PDA

View Full Version : ΠΑΠΙ... ΣΚΥΛΙ???



nik16v
14/06/2007, 13:07
Έχει συζητηθεί αρκετές φορές το θέμα "Τί παπί να πάρω". Πήγα σήμερα και είδα το καινούργιο Suzuki Address 125 και το Honda Innova. Και τα δύο ψεκαστά και τα δύο νέα. Καλύτερη εντύπωση βέβαια μου έκανε το Suzuki. Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει αγοράσει κανείς. Το παιδί στο μαγαζί μου είπε ότι έχει ένα που το στρώνει (του μαγαζιού) και βγάζει περίπου 180 χλμ με 4,5~4,3 λίτρα ντεπόζιτο που έχει. Μου είπε στα συν ότι έχει και φίλτρο λαδιού!!! Σέρβις κάθε 4.000 και αλλαγή λαδίών 1 λίτρο κάθε 6.000 αλλά καλύτερα μαζί με το σέρβις μιας και το κόστος είναι σχεδόν αμελητέο. Έχει και μία μαγκιά με ένα μαγνητικό προστατευτικό κάλυμα στην κλειδαριά. Τα πλαστικά του Innova έτριζαν με το δάχτυλο που τα δοκίμαζα όχι να το οδηγείς στους καρόδρομους της Αθήνας. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι που και τα δύο πίσω έχουν ταμπούρο και όχι δισκόφρενό.

idi
14/06/2007, 13:15
Και ερωτώ...

Ειναι τοσο σημαντικό το injection σε ενα απλούστατης μορφής μονοκυλινδρο 125cc χωρις ιχνος τεχνολογιας στη σχεδιαση του κινητήρα????

Το μοτερ ειναι ιδιο καμια 20ρια χρονια ...

Ετσι και αλλιως δε καινε τιποτα τα πάπια... παρε ενα που θα μπορεις να το κανεις σερβις και μονος σου... που λεει ο λογος...

Κοιτα τα Modenas... εκει οτι λεφτα δώσεις θα πιασουν τοπο...

DUKASII
14/06/2007, 13:18
ολα τα χαν τα παπια λεμε τα ιντζεξιον του λειπανε...

αρε απατεωνες κατασκευαστες...:mad:


ενα παπακι μας ειχε μεινει να σκαλιζουμε μονοι μας..παει και αυτο.

T.R.E
14/06/2007, 13:30
Παρε ενα Ducati...Μπορει να μην ειναι παπι,αλλα ειναι σαν σκυλι...

Συνηθως το βγαζεις βολτα με τα ποδια...:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
14/06/2007, 13:37
Πάντως ο ψεκασμός ήταν απαραίτητος στους μούρους καιρούς που ζούμε(Το περιβάλλον τρελάθηκε...).

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι διαφορά έχει στη συντήρηση ένα παπί που έχει ψεκασμό και σε ένα που δεν έχει ;

nikos force
14/06/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Πάντως ο ψεκασμός ήταν απαραίτητος στους μούρους καιρούς που ζούμε(Το περιβάλλον τρελάθηκε...).

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι διαφορά έχει στη συντήρηση ένα παπί που έχει ψεκασμό και σε ένα που δεν έχει ; sth synthrhsh ISWS kamia,alla sto toumpaniasma?????

ΙΠΠΕΑΣ
14/06/2007, 16:21
Α , γι' αυτό έλεγαν :lol: ;

Δεν ξέρω από πειράγματα και δεν πήγε το μυαλό μου εκεί. :smilea:

nik16v
14/06/2007, 20:51
Καλά, το injection στα παπιά μπαίνει λόγω EUROIII.
Το άλλο το ακούσατε; Η Royal Enfield με ψεκασμό για τον παραπάνω λόγo http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=80&NEWS_DATA_ID=61989. :wacko:

Υ.Γ. Και να μην ξεχάσω. Το Suzuki 250? φτηνότερο από το Honda. Ένα καλό κρανάκι δηλαδή.

anf125
14/06/2007, 23:24
Το ταμπούρο πίσω είναι πολυτέλεια για παπιά. Λίγο πάνω από 100 τελική φτάνουν τα 125ρια (όχι φτιαγμένα) τι νομίζεις. Άσε που το ταμπούρο μπλοκάρει και πιο δύσκολα αν είσαι λίγο ατζαμής στην αρχή λόγω απειρίας (φυσιολογικό). Επομένως δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα.

alfa156
15/06/2007, 09:19
λοιπον να πω και εγω για το συγγεκριμενο παπι μιας και το εχω 30 μερες περιπου και εχω κανει 2700κμ..
μηδενικη καταναλωση,αψογη ποιοτητα κατασκευης στα πλαστικα,107 κμ τελικης εχω δει στο κοντερ μολις το εστρωσα,τα φρενα του ειναι ετσι και ετσι,οι αναρτησεις του ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ,μπορω να τις χαρακτηρισω σουμιεδες ανετα,θελουν επειγοντως αλλαγη,το κρατημα του ομως ειναι πολυ καλο,μιας και πηγαινοερχομαι καθε μερα βαρκιζα-μοσχατο με αυτο μεχρι να δω τι θα κανω με την καινουργια μηχανη μου.
κοστος 1970 ευρω με πινακιδες.
α...ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ .

idi
15/06/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik16v
Καλά, το injection στα παπιά μπαίνει λόγω EUROIII.

ΜΠΟΥΡΔΕΣ

σιγα μην εχει ρύπους ενα παπι 125 cc... για να σου πω να καταλαβεις ποσο χαμηλούς ρύπους εχεις απο ενα τετοιο μοτερακι θα σου πω οτο το ΔΙΧΡΟΝΟ modenas dinamik ΠΕΡΝΑΕΙ προδιαγραφές EUROII (EUROIII ... θα δουμε...)

ετσι το λενε να σου πουλήσουν γκατζεταδικο παπι... με πρόσχημα την οικολογία...

δεν ειναι κακο το injetion απλα η ένσταση μου ειναι... ΔΙΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ INJECTION ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΜΟΤΑΜΠOΥΡΟ ΠΟΥ ΤΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ???

ποιον κοροϊδεύεις ρε honda??? (+suzuki)

marketing...

idi
15/06/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Το ταμπούρο πίσω είναι πολυτέλεια για παπιά. Λίγο πάνω από 100 τελική φτάνουν τα 125ρια (όχι φτιαγμένα) τι νομίζεις. Άσε που το ταμπούρο μπλοκάρει και πιο δύσκολα αν είσαι λίγο ατζαμής στην αρχή λόγω απειρίας (φυσιολογικό). Επομένως δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα.

innova εχεις??? τριζει καθολου?? ελα πες ελευθερα...

ΙΠΠΕΑΣ
15/06/2007, 14:03
Μήπως όμως το injection αποτρέπει το κόσμο από το να πειράξει το μηχανάκι και έτσι δεν έχουμε περιπτώσεις που η αλλαγή του μαμήσιου κυλινδροπίστονου με άλλο μεγαλύτερο(συνήθως χαμηλής ποιότητας) προκαλεί ρύπανση ;

Εννοώ δηλαδή ότι ίσως έχουν μελετήσει το φαινόμενο των μηχανών που πειράζονται από τον καταναλωτή και εφευρίσκουν τρόπους αποτροπής(έμμεσα) του προηγουμένου.

LINA
15/06/2007, 14:09
δε ξερω τι λετε εσεις εγω ενα θα πω.....



MODENAS KRISS = DURACEL εδω και 3 χρονια.....που το χω




παρε και καταλαβε φιλε μου.....:wave2:

anf125
15/06/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
innova εχεις??? τριζει καθολου?? ελα πες ελευθερα...

Στην αρχή έτριζε πολύ. Τώρα περιστασιακά, κυρίως μετά από πλύσιμο ή αν έχει μερικές μέρες να κυκλοφορήσει. Δεν αναφερόμουν στο τρίξιμο του ταμπούρου αλλά στη ικανότητα πέδησης υου συστήματος δισκόφρενο μπροστά - ταμπούρο πίσω. Και όχι μόνο για το Innova.

athandim
15/06/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik16v
¨΄Έχει συζητηθεί αρκετές φορές το θέμα "Τί παπί να πάρω".......¨

Φίλε μου, αν μιλάμε για παπί σκυλί, η πρότασή μου είναι Honda C90 (μεταχειρισμένο φυσικά).....

Ένα θα σου πω : Το έχω από τις 4 Μαΐου 1990!!! Αν βρέις τέτοιο (ή astrea), χτύπα το με κλειστά μάτια.

:wave2:

Nikoskazer2000
15/06/2007, 23:22
Στο θέμα "οικονομία καυσίμου" πιστεύω πως θα έχει καλή διαφορά σε σχέση με το να είχε καρμπυρατερ. Για "απόδωση" δεν νομίζω ιδιαίτερα. Ίσως εκείνα τα υγρά παγωμένα πρωινά να εκτιμήσουμε δεόντως τον ψεκασμό.

Αν και πάλι θα το ξαναπώ πως ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΔΩΤΙΚΟ ΨΕΚΑΣΜΟ ΣΕ ΠΑΠΙ!!!

Δε θυμάστε τι προβλήματα αντιμετώπιξαν οι πρώτοι ψεκασμοί*; Τι απότομα ξεσπάσματα και τι αχανείς τρυπάρες που είχαν; Κάτι ανεξήγητα σβησίματα και με ζεσταμένο κινητήρα μάλιστα;












*λέγε με R1 1998:bawl:

funmoto
16/06/2007, 11:01
Απ την πάπια νομίζω πως ζητάμε απροβλημάτιστα χιλιόμετρα, στοιχειωδώς καλό κράτημα (φρένα- αναρτήσεις) και κυρίως να μην ασχολούμαστε μαζί του, μόνο να μας πηγαίνει αξιοπρεπώς.
Modenas Kriss 115 έχω δύο χρόνια χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Δεν καίει τίποτα και... δεν είναι καθόλου ψόφιο για πτηνό.






Άσχετο: Lina αν υποψιαστώ πως ΚΑΙ το παπί το έχουμε ίδιο χρώμα..... :winka:

hondaRR
20/06/2007, 11:37
to kumco to eides????? den kako einai kai 150!!! tora ama to kaloskeftese gia metaxirismeno tha protimoysa honda astrea dream c-90 k.a :smokin:

CIRUS
20/06/2007, 12:07
MODENAS KRISS ΚΑΙ ΕΓΩ, ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ!

grigorisr1
20/06/2007, 17:53
haojindjfkejdfkfjdk Limited edition

διπλο δισκοφρενο μπροστα αναποδες μπουκαλες χρισες παρακαλω και συνεγερμο που περνι μπρος με κουμπακι τεχνολογιααααα :lol: :lol: :rotflmao:

S16
20/06/2007, 18:58
Δε θυμάστε τι προβλήματα αντιμετώπιξαν οι πρώτοι ψεκασμοί*;



*λέγε με R1 1998:bawl: [/B]

Το R1 του 1998 δεν ειχε ψεκασμο...μην λεμε και οτι θελουμε.:nono:

:beer:

Nikoskazer2000
20/06/2007, 22:56
Ε τότε μήπως του '99 ή τελοσπάντων το 1ο ψεκαστό R1. Θυμάμαι και συζητιόταν πολύ αυτό το πρόβλημα.

:wave2:

αιγαιοπλόος
27/06/2007, 12:02
Έχω το honda innova 125 2,5 χρόνια (με το καρμπυρατέρ) και 12500 χλμ.
Χαρακτηριστικά
1. Καλή ποιότητα και μεταλλική βαφή πλαστικών (το τρίξιμο των πλαστικών στο τιμόνι υπάρχει αλλά μπορείς να το φτίαξεις μονος σου ανοίγοντάς το και βάζοντας στη βάση του πάνω με το κάτω πλαστικό ενα κομματάκι λάστιχο. Απλή πατέντα). Το νέο innova δεν ξέρω αν τρίζει.
2. Απίστευτα ροπάτος και ελαστικός κινητήρας με εξαιρετικά μεγάλο εύρος απόδοσης. Δεν υπάρχει παπί με τόσο ελαστικό και αγχολυτικό κινητήρα. Συνάμα έχει και ποιοτικό μπάσο θόρυβο. Λόγω της μεγάλης ροπής του μπορεί να διατηρεί άνετα ψηλές ταχύτητες και δικάβαλο. Από την άλλη όμως δεν έχει ξέσπασμα δύναμης ή νευρικότητα διότι έχει μακριά μετάδοση.
3. Αψογο σε αισθηση δισκόφρενο (nissin). Το ταμπούρο πίσω τρίζει (ενοχλητικά κάποιες φορές) αλλά έχει και αυτό καλή αίσθηση και συμβάλλει πολύ στο ασφαλές φρενάρισμο. Είναι επαρκές για τις ανάγκες επιβράδυνσης του παπιου. Μην ψαρώνετε με τα πάσης φύσεως και άγνωστης προέλευσης δισκόφρενα των άλλων παπιών. Αν δεν έχει καλή αίαθηση ένα δισκόφρενο ειναι χειρότερο από ένα καλό ταμπούρο. Μόνο η Nissin και η Brembo φταιχνουν καλά σε αισθηση διασκόφρενα. Η αίσθηση στο φρένο ειναι το 90% της ασφάλειάς σου. Για το τρίξιμο μπορείς να βάλεις σιαγόνες από astrea, supra
4. Αρκετά προοδευτικό πιρούνι (σε σχέση με τα κούτσουρα των κινέζικων παπιών) και ικανοποιητικά αμορτισέρ.
5. Δυνατό φως.
6. Ισως το μονο ουσιαστικό μειον του ειναι ότι παίρνει λίγο δύσκολα μπροστά το πρωί (αλλά στο νέο ψεκαστό μοντέλο αυτό δεν υφίσταται). Και αυτό όμως λύνεται εαν ανοίξεις το γκριπ του γκαζιού μια φορά πριν πατήσεις τη μίζα και ανοίξεις το τσοκ.
Γενικά στη συνταγή "παπί" η honda είχε σεδόν πάντοτε την καλύτερη πρόταση.
Το μόνο παπί που ίσως εκθρονίσει το innova ειναι το νέο παπί της yamaha (crypton X) που θα βγει τον Ιούλιο 2007 με 135 κυβικά και κάθετο κινητήρα.