PDA

View Full Version : Ερώτηση για δασμούς Τελωνείου



johnpan
14/06/2007, 13:27
Μόλις ήρθε σπίτι μου ένα πακέτο με ηλεκτρονικά από Κίνα, ένα μήνα μετά την παραγγελία :a26:

Ζυγίζει 10 κιλά. Στα χαρτιά που το συνοδεύουν είναι γραμμένες κάτι πράξεις και με διαιρέσεις και αθροίσματα βγάζουν τελικά "Σύνολο δασμών και λοιπών φόρων: 138ευρώ"

Ο μεταφορέας που μου το έφερε δε ζήτησε τίποτα. Τι συμβαίνει τώρα? Θα τα πληρώσω αυτά? Θα μου έρθει ειδοποίηση? Η τα γλύτωσα?

T.R.E
14/06/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μόλις ήρθε σπίτι μου ένα πακέτο με ηλεκτρονικά από Κίνα, ένα μήνα μετά την παραγγελία :a26:

Ζυγίζει 10 κιλά. Στα χαρτιά που το συνοδεύουν είναι γραμμένες κάτι πράξεις και με διαιρέσεις και αθροίσματα βγάζουν τελικά "Σύνολο δασμών και λοιπών φόρων: 138ευρώ"

Ο μεταφορέας που μου το έφερε δε ζήτησε τίποτα. Τι συμβαίνει τώρα? Θα τα πληρώσω αυτά? Θα μου έρθει ειδοποίηση? Η τα γλύτωσα?

Σαν να τα γλυτωσες μου φιανεται...Καποια στιγμη που επρεπε να πληρωσω τελωνειο το πληρωσα επιτοπου στο ταχυδρομειο (μικροποσο 30-40 ?)...

fantacid
14/06/2007, 13:55
το πηρες κ δε πληρωσες σωστα??


κ αναρωτιεσαι τι?

εαν θελουν χρηματα στη παραλαβη!!!
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
:confused: :confused: :confused:

tifoefs
14/06/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μόλις ήρθε σπίτι μου ένα πακέτο με ηλεκτρονικά από Κίνα, ένα μήνα μετά την παραγγελία :a26:

Ζυγίζει 10 κιλά. Στα χαρτιά που το συνοδεύουν είναι γραμμένες κάτι πράξεις και με διαιρέσεις και αθροίσματα βγάζουν τελικά "Σύνολο δασμών και λοιπών φόρων: 138ευρώ"

Ο μεταφορέας που μου το έφερε δε ζήτησε τίποτα. Τι συμβαίνει τώρα? Θα τα πληρώσω αυτά? Θα μου έρθει ειδοποίηση? Η τα γλύτωσα?


σσσσσσσσσσσσσσσστ

μη λες πολλα και σουρθουν ψαχνοντας !!

:eyepop:

zolotas
14/06/2007, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μόλις ήρθε σπίτι μου ένα πακέτο με ηλεκτρονικά από Κίνα, ένα μήνα μετά την παραγγελία :a26:



καλοριζικα :beer: ......

ledz
14/06/2007, 16:39
Μου'ρθαν και μενα απο Αμερικη αλλα δε γλυτωσα το 50αρικο (κ κατι ψιλα) στο τελωνειο...

Αλλα ειναι μαματοι... :)

Πανω στην ωρα που δεν εχω και τη μηχανη για βολτες... :bawl:


93159

zzr2005
14/06/2007, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μόλις ήρθε σπίτι μου ένα πακέτο με ηλεκτρονικά από Κίνα, ένα μήνα μετά την παραγγελία :a26:

Ζυγίζει 10 κιλά. Στα χαρτιά που το συνοδεύουν είναι γραμμένες κάτι πράξεις και με διαιρέσεις και αθροίσματα βγάζουν τελικά "Σύνολο δασμών και λοιπών φόρων: 138ευρώ"

Ο μεταφορέας που μου το έφερε δε ζήτησε τίποτα. Τι συμβαίνει τώρα? Θα τα πληρώσω αυτά? Θα μου έρθει ειδοποίηση? Η τα γλύτωσα?

προφανώς τα γλίτωσες....
αλλά υπάρχει περίπτωση αν ξανακάνεις παραγγελία και εκτελωνιστούν να σου έρθει μαζι το μπουγιουρντί....και να πληρώνεις και τους δύο εκτελωνισμούς μαζί....
ειναι απατεώνες εκεί στο τελωνείο....

johnpan
14/06/2007, 18:48
Ευχαριστώ ρε παιδιά, μου έφυγε ένα βάρος! :beer:

aman17-2
14/06/2007, 20:49
εγώ πάντα παραγγέλνω "μεταχείρα" ή "δώρο" ή αξία κάτω των 20 ευρώ...

αν θές να σου στείλω τον τελωνειακό κώδικα (όσο ισχύει ο παλιός ακόμα) να δείς τις πράξεις ακριβώς

μια φορά πάντως είχε μπερδευτεί το παλικάρι από τα κούριερ κ με πήρε τηλ να μου πει ότι χρωστάω
κ όταν του είπα αριθμό αποστολής κατάλαβε ότι άλλον έψαχνε...
οπότε (φτου γκαντεμιά μακριά από εμάς) περίμενε καμιά βδομάδα κ μετά να χαρείς μια κ καλή
το τελωνείο δεν χάνει ποτέ....
δημόσιο βλέπεις
το πολύ πολύ να το βάλανε σε κάναν άλλο που είχε κέρατα κ δεν του φάνηκαν τα 100τόσα ευρώ :) :)

kiriakost
14/06/2007, 21:10
Τα έξοδα εκτελωνισμού και οι φόροι , πληρώνονται κατά τον εκτελωνισμό (Ελευθέριος Βενιζέλος Αεροδρόμιο - διακίνηση μέσω ιδιωτικών κουριερ) η κατά την παραλαβή (ΕΛΤΑ ) .

Ποιος έκανε τον εκτελωνισμό ?

blackbusa
15/06/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Μόλις ήρθε σπίτι μου ένα πακέτο με ηλεκτρονικά από Κίνα, ένα μήνα μετά την παραγγελία :a26:

Ζυγίζει 10 κιλά. Στα χαρτιά που το συνοδεύουν είναι γραμμένες κάτι πράξεις και με διαιρέσεις και αθροίσματα βγάζουν τελικά "Σύνολο δασμών και λοιπών φόρων: 138ευρώ"

Ο μεταφορέας που μου το έφερε δε ζήτησε τίποτα. Τι συμβαίνει τώρα? Θα τα πληρώσω αυτά? Θα μου έρθει ειδοποίηση? Η τα γλύτωσα?

θεωριτικα την γλυτωσες,γιατι νομιζω οτι για να τα παραλαβεις αν υπαρχουν φοροι πρεπει πρωτα να τους πληρωσεις.Και αυτο το βασιζω σε κατι που ειχα διαβασει σε ενα αλλο φορουμ.Καλοριζικα....

:beer: :beer: :beer: