PDA

View Full Version : ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ?



lymbe
13/06/2007, 13:48
Γεια χαρα παιδες! Επειδη με τα προηγουμενα post εχω μπερδευτει μπορει καποιος να μου πει αν τελικα ειναι κακο οπως λενε ν'αλλαζεις λαστιχα καλοκαίρι?Αν και προκειται να πουληθεί το africa μου σχετικά αμεσα χρειαζεται λαστιχα..

tifoefs
13/06/2007, 14:56
Τα μοτοσακα δεν ειναι αυτοκινητα να βαζεις καλοκαιρινα και χειμερινα λαστιχα !!!




:a38: :lol: :lol:

Nostra
13/06/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lymbe
Γεια χαρα παιδες! Επειδη με τα προηγουμενα post εχω μπερδευτει μπορει καποιος να μου πει αν τελικα ειναι κακο οπως λενε ν'αλλαζεις λαστιχα καλοκαίρι?Αν και προκειται να πουληθεί το africa μου σχετικά αμεσα χρειαζεται λαστιχα..

αν θέλει λάστιχα η μηχανή άμεσα δηλαδή τί θα κάνεις?

θα περάσεις όλο το καλοκαίρι διακινδυνεύοντας τη ζωή σου λόγω φθαρμένων ελαστικών?

lymbe
13/06/2007, 15:41
Σωστοί οι φιλοι!! Μια ακομα ερωτηση tourance ή Anakee??Τωρα φοραω τα πρωτα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.Με ενδιαφερει να εχω λαστιχα μικτης χρησης

geosou
15/06/2007, 06:40
Πρόσφατα (πριν από 2 εβδομάδες) έκανα αλλαγή ελστικών από Tourance σε Anakee...
Τα Tourance είναι λίγο πιο σκληρά και αργούν περισσότερο να ζεσταθούν, αλλά πιστεύω ότι είναι καλή λύση για μεικτές διαδρομές...
Εγώ χρησιμοποιώ το africa μόνο για ταξίδια και πολύ λίγες διαδρομές μέσα στη πόλη...
Με τα Anakee για τον την χρήση που κάνω τα βαθμολογώ με άριστα ... Τέλεια κρατήματα και αίσθηση οδήγησεις...
Πάντωε όσον αφορά για την αλλαγή ελαστικών, αυτή πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται μόλις διαπιστώσεις προβλήματα στην οδήγηση, ανεξαρτήτως εποχής...

Πάνω απ' όλα η ασφάλειά μας!!!!! :)

geosou
15/06/2007, 07:16
Αυτή είναι η κούκλα μου με τα Anakee... :)


93300

geosou
15/06/2007, 07:19
Κι άλλη μία...


93225

THEOD
15/06/2007, 07:24
Αντίθετα από την "αυτοκινητάδικη" νοοτροπία (που προέρχεται από χώρες της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης), τα λάστιχα της μηχανής είναι προτιμότερο να αλλάζονται αρχές καλοκαιριού...για πολλούς λόγους...

κατ' αρχάς το καλοκαίρι είναι η περίοδος όπου στατιστικά γράφουμε τα περισσότερα χιλιόμετρα οπότε τι καλύτερο από το να έχουμε φρέσκα και καινούργια ελαστικά...

Τα αυτοκίνητα αλλάζουν λάστιχα συνήθως τον χειμώνα για τον φόβο της υδρολίσθησης...με αυτόν τον τρόπο τα καινούργια ελαστικά με τα βαθιά τους αυλάκια και το άφθαρτο ακόμα πέλμα τους έχουν την μέγιστη ικανότητα αποχέτευσης νερού....στις μηχανές οι ανάγκες είναι διαφορετικές...Λόγω καμπύλης κατασκευής και στενότερου πλάτους, τα μοτοελαστικά είναι λιγότερο ευαίσθητα στο φαινόμενο της υδρολίσθησης και έτσι κι αλλιώς το 99% των μοτοσυκλετιστών αποφεύγουν να οδηγούν σε συνθήκες καταιγίδας ώστε να χρειάζονται την μέγιστη αποχετευτική ικανότητα...

Το καλοκαίρι η έλλειψη βροχών αφήνει τους άπλυτους και καφτούς από τον ήλιο δρόμους με ένα στρώμα βρώμας, λάστιχου, γύρης κλπ που γλυστράει πολύ, ενώ τον χειμώνα η πρόσφυση είναι καλύτερη...οπότε το καλοκαίρι χρειαζόμαστε από τα λάστιχά μας την μέγιστη ικανότητα πρόσφυσης και αυτό μόνο τα καινούργια ελαστικά μπορούν να προσφέρουν.... ακόμα, μια μικρή καλοκαιρινή βροχούλα θα μετατρέψει το στρώμα αυτό στην γνωστή μας γλίτσα η οποία παρουσιάζει συντελεστή τριβής πάγου - όχι ότι θα σε σώσουν τα καινούργια λάστιχα (δεν κρατάει τίποτα εκεί...), αλλά έχεις περισσότερες πιθανότητες ανάκτησης πρόσφυσης σε σχέση με ένα φθαρμένο και κυρίως πολυκαιρισμένο λάστιχο...

Η τακτική που ακολουθώ εδώ και χρόνια και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη είναι η αλλαγή να γίνεται (όσο είναι δυνατόν φυσικά) στα μέσα της Άνοιξης-αρχή καλοκαιριού...:wave2:

tifoefs
15/06/2007, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από geosou
Αυτή είναι η κούκλα μου με τα Anakee... :)

Θα σε συμβουλευα να σβησεις τον αριθμο σου με το Paint των Windows !!

:eyepop: :wave2:

geosou
15/06/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Θα σε συμβουλευα να σβησεις τον αριθμο σου με το Paint των Windows !!

:eyepop: :wave2:

Ευχαριστώ για τη σύσταση...
:wave2:

TWINGEORGE
16/06/2007, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από geosou
Αυτή είναι η κούκλα μου με τα Anakee... :)


πολυ ωραια η αφρικανα σου φιλε μου να τη χαιρεσαι
παντα και παντου...

θα ηθελα να μαθω η σελα που εχεις βαλει τη μαρκας ειναι?
φαινεται καλη απο τη φωτο.
σε εχει βολεψει σε ταξιδια και γενικα?

geosou
16/06/2007, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TWINGEORGE
πολυ ωραια η αφρικανα σου φιλε μου να τη χαιρεσαι
παντα και παντου...

θα ηθελα να μαθω η σελα που εχεις βαλει τη μαρκας ειναι?
φαινεται καλη απο τη φωτο.
σε εχει βολεψει σε ταξιδια και γενικα?

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου...:)
Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να σου πω περισσότεα για τη σέλα (την
προέλευσή της) γιατί τη κουκλίτσα με αυτή τη σέλα την αγόρασα...
Πάντως είναι πολύ άνετη στα ταξίδια και από ποιότητα... άριστη!

Μόλις εχθές έβαλα και ανεμοθώρακα της GIVI... Σκέτη απόλαυση.
Θα βάλω σύντομα και φωτό...
:)

mixanobio$
19/06/2007, 16:40
καλυτερα ποια ειναι τα σαχαρα ή τα σκορπιον?

εχω ανακεε πολυ καλα δεν λεω αλλα θελω να με βοηθαει λιγο το λαστιχο οταν θα μπω σε κανενα καλο χωματοδρομο...

Τα φωτα σας παρακαλω....

:D

lymbe
19/06/2007, 17:29
Σ'αυτην την περιπτωση χρειαζεσαι το SAHARA μαλλον.Παντως πιστευω οτι με το συγκεκριμενο μοτορι μπορεις να μπεις σε χωμα προσεκτικα οτι λαστιχο και να φορας. Απλα αυτα που ζεσταινονται γρηγορα φθειρονται κ πιο γρηγορα