PDA

View Full Version : Αδρεναλίνη και φοβος στο κόκκινο - Διαδρομή απο εθνική



elias_21
12/06/2007, 00:51
Είναι ο καιρός που βγάζω δίπλωμα απεριορίστων..... και καθώς σχολάω απο την δουλεία 11 το βράδυ, περνάει ένας συνάδελφος με το ΧΤ660Χ '05, και λέω αντί να πάω με το πουλμαν της δουλείας ας πάω με το παιδί... ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ:

1) Δεν είχα κράνος - μα καλα είμαι πολύ :a21:
2) είναι 11 το βράδυ και θα βγούμε στην εθνική απο την είσοδο που πάει προς Αγιο Στέφανο, κρυονέρι μέχρι την έξοδο για αχαρνων...

Αλλά μέσα στην τρελή χαρά που θα πάρω και εγω ΧΤ σαν πρωτη μου μηχανή σε λίγο καιρό υπέκυψα.. :(
Με πήγαινε με 135 σταθερά και σε κάποια φάση επιασε 160....
Ότι λέμε εδω μέσα στο φορουμ για άσπρες γραμμές οτι μπορεί να γλιστρίσεις, για λάδια κτλπ κτλπ πιστευα οτι θα μου συμβούν!!
Μεγάλη ανασφάλεια τελικά το να μην φοράς κρανος και είμαι πολύ τρόμπας που ανέβηκα...

Μου είχαν ανέβει τα πάντα και είχανε κάτσει στον θώρακα... τρελλή αδρεναλίνη στα 160 και χεσιμο τρελλό επισης.... Παρακαλούσα να φτάσουμε στην έξοδο προς αχαρνών, λόγο των οχημάτων που τα έβλεπα να πηγαίνουνε με 160 και λέω οτι θα μας πάρουνε παραμάζωμα..
Σε καποια φάση κάποιος με σουπερ σπορτ μηχανή μας πέρασε σαν σταματημένους και τιναχτίκαμε και οι δύο που ούτε καν τι μηχανή είχε πρόλαβα να δω... το παλικαρι πρεπει να πηγαινε με 250 αφου με 140 εμείς και μονο ενα κοκκινο φανάρι πρόλαβα να δω (και να ακουσω τον ήχο που μας τίναξε)!

Καλά ρε παιδία μηπως είναι η αισθηση του φόβου πιο πολυ σε αυτον που είναι πίσω επειδή νιωθει οτι δεν έχει τον ελεγχό?!?
Πως αντέχεται την ένταση εσεις που έχετε R1,R6, ninja, GSX-R κ γενικά σουπερ σπορτ μηχανές ρε παιδιά? Eδώ με το εντουρο και .....

sober
12/06/2007, 01:14
Εχω την εντυπωση πως τα ειδες ολα κυριως γιατι δε φοραγες κρανος...(καλα πως αντεχες???) και οντως μ@λακια σου και μην το ξανακανεις .... επισης μπορει να επεξε ρολο το οτι ησουν σε σχετικα ψηλο μοτο ...

:wave2:

elias_21
12/06/2007, 01:25
Είναι που δεν φορούσα κράνος, γιατί με αυτά που ακούω....

παντως με αυτό που λες για το ύψος έχεις δίκαιο, τώρα που το σκεύτομαι...

Όταν είδα την έξοδο για Αχαρνών πάντως ένιωσα τέτοια ανακούφιση....

Που να με τρέξει και ενας φίλος μου με την TL1000 που έχει δηλαδή... θα πάθω καμία ανακοπή καρδιάς...

Αυτη η αδρεναλίνη και ο φόβος όμως ρε παιδί μου είναι ωραία συναισθήματα...!

ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ
12/06/2007, 04:13
Oντως παιζει πολυ το κρανος αλλα ακομα πιο πολυ το γεγονος οτι δεν οδηγουσες εσυ!

Μου εχει τυχει στην διαδρομη για ελλαφονησο, απο σπαρτη μονεμβασια κτλ,να μοιραστουμε την διαδρομη για να μην βαριεται ο συνοδηγος με SUPER TENERE 750 και ενω πηγαιναμε τα ιδια χλμ οταν ειμουνα πισω να εχω χεστει.

Εχεις τον ελεγχο του τι κανεις και δεν σε τρομαζει οταν οδηγας εσυ!:beer:

Respect
12/06/2007, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_21
Είναι που δεν φορούσα κράνος, γιατί με αυτά που ακούω....

παντως με αυτό που λες για το ύψος έχεις δίκαιο, τώρα που το σκεύτομαι...

Όταν είδα την έξοδο για Αχαρνών πάντως ένιωσα τέτοια ανακούφιση....

Που να με τρέξει και ενας φίλος μου με την TL1000 που έχει δηλαδή... θα πάθω καμία ανακοπή καρδιάς...

Αυτη η αδρεναλίνη και ο φόβος όμως ρε παιδί μου είναι ωραία συναισθήματα...! elias_21 σε συμβουλεύω να αποφεύγεις να ανεβαίνεις συνοδηγός! :a024: :wave2:

super_toto
12/06/2007, 08:18
Συνοδηγός και μάλιστα στην εθνική μόνο σε άτομο που ξέρεις πως οδηγάει.
Τώρα όταν οδηγάς εσύ, στην ευθεία δεν καταλαβαίνεις τίποτα αν έχεις άδειο δρόμο. Βέβαια με ψηλό μηχανάκι τα πράγματα αλλάζουν.

airamhag
12/06/2007, 08:20
νομιζω πως δεν ειναι θεμα ταχυτητας μονο αλλα κ θεμα οδηγου...

υπαρχουν οδηγοι που τρρεχουν αλλα εισαι οκ..

κ οδηγοι που πανε με 60 κ εχεις χεστει ...

απο την αλλη ο εξοπλισμος σου προσφερει την αισθηση της ασφαλειας μεν , αλλα αν προκαλειςκ την τυχη σου...

ολα καλα ομως,αφου εισαι μια χαρα...

paramedic
12/06/2007, 09:26
Συνοδηγός σε μηχανή εχω κάτσει 2 φορές στο ίδιο άτομο και χωρίς κράνος(μαλακία μεγάλη αλλά ήταν οι μοναδικές φορές). Το άτομο είναι ένας θείος μου που οδηγά χρόνια μηχανές και ξέρει να οδηγάει. Την πρώτη φορά ήταν ένα Tiger 955 και πραγματικά είχα χεστεί πάνω μου απο τον φόβο οτι θα πέσουμε. Απλά δεν βολευόμουνα πάνω στην θέση γιατί ήταν επίπεδη και ένιωθα οτι η μηχανή με σπρωχνει πίσω και δεν ήξερα πώς να κρατηθώ πάνω της.
Την δεύτερη φορά όμως τα ρπάγματα ήταν διαφορέτικα..Είχε δώσει το Tiger για μια επισκευή και τι του δωσανε να οδηγά μέχρι να του το φτιάξουνε.....ένα Daytona 675!!!! Πήγαμε βόλτα με αυτό και όχι μόνο δεν φοβόμουνα αλλά γούστρα τρελά τις επιταχύνσεις και ένιωθα οτι έχω κλειδωθεί μέσα στην μηχανή και δεν κουνάει κανένας.
Μπορεί να πάιζει λοιπόν ρολο και η ψυχολογία όσον αφορά τον συνογηδό σε μηχανή αλλά ένα είναι σίγουρο: συνοδηγός σε μηχανή ΔΕΝ ξανανεβαίνω γιατί δεν ξέρω να κρατιέμαι. Καλύτερα πάντα οδηγός να ξέρουμε και τι σόι πράμα είναι αυτός που οδηγάει χεχε!!!

elias_21
12/06/2007, 09:30
Αυτό που με είχε αγχώσει είναι οτι ο μαλάκας έπιανε τα 3/4 της λωρίδας ταχείας κυκλοφορίας αλλα προς την δεξιά μεριά να μην είμαστε κοντά στα διαχωριστικά και μας περνούσανε απο εκει πέρα... και ελεγα απο μέσα μου ρε μλκ πήγαινε μεσαία αφου μας περνάνε όλοι ξυστά! Και ήτανε και κοντά στην γραμμή και λέω αν πατήσει εδω φρενάκι Αγιε Πέτρο σου'ρχομαι!

Πάντως πρέπει να παίζει και η κλίση του σώματος, γιατι σε SS εισαι σκυφτός μπροστά ενώ σε εντουρο είσαι κάθετος...

odt
12/06/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_21
Eδώ με το εντουρο και .....


Εντούρο....Εντάξει ας μην υπερβάλουμε κιόλας...:lol:

Άμα δεν το χειρίζεσαι εσύ το εργαλείο, αλλάζει τελείως η αίσθηση.

Επίσης είναι και στον άνθρωπο, κάποιοι φοβούνται, κάποιοι δεν φοβούνται...δηλαδή παίζει αν ήταν κάποιος άλλος, να μας έλεγε: "Πωπώωω, με πήγε βόλτα φίλος με xt και μας πέρασε μόνο ένα ss, πολύ κ@υλα"

elias_21
12/06/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
"Πωπώωω, με πήγε βόλτα φίλος με xt και μας πέρασε μόνο ένα ss, πολύ κ@υλα"

και μας πέρασε μόνο ένα ss με 250, και άλλες 100 ΒΜW,Αudi,VW,Porsche με 200 σε αποσταση 40εκατοστών!

Tropeas
12/06/2007, 15:34
:rolleyes:

alx255
16/06/2007, 18:32
είναι η αισθηση του φόβου πιο πολυ σε αυτον που είναι πίσω επειδή νιωθει οτι δεν έχει τον ελεγχό;)

xampos
16/06/2007, 21:18
και γω το χω παρατηρησει αυτο οτι οταν ειμαι συνοδηγος χεζομαι πανω μου :cry:

μου εχει τυχει με την μηχανη μου να πηγαινω σε μια διαδρομη οδηγοντας εγω . στο γυρισμο την εδωσα σε φιλο και παρολο που πηγαινε με τα μισα χιλιομετρα απο μενα εγω ειχα χεστει :cry:

επισης εχω κανει σαν συνοδηγος θεσσαλονικη σερρες με 1000 αρα μηχανη :eek: .

εκει δεν ξερω ενα πραγμα ανεξηγητο. δεν φοβηθηκα καθολου παρολο που κατω απο 160 δεν πηγαμε :eek:

τη να πω μηπως ειναι η αισθηση σιγουριας των κιβικων :sick:

Nikoskazer2000
16/06/2007, 23:11
Ναι είναι αλήθεια πως αμα δεν ελένχεις ΕΣΥ τη μηχανή το αίσθημα της ανασφάλειας είναι πολύ μεγάλο.

Αλλα παράλληλα μ' αυτό παίζει και το ποιός οδηγάει τη μηχανή (αν ξέρεις πως είναι έμπειρος +) και το τι εξοπλισμό φοράς.

Εγω π.χ πριν κάμποσους μήνες επειδή στέγνωναν οι μπότες μηχανής μετά απο κατακλυσμό φορούσα για 2 μέρες ορειβατικά μποτάκια. Σε πληροφορώ οτι πήγαινα τελείως κουλά και αλλοπρόσαλα. Ούτε γκάζι, ούτε φρένο, να φοβάμαι να στρίψω ακόμα και με τα μισά χιλιόμετρα απο το συνηθισμένο...:cry:

powerphot
17/06/2007, 00:35
Καλά ρε "παλουκάρια" της φακής, απο όλα αυτά που έγραψε μόνο οτι δεν φορούσε κράνος η μποτάκια σας "στράβωσε" κάτι?:sick:
Το ότι πήγαιναν 160χλμ, ανάμεσα στα αυτοκίνητα, 11.00 το βράδυ, στο χειρότερο κομματι της εθνικής μέσα στην Αθήνα δεν σας χάλασε ε?:sick:

xtapodias
17/06/2007, 07:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_21
Είναι που δεν φορούσα κράνος, γιατί με αυτά που ακούω....

παντως με αυτό που λες για το ύψος έχεις δίκαιο, τώρα που το σκεύτομαι...

Όταν είδα την έξοδο για Αχαρνών πάντως ένιωσα τέτοια ανακούφιση....

Που να με τρέξει και ενας φίλος μου με την TL1000 που έχει δηλαδή... θα πάθω καμία ανακοπή καρδιάς...

Αυτη η αδρεναλίνη και ο φόβος όμως ρε παιδί μου είναι ωραία συναισθήματα...!



Φίλε elias_21,

ο φίλος που έχεις με το κόκκινο TL1000 είναι κουλάτζα οπότε μη φοβάσαι τίποτα. Το μόνο που πρέπει να φοβάσαι είναι, αν δε φοράς κράνος, μη σου μπει στο μάτι το μαλλί του. Αν θες σου δανείζω το fazer για να τον γδύσεις κι εσύ.

:wave2: :wave2: :wave2:

elias_21
17/06/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Φίλε elias_21,

ο φίλος που έχεις με το κόκκινο TL1000 είναι κουλάτζα οπότε μη φοβάσαι τίποτα. Το μόνο που πρέπει να φοβάσαι είναι, αν δε φοράς κράνος, μη σου μπει στο μάτι το μαλλί του. Αν θες σου δανείζω το fazer για να τον γδύσεις κι εσύ.

:wave2: :wave2: :wave2:

Ναι όντως έχει μακρύ μαλλί, αυτός με το TL.... αλλα πού να τον γδύσεις αυτόν αν την έχει πάει με 260+ :uplate:

Καλά πάντως σε αυτόν δεν θα φοβόμουνα γιατί είναι πιλότος, τον άλλον με το ΧΤ δεν ήξερα πως οδηγάει

xtapodias
18/06/2007, 18:58
εγώ άλλα έχω μάθει. Βγάλε πρώτα δίπλωμα, και πάρε ένα κουλούρι (καλύτερα KLR 250 του 1987), και μη καβαλήσεις ποτέ το tl του χάρου.

:beer: :beer:

elias_21
18/06/2007, 19:02
Aν του πεις για το κουλουρι θα σε κράξει...

εμένα μου είπε αν έχω λεφτά για πέταμα, ας τα πετάξω απο το παράθυρο

elias_21
18/06/2007, 23:32
xtapoda ase to fazer sou lew....!!!!

sou paei pio poly auto to mwro!!!


















































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


93609

GATHAN
19/06/2007, 08:52
εγώ εχω φοβία και δεν μπάινω ΠΟΤΕ πίσω σε μηχανή. ούτε σε παπί....