PDA

View Full Version : Multistrada 1100S, πρώτες εντυπώσεις



ducati4me?
13/06/2007, 23:17
Καλησπέρα, είμαι σχετικά νέος στο forum αν και εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω τα πάντα για τα Multi εντός forum αλλά και εκτός (περιοδικά, multistrada.net, κλπ).

Μετά από μερικούς μήνες κατάφερα (δηλαδή την προηγούμενη εβδομάδα) να αποκτήσω μία Multistrada 1100S '07 και πρόλαβα να κάνω τα πρώτα 250 χιλιόμετρα. Ελπίζω να τα πολλαπλασιάσω το ΣΚ. Τώρα στο θέμα της Multi, έχω τα εξής να πω για τα πρώτα μου χιλιόμετρα μαζί της.


Τα καλά:

Υπέροχος κινητήρας (αν και δεν ξεπερνάω τις 4000-5000 στροφές για το στρώσιμο), πάντως είναι απλά απόλαυση.

Υπέροχη θέση οδήγησης, πολύ βολική και όταν χρειαστεί, κάνει και για σπορ οδήγηση σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό.

Πολύ άνετο στην Αθήνα, σαφώς πιο ευέλικτο από τον 'παχουλό' ανταγωνισμό (β-στρομ, κλπ).

Απίστευτες Ohlins αναρτήσεις (και να φανταστείτε ότι δεν τις έχω πειράξει ακόμα), σίγουρα ότι καλύτερο σε οδική συμπεριφορά.

Άνετη θέση συνοδηγού (!?) κάτι που δεν το περίμενα. Για τα λίγα χιλιόμετρα που κάναμε άκουσα τα καλύτερα λόγια.

Υπέροχο μπλε χρώμα φωτισμού στην κονσόλα.

Απλά πανέμορφη.


Τα άσχημα:

Ακούγετε σαν σκουτεράκι με τις μαμά εξατμίσεις, απλά απαράδεχτο. Χωρίς after market εξατμίσεις το μηχανάκι είναι για κλάματα. Ντρέπομαι να περιμένω στο φανάρι με τέτοια μηχανή που έχει λογότυπο DUCATI επάνω της και να ακούγετε σαν παπαροσκούτερ.

Οι καθρέπτες τρέμουν τόσο πολύ που απλά είναι άχρηστοι. Δεν έχω καταλάβει γατί, απλά όποτε κοιτάω στους καθρέπτες βλέπω μια θολούρα/τρέμουλο. Παρατήρησα πως συμβαίνει πάντα ανεξάρτητα από την ταχύτητα, αλλά μάλλον σχετίζετε με τις στροφές. Δυστυχώς αυτό είναι και το χειρότερο πρόβλημα γιατί το θεωρώ θέμα ασφάλειας.

Η μούρη της δεν είναι όσο 'άγρια' είναι η πίσω μεριά. Θα προτιμούσα κάτι πιο aggressive, αν και δεν με πειράζει τόσο (το ήξερα πριν την πάρω).

Το ύφος του πωλητή που μου πέταξε το κουφό: μεγάλε εμείς δεν κάνουμε καλύτερες τιμές γιατί έχουμε τις καλύτερες μηχανές (!!! τι λες ρε μεγάλε, κατούρα και λίγο).



Τέλος, θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες άλλων ιδιοκτητών Multi.

Ευχαριστώ



Edit - Μετά από 500 χιλιόμετρα

Τα καλά:

Ελαστικά από άλλο κόσμο. Τρελό κράτημα, πολύ καλή γόμα. Αν και μπορεί να φθαρεί σχετικά γρήγορα, δεν με απασχολεί γιατί με τέτοιο κράτημα ας τα αλλάζω και κάθε μήνα!

Άνετη θέση οδήγησης και για τους δύο αναβάτες. Είναι κάτι που δεν το περίμενα, το έτερον ήμισυ λέει τα καλύτερα λόγια (για βόλτες μέχρι και 2 ώρες προς το παρόν).

Τα άσχημα:

Ο μετρητής βενζίνης λέει αρλούμπες. Από 100% ξαφνικά είναι στο 50% και μετά από λίγο είναι στο 0% και έχει ανάψει το φωτάκι της ρεζέρβας. Μου είπαν πως το πρόβλημα το είναι γενικευμένο και υπάρχει και σε άλλα multi. Λέω να ζητήσω επιδιόρθωση στο πρώτο service.

Η ζελατίνα δεν παρέχει καμία προστασία και σε μεγάλες ταχύτητες ο οδηγός τρώει μεγάλη πίεση από τον αέρα. Εντός αττικής δεν το παρατηρώ, αλλά όταν έκανα το ΣΚ μερικές βόλτες εκτός, ο αέρας ήταν υπαρκτός. Σίγουρα δεν είναι β-στρομ και ο θα χαλάσει ο χαρακτήρας της μηχανής με μεγαλύτερη ζελατίνα.

Η δέσμη φωτός δείχνει στον γάμο του καραγκιόζη, για παράδειγμα στην αττική οδό φωτίζει τις μεγάλες ταμπέλες και όχι τον δρόμο. Μου είπαν πως είναι απλά κακός ρυθμισμένο από την αντιπροσωπεία.


Edit - Σχετικά με την θερμοκρασία του κινητήρα.

Τελικά η ζέστη είναι αρκετά μεγάλη για να είναι ενοχλητική σε κάποιες περιπτώσεις, έως και ανυπόφορη.

Κατά την διάρκεια του μεσημεριού, η θερμοκρασία του κινητήρα στο κέντρο της Αθήνας είναι στους 105 βαθμούς. Ανακάλυψα πως η κάψα του κινητήρα ζεσταίνει τα πόδια του συνοδηγού αλλά και τους μαρσπιέδες (οδηγού και συνοδηγού) οι οποίοι μετά από λίγο κοχλάζουν στην θερμοκρασία του κινητήρα (100+ βαθμούς). Η κάψα 'πέφτει' ακριβός στο ύψος των αστραγάλων.

Σε περίπτωση που ο οδηγός ή ο συνοδηγός φοράνε κοντό παντελόνι/φούστα/supermini με ανοιχτό/χαμηλό παπούτσι ή σανδάλι/παντούφλα/πασουμάκι και παρόμοιες ενδυμασίες τότε ΘΑ ΨΗΘΕΙΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ.

Με σωστή ενδυμασία μοτοσικλετιστή ή τουλάχιστον ένα παντελόνι τζιν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και με αθλητικά παπούτσια.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω πως δεν είχα πρόβλημα σχετικά με θερμοκρασία και την σέλα, κάτι που έχει προαναφερθεί ως πρόβλημα.

Dodok edessa
13/06/2007, 23:50
καλοταξιδο.:D
ειναι στα υποψιν μου το μουλτι,,,αλλα ρε παιδι μου αυτη η μουρη με χαλαει πολυ.
επισης με χαλαει και υγρος συμπλεκτης πια ..:yuck: δηλαδη τωρα δεν κανει σαν χαλασμενο?:rotflmao: :lol: :rotflmao: :wave2:

ducati4me?
14/06/2007, 00:42
Ναι συμφωνώ, η μούρη είναι ξενέρωτη :(

Ο συμπλέκτης απλά 'δουλεύει' και αυτό μου είναι αρκετό, ούτε πολύ σκληρός είναι αλλά ούτε και απαλός σαν από μικρό εντουράκι. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από παλαιότερες ducati άρα δεν μπορώ να σχολιάσω για τον ήχο :)

gatecrasher
14/06/2007, 09:41
Αυτο με τον υγρο συμπλεκτη πιστευω πως βοηθαει μεσα στην πολη. Πολλοι βεβαιως λενε οτι ducati= ξεροκαμπανο. Οτι και να εχει ο καθενας, οταν ειναι ducati....EINAI DUCATI :a8: :a8: :a012:

stradas
14/06/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gatecrasher
Αυτο με τον υγρο συμπλεκτη πιστευω πως βοηθαει μεσα στην πολη. Πολλοι βεβαιως λενε οτι ducati= ξεροκαμπανο. Οτι και να εχει ο καθενας, οταν ειναι ducati....EINAI DUCATI :a8: :a8: :a012:

:nono: :nono: :nono:

ducati = ξηροκαμπανο + εξατμισεις

:beer: :beer: :beer:

ducati4me?
14/06/2007, 11:51
Σύμφωνα με τους έμπειρους του multistrada.net, το πρόβλημα με τους καθρέπτες περιορίζετε σφίγγοντας μια βιδούλα στον καθρέπτη.

dessert
14/06/2007, 14:16
Φίλε μου, πρόσεξε πόσο θα σφίξεις... Ο λαιμός του καθρέπτη σου είναι κούφιος,αν σφίξεις περισσότερο απ' όσο πρέπει, θα τον κόψεις...





:wave2:

ducati4me?
14/06/2007, 14:50
Η βιδούλα στην οποία αναφέρομαι είναι πίσω από τον καθρέπτη και όχι η βίδα του λεμού. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν, δεν έχω χρόνο σήμερα να κοιτάξω.

skous
14/06/2007, 20:09
Μάλλον εννοείς μια βιδούλα η τρύπα για να την βιδώσεις είανι στην κάτω μεριά του πλαστικού του καθρέπτη.
Διότι δεν υπάρχει άλλη.

Πάντως στις υψηλές στροφές δεν θα έχεις πρόβλημα

ducati4me?
15/06/2007, 00:32
Ακριβώς αυτήν λέω. Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες.

NikosRR
17/06/2007, 13:05
Φίλε ducati4me? καλώς ήρθες, καλά και ασφαλή κμ να έχεις.Το μηχανάκι σου θα ευχαριστιέσαι κάθε μέρα και ποιό πολύ.Είμαι και έγώ νέος στο με Multistrada μου και πίστεψέ με κάθε μέρα το διασκεδάζω, ενώ μπορώ να κάνω σύγκριση και να το εκτιμήσω αφού δίπλα στη dudu μου είναι και ένα cbr1000rr track-bike.
Αυτό στο οποίο αναφέρεται ο skous φαίνεται όσο μπορούσα να το κάνω να φανεί στην ποιό κάτω φώτο
http://img263.imageshack.us/img263/5074/01hl2.jpg
http://img243.imageshack.us/img243/8525/04av5.jpg
ενώ η άλλη που έχει αναφερθεί ποιό πάνω οτι κόβεται άμα βάλει κάποιος αρκετή δύναμη στο σφίξιμο είναι στις ποιό κάτω φωτό.
http://img172.imageshack.us/img172/2914/02nd1.jpg
http://img172.imageshack.us/img172/2479/03ko9.jpg

Ελπίζω να βοήθησα.

alximistis
17/06/2007, 14:39
Τι είναι η μούρη της;;;; Ξενέρωτη;;;;;

Άει παγαίνετε ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΆΝτε από δω θα μας τρελλάνετε! Τότε του V-strom τι είναι; Κομψοτέχνημα;
Φιλαράκι δεν είμαι ακόμα αλλά γύρω στο Νοέμβρη θα γίνω κι εγώ μέλος της Ducati. Απ' όλα αυτά που είπες (τα αρνητικά) δεν βρίσκω κακό παρά μόνο ένα. Τους καθρέφτες! Καλά κάνεις και λες πως είναι θέμα ασφάλειας κι αυτό με στενοχωρεί έτσι όπως το διαβάζω. Δηλαδή σε ταξίδι με ταχύτητες 150-160+ τι θα βλέπεις; Το... τίποτα; Πολύ κακό αυτό.
Να σε ρωτήσω όμως τρία πραγματάκια καθότι ενδιαφερόμενος.
1). Το μηχανάκι είναι ψηλό; Τα πόδια σου πατάνε καλά κάτω ή... ψάχνεσαι;
2). Πόσο βαρύ το νιώθεις;
3). Πόσο πολύ ζέστη βγάζει; Ισχύει ότι... καίγεσαι;
Ευχαριστώ.

alximistis
17/06/2007, 14:40
Κι επειδή τα πήρα... άντε ρε που αυτή η μούρη είναι ξενέρωτη!!!!!!


93441

sapila racing
17/06/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τι είναι η μούρη της;;;; Ξενέρωτη;;;;;

Άει παγαίνετε ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΆΝτε από δω θα μας τρελλάνετε! Τότε του V-strom τι είναι; Κομψοτέχνημα;
Φιλαράκι δεν είμαι ακόμα αλλά γύρω στο Νοέμβρη θα γίνω κι εγώ μέλος της Ducati. Απ' όλα αυτά που είπες (τα αρνητικά) δεν βρίσκω κακό παρά μόνο ένα. Τους καθρέφτες! Καλά κάνεις και λες πως είναι θέμα ασφάλειας κι αυτό με στενοχωρεί έτσι όπως το διαβάζω. Δηλαδή σε ταξίδι με ταχύτητες 150-160+ τι θα βλέπεις; Το... τίποτα; Πολύ κακό αυτό.
Να σε ρωτήσω όμως τρία πραγματάκια καθότι ενδιαφερόμενος.
1). Το μηχανάκι είναι ψηλό; Τα πόδια σου πατάνε καλά κάτω ή... ψάχνεσαι;
2). Πόσο βαρύ το νιώθεις;
3). Πόσο πολύ ζέστη βγάζει; Ισχύει ότι... καίγεσαι;
Ευχαριστώ.

Alximisti το χεις κάψει τελείως...

Οντως ειναι μάπα η μούρη της, αυτη ειναι τι να κάνουμε, το Vstrom αστο ειναι σε δική του κατηγορία εμφάνισης...

Απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.


1. Αν εισαι κοντός δεν θα φτάνεις. Εγω ειμαι 1.90 και φτανω μια χαρά :lol:
2. Οταν το καβάλησα δεν το ενιωσα να ειναι βαρύ, και ειμαι κι ελαφρύς!
3. Ποιος ειπε οτι καιγεσαι με το Multi? Μάλλον τα εχεις μπερδέψει με τα 749,999. Αυτο εχει το παραδοσιακό διβαλβιδο αερόψυκτο μοτερ και βγαζει αρκετη αλλά νορμάλ ζέστη, όπως όλα τα αερόψυκτα.

dessert
17/06/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τι είναι η μούρη της;;;; Ξενέρωτη;;;;;

Άει παγαίνετε ρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΆΝτε από δω θα μας τρελλάνετε! Τότε του V-strom τι είναι; Κομψοτέχνημα;...

Ξενέρωτη για έργα τέχνης όπως είναι οι Duc.. Τώρα άμα καθήσεις να την συγκρίνεις με Γιαπάν μόνο ξενέρωτη δεν είναι μπροστα στα ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ που βγάζουν....


Κουκλί είναι...
:eyepop:



:sun:

tsoukas77
17/06/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducati4me?


Το ύφος του πωλητή που μου πέταξε το κουφό: μεγάλε εμείς δεν κάνουμε καλύτερες τιμές γιατί έχουμε τις καλύτερες μηχανές (!!! τι λες ρε μεγάλε, κατούρα και λίγο).




Ψεματα ειπε ο ανθρωπος;

tsoukas77
17/06/2007, 16:40
Μπορει να μην εχει την ομορφια που περιμενεις στην φατσα της,αλλα εχει τυπο και δικο της χαρακτηρα...

NikosRR
17/06/2007, 18:07
Το θέμα με τους κραδασμούς στους καθρέφτες το οποίο δε σου επιτρέπει να δείς είναι γύρω στις 3.500-4.500 στροφές βία 5.000 αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, βέβαια καλό θα ήταν να μην υπήρχε.

ducati4me?
17/06/2007, 19:43
Απ' όλα αυτά που είπες (τα αρνητικά) δεν βρίσκω κακό παρά μόνο ένα. Τους καθρέφτες! Καλά κάνεις και λες πως είναι θέμα ασφάλειας κι αυτό με στενοχωρεί έτσι όπως το διαβάζω. Δηλαδή σε ταξίδι με ταχύτητες 150-160+ τι θα βλέπεις; Το... τίποτα; Πολύ κακό αυτό.
Να σε ρωτήσω όμως τρία πραγματάκια καθότι ενδιαφερόμενος.
1). Το μηχανάκι είναι ψηλό; Τα πόδια σου πατάνε καλά κάτω ή... ψάχνεσαι;
2). Πόσο βαρύ το νιώθεις;
3). Πόσο πολύ ζέστη βγάζει; Ισχύει ότι... καίγεσαι;
Ευχαριστώ.

Ναι, δυστυχώς δεν βλέπεις τίποτα. Όπως ανέφερε και ο NikosRR, μου είπαν πως το φαινόμενο εξαλείφετε μετά τις 5000 στροφές. Προς το παρών εγώ δεν πηγαίνω παραπάνω γιατί είμαι στο στρώσιμο.

1) Είμαι 1.80 και πατάω κάτω χωρίς πρόβλημα. Σίγουρα μπορεί να υπάρχει πρόβλημα για άτομα κάτω του 1.70.
2) Καθόλου, μου φαίνεται σαν βαρύ εντουράκι ή ελαφρύ on-off. Πολύ καλά ζυγισμένο.
3) Μεσημέρι στην κίνηση θα σου ψήσει το μπούτι αν φοράς σορτσάκι, αλλιώς κανένα πρόβλημα.

ducati4me?
17/06/2007, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Ψεματα ειπε ο ανθρωπος;

Μαλάκας είναι ο άνθρωπος.

dessert
17/06/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Ψεματα ειπε ο ανθρωπος;


Και γαμώ τους μαλάκες είναι ο άνθρωπος...

alximistis
17/06/2007, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Alximisti το χεις κάψει τελείως...

Οντως ειναι μάπα η μούρη της, αυτη ειναι τι να κάνουμε, το Vstrom αστο ειναι σε δική του κατηγορία εμφάνισης...

Απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.


1. Αν εισαι κοντός δεν θα φτάνεις. Εγω ειμαι 1.90 και φτανω μια χαρά :lol:
2. Οταν το καβάλησα δεν το ενιωσα να ειναι βαρύ, και ειμαι κι ελαφρύς!
3. Ποιος ειπε οτι καιγεσαι με το Multi? Μάλλον τα εχεις μπερδέψει με τα 749,999. Αυτο εχει το παραδοσιακό διβαλβιδο αερόψυκτο μοτερ και βγαζει αρκετη αλλά νορμάλ ζέστη, όπως όλα τα αερόψυκτα.


ΟΧΙ δεν είναι μάπα η μούρη της!!!!! Έτσι πιστεύω και... έτσι είναι!!!
Είμαι 1.78 βοήθεια μου. Τώρα ποιον να πιστέψω; Εσένα ή τον ducati4me που λέει πως υπάρχει πρόβλημα μόνο για τους κάτω του 1.70;
ΟΚ για το βάρος οκ και για το κάψιμο.
Με τους καθρέφτες ρε παίδες... καμιά λύση δεν υπάρχει; Ίσως αν τοποθετήσεις άλλον καθρέφτη; λέω γω τώρα μπούρδες...

stradas
17/06/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
....
Με τους καθρέφτες ρε παίδες... καμιά λύση δεν υπάρχει; Ίσως αν τοποθετήσεις άλλον καθρέφτη; λέω γω τώρα μπούρδες...

Εχω μοντ 04 και νομιζω οτι υπερβαλετε λιγο στο θεμα του καθρεφτη.

Τι εννοω?

Οκ εχει κραδασμους και δεν βλεπεις εντελως καθαρα προς τα πισω (απο 3-5 χιλ σαλ) αλλα οχι οτι ειναι επικυνδυνο.

Μπορει να μην βλεπεις να διαβασεις την πινακιδα του αυτοκινητου που ειναι πισω σου αλλα το αυτοκινητο το βλεπεις οτι ερχεται...

Απλα, εαν καποιος θελει να παρει μτχ μοντ 04 ή παλιοτερο, θα πρεπει να αλλαξει καθρεφτες γιατι τα παλια μοντελα ειχαν μικρο βραχιονα και εβλεπες μονο τους ωμους σου.

Στα καινουργια το εχουν διορθωσει αυτο.

ducati4me?
17/06/2007, 22:57
Είμαι 1.78 βοήθεια μου. Τώρα ποιον να πιστέψω; Εσένα ή τον ducati4me που λέει πως υπάρχει πρόβλημα μόνο για τους κάτω του 1.70;

Θα σου πρότεινα να πας σε μία έκθεση και να δοκιμάσεις το μηχανάκι από κοντά.

nickmonstro
18/06/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΟΧΙ δεν είναι μάπα η μούρη της!!!!! Έτσι πιστεύω και... έτσι είναι!!!
Είμαι 1.78 βοήθεια μου. Τώρα ποιον να πιστέψω; Εσένα ή τον ducati4me που λέει πως υπάρχει πρόβλημα μόνο για τους κάτω του 1.70;
ΟΚ για το βάρος οκ και για το κάψιμο.
Με τους καθρέφτες ρε παίδες... καμιά λύση δεν υπάρχει; Ίσως αν τοποθετήσεις άλλον καθρέφτη; λέω γω τώρα μπούρδες... Ρε Στελαρα τζαμπα αγχωνεσαι για το υψος!Εδω καβαλουσες το βαπορι το tiger και εχεις αμφιβολιες αν θα φτανεις στο Multi????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γεια σου ρε Στελαρα!!!:wave2:

Ταξιδευτής
18/06/2007, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Καλά κάνεις και λες πως είναι θέμα ασφάλειας κι αυτό με στενοχωρεί έτσι όπως το διαβάζω. Δηλαδή σε ταξίδι με ταχύτητες 150-160+ τι θα βλέπεις; Το... τίποτα; Πολύ κακό αυτό.
Να σε ρωτήσω όμως τρία πραγματάκια καθότι ενδιαφερόμενος.
1). Το μηχανάκι είναι ψηλό; Τα πόδια σου πατάνε καλά κάτω ή... ψάχνεσαι;
2). Πόσο βαρύ το νιώθεις;
3). Πόσο πολύ ζέστη βγάζει; Ισχύει ότι... καίγεσαι;
Ευχαριστώ.

Ρε βλαμμενε, τι σκας εσυ ρε; Εσυ ΔΕΝ προκειται να εχεις προβλημα με τους καθρεφτες, αφου πανω απο 150-160 δεν πας ουτε με ευνοικο τυφωνα! :D :lol:
Μια χαρα θα εισαι! Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να εχει αρκετο χωρο πανω στο ντεποζιτο για να βαζεις τα κεφτεδακια!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Επισης εχω να δηλωσω:

1. Οποιος καει στο χυλο..... :rolleyes: :D
2. Ειπαμε: ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕ!
3. Και να καιει μην σκας! Τσαμπα ψηστιερα! :D :lol:
(τοοοοοσα χρονια φουρναρης, εχω ψηηηησειιιιιι.....) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
18/06/2007, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Ρε Στελαρα τζαμπα αγχωνεσαι για το υψος!Εδω καβαλουσες το βαπορι το tiger και εχεις αμφιβολιες αν θα φτανεις στο Multi????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γεια σου ρε Στελαρα!!!:wave2:


Επειδή την πάτησα και κάηκα και στο χυλό που λέει κι ο φίλος ταξιδευτής γι αυτό κάνω έτσι. Για να μην την ξαναπατήσω.

ΟΚ ταξιδευτούλη. θα θυμάμαι να μην την κρατάω άλλη φορά. Για την μοτοσικλέτα ομιλούμε κύριοι...

Ταξιδευτής
18/06/2007, 17:20
Θες να ερθω να στην κρατησω εγω;;; :a01: :a021: :a021:

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΕΝΝΟΩ ΡΕ ΤΟΜΑΡΙΑ!!!! :mad: :rotflmao: :rotflmao:

NikosRR
18/06/2007, 20:04
Γαιτί, ποιός σκέφτηκε κάτι άλλο;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

620
19/06/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
Και γαμώ τους μαλάκες είναι ο άνθρωπος...

File mou ean to multi to phre apo thn kalirohs kai thn ataka ayth tou thn eipe to palikari pou douleyei epeidh ton kserw proswpika, einai kai gamw ta paidia kai toso ducatakias oso den eimaste edw mesa oloi mazi . Gi ayto petakse kai ayth thn ataka kai epeidh sou lew to palikari to kserw PROSWPIKA sigoura otan to eipe ayto to eipe me to xamogelo sto stoma kai oxi ypotimitika.
Xwris na ton ypostiriksw sta logia tou eimai kai egw ths apopsis oti ama kapoios goustarei pazaria as paei na parei kana paraeisagwghs k6 kai oxi na paei sthn ducati kai na kanei pazaria pou oi times einai fix kai den paizoun paraeisagwghs.
Kai egw otan to eixa parei den zitisa na mou kopsoun leyta alla zitisa dwraki to opoio elaba kiolas ena poly wraio mprostino carbon ftero.
AYTA :wave2:

620
19/06/2007, 10:47
An nai kai kati allo osoi exoun parapono apo ena ducati na to poulisoun kai na paroun kati allo.
Otan thn goustareis ayth thn mhxanh opoio montelo kai na einai (multi,monster,749,999 k.t.l.) oso kai na sou bgazei thn panagia (pou den isxyei pleon kati tetoio) DEN EXEIS POLY APLA PARAPONO, GIATI THN GOUSTAREIS TELOS.Den lew mporei na sou bgalei kati kai na gkriniakseis kai na pas sto synergeio kai na briseis.Alla otan tha thn ksanakabaliseis tha ta exeis afisei ola pisw kai tha goustareis toso poly oso den fantazese.

NikosRR
19/06/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
An nai kai kati allo osoi exoun parapono apo ena ducati na to poulisoun kai na paroun kati allo...

1.Φαντάζομαι οτι αυτή είναι προσωπική σου άποψη και δε μιλάς σαν εξουσιοδοτημένος δικηγόρος της Ducati.
2.Το παλικάρι είπε την άποψή του και καλό είναι όπως υπάρχει το ωραίο κλίμα στην ομάδα της Ducati το οποίο φαίνεται και στους αγώνες να το διατηρίσουμε και εκτός.
3.Εσένα μπορεί να σε εκφράζει το να σου χαλάει συνέχεια το μηχανάκι και να τη βρίσκεις έτσι και καλά κάνεις, δε σημαίνει οτι συμφωνούμε και οι υπόλοιποι και σίγουρα όταν η Ducati φτιάχνει μηχανάκι δε σκέφτεται να δέσει τον αναβάτη με τη μηχανή με αυτό τον τρόπο αλλά με άλλους με τους οποίους το έχει πετύχει.


Φιλικά!:wave2:

620
20/06/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
1.Φαντάζομαι οτι αυτή είναι προσωπική σου άποψη και δε μιλάς σαν εξουσιοδοτημένος δικηγόρος της Ducati.
2.Το παλικάρι είπε την άποψή του και καλό είναι όπως υπάρχει το ωραίο κλίμα στην ομάδα της Ducati το οποίο φαίνεται και στους αγώνες να το διατηρίσουμε και εκτός.
3.Εσένα μπορεί να σε εκφράζει το να σου χαλάει συνέχεια το μηχανάκι και να τη βρίσκεις έτσι και καλά κάνεις, δε σημαίνει οτι συμφωνούμε και οι υπόλοιποι και σίγουρα όταν η Ducati φτιάχνει μηχανάκι δε σκέφτεται να δέσει τον αναβάτη με τη μηχανή με αυτό τον τρόπο αλλά με άλλους με τους οποίους το έχει πετύχει.


Φιλικά!:wave2:

Egw den eimai dikigoros ths ducati alla kai esy den diabazei poly prosektika ta post kai ta grafomena mou TELOS.

skous
20/06/2007, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
An nai kai kati allo osoi exoun parapono apo ena ducati na to poulisoun kai na paroun kati allo.
Otan thn goustareis ayth thn mhxanh opoio montelo kai na einai (multi,monster,749,999 k.t.l.) oso kai na sou bgazei thn panagia (pou den isxyei pleon kati tetoio) DEN EXEIS POLY APLA PARAPONO, GIATI THN GOUSTAREIS TELOS.Den lew mporei na sou bgalei kati kai na gkriniakseis kai na pas sto synergeio kai na briseis.Alla otan tha thn ksanakabaliseis tha ta exeis afisei ola pisw kai tha goustareis toso poly oso den fantazese.


+1000

Το επιβεβαιώνω αυτό το feeling.
Το επόμενο μου μηχανάκι (εάν πάρω ξανά μηχανή (δεν συμπεριλαμβάνονται scooter)) σε 2-3 χρόνια θα είναι το multi εκείνης της εποχής!
Η τέλος πάντων ένα duc σε τέτοιο στύλ!

NikosRR
21/06/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
...esy den diabazei poly prosektika ta post kai ta grafomena mou TELOS.
Τότε να γράφεις αυτά που εννοείς και να εννοείς αυτά που γράφεις για να καταλαβαινόμαστε.Τέλος.:beer:

620
22/06/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Τότε να γράφεις αυτά που εννοείς και να εννοείς αυτά που γράφεις για να καταλαβαινόμαστε.Τέλος.:beer:

Twra o Skous pos katalabe ayta pou egrapsa kai esy den ta katalabes tha eprepe ligo na se problimatizei kai ayta pou mou egrapses einai psilo akyra.
Ton giapwnezo sou kai se alli paralia :beer:

ducati4me?
22/06/2007, 14:54
Φίλε 620, η συμπεριφορά και το ύφος σου είναι επιεικώς απαράδεκτα. Το μπουρναζοβλάχικο νταηλίκι σου δείχνει απλά ανωριμότητα.

Πλέων δεν υπάρχει θέμα “απλά να γουστάρεις” την μηχανή σου. Από την στιγμή που έδωσα 14 χιλιάρικα απαιτώ το μηχανάκι να είναι ΑΨΟΓΟ και δικαιολογίες του στυλ “είναι ducati” δεν μου λένε τίποτα. Απαιτώ άψογη ποιότητα σαν ένα αυτοκίνητο σημερινής τεχνολογίας, ειδικά όταν η μηχανή μου έκανε όσο ένα μικρομεσαίας κατηγορίας αυτοκίνητο.

Μην ξεχνάμε πως με 14 χιλιάρικα παίρνεις ένα WV POLO, που αμφιβάλω αν έχει άχρηστους καθρέπτες.

stradas
22/06/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducati4me?
Φίλε 620, η συμπεριφορά και το ύφος σου είναι επιεικώς απαράδεκτα. Το μπουρναζοβλάχικο νταηλίκι σου δείχνει απλά ανωριμότητα.

Πλέων δεν υπάρχει θέμα “απλά να γουστάρεις” την μηχανή σου. Από την στιγμή που έδωσα 14 χιλιάρικα απαιτώ το μηχανάκι να είναι ΑΨΟΓΟ και δικαιολογίες του στυλ “είναι ducati” δεν μου λένε τίποτα. Απαιτώ άψογη ποιότητα σαν ένα αυτοκίνητο σημερινής τεχνολογίας, ειδικά όταν η μηχανή μου έκανε όσο ένα μικρομεσαίας κατηγορίας αυτοκίνητο.

Μην ξεχνάμε πως με 14 χιλιάρικα παίρνεις ένα WV POLO, που αμφιβάλω αν έχει άχρηστους καθρέπτες.

Το παραδειγμα με το πολο ειναι ατυχες... και εγω με 14 χιλ παιρνω....ξερω γω...5 τηλεορασεις πλασμα...τι σχεση εχει;;; Αν θελεις αμαξια, παρε αμαξι...

Αψογο μηχανακι ΔΕΝ υπαρχει, ολα εχουν καποιο κουσουρι, ρωτα και τους ΚΤΜαδες και τους γιαπωνεζους εαν βγαζουν προβληματα...

Τωρα εαν εννοεις αψογο σχεδιαστικα, θα συμφωνησω. Τα πρωτα μουλτι πχ ειχαν πολυ κοντο σταντ και το μηχανακι εγερνε πολυ και υπηρχε κινδυνος να πεσει ή η σελα ηταν παρα πολυ σκληρη ή οι καθρεφτες ηταν στενοι και εβλεπες τους ωμους σου, αλλα τα εφτιαξαν στην πορεια.

Το θεμα με τους κραδασμους στους καθρεφτες ειναι για μενα ασημαντο για να επηρεασει καποιον στην αποφαση αγορας ή μη.

Ειναι παραπονο ανθρωπου μη μυημενου στην φιλοσοφια της ducati.

Απλα το προσπερνας και φχαριστιεσαι το μηχανακι...

Φιλικα,
Γιωργος

ducati4me?
22/06/2007, 16:18
Καθόλου ατυχές δεν είναι, αντιθέτως είναι πολύ εύστοχο. Είναι και τα δύο οχήματα και στην προκειμένη περίπτωση η σύγκριση τους σε κάνει να σκέφτεσαι που πήγαν τα 14 χιλιάρικα.

NikosRR
22/06/2007, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Twra o Skous pos katalabe ayta pou egrapsa kai esy den ta katalabes tha eprepe ligo na se problimatizei kai ayta pou mou egrapses einai psilo akyra.
Ton giapwnezo sou kai se alli paralia :beer:

Για να δούμε πόσο πσιλοάκυρα είναι αυτά που έγραψα, να σου κάνω και τη χάρη χοντροάκυρα ή τελείος άκυρα για να χαρείς...

1.Όπως λες δικηγόρος της Ducati δεν είσαι σίγουρα και ούτε θα μπορούσες να ήσουν με τέτοιο ύφος.
2.Βέβαια θα μπορούσες να ήσουν του παιδιού που υπερασπίζεσαι αφού με το 1ο σου πόστ σε αυτό το θέμα υπεράσπιση πρόσφερες στο παιδί ο οποίος είμαι σίγουρος δεν τη χρειάζεται αφού δε συμφωνήσε κανείς με αυτή την άποψη.
3.Το αν θα το πουλήσουν το Ducati τους κάποιοι και θα πάρουν άλλο μηχανάκι να είσαι σίγουρος πως δε θα παραλείψουν να σε ρωτήσουν με την 1η ευκαιρεία, βέβαια κανείς δεν έχει πρόβλημα με το Ducati του αλλά απο που έβγαλες έσυ τέτοιο συμπέρασμα, δεν πειράζει, σε δημοκρατική χώρα ζούμε, ο καθένας μπορεί να λέει οτι θέλει.Βέβαια να τους πεις απο που να πάρουν παραεισαγωγής κ6 γιατί σίγουρα ξέρεις αφού το αναφέρεις τυχαία.
4.Ίσως να απευθυνόσουν μόνο στο skous και σε κανέναν άλλο στο φόρουμ.
5.Σίγουρα σε άλλη παραλία με το γιαπωνέζο γιατί αφού ούτε ιταλικά δεν ξέρεις(αφού δεν πρόσφερες τπτ ουσιαστικό στο θέμα πρώτες εντυπώσεις απο Multistrada 1100S), με το γιαπωνέζο θα συνεννοηθείς;
6.Θα συμφωνήσω με τον stradas 100% για το παράδειγμα με το polo αν και κάνουν 14.000 δεν προορίζονται για την ίδια χρήση.
7.Άκου μπουρναζοβλάχικο:rotflmao: :rotflmao:
8.Οι εντυπώσεις σου σχετικά με τις 1ες εντυπώσεις απο το Multistrada 1100S ήταν πάρα πολύ έγκυρες και νομίζω πως θα τις εκτιμήσει κάποιος για να πάρει Ducati.

Άντε γειά μας λοιπόν!:beer:

tsoukas77
22/06/2007, 19:30
Οσο πιο συνειδητοποιημενα αγοραζεις κατι,τοσο λιγοτερο αναρωτιεσαι που πηγαν τα χρηματα που εδωσες.Ακομη περισσοτερο αυτο ισχυει στην περιπτωση αγορας μιας Duc,επειδη προκειται για ιδιαιτερες μοτοσυκλετες...
Το να συγκρινεις δυο αγαθα βασει τιμης,ειναι επιεικως ακυρο.Το καθε αγαθο το κρινεις απο τα οφελη που περιμενες να λαβεις και που λαμβανεις τελικα.

NikosRR
22/06/2007, 19:51
+1

ntinlanden
25/06/2007, 15:21
Kai egw otan to eixa parei den zitisa na mou kopsoun leyta alla zitisa dwraki to opoio elaba kiolas ena poly wraio mprostino carbon ftero.
AYTA :wave2: [/B][/QUOTE]

ΖΗΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΔΩΡΟ, ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΟ ΘΑ ΠΡΟΤΗΜΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΟ MAC KΥΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ.

ducati4me?
26/06/2007, 09:26
Edit - Μετά από 500 χιλιόμετρα

Τα καλά:

Ελαστικά από άλλο κόσμο. Τρελό κράτημα, πολύ καλή γόμα. Αν και μπορεί να φθαρεί σχετικά γρήγορα, δεν με απασχολεί γιατί με τέτοιο κράτημα ας τα αλλάζω και κάθε μήνα!

Άνετη θέση οδήγησης και για τους δύο αναβάτες. Είναι κάτι που δεν το περίμενα, το έτερον ήμισυ λέει τα καλύτερα λόγια (για βόλτες μέχρι και 2 ώρες προς το παρόν).

Τα άσχημα:

Ο μετρητής βενζίνης λέει αρλούμπες. Από 100% ξαφνικά είναι στο 50% και μετά από λίγο είναι στο 0% και έχει ανάψει το φωτάκι της ρεζέρβας. Μου είπαν πως το πρόβλημα το είναι γενικευμένο και υπάρχει και σε άλλα multi. Λέω να ζητήσω επιδιόρθωση στο πρώτο service.

Η ζελατίνα δεν παρέχει καμία προστασία και σε μεγάλες ταχύτητες ο οδηγός τρώει μεγάλη πίεση από τον αέρα. Εντός αττικής δεν το παρατηρώ, αλλά όταν έκανα το ΣΚ μερικές βόλτες εκτός, ο αέρας ήταν υπαρκτός. Σίγουρα δεν είναι β-στρομ και ο θα χαλάσει ο χαρακτήρας της μηχανής με μεγαλύτερη ζελατίνα.

Η δέσμη φωτός δείχνει στον γάμο του καραγκιόζη, για παράδειγμα στην αττική οδό φωτίζει τις μεγάλες ταμπέλες και όχι τον δρόμο. Μου είπαν πως είναι απλά κακός ρυθμισμένο από την αντιπροσωπεία.

stradas
26/06/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducati4me?
Edit - Μετά από 500 χιλιόμετρα

Τα καλά:

Ελαστικά από άλλο κόσμο. Τρελό κράτημα, πολύ καλή γόμα. Αν και μπορεί να φθαρεί σχετικά γρήγορα, δεν με απασχολεί γιατί με τέτοιο κράτημα ας τα αλλάζω και κάθε μήνα!

Άνετη θέση οδήγησης και για τους δύο αναβάτες. Είναι κάτι που δεν το περίμενα, το έτερον ήμισυ λέει τα καλύτερα λόγια (για βόλτες μέχρι και 2 ώρες προς το παρόν).

Τα άσχημα:

Ο μετρητής βενζίνης λέει αρλούμπες. Από 100% ξαφνικά είναι στο 50% και μετά από λίγο είναι στο 0% και έχει ανάψει το φωτάκι της ρεζέρβας. Μου είπαν πως το πρόβλημα το είναι γενικευμένο και υπάρχει και σε άλλα multi. Λέω να ζητήσω επιδιόρθωση στο πρώτο service.

Η ζελατίνα δεν παρέχει καμία προστασία και σε μεγάλες ταχύτητες ο οδηγός τρώει μεγάλη πίεση από τον αέρα. Εντός αττικής δεν το παρατηρώ, αλλά όταν έκανα το ΣΚ μερικές βόλτες εκτός, ο αέρας ήταν υπαρκτός. Σίγουρα δεν είναι β-στρομ και ο θα χαλάσει ο χαρακτήρας της μηχανής με μεγαλύτερη ζελατίνα.

Η δέσμη φωτός δείχνει στον γάμο του καραγκιόζη, για παράδειγμα στην αττική οδό φωτίζει τις μεγάλες ταμπέλες και όχι τον δρόμο. Μου είπαν πως είναι απλά κακός ρυθμισμένο από την αντιπροσωπεία.

Για ποια λαστιχα μιλας? Αν εννοεις τα εργοστασιακα.....ενα εχω να σου πω...που να βαλεις και κανενα pirelli corsa ή supercorsa...ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΛΛΑ!!!

Ο δεικτης βενζινης ειναι για τον ουτσο και ΔΕΝ φτιαχνεται, εχει να κανει με το σχημα του ρεζερβουαρ, το που ειναι τοποθετημενος ο αισθητηρας κλπ.

Να το μετρας με τον χιλιομετρητη.

Αν βαλεις ζελατινα ducati performance και θα βελτιωσεις την καλυψη και δεν χαλαει η εμφανιση.

Υπολογιζε κανα 120αρι περιπου, αν θυμαμαι καλα.

Τα φωτα θελουν απλα ρυθμιση, γινεται απο το πανελ των οργανων, αλλα δεν θυμαμαι πως...νομιζω το εξηγει στο manual.

Δεν ειναι τρελη κ@υλα αυτο το μηχανακι???

Απο εκδρομη δικαβαλος μεχρι και πιστα εαν γουσταρεις..τι αλλο να ζητησει κανεις...

:winka: :beer: :sun:

stradas
26/06/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
Kai egw otan to eixa parei den zitisa na mou kopsoun leyta alla zitisa dwraki to opoio elaba kiolas ena poly wraio mprostino carbon ftero.
AYTA :wave2:

ΖΗΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΔΩΡΟ, ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΟ ΘΑ ΠΡΟΤΗΜΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΟ MAC KΥΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΡΟΗΣ. [/B][/QUOTE]

Πολλα απο τα καταστηματα ανηκουν πλεον στην ελληνμοτο και γι'αυτο εχουν ενιαια πολιτικη, δλδ δεν μπορεις να πας να πεις "ο ταδε μου το δινει τοσο, εσυ τι καλυτερο θα μου κανεις".

Απο την εμπειρια μου παντως, σου προτεινω να πας στον Βαγγελη στην αρχη της Βουλιαγμενης.

Ειναι πραγματικα σωστος και οσο μπορει θα σε βοηθησει.

Καλα ψωνια!!!

:wave2:

:beer:

ntinlanden
26/06/2007, 15:13
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ
ΛΕΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 38 ΣΤΟ 003?
ΓΙΑ MAC ΚΥΜΗΣ ΣΧΟΛΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕΝΩ ΚΟΝΤΑ

stradas
26/06/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΩΡΑΚΙ
ΛΕΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 38 ΣΤΟ 003?
ΓΙΑ MAC ΚΥΜΗΣ ΣΧΟΛΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΜΕΝΩ ΚΟΝΤΑ

Ναι, στο 003, ζητα τον Βαγγελη. Αλλα νομιζω οτι αυτες τις μερες φευγει για WDW.

Για MAC τι να σου πω, δεν ξερω ποιος ειναι εκει. Και αυτο της Ελληνμοτο ειναι παντως, αρα οποιος και να ειναι εκει ειναι υπαλληλος, αρα δεν εχει και πολλα περιθωρια.

Κατεβα στο 003, στο κατω κατω μηχανακι θα παρεις, αν ηταν για να παρεις...σοδες... θα σου ελεγα πηγαινε σε αυτον που ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου. :lol:

Ετσι κ αλλιως, για σερβις να το πηγαινεις στον Θωμα, λιγο πιο κατω απο το MAC, ασχετα απο που το πηρες.

:beer:

NikosRR
26/06/2007, 19:15
Πέρασα απο το Θωμά σήμερα γιατί αγόρασα ένα φίλτρο λαδιού, καλό μου φάνηκε το μαγαζί και τίγκα στις ducducες.:)
Έχει βάλει κανείς τα Mobil1 10W-40 full synthetic σε Multistrada;Απλά επειδή τα βάζω και στο άλλο μηχανάκι και είναι απο άλλο πλανήτη είπα να τα δοκιμάσω και στη ducduc μου γιατί αυτά τα advance δε μου γεμίζουν το μάτι αλλά δε μου έχουν κάνει και καλή αίσθηση.Δεν περιμένω βέβαια κιβώτιο Ιάπωνα δεν είχα κάτι τέτοιο στο νου μου, απλά λέω!
Θα γράψω εντυπώσεις!

stradas
27/06/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Πέρασα απο το Θωμά σήμερα γιατί αγόρασα ένα φίλτρο λαδιού, καλό μου φάνηκε το μαγαζί και τίγκα στις ducducες.:)
Έχει βάλει κανείς τα Mobil1 10W-40 full synthetic σε Multistrada;Απλά επειδή τα βάζω και στο άλλο μηχανάκι και είναι απο άλλο πλανήτη είπα να τα δοκιμάσω και στη ducduc μου γιατί αυτά τα advance δε μου γεμίζουν το μάτι αλλά δε μου έχουν κάνει και καλή αίσθηση.Δεν περιμένω βέβαια κιβώτιο Ιάπωνα δεν είχα κάτι τέτοιο στο νου μου, απλά λέω!
Θα γράψω εντυπώσεις!

Δεν εχω βαλει ποτε κατι αλλο απο τα advance, μολις βαλεις τα mobil1 γραψε εντυπωσεις!!!

:beer:

ducati4me?
27/06/2007, 09:58
Σχετικά με την θερμοκρασία του κινητήρα.

Τελικά η ζέστη είναι αρκετά μεγάλη για να είναι ενοχλητική σε κάποιες περιπτώσεις, έως και ανυπόφορη.

Κατά την διάρκεια του μεσημεριού, η θερμοκρασία του κινητήρα στο κέντρο της Αθήνας είναι στους 105 βαθμούς. Ανακάλυψα πως η κάψα του κινητήρα ζεσταίνει τα πόδια του συνοδηγού αλλά και τους μαρσπιέδες (οδηγού και συνοδηγού) οι οποίοι μετά από λίγο κοχλάζουν στην θερμοκρασία του κινητήρα (100+ βαθμούς). Η κάψα 'πέφτει' ακριβός στο ύψος των αστραγάλων.

Σε περίπτωση που ο οδηγός ή ο συνοδηγός φοράνε κοντό παντελόνι/φούστα/supermini με ανοιχτό/χαμηλό παπούτσι ή σανδάλι/παντούφλα/πασουμάκι και παρόμοιες ενδυμασίες τότε ΘΑ ΨΗΘΕΙΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ.

Με σωστή ενδυμασία μοτοσικλετιστή ή τουλάχιστον ένα παντελόνι τζιν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ακόμα και με αθλητικά παπούτσια.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω πως δεν είχα πρόβλημα σχετικά με θερμοκρασία και την σέλα, κάτι που έχει προαναφερθεί ως πρόβλημα.

karamoto
27/06/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosRR
Πέρασα απο το Θωμά σήμερα γιατί αγόρασα ένα φίλτρο λαδιού, καλό μου φάνηκε το μαγαζί και τίγκα στις ducducες.:)
Έχει βάλει κανείς τα Mobil1 10W-40 full synthetic σε Multistrada;Απλά επειδή τα βάζω και στο άλλο μηχανάκι και είναι απο άλλο πλανήτη είπα να τα δοκιμάσω και στη ducduc μου γιατί αυτά τα advance δε μου γεμίζουν το μάτι αλλά δε μου έχουν κάνει και καλή αίσθηση.Δεν περιμένω βέβαια κιβώτιο Ιάπωνα δεν είχα κάτι τέτοιο στο νου μου, απλά λέω!
Θα γράψω εντυπώσεις!

Εγώ πάλι θα έλεγα να βάλετε την αγαπημένη σας μάρκα αλλά με τον μεγάλο δείκτη 50 και πάνω για το καλοκαίρι. Είναι και αερόψυκτο και το λάδι το τραβάει το ζόρι του.

Η Mobil βγάζει δύο συνθετικά λάδια για μηχανές. Το ένα 10-40 και το άλλο 20-50 το οποίο και συνιστά ειδικά για αερόψυκτα. Αν βάλετε Mobil μάλλον αυτό είναι το σωστό.

Κατά τα άλλα έχω οδηγήσει το 1000 και έχω να πω έυγε για την επιλογή σας και πάντα όρθιοι.

ducati4me?
27/06/2007, 11:53
Προσωπικά, έχω ακούσει άσχημα λόγια για τα advance της shell. Συγκεκριμένα, άκουσα πως δεν είναι καλά λάδια για μεγάλους κινητήρες και ως αποτέλεσμα γίνονται 'νερό' μετά από 1500-2000 χιλιόμετρα.

Μάλιστα, τα παράπονα λένε πως τα advance τα προτείνουν μόνο και μόνο γιατί είναι εμπορικό θέμα διαφήμισης.

lalala
27/06/2007, 15:27
mpes sto www.multistrada.net kai psakse ta posts tou georgemts pou ekshgei POLLA pramata gurw apo ta lipantika. auth einai h douleia tou. asxoleitai se ergasthriako epipedo me lipantika!!

den exei KANENA OFELOS apo pwlhseis giati polu apla exei ekshghsei poios tupos einai kalos gia to aeropsukto (kai mh) moter ths Ducati kai den dinei toso polu bash stis markes. an exeis upomonh kai oreksh gia diabasma, tha to diapistwseis kai o idios ;)


OXI panw apo 40ri ladi se polustrofa moter (dld auta pou anebazoun panw apo 5-6000 strofes). to mono pou kanei einai na "kobei" dunamh logw apwleiwn (milame gia psila pramata) kai se normal sunthikes den prosferei TIPOTA parapanw apo ena 40ri ladi! to 10-50 ('h 20-50?? den thumamai) pou exei h Mobil gia kinhthres V-2 einai gia pio argostrofa moter (Harley) kai den "kanei" gia "mas"....


an pareis to FULL sunthetiko ths Mobil 10-40 eisai komple. egw den mporw na to brw edw pou eimai (ektos Elladas) kai bazw Motul 300V factory 10-40. kai auto full sunthetiko.

otan ebgala ta Shell pou eixe mesa apo ton antiproswpo sta 2500 xlm, htan entelws maura (pou shmainei oti exoun kanei th douleia tous). twra, meta apo 5500xlm (apo thn allagh ladiou) kai to ladi molis pou exei ena skouro xrwma. se kamia periptwsh omws mauro ;) episis, h aisthisi tou kibwtiou htan polu kaluterh me ta motul.

mhn ksexnas: PANTA alagh filtro me kathe allagh ladiwn kai episis, katharize kai to deutero mikro filtraki pou mpainei bidwto katw apo to tzamaki elegxou ths stathmis ladiou. katharise to me benzinh kai prosekse an exei tpt metalika komatakia panw tou (auto paei eidika gia tous katoxous palaioterwn udropsuktwn moter pou eixan problhma me mia skarth partida kokorakia...).



meta loipon to polu mpla mpla gia ta ladia... :blush: :blush: :blush: wra na pw kai gia to Multi 1100...

-- ta fwta sto 1100 ap'oso kserw DEN ruthmizontai apo ton pinaka organwn me ta duo koumpia (opws sto 1000) alla me bida...
-- to moter bgazei aisthita parapanw dunamh se sxesh me to 1000
-- logw diafora kubismou, einai anamenomeno na exei ligo diaforetikous kradasmous apo to 1000
-- to thema me to tepozito ksepernietai ws ekshs: kathe fora pou tha gemizeis, mhn foulareis mexri panw oso pio grhgora mporeis!! rikse ligo mesa kai perimene merika deuterolepta . an deis ena diagramma pou deixnei to tepozito tha katalabeis pou brisketai to problhma ;)
-- genikws osoi eixan to 1000 kai dokimasan to 1100, mono kala logia exoun na poun! mhn perimeneis bebaia kati pou na "dikaiologei" thn pwlhsh tou 1000 apo kapoion katoxo gia na parei to 1100. alla kapoios pou pairnei twra Multi, tha protimisei stantar to 1100!!



nwritera kapoios eipe oti kati paizei me th sunthrhsh tou kshrokampanou...

ti akribws ennoeis?? h dikh mou gnwmh einai oti den exei kanena apolutws problhma!! einai malista POLY PIO EYKOLO na allakseis diskous stos kshrokampano 'h na ton "sunthrhseis" se sxesh me enan ugro.

auto gia th "sunthrhsh" einai polu aplo kai o logos gia na to kaneis einai mono kai mono gia na sou bgalei parapanw xlm:

bgazeis to kapaki tou sumplekth (an den exeis hdh anoixto) kai katharizeis apo th mesa meria tou th skonh apo tous diskous.

afou bgaleis thn plaka pieshs (gia perissoteres plhrofories panw se auto - kai gia na mhn ginw kourastikos - psakse kai se ksena forums ;) kai episis katebase to manual gia OPOIODHPOTE kshrokampano moter ths Ducati), bgazeis kai tous diskous. tous katharizeis me ugro katharismou frenwn kai tous rixneis kai ena fusimataki me ligo aera.

prosekse na baleis pali mesa tous diskous opws akribws tous ebgales. to monadiko pou mporeis na kaneis einai na prosekseis an kapoioi diskoi (autoi me to uliko tribhs) einai fagwmenoi monopanta (sth mia mono pleura tous). an deis kapoion etsi, gurna ton anapoda.

an thes na apofugeis th manoura tou bale-bgale diskous (polu aplh diadikasia alla tespa), enw exeis bgalei to kapaki, xrhsimopoihse ena kompreser gia na fusikseis th skonh apo tous diskous/kampana xrhsimopoiwntas parallhla th maneta tou sumplekth (gia na anoiksoun oi diskoi).

ksanabazeis ta panta opws ta brikes (prosekse tis bides tou kapakiou mias kai den exoun oles to idio mhkos) kai auto htan olo!! den prepei na sou parei panw apo 15-30 lepta h olh diadikasia.


sou egguwmai pws etsi tha bgaleis arketa parapanw xlm me tous idious diskous ;)



OYF! paw na.... piw ligo nero! stegnwsa :cool: :cool: :dizzy: :lol: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
27/06/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducati4me?
Σχετικά με την θερμοκρασία του κινητήρα.

Τελικά η ζέστη είναι αρκετά μεγάλη για να είναι ενοχλητική σε κάποιες περιπτώσεις, έως και ανυπόφορη.

Κατά την διάρκεια του μεσημεριού, η θερμοκρασία του κινητήρα στο κέντρο της Αθήνας είναι στους 105 βαθμούς. Ανακάλυψα πως η κάψα του κινητήρα ζεσταίνει τα πόδια του συνοδηγού αλλά και τους μαρσπιέδες (οδηγού και συνοδηγού) οι οποίοι μετά από λίγο κοχλάζουν στην θερμοκρασία του κινητήρα (100+ βαθμούς). Η κάψα 'πέφτει' ακριβός στο ύψος των αστραγάλων.

Σε περίπτωση που ο οδηγός ή ο συνοδηγός φοράνε κοντό παντελόνι/φούστα/supermini με ανοιχτό/χαμηλό παπούτσι ή σανδάλι/παντούφλα/πασουμάκι και παρόμοιες ενδυμασίες τότε ΘΑ ΨΗΘΕΙΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ.



ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΓΕΛΑΓΑΤΕ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ!!!! :mad: :mad: :mad:

:lol:

stradas
27/06/2007, 17:39
@ lalala: +1 για τον georgemts και το post για τα λαδια! πραγματικα αξιζει να το διαβασει κανεις!

NikosRR
28/06/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Δεν εχω βαλει ποτε κατι αλλο απο τα advance, μολις βαλεις τα mobil1 γραψε εντυπωσεις!!!

:beer:
Μόλις σήμερα το απόγευμα άλλαξα τα λάδια στο multi και έβαλα τα Mobil1(full synthetic)10W-40.Μία λέξη Α Λ Λ Ο Κ Ι Β Ω Τ Ι Ο!!!!!!!!!!
Πιστεύω πως δικαιώθηκα για την επιλογή μου και στο multistrada(πέρα απο τον ιάπωνα) ή έτσι μου φάνηκε σε μία τόσο μικρή απόσταση 2κμ περίπου.Αύριο που θα πάω με αυτό στη δουλειά και θα γυρίσω με αυτό τον υπέροχο καιρό θα γράψω πάλι εντυπώσεις μη χαιρόμαστε άδικα.:wave2:

Xrider
28/06/2007, 23:21
Multi,Mostro,S τον ιδιο κινητηρα εχουν.Τα Shell ειναι πολυ καλα,εγω αυτα εβαζα μεχρι που μου ειπαν οτι ειναι λιγο καλητερα τα Motul και επειδη τα βρησκω πιο ευκολα τα εβαλα.
Μην αλλαζετε μαρκες λαδιων πολυ συχνα,δεν κανει καλο.

NikosRR
29/06/2007, 17:20
1 και τελευταία φορά που αλλάζω μάρκα ελαίου στο multi αρκεί να είναι ίδια η συμπεριφορά ως το τέλος.Και σήμερα διαπίστωσα οτι η διαφορά στην αίσθηση και πόσο μαλακό έγινε το κιβώτιο είναι τεράστια!:wave2: