PDA

View Full Version : Cbf 600s 'h Cbf 1000s ?



Panos82gr
16/06/2007, 16:49
Εχω παρει την αποφαση να αγορασω το cbf. Το μονο που δε μπορω να διαλεξω ακομα ειναι αν θα παρω το 1000 η το 600. Οδιγάω περιπου ενα χρονο ενα f650gs και δεν εχω μεγαλη εμπειρια στη street κατηγορια. Αυτο που θελω να μαθω κυριος ειναι αν το 1000 οδειγιετε ευκολα απο ενα καινουργιο σχετικα αναβάτη και αν αξιζει η αγορα του σε σχεση με το 600.

Δεχτες ολες οι γνωμες :) :beer:

ronin1
17/06/2007, 00:47
παρε το 1000 ρε φιλε..

με 2000 πανω, θα εχεις περισσοτερο γκαζι, περισσοτερη ροπη...μεγαλυτερη ανεση στα ταξιδια..

ψεκασμο κτλ κτλ...

δεν το εχω το μοτο..ας πουν κ οι εχοντες την αποψη τους...

οδηγας μοτο, μην το φοβασαι...σιγα..

revenger
18/06/2007, 00:48
:wave2:
+ 1000

el_hymador
18/06/2007, 00:52
+1000 για το 1000

makis206
18/06/2007, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Δεχτες ολες οι γνωμες :) :beer:

Σε ποιο μέρος της Ελλάδας βρίσκεσαι Πάνο ; Αν για παράδειγμα μένεις στη Ρόδο θα σου πέσει μεγάλο και βαρύ το 1000άρι..:winka:

Σκέψου και κάτι άλλο που θα σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

Πόσες φορές κάνεις μεγάλο ταξίδι μέσα σ'ένα χρόνο ; Τι φορτώνεις στο μηχανάκι για να κάνεις το κάθε σου ταξίδι ;

Σκέψου τα και υπολόγισέ τα βάση και αυτού λοιπόν.

Το 1000άρι εννοείται πως είναι πιο βαρύ, πιο άνετο στο ταξίδι, πιο ροπάτο και πιο εύχρηστο γενικότερα στσ ταξίδια και στις μεγάλες αποστάσεις, είναι πολύ πιο δύσχρηστο όμως στις καθημερινές μετακινήσεις μέσα στην πόλη.

Το 600άρι πάλι θα σε πάει ανετότατα σε όλη την Ελλάδα αρκετά φορτωμένο, ταξιδεύει άνετα με 160-170χλμ, είναι σταθερότατο ακόμα και κοντά στην τελική του αλλά θα σε βολέψει περισσότερο και μέσα στις αστικές μετακινήσεις.

Εμφανησιακά και γενικότερα για να το πω καλύτερα εγώ προτιμώ το 1000άρι αλλά στην Κρήτη που βρίσκομαι και τα ταξίδια μου που πολύ σπάνια θα με βγάλουν απ'το νησί με πείθουν ότι θα ήταν για μένα μια λάθος επιλογή όταν το 600άρι με καλύβει απόλυτα, οι αποστάσεις μου που στο μάξιμουμ φτάνουν τα 1000 χλμ σ'ένα ΣΚ μέσα με αρκετό φόρτωμα και συνεπιβάτη δεν κουράζουν το CBF-600 ούτε στο ελάχιστο ! Ποιος ο λόγος λοιπόν να πάω στο 1000άρι ; Μόνο για να το καμαρώνω ;

Το 600άρι είναι ικανότατο να σου προσφέρει ότι και το 1000άρι με λίγα λόγια αλλά με μία διαφορά ανάμεσα στα δυο.

Το 1000 πολύ πιο άνετα στα ταξίδια
Το 600 πιο άνετα στη γενικότερη χρήση του

Εσύ είσαι αυτός που γνωρίζει περισσότερο τις ανάγκες σου, κάνε αυτό που θα σε καλύψει στο μεγαλύτερο μέρος των χιλιομέτρων που διαννύεις με τη μοτοσυκλέτα σου.


:beer:

Panos82gr
18/06/2007, 12:12
Πιστευω πως το 600 θα μου φανει πιο χρησιμο μετα απο αυτα που μου ειπες μακη, μιας και δεν πσαχνομαι για το τρελο βρομογκαζο αλλα για κατι που θα ευχαριεστιεμε και θα με βολεβει μεσα και εξω απο την αθηνα στις μετακινησεις μου. Το 1000αρι παντως εχει τρελλη τεχνολογια πανω ^^

makis206
18/06/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Το 1000αρι παντως εχει τρελλη τεχνολογια πανω ^^

Σαφώς και είναι ανώτερο μηχανάκι απ'ότι το 600άρι, σε όλα του θά'λεγα !

Απλώς είναι λίγο πιο δύσχρηστο στην καθημερινότητα.:winka:

Να ξέρεις πως με το 600άρι θα έχεις την ίδια περίπου ευχρηστία που είχες με το GS αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν θα μπορείς να κάνεις παιχνίδι με το χώμα, θα μπορείς όμως να το φορτώνεις με τον ίδιο τρόπο και να ταξιδεύεις μαζί του το ίδιο άνετα για σένα και πολύ πιο άνετα και ξεκούραστα για το τετρακύλινδρο μοτέρ του !

Με λίγα λόγια το 600άρι είναι λίγο πιο πολύ "μέσα σε όλα" που λένε.

:beer:

Sabre
18/06/2007, 12:40
Με το 1000αρι θα έχεις ροπές σε όλο το φάσμα της λειτουργείας του κινητήρα είτε αυτό λέγεται πόλη* είτε λέγεται ταξίδι (όπου το 1000αρι διαπρέπει)
Κατά τα άλλα αν τα έχεις τα γκαφρά χτύπα το μεγάλο αδερφό για να πατάς τα 600αρια με 2α! :D


δις ις ε Ζμπαμ μεσαντζ:
*πληροφορίες αναφέρουν ότι βγάζει ζέστη το μοτέρ μέσα στην κίνηση και πιθανόν να κάψει ευαίσθητα (προσωπικά) δεδομένα και σημεία.:lol:

*update αν δέν κυκλοφορείς με σορτσάκι/σώβρακο/παντούφλα/δικτυωτό καλτσόν (ΜΟΝΟ) δέν θα έχεις πρόβλημα να καείς! :lol:
Εντ οφ Ζμπαμ μεσαντζ

Κατα τα άλλα είναι θέμα τσέπης και το γεγονός ότι μπορείς να πάρεις ένα διαμάντι μοτέρ με πολή ροπή και αξιόλογη τελική (200+....τεσπά - θα μας την πέσουν οι μέτοχοι της ακατανόμαστης εταιρείας με χρώμα το σαμιαμιδί)
αντί του "μικρού" του αδερφού που κάνει όλα τα παραπάνω και συμφέρει...αλλά άλλο το 1000 άλλο το 600 (sic).
Στο είπα ότι βγαίνει και στο υπέροχο χρώμα bombay orange? :D
Μην γελάτε ρεεεεεε!

:beer: :wave2:

javaneze
18/06/2007, 13:43
Το 1000 για τον ψεκασμο και το ABS+CBS και επειδη δεν ειναι τοσο πολυστροφο οσο το 600.

Λογικα λογω μεγαλυτερης ροπης αλλα και ψεκασμου, το 1000 θα ειναι και πιο οικονομικο.

Τελος γιατι ειναι πολυ πιο ομορφο με 2 εξατμισεις αντι μονης.

xristos cbf
18/06/2007, 15:19
Θα συμφωνήσω με τον Sabre , αν έχεις τα χρήματα πάρε το 1000, δύσκολα θα σε απασχολήσουν άλλα μηχανάκια μετά την αγορά του. :beer: :wave2:

ronin1
18/06/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Με το 1000αρι θα έχεις ροπές σε όλο το φάσμα της λειτουργείας του κινητήρα είτε αυτό λέγεται πόλη* είτε λέγεται ταξίδι (όπου το 1000αρι διαπρέπει)
Κατά τα άλλα αν τα έχεις τα γκαφρά χτύπα το μεγάλο αδερφό για να πατάς τα 600αρια με 2α! :D


δις ις ε Ζμπαμ μεσαντζ:
*πληροφορίες αναφέρουν ότι βγάζει ζέστη το μοτέρ μέσα στην κίνηση και πιθανόν να κάψει ευαίσθητα (προσωπικά) δεδομένα και σημεία.:lol:

*update αν δέν κυκλοφορείς με σορτσάκι/σώβρακο/παντούφλα/δικτυωτό καλτσόν (ΜΟΝΟ) δέν θα έχεις πρόβλημα να καείς! :lol:
Εντ οφ Ζμπαμ μεσαντζ

Κατα τα άλλα είναι θέμα τσέπης και το γεγονός ότι μπορείς να πάρεις ένα διαμάντι μοτέρ με πολή ροπή και αξιόλογη τελική (200+....τεσπά - θα μας την πέσουν οι μέτοχοι της ακατανόμαστης εταιρείας με χρώμα το σαμιαμιδί)
αντί του "μικρού" του αδερφού που κάνει όλα τα παραπάνω και συμφέρει...αλλά άλλο το 1000 άλλο το 600 (sic).
Στο είπα ότι βγαίνει και στο υπέροχο χρώμα bombay orange? :D
Μην γελάτε ρεεεεεε!

:beer: :wave2:


:lol: :rotflmao:

αυτό που λεει ο φιλος με τη ζεστη ναι..πρεπει να το προσεξεις..παρε κ ενα κλιματιστικο μαζι να δροσιζεσαι...:lol: :rotflmao: