PDA

View Full Version : Suzuki Freewind xanei ladia



rallisg
21/11/2003, 11:12
Έχω μια suzuki freewind 650 και ύστερα απο 3 χρόνια (16500Km) έχει αρχίσει και χάνει λάδια, ελάχιστα μεν κάτι σαν δάκρυ, κάτω στην βάση του κυλίνδρου. Ξέρει κανείς, είναι συχνό φαινόμενο! (Πχ. ελαττωματική φλάντζα), να ανησυχώ, η από τους κραδασμούς λασκάρανε οι βίδες και θέλουν σφίξιμο. Περιμένω βοήθεια πριν το συνεργείο.

kosdros
21/11/2003, 11:18
Είχε βγάλει ανακοίνωση η suzuki για τα freewind για αντικατάσταση της χάρτινης φλάντζας με μεταλική, την οποία κάλυπτε η εγγύηση. Ήταν κατασκευαστική αστοχία. Δεν ξέρω αν και μετα την λήξη της εγγύησης μπορείς να την αλλάξεις χωρίς να πληρώσεις

rallisg
21/11/2003, 11:49
Ευχαριστώ??

NLS
21/11/2003, 12:22
δεν ξέρεις αν θες να τον ευχαριστήσεις;

rallisg
21/11/2003, 13:10
Τον ευχαριστώ γιατί η Suzuki θα μου αλλάξει την φλάντζα δωρεάν παρόλο που δεν έχει εγγύηση η μηχανή μου (2000 μοντέλο).

kosdros
21/11/2003, 13:29
Τέλος καλό, όλα καλά! :D

rallisg
21/11/2003, 13:40
Τον ευχαριστώ γιατί η Suzuki θα μου αλλάξει την φλάντζα δωρεάν παρόλο που δεν έχει εγγύηση η μηχανή μου (2000 μοντέλο).

Louis
15/12/2003, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από rallisg
Έχω μια suzuki freewind 650 και ύστερα απο 3 χρόνια (16500Km) έχει αρχίσει και χάνει λάδια, ελάχιστα μεν κάτι σαν δάκρυ, κάτω στην βάση του κυλίνδρου. Ξέρει κανείς, είναι συχνό φαινόμενο! (Πχ. ελαττωματική φλάντζα), να ανησυχώ, η από τους κραδασμούς λασκάρανε οι βίδες και θέλουν σφίξιμο. Περιμένω βοήθεια πριν το συνεργείο.
-------------------------------------------------------
Φίλε rallisg επειδή εμφανίσθηκε και στο δικό μου freewind '02 το ίδιο πρόβλημα, είναι εντός εγγύησης (με μόνο 18000 χλμ). Ήθελα να σε ρωτήσω εσένα ή οποίον άλλο φίλο είχε το ίδιο πρόβλημα αν τελικά επισκευαστηκε σωστά η μηχανή σου - δόθηκε λύση ή είχες περιπέτειες (πολλές διαδοχικές επισκέψεις στο συνεργείο, κλπ)
Έχω ξεκινήσει την διαδικασία για αποκατάσταση του προβλήματος σε εξουσιοδοτημένο αλλά όσο να'ναι έχοντας άσχημες εμπειρίες από συνεργεία και έλληνες μαστόρους ανησυχώ λίγο για το αποτέλεσμα (και η ιδέα του να λύνεις τον κύλινδρο σε σχετικά καινούρια μοτοσυκλέτα που έως τώρα αν και με σκληρή χρήση δεν έχει κάνει κιχ με εκνευρίζει αρκετά από μόνη της ...)
:(

kosdros
15/12/2003, 14:49
οκ μετά την αλλαγή

vstrom650
05/01/2004, 16:19
ithela na rotiso ektosa apo to freewind pou xanei ladia,, iparxoun alla provlimata... skeftomai na agoraso tin nea v-strom anti tou transalp 650 kai den ksero an prepei na empisteyto to moter kai tin suzuki..... gia tin honda den to sizito giati eixa xronia kai den eixa pote provlima....

xifias
26/04/2004, 01:58
Eισαι σιγουρος οτι χανει απο τη φλατζα βασης?
Προβληματικο σημειο ειναι και η φλατζα του τεντωτηρα.Καθαρισε την περιοχη και πηγαινε μια μικρη βολτα για να βεβαιωθεις απο που εχεις διαρροη

Για το dr 650 που φοραει ιδιο μοτερ η σουζουκι προτεινει σφιξιμο στις βιδες κεφαλης καθε 6000χλμ σαν προληψη.Βεβαια εαν η φλατζα βασης φτυνει λαδι η μονη θεραπεια ειναι η αντικατασταση της