PDA

View Full Version : Κράνος και τετράστροχο..



makis206
14/06/2007, 11:45
Ρε παιδιά τι ισχύει μ'αυτά τα οχήματα, τι προβλέπει ο νόμος περί χρήσης κράνους ;

Τώρα τελευταία έχει γεμίσει ο τόπος από αυτά τα τετράτροχα και κράνος δεν φοράει κανείς όταν όλοι σχεδόν οι δίτροχοι το βάλανε στο κεφάλι τους μετά την εφαρμογή του νέου ΚΟΚ. (τουλάχιστον εδώ στα Χανιά)

Έχω δει τετράτροχο να περνάει μπροστά από μπλόκο δικάβαλο παρακαλώ και σημασία δεν του έδωσε κανείς !

Δεν τους πιάνει ο νόμος αυτούς ; Νιώθουν ασφαλείς εκεί πάνω αυτοί που τα χρησιμοποιούν ;

makis206
14/06/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν τους πιάνει ο νόμος αυτούς ; Νιώθουν ασφαλείς εκεί πάνω αυτοί που τα χρησιμοποιούν ;

Κοίταξε φίλε μακι206, καλύτερα κοίτα το δικό σου το ξεροκέφαλο κι άσε τι κάνει ο καθένας, ορίστε μας :mad:

Δουλειά σου, γκεγκε ;

:rotflmao:

sober
14/06/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε παιδιά τι ισχύει μ'αυτά τα οχήματα, τι προβλέπει ο νόμος περί χρήσης κράνους ;

Τώρα τελευταία έχει γεμίσει ο τόπος από αυτά τα τετράτροχα και κράνος δεν φοράει κανείς όταν όλοι σχεδόν οι δίτροχοι το βάλανε στο κεφάλι τους μετά την εφαρμογή του νέου ΚΟΚ. (τουλάχιστον εδώ στα Χανιά)

Έχω δει τετράτροχο να περνάει μπροστά από μπλόκο δικάβαλο παρακαλώ και σημασία δεν του έδωσε κανείς !

Δεν τους πιάνει ο νόμος αυτούς ; Νιώθουν ασφαλείς εκεί πάνω αυτοί που τα χρησιμοποιούν ;


Εδω (Α8ηνα) δεν βλεπω να πολυκυκλοφορουνε αλλα οσους εχω δει φορανε κρανος....Λογικα 8α πρεπει να προβλεπεται ΚΑΙ για αυτους....Ασ μου επιτραπει ενα σχολιο....ΤΙ Μ@ΛΑΚΙΑ οχηματα ειναι αυτα???????????:yuck: :wave2:

Sabre
14/06/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κοίταξε φίλε μακι206, καλύτερα κοίτα το δικό σου το ξεροκέφαλο κι άσε τι κάνει ο καθένας, ορίστε μας :mad:

Δουλειά σου, γκεγκε ;

:rotflmao:

κάτσε να σου ρίξω μερικά αχαχουχα μην νιώθεις μόνος



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
14/06/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κοίταξε φίλε μακι206, καλύτερα κοίτα το δικό σου το ξεροκέφαλο κι άσε τι κάνει ο καθένας, ορίστε μας :mad:

Δουλειά σου, γκεγκε ;

:rotflmao: ΜΗ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΡΕ ΦΙΛΕ..
μαλακας ειναι σου λεω...

τι καθεσαι και του λες τωρα και εσυ..:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

makis206
14/06/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
κάτσε να σου ρίξω μερικά αχαχουχα μην νιώθεις μόνος
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ακράνωτα τσουλάνε το κεφάλι τους κάτω αυτά ;:eyepop: :eyepop:

symvoulos
14/06/2007, 12:50
θα πουλισεις το cbf και θα παρεις τετρατροχο και δεν ξερεις τι να κανεις με τον εξοπλισμο;;
:lol: :rotflmao: :lol:

ΠΑΝΤΑ φιλικα..:wave2:

makis206
14/06/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΜΗ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΡΕ ΦΙΛΕ..
μαλακας ειναι σου λεω...
τι καθεσαι και του λες τωρα και εσυ..:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Μπας βάλει μυαλό και πάρει μόνος τους τον μπούλο μωρέ..

:lol: :rotflmao: :lol:

makis206
14/06/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από symvoulos
θα πουλισεις το cbf και θα παρεις τετρατροχο και δεν ξερεις τι να κανεις με τον εξοπλισμο;;
:lol: :rotflmao: :lol:
ΠΑΝΤΑ φιλικα..:wave2:

Χωρίς πλάκα μού'κανε εντύπωση που κυκλοφορούν έτσι ανέμελοι όταν όλοι οι υπόλοιποι βάλανε την ουρά στα σκέλια και το κράνος στο κεφάλι.

Ειδικά όταν τους είδα και περάσανε μπροστά απ'το μπλόκο και κανείς δεν γύρισε καν να τους κοιτάξει παραξενεύτηκα..

Σύμβουλε, καλύτερα να πάρω άλλο ένα CBF να τα πηγαίνω σα σιαμέζικα :lol: :rotflmao: :lol:

sober
14/06/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ακράνωτα τσουλάνε το κεφάλι τους κάτω αυτά ;:eyepop: :eyepop:



Εσυ στο αβαταρ φορας????:winka: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
14/06/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Εσυ στο αβαταρ φορας????:winka: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τώρα να σε δω μλκα μάκι :evil:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
14/06/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Εσυ στο αβαταρ φορας????:winka: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και πού να δεις και άλλο φωτογραφικό υλικό :evil: :evil: :evil: :evil:

sober
14/06/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και πού να δεις και άλλο φωτογραφικό υλικό :evil: :evil: :evil: :evil:


Δε χρειαζεται παιδι μου..καταλαβαινω...εδω και στο σηματακι ανακυκλωσης με πανινο καπελακι εμφανιζεται...τσ..τσ..τσ...τι 8ρασσος!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

makis206
14/06/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και πού να δεις και άλλο φωτογραφικό υλικό :evil: :evil: :evil: :evil:

Ποιος που πότε γιατί τι ώρα ;:eyepop: :look:

VegasKitty
14/06/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ποιος που πότε γιατί τι ώρα ;:eyepop: :look:

Εμ, αυτα παθενεις οταν δεινεις συμασια μονο στα νινια....

Ρωτα το μακη να σου πει τι εχει παθει!!! :eyepop:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
14/06/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κοίταξε φίλε μακι206, καλύτερα κοίτα το δικό σου το ξεροκέφαλο κι άσε τι κάνει ο καθένας, ορίστε μας :mad:

Δουλειά σου, γκεγκε ;

:rotflmao:

ρε διχασμενη προσωπικοτητα !!!

:lol: :lol:

powerphot
14/06/2007, 13:36
Βασικά εγώ μπήκα στο ποστ μόνο για να μάθω τι είναι το....τετρά(σ)τροχο αλλά πάλι δεν κατάλαβα!:confused:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
14/06/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Βασικά εγώ μπήκα στο ποστ μόνο για να μάθω τι είναι το....τετρά(σ)τροχο αλλά πάλι δεν κατάλαβα!:confused:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ειναι κατι που εχει στρόχους περιεργε !

:D

Sabre
14/06/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Βασικά εγώ μπήκα στο ποστ μόνο για να μάθω τι είναι το....τετρά(σ)τροχο αλλά πάλι δεν κατάλαβα!:confused:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

όποιος μακης ευκαιρεί θα σου εξηγήσει..... :lol:

(και χωρίς κράνος):wacko:

makis206
14/06/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Βασικά εγώ μπήκα στο ποστ μόνο για να μάθω τι είναι το....τετρά(σ)τροχο αλλά πάλι δεν κατάλαβα!:confused:

Βγαίνει απ'την τετράδα, "η τετράς" :D

Δεν χώραγε στον τίτλο το "Κράνος κι εκείνα τα ρημαδιασμένα τα μηχανάκια που έχουν απάνω τους μια τετράδα ρόδες":winka:

:lol: :lol: :lol:

sniper
14/06/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Εμ, αυτα παθενεις οταν δεινεις συμασια μονο στα νινια....

.....

...δώσε μας δύναμη Κύριε.....

tifoefs
14/06/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
...δώσε μας δύναμη Κύριε.....

Κουραγιο υιε μου ! Ενας σταβρος ειναι θα τον καβουλησεις !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VegasKitty
14/06/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
...δώσε μας δύναμη Κύριε.....

Ε λεω και γω, καποιος δε θα ρθει να κανει την καλη... πραξη.... :blush:

Σε σενα επεσε αυτο το βαρυ εργο Νικο.... :D

Ασε που τοσο καιρο εχει να πεσει διορθωση.... :look:

powerphot
14/06/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βγαίνει απ'την τετράδα, "η τετράς" :D

Δεν χώραγε στον τίτλο το "Κράνος κι εκείνα τα ρημαδιασμένα τα μηχανάκια που έχουν απάνω τους μια τετράδα ρόδες":winka:

:lol: :lol: :lol:

Μάλιστα!:D
Για πες τώρα και τι......MIRAZE(ις)?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
14/06/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ενας σταβρος ειναι

:eyepop:

Μάλλον πως θα μας γράψει στ'@@ του ο Κύριος μ'αυτά που βλέπει..:sad:

:rotflmao: :rotflmao:

sniper
14/06/2007, 13:46
:a014:

makis206
14/06/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Για πες τώρα και τι......MIRAZE(ις)?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Α τίποτα σοβαρό, ένα κοπέλι (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=14563) δικό μας είναι !:lol: :lol:

tifoefs
14/06/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:eyepop:

Μάλλον πως θα μας γράψει στ'@@ του ο Κύριος μ'αυτά που βλέπει..:sad:

:rotflmao: :rotflmao:

Εσεις οι νεοελληνες κανατε τα Αυγα = Αβγα γιατι να μη γινει ο Σταυρος = Σταβρος ;;;


εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ;;

ρε θες τη μπατσινα για οχι ;;;

:mad: :mad: :mad: :mad:

makis206
14/06/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ρε θες τη μπατσινα για οχι ;;;
:mad: :mad: :mad: :mad:

Καλά παιδί μου ένα αστειάκι κάναμε..:eyepop:

Μη με σταβρώσεις κιόλας :eyepop:

:D :D

VegasKitty
14/06/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs


ρε θες τη μπατσινα για οχι ;;;

:mad: :mad: :mad: :mad:

Ε να σε πω, εδω θα τα χαλασουμε!!!! :mad:

Δεν ειπες οτι θα μου φερεις εμενα τη μπατσινα!!!!

Και μονο επι επιβλεψη θα την βλεπει και ο Μακης???? :eyepop:

Gandalf dr685sm
14/06/2007, 13:56
πωπω... μιλάμε για τεράστιο spam mode.

Καταρχάς όποιος δεν έχει οδηγήσει σε χώμα quad-bike (4 ρόδες) δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη. Πολύ παιχνίδι και πολύ ωραία αίσθηση.

Πρέπει να αναπροσαρμόσεις όλη την οδήγηση σου , μιας και ούτε μηχανή είναι , ούτε αυτοκίνητο. Πάντως έχει πολύ πλάκα.

Για δρόμο δεν νομίζω οτι είναι και το καλύτερο όχημα. Προτιμώ μόνο σε χώμα. Είχα οδηγήσει φίλου και για ενα διάστημα είχα μπεί στο τριπάκι να πάρω κάτι τέτοιο. Αλλά μετά ... συνήρθα :lol:


Gandalf

sergiosm
14/06/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε παιδιά τι ισχύει μ'αυτά τα οχήματα, τι προβλέπει ο νόμος περί χρήσης κράνους ;


Μάλλον στα ανέκδοτα έπρεπε να το βάλεις, αλλά μιας και ρώτησες, το άρθρο 12 παρ. 6 προβλέπει τα εξής:

6. Οι οδηγοί και οι επιβάτες μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών και τρίτροχων
οχημάτων χωρίς κουβούκλιο υποχρεούνται να φορούν προστατευτικό κράνος,
κανονικά δεμένο."

Οπότε, κατ' αρχήν φαίνεται να την γλιτώνουν.
ΟΜΩΣ,
στο άρθρο 2 που έχει τους "ορισμούς" του ΚΟΚ προβλέπει ότι:

Τρίτροχο όχημα: Το μηχανοκίνητο όχημα με τρεις συμμετρικούς τροχούς,
του οποίου είτε η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα είναι μεγαλύτερη των
45 χιλιομέτρων την ώρα είτε ο κυλινδρισμός του κινητήρα του είναι
μεγαλύτερος των 50 κυβικών εκατοστών, εάν είναι εξοπλισμένο με κινητήρα
εσωτερικής καύσης. Επίσης ως τρίτροχο όχημα λογίζεται και το τετράτροχο
όχημα, εκτός των ελαφρών τετράτροχων οχημάτων της κατηγορίας των
μοτοποδηλάτων, του οποίου το απόβαρο κενού οχήματος, μη συμπεριλαμβανομένου του βάρους του καυσίμου ή του μίγματος καυσίμου - ελαίου ή των συσσωρευτών των ηλεκτρικών οχημάτων, δεν υπερβαίνει τα 400,χιλιόγραμμα όταν το όχημα προορίζεται για επιβατικές μεταφορές ή τα 550 χιλιόγραμμα, όταν προορίζεται για μεταφορές εμπορευμάτων και του οποίου η μέγιστη καθαρή ισχύς δεν υπερβαίνεί τα 15 ΚW.

Άρα λογικά αυτό σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να φορούν κράνος.

makis206
14/06/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Καταρχάς όποιος δεν έχει οδηγήσει σε χώμα quad-bike (4 ρόδες) δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη. Πολύ παιχνίδι και πολύ ωραία αίσθηση.

Μάγε παρόλο που έχω οδηγήσει στο παρελθόν το κύριο ερώτημα δεν ήταν για το αν προσφέρει ασφάλεια σε χώμα ή σε άσφαλτο (η οποία είναι μηδενική σε περίπτωση..) αλλά για το αν επιβάλεται να φορούν κράνος αυτοί που τα οδηγούν.

Συμφωνώ οτι το ξεσκίσαμε αλλά το ερώτημα παραμένει.. τα μηχανάκια θέλουν κράνος και τ'αυτοκίνητα ζώνη, εκείνα ;

Είπα και πριν τι μου έκανε εντύπωση και μου δημιούργησε την απορία, προσωπικά τα κρίνω σαν οχήματα που έχουν τον ίδιο σχεδόν βαθμό επικινδυνότητας με τις μοτοσυκλέτες και το κράνος επιβάλεται να υπάρχει στο κεφάλι του οδηγού/αναβάτη τους.. οι μοτοσυκλετιστές το βάλανε το κράνος, οι οδηγοί τη βάλανε τη ζώνη, αυτοί ;

:beer:

makis206
14/06/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Άρα λογικά αυτό σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να φορούν κράνος.

Αμ μπράβο σύντεκνε.:winka:

Μένει να το δούμε και στην πράξη λοιπόν αυτό γιατί ειλικρινά η εικόνα που παρουσιάστηκε μέχρι σήμερα στα Χανιά ήταν αυτή που προσπάθησα να δώσω στο πρώτο ποστ.

Και μιλάω για τα Χανιά, μια πόλη που εδώ και πολύ καιρό έχει ξεκινήσει η εκστρατεία της τροχαίας κι έχουν καταφέρει να συνετίσουν τους περισσότερους οδηγούς, με τα νέα πρόστιμα δε, το ποσοστό αυτών που πάνε κόντρα στο νόμο και στο σωστό έχει μειωθεί στο ελάχιστο.

Αν πάει το μυαλό μου στις τουριστικές περιοχές που τα τετράτροχα κυκλοφορούν σε χιλιάδες και η τροχαία είναι ανύπαρκτη..

:beer:

sergiosm
14/06/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και μιλάω για τα Χανιά, μια πόλη που εδώ και πολύ καιρό έχει ξεκινήσει η εκστρατεία της τροχαίας κι έχουν καταφέρει να συνετίσουν τους περισσότερους οδηγούς, με τα νέα πρόστιμα δε, το ποσοστό αυτών που πάνε κόντρα στο νόμο και στο σωστό έχει μειωθεί στο ελάχιστο.


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Θες να πείς ότι οι πατριώτες μου φορούν κράνος, βάζουν ζώνη και τηρούν τον ΚΟΚ ;;;;

Δηλαδή η πολή με τα stop μεγέθους σαν αυτά στη Μαργουνίου και Μάρκου Μπότσαρη θα γίνει υπόδειγμα οδικής συμπεριφοράς ;;;;

Αυτό να δω και να μην πιστεύω στα μάτια μου

makis206
14/06/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
Θες να πείς ότι οι πατριώτες μου φορούν κράνος, βάζουν ζώνη και τηρούν τον ΚΟΚ ;;;;

Είπαμε ότι φοράνε ζώνη και κράνος, δεν είπαμε ότι τηρούν τον ΚΟΚ :nono: :rotflmao:

Σοβάρα πάντως αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών έχει συνετιστεί, τα τσουχτερά πρόστιμα τα φοβόμαστε όλοι και η τροχαία εμφανίζεται ξαφνικά απο εκεί που δεν την περιμένεις, πολύ καλά πάει το πράγμα μέχρι στιγμής τουλάχιστον απ'την εικόνα που έχουν δει τα μάτια μου στους δρόμους. Δεν μιλάω για ποσοστά ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μιλάω για το τι θα δει κανείς μέσα στην πόλη τις περισσότερες ώρες τις ημέρας.:winka:

Στην εθνική ξεφεύγουμε λίγο αφού οι ταμπέλες με όριο τα 60χλμ/ώρα που έχουν γεμίσει όλο το δίκτυο είναι ολίγον γτπ αλλά σε γενικές γραμμές προσέχουν όλοι περισσότερο.

Και μακάρι να συνεχίσει έτσι :beer:

sergiosm
14/06/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
πολύ καλά πάει το πράγμα μέχρι στιγμής τουλάχιστον απ'την εικόνα που έχουν δει τα μάτια μου στους δρόμους.

:a18: :a18:

και επειδή δεν υπάρχει σκιτσάκι με τσικουδιά (ΚΑΚΩΣ, να διορθωθεί πάραυτα)
:beer: :beer:

makis206
14/06/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:a18: :a18:
και επειδή δεν υπάρχει σκιτσάκι με τσικουδιά (ΚΑΚΩΣ, να διορθωθεί πάραυτα)
:beer: :beer:

Υπάρχει αλλά όχι σ'αυτό το πισί, αναμείνατε να πάω σπίτι να τη βγάλω απ'το ψυγείο !:lol:


:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
14/06/2007, 14:43
makis206... ειδικά για χώμα με quad, MX, Enduro, On-OFF, mountain bike, etc.... η απάντηση εξυπακούεται... ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΡΑΝΟΣ... ανεξάρτητα αν το επιβάλει ο ΚΟΚ ή οχι.

Οι κροκάλες , άμα σκάσει η κεφάλα μας εκεί , δεν ξέρουν απο ΚΟΚ... εμείς όμως θα μάθουμε τι εστί ΚΑΤ και νοσοκόμες με κτηνιατρικές ενέσεις... μπρρρρρρρρ!!!!


Gandalf

makis206
14/06/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
makis206... ειδικά για χώμα με quad, MX, Enduro, On-OFF, mountain bike, etc.... η απάντηση εξυπακούεται... ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΡΑΝΟΣ... ανεξάρτητα αν το επιβάλει ο ΚΟΚ ή οχι.

Eιδικά εκεί +1000 και λίγα λέω !

Στο χώμα φοράω full face ακόμα και στο ποδήλατο, ασυζητητί !:winka:

:beer:

tifoefs
14/06/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Eιδικά εκεί +1000 και λίγα λέω !

Στο χώμα φοράω full face ακόμα και στο ποδήλατο, ασυζητητί !:winka:

:beer:

Τετρατροχιζεσαι παλι !!

:rotflmao: :rotflmao: