PDA

View Full Version : Φρεσκα λαστιχα



cbanthropos
15/09/2004, 08:33
Αλλαξα εχθες τα λαστιχα μου. Ειχα Michelin Macadam 50, και εβαλα Bridgestone BT090. Μολις εκανα το πρωτο χιλιομετρο μου εκανε εντυπωση το πιο ελαφρυ τιμονι, και το γεγονος οτι η μηχανη πλαγιαζει πιο ευκολα στις στροφες. Σχεδον απο μονη της. (ειναι σαφως πιο σπορ το BT090)
Χαλαρο στρωσιματακι στην Αττικη οδο επειτα απο υποδειξη του φιλου Paladin και το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο! Αλλη μηχανη!
Το κρατημα ειναι τελειο ακομα και σε γυαλιστερο δρομο..
:smilea:

periklisk
15/09/2004, 08:40
Ωραία τα 090 τα είχα στο ZXR!

Άντε με γειά! Πήγες τελικά στο Μήτσο?

ruyjin
15/09/2004, 08:57
ρε συ Δημητρη θα αλλαξω λαστιχα τον αλλο μηνα.
Τι αλλα λαστιχα κοιταξες εκτος απο αυτο που εβαλες;
αυτο ειναι μαλακο ειπες;
γιατι εγω ελεγα να μην βαλω πολυ μαλακο, ελεγα για κατι ποιο touring(σκληρο)...

ruyjin
15/09/2004, 09:05
...ααα και ποσο πηγε το "μαλι";;;;;

cbanthropos
15/09/2004, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Ωραία τα 090 τα είχα στο ZXR!

Άντε με γειά! Πήγες τελικά στο Μήτσο?

Ναι, στο Μητσο πηγα και επαθα πλακα. Ειναι πολυ εξυπηρετικος, καλος μαστορας και καλος ανθρωπος.
Ευχαριστω πολυ Περικλη..

cbanthropos
15/09/2004, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ρε συ Δημητρη θα αλλαξω λαστιχα τον αλλο μηνα.
Τι αλλα λαστιχα κοιταξες εκτος απο αυτο που εβαλες;
αυτο ειναι μαλακο ειπες;
γιατι εγω ελεγα να μην βαλω πολυ μαλακο, ελεγα για κατι ποιο touring(σκληρο)...

Νασο, ειναι αρκετα μαλακο, αλλα η αληθεια ειναι δεν ξερω ποσο μαλακο ειναι. Δεν ξερω δηλαδη ποσο γρηγορα θα τελειωσει.

Υπαρχει και το ΒΤ92 που πρεπει να ειναι πανω κατω τα ιδιο, αλλα μου μοιαζει πιο 'βροχολαστιχο'´ γιατι εχει πιο πολλα λουκια.
Και υπαρχει και το ΒΤ45 που ειναι γενικης χρησης και οδηγησης. Απ'οσο ξερω δεν ειναι radial το ΒΤ45. Τα radial εχουν λιγοτερη πλευρικη παραμορφωση στο στριψιμο.

Παρε ενα λινκ απο το οποιο κοιταξα τα χαρακτηριστικα πολλων λαστιχων
http://www.troxoservice.gr/bridgestone_moto/bridgestone_sport_sportouring.htm#bt090

Η τιμη ηταν 250ευρω τοποθετημενα και ζυγοσταθμισμενα.

GyPsy
15/09/2004, 10:04
Εγω απο τα ΒΤ δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος,
οταν ειναι καινουργια ειναι αψογα αλλα ενα πρωι
ξυπνας και δεν εχεις λαστιχα!!!
Πεφτει πολυ αποτομα η αποδοση τους.
Αντιθετος ημουν πολυ ευχαριστημενος
με τα Metzeler γενικα σαν εταιρεια...

ruyjin
15/09/2004, 10:07
κι εγω για Μετζελερ ειχα στο μυαλο μου,
απλα κοιταζω κι αλλα...
παντως 250€ ειναι καλα... νομιζα για 300αρα...
οταν θα ειναι αρχες Οκτωβρη θα σε ξαναρωτησω Δημητρη...
ευχαριστω

periklisk
15/09/2004, 10:09
Εγώ είχα βάλει δύο φορές ΒΤ.....

τα 090 μου άρεσαν περισσότερο και για να "χαλάσει" το λάστιχο πέρασε αρκετός καιρός.... πάνω από 1 μιση χρόνο....

Δεν είναι από τα πολύ μαλακά λάστιχα και μπορούν αν δεν κάνεις μπατιλίκια όλη μέρα να σε βγάλουν αρκετά χλμ.....

η σκληρότητά τους δε είναι μεταβλητή. Περισσότερο μαλακό όσο πλαγιάζει το λάστιχο και λιγότερο μαλακό στο κέντρο....

anco
15/09/2004, 16:08
Καλα τα BT-090 τα εχω στο μικρο μου μηχανακι ZXR 400 ζεσταινονται ευκολα , καλη διαρκεια ζωης ακομα και με γρηγορες εκκινησεις και παντηλικια.

Βαζουν την δυναμη κατω ( το δικο μου εχει 72 ιππους στον τροχο )

Το μονο μειονεκτιμα ειναι λιγο αργη γεωμετρεια σε σχεση με τα Michelin Pilot Race που ειχα ( οχι το μοντελο 2 ), εκεινα ηταν super μαλακα εκοβες λαστιχο με το νυχι ( Δυστηχως τα αντικατεστησαν τα Pilot Race 2 αλλα με σκληροτητα H δηλαδη hard ..... κανεις πατιναζ ολη την ωρα θελουν 120+ αλογα )


Γενικα θα μηνεις πολυ ευχαριστημενος.

:wave2:

www.bridgestone-eu.com

anco
15/09/2004, 16:12
Introducing the new BT090 for middle-size bikes. Refined by using the latest technologies from Bridgestone, the BT-090 is perfect for aggressive riding on both circuits and streets. The rigidity of the tyre induces better contact feel in corners, especially for slide control during races. The new compound and pattern offer improved grip and handling in both wet and dry conditions, with better high-speed stability and anti-shimmy performance ensuring a smooth ride.


TECHNICAL INDEX



Compound
High grip compound for middle-size class motorcycles. Maintains high grip level from start to finish regardless of the temperature.

Pattern
New pattern optimises both vertical and horizontal rigidity of the tyre. Less grooves on the tread edge allow for better dry grip and machine control in corners, and more grooves in the centre area leads to better wet performance.

Profile and Pattern effect
Higher rigidity in sidewall area increases grip in corners.
Better slide control for easier "line" tracing. Improved high-speed stability and anti-shimmy for better street-riding performance.

Construction
MSB Kevlar in rear


4527

cbanthropos
16/09/2004, 11:53
Δυο μερες που τα εχω δοκιμασει, και ειναι βεντουζα! Απιστευτο κρατημα.

Μονο που δεν ρωτησα εκει που τα εβαλα, τι πιεση να βαζω. Εσεις ποσο βαζατε ?

periklisk
16/09/2004, 11:59
38 πίσω
32 μπροστά....

αλλά ήταν άλλο μηχανάκι....

cbanthropos
16/09/2004, 12:57
thanx Peri,

θα κοιταξω και ποσο λενε τωρα, και αμα ειναι θα ρωτησω και τον Μητσο αμα περασω.
Αλλα μου φαινεται λογικο το 38,32

ruyjin
16/09/2004, 15:35
εγω βαζω 36-32 Δημητρη
αν θυμαμαι καλα στο τευχος του μοτο που λεει για το SF η πιεση που εδινε ηταν 41-35,
θα κοιταξω και θα σου πω σιγουρα

THEOD
16/09/2004, 17:44
Είναι ωραία η αίσθηση των καινούργιων ελαστικών...

Ας μην είσαι όμως τόσο ενθουσιώδης στις κρίσεις σου.

Το πιθανότερο είναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ λάστιχο να έβαζες θα σου έδινε καλύτερη αίσθηση από τα παλιά που προφανώς ήταν αρκετά φαγωμένα και πολυκαιρισμένα.

Η αξία του ελαστικού και οι δυνατότητές του θα φανούν σε 3-6 μήνες...

Όλα τα καινούργια πάντα φαίνονται καλύτερα σε σχέση με αυτά που αντικαθιστούν

anco
16/09/2004, 22:23
Να δωσο και εγω τις τιμες πιεσης που βαζω στο ZXR 32 εμπρος 36 πισω (34 πισω γρηγορο ζεσταμα).

:wave2:

cbanthropos
17/09/2004, 07:54
Νασο, μετρησα εχθες την πιεση με κρυα λαστιχα και την βρηκα 36,34.
Αρα σωστα τα λες. Και οπως λεει και ο Αντρεας για 34 εμπρος, ειναι και αυτο λογικο. Μαλλον εβαλε 34 στο εμπρος ο μαστορας, για πιο γρηγορο ζεσταμα.
thanx guys.

Νασο πριν βαλεις λαστιχα στο CB, να βρεθουμε για μπυρα να ριξεις μια ματια.

cbanthropos
17/09/2004, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Η αξία του ελαστικού και οι δυνατότητές του θα φανούν σε 3-6 μήνες...


Η αληθεια ειναι αυτη. Σε μερικους μηνες θα δω τι κανουν, και θα εχω την ευκαιρια να τα δω σε βρεγμενο.. :dizzy:

ruyjin
17/09/2004, 10:04
μιλαμε για την αλλη εβδομαδα Δημητρη οκ!!!
ενα βραδακι μετα απο δουλεια κατεβαινουμε πλατεια να τα πουμε οκ!!!!!!!!!!
:beer:

bm_gr
04/10/2004, 16:08
το SF εχω και εγω με τα bt45 (batllax breigestone)τι να σας πω τωρα τα λαστιχα ειναι καινουργια και ψαχνω να τα αλλαξω απλα δεν μου κανει καρδια να σκασω λεφτα για αλλαγη....δεν λεω οταν ειναι ζεστα δεν κρατανε καλα......οοοοοοοοοοταν ζεσταθουν!!!!
απο Ν Σμυρνη Φιλαδεφια που παω καθε μερα ασφαλεια αρχιζω να νιοθω λιγο πριν φτασω....καλα δεν λεμε οτι δεν εχω φρενα μεχρι να ζεσταθουν....Δεν ξερω ειμουν παντα φανατικος της brigestone και σε μηχανη και αμαξι αλλα τωρα εχω αναθεωρισει...
Βεβαια πεζει και το τι μοντελο φορας απλα θα το σκεφτω πολυυυ
να ξανα βαλω brigestone μετα απο αυτα που εχω τωρα!!!Τα λαστιχα απλα αργουν παααρααα πολυ να ζεσταθουν...Αν ξερει κανεις κανα λαστιχο που ζεστενεται σημερα και οχι του χρονου θα σας παρακαλουσα να το πει ευχαριστω που ακουσατε το παραπονο μου....