PDA

View Full Version : Μια νυχτα με την φωτια....



Ταξιδευτής
14/06/2007, 17:13
Οι δεικτες του ρολογιου εδειχναν αρκετα μετα τα μεσανυχτα και η πολη ειχε προ πολλου παραδωθει στην αγκαλια της νυχτας.

Καθομουν αμιλητος καθως κοιταζα το σκοτεινο ταβανι στο δωματιο. Οι σκεψεις πολλες και ο υπνος πουθενα αυτο το βραδυ... Ο τελευταιος καιρος εμοιαζε για εμενα διαδρομη μεσα στο σκοταδι, σαν και αυτο που τωρα με τυλιγε. Φιλαρακια εδω κ εκει, ολοι παλευοντας με τα δικα τους τερατα, καποιοι αλλοι μακρυα μας πλεον, αισθηματα αναμικτα, γυναικες, μηχανες, δουλεια, αφεντικα και μεσα στο ματι του κυκλωνα εγω.
Ειναι μ@λ@κι@ οταν το μονο που σε κραταει ορθιο ειναι το οτι εισαι πολυ μουδιασμενος για να νοιωσεις, σκεφτηκα.

Ο γερο-Mick στο CD ειχε απο ωρα παψει να μιλαει για αγρια αλογα και χαμενες αγαπες, και οι σκεψεις ακομα εκει, απεναντι, να μου βγαζουν τη γλωσσα και να με βασανιζουν.

Καποιος μου ειχε πει καποτε οτι "when all is said and done, then it's time to get moving..."
Αυτο θα εκανα! Ντυθηκα στα γρηγορα και βγηκα εξω. Η νυχτα μεσα στην πολη ζεστη και υγρη, αλλα και τοσο ησυχη.

Κατεβηκα στο γκαραζ και την κοιταξα.
Ηταν εκει στην γωνια της, ησυχη αλλα και τοσο απειλητικη συναμα, σαν τιγρη μισοκοιμησμενη, σαν να μου ελεγε "ηρεμα μικρε, γιατι μπορει να σε ανεχομαι πανω μου, αλλα ΜΗΝ με προκαλεσεις!"

Καθισα εκει λιγο ακομα και την χαζευα που γυαλιζε στο φως της λαμπας επιβλητικα. Ειναι μερικα αντικειμενα που θαρρεις πως εχουν ψυχη, που λες και εχουν φτιαχτει για να ξεχωριζουν απο τα παντα γυρω τους. Αυτη η μηχανη λες και σου μαγνητιζε τις αισθησεις και σε κρατουσε με το βλεμμα καρφωμενο πανω της. Σε τραβουσε σε μια διασταση δικη της, που ΚΑΜΙΑ σημασια δεν ειχε το ποσο κανει, τα ποσα πιανει η οτιδηποτε αλλο: ολα αυτα εχαναν το νοημα τους και το μονο που ειχε ουσια ηταν οτι Αυτη ηταν ΕΚΕΙ οπως ειναι, μαζι σου!

Δυσκολο να πιστεψει κανεις οτι ονειρα που εκανε μια ζωη μπορουν να βγουν αληθινα τελικα, αλλα να που το ποστερ που χρονια ειχα πανω στον τοιχο ειχε παρει πλεον σαρκα και οστα μπροστα μου... Παραξενο συναισθημα αληθινα.

Αποψε ομως ηταν η σειρα της να με βοηθησει να διωξω τα παραξενα συναισθηματα! Πηγα κοντα και πατωντας το κουμπι της μιζας, το μεγαλο μοτερ πηρε μπροστα με εναν υποκωφο βαρυ θορυβο που εκανε το τσιμεντο στο πατωμα να τρεμει, υπογραμμιζοντας την δυναμη που κρυβεται μεσα στα σωθηκα του δικυλινδρου τερατος, και ολα αυτα εν μεσω μεταλλικων θορυβων που ερχονταν απο παντου!
Λενε οτι αν εισαι Ιαπωνεζοφιλος, αυτοι οι θορυβοι ειναι δειγμα οτι χαλασε, αν ομως εισαι Ducatista ειναι δειγμα οτι δουλευει! :)

Αυτη η σκεψη παντα μου εφερνε ενα χαμογελο στα χειλη! Πως μου αρεσει αυτη η διαφορα στη νοοτροπια!

Πως να εξηγησω σε οποιονδηποτε φιλο, το οτι η οδηγηση και αισθηση μιας Ducati ειναι κατι το ασυλληπτο;
Πως να εξηγησω οτι οταν καθεσαι πανω νοιωθεις οτι καθεσαι πανω σε κατι ΖΩΝΤΑΝΟ, κατι που ζει και παλλεται, χτυπιεται, τρανταζεται, αναπνεει, σε αντιθεση με το κλινικο και αψυχο γουργουρητου ενος 4κυλινδρου...

Η πρωτη κουμπωνει και βγαινω εξω στα στενα της πολης... Με τις χαμηλες ταχυτητες που ρολλαρω, η μηχανη τρανταζεται βιαια και σου θυμιζει συνεχεια οτι δεν εχει φτιαχτει για να πηγαινει αργα μεσα στα στενακια! Ας ειναι. Ο περιφερειακος δεν αργει ομως.

Στην Κατεχακη οι στροφες διαδεχονται η μια την αλλη και ο ρυθμος ανεβαινει. Η μηχανη αντιδρα με αστραπιαιο πραγματικα τροπο στις κινησεις μου, και στριβει με τροπο τοσο ακαριαιο που δεν εχω ξανανοιωσει στη ζωη μου, και με μια ακριβεια χειρουργικης λεπιδας!
Συντομα παιζω βαζοντας σημαδια μεσα στις στροφες και προσπαθοντας να περασω απο πανω τους ΕΝΩ ειμαι ηδη πλαγιασμενος, και η μηχανη απλα εκτελει τις διαταγες χωρις να δειχνει οτι ενοχλειται η πιεζεται καθολου... Ειμαι πολυ "λιγος" ακομα...

Στα διοδια της Αττικης οδου, ο νυσταγμενος υπαλληλος μου δινει τα ρεστα και ανοιγει την μπαρα. Ο δρομος ερημος και η πρωτη κουμπωνει, ξεκιναω χαλαρα και το γκριπ ανοιγει. Αυτο που ακολουθησε δεν θα το ξεχασω ΠΟΤΕ στη ζωη μου!!
Με ενα αγριο μουγκρητο οι στροφες εκτινασσονται αστραπιαια ψηλα, και η μηχανη σηκωνεται αποτομα στην μια ροδα και φευγει λυσσασμενα μπροστα στελνοντας την ψυχη μου στα ποδια!

Κουμπωνω την 2α, η μπροστα ροδα παλι απογειωνεται και η επιταχυνση ειναι ακομα πιο αγρια και κτηνωδης απο πριν και απλα παλευω να κρατηθω και να αλλαξω οσο πιο γρηγορα μπορω ενω το λαμπακι του κοφτη αναβοσβυνει μανιασμενα.

3η και βλεπω εκπληκτος τα χιλιομετρα να εχουν ηδη προ πολλου μπει στην 2η εκατονταδα, ενω με τρομο ανακαλυπτω οτι το γκριπ του γκαζιου δεν το εχω ΚΑΝ τερματισει!
Το κανω και νοιωθω οτι η μηχανη ΑΥΤΟ περιμενε τοση ωρα! Ειλικρινα ορκιζομαι οτι αν ηταν ανθρωπος εκεινη τη στιγμη θα χαμογελουσε σατανικα!
Περνοντας τις 8,000 στροφες οι Πυλες της Κολασεως ανοιγουν!! Μια αποτομη εκρηξη δυναμης με διωχνει ολο μαζι μεχρι τερμα πισω στο καθισμα, τεντωνοντας και τραβοντας μου τα χερια!
Ειναι ενα τοσο παραξενο συναισθημα αυτο, που δεν μπορω να το περιγραψω! Ειναι σαν να μακραινει ξαφνικα η ιδια η μηχανη και να θελει να σε τεντωσει σαν αλλος Προκρουστης.

Οι πρωτες στροφες ομως εχουν ηδη φτασει και σκυβοντας στα φερινγκ παταω τα φρενα και δοκιμαζω το δευτερο μεγαλυτερο σοκ της ζωης μου! Η μηχανη κοβει ταχυτητα τοσο δυνατα και αποτομα και ειναι σαν να τρωω μια τεραστια γροθια στο στηθος η σαν να επεσα πανω σε εναν αορατο τοιχο.

Σκεφτομαι οτι ΠΡΕΠΕΙ να ριξω τη μηχανη στη στροφη ΤΩΡΑ, και εχει ΗΔΗ μπει στη στροφη και βρισκω το σωμα μου να προσπαθει μηχανικα να προλαβει να κανει και αυτο τις σωστες κινησεις, ενω η μηχανη λυσσαει απο την μια στροφη στην αλλη.

Δεν μπορω να σας πω τις σκεφτομουν εκεινη την ωρα διοτι πολυ απλα δεν σκεφτομουν ΤΙΠΟΤΑ. Απλα προσπαθουσα να προλαβω τις αντιδρασεις της μηχανης και να λειτουργησω οπως επρεπε. Τιποτε αλλο.

Η ροτα δειχνει προς Σπατα και Μαρκοπουλο.
Η τεραστια ευθεια προς το αεροδρομιο δειχνει ακομα μεγαλυτερη ετσι εντελως ερημη που ειναι και εγω πεισμωνω, σκεπτομενος "η τωρα η ποτε".
Η ταχυτητα ανεβαινει με λυσσα και η αεροδυναμικη της μηχανης δινει μαχη με την πιεση του αερα που περναει γυρω μου με τρομακτικη δυναμη, και καταλαβαινω για ποιο λογο η μηχανη εχει ολα αυτα τα φερινγκ. Η 6η γεμιζει μεχρι ψηλα ενω η ενδειξη ταχυτητας φλερταρει με νουμερα της 3ης πλεον εκατονταδας...

Η Αττικη Οδος τελειωνει αλλα ο δρομος παραμενει μεγαλος και αδειος και συνεχιζουμε προς Λαυριο! Οι ταχυτητες της ευθειας πλεον εχουν πεσει σαφως, αλλα οι ανοιχτες καμπες καταναλωνονται με μανια, ενω εγω απολαμβανω την απιστευτη αισθηση που δινει η κτηνωδης ροπη της μηχανης παντου.

Φτανοντας, οι ρυθμοι πεφτουν αλλα δεν μπορω να πω το ιδιο και για τους ρυθμους της καρδιας μου που χτυπαει σαν βαριοπουλα στο στηθος μου.

Σταση στο λιμανι. Κατεβαινω απο τη μηχανη και τα γονατα μου τρεμουν, ενω με δυσκολια μπορω να σταθω. Βγαζω το κρανος και το μπουφαν και παρα την ψυχρα της θαλασσας ειμαι μουσκεμα στον ιδρωτα...

Καθομαι κατω διπλα στη μηχανη, και κοιταζω τη θαλασσα... Η μηχανη διπλα μου ειναι σαν να μου απανταει σε κατι που ποτε δεν τολμησα να ρωτησω "τσικ, τσικ, τακ, τσικ, τσικ, τσικ".

Οι σκεψεις που με κυνηγουσαν εχουν πια χαθει.


93163

Nik0s
14/06/2007, 17:20
:a013: :a013: :a013:

PanVas
14/06/2007, 17:27
Αυτά είναι...
:beer: :beer: :beer: :beer:
Και δεν μου λες ρε φιλαράκι... Έχει βγει καλό το πρα πρα σου..;
Γιατί δεν έχω δει να κυκλοφορούν και πολλά.... :lol:

Γαμάτη φωτογραφία!


Άντε καλά χιλιόμετρα και όσο περνάει ο καιρός και ανακαλύπτεις τις χάρες τις υπερμηχανής σου, να έρχεσαι να μας λες και μας τι παίζει...

Προς το παρόν ας σκεφτώ που θα τοποθετήσω τoν usb φορτιστή στο καραβάκι μου (βλέπε dl 650) .... :p

Πάντα τέτοια! ©
:wave2:
:beer: :beer: :beer:

Tropeas
14/06/2007, 17:45
αχχχχχχ
είσαι γεννημένος V βρε αδερφε...

:beer: :a23:

kalesin
14/06/2007, 19:39
καγκουρας



:smokin:



:lol: :lol: :lol:

taxydromos
14/06/2007, 21:31
γενημενος ducatistiii!!!!
:smokin:

xampos
14/06/2007, 22:00
:beer: :beer: :beer:

TROOPER
14/06/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Καθομαι κατω διπλα στη μηχανη, και κοιταζω τη θαλασσα... Η μηχανη διπλα μου ειναι σαν να μου απανταει σε κατι που ποτε δεν τολμησα να ρωτησω "τσικ, τσικ, τακ, τσικ, τσικ, τσικ".

Οι σκεψεις που με κυνηγουσαν εχουν πια χαθει.

χαλασε τελικα ρε ???????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

vangelis 64
15/06/2007, 01:22
Νίκο......:a10: :a10: :a10: :a23: :a23: :a23:


και νά 'ξερες τι φωτιές ανάβεις!


:beer: :beer: :beer:


:wave2: :wave2:

Nikoskazer2000
15/06/2007, 01:34
ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!

(οχι, οχι μη Χρήστοοοο) :a26: :a26: :a26:


93218

sober
15/06/2007, 02:27
Μπραβο βρε Νικο...αψογη περιγραφη...παντα τετοια!!!

:beer: :beer: :beer:

makis206
15/06/2007, 07:31
Tαξιδευτή... μας ταξίδεψες !

:beer: :beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
15/06/2007, 09:31
:wave2:

Παιδια, η χαρα μου ειναι ολη δικη μου! Οταν μπορω τετοιες στιγμες να τις μοιραζομαι με τα φιλαρακια μου, ειμαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος στο κοσμο..... :wave2:

kalesin
15/06/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:wave2:

Παιδια, η χαρα μου ειναι ολη δικη μου! Οταν μπορω τετοιες στιγμες να τις μοιραζομαι με τα φιλαρακια μου, ειμαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος στο κοσμο..... :wave2:


να μεταφρασω; :smokin:



να ζεις τετοιες στιγμες κ να τις μοιραζεσαι, να κανεις κ εμας χαρουμενους

:beer: :beer:

Aggelos_SV
16/06/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Κατεβηκα στο γκαραζ και την κοιταξα.
Ηταν εκει στην γωνια της, ησυχη αλλα και τοσο απειλητικη συναμα, σαν τιγρη μισοκοιμησμενη, σαν να μου ελεγε "ηρεμα μικρε, γιατι μπορει να σε ανεχομαι πανω μου, αλλα ΜΗΝ με προκαλεσεις!"

Καθισα εκει λιγο ακομα και την χαζευα που γυαλιζε στο φως της λαμπας επιβλητικα. Ειναι μερικα αντικειμενα που θαρρεις πως εχουν ψυχη, που λες και εχουν φτιαχτει για να ξεχωριζουν απο τα παντα γυρω τους. Αυτη η μηχανη λες και σου μαγνητιζε τις αισθησεις και σε κρατουσε με το βλεμμα καρφωμενο πανω της. Σε τραβουσε σε μια διασταση δικη της, που ΚΑΜΙΑ σημασια δεν ειχε το ποσο κανει, τα ποσα πιανει η οτιδηποτε αλλο: ολα αυτα εχαναν το νοημα τους και το μονο που ειχε ουσια ηταν οτι Αυτη ηταν ΕΚΕΙ οπως ειναι, μαζι σου!


.......................
......................
Καθομαι κατω διπλα στη μηχανη, και κοιταζω τη θαλασσα... Η μηχανη διπλα μου ειναι σαν να μου απανταει σε κατι που ποτε δεν τολμησα να ρωτησω "τσικ, τσικ, τακ, τσικ, τσικ, τσικ".

Οι σκεψεις που με κυνηγουσαν εχουν πια χαθει.


:a18:


...Nα 'ξερες μόνο πόσες μεταμεσονύχτιες ώρες έχω περάσει στο γκαράζ χαζεύοντας την...
είναι απίστευτο το συναίσθημα ( ειδικά τον πρώτο καιρό) ,να είσαι στην απόλυτη ησυχία και με συντροφιά μια λάμπα πυρακτώσεως να την χαζεύεις , και να ξέρεις ότι αυτή είναι εκεί δικιά σου...επιτέλους...μετά από τόσα όνειρα....δικιά σου...:a07:


....δυστυχώς οι π0υτ@νες οι σκέψεις δεν χάνονται,κρύβονται για λίγο μόνο...κι έχουν την τάση να έρχονται τα βράδυα..

zireous
17/06/2007, 03:27
Ταξιδευτή, δε θέλω να στη χαλάσω αλλά το ίδιο ένιωσα και γω κάποια (αρκετά) χρόνια πριν, με δανεικό χιλιάρι... γιαπωνέζικο. :lol:


Τώρα πως περάσανε τα χρόνια, και μετά από άλλα όνειρα που πραγματοποίησα με δεκάδες προβλήματα (μερικά επιμένουν αλλά δε μασάμε πια από τέτοια), έχω κάποια ευχέρεια να νιώθω που και που όπως περιγράφεις, άρα δικαιούσαι μια μπύρα.

:beer:

Στα φρένα πάντως να σηκώνεις το θώρακα, λειτουργεί σαν ιστίο και φρενάρεις και λίγο, και πού 'σαι... πάντα να σκέφτεσαι μπροστά όταν οδηγάς -σιγά μη γλύτωνες τη παρατήρηση. :lol:

Ταξιδευτής
17/06/2007, 23:53
:beer: :wave2::smokin:

stavrogin
18/06/2007, 16:37
Ενας φιλος μεσα απο το φορουμ (κωλογερας...δε λεμε ονοματα) συζηταγαμε περι ερωτικων και ελεγε πως η διαφορα της γενιας του απο αυτη των τριαντατοσο ειναι οτι "εμεις" (οι πενηνταφευγες) "γαμαμε" (εννοουσε γαμουσαν)"Ενω εσεις..."(για τους τριαντατοσο) , "κανετε ερωτα" (εννοει δε γαμαμε).

Η μηχανη ειναι σα τη γυναικα ,το γυναικακι σου ή το αγορακι σου αμα εισαι κοριτσι ή γκει .
Παιζει η αγαπουλα αλλα και το αχαλινωτο σεξ με αυτη και το δρομο ,δε παιζει να καθομαι να τη θαυμαζω σα χανος στο γκαραζ ,δε πα να ναι η Κλωντια σιφερ των μοτοσυκλετων,δεν με εχει ,την εχω, κι αμα μου κανει καμια στραβη και δε τσουλαει θα τη πατησω κατω.Με τη μηχανη ειμαι εραστης λατινος,καμακι των νησιων αλλα Σταθης Ψαλτης ,ουτε καγκουρας,ουτε αγαπουλινι ,αγκαλιτσας..μονο εραστης.

Κι αμα θετε και λιγη ποιηση ρομαντισμο, το χουμε κι αυτο

"Σε ψαχνω στα λαμπρα σφαγεια των δρομων...
...στα μικρα τα στοπ,στ'απαγορευεται,στα τρυπια μου χερια"

Ταξιδευτής
18/06/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
.....

Καλα. Μακρυα απο τη μηχανη μου εσυ λατινε εραστη! :mad: :D :D

DimChios
29/06/2007, 03:50
Νίκο, τώρα το διάβασα λόγω απουσίας μου από το φόρουμ...

:winka: :beer: :beer: :D

mesh
29/06/2007, 06:17
Axxxx 8α μας βαλεις μεσα δεσμοδρομικε συναδελφε.......
Πολυ καλο....και στα δικα μας
:wave2:
Την κυριακη θα παω να χαζεψω ενα φιλαρακι στα μεγαρα και ισως γνωρισουμε εσενα και την ιταλιδα σου

dynogix
29/06/2007, 07:38
Γιατί δε φοράς πινακίδα βρε άληταμπουρα - παλιοτσαντάκια - κλέφτη - ληστή - δολοφόνε - σεσημασμένε????? :mad:

Πάντα τέτοια φίλε....:beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
29/06/2007, 09:18
Τhanks guys! :beer:

ΥΓ. Αν το υπουργειο μΕ ειχες δωκει πινακιδα αντι για ενα λωλοχαρτο που ελεγε οτι δεν εχουν τσιγκο θα την ειχα βαλει kardia mou! :lol: :wave2:

Gandalf dr685sm
02/07/2007, 11:14
φίλε Νίκο... το ταξίδι αυτό είχε γίνει πρώτα στο μυαλό σου και μετά απλά το ακολούθησε η μηχανή.

Είμαστε όλοι τόσο πιεσμένοι και χαμένοι στην καθημερινότητα μας, που πρέπει κάθε φορά τις σκέψεις μας για να τις κάνουμε πραγματικότητα να βρούμε το σωστό μέσο ή κανάλι.

Η μηχανή για εμάς τουλάχιστον είναι το καλύτερο μέσο. Μας ταξιδεύει ναι μεν στον χωρό-χρόνο... αλλά μπορεί και παίζει και με το μυαλό μας.


Πάντα τέτοια φίλε μου.


Gandalf

zoropatra
02/07/2007, 19:54
ρε αδερφε γιατι δεν γραφεις ενα βιβλιο?

αν δεν το εχεις κανει ηδη δηλαδη.....:beer: :beer: :beer: :beer:

kachius
02/07/2007, 21:07
Γειά σου ρε Νικόλα :bigcry:

:a018:


Ωραία περιγραφή :wave2:

γ@μ@τη μηχανή :beer: :beer: :beer:










:bigcry: :bigcry: :a018: :a018:



μετά την ΑΟ στο δρόμο προς Λαύριο την τελευταία βδομάδα που πηγαίνω προς τα εκεί συχνά, έχω ήδη δει δύο μεγαλόσωμους σκύλους πατημένους στο δρόμο...πολύ προσοχή από εκεί παιδιά...

kachius
02/07/2007, 21:09
Τα βρήκατε με την κούκλα τελικά, ε;

:beer: :beer:

Σιγά μη σ'άφηνε :p

tuonos1
17/07/2007, 16:28
Μπραβο ρε Νικο με τις ποιητικες περιγραφες σου.

Το ξαδερφακι σου δεν εχει φτασει ακομα σε αυτα τα επιπεδα ονειρωξης αλλα το παλευει.

Τι εκανες με το συμπλεκτη?

Ταξιδευτής
17/07/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tuonos1
Μπραβο ρε Νικο με τις ποιητικες περιγραφες σου.

Το ξαδερφακι σου δεν εχει φτασει ακομα σε αυτα τα επιπεδα ονειρωξης αλλα το παλευει.

Τι εκανες με το συμπλεκτη?

Να σαι καλα Μανωλη! :) Ειμαι σιγουρος οτι κ εσυ θα εχεις πολλες τετοιες στιγμες στη συνεχεια... ;)

Με το συμπλεκτη ολα καλα. Εξαερωσουλα το συστημα (5 λεπτα υποθεση) κ ολα μια χαρα! :wave2:

tuonos1
18/07/2007, 09:13
OK, φανταζομαι εκανες την εξαερωση απο το δοχειο των υγρων ετσι? Επισης κατι που ειδα οτι βοηθαει ειναι να ρυθμισεις το λεβιε του συμπλεκτη οσο πιο μακρια μπορεις απο το clip-on ετσι ωστε να αποσυμπλεκει πιο γρηγορα (λογω της μικροτερης διαδρομης που χρειαζεται) και εντελως. Πειραματισου λιγο και θα δεις. Ποσα χλμ εχεις κανει?