PDA

View Full Version : Οράματα κράνους και ζώνης.



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
15/06/2007, 16:35
Οράματα κράνους και ζώνης.

Εικόνα 1η

Είμαι με την νέα μου μοτοσικλέτα και κινούμε στην Αθήνα. Είμαι όλο καμάρι για το νέο μου απόκτημα και βλέπω της ματιές του κόσμου να πέφτουν πάνω μου εντυπωσιασμένοι από την μοτοσικλέτα μου. και βέβαια πώς να φορέσω κράνος αφού είμαι όλο καμάρι και μου έχουν φούσκωση τα μυαλά, και κάθε σκέψη ότι βάζοντας το κράνος δεν θα βλέπουν ποιος είμαι απορρίπτω την χρήση του κατηγορηματικά.
Κινούμε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και μόλις βγαίνω στον ανοικτό δρόμο αρχίζω να επιταχύνω. Δεν βλέπω την ώρα να φτάσω στην γνωστή κοσμοπολιτική παραλία για να συναντήσω τους φίλους μου. ο αέρας που μπαίνει μέσα από τα μπατζάκια του σορτς και τα μανίκια της κοντομάνικης που φορώ με δροσίζει από τον καυτό ήλιο και ευλογώ την ώρα που σκέφτηκα να ντυθώ ελαφρά με παντοφλυτσα και όχι με μπότες που θα κάναμε τα πόδια μου να βράσουν.
Καθώς κινούμε με αρκετά υψηλή ταχύτητα μέσα από τα επώνυμα γυαλιά ήλιου που φαραώ βλέπω από το απέναντι ρεύμα κυκλοφορίας κάτι άμοιρους ένα ζευγάρι γύρω στα 35-40 χρόνων με 2 μικρά παιδιά στο πίσω καθίσματα δεμένα σαν να είναι φυλακισμένα σε κάτι παιδικά καθίσματα να ιδρώνουν καθώς και τους ιδίους ζωσμένους με της ζώνες ασφαλείας λες και τους πάνε στο τρελάδικο να κινούνται στο δεξί ρεύμα κυκλοφορίας τους αργά.<< Άντε κορόιδα και να δούμε ποτέ θα φτάσετε όπως πάτε>> σκέφτηκα .
Της σκέψης μου της διέκοψε απότομα ένας πολύ δυνατός πόνος στο μάτι μου. ήταν τόσο ισχυρός που ένιωσα το μυαλό μου να μουδιάζει. Άφησα το τιμόνι και έπιασα το μάτι μου να το καλύψω μήπως διώξω τον πόνο. Αμέσως ένιωσα την μηχανή μου να φεύγει κάτω από τα πόδια μου και το σώμα μου να τρίβεται επάνω στην καυτή άσφαλτο. Ξαφνικά εντάθηκα σαν κάπου να βρήκα και μετά τίποτα.
Απόλυτη ησυχία.
Δεν αισθανόμουν πια κανένα πόνο και το σώμα μου ήταν ανάλαφρο. Σηκώθηκα και κοίταξα τριγύρω μου.
Πάγωσα….
Το σώμα μου ήταν κάτω από το αυτοκίνητο του ζευγαριού διαλυμένο γιατί η πορεία μου με έφερε κάτω από της ρόδες του. Η πανέμορφη μοτοσικλέτα μου ήταν κομματιασμένη και είχε χωθεί μέσα στον θάλαμο των επιβατών μην αφήνοντας χώρο για τους επιβαίνοντες να υπάρχουν μέσα σε αυτόν έχοντας αφαίρεση την ζωή τους . του ζευγαριού και των δύο αγγελουδιών που είχαν μέσα. Τότε τους είδα να βγαίνουν από μέσα. Χωρίς τα σώματα τους να με κοιτάζουν αυτά τα αγγελούδια με αυτά τα πανέμορφα μάτια άλλο απορία .
Γιατί???????
Εγώ δεν είχαν απάντηση αλώστε ήταν αργά για να απολογηθώ. Αργά για άλλους..

Εικόνα 2η

ιδίους σκηνικό είμαι με την μοτοσικλέτα μου μέσα στην Αθήνα. Κινούμε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και μόλις βγαίνω στον ανοικτό δρόμο αρχίζω να επιταχύνω. Δεν βλέπω την ώρα να φτάσω στην γνωστή κοσμοπολιτική παραλία για να συναντήσω τους φίλους μου. ο αέρας με δροσίζει μπαίνοντας από τους αεραγωγούς της φόρμας μου που φορώ με δροσίζει από τον καυτό ήλιο και ευλογώ την ώρα που σκέφτηκα να ντυθώ σωστά έστω και αν ζεσταίνομαι τώρα γιατί η άσφαλτο από την ζέστη έχει αρχίσει να γλιστρά επικίνδυνα.
Καθώς κινούμε με ταχύτητα μέσα από την φιμε ζελατίνα του κράνους που φορώ βλέπω από το απέναντι ρεύμα κυκλοφορίας ένα ζευγάρι γύρω στα 35-40 χρόνων με 2 μικρά παιδιά στο πίσω καθίσματα δεμένα σε κάτι παιδικά καθίσματα καθώς και τους ιδίους ζωσμένους με της ζώνες ασφαλείας να κινούνται στο δεξί ρεύμα κυκλοφορίας τους αργά.
Όπως το αυτοκίνητο με πλησιάζει βλέπω την μητέρα των παιδιών να με δείχνει στα παιδιά της και εγώ καμαρώνω που θαυμάζουν την ολοκαίνουρια μηχανή μου.
Ξαφνικά αισθάνομαι ένα δυνατό χτύπημα στην ζελατίνα του κράνους έχει πέσει ένα μεγάλο έντομο και έχει διαλυθεί γεμίζοντας την ζελατίνα μου με κομμάτια από το άψυχο πια κορμί του. Με μια γρήγορη κίνηση με το πίσω μέρος στης αριστερής μου παλάμης σκουπίζω την ζελατίνα για να μπορώ να βλέπω και σκέπτομαι ότι πρέπει να σταματήσω στο πρώτο ασφαλές σημείο για να την καθαρίσω.
Από το πλάι μου περνά το αυτοκίνητο και 2 χαριτωμένες φίστουλες έχουν σηκώσει τα μικρά χεράκια τους και με χαιρετάμε. Ανταποδίδω τον χαιρετισμό και σκέπτομαι όταν ήταν και τα δικά μου παιδιά τόσο μικρά το πόσο χαριτωμένα και ναζιάρικα ήταν.

σκέπτομαι τώρα την διαφορά μεταξύ των εικόνων …….
Είναι τόσο μα τόσο απλό……….
Με την σωστή ενδυμασία ήταν απλά ένα σκούπισμα στην ζελατίνα….

Εικόνα 3η

Είμαι στην Αθήνα με το σουπερ ολοκαίνουριο αυτοκίνητο μου. έχω το αριστερό χέρι μου επάνω στο ανοικτό παράθυρο και το πανίσχυρο στερεοφωνικό μου στην διαπασών για να ακούν ο κόσμος από μακριά και να γυρίσουν να με θαυμάσουν για την αμαξάρα μου.
Πλησιάζω σε ένα φανάρι και το ρημάδι αποφασίζει να γίνει κόκκινο. Απέχω μόλις λίγα μέτρα όποτε πιέζω το πετάλι του γκαζιού μου στο τέρμα για να περάσω και οι τεράστια ιπποδύναμη του μοτέρ μου το κάνει να εκτοξευτή μπροστά κάνοντας τα λάστιχα να αφήσουν την γόμα τους σαν ένα φίδι στην άσφαλτο. Ξαφνικά ένα άσπρο πράγμα πετάγετε μπροστά μου πατώ φρένο για να μην το χτυπήσω και χαλάσω την αμαξάρα μου. τα χέρια μου δεν μπορούν να κρατήσουν το βάρος του σώματος μου και το πρόσωπο μου έρχεται σε επαφή με το τιμόνι . αισθάνομαι ένα πόνο στο πρόσωπο και κάτι ζεστό να κοιλαει προσπαθώ να στρίψω το τιμόνι αλλά το σώμα μου το πιέζει τόσο που δεν μπορώ να το γυρίσω. Το αυτοκίνητο πέφτει επάνω σε αυτό το άσπρο πράγμα και αμέσως αισθάνομαι μια κλωτσιά στο σώμα από τον αερόσακο που ανοίγει να με πεταει πίσω και αισθάνομαι τον σβέρκο μου να κάνει ένα έντονο κρακ.

Μετά ησυχία .
είμαι ανάλαφρος και δεν πονώ πια. Βγαίνω από τα διαλυμένο αμάξι μου και κοιτάζω τι ήταν αυτό το άσπρο πράγμα που πετάχτηκε μπροστά μου. είναι κάτι σαν φορτηγάκι. Στο πλάι του έχει….. έναν σταυρό…
θεέ μου σκέπτομαι χτύπησα ένα ασθενοφόρο. Ο οδηγός προσπαθούσε να σώσει μια ζωή και εγώ αφαίρεσα περισσότερες. Κοιτάζω μέσα και βλέπω τον τραυματία. Είναι νεκρός πια . αλλά……. τον ξέρω…… είναι ο φίλος μου ο Κώστας. Κρύβω το πρόσωπο μου μέσα στης παλάμες μου και κλαίω με λυγμούς…
αλλά είναι αργά για πολλούς. … και για εμένα…

εικόνα 4η

Είμαι στην Αθήνα με το σουπερ ολοκαίνουριο αυτοκίνητο μου. έχω τα χέρια μου επάνω στο τιμόνι χαϊδεύοντας το την ζώνη ασφαλείας να με κρατά σταθερά στα δερμάτινα καθίσματα του, και το στερεοφωνικό μου να παίζει απαλά μελωδία που κάνει την ψυχή μου να γαληνεύει.
Πλησιάζω σε ένα φανάρι είναι πράσινο . Απέχω μόλις λίγα μέτρα όποτε πιέζω το πετάλι του φρένου μου απαλά. Ξαφνικά ακούω σειρήνες και αμέσως κοιτάζω στους καθρέπτες μου. <<μήπως είναι ασθενοφόρο>> αναρωτιέμαι, <<να του ανοίξω δρόμο>> ένα άσπρο πράγμα πετάγετε μπροστά μου στην διασταύρωση και με αναμμένους τους φάρους και την σειρήνα να σκεπάζει με τον ήχο της την μουσική του στερεοφωνικού μου . το πόδι μου πατά το πετάλι του φρένου όσο μπορεί , το σώμα μου προσπαθεί να φύγει μπροστά και να έρθει σε στενή επαφή με το τιμόνι αλλά η ζώνη ασφάλειας που φορώ με κρατά σφικτά στο κάθισμα . με τα χέρια μου να μην χρειάζεται να κρατήσουν το βάρος μου στρίβω το τιμόνι δεξιά που με την άκρη του ματιού μου έχω δη ότι είναι άδειος ο δρόμος και με τον ελιγμό αυτόν αποφεύγω την σύγκρουση. << ασθενοφόρο>> σκέπτομαι. Τα βάζω για μια στιγμή με τον εαυτό μου που δεν το αντιλήφτηκα αμέσως .<<ας προλάβουν τον άνθρωπο να τον πάνε γρήγορα να γίνει καλά. .μπορεί να είναι και κάποιος γνωστός ποτέ δεν ξέρεις >> είπα βλέποντας το να απομακρύνετε…


Οράματα που με προβληματίζουν για το εάν οδηγώ σωστά και με ασφάλεια από μόνος μου. θα πρέπει να έχω την αστυνομία και τους νόμους για να με προβληματίζουν και να σκέπτομαι?

Λεωνίδας
15/06/2007, 16:41
:a18: :a18:

T.R.E
15/06/2007, 16:52
:a19: :a19:

jkap
15/06/2007, 16:56
:a18: :a18: :a20: :a18: :a18:

Lupo
15/06/2007, 17:31
Πολλά...:a18: ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
και πολλά :a19:

:beer:

H.A.Balafoutre
15/06/2007, 17:47
Ε όχι ρε ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ....Ε ΟΧΙ

ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΑΛΩΝΩ ΜΕ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ......

Απίστευτος.

Δηλαδή τους λέω αν είμαι εγώ με τη μηχανή ή με το αμάξι και κάνω μια ελάχιστη λάθος κίνηση κι εκείνη τη στιγμή έχω δίπλα μου ένα αμάξι, ένα μηχανάκι και ο οδηγός για να με αποφύγει ή ο αναβάτης για να με αποφύγει κάνει κι αυτός κίνηση ελιγμού με λίγα χιλιόμετρα κινούμενοι κι οι 2 και ο ένας αντί να πατήσει φρένο πατήσει γκάζι κατά λάθος και πάει και καρφωθεί σε μια κολόνα και δεν φοράει ζώνη και ακουστεί αυτό το κράκ αφού θα έχει ανοίξει ο αερόσακος με το κεφάλι του στη λάθος θέση και απόσταση και ο αναβάτης γλιστρήσει και πέσει αλλά όλος ατυχώς πέσει πάνω στο πεζοδρόμιο ή στην καρότσα του δίπλα αγροτικού χωρίς κράνος και μείνει στον τόπο. Από την τρομάρα και μόνον να μην με πατήσει ο ένας και για να μην πέσουμε με τον άλλον.

Εγώ γιατί να έχω τη μάνα του καθενός ή την οικογένεια του καθενός να κλαίγεται σε μένα μετά που τους σκότωσα ή εγώ μετά γιατί να πρέπει να το έχω βάρος στη συνείδησή μου πως από ένα τόσο δα λαθάκι που γίνονται καθημερινά αλλά στην εν λόγω φάση πεθάνει ο άλλος. ΓΙΑΤΙ? Ή και ας μην φταίω. Να μην προσέχει ο άλλος, είτε μηχανή είτε αυτοκίνητο και να γίνει αναλόγως το μοιραίο. Γιατί πάλι να μπαίνω στην διαδικασία να πείθω τον εαυτό μου πως δεν έφταιξα εγώ. Ενώ αν φορούσε κράνος ή αν φορούσε ζώνη τόσο απλά θα γλιτώναμε όλοι με μικροζημιές, αλλά θα ζούσαν-ζούσα. Αν δηλαδή συμβεί και σε μένα, γιατί να φορτώνω τον άλλον με τύψεις που έμεινα στον τόπο.

Μα δηλαδή.....το έχω ξαναπεί, αν όλοι προσπαθούμε να είμαστε λίγο πιο ευγενικοί ή λίγο πιο σωστοί με τους γύρο μας όλα θα ήταν πολύ καλύτερα χωρίς τραγικότητες χωρίς φοβίες. Κι όπως είπε κάποιος, ο μάγος μου φαίνεται σε άλλο πόστ, ας προβλέπουμε κι όχι να αντιδρούμε στα λάθη, είτε τα δικά μας είτε των άλλων.

kalesin
15/06/2007, 21:34
:a18: :a18:

:a19: :a19:

makocer
15/06/2007, 22:18
....και τι σε νοιαζει επιτελους εσενα ρε φιλε τι κανει ο αλλος?..........

(...οπως εδω....) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41564)

με νοιαζει γιατι δεν αντεχει αλλες τετοιες ''εικονες'' το κεφαλι μου.....αρκετα....
οπου αλλου και να στρεψω το βλεμμα μου , το μυαλο μου θα με προδωσει και θα τις φερει μπροστα μου.......

παλι χτες ,ντοπιος , επεσε χωρις κρανος,αφου τον εκλεισε αυτοκινητο τη στιγμη που του εκανε προσπεραση..... στο σωμα δεν επαθε πολυ ζημια ,μονο που καρφωθηκε με το κεφαλι κατω απο παραπλευρως σταθευμενο αυτοκινητο..... δεν εχω μαθει τι απεγινε...

ολ αυτα μου θυμιζουν ποσο ευαλωτοι ειμαστε στην απροσεξια των αλλων ,αλλα και ποσα σφαλματα πρεπει να αποφευγουμε
η χαλαροτητα του καλοκαιριου δυστυχως εχει τιμημα

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ μ εκανες κι ανατριχιασα......

athandim
15/06/2007, 23:11
:beer: :sun: :beer: :wave2:

ducati4me?
16/06/2007, 03:53
Καλημέρα, μία μικρή τεχνική λεπτομέρεια: ο αερόσακος δεν ανοίγει αν η ζώνη ασφαλείας δεν είναι δεμένη. Άρα στην περιγραφή σου ο τυπάκος θα καρφωνόταν στο τζάμι ή θα πεταγόταν εντελώς απέξω.

Λεωνίδας
16/06/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ducati4me?
Καλημέρα, μία μικρή τεχνική λεπτομέρεια: ο αερόσακος δεν ανοίγει αν η ζώνη ασφαλείας δεν είναι δεμένη. Άρα στην περιγραφή σου ο τυπάκος θα καρφωνόταν στο τζάμι ή θα πεταγόταν εντελώς απέξω. Δε νομίζω να ισχύει :wave2:
ίσως στα πολύ καινούρια αυτοκίνητα :confused:

ducati4me?
16/06/2007, 11:48
Πράγματι έτσι είναι, η ενεργοποίηση του αερόσακου γίνετε σε συνδυασμό με τη ζώνη ασφαλείας.

Γιατί χωρίς ζώνη, σε περίπτωση ατυχήματος το σώμα του επιβάτη θα έρθει κοντά στο σημείο “έκρηξης” του αερόσακου (αν όχι ακριβός επάνω του). Ως αποτέλεσμα, το άνοιγμα του αερόσακου από τόσο κοντά είναι ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ (ιδικά σε παιδιά).

Πάντα να φοράτε ζώνη!

reptile4
16/06/2007, 12:32
ΠΩ ΠΩ εχω ανατριχιασει ολοκληρος!!!!:a19: :a18: :a20:

OzZzZzY
16/06/2007, 17:13
:beer: :beer: :beer:

sergiosm
16/06/2007, 19:43
:a18: :a18: :a18:

Φοβερός αρκούδε.

και οι δύο ιστορίες θα μπορούσαν κάλλιστα να γίνου σποτάκια στην τηλεόραση δείχνοντας τα δύο "παράλληλα" περιστατικά.
Ίσως κάποιοι να ξανασκέφτονταν ορισμένα πράγματα.

:a18: :a18: :a18:

veagle
16/06/2007, 20:47
Απλά απίστευτο!!!

:) :cool: :beer: :a19: :a18: :a20:

zireous
17/06/2007, 02:46
Σωστή η Γιαγιά Αρκούδα. Μπράβο.

Aggelos_SV
17/06/2007, 12:31
Να και ένα κείμενο που αποδεικνύει ότι η απλή κοινή λογική έχει πάει περίπατο στον τόπο μας.

Κατάντια να επιβραβεύουμε με ''μπραβο'' και συγχαρίκια τα αυτονόητα...

:a18: :a18: και από μένα παρόλα αυτά ,εξαιρετικά παραδείγματα

:wave2:

tai
17/06/2007, 13:02
Γιώργο έγραψες!!:a18: :a19:















Αρχικά δημιουργήθηκε από ducati4me?
Καλημέρα, μία μικρή τεχνική λεπτομέρεια: ο αερόσακος δεν ανοίγει αν η ζώνη ασφαλείας δεν είναι δεμένη. Άρα στην περιγραφή σου ο τυπάκος θα καρφωνόταν στο τζάμι ή θα πεταγόταν εντελώς απέξω. τα μοντέλα πρό του 2000 δεν έχουν αυτόν τον 'διαχωρισμό' ζώνης αερόσακου,αυτή η 'απενεργοποίηση' του αερόσακου δημιουργήθηκε μετά την χρίση καψουλιών (προεντατίρες) στης ζώνες. Γιαυτό καλό θα είναι να βάζουμε ζώνες ΠΑΝΤΑ:wave2:

project.breeze
17/06/2007, 13:10
Με λίγες και απλές κουβεντούλες εκφράζεις όλον τον Κ.Ο.Κ και τους κανόνες σωστής οδικής συμπεριφοράς:a19: :a19:

Gandalf dr685sm
18/06/2007, 09:24
Γιώργο είπες αυτό ακριβώς που γίνεται στην πραγματικότητα.

Αν μάλιστα μπορούσε να γίνει και video-spot θα είχε και καλύτερη απήχηση στα μυαλά ορισμένων που μόνο με σοκαριστικά video μπορούν να κατανοήσουν.

Μπράβο δε θα πω... Ευχαριστώ θα πω , γιατί μερικές φορές τα πιο απλά παραδείγματα σαν τα δικά σου, μπορούν να πουν πολλά περισσότερα απο όσα θα καταλάβαινε κανείς απο ενα βιβλίο.

Να είσαι πάντα όρθιος πάνω στο BMW σου φίλε και να σε χαιρόμαστε εμείς αλλά κυρίως η οικογένεια σου.


Gandalf

taurus
18/06/2007, 10:46
Και βέβαια ανοίγει ο αερόσακος και με λυτή τη ζώνη. Σε πολύυυ ακριβά αυτοκίνητα μπορεί να μην συμβαίνει αυτό που έχουν αισθητήρες στο κάθισμα, αν υπάρχει άνθρωπος ή όχι.

Πάντως respekt για το πολύ καλό post!

Ταξιδευτής
18/06/2007, 13:30
Δεν περιμενεις συγχαρητηρια, αλλα εγω θα στα πω ρε Γιωργο! ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ, για το εξαιρετικο post σου...

Τετοια σοβαρα και γλαφυρα παραδειγματα νομιζω οτι δεν αφηνουν περιθωριο αμφισβητησης απο κανεναν, και ακομα περισσοτερο καπου νοιωθω οτι διαμορφωνουν και συνειδησεις για εκεινους που τις χρειαζονται επειγοντως.... :wave2:

Προσοχη αδελφια εκει εξω!

Alx 84
18/06/2007, 14:23
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: άψογο το κείμενο σου! μπράβο!

LINA
18/06/2007, 14:40
απλα..... :a23: :a23: :a23:

PanVas
21/06/2007, 00:26
Γιαγιά Αρκούδα, thanx!

Μπράβο, ρισπέκτ και πάλι μπράβο.

Πετυχημένο και ολοκληρωμένο.

Κείμενο που βοηθάει στην κατανόηση της σημασίας χρήσης ζωνών ασφαλείας και κράνους.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΠΑΘΗΤΙΚΗ η ασφάλεια που προσφέρουν, αλλά και ενεργητική!
Ας το πάρουμε χαμπάρι ότι το κράνος ειδικά, τις περισσότερες φορές δεν θα μας σώσει από βέβαιο θάνατο σε μία πιθανή πτώση!
Θα μας προστατέψει από μικρούς τραυματισμούς, θα αποφύγουμε πολλές πλαστικές, στο πρόσωπο κυρίως, πολύ πιθανό, αλλά όχι απόλυτο να μας γλυτώσει και από θανάσιμα τραύματα του κρανίου μας και κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις.

ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΜΩΣ είναι το γεγονός ότι θα καταφέρουμε να αποφύγουμε την πτώση!

Δεν μπορούμε να φανταστούμε πόσες φορές μπορεί να έχουμε γλυτώσει από βέβαιη πτώση, απλά επειδή φοράμε το κράνος μας. Όπως αναφέρει και η Γιαγιά, ένα απλό σκούπισμα ήταν στην δεύτερη περίπτωση. Δεν έχουμε ιδέα πια θα μπορούσε να είναι η κατάληξη της βόλτας μας, εξετάζοντας κατά περίπτωση κάθε μυγάκι που καθαρίζουμε από την ζελατίνα μας όταν φτάνουμε στον προορισμό μας...

Προσωπικά το κράνος, μου έχει χρησιμεύσει δύο φορές σαν παθητικό μέσο εξοπλισμού ασφαλείας. Την μία ειδικά, μετά από πτήση τύπου σούπερ μαν πάνω από συμπαθέστατο ΤΑΞΙ, προσγειώθηκα με το δεξί μάγουλο και τον ώμο στην καυτή άσφαλτο... Το σωστό κράνος, αλλά και τα μπουφανάκι-γαντάκια, με βοήθησαν να την σκαπουλάρω με μώλωπες σε όλη την δεξιά πλευρά του σώματος μου και τίποτα περισσότερο.
Ούτε σπασμένα δόντια, ούτε γδαρσίματα και εκδορές στην μάπα, ούτε σπασμένοι λαιμοί...
Πόνεσα αρκετά και τα θυμάμαι...

Πόσες φορές όμως απέφυγα αντίστοιχα σκηνικά επειδή το κράνος με βοήθησε να μην έχω μία τέτοια κατάληξη? Πόσα πετραδάκια απέκρουσε το κρανάκι μου, αντί της φράπας μου και της κακομούτσουνης κουτέλας μου?
Ποτέ δεν θα μάθω... Ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε....

Ακόμα και το θέμα φασαρίας και θορύβου... Κάποιος που έχει συνηθίσει να οδηγάει με κράνος την μοτοσικλέτα του, είναι σε θέση να καταλαβαίνει το παραμικρό. Με την βοήθεια του κράνους, μπορείς να διαλέξεις επιλεκτικά τους θορύβους που θα φτάσουν στα αυτάκια σου, άρα και στον εγκέφαλό σου... Ή μάλλον αυτό πάει ανάποδα... (αυγό, κότα??) Η φασαρία, τουλάχιστον για μένα, που δημιουργείται από τον στροβιλισμό του αέρα γύρω από τα αυτιά μου, με ενοχλεί απίστευτα πλέον και καθιστά αδύνατη την ασφαλή οδήγηση της μοτοσικλέτας μου. Από την συνήθεια οδηγώντας με κράνος, δεν θα μπορούσα ούτε καν να αλλάξω ταχύτητες στις σωστές στροφές!


Για να μην αρχίσω να μιλάω για οδήγηση άνευ κράνους και μισόκλειστα μάτια...
Έχω συνηθίσει λέει ο άλλος και δεν δακρύζω... Οδηγάω χρόνια και δεν την έχω πατήσει ποτέ...
Μια φορά θα σου τύχει και να δω τι θα πεις στα παιδιά σου και τους φίλους σου... Θα πιουν ρεντ μπουλ, για να έρθουν να σε δουν εκεί που θα είσαι...

Τα ίδια πάντα ισχύουν και για τον εξοπλισμό ένδυσης. Πολλοί λένε ότι τώρα το καλοκαίρι δεν την παλεύουν με μπουφάν και κορντούρες… Τι πιο απλό και όμορφο, ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις. Φυσική ψύξη. Ιδρώνεις, αφήνεις λίγο αέρα να κυκλοφορήσει μέσα από τους αεραγωγούς και τα φερμουάρ, ψύχεσαι, στεγνώνεις και πάμε πάλι από την αρχή! Με τον καιρό συνηθίζεις! Ούτε μυγάκια, ούτε τσιμπήματα από διάφορα ζωύφια και βέβαια ούτε εγκαύματα από την πολύωρη έκθεση στις ακτίνες του ήλιου!
Ακόμα, οδηγώντας με τον κατάλληλο εξοπλισμό, νιώθεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση επάνω στην μοτοσικλέτα σου, αναπτύσσεις μεγαλύτερες ταχύτητες νιώθοντας ασφάλεια, άρα οδηγώντας και με σιγουριά, αλλά και δεν κουράζεσαι από το ταρακούνημα που προκαλούν τα μαλακά υφάσματα!


Τι πιο ωραίο συναίσθημα να βλέπεις την αναγνώριση στα μάτια των υπόλοιπων οδηγών απέναντί σου, σαν έναν αρχοντικά συνειδητοποιημένο δικυκλιστή! Το έχω νιώσει και νομίζω ότι αξίζει μία προσπάθεια. Διαφορετική αντιμετώπιση.

Και πάλι μπράβο Γιαγιά, που μέσα από εικονικά παραδείγματα κατάφερες να δώσεις τόσες πολλές πληροφορίες και μηνύματα!!

Οι 4Τ είχαν μοιράσει ένα DVD με αντίστοιχη λογική. Γνωστοί Έλληνες ηθοποιοί είχαν συμμετάσχει στην παραγωγή και είχαν ακουστεί πολύ καλά σχόλια για την προσπάθεια. Προσωπικά δεν είχα τρελαθεί με τα σενάρια των μίνι ταινιών… Πραγματικά θα ήθελα να έβλεπα στην μικρή οθόνη τις δικές σου ιστορίες.

makis206
21/06/2007, 07:41
:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

crs-k
21/06/2007, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
......................
Τι πιο απλό και όμορφο, ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις. Φυσική ψύξη. Ιδρώνεις, αφήνεις λίγο αέρα να κυκλοφορήσει μέσα από τους αεραγωγούς και τα φερμουάρ, ψύχεσαι, στεγνώνεις και πάμε πάλι από την αρχή!
.....................


Οι υπερμαχοι της "γυμνιας" και την "ακρανοσιας" (sic :lol: ) ξεχναν εναν ΠΟΛΥ σημαντικο παραγοντα για το καλοκαιρι. :sick:

Την αφυδατωση !!!


Το κρανος κι ο υπολοιπος εξοπλισμος, κρατανε τον ιδρωτα μας ΠΑΝΩ στο σωμα μας, οπως ακριβως ΠΡΕΠΕΙ.

Με τις (μικρες εστω) εισροες αερα, εξατμιζεται μια μικρη ποσοτητα, τοση ωστε να μας δροσιζει (σε καποιο βαθμο), αλλα και πολυ λιγη ωστε να ΜΗΝ αφυδατωνεται το κορμι μας.

Ενας χωρις εξοπλισμο "δροσιζεται" σιγουρα περισσοτερο, αλλα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα, ξεκιναει στο σωμα του η διαδικασια της αφυδατωσης, που ΔΕΝ ειναι ευκολα αναστρεψιμη! :nono:

Σ' αυτην την διαδικασια, το σωμα μας, αφου απορροφησει τα ευκολοπροσβασιμα υγρα του οργανισμου, αρχιζει να τραβαει νερο απο τους ιστους και τους μυες, δημιουργωντας φθορες, μερικες φορες μαλιστα ανεπανορθωτες! :(

Το να πει καποιος οτι εγω θα σταματαω καθε μια ωρα και θα πινω υγρα, ειναι μεγαλη μ@λ@κια, μιας και σ' ενα εκτεθειμενο σωμα στον ηλιο, την ζεστη και (σχετικες) ταχυτητες ανεμου σιγουρα πανω απο 120 χλμ/ωρα, το σωμα μας εχει μπει στην διαδικασια της αφυδατωσης μεσα στα πρωτα 5-10 λεπτα !!! :winka:


Προς γνωση και συμμορφωση, γι' αυτους που αισθανονται ασχημα που ειναι ιδρωμενοι βγαζοντας μπουφαν και κρανος... :D

zman
21/06/2007, 12:23
Εικονα με αδιαφορο αυξοντα αριθμο και πολυ διαδεδομενη...

" Ειναι το πρωτο Σαββατοκυριακο που εχω τελειως ελευθερο απο τη δουλεια και με καλο καιρο. Ειναι μονο μερικες εβδομαδες απο τοτε που πηρα το μεγαλο διπλωμα και μαζι το ονειρο ζωης μου, το ολοκαινουριο super sport χιλιαρι μου. Στην αρχη με τρομαζε το γκαζι του, γρηγορα ομως συνηθισα και νομιζω οτι εχω εξηκειωθει αρκετα μαζι του για μια σβελτη βολτα. Ευκαιρια να δοκιμασω και το νεο εξοπλισμο μου, το παλιο κρανος μου ειπαν οτι δεν ειναι αρκετα αεροδυναμικο και βγαζει θορυβο στα πολλα. Πηρα και στενη μονοκομματη φορμα με επιγονατιδες που θα χρησιμοποιω και στα track days. Μοιαζει με αυτη που φορουσε ο Ghost Rider, τι video ηταν αυτο, δεν θα το ξεχασω ποτε στη γιγαντοοθονη της εκθεσης μοτοσυκλετας το 2005. Τοτε ημουν ακομα μικρος για να παρω αυτη τη ηχανη, τωρα ομως...
Ευτυχως το Ζ μου δεν πηγαινε και λιγα με τα πειραγματα που του ειχαν κανει στο συνεργειο. Εχω συνηθισει λιγο την ταχυτητα, σιγουρα περισσοτερο απο τους υπολοιπους της ηλικιας μου.
Ξεκιναω απο το σπιτι και μετα απο λιγο ειμαι στην Εθνικη. Ολα μοιαζουν να κινουνται πιο αργα εκει. Πηγαινω ανετα με 140-150 και το μοτερ των 180 ιππων ισα που δουλευει. Στα δευτερα διοδια με περναει μια παρεα με super sport. Τρομαξα, επρεπε να πηγαινουν τουλαχιστον με 230.
Τους βλεπω να ξεμακραινουν στην ατελειωτη ευθεια. Τι στην ευχη, 160 εχει η δευτερα μου, ας δουμε λιγο αν ελεγε αληθεια ο πωλητης οτι με αυτο το κρανος τη φορμα και το μηχανακι δεν θα καταλαβαινω τιποτα ουτε στα 300. Ανοιγω σιγα σιγα με 6η και τα χιλιομετρα ανεβαινουν κατα βουληση. Πηγαινω με 200 σταθερα, η χαρα μου ειναι απεριγραπτη, το μηχανακι ειναι ακλονητο και δεν νιωθω την παραμικρη ανησυχια. Κοβω λιγο οταν περναω αυτοκινητα, ευτυχως δεν εχει ακομα πολυ κινηση και η αριστερη ειναι αδεια. Φτανω στη λιμνη, το οριο ειναι 90, μα καλα ηλιθιοι ειναι; Αφου μπαινω με 150-180 και δεν τρεχει τιποτα. Αν ηξερα να το πηγαινω οπως οι προηγουμενοι θα μπορουσα να μπω με 200+ και παλι να εχω περιθωριο για διορθωσεις. Γρηγορα να περασω το ΙΧ μπροστα μου πριν φτασει το αργο φορτηγο και να πλασαριστω για τις κατηφορικες. Γαμωτο, βγαζει φλας και προσπερναει, δεν προλαβε να με δει; Ευτυχως ανοιγομαι λιγο και του περναω ξυστα, θα γειρω λιγο ακομα και θα την βγαλω τη δεξια τη στροφη. Ωχ γιατι γλυστραει ξαφνικα το μπροστινο; Μηπως ειναι κρυο στην ακρη του πελματος το ελαστικο; Οχι ρε γαμωτο θα σκασω στον τοιχο...
...............

Εχω ενα κενο στη μνημη μου μερικων δευτερολεπτων. Μαλλον χτυπησα το διαχωριστικο με 180 και βρεθηκα στην ασφαλτο. Δεν νιωθω ομως κανενα πονο. Κοιταω απο ψηλα τωρα το δρομο και βλεπω κοσμο και αυτοκινητα σταματημενα να κοιτανε κατω απο το φορτηγο. Ο οδηγος του κλαιει στην ακρη του δρομου. Το ΙΧ ειναι κομμενο στα δυο. Επεσε πανω μου και με το φρεναρισμα επεσε πανω και στους δυο το φορτηγο. Ολοι νεκροι. Το σωμα μου διαμελισμενο κατω απο τις ροδες και τις λαμαρινες. Αν πηγαινα λιγο πιο σιγα δεν θα συνεβαινε τιποτα... Αλλα αφου ενιωθα τοσο ωραια και τοσο ασφαλης... Ολα εμοιαζαν τελεια...
Γιατι;

PanVas
21/06/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Εικονα με αδιαφορο αυξοντα αριθμο και πολυ διαδεδομενη...

" Ειναι το πρωτο Σαββατοκυριακο που εχω τελειως ελευθερο απο τη δουλεια και με καλο καιρο. Ειναι μονο μερικες εβδομαδες απο τοτε που πηρα το μεγαλο διπλωμα και μαζι το ονειρο ζωης μου, το ολοκαινουριο super sport χιλιαρι μου....

////
////////
////////////

Φτανω στη λιμνη, το οριο ειναι 90, μα καλα ηλιθιοι ειναι; Αφου μπαινω με 150-180 και δεν τρεχει τιποτα. Αν ηξερα να το πηγαινω οπως οι προηγουμενοι ....

///////////
////////
////

Γιατι;

Γιατί;
:a26: :a38:



:wave2:

zireous
23/06/2007, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zman
Εικονα με αδιαφορο αυξοντα αριθμο και πολυ διαδεδομενη...

" Ειναι το πρωτο Σαββατοκυριακο που εχω τελειως ελευθερο απο τη δουλεια και με καλο καιρο. Ειναι μονο μερικες εβδομαδες απο τοτε που πηρα το μεγαλο διπλωμα και μαζι το ονειρο ζωης μου, το ολοκαινουριο super sport χιλιαρι μου. Στην αρχη με τρομαζε το γκαζι του, γρηγορα ομως συνηθισα και νομιζω οτι εχω εξηκειωθει αρκετα μαζι του για μια σβελτη βολτα. Ευκαιρια να δοκιμασω και το νεο εξοπλισμο μου, το παλιο κρανος μου ειπαν οτι δεν ειναι αρκετα αεροδυναμικο και βγαζει θορυβο στα πολλα. Πηρα και στενη μονοκομματη φορμα με επιγονατιδες που θα χρησιμοποιω και στα track days. Μοιαζει με αυτη που φορουσε ο Ghost Rider, τι video ηταν αυτο, δεν θα το ξεχασω ποτε στη γιγαντοοθονη της εκθεσης μοτοσυκλετας το 2005. Τοτε ημουν ακομα μικρος για να παρω αυτη τη ηχανη, τωρα ομως...
Ευτυχως το Ζ μου δεν πηγαινε και λιγα με τα πειραγματα που του ειχαν κανει στο συνεργειο. Εχω συνηθισει λιγο την ταχυτητα, σιγουρα περισσοτερο απο τους υπολοιπους της ηλικιας μου.
Ξεκιναω απο το σπιτι και μετα απο λιγο ειμαι στην Εθνικη. Ολα μοιαζουν να κινουνται πιο αργα εκει. Πηγαινω ανετα με 140-150 και το μοτερ των 180 ιππων ισα που δουλευει. Στα δευτερα διοδια με περναει μια παρεα με super sport. Τρομαξα, επρεπε να πηγαινουν τουλαχιστον με 230.
Τους βλεπω να ξεμακραινουν στην ατελειωτη ευθεια. Τι στην ευχη, 160 εχει η δευτερα μου, ας δουμε λιγο αν ελεγε αληθεια ο πωλητης οτι με αυτο το κρανος τη φορμα και το μηχανακι δεν θα καταλαβαινω τιποτα ουτε στα 300. Ανοιγω σιγα σιγα με 6η και τα χιλιομετρα ανεβαινουν κατα βουληση. Πηγαινω με 200 σταθερα, η χαρα μου ειναι απεριγραπτη, το μηχανακι ειναι ακλονητο και δεν νιωθω την παραμικρη ανησυχια. Κοβω λιγο οταν περναω αυτοκινητα, ευτυχως δεν εχει ακομα πολυ κινηση και η αριστερη ειναι αδεια. Φτανω στη λιμνη, το οριο ειναι 90, μα καλα ηλιθιοι ειναι; Αφου μπαινω με 150-180 και δεν τρεχει τιποτα. Αν ηξερα να το πηγαινω οπως οι προηγουμενοι θα μπορουσα να μπω με 200+ και παλι να εχω περιθωριο για διορθωσεις. Γρηγορα να περασω το ΙΧ μπροστα μου πριν φτασει το αργο φορτηγο και να πλασαριστω για τις κατηφορικες. Γαμωτο, βγαζει φλας και προσπερναει, δεν προλαβε να με δει; Ευτυχως ανοιγομαι λιγο και του περναω ξυστα, θα γειρω λιγο ακομα και θα την βγαλω τη δεξια τη στροφη. Ωχ γιατι γλυστραει ξαφνικα το μπροστινο; Μηπως ειναι κρυο στην ακρη του πελματος το ελαστικο; Οχι ρε γαμωτο θα σκασω στον τοιχο...
...............

Εχω ενα κενο στη μνημη μου μερικων δευτερολεπτων. Μαλλον χτυπησα το διαχωριστικο με 180 και βρεθηκα στην ασφαλτο. Δεν νιωθω ομως κανενα πονο. Κοιταω απο ψηλα τωρα το δρομο και βλεπω κοσμο και αυτοκινητα σταματημενα να κοιτανε κατω απο το φορτηγο. Ο οδηγος του κλαιει στην ακρη του δρομου. Το ΙΧ ειναι κομμενο στα δυο. Επεσε πανω μου και με το φρεναρισμα επεσε πανω και στους δυο το φορτηγο. Ολοι νεκροι. Το σωμα μου διαμελισμενο κατω απο τις ροδες και τις λαμαρινες. Αν πηγαινα λιγο πιο σιγα δεν θα συνεβαινε τιποτα... Αλλα αφου ενιωθα τοσο ωραια και τοσο ασφαλης... Ολα εμοιαζαν τελεια...
Γιατι;

Δε περίμενα να το πω τόσο σύντομα, αλλά έχεις δίκιο -εύκολα συνηθίζεις τη ταχύτητα, δύσκολα το να πηγαίνεις σωστά στη κίνηση.

Άλλο όμως λέει το πρώτο ποστ, και άλλο λες εσύ, κόβω λίγο ύποπτη την κίνησή σου να το βάλεις έτσι, εδώ (αλλά καλοκαίρι είναι τι να πεις).

symvoulos
23/06/2007, 12:56
οποτε βλεπω post απο την γιαγια αρκουδα ειμαι σιγουρος οτι θα
πει κατι που θα βοηθησει ολους μας....
μακαρι να ειμασταν ολοι ετσι....
γιαγια αρκουδα ευχαριστω και επετρεψε μου να βαλω τις ιστοριουλες
σου στον πινακα ανακινωσεων της δουλιας μου:a19: :a20: :wave2:

alx255
30/06/2007, 12:27
γιαγια αρκουδα εισαι ωραιος:D

Meni0s
16/07/2007, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Με λίγες και απλές κουβεντούλες εκφράζεις όλον τον Κ.Ο.Κ και τους κανόνες σωστής οδικής συμπεριφοράς



Παιδεια νομιζω την λενε...

Χαιρομαι πολυ οταν διαβαζω τετοια υγιει και ουσιωδη θεματα

:a19: :a19: :a19: :a23:

Dimos35
18/07/2007, 18:56
Τώρα άμα πω ότι ένας από τους βασικούς λόγους που έκανα εγγραφή είναι απλά για να σχολιάσω το post αυτό τι θα πείτε;

Ένα πολύ μεγάλο μπράβο και ταυτόχρονα ένα μεγάλο ευχαριστώ στη γιαγιά αρκούδα!

kalesin
10/10/2007, 00:57
up

up


κ παλι up



:beer: :beer: :beer:

DimChios
10/10/2007, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
up

up


κ παλι up



:beer: :beer: :beer:



:a10: Γιατι δεν το ειχα δει!

ΓΙΑΓΙΑ, :beer: :beer: :beer:

apav
10/10/2007, 11:18
:a23: :a23: :a23:

Aitherobamwn
10/10/2007, 14:16
Σκέψεις συνετές σκέψεις σοφές σκέψεις που σώζουν ζωές οταν γίνονται πρίν την τέλεση των πράξεων που σε κάνουνε να προχωράς σε ένα επόμενο επίπεδο.

CIRUS
10/10/2007, 14:54
:a19: :a19: ΚΑΙ :a18: ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΤΩΡΑ!!!

Fireball400
14/10/2007, 00:12
Απλά:a18: που μας υπενθύμισες την πραγματικότητα που μας περιβάλλει...

Dimos35
23/06/2008, 11:36
Up!!!
Ένα υπέροχο κείμενο που όποιος δεν το έχει διαβάσει ας του ρίξει οπωσδήποτε μια ματιά.:)

Gandalf dr685sm
23/06/2008, 11:59
το UP είναι λίγο που λες...

Γεία σου ρε Γιώργο με τα ωραία κείμενα σου.. μακάρι να είχαμε όλοι ενα δράμι μυαλό παραπάνω και να κάναμε βίωμα όσα έχεις βάλει σαν οράματα κράνους και ζώνης εδώ.

Gandalf