PDA

View Full Version : Βενζινοπρόβλημα...



dgritis
15/06/2007, 12:42
Η χωρητικότητα ρεζερβουάρ στο νέο Hornet λένε ότι είναι 19 λίτρα.. Προσωπικά όταν αρχίζει και αναβοσβήνει η ένδειξη όταν γεμίζω βάζω περίπου 14 λίτρα. Οπότε.. 14 λίτρα που βάζω + 3,7 που λέει το manual σαν υπολοιπόμενο βενζίνης μας κάνει 17,7 λίτρα.. Που είναι το υπόλοιπο; Και πόσα περίπου χλμ έχεις με την ρεζέρβα...;

Sabre
15/06/2007, 13:39
Κλέβει Ζύγι ο μπεντζίνα man?

για γιώμα το αλλού και ξαναμέτρα.

:wave2:

dgritis
15/06/2007, 14:04
Με το δικό σου το μοτόρι τι έχεις παρατηρήσει...;

Sabre
15/06/2007, 14:25
17 φούλ γέμισμα (including 2.7 litre reserve)

πόσα χλμ βγάζει η ρεζέρβα δέν ξέρω γιατί δέν έχω μείνει ποτέ.

dgritis
15/06/2007, 14:32
Σύμφωνα με την κατανάλωση σου πόσο περίπου υπολογίζεις να σε βγάζει η ρεζέρβα..;

Θα σε σπρώξω εγώ άμα μείνεις ωρέ συ...

SF
15/06/2007, 14:34
Η χωρητικότητα που αναφέρει ο κατασκευαστής είναι αυτονόητο ότι είναι η σωστή.
Το ότι μας κλέβουν κυρίως στο ζύγι οι βενζινάδες είναι επίσης δεδομένο.
Κατανάλωση θα μετρήσεις με (όση ακρίβεια είναι δυνατόν) κάνοντας τα γεμίσματα στο ίδιο πρατήριο. Και μετά από αρκετές μετρήσεις, ώστε να έχεις μια καλή εικόνα της κατανάλωσής σου, την αυτονομία θα την (προ)υπολογίζεις εσύ.

Sabre
15/06/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Σύμφωνα με την κατανάλωση σου πόσο περίπου υπολογίζεις να σε βγάζει η ρεζέρβα..;

Θα σε σπρώξω εγώ άμα μείνεις ωρέ συ...


:blush:

πονάει αυτό τώρα?


:rotflmao:

κάνε ότι λέει ο SF είναι το πιό σωστό

(και μην παίζεις με την ρεζέρβα):D

dgritis
15/06/2007, 14:41
Yes sir..!!!:ninja:

odt
15/06/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Η χωρητικότητα ρεζερβουάρ στο νέο Hornet λένε ότι είναι 19 λίτρα.. Προσωπικά όταν αρχίζει και αναβοσβήνει η ένδειξη όταν γεμίζω βάζω περίπου 14 λίτρα. Οπότε.. 14 λίτρα που βάζω + 3,7 που λέει το manual σαν υπολοιπόμενο βενζίνης μας κάνει 17,7 λίτρα.. Που είναι το υπόλοιπο; Και πόσα περίπου χλμ έχεις με την ρεζέρβα...;

Πάντως αν υποθέσουμε πως το λαμπάκι σου δουλέυει σωστά...τότε εσύ κλέβεις τον βενζινά και μην μιλάς καθόλου....

Και εξηγώ...

Έστω ότι έχεις 19 λίτρα ρεζερβουάρ...

Σου ανάβει το λαμπάκι και από τα λεγόμενα του κατασκευαστή σου μένουν ακόμη περίπου 3,7 λίτρα...

Άρα 19 - 3,7(περίπου) =15,3 λίτρα (πάλι περίπου)

Εσύ το φουλάρεις και η αντλία γράφει 14λίτρα (ξανά μανά περίπου)

Άρα βάζεις 15,3 λίτρα και πληρώνεις 14 !!!!! Πές μου που πας και βάζεις βενζίνη να πάω κι εγώ ΤΕΛΟΣ

Σοβαρά τώρα...μάλλον έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του λαμπακίου...

Στο δικό μου (hornet 04) έχει διακοπτάκι που το γυρνάς για να τραβήξει βενζίνη από τη ρεζέρβα, αλλά έχει και ενδεικτικό λαμπάκι που ανάβει προειδοποιητικά...για να γυρίσω το διακοπτάκι πριν πέσει η στάθμη της βενζίνης...

Το θέμα είναι όμως πως μερικές φορές το λαμπάκι ανάβει πολύ νωρίς και μερικές φορές πολύ αργά...δηλαδή το γυρνάω στη ρεζέρβα και μετά ανάβει...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που λέει ο SF...

Foivos
17/06/2007, 03:34
Σωστός ο odt.
Εμένα αν φουλάρω την ώρα που θα μου ανάψει η ρεζέρβα θα βάλω 12 λίτρα το πολύ (αντί για 17 - 3.3 = 13.7)...άρα ...το λαμπάκι ανάβει αρκετά νωρίτερα.

:wave2:

OzZzZzY
17/06/2007, 04:06
το σωστοτερο μετρημα ο πατερας μου (που χει μεγαλο ρεζερβουαρ) το κανε με μπετονακι..πηρε ενα 20λιτρο με μεζουρα το γεμισε κ ετοιμος :D

chris_honda
17/06/2007, 20:59
ετσι για να κανω τον
συνηγορο του διαβολου και επειδη εχει συγγενης
βενζιναδικο σε επαρχια κανα πσκ παω και βοηθαω
ισα για να γεμιζω το λιζακι μου με καυσιμο.......
ολεσ οι αντλιες νομιμα,το ξαναλεω νομιμα
κλεβουν 1 λεπτο στα περιπου 20Ε...συνεπως
στις σφικες μηδαμινη απωλια.
το καλιτερο που μπορειτε να κανετε ειναι να πιανετε
μονοι σας το πιστολη και μολις παρει μπροστα η αντλια
πατηστε σιγα σιγα την σκανδαλη....ετσι μονο θα διαπιστωσετε
στο αν το καυσιμο που μπενει αντιστοιχη στην τιμη
και κατι για το τελος,,,,,να προτιματε πρατηρια με μεγαλη καταναλωση καυσιμου.....
μονο τοτε δεν προλαβαινει το καυσιμο να αναμιχθει με νερακι
αν ειναι σωστος και ο καταστηματαρχης φυσικα:wave2: :wave2:

sounas
18/06/2007, 16:25
re paidia ego exo to 06 kai exo valai 15L kai pote den me exei anapsei to lambaki....mpas kai den exei????????mou fenete tha mino kamia mera apo benzini kai tha perimeno ego na anapsei to lambaki

Sabre
18/06/2007, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sounas
re paidia ego exo to 06 kai exo valai 15L kai pote den me exei anapsei to lambaki....mpas kai den exei????????mou fenete tha mino kamia mera apo benzini kai tha perimeno ego na anapsei to lambaki


:lol: Ντεν έχει Λαμπάκι Καρντιά μου το 06 μοντέλο!:lol:

dgritis
19/06/2007, 07:28
Ωραίος ο sounas...:rotflmao: