PDA

View Full Version : Υποδοχή για κράνος....;



dgritis
15/06/2007, 09:30
Στο user manual του νέου Hornet αναφέρεται ένα σημείο πάνω στην μοτό ως βάση υποδοχής κράνους. Αν κατάλαβα καλά σημαίνει ότι σε αυτό το σημείο μπορώ να στηρίξω ένα κράνος.. Ξέρει κανείς αν χρειάζομαι να αγοράσω κάτι εξτρά ώστε να το χρησιμοποιήσω ή το κράνος μπαίνει επάνω έτσι όπως είναι;
:confused:

Sabre
15/06/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
χρειάζομαι να αγοράσω κάτι εξτρά ώστε να το χρησιμοποιήσω :confused:

Τσού

dgritis
15/06/2007, 09:40
...στώ! :smilea:

lamoun
15/06/2007, 10:38
Δε συνίσταται όμως, μιας και εύκολα κόβουν το λουρί και άντε γεια..:mad:

dgritis
15/06/2007, 10:40
:(

Sabre
15/06/2007, 10:51
Πρός τι ο προβληματισμός για το που θα στηρίξεις το κράνος σου πάνω στην μηχανή?
Ποτέ μα ποτέ δέν έχω χρησιμοποιήσει το εν λόγο σύστημα στην δική μου.Μην μου πείς ότι θέλεις να κλειδώνεις την μηχανή με το κράνος πάνω της και να φεύγεις?




:sad:



Εκτός αν φοράς ποδηλατικού τύπου απο το Λιντλ οπότε δεν σε πειράζει αν στο φάνε.... :p

dgritis
15/06/2007, 10:58
Πρόκειται να κάνω σήμερα γύρω στα 30 με 40 χλμ και θα κουβαλάω και δεύτερο κράνος μαζί μου.. Είναι ανοιχτού τύπου το κράνος και θα έχω μαζί μου και ψιλομπάγκαζα... Δεν θέλω να το έχω περασμένο στο χέρι μου.. Θέλω να ευχαριστηθώ την βολτίτσα μου.. :smilea:

Sabre
15/06/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Πρόκειται να κάνω σήμερα γύρω στα 30 με 40 χλμ και θα κουβαλάω και δεύτερο κράνος μαζί μου.. Είναι ανοιχτού τύπου το κράνος και θα έχω μαζί μου και ψιλομπάγκαζα... Δεν θέλω να το έχω περασμένο στο χέρι μου.. Θέλω να ευχαριστηθώ την βολτίτσα μου.. :smilea:

καλύτερα με ένα διχτάκι πιάσε το 2ο κράνος πάνω στην θέση του συνοδηγού.Πίστεψε με η υποδοχή του κράνους που λές είναι άχρηστη τόσο για στάση (θα στο φάνε) όσο και για κίνηση (θα το γρατζουνήσεις και το κράνος και την μηχανή)

αϊ καλή βόλτα

:wave2:

dgritis
15/06/2007, 11:12
Σωστός.. Κάπου έχω ένα διχτάκι...

odt
15/06/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
καλύτερα με ένα διχτάκι πιάσε το 2ο κράνος πάνω στην θέση του συνοδηγού.Πίστεψε με η υποδοχή του κράνους που λές είναι άχρηστη τόσο για στάση (θα στο φάνε) όσο και για κίνηση (θα το γρατζουνήσεις και το κράνος και την μηχανή)

αϊ καλή βόλτα

:wave2:


Να μην ξεχάσουμε πως αυτό κόλπο, είναι για κράνη με D ring (αγωνιστικού τύπου :lol: )

SF
15/06/2007, 15:50
Πάντως υπάρχουν και αξιοπρεπέστατα κράνη που έχουν "double D" και δεν είναι ακριβά. Όλες μα όλες οι μηχανές έχουν ή το εξωτερικό παπαράκι με το κλειδί, ή 2 γάτζους κάτω από τη σέλα, για να κλειδώνεις κράνη. Εγώ το κάνω στάνταρ (βέβαια στην πόλη έχω το 2ο) και δε μου πήραν :) Θα ήταν τόσο συκλονιστική κακοήθηα να κόψει κανείς το λουρί για να πάρει ένα ΑΧΡΗΣΤΟ μετά κράνος, που λέω δεν είναι δυνατόν να συμβεί! :)

Λεωνίδας
15/06/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Πάντως υπάρχουν και αξιοπρεπέστατα κράνη που έχουν "double D" και δεν είναι ακριβά. Όλες μα όλες οι μηχανές έχουν ή το εξωτερικό παπαράκι με το κλειδί, ή 2 γάτζους κάτω από τη σέλα, για να κλειδώνεις κράνη. Εγώ το κάνω στάνταρ (βέβαια στην πόλη έχω το 2ο) και δε μου πήραν :) Θα ήταν τόσο συκλονιστική κακοήθηα να κόψει κανείς το λουρί για να πάρει ένα ΑΧΡΗΣΤΟ μετά κράνος, που λέω δεν είναι δυνατόν να συμβεί! :) κι όμως έχει συμβεί :sick:
βαριέμαι να ψάχνω το thread... αλλά έχει συμβεί

iosif
15/06/2007, 16:23
αγοράζεις μία μικρή κλειδαριά-συρμα για ποδήλατα την πίανεις από κάπου στην μηχανή και το κλειδώνεις εκεί το κράνος.

odt
15/06/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
κι όμως έχει συμβεί :sick:
βαριέμαι να ψάχνω το thread... αλλά έχει συμβεί


Εγώ δεν βαριέμαι...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38511