PDA

View Full Version : Θέρμο-ασπίδα Μπαταρίας από την εξάτμιση !!



kiriakost
17/06/2007, 13:18
Διαπίστωσα ότι η προστατευτική Θέρμο-ασπίδα Μπαταρίας είναι σε κακά χάλια .

Ως υλικό μοιάζει να είναι μια στρώση πίσσας !! (?) έχοντας στην επιφάνεια του αλουμινόχαρτο .

Μια φορά και έναν καιρό, είχα βρει στα μονωτικά υλικά πισσόχαρτο με στρώση αλουμινίου , αλλά ήταν για χρήση ως ηχομονωτικό υλικό για αυτοκίνητα και μεταλλικούς νιπτήρες ( σταματούσε το θόρυβο της σταγόνας) .

Ανησυχώ διότι δεν έχω επάνω στην μηχανή την εξάτμιση της μάνας της , πράγμα που σημαίνει διαφορετικά θερμικά φορτία από τον σύνδεσμο με την εξαγωγή , μέχρι το τελικό κομμάτι .

Το θέμα ειναι σημαντικό , διότι μπορεί να βράζει άσκοπα η μπαταριά περνώντας θερμοκρασία από την σωλήνα της εξάτμισης , βεβαία έχουμε και το κουτί του παπά , που δρα ως ενδιαμέσως , αλλά όπως και να έχει, και αυτό χρειάζεται προστασία .

Σκέφτηκα, εάν δεν έχετε να μου προτείνεται κάτι , να προσαρμόσω ένα πραγματικό αλουμινένιο φύλλο , και να στερεωθεί σε τέσσερα σημεία πάνω στον παπά , με μικρούς αποστάτες .

όποιος έχει κάτι να πει ως ιδέα ... ελεύθερα !! :)



.


93440

kiriakost
19/06/2007, 22:46
Η λυση τελικά δόθηκε βάση της αρχικής μου ιδέας .

ΥΛΙΚΑ
μεταλλικό φύλο αλουμινίου 7Χ12 εκατοστά
δυο πριτσίνια .
λίγη αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψεως

Διαδικασια ,
κοψιμο του φύλλου με ηλεκτρική σέγα ,
τοποθετηση αυτοκόλλητης ταινίας ,
διάτρηση ,
τοποθέτηση των πριτσινιών με τα κεφάλια από μέσα από την βάση μπαταρίας ,
λείανση και των δυο πλευρών από τα πριτσίνια .

Η μόνη δυσκολία που αντιμετώπισα , ήταν οτι τα πριτσίνια δεν ήταν καλής ποιότητας , και δεν κόβονταν ακριβώς στο τελείωμα της επιφάνειας , έπρεπε να τα κόψω με λάμα , για να τα φέρω πρόσωπο.


93729

kiriakost
19/06/2007, 22:46
.


93732

kiriakost
19/06/2007, 22:50
...


93733

KeLeYTiS
19/06/2007, 22:56
Ποσο κοστισε το φυλο αλουμινιου ?

Σε τι μαγαζι βρισκεις τετοια πραγματα σε διαφορετικο παχος ?

Εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω

el_hymador
19/06/2007, 23:02
σωστοστ!

ωραια πατεντια do it your self.

edit............

kiriakost
19/06/2007, 23:12
Μια εύκολη λύση θα ήταν να κοιτάξεις στα καταστήματα , που πουλάνε ηλεκτρονικά υλικά , ζητώντας σασί για πομπό . ;)


Αλλη λύση, είναι να επισκεφτείς έναν αλουμινά , ψάχνοντας για κανένα ρετάλι .

Στα σοβαρά τώρα ... φύλλα αλουμινίου είναι δύσκολο να βρεις , διότι είναι βιομηχανικό υλικό , και είναι σε μεγάλες πλάκες , ασύμφορες προς αγορά και δύσκολες στην μεταχείριση .

Απο μεγέθη , είναι περιορισμένα , τα μόνα που έχω δει είναι τους ενός χιλιοστού και των τεσσάρων χιλιοστών , τίποτα ενδιάμεσο.

Το δικό μου το βρήκα ως ρετάλι . (δωρεάν) ;)

motaba
20/06/2007, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Ποσο κοστισε το φυλο αλουμινιου ?

Σε τι μαγαζι βρισκεις τετοια πραγματα σε διαφορετικο παχος ?

Εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω

Γεια χαρά!!

Λοιπόν αλουμίνια σε οποιεσδήποτε διαστάσεις και πάχος μπορείς να βρείς στο Μοναστηράκι.
Υπάρχει μια βιοτεχνία στο πεζόδρομο που βρίσκεται αριστερά στο τέρμα της Ηφαίστου..

Εκεί έχει κάτι καφέ και στο αριστερό σου χέρι βρίσκεται το μαγαζί..

Φτιάχνει ότι θέλεις και σχεδόν τσάμπα..

:wave2:

KeLeYTiS
20/06/2007, 10:23
να σαι καλα μοταμπα θα το τσεκαρω συντομα :beer: :wave2:

motaba
20/06/2007, 10:31
τπτ..

Αν είναι μπορούμε να κανονίσουμε και κανένα καφεδάκι με τον Tiffoso4ever προς ΣΚ να πάμε μαζί :winka:

:wave2:

periklisk
20/06/2007, 18:49
ωραία πατέντα! :beer:

kiriakost
20/06/2007, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
ωραία πατέντα! :beer:

Στα σίγουρα, η καινούργια μου μπαταριά, θα την εκτιμήσει αφάνταστα . :lol: :beer:



.

jdoohan
22/06/2007, 06:59
Καλη δουλεια.
Θα προτεινα για καλυτερη θερμομονωση να βαλεις μεσα απο το αλουμινιο ενα φυλλο αμιαντοπανο.
Ειμαι το απολυτο θερμομονωτικο.

periklisk
22/06/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdoohan
Καλη δουλεια.
Θα προτεινα για καλυτερη θερμομονωση να βαλεις μεσα απο το αλουμινιο ενα φυλλο αμιαντοπανο.
Ειμαι το απολυτο θερμομονωτικο.

και εξαιρετικά βλαβερό

kiriakost
22/06/2007, 11:14
Αφησα την παλιά θερμο-ασπίδα όπως είχε , και έβαλα από πάνω την φέτα αλουμινίου , πιστεύω ότι έκανα την καλύτερη κίνηση .

Σίγουρα μια φέτα αμιαντόφυλλου , θα ήταν το τέλειο , αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν τέτοια θερμικά φορτία ( στο συγκεκριμένο σημείο) που να απαιτούσαν τέτοια λύση .

Τελος , σκέφτομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη γνήσια εξάτμιση , έτσι ώστε όλοι οι παράγοντες από θέματα θερμοκρασιών , να επιστρέψουν στα φυσιολογικά όρια , βάση του εργοστασιακού σχεδιασμού της μοτοσυκλέτας .


Τωρα , στην μοτοσυκλέτα υπάρχει και μια δεύτερη θερμο-ασπίδα , είναι τοποθετημένη επάνω στο πλαστικό καπάκι ( τμήμα του κουστουμιού ), που καλύπτει μέρος της εξάτμισης .

Δεν έφτασα ακόμα εκεί .. ίσως να το αντικαταστήσω , ολόκληρο το καπάκι , ίδωμεν .

TATAR
22/06/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αφησα την παλιά θερμο-ασπίδα όπως είχε , και έβαλα από πάνω την φέτα αλουμινίου , πιστεύω ότι έκανα την καλύτερη κίνηση .

Σίγουρα μια φέτα αμιαντόφυλλου , θα ήταν το τέλειο , αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν τέτοια θερμικά φορτία ( στο συγκεκριμένο σημείο) που να απαιτούσαν τέτοια λύση .

Τελος , σκέφτομαι να αγοράσω μια μεταχειρισμένη γνήσια εξάτμιση , έτσι ώστε όλοι οι παράγοντες από θέματα θερμοκρασιών , να επιστρέψουν στα φυσιολογικά όρια , βάση του εργοστασιακού σχεδιασμού της μοτοσυκλέτας .


Τωρα , στην μοτοσυκλέτα υπάρχει και μια δεύτερη θερμο-ασπίδα , είναι τοποθετημένη επάνω στο πλαστικό καπάκι ( τμήμα του κουστουμιού ), που καλύπτει μέρος της εξάτμισης .

Δεν έφτασα ακόμα εκεί .. ίσως να το αντικαταστήσω , ολόκληρο το καπάκι , ίδωμεν .

θα μπορούσες να παρουσιάσεις σε φωτό προοδευτικά όλο το πρότζεκτ ανακατασκευής του ΑΧ1?
Ομολογώ ότι μου αρέσουν πολύ οι καλοσυντηρημένες παληές μηχανές - αυτοκίνητα αν και λόγω ελλείψεως χρόνου - χώρου δεν μπορώ να ασχοληθώ εγώ. Πάντως τις μηχανές μου και το αυτοκίνητο μου προσπαθώ να τα κρατώ σε αρίστη κατάσταση!!

:beer:

kiriakost
22/06/2007, 19:39
Ως φιλος του ρητού " τα ευκόλως ενοούμενα παραλείπονται " κάνω αναφορές σε ότι θεωρώ πιο αξιόλογο .

Η περιγραφή μιας πλήρης αναπαλαίωσης είναι θέμα για βιβλίο , όχι για φόρουμ :)

Απο οτι κατάλαβα είσαι και εσύ από το κλαμπ των μερακλήδων :a10: :wave2:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41067


.