατε σε ένα σουπερ μοτάρ που είναι σαφώς καλύτερο στην ασφαλτο :confused: :beer: :wave2:

KaTaNaS
15/06/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Prince-Garbage
σας παρακαλώ πείτε μου ότι τα anakee είναι στοιχειωδώς καλύτερα από τα trailmax στην άσφαλτο!!!

μου φαινται πως τα ανακεε ειναι οτι καλυτερο για ασφαλτο, εξού κια η τσιμπημενη τους τιμουλα!


τα σαχαρα πραγματικά κορυφαία ον-οφφ! τα κάνουν όλα και συμφέρουν!


Μαριε, αγριεύεις και μ'αρέσει! :lol: :wave2:

$py
16/06/2007, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γιατί ΧΤ είχε ο λαστιχάς και του κούναγε?
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι καποιον που θέλει να σου πουλήσει οτιδήποτε.
Αυτός απο σένα έχει κέρδος εγώ οχι :winka: :wave2:


Τον συγκεκριμένο δεν είχα λόγο να μην τον ακούσω. Δεν τον άκουσα όταν μου το είπε για το ΚΛΕ για τα σαχάρα, ότι μπορεί να κουνάει λίγο και όντος κουνάγανε, και μετά από καμιά 700αρα χιλιόμετρα μου τα άλλαξε και έβαλε τα ανακε, αφιλοκερδώς.

Prince-Garbage
22/06/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Είναι καλύτερα.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής.
Γιατί παιρνετε on-off μηχανές και ψάχνετε το καλύτερο ασφάλτινο. Αυτό είναι οξύμωρο.
Κανονικά έπρεπε να ψάχνετε για το καλύτερο on-off .
Αλλιώς γιατί δεν καταλήξατε σε ένα σουπερ μοτάρ που είναι σαφώς καλύτερο στην ασφαλτο :confused: :beer: :wave2:

Γεια και χαρά σου..

Έχω απαντήσεις στα ερωτήματά σου αλλά αφορούν την επιλογή μηχανής γενικότερα... στο τριπάκι δηλαδή που έχουμε μπει όλοι από μία εώς 3281754732754 φορές: "ποια να διαλέξω...?" και μάλλον δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο thread. Εν συντομία μπορώ να σου πω ότι ήθελα κάτι καινούριο, οικονομικό, να μην με απασχολεί το αν θα γρατζουνιστούν τα πλαστικά σε πιθανές χαζοπτώσεις, να είναι δικύλινδρο για να μπορούμε να πηγαίουμε και λίγο παραέξω, να είναι ψηλό για πεζοδρόμια - λακούβες - χαράδρες κλπ κλπ και γενικά να κάνει πόλη τουλάχιστον κατά 90%... γενικά αυτό ήθελα από το πρώτο μηχανάκι μου... να τα κάνει όλα (προφανώς μέτρια) και να μην σκέφτομαι παραπάνω από αυτό που έχω ανάγκη...

Σαν νέος οδηγός δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι αυτό που θέλεις από το μηχανάκι σου.. μάλιστα ακόμα δεν ξέρω ποια κατηγορία μου ταιριάζει... αλλά ευελπιστώ με τα χρόνια και την εμπειρία να το μάθω... εν ολίγοις καλά να είμαστε όλοι (και λεφτά να έχουμε) να δοκιμάζουμε...!

Όσον αφορά τα λάστιχα, χώμα δεν πατάω καθόλου, εκτός από τις διαδρομές κυρίως για να φτάσω σε κάποιες παραλίες... οπότε προτιμώ να επιλέξω λάστιχα τα οποία να με καλύπτουν για αυτό το 90% των διαδρομών μου...

ελπίζω να σε κάλυψα και πάντα όρθιος...!
:wave2: