PDA

View Full Version : Αντιπροσωπεία - Εισαγωγείς Shoei στην Ελλάδα;



zireous
15/06/2007, 21:21
Θέλω να ψάξω τιμές χονδρικής καί για κράνη καί για αντ/κά για κράνη Shoei στην Ελλάδα -μπορεί και να ασχοληθώ και να αρχίσω να πουλάω φτηνά άμα μου τη δώσει κιόλας.


Όποιος ξέρει κάτι γύρω από το θέμα (ο γκούκλης στα ®® του), και αδειάζει ας ποστάρει.


Θυμίζω ότι το θέμα δεν έχει να κάνει με τις αναπαραγωγικές τεχνικές των πιγκουίνων υπό αιχμαλωσία (που σημαίνει σπαμάρετε αλλού), είναι:

Αντιπροσωπεία - Εισαγωγείς Shoei στην Ελλάδα;

MikeG
15/06/2007, 22:10
Από όσο ξέρω την αντιπροσωπία στην Ελλάδα της Shoei την έχει ο Τζωρτζόπουλος.
Μακάρι να τα καταφέρεις.

:wave2:

zireous
17/06/2007, 03:28
Έχει ακούσει κανένας τίποτα για άλλους εισαγωγείς;

Ζεύκας
17/06/2007, 04:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Έχει ακούσει κανένας τίποτα για άλλους εισαγωγείς;

Shoei έχει κ άλλο ένα μαγαζί στην Καλιρρόης παραδίπλα του Hellinstore αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες...

Επισής φέρνει κ η γνωστή-άγνωστη αποθήκη στην Ηλιούπολη.

pissaman
17/06/2007, 07:05
Ο αντιπρόσωπος είναι ο Τζορτζώπουλος.
Στέλνουν και οι δίκυκλος, ο louis.de & motocard.com
Τις καλύτερες τιμές τις έχει ο j-helmet.com
:beer:

schumacher_
17/06/2007, 10:19
Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δε νομίζω ότι είναι ποιοί φέρνουν Shoei στην Ελλάδα, ή ποιοί στέλνουν (j-helmet, motocard κλπ) αλλά το ποιός είναι αντιπρόσωπος. Για την Ελλάδα, όπως αναφέρεται και στο site του, αποκλειστικός αντιπρόσωπος είναι ο Τζωρτζόπουλος.


Η Ι.ΤΖΩΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΕΠΕ Εισάγει αποκλειστικά και διαθέτει στην ελληνική αγορά τα προϊόντα των εταιρειών

SHOEI ,FM (κράνη)...

Link: http://www.tzortzopoulos.gr

pissaman
17/06/2007, 15:01
Προφανώς τον ενδιαφέρει πως μπορεί να πάρει ποιο φτηνά! ;):smokin:

zireous
17/06/2007, 19:06
Δεν με ενδιαφέρει το πως θα πάρω φτηνά ένα κράνος για μένα (το xr-1000 πχ -σε μονόχρωμο-, το είχα βρει καινούριο στα 270 ευρά από ebay παλιότερα, για μένα δεν έχει νόημα να πάρω άλλο ένα από εδώ ακριβότερα).

Με ενδιαφέρει να δώ τα περιθώρια που υπάρχουν ώστε να κάνω χάρη σε κάνα δυο φίλους που θέλουν μεν φτηνά ένα shoei, και ταυτόχρονα τη κάλυψη της αντιπροσωπίας σε θέματα εγγύησης και αντ/κών.


Δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να κάνω αυτό που λέω στο παραπάνω ποστ -ειδικά άμα σκεφτείς ότι ελάχιστοι εδώ που είμαι τα σκάνε για καλά κράνη, και ότι από πρώτη επαφή με τον Τζωρτζόπουλο η χονδρική είναι στο 20% της λιανικής -και υπάρχουν και μια σειρά προβλήματα πχ μεταφορικά να επιβαρύνουν κάποιον που θέλει να κάνει αυτή τη δουλειά για κάνα δυο φίλους και για τη ψυχή της μάνας του (ζωντανή είναι)... :lol:

raistlin
17/06/2007, 19:10
Ξέρεις κανείς ποιος φέρνει τα KBC στην Ελλάδα?

byron
17/06/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από raistlin
Ξέρεις κανείς ποιος φέρνει τα KBC στην Ελλάδα?

Η Ηλιοφίλ (http://www.eliofil.gr/kbc_main.htm) (Trriumph, Spyke)

raistlin
17/06/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Η Ηλιοφίλ (http://www.eliofil.gr/kbc_main.htm) (Trriumph, Spyke)

Thx :beer:

zireous
19/06/2007, 09:57
Τελικά μου είπαν ότι δεν δίνουν έκπτωση από τον Τζωρτζόπουλο, και ότι για ένα μονόχρωμο XR-1000 η τιμή είναι ίδια με τη λιανική: 395 ευρά.

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το θέμα άλλο.


Προτείνω να ψάξετε σε άλλα μέρη για τα συγκεκριμένα κράνη, έχουν αναφερθεί αρκετά, καί εδώ καί σε άλλα ποστ.

schumacher_
19/06/2007, 23:16
Λίγο αφελής η ερώτησή μου, αλλά δε γίνεται κάποιος να επικοινωνήσει π.χ άμεσα με κάποια εταιρεία και να συμφωνήσει για κάποιο τρόπο εισαγωγής προϊόντων, ανεξάρτητα από τον επίσημο εισαγωγέα?

Φαντάζομαι ότι ο επίσημος εισαγωγέας είναι κάτι και σαν εκπρόσωπος της κάθε εταιρείας στην εκάστοτε χώρα, οπότε ακόμα και αν επικοινωνήσει κάποιος με την εταιρεία άμεσα, αυτοί θα τον παραπέμψουν στον αντίστοιχο εισαγωγέα/αντιπρόσωπο... Απλά θέλω να το επιβεβαιώσω, αν ξέρει κάποιος σίγουρα

:beer:

Nik0s
19/06/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Φαντάζομαι ότι ο επίσημος εισαγωγέας είναι κάτι και σαν εκπρόσωπος της κάθε εταιρείας στην εκάστοτε χώρα, οπότε ακόμα και αν επικοινωνήσει κάποιος με την εταιρεία άμεσα, αυτοί θα τον παραπέμψουν στον αντίστοιχο εισαγωγέα/αντιπρόσωπο... Απλά θέλω να το επιβεβαιώσω, αν ξέρει κάποιος σίγουρα

:beer:

Έτσι είναι
:winka:

Lazio
20/06/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Λίγο αφελής η ερώτησή μου, αλλά δε γίνεται κάποιος να επικοινωνήσει π.χ άμεσα με κάποια εταιρεία και να συμφωνήσει για κάποιο τρόπο εισαγωγής προϊόντων, ανεξάρτητα από τον επίσημο εισαγωγέα?

Φαντάζομαι ότι ο επίσημος εισαγωγέας είναι κάτι και σαν εκπρόσωπος της κάθε εταιρείας στην εκάστοτε χώρα, οπότε ακόμα και αν επικοινωνήσει κάποιος με την εταιρεία άμεσα, αυτοί θα τον παραπέμψουν στον αντίστοιχο εισαγωγέα/αντιπρόσωπο... Απλά θέλω να το επιβεβαιώσω, αν ξέρει κάποιος σίγουρα

:beer:


Κατα 95% σε στελνουν στον αντιπροσωπο εισαγωγεα χωρις μα μου του .... σου :wave2:

mizz
20/06/2007, 15:22
παιδιά έχω μια απορία:
κοιτάω j-helmet βλέπω τα x-spirit περίπου στα 450 ευρώ
εγώ όμως δεν θέλω x-spirit, θέλω XR-1000 που είναι η μεσαία κατηγορία απ'ότι έχω καταλάβει βάση τιμών από άλλα site, αλλά το j-helmet δεν έχει τέτοια
πάω λοιπόν και βλέπω motocard 390 ευρώ το XR-1000 που θέλω, 60 ευρώ κάτω από τα x-spirit (αφήνουμε τα μεταφορικά εκτός αυτή τη στιγμή)
και κοιτάω και τον Έλληνα και ντάξει εκεί είναι να βάζεις τα γέλια, από 800 που είναι τα X-spirit πάει στα 500 για XR-1000...
Και η απορία μου είναι η εξής: αξίζει να αγοράσει κάποιος XR-1000 ή να πάει για X-Spirit εκτός βέβαια και αν υπάρχουν αντίστοιχες καλές τιμές για τα XR-1000 από ebay όπου δεν έχω ψάξει ακόμα

schumacher_
20/06/2007, 22:19
Από ebay (από τα γνωστά μέρη) με μεταφορικά μαζί, το XR-1000 (RF-1000 όπως λέγεται στο Αμέρικα) θα σου βγει κάτι λιγότερο από 350?... Προσωπικά, θα επέλεγα X-Spirit με 450? από γιαπωνία... Αλλά ας μην συνεχιστεί το θέμα εδώ, γιατί είναι λίγο άσχετο και υπάρχουν ήδη αμέτρητες συζητήσεις για κράνη και αγορές απ' έξω...


:beer:

zireous
20/06/2007, 22:30
Πριν πάρεις, περίμενε να έρθει το καινούριο XR-1000 (RF-1000 στο Αμέρικα) που έχω παραγγείλει κάτι μέρες, θα πάθεις τη πλάκα σου με τη διαφορά τιμής...


Φυσικά είναι μονόχρωμο. Μία απλή αναζήτηση βγάζει 2 απαντήσεις στο ebay, και αν και εγώ τους τάραξα στις ερωτήσεις, πριν πω άλλα θα περιμένω να έρθει...

ουπς, τώρα είδα ότι τα μισά τα είπε ο schumacher, η τιμή είναι πολύ πιο κάτω πάντως...

:beer:

Ζεύκας
21/06/2007, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous Πριν πάρεις, περίμενε να έρθει το καινούριο XR-1000 (RF-1000 στο Αμέρικα)

ώπα όταν λες καινούριο τι εννοάς?

zireous
21/06/2007, 10:56
Εννοώ brand new -αλλιώς θα τους κόψω το κώλο.

byron
21/06/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
π, 60 ευρώ κάτω από τα x-spirit (αφήνουμε τα μεταφορικά εκτός αυτή τη στιγμή)


ο jhelmet, πάντως δεν βάζει μεταφορικά. Στην τιμή που γράφει συμπεριλαμβάνονται και αυτά :wave2:

LALARILALO
01/07/2007, 00:26
:bigcry: ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ Χr 1000 AΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΑ 320 ΕΟΥΡΟ ΚΟΜΠΛΕ.ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΛΗΞΗ ΖΥΓΙΖΕΙ 140 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΛΟΓΩ(ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ?) ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ.ΚΑΤΑ ΤΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

schumacher_
02/07/2007, 14:32
Προς τι το ":bawl: " και η απογοήτευση??

LALARILALO
03/07/2007, 20:00
απλα επειδη ηδη φορουσα χr 1000 του τζωρτζοπουλου(το οποιο καταστραφηκε σωζωντας το κεφαλι μου) το αμερικανικο μου επεσε λιγο βαρυ.παρεπιπτοντως ξερει καποιος γιατι ειναι βαρυτερο και αν οι αμερικανοι εχουν αυστηροτερες προδιαγραφες¨?:wave2:

zireous
06/07/2007, 11:19
LALARILALO, οι προδιαγραφές που ισχύουν τώρα στα κράνη από Αμερική πάντως λέγονται Snell, αν θέλεις να το ψάξεις (πχ γκούγκλισε το).