PDA

View Full Version : ax1



OLIA
13/06/2007, 15:09
Καλησπέρα σε όλους σας
Είμαι η Όλια και μόλις αγόρασα ένα ax1 μπλε. Ποιος είναι ο προβληματισμός μου?
Αριστερά του καντράν βρίσκεται ένα κόκκινο λαμπάκι με την ένδειξη SPEED. Λοιπόν αυτό ανάβει
όταν βάλω 5η ή 6η περίπου στις 6000 στροφές και με ταχύτητα 100 χλμ. Σας λέει κάτι αυτό?
Θα πρέπει να ανησυχήσω? Είμαι ασφαλής? Και αν δεν πάει κάτι καλά, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση.
Σας ευχαριστώ όλους
Όλια

Nostra
13/06/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OLIA
Καλησπέρα σε όλους σας
Είμαι η Όλια και μόλις αγόρασα ένα ax1 μπλε. Ποιος είναι ο προβληματισμός μου?
Αριστερά του καντράν βρίσκεται ένα κόκκινο λαμπάκι με την ένδειξη SPEED. Λοιπόν αυτό ανάβει
όταν βάλω 5η ή 6η περίπου στις 6000 στροφές και με ταχύτητα 100 χλμ. Σας λέει κάτι αυτό?
Θα πρέπει να ανησυχήσω? Είμαι ασφαλής? Και αν δεν πάει κάτι καλά, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση.
Σας ευχαριστώ όλους
Όλια
o κύριος με το ντουζλαμά είναι περισσότερο ειδικούς σε τοιαύτους προβληματισμούς περί λαμπακίων...

:wave2:

Λεωνίδας
13/06/2007, 15:12
το 'χουν αυτό το πρόβλημα τα μπλε :sad: :sad: :sad:

OldMan
13/06/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OLIA
Καλησπέρα σε όλους σας
Είμαι η Όλια και μόλις αγόρασα ένα ax1 μπλε. Ποιος είναι ο προβληματισμός μου?
Καλησπέρα Όλια
Είμαι ο Αντώνης και μόλις διαπίστωσα ποιος είναι ο δικός μου προβληματισμός ...
Θα σκάσει μούρη όπου νάναι ο πεφωτισμένος παντογνώστης των ΑΧ1, ΝΧ1 (ή kyriakost ή Master Sparky) και θα τρέχω να συμμαζεύω τα ασυμμάζευτα...!!!)



Αρχικά δημιουργήθηκε από OLIA
Αριστερά του καντράν βρίσκεται ένα κόκκινο λαμπάκι με την ένδειξη SPEED.
Και δεξιά να βρισκόταν, το ίδιο κάνει...



Αρχικά δημιουργήθηκε από OLIA
Λοιπόν αυτό ανάβει όταν βάλω 5η ή 6η περίπου στις 6000 στροφές και με ταχύτητα 100 χλμ. Σας λέει κάτι αυτό?
Μας λέει ότι πιάνεις τα 100 χ.α.ω.



Αρχικά δημιουργήθηκε από OLIA
Θα πρέπει να ανησυχήσω? Είμαι ασφαλής?
Αν αισθάνεσαι ασφαλής πάνω σε ΑΧ1 με +100 χ.α.ω. εμάς δεν μας πέφτει λόγος...



Υ.Γ.
Τα λαμπάκια αυτά τα είχαν όλα τα εισαγωγής από Japan και έχουν σχέση με την νομοθεσία της χώρας αυτής ...:wave2:

byron
13/06/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OLIA
Καλησπέρα σε όλους σας
Είμαι η Όλια και μόλις αγόρασα ένα ax1 μπλε. Ποιος είναι ο προβληματισμός μου?
Αριστερά του καντράν βρίσκεται ένα κόκκινο λαμπάκι με την ένδειξη SPEED. Λοιπόν αυτό ανάβει
όταν βάλω 5η ή 6η περίπου στις 6000 στροφές και με ταχύτητα 100 χλμ. Σας λέει κάτι αυτό?
Θα πρέπει να ανησυχήσω? Είμαι ασφαλής? Και αν δεν πάει κάτι καλά, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση.
Σας ευχαριστώ όλους
Όλια

Αν θυμάμαι καλά (που καλά θυμάμαι) οι μοτοσυκλέττες που προορίζονταν για την Ιαπωνική αγορά (όπως το ΑΧ) έχουν υποχρεωτικά λαμπάκι που ανάβει όταν υπάρχει υπέρβαση του ορίου ταχύτητας.

Ή μαθαίνεις να το αγνοείς, ή τραβάς την φύσσα από πίσω και το βγάζεις. Δεν τίθεται θέμα ασφάλειας πάντως.



:wave2:

OLIA
13/06/2007, 16:22
:wave2: παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δώσατε και επιπλέον με καθησυχάσετε. Τώρα για το όριο ταχύτητας.....:cool:
Πιστεύετε πως πραγματικά το ax1 δεν πρέπει να πιάνει τα 100 χλμ.? :nono:
Ευχαριστώ και πάλι :winka: :winka: