PDA

View Full Version : Αχ αυτός ο καθρέφτης!!!!



Maira
12/06/2007, 09:09
Πόσες φορές κοιτάς το καθρέφτη σου???? (όχι του μπάνιου!)

Έχεις καθρέφτες στη μηχανή?????

Θα τους έβγαζες ποτέ για το image???

Κολλημένη πίσω από μηχανή που δεν έχει καθρέφτες προσπαθώ πέντε λεπτά να την προσπεράσω!!!! Επικίνδυνος ελιγμός-προσπέραση σε μηχανή που ο αναβάτης δεν γνωρίζει τι γίνεται πίσω του!!!!

"Άνοιξε τους καθρέφτες σου φίλε!!!!"

Σημαντικό "αξεσουάρ" για καλύτερη γνώση της κίνησης των οχημάτων ή άχρηστο αντικείμενο????

Γιατί να μη γυρνάμε όλοι το κεφάλι πίσω για να ελέγχουμε?????

Πόσο συχνά χρειάζεται να ελέγχεις σε έναν δρόμο που η κίνηση είναι αρκετά πυκνή??? Μήπως τελικά με τον καθρέφτη αποφεύγεις το πιάσιμο στο σβέρκο???

Καθρέφτες!!!! Είναι το μόνο πράγμα που αλλάζει εικόνες πιο γρήγορα κι από την τηλεόραση καμιά φορά!!! Κι όμως το κοιτάμε με απαξίωση!!!!

Άνοιξε τον καθρέφτη σου!!!!Μπορεί να σου ανοίξει τα μάτια!!!!

:look: :look: :look:

castoras
12/06/2007, 09:24
Ηθελα να το σχολιασω κι εγω αυτο,σαν νεος στο χωρο του δικυκλου.Πως μπορειτε ρε παιδες χωρις καθρεπτες??????Δεν ξερω αν φταιει το οτι εχω συνηθησει απο το αυτοκινητο που τους χρησιμοποιω ολη την ωρα,αλλα και στο μηχανακι τους βρισκω απαραιτητους,οι ελιγμοι γινοντε γρηγορα και βλεπεις καλυτερα τι εχεις πισω ακομα και με το κρανος

crs-k
12/06/2007, 09:26
Καποιοι εχουμε κουραστει να επαναλαμβανομαστε... :sick:

Τα λεμε και τα ξαναλεμε και τα ξαναλεμε και τα ξαναλεμε... :(

Λεωνίδας
12/06/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
κουραστοι :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
12/06/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Ειδες η διορθωση του "εχουμε γινει κουραστικοι" τι κουσουρια αφηνει... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

GST
12/06/2007, 09:30
εγω γιατι καθε φορα που τους κοιταω δεν βλεπω κανενα πισω μου:lol: :lol: :lol:

Λεωνίδας
12/06/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειδες η διορθωση του "εχουμε γινει κουραστικοι" τι κουσουρια αφηνει... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol: έλα τσώπα όλοι το 'χουμε πάθει

(και τώρα περιμένουμε τον OldMan :evil: :evil: )

castoras
12/06/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καποιοι εχουμε κουραστει να επαναλαμβανομαστε... :sick:

Τα λεμε και τα ξαναλεμε και τα ξαναλεμε και τα ξαναλεμε... :(

Μη βαρατε ρε παιδια,υπαρχουν και νεοι στο forum:a15: :a15:

alfa156
12/06/2007, 10:57
http://www.4troxoi.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=24527&postdays=0&postorder=asc&start=435&sid=b2c9ba12456eb12a897c9ec6b6ee764c

VegasKitty
12/06/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
(και τώρα περιμένουμε τον OldMan :evil: :evil: )

Εδω κανεις λαθος....

Θα'πρεπε να περιμενεις εμενα να :a029: με το μερσιερ ΜονοΛυκο!!! :evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
12/06/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Εδω κανεις λαθος....

Θα'πρεπε να περιμενεις εμενα να :a029: με το μερσιερ ΜονοΛυκο!!! :evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι είναι αυτό το "μερσιερ"; :confused:

makis206
12/06/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τι είναι αυτό το "μερσιερ"; :confused:

:rotflmao: :lol: :rotflmao:


92789

EVI
12/06/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:rotflmao: :lol: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :lol: :bawl: :rotflmao:

VegasKitty
12/06/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τι είναι αυτό το "μερσιερ"; :confused:

Παλι θα το λεμε!!!! :rolleyes:

Κοιτα, ακριβως κατω σου, και ακριβως απο πανω μου*, σου δειχνει ο
μακης!!!! :D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



*βασικα τωρα πανω απο την Εβη που χωθηκε και αυτη στη μεση... :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
12/06/2007, 13:34
κατερινακι μπας και εννοουσες αυτο?

:rotflmao: :rotflmao:


92791

VegasKitty
12/06/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
κατερινακι μπας και εννοουσες αυτο?

:rotflmao: :rotflmao:


Εγω πινω μονο ροζ σαμπανια!!! :o

Ασε που αμα ο Χρηστος νομισει οτι του λεω για σαμπανια θα
παθει τπτ και μετα αντε να δουμε ποσο τσιπουρο θα χρειαστει
για να συνελθει.... :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
12/06/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
κατερινακι μπας και εννοουσες αυτο?
:rotflmao: :rotflmao:

Ε όχι !:uplate:

:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

LINA
12/06/2007, 14:53
ρε δε παιζεστε λεμε :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :lol: :lol: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
12/06/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και τώρα περιμένουμε τον OldMan :evil: :evil:
:rolleyes: Τι θέλει αυτός, καλέ ??? :confused:


(εγώ δεν έχω καθρέφτες ...):smokin:

Maira
12/06/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καποιοι εχουμε κουραστει να επαναλαμβανομαστε... :sick:

Τα λεμε και τα ξαναλεμε και τα ξαναλεμε και τα ξαναλεμε... :(


Ε κάποια πράγματα είναι καλό να επαναλαμβάνονται!!!!

:winka: :winka:

Maira
12/06/2007, 15:24
Και μετά από όλα αυτά τα πόστ, δεν έχει ειπωθεί κάτι παρά ελάχιστα για την χρησιμότητα του καθρέφτη επάνω σε μια μηχανή!!!! :sad: :sad:

Το σκεφτόμουν αν έπρεπε να το βάλω στις γενικές (το σπαμ ήταν δεδομένο!) αλλά δεν κόλλαγε και κάπου αλλού!!!

Τελικά έπρεπε να το βάλω στα στραβά κι ανάποδα!!!

Αφού ο μόνος σχολιασμός για ένα τόσο σοβαρό θέμα (όσο και το κράνος, και το μπουφάν, και οι μπότες, και τα φλας, κλπ) ήταν ότι έχει σχολιαστεί πάλι, ότι έχει συζητηθεί πάλι, κλπ.

Χμμμμμμμμμμμ, είμαι 1,5 χρόνο εδώ!!! Δεν είδα κάτι:look: :look:

Και ξέρω θα μου δώσετε ένα link και τελείωσε η ιστορία! Μα υπάρχουν και νέα άτομα από τότε που συζητήθηκε που μπορεί να έχουν κάποια άποψη (σωστή ή λάθος, την δική τους άποψη!).

Αλλά όχι το θέμα έκλεισε τότε................σε εκείνο το thread......................κλπ.

Αλλά τελικά μάλλον περνάμε καλά με το να κάνουμε πλάκα! Και τι πειράζει που μερικοί δεν έχουν καθρέφτες????? Γιατί λοιπόν να μας νοιάζουν και τα αυτοκίνητα χωρίς καθρέφτες?????? Θα γυρίσουν το κεφάλι να ελέγξουν!!!!

:wave2:

Tropeas
12/06/2007, 15:29
Εγώ τον καθρέπτη τον φτυνω συνέχεια γιατί κτκλοφορούν και σε ματιάζουν....χαχαχαχα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :bawl: :bigcry:

VegasKitty
12/06/2007, 15:32
Ρε Μαιρα ξερεις ποιο ειναι το θεμα??

Οτι ολα αυτα περι οδηγηκης συμπεριφορας, και το τι ειναι σωστο και το τι οχι,
οσοι ειναι ευσυνειδητοι (ξερω την εσφαξα τη λεξη) και οσοι ξερουν οτι πρωτο
μελημα μας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι οι οδηγοι και οι ανθρωποι που ειναι διπλα μας στο
δρομο, ε και τους καθρεφτες τους θα εχουν, και φλας θα βγαζουν και χιλια δυο
αλλα πραγματα!!!

Απο τη στιγμη που ο αλλος δεν σκευτετε το διπλα του, και για τον α,β λογο βγαζει
καθρεφτες και κανει και ρανει, ε ρε συ τι να κανουμε για αυτο???

Το μονο που γινετε ειναι να προσεχουμε ακομα παραπανω γιατι ξερουμε οτι ο π@π@ρας
μπροστα μας δεν μας εχει δει και θα πρεπει εμεις να τον προσεξουμε, και οχι μη παθει
εκεινος/η τιποτα, αλλα πανω απο ολα εμεις να μη παθουμε τιποτα.

EVI
12/06/2007, 15:32
τι ειναι οι καθρεφτες? :look:

sniper
12/06/2007, 15:33
Δεν εχουμε καθρέφτες.....

Δεν θέλουμε καθρέφτες....

Γυρίζουμε το κεφάλι μας (γρήγορα και για ελάχιστα) και βλέπουμε πισω.....

Ακόμα και στο παπί που έχει καθρέφτες το κεφάλι γυρίζω.....

Διπλασιάζουν το πλατος της μηχανής, είναι γκουμούτσες, κι αν πιάσουν εδαφος σπάει και το μουτρο...

EVI
12/06/2007, 15:35
θα απαντησω σοβαρα.



:D




λοιπον καλο ειναι να εχουμε καθρεφτες για να περνουμε χαμπαρι τι γινετε πισω μας .

και να αποφευγουμε πολλες δυσαρεστες καταστασεις.

μπορει να ασχημενουν τα μοτοσακα μας (υπαρχουν πανεμορφες αφτερ μαρκετ φτηνες)
μπορει σε καποια μοτοσακα να μην χορανε οταν περνανε αναμεσα απο τα αμαξια κλειστε τους τοτε

αλλα


η αληθεια ειναι οτι οσον αφορα την ασφαλεια της μηχανης

τα δυνατα φωτα
η εξατμιση που κανει θορυβο (ναι ναι τι να κανουμε)
καθρεφτες
καλη συντηρισμενη μηχανη
και μυαλο στο κεφαλι και οχι στον αγκωνα


αυτα.

crs-k
12/06/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν εχουμε καθρέφτες.....

Δεν θέλουμε καθρέφτες....

........................

Διπλασιάζουν το πλατος της μηχανής, είναι γκουμούτσες, κι αν πιάσουν εδαφος σπάει και το μουτρο...


Μιλας για τα δικα σας τριμπουρδελα... :D

Cpt. Haddock
12/06/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μιλας για τα δικα σας τριμπουρδελα... :D

+955 :evil:

Gandalf dr685sm
12/06/2007, 15:41
δεν θα κρυφτώ ... στο DR τους είχα βγάλει...

Ο λόγος ήταν οτι ξήλωνα τους καθρέφτες των Ι.Χ. με τους δικούς μου , λόγω ύψους μηχανής. Σε ταξίδια στην Ε.Ο. ξαναέμπαιναν πάνω για να μπορώ να βλέπω και να μην γυρνώ με 120-140 χλμ την ώρα πίσω.

Αν είναι χρήσιμοι;... Ναι είναι...

Αν κάνουμε μαλακία που τους βγάζουμε; ... μπορεί... αλλά στην δική μου περίπτωση πάντα καλύτερα να είναι αυτοί ξηλωμένοι, παρά εκείνοι απο τα Ι.Χ. που περνούσα ανάμεσα.


Gandalf

STOYBI
12/06/2007, 15:52
Παντα ειχα καθρεφτες και τους χρησιμοποιω παραπολυ σε οτι μηχανακι ειχα και θα εχω...
Θεωρω τον χρονο του γυρισματος του κεφαλιου προς τα πισω και παλι μπροστα υπερ αρκετο για ατυχημα ειδικα αν ο μπροστινος μας πατησει αποτομο φρενο το καταληλο δευτερολεπτο...:rolleyes:

:wave2:

OzZzZzY
12/06/2007, 16:23
mirror-mirror (http://www.youtube.com/watch?v=KWKgItL1xvo)
:smokin:


92900

xampos
12/06/2007, 16:30
εχω βγαλει τους καθρεπτες

γιατι και οταν τους ειχα το μονο που εβλεπα ητανε οι ομοι μου :sick:

και ειναι και ποιο αλυτικο χωρις καθρεπτες :smokin: :smokin:

OzZzZzY
12/06/2007, 16:36
δυστυχως θα συμφωνησω με τον banditako :winka:
σε πολλες μηχανες η θεση των καθρεφτων εμποδιζει..
απο αισθητικης αποψης πιστευω οτι σε καποιοες μηχανες δεν ταιριαζουν καθρεφτες :rolleyes:

Maira
12/06/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
εχω βγαλει τους καθρεπτες

γιατι και οταν τους ειχα το μονο που εβλεπα ητανε οι ομοι μου :sick:

και ειναι και ποιο αλυτικο χωρις καθρεπτες :smokin: :smokin:

Μη νομίζεις! Κι εγώ κατά βάση τους αγκώνες μου βλέπω! Μα όταν χρειαστεί να κάνω γρήγορο ελιγμό με φρεναριστό αυτοκίνητο μπροστά μου, δε χρειάζεται να χάσω την οπτική επαφή!!!! Απλά κατεβάζω τον αγκώνα!!!!

Όσο για το αλήτικο, ρώτα και αυτόν που πάει πίσω σου κανά δεκάλεπτο προσαθόντας να σε προσπεράσει αλλά επειδή δεν τον έχεις δει, ο τύπος έχει αρχίσει τα ηρεμιστικά!!!!!

Καλή η αλητεία αλλά δεν είμαστε μόνοι μας στο δρόμο!!!! Τα μάτια στην πλάτη που πρέπει να έχουμε, δυστυχώς (ή ευτυχώς) είναι οι καθρέφτες!!!

:wave2:

Cpt. Haddock
12/06/2007, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
και ειναι και ποιο αλυτικο χωρις καθρεπτες :smokin: :smokin:

είναι του αλυτάρχη των αγώνων και είναι "αλύτικο" :rolleyes:

(γμ τα σχολεία μου μέσα :sick: )

Πάντως αν βλέπετε τους αγκώνες σας μάλλον θέλουν ρύθμιση οι καθρέφτες :wave2:

stavrogin
12/06/2007, 17:42
τα περισσοτερα χρονια χωρις καθρεφτες εχω μαθει να οδηγω χωρις.
Τωρα με το Ζ βεβαια δεν θα τους βγαλω και τους χρεισημοποιω.
Υπαρχουν περιπτωσεις που ειναι απολυτα απαραιτητοι ,γιατι δεν προλαβαινεις να τα τσεκαρεις ολα με γυρισμα του κεφαλιου.(αν θες να κινηθεις σβελτα)
Οταν πρεπει να κανω καποιο ελιγμο ποτε δε θα βασιστω μονο στον καθρεφτη.Ειναι επικυνδινο
Δεν ειναι αντιληπτη η ακριβης θεση του αυτοκινητου
Δεν ξερεις ακριβως την αποσταση του
Υπαρχουν τυφλες γωνιες

Ωστοσο στην συγκεκριμενη περιπτωση που αναφερες, βοηθανε πολυ

FestoNero
12/06/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάντως αν βλέπετε τους αγκώνες σας μάλλον θέλουν ρύθμιση οι καθρέφτες :wave2:
Η κοψιμο οι αγκωνες..
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :lol:


Εγω παλι τους εχω και τους 3 απανω..
:bigcry:

el_hymador
12/06/2007, 19:21
Εγω πιστευω οτι η καλυτερη θεση για καθρεπετες ειναι στο κρανος...και μιλαω πολυ σοβαρα.
Ειχα δοκιμασει ενα κρανος που εχει συστημα με κατοπτρα και εβλεπες πισω σου, αλλα δεν ελεγε και πολλα...

αν βγαζαν κανα αεροδυναμικο σχηματακι μικρων καθρεπτων δεξια - αριστερα απο το κρανος, και απλετη ορατοτητα θα ειχες προς τα πισω και δεν θα σε ενοχλουσαν στην κινηση.

Τωρα που το σκεφτομαι λεω να το κατοχυρωσω...πισω κουφαλες δικη μου ιδεα ηταν!!!:D

tifoefs
12/06/2007, 19:30
Οποτε τους κοιταω βλεπω ντουκατια πισω μου !!

Να τους κοιταω πιο συχνα ;;;


:eyepop: :eyepop: :rotflmao: :rotflmao:

xampos
12/06/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
είναι του αλυτάρχη των αγώνων και είναι "αλύτικο" :rolleyes:

(γμ τα σχολεία μου μέσα :sick: )

Πάντως αν βλέπετε τους αγκώνες σας μάλλον θέλουν ρύθμιση οι καθρέφτες :wave2:

νταξ δεν διαβαζα στο σχολειο ηρεμησε :rolleyes: :rolleyes:

xampos
12/06/2007, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira


Όσο για το αλήτικο, ρώτα και αυτόν που πάει πίσω σου κανά δεκάλεπτο προσαθόντας να σε προσπεράσει αλλά επειδή δεν τον έχεις δει, ο τύπος έχει αρχίσει τα ηρεμιστικά!!!!!


:wave2:


απλα ανα διαστηματα φροντιζω να γυρναω το κεφαλι και να κοιταζω που υπαρχουνε πισω μου αυτοκινητα

οσο για τον απο πισω

σπανια τυχενει να ειναι καποιος πισω και να θελει να περασει γιατι μες την πολη συνηθως τα μηχανακια ειναι μπροστα και ωσπου να κινηθει το αυτοκινητο αντε γεια:wave2:

μου εχει τυχη σε επαρχιακο δρομο να ερχεται απο πισω μου με χιλια αυτοκινητο και με το που τον βλεπω διπλα μου να τρομαξω :eek: (αυτο μπορεις να το γλυτωσεις με τους καθρεπτες)

παντως εχω ακουσει για ενα κρανος (νομιζω καμπεργκ ειναι, δεν θυμαμαι) που εχει καθρεπτες μεσα (δεν ξερω πως ακριβως) και βλεπεις πισω

αυτο ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα δεν υπαρχουνε

natit
12/06/2007, 21:08
οταν πηρα την μηχανη χωρις καθρεφτες (μεταχειρισμενη) εκανα μια βολτα και φρικαρα....
μεχρι να βρω εστω εναν δεν την κυκλοφορουσα...
ευτυχως μου εδωσε ο ξαδερφος μου απο το ΧΤ του αλλα μονο τον εναν καταφερα να βαλω
Τουλαχιστον βλεπω τι γινετε πισω μου...
Για μενα οι καθρεφτες ειναι τα ματια στην πλατη μου...

xampos
12/06/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από natit
οταν πηρα την μηχανη χωρις καθρεφτες (μεταχειρισμενη) εκανα μια βολτα και φρικαρα....
μεχρι να βρω εστω εναν δεν την κυκλοφορουσα...
ευτυχως μου εδωσε ο ξαδερφος μου απο το ΧΤ του αλλα μονο τον εναν καταφερα να βαλω
Τουλαχιστον βλεπω τι γινετε πισω μου...
Για μενα οι καθρεφτες ειναι τα ματια στην πλατη μου...

και γω την πηρα μεταχειρισμενη ΜΕ καθρεπτες που οπως και να τους ρυθμηζα δεν εβλεπα τιποτα

κι ομως οταν τους ΞΥΛΟΣΑ :evil: δεν ξερω γιατι αλλα για κανα 3-4 μερες ενιωθα οτι λυπουνε και ημουν καπως ανασφαλεις.

μετα το συνηθισα και τωρα αισθανομαι καλα

anf125
12/06/2007, 22:37
Εγώ όταν ξεκίνησα να οδηγώ μου πήρε κάνα... 6μηνο μέχρι να μάθω να τουσ ρυθμίζω και να τους χρησιμοποιώ σωστά. Τελικά αν και δεν προσφέρουν πλήρη ορατότητα προς τα πίσω βοηθάνε πολύ, ειδικά αν πηγαίνεις σχετικά γρήγορα και είναι ΄δύσκολο ως επικίνδυνο να γυρνάς συνέχεια κεφάλι. Όσο για τις τυφλές γωνίες και τους "αγκώνες", αλλάζοντας λίγο τη στάση του σώματος συνήθως βελτιώνεται η κατάσταση. Έχω προσέξει πως δεν υπάρχει ιδανική ρύθμιση. Αν βλέπεις αρκετά καλά π.χ. με ταχύτητα 50 χλμ/ω, στα 100 μπορείς να μη βλέπεις καθόλου και αντίστροφα. Ευτυχώς, ιδιαίτερα ο αριστερός, διορθώνεται εύκολα και εν κινήσει αν χρειαστεί. Τελικά έχω συνιθίσει ακόμα και... πεζός όταν περπατάω σε πολυσύχναστω μέρος να κοιτάω συχνά ενστικτωδώς εκεί που θα... ήταν ο καθρέφτης για να δω μπας και πλησιάζει κανένας γρήγορα από πίσω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
13/06/2007, 06:53
Κι εγώ πάντως τους χρησιμοποιώ συνέχεια, ειδικά στη βόλτα με άλλα μηχανάκια δεν μπορώ να με φανταστώ πάνω σε μηχανάκι χωρίς καθρέπτες.

Στο CBF είναι αρκετά κοντό το μπράτσο τους και όταν βρίσκομαι σε κανονική στάση οδήγησης δεν βλέπω καλά τι γίνεται πίσω αφού το μάτι πιάνει τα χέρια μου πάνω στα κρύσταλλα.. αν θέλω να κοιτάξω πίσω χρειάζεται να μαζεύω τα χέρια σχεδόν κολλώντας τα πάνω στο σώμα μου για να καθαρίσει το οπτικό πεδίο του καθρέπτη.

Είναι πολύ ενοχλητικό αυτό, όπως και να τους ρυθμίσω το αποτέλεσμα δεν αλλάζει εκτός κι αν τους τραβήξω τελείως έξω και τους βάλω σε θέση που θα μου δείχνουν τι γίνεται δεξιά κι αριστερά μου αντί του τι γίνεται πίσω μου.:lol:

Έχω και φαρδιές πλάτες...:lol: :lol:

Απ'το SS που με βλέπω κάποια στιγμή να καταλήγω πάντως θα φύγουν κλωτσιδών :lol:

GST
13/06/2007, 10:31
μια εικαστικη παρεμβαση θα κανω ....η προσπεραση απαγορευεται .....αρα θελουμε το μπροστινο μας νομιμο για να ειμαστε εμεις παραβατες ;;; ε;;;:sick:

EVI
13/06/2007, 10:38
:sick: εμενα η καθρεφτες μου ειναι ενταξη τους ρυθμιζω στη θεση που με βολευει και μια χαρα.........


ασχημοι κατ'εμε αλλα πολυ χρηστικοι παραδοξος ειναι οι στρογγυλοι καθρεφτες που ''κουμπωνουν'' στα αντιβαρα (η λιγο πιο μεσα)

ναι ειπα ασχημοι αλλα βλεπεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ! τα παντα ομως !...........και στο ματι τους συνιθιζεις.

super_toto
13/06/2007, 10:44
Είναι απλό το θέμα.
Πάρτε Honda. Το ύψος των καθρεπτών είναι υπολογισμένο και δεν βρίσκουν ποτέ σε άλλους καθρέπτες. Εγγύηση, όλο προσόντα.
:D

symvoulos
13/06/2007, 12:56
χωρις καθρεπτες ητε στο αυτ/το ητε στη μοτο δεν κανω βημα.
βεβαια καλο ειναι να ριχνουμε και μια ματια πισω γυριζοντας το κεφαλι οταν μας
δινετε η δυνατοτητα:wave2:

cartman
13/06/2007, 14:54
Για τους "αλήτες" που ξύλωσαν τους καθρεφτες: Ρε παιδιά άμα πάει κάποιος να σας προσπεράσει είτε με αυτοκίνητο είτε με μηχανή με πολλά (οι πολύ γρήγοροι δεν χρειάζεται να απαντήσουν, ξέρω :smilea: ), πώς θα τον δείτε για να αποφύγετε κάποιον ελιγμό τον οποίο σκεφτόσασταν και που θα ήταν μοιραίος για όλους? Γυρνώντας το κεφάλι δεν παίζει να τον δείτε (είπαμε πάει με περισσότερα από εσάς) άρα...?
:wave2:

crs-k
13/06/2007, 15:09
Θα το πω αλλη μια φορα... :sick:



Προσωπικα θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ(-Η) οποιονδηποτε οδηγει χωρις να συμβουλευεται τους καθρεπτες (ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ) του, ειτε μηχανη ειτε αυτοκινητο...


Τα περι γυρισματος τπυ κεφαλιου ειναι π@π@ρια τουμπανα!!! :mad:

Το κεφαλι θα το γυρισεις, για διπλη εξασφαλιση και για την πιθανοτητα της "νεκρης γωνιας", μονο οταν θ' αλλαξεις κατευθυνση (εστω και λιγο)!

Με τους καθρεπτες ομως εχεις ΔΙΑΡΚΗ ενημερωση και εικονα της καταστασης πισω σου! :cool:



Εκτος αν καποιος θεωρει τον εαυτο του τον ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ του κοσμου και σ' οποιοδηποτε περιβαλον, οποτε και ΔΕΝ μπορει να τον πλησιασει ΤΙΠΟΤΑ απο πισω... :hypnotize

symvoulos
14/06/2007, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα το πω αλλη μια φορα... :sick:



Προσωπικα θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ(-Η) οποιονδηποτε οδηγει χωρις να συμβουλευεται τους καθρεπτες (ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ) του, ειτε μηχανη ειτε αυτοκινητο...


Τα περι γυρισματος τπυ κεφαλιου ειναι π@π@ρια τουμπανα!!! :mad:

Το κεφαλι θα το γυρισεις, για διπλη εξασφαλιση και για την πιθανοτητα της "νεκρης γωνιας", μονο οταν θ' αλλαξεις κατευθυνση (εστω και λιγο)!

Με τους καθρεπτες ομως εχεις ΔΙΑΡΚΗ ενημερωση και εικονα της καταστασης πισω σου! :cool:



Εκτος αν καποιος θεωρει τον εαυτο του τον ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ του κοσμου και σ' οποιοδηποτε περιβαλον, οποτε και ΔΕΝ μπορει να τον πλησιασει ΤΙΠΟΤΑ απο πισω... :hypnotize
για μενα μιλας;;:rotflmao:
σοβαρα τωρα +1000

mob rules
14/06/2007, 14:22
:look: :look:



εγω δεν εχω καθρεφτες ...


βαρατε με...

:a7: :a7: :a7: :a7:

OzZzZzY
14/06/2007, 14:44
:a26: :a26: :a26: :a26: :a38: :a38: :a38:

marios8
14/06/2007, 14:47
Eγώ ακόμα και στο ΧR όταν πάμε βολτούλα στο βουνό τους φοράω ωσπου να πατήσουμε χωματάκι. Μετά ξεβίδωμα και σε σακίδιο στην πλάτη. ΔΕΝ μπορώ να οδηγήσω χωρις καθρέπτες. :wave2:

crs-k
14/06/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Eγώ ακόμα και στο ΧR όταν πάμε βολτούλα στο βουνό τους φοράω ωσπου να πατήσουμε χωματάκι. Μετά ξεβίδωμα και σε σακίδιο στην πλάτη. ΔΕΝ μπορώ να οδηγήσω χωρις καθρέπτες. :wave2:


Ακομα ΚΑΙ στο βουνο εχω ΚΑΙ τους ΔΥΟ καθρεπτες! :cool:

Η μονη παραχωρηση που εχω κανει ειναι το οτι εβαλα φτηνιαρικους κι οχι τους (πανακριβους) μαμίσιους... :sick:

Οποιος και ΑΝ (συνηθως απλα ξεβιδωνονται) σπασει, αλλαζει με 3 ευρωπουλα... :D

Fireball400
14/06/2007, 23:05
Οι κίνδυνοι της χρήσης καθρέφτη:Σαν νέος οδηγός είχα φάει τα μούτρα μου επειδή κοιτούσα στον καθρέφτη έναν φίλο που επιχειρούσε να με προσπεράσει.
Επίσης,δεν είναι φτιαγμένοι για να κοιτάμε τις γκόμενες που μόλις πέρασαν από πίσω μας:lol: !
Keep your eyes on the road:lol: :wave2:

marios8
14/06/2007, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ακομα ΚΑΙ στο βουνο εχω ΚΑΙ τους ΔΥΟ καθρεπτες! :cool:

Η μονη παραχωρηση που εχω κανει ειναι το οτι εβαλα φτηνιαρικους κι οχι τους (πανακριβους) μαμίσιους... :sick:

Οποιος και ΑΝ (συνηθως απλα ξεβιδωνονται) σπασει, αλλαζει με 3 ευρωπουλα... :D


Δεν μιλάω για βατούς χωματόδρομους λυκε μου.
Σου μιλάω για μέρη που δεν περνάνε οι καθρέπτες :D :wave2:

kostisthegreek
15/06/2007, 00:18
Ποτέ δίχως καθρέφτες.

Και γλιτώνεις και το πρόστιμο.

Nikoskazer2000
15/06/2007, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
εχω βγαλει τους καθρεπτες

γιατι και οταν τους ειχα το μονο που εβλεπα ητανε οι ομοι μου :sick:

και ειναι και ποιο αλυτικο χωρις καθρεπτες :smokin: :smokin:

+1
:smokin:
:lol:

fantacid
15/06/2007, 01:14
δεν μπορω τους καθρεπτες για τι χανω το φαναρι οταν σταματανε πισω μου γλαστρες!

ασε που φαινονται πολυ μικρες!!


:lol:

Nikoskazer2000
15/06/2007, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
και γω την πηρα μεταχειρισμενη ΜΕ καθρεπτες που οπως και να τους ρυθμηζα δεν εβλεπα τιποτα

κι ομως οταν τους ΞΥΛΟΣΑ :evil: δεν ξερω γιατι αλλα για κανα 3-4 μερες ενιωθα οτι λυπουνε και ημουν καπως ανασφαλεις.

μετα το συνηθισα και τωρα αισθανομαι καλα


ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

crs-k
15/06/2007, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
..........................
Keep your eyes on the road:lol: :wave2:


Και συνεχιστε να βριζετε τα κουτια που ΔΕΝ σας ειδαν στον ΚΑΘΡΕΠΤΗ! :wacko:


Γιατι, ως γνωστον, ΑΥΤΟΙ πρεπει να τους κοιτανε, ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ ... :a24:

Lupo
15/06/2007, 06:15
Καλά κάνετε και βγάζετε τους καθρέφτες.




Πότε προλάβατε και βάλατε κάμερες στο πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας και οθόνη ανάμεσα στα όργανα, ούτε που ξέρω.:rolleyes:

Βέβαια υπάρχει και ο τρόπος της ενδοσυνεννόησης και του συνεπιβάτη καθισμένος ανάποδα πάνω στην μοτοσυκλέτα. :uplate:


Εγώ πάντως, θέλω να ξέρω τι γίνεται πίσω μου.:winka:

crs-k
15/06/2007, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
............................
Εγώ πάντως, θέλω να ξέρω τι γίνεται πίσω μου.:winka:



Ακομα κι εγω (θελω να ξερω), που ειμαι ο ΓΛΗΓΟΡΟΤΕΡΟΣ του κοσμου... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

Lupo
15/06/2007, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ακομα κι εγω (θελω να ξερω), που ειμαι ο ΓΛΗΓΟΡΟΤΕΡΟΣ του κοσμου... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

Σου έδωσε πολλά άλογα η μετατροπή στους καθρέφτες, εσένα , μάλλον!



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

symvoulos
15/06/2007, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ακομα κι εγω (θελω να ξερω), που ειμαι ο ΓΛΗΓΟΡΟΤΕΡΟΣ του κοσμου... :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:
ποτε μου πηρες την πρωτια;:smilea:
και στα φαναρια χρειαζονται για να κιτας αν τελικα θα σταματησει εκεινο το
κουτι που ο οδηγος του νωμιζει οτι εχει τα φρενα απο f1:bigcry:

marios8
15/06/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και συνεχιστε να βριζετε τα κουτια που ΔΕΝ σας ειδαν στον ΚΑΘΡΕΠΤΗ! :wacko:


Γιατι, ως γνωστον, ΑΥΤΟΙ πρεπει να τους κοιτανε, ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ ... :a24:



+ 1000 :a18: :a013:

zireous
16/06/2007, 23:42
Τα έχουμε ξαναπεί φίλτατη Maira, στην Οδήγηση...
(ποιός κάθεται να τη διαβάσει όλη όμως...)

Οι καθρέφτες δεν βγαίνουν από τα πραπρά μου λέμε, ακόμα και στη περίπτωση που είμαι μόνος στο δρόμο είναι πλεονέκτημα να τους έχεις πάνω (σκεφτείτε μόνοι σας γιατί), στη κίνηση καλό είναι να βλέπεις πίσω τις άλλες λωρίδες (όχι αυτή που είσαι, κυρίως τις άλλες), και να χρησιμοποιείς και το κλασικό απότομο τσεκάρισμα για τα νεκρά σημεία -όπως ειπώθηκε για μια ακόμη φορά.


Όποιος δει τους καθρέφτες μου θα αλλάξει γνώμη για ότι δικαιολογία έχει που τους βγάζει από ss [δεν κόβουν 0.00037 από την συνολική αεροδυναμική όπως οι μαμά (σημαντικότατο νούμερο, τί να σου πω :lol: ), δεν βρίσκουν κάτω ούτε εξέχουν, είναι γκαμάτοι γενικά, και είναι φυσικά άφτερ μάρκετ -αν και το 20% που δείχνουν παραπάνω οι μαμά δεν υπάρχει πλέον].


Άμα τους έχω πάνω εγώ που μόνος μου βολοδέρνω συνήθως στο δρόμο, εσείς τί δικαιολογία άραγε βρίσκετε που τους βγάζετε;


Η μόνη δικαιολογία για ξύλωμα αφορά χρήση σε πίστα, αλλιώς είστε όλοι κουλάντζες (είπα κάτι νέο, έ; ). :lol:

menos
17/06/2007, 15:24
Οταν αγορασα την μηχανη ειχε τους εργοστασιακους καθρεπτες. Οταν περασαν 2 εβδομαδες τους εβγαλα και πραγματικα πορωθηκα απο το look της μηχανης:a01: Οταν ομως εκανα την δοκιμαστικη μου βολτα αρχισαν τα δυσκολα!!!:uplate: Η ανασφαλεια, της ανασφαλειας, Ω... ανασφαλεια:look: Αντεξα 15 ολοκληρα λεπτα και μετα τους ξαναβαλα:a46: Πριν λιγες μερες πηρα βολτα ενα gsxr 1000 χωρις καθρεπτες. Παλι τα ιδια!!! Προσπαθησα να συμβασω τον ιδιοκτητη του να ανταλλαξουμε καθρεπτες μιας και οι δικοι του ειχαν και φλας (πολυ μουρη λεμε τωρα):a8: Δεν σηκωνε ομως συζητηση:nono: "Αι κουρεψου, δεν τους δινω, ας λιωσουν στην αποθηκη!!!":( Τεσπα,το μονο συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι πως υπαρχουν οδηγοι που βολευονται με καθρεπτες και υπαρχουν και .....ΟΙ ΑΛΛΟΙ.... Παιδια, πολλοι αναβατες χωρις καθρεπτες οταν ανεβηκαν στην μηχανη μου επανεξετασαν την αποψη μεταξυ μουρης και ασφαλειας. Γιατι πως να το κανουμε... Αλλο η "ανεση και ασφαλεια" και αλλο η "μουρη".:wave2:

Maira
18/06/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και συνεχιστε να βριζετε τα κουτια που ΔΕΝ σας ειδαν στον ΚΑΘΡΕΠΤΗ! :wacko:


Γιατι, ως γνωστον, ΑΥΤΟΙ πρεπει να τους κοιτανε, ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ ... :a24:



Σωστός!!!!!


αλλά όπως πιστεύουν μερικοί η μηχανή είναι πάνω από νόμους!!!! Τι να τους κάνει τους καθρέφτες αφού έχει και μάτια στην πλάτη??? :lol: :lol: :lol:

Είχα, έχω και θα έχω καθρέφτες! Μου έσωσαν τη ζωή πολλές φορές, και θα με σώσουν άλλες τόσες!!!! :wave2: :smokin: :wave2:

mob rules
18/06/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και συνεχιστε να βριζετε τα κουτια που ΔΕΝ σας ειδαν στον ΚΑΘΡΕΠΤΗ! :wacko:


Γιατι, ως γνωστον, ΑΥΤΟΙ πρεπει να τους κοιτανε, ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ ... :a24:



:look: :look: :look: :look:


ελπιζω να το λες για πλακα...:look:


οταν μας βλεπουν και πεταγονται σαν μ@λ@κες και σε κοιτανε μες στα ματια να δουν θα καταφερεις να φρεναρεις η.....καλα τελος παντων εχετεε δικιο...:D

crs-k
18/06/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mob rules
:look: :look: :look: :look:


ελπιζω να το λες για πλακα...:look:


οταν μας βλεπουν και πεταγονται σαν μ@λ@κες και σε κοιτανε μες στα ματια να δουν θα καταφερεις να φρεναρεις η.....καλα τελος παντων εχετεε δικιο...:D


Κανε πρωτα μια προσπαθεια να καταλαβεις... :wacko:

ΔΕΝ μιλαμε για την περιπτωση που σε ειδαν, αλλα για την περιπτωση που ΔΕΝ σε ειδαν, διοτι ΔΕΝ κοιταξαν τους γ@μωκαθρεπτες ή διοτι τους "εβγαλαν για ομορφια"... :winka:

veagle
18/06/2007, 13:02
Εγώ εφαρμόζω αυτό το σύστημα

http://www.ekho.com/elton/PC800/images/RIDING_BACKWARDS.jpg

sober
18/06/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Εγώ εφαρμόζω αυτό το σύστημα

http://www.ekho.com/elton/PC800/images/RIDING_BACKWARDS.jpg



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τεσπα...κατι τετοιες μ@λακιουλες περι ομορφιας και χαρης δε μου λενε τιποτα ... να δουμε τι ωραιοι 8α δειχνουν ολοι αυτοι που κυκλοφορουν χωρις κα8ρεφτες αμα ειναι τιγκαρισμενοι στο γυψο...
Καλο ειναι να μην προκαλουμε την τυχη μας ... με κα8ρεφτες λοιπον ολοι μπας και δουμε λιγο παραπανω απο την τυφλα μας...:rolleyes:

mob rules
19/06/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Κανε πρωτα μια προσπαθεια να καταλαβεις... :wacko:

ΔΕΝ μιλαμε για την περιπτωση που σε ειδαν, αλλα για την περιπτωση που ΔΕΝ σε ειδαν, διοτι ΔΕΝ κοιταξαν τους γ@μωκαθρεπτες ή διοτι τους "εβγαλαν για ομορφια"... :winka:


εβγαλαν τους καθρεφτες απο τα αμαξια...:look: ...αυτο δεν το εχω δει ακομα,ισως φταιει ..που ειμαι απο επαρχια...

κοιτα εχω 2 μηχανακια,το ενα εχει,το αλλο δεν εχει καθρεφτες.ειναι πιο βολικο το μηχανακι με τους καθρεπτες,και τιποτα αλλο,ετσι και αλλιως τους καθρεπτες δεν τους πολυ εμπιστευωμαι και παλι κοιταω πισω...:winka:

CIRUS
19/06/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και συνεχιστε να βριζετε τα κουτια που ΔΕΝ σας ειδαν στον ΚΑΘΡΕΠΤΗ! :wacko:


Γιατι, ως γνωστον, ΑΥΤΟΙ πρεπει να τους κοιτανε, ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ ... :a24:



+999 :)