PDA

View Full Version : ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ



athanasioumike
14/06/2007, 21:45
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ
ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ FAZER 1000 '07, ΤΟ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΑΝ....... ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΑΔΕΙΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΗΤΑΝ "ΔΥΣΚΟΛΗ" ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ? Ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΧΑΡΤΟΝΙ.
ΟΠΟΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Respect
14/06/2007, 22:06
Όχι ρε φίλε!... τι έκανες;... τώρα.. :(
Μα καλά δε σου είπε κανείς ό,τι..

crs-k
14/06/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από athanasioumike
..........



Το "φεγγαρι" που παιζει στην ολη υποθεση? :look: :confused:

Arxagelos
14/06/2007, 22:57
αφου το εχεις πληρώσει γιατι δεν στο δίνει? σιγα τι φοβάται? Εγω το ειχα παρει και μετα από ένα μηνα ηρθε η πινακίδα και η άδεια, είναι που θα πέσεις τελικα. καλορίζικο παντως βαλε καμια φωτο οταν το παρεις.

makis206
15/06/2007, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το "φεγγαρι" που παιζει στην ολη υποθεση? :look: :confused:

Αφού το παλικάρι δεν βρίσκει ανταπόκριση από κανέναν στα προβλήματά του τι να κάνει ;

Χιούστον ουϊ χαβ ε πρόμπλεμ :lol: :lol:



Καλή υπομονή φίλε !

:beer: :beer:

super_toto
15/06/2007, 08:28
Το μηχανάκι μπορείς να το πάρεις αφού το έχεις πληρώσει, απλά μέχρι να έρθει η άδεια αν το κυκλοφορησεις θα είσαι παράνομος. Πάντως είναι τακτική των μαγαζάτορων να σου λένε ότι θα το πάρεις νωρίτερα από τότε που τελικά το παίρνεις απλά για να τους προτιμήσεις.

toyota
15/06/2007, 08:33
Το μηχανάκι μπορείς να το πάρεις.Θα σου κόψει ένα δελτίο αποστολής που θα αναγράφει τον αριθμό πλαισίου της μηχανής.Μ'αυτό μπορείς να την ασφαλίσεις κιόλας (δε το κάνουν όλες οι ασφαλιστικές,η δικιά μου το έκανε).

Εγώ για περίπου 2 εβδομάδες κυκλοφορούσα ετσι (με δελτίο αποστολής και ασφαλισμένο με αρ. πλαισίου), και σε κάποιο έλεγχο που έγινε,δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Φόρα πάντα εξοπλισμό.

Gandalf dr685sm
15/06/2007, 09:18
Η άδεια κάνει περίπου 3-4 εργάσιμες , αν έχει όλα τα χαρτιά ο διεκπαιρεωτής του καταστήματος.

Το μηχανάκι μπορείς να το πάρεις όπως είπαν με απόδειξη αγοράς (δ.αποστολής) και να το ασφαλίσεις. Αυτό σε καλύπτει μέχρι νομίζω 6-7 μέρες απο την ημερομηνία αγοράς της μηχανής.

Καλορίζικο φιλαράκι και πάντα όρθιος.


Gandalf

CARP
15/06/2007, 09:37
ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΟΡΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕΙΣ
ΕΙΤΕ ΟΧΙ. ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΣΕ ΞΕΝΑ ΧΕΡΙΑ. :nono: :nono:

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ :nono: :nono: :nono:

Respect
15/06/2007, 16:07
Eγώ όταν αγόρασα το δικό μου, το πρωί έσκασα το χρήμα (Παρασκευή) και 12:00 είχα την άδεια στα χέρια μου. :)

ilias24
15/06/2007, 16:34
Καλοριζικο και καλοταξιδο κι ας μη το εχεις παραλαβει ακομα ( αντε να γινομαστε πολλοι με τα Fazer 07 χαχαχαχα ).

Λοιπον εγω το πηρα πριν κανα μηνα, η αδεια βγηκε μεσα σε 2 μερες, πεμπτη εκλεισα τη μηχανη και δευτερα μεσημερι πηγα και την πηρα με αδεια και πινακιδες, ολα ετοιμα κομπλε. ( προφανως παιζει ρολο και απο που το πηρες, αλλα και κατα ποσο εχουν πινακιδες στο υπουργειο αν και εμεθα οτι τωρα εχουν ) βεβαια ακομα κι αν δεν εχουν ετοιμες πινακιδες να σου δωσουν, η αδεια δε κανει πανω απο 2 μεργασιμες για να βγει.....οποτε για στριμωξε λιγακι τον εμπορο...στη τελικη δε χανεις τιποτα.

athanasioumike
15/06/2007, 21:44
Ευχαριστώ πάρα πολύ ρε παιδιά.η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση αλλά είμαι νέος ακόμα στο φορουμ.θα μάθω.
Σχετικά με την κυκλοφορία της μηχανής χωρίς άδεια ισχύει τελικά. Έχω ακούσει και τις δυο πλευρές.Μήπως πάιζει ρόλο και σε τι
τροχονόμο θα τύχεις. Ο νόμος τι λέει;Με τον νέο ΚΟΚ τα πράγματα είναι πιο αυστηρά.Το μηχανάκι σκέφτομαι να το πάρω αύριο πρωί
και να περιμένω απλά την άδεια αλλά δεν ξέρω τι θα μου τύχει στο δρόμο.Τι άλλα χαρτιά μου παραδίδει με την μηχανή;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:wave2: :wave2: :wave2:

athanasioumike
19/06/2007, 19:01
Αυτό είναι το μηχανάκι ρε παίδες. Αλλά δεν το έχω.Σήμερα μου είπε
ότι η μαμαχα δεν είχε στείλει στο υπουργείο κάτι χαρτιά και δεν είχε
γίνει αίτηση για άδεια και πινακίδες.Και για άλλη μια φορά οτι σε 2 μέρες
το μηχανάκι θα είναι έτοιμο.@@.Αύριο πάω να το πάρω.Μπορώ λέει για 48 ώρες
να το κυκλοφορήσω.Και πολύ είναι.Μάλλον θα πρέπει να δώσω άλλα 11.000 για
άλλες 48 ώρες.
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:


93691

FZR600R
19/06/2007, 19:04
Good Rice.

X_NR750
19/06/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Good Rice.

που σαι ρε man

χαθηκες :wave2:

FZR600R
19/06/2007, 19:09
Hello X_NR750

Show must go on.

X_NR750
19/06/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Hello X_NR750

Show must go on.

KAK λεμε :lol: :lol: :lol:

FZR600R
19/06/2007, 19:27
The judgement day for kots is here.

X_NR750
19/06/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
The judgement day for kots is here.

Let there be HELL :lol: :lol: :lol:

FZR600R
19/06/2007, 19:31
So shall be.

The last kot kit kat.

Respect
19/06/2007, 20:03
Ωχ.. :a014:

SPRINT RS
20/06/2007, 18:18
καλησπερα καλοριζικο

ο τυπος περιμενει να εκτελωνισει και να τον τιμολογισει η γιαμαχα
αφου παρει τα πιστοποιητικα εκτελωνισμου στα χερια του
τα στελνει στο υποργειο για να παρει αδεια και τσιγκο (πινακιδες )

επισης ειναι παγια τακτικη ολων των ντιλερ να μαζευουν τα πιστοποιητικα ενος μηνα απο ολα τα οχηματα πουεχουν για ταξινομηση και να τα δινουν προς το τελος ολα μαζι για να μην τρεχουν οι διεκπεραιωτες καθε τρεις και λιγο

και αυτος καιγεται νατο δωσει για δειξει νουμερα (στοχος) στη γιαμαχα


εκτος αν ειναι παρα εισαγωγης

αποδειξη οτι πληρωσες εχεις??

athanasioumike
21/06/2007, 16:27
Βασικά μόλις χθές πήγα και το πήρα το μηχανάκι. Βέβαια χωρίς άδεια
αλλά με προσωρινή ασφάλεια και μια απόδειξη είσπραξης. Αν τελικά μεσολάβησε
τόση γραφειοκρατία θα μπορούσε να το είχε πεί.Έγω το μόνο που άκουγα ήταν
"ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΡΙΟ".Για 8 μέρες συνέχεια.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ βέβαια γιατί καλά ήταν που το έμαθα, έστω και από άλλον