PDA

View Full Version : Η αρχή του τέλους???



panagiotispapa
13/06/2007, 16:16
Πλέον το ταπεινό μου Transalp (μοντέλο 1997, το πήρα μεταχειρισμένο το 2005), μετά από 2μιση χρόνια συμβίωσης, ξεπέρασε το ψυχολογικό φράγμα των 150.000 km. Εννοείται ότι κατά καιρούς έχουν αλλαχτεί σχεδόν τα πάντα (ακτινολόγηση στους τροχούς, ζάντες, δίσκοι συμπλέκτη, ρουλεμάν μπροστά τροχού, τιμόνι.... κτλ) Ωστόσο, τον τελευταίο καιρό, έχει αυξηθεί αισθητά η κατανάλωση λαδιού και ο ήχος του μοτέρ είναι κάπως 'περίεργος' ....

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, κατά την εμπειρία σας, πόσο περίπου αντέχουν τα Transalp? Σε λίγο καιρό θα είναι εντελώς για πέταμα??? Κατά μέσο όρο κάνω περίπου 5000 km το μήνα - από Δευτέρα έως Παρασκευή (σπίτι-δουλειά) κάνω κάπου 300 με 400 km και τα ΣΚ ... όσο αντέξω (ειδικά τώρα που είναι καλοκαίρι). Με θλίβει το γεγονός ότι ίσως σύντομα αναγκαστώ να σταματήσω τα ταξίδια και σε καμιά περίπτωση δεν έχω τα λεφτά να αγοράσω άλλο μηχανάκι (το μόνο που πραγματικά μου αρέσει είναι το GS1200 αλλά κάνει ένα κάρο λεφτά..... ακόμα και ένα μεταχειρισμένο GS1150 κάνει 9000 ).

Antwnis
14/06/2007, 13:55
5.000 χλμ το μηνα?
Δεν ειναι κα8ολου λιγα! (60.000 το χρονο??:hypnotize )
Και σιγουρα χρειαζεσαι μια μηχανη αξιοπιστη.
Μονο το BMW gs σου αρεσει αλλα ειναι ακριβο για την τσεπη σου λες.
Νομιζω οτι η καλύτερη περίπτωση ειναι ενα vstrom650 καινούργιο, με 7 χιλιάρικα περίπου.
Μπορει να μη σε ξετρελαινει η εμφανιση του αλλα σε σχεση με το τρανσαλπ του97 8α νομίζεις ότι ειναι ferrari!
Τα κάνει όλα, πάνω από το μέσο όρο και συμφέρει!
Καλα ταξίδια!
:beer: :hypnotize

panavour
15/06/2007, 23:09
η Τρανσαλπιαση (εθισμος στο TRANSALP)μονο με ομοιοπαθητικη θεραπευεται δηλ.να ξανααγορασεις ΤΡΑΝΣΑΛΠ.Μην ακους τις σειρηνες (V STROM KAI BMW)Σαν το ΗΟΝDA δεν ειναι κανενα.Σκεψου και την λυση μιας γενικης επισκευης σε καλο μαστορα(αν δεν εχεις να σου συστησω)θα σου στοιχισει πολυ λιγοτερο απο αγορα καινουργιας;)

panavour
21/06/2007, 23:58
τι εκανες τελικα?

panagiotispapa
22/06/2007, 10:12
Φίλε panavour, αυτό που μου προτείνεις το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Ακόμα και κατέβασμα του κινητήρα και πλήρη επισκευή, δεν πρόκειται να κοστίσει πάνω από 1500 ευρώ, ποσό πολύ λιγότερο από την αγορά καινούριας μηχανής. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω πραγματική ανάγκη από περισσότερα κυβικά. Μια χαρά είναι τα 600. Το μόνο που θα ήθελα, είναι να είχε και ABS, γιατί στους ελλληνικούς καρόδρομους, το μπροστά μου μπλοκάρει για πλάκα.
Κατά τα άλλα, μέσα στη πόλη και εντελώς φορτωμένο σε ταξίδια, δεν με έχει αφήσει ΠΟΤΕ. Και επειδή προβλέπω να παρατείνεται η αφραγκία για πολύ καιρό ακόμα, το πιο ρεαλιστικό σενάριο είναι να συνεχίζω να το επισκευάζω και όσο αντέξει.
Για στείλε μου και ένα πμ σχετικά με τον καλό μάστορα που γνωρίζεις.

Thanks!!!:wave2: :wave2:

gixxerpap
22/06/2007, 10:17
και γιατι δεν παιρνεις μια αφρικανα, που και καλυτερα στεκεται στο δρομο, και πιο αξιοπιστο μοτερ εχει, για να σου κανει παρεα για ακομα περισσοτερα χλμ?

panavour
23/06/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Φίλε panavour, αυτό που μου προτείνεις το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Ακόμα και κατέβασμα του κινητήρα και πλήρη επισκευή, δεν πρόκειται να κοστίσει πάνω από 1500 ευρώ, ποσό πολύ λιγότερο από την αγορά καινούριας μηχανής. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω πραγματική ανάγκη από περισσότερα κυβικά. Μια χαρά είναι τα 600. Το μόνο που θα ήθελα, είναι να είχε και ABS, γιατί στους ελλληνικούς καρόδρομους, το μπροστά μου μπλοκάρει για πλάκα.
Κατά τα άλλα, μέσα στη πόλη και εντελώς φορτωμένο σε ταξίδια, δεν με έχει αφήσει ΠΟΤΕ. Και επειδή προβλέπω να παρατείνεται η αφραγκία για πολύ καιρό ακόμα, το πιο ρεαλιστικό σενάριο είναι να συνεχίζω να το επισκευάζω και όσο αντέξει.
Για στείλε μου και ένα πμ σχετικά με τον καλό μάστορα που γνωρίζεις.

Thanks!!!:wave2: :wave2:



πηρες το π.μ.αμα θες περαιτερω πληροφ.παρε με τηλ 6973688788

panagiotispapa
08/07/2007, 16:08
Πλεόν το μηχανάκι είναι στα τελευταία του με 155.000 χλμ. Μέσα σε 3 εβδομάδες με μόνο ένα σχετικό μικρό ταξίδι και μετακίνηση μέσα στην πόλη, κατάφερε να κάψει ΟΛΟ το λάδι. Πήγα και συμπλήρωσα για την βγάλει μέχρι το service. Οπότε πλέον, τα ταξίδια τέλος. Ευκαιρία να δουλέψω για 2-3 μήνες σαν το σκυλί, να βγάλω λεφτά, να πάρω κανα μηχανάκι της προκοπής.
Οποιαδήποτε απόπειρα επισκευής του κινητήρα δεν έχει νόημα επειδή όπως (πολύ εύστοχα) είπε και ο μάστοράς μου, το μηχανάκι δεν έχει μόνο κινητήρα, έχει και εξάτμιση, αναρτήσεις...κτλ Θα κάθομαι να πληρώνω χιλιάρικα κάθε φορά που βγαίνει κάποια σοβαρή βλάβη...

Άρα θα πρέπει να σκεφτώ τί μηχανή θα πάρω. Βλέπω δύο επιλογές (σε κατηγορία 'περίπου' On-Off ):
BMW GS 1150 (με 40.000 ή 50.000 χλμ): τιμή πάνω από 9000 ευρώ, αξία/δυνατότητα μεταπώλησης : ?????
VStrom 650 ABS σχεδόν καινούριο: τιμή κοντά στα 7000 ευρώ, αξία/δυνατότητα μεταπώλησης: ?????


Για πείτε την γνώμη σας....
Από θέμα κατανάλωσης σε ταξίδι με ταχύτητα 140km/h το Vstrom πώς τα πάει? Προστασία από αέρα?




(το καινούριο Transalp δεν έχει ούτε ABS, οπότε το ξεχνάμε)
(Το Africa είναι πάρα πολύ όμορφο μηχανάκι, αλλά αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά πλέον έχουν κάνει πολλάααα χλμ, πάνω από 60.000, και δεν έχουν ABS)
(Το Varadero δεν μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ, χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, απλά εμφανισιακά)

(Λέγοντας μεταπώληση εννοώ, αφού θα έχω κάνει 50.000 χλμ, δηλαδή στα πρώτα 2 χρόνια το πολύ)

drade
09/07/2007, 10:25
φίλε μάλλον για κανά V-Strom είσαι όχi τόσο λόγω του ότι ένα GS 1150 κάνει 9.000 αλλά επειδή θα έχει και ακριβότερη συντήρηση κ.λ.π. από ένα V-strom. μπράβο σου πάντως, κάνεις πάρα πολλά χλμ... το λιώνεις το μηχανάκι

panagiotispapa
09/07/2007, 11:13
Διάβασα

αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10556)
αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=22653)
αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=22959)


:look: :look: :look:

και ξενέρωσα λίγο με το VStrom (και τον κινητήρα του.....)

drade
09/07/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Διάβασα

αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10556)
αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=22653)
αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=22959)


:look: :look: :look:

και ξενέρωσα λίγο με το VStrom (και τον κινητήρα του.....)

ναι... δεν έχεις άδικο αλλά σε μεταχειρισμένο θα το κάνεις βόλτα πρώτα οπότε μειώνονται οι πιθανότητες.

φθηνή λύση σε μεταχειρισμένο είναι και το Caponord της Aprilia αλλά φεύγεις από Ιαπωνία κλπ... χειρότερα από την κατάσταση με τα suzuki δεν θα είναι όμως.

δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές ειδικά άμα θέλεις να πηγαίνεις και λίγο χώμα... αλλιώς κάνε υπομονή και ψάξε για κανά καλό GS. καλή τύχη

panagiotispapa
09/07/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade

δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές ειδικά άμα θέλεις να πηγαίνεις και λίγο χώμα... αλλιώς κάνε υπομονή και ψάξε για κανά καλό GS. καλή τύχη

Kαλά, το θέμα 'χώμα' είναι μια πονεμένη ιστορία. Αυτό που έχω καταλάβει είναι όταν πηγαίνεις συστηματικά χώμα, καλό είναι να σου περισεύουν μερικές πεντακοσάρες ευρώ....(ειδικά όταν μιλάμε για 'μεγάλα' μηχανάκια..).
Πάντως, μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι μέχρι τώρα έχουμε ήδη 2 περιπτώσεις με σπασμένο V2 κινητήρα και αρκετές μαρτυρίες για VStrom που 'έχουν την τάση' να πηγαίνουν δεξία. Διάβασα ότι το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή ελαστικών και αλλαγή ρουλεμάν.... αλλά και πάλι το βρίσκω περίεργο μιας και μιλάμε για ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ μηχανάκια.....
Από την άλλη, τα GS είναι λίγο πανάκριβα, με σχετικά λίγα άλογα για τα κυβικά τους και κουβαλάνε ένα σωρό ηλεκτρονικά συστήματα (τα οποία σίγουρα θα σε προδώσουν κάποια στιγμή - όπως κάθε 'υψηλή' τεχνολογία)... κατά καιρούς έχω ακούσει και διάφορα περίεργα για μπαταρίες που ψοφάνε ξαφνικά.... ένας φίλος μου που έχει GS, έχει αγοράσει τον μετασχηματιστή και 'φορτίζει' την μπαταρία κάθε βράδυ :dizzy: (ούτε κινητό να ήταν....)
Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει τέλειο μηχανάκι και επίσης είναι σίγουρο ότι αν ανεβαίνεις στην σέλα και .....ξεχνάς να κατέβεις, τότε τα έξοδα είναι δεδομένα.... (Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους.... που λέει και o σοφός λαός :lol: )

BELZEBOYLIS
09/07/2007, 15:52
Αφού δεν σε ενδιαφέρει να ανέβεις σε κυβικά , πάρε το transalp να ησυχάσεις !!!! Δοκιμασμένο μηχανάκι ( έφτασες το παλιό 150.000 ) και αξιόπιστο ! Προσωπικά , γράψε στα αρχίδια σου το ότι δεν έχει ABS , μια χαρά είναι τα φρένα του !!! Αν εξαιρέσεις κάποιες ΄΄ μάχιμες ΄΄ Αφρικάνες και κάποια BMW , δεν θα βρεις άλλη μηχανή που να έχει περάσει αυτά τα χιλιόμετρα και να κυλάει ακόμα !!! :wave2:

panagiotispapa
09/07/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Αφού δεν σε ενδιαφέρει να ανέβεις σε κυβικά , πάρε το transalp να ησυχάσεις !!!! Δοκιμασμένο μηχανάκι ( έφτασες το παλιό 150.000 ) και αξιόπιστο ! Προσωπικά , γράψε στα αρχίδια σου το ότι δεν έχει ABS , μια χαρά είναι τα φρένα του !!! Αν εξαιρέσεις κάποιες ΄΄ μάχιμες ΄΄ Αφρικάνες και κάποια BMW , δεν θα βρεις άλλη μηχανή που να έχει περάσει αυτά τα χιλιόμετρα και να κυλάει ακόμα !!! :wave2:

μόνο 150.000??? κοντεύει τα 160.000 πλέον.... και τσουλάει ακόμα το μπουρδέλο.....
Λές??? Να πάρω το καινούριο TA και να τελειώνει η ιστορία?????? και θα έχω 2 ΤΑ???? :wacko: Το ένα για την πόλη και το άλλο για ταξίδια???? :eek:

panavour
09/07/2007, 23:24
με δυομιση χιλιαρικακια την εχεις κανει καινουργια.σκεψου το.

panavour
09/07/2007, 23:27
TRANSAP δεν ειναι κανενα.ολα τα αλλα απλες οδοντοκρεμες

panavour
09/07/2007, 23:37
και μην σκεφτεσαι για αλλη μαρκα μεταχειρισμενο γιατι οσα σου εβγαλε η TRANSALP στα 160000 χλμ τα αλλα θα στα βγαλουν στα 60000 (πλην AFRICA TWIN)

reinmeister
10/07/2007, 11:42
VFR 800 VTEC...και απλως ξεχνας τα παντα...για παντα...