PDA

View Full Version : Ράγισμα / Σπάσιμο σε ζάντα carbon..



motaba
18/06/2007, 08:25
Γειά χαρά!!

Έψαξα αλλά δεν το βρήκα...
Κάποτε είχε γίνει μια συζήτηση για ζάντες carbon (σε ss ήταν). Όλοι έλεγαν ότι κάτι τέτοιο είναι φρόνιμο μόνο για πίστα γιατί στο δρόμο μπορεί να υπάρχουν δυσάρεστα αποτελέσματα..

:wave2:


93501

motaba
18/06/2007, 08:26
...


93502

byron
18/06/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
...

Μια ματιά την ρίξαμε..... :D Για κάδρο στον τοίχο, μια χαρά την βλέπω να κάνει καριέρα πλέον.


:wave2:

motaba
18/06/2007, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μια ματιά την ρίξαμε..... :D Για κάδρο στον τοίχο, μια χαρά την βλέπω να κάνει καριέρα πλέον.


:wave2:

1 euro ebay...:smokin:

Αλλά δεν το έχει στους πίνακες/έργα τέχνης, στα ανταλλακτικά είναι.... :lol: :lol:

:wave2:

siakattackj
18/06/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γειά χαρά!!

Έψαξα αλλά δεν το βρήκα...
Κάποτε είχε γίνει μια συζήτηση για ζάντες carbon (σε ss ήταν). Όλοι έλεγαν ότι κάτι τέτοιο είναι φρόνιμο μόνο για πίστα γιατί στο δρόμο μπορεί να υπάρχουν δυσάρεστα αποτελέσματα..

:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γειά χαρά!!

Έψαξα αλλά δεν το βρήκα...
Κάποτε είχε γίνει μια συζήτηση για ζάντες carbon (σε ss ήταν). Όλοι έλεγαν ότι κάτι τέτοιο είναι φρόνιμο μόνο για πίστα γιατί στο δρόμο μπορεί να υπάρχουν δυσάρεστα αποτελέσματα..

:wave2:



Να σου πω την αλήθεια.... ούτε και για πίστα είναι απολύτος φρόνιμο, καθ'ότι θα έχεις ένα μηχανάκι με πολύ "γρήγορη γεωμετρία" λόγο της αισθητά μικρότερης ροπής αδράνειας των τροχών.. πράγμα που σημαίνει πολύ νευρικές αντιδράσεις (tank slapping κ.τ.λ.) και δεν ξέρεις πόσο καλά θα συνεργάζεται με το πλαίσιο κάθε μοτοσκλέτας....

βέβαια όμως θα βελτιωθεί ή ευκινησία στα κλειστά κομμάτια της πίστας....


Από την άλλη σε δρόμο είναι φυσιολογικό να μην κάνει με τίποτα λόγο των ανωμαλιών του οδοστρώματος... σκέψου με "γρήγορη γεωμετρία" και μάπα οδόστωμα τι έχει να γίνει..

όσο για την αστοχία (σπάσιμο) είναι περιπτώσεις και περιπτώσεις που πρέπει να συζητηθούν.....
άστο γιατί με κείμενο δε γίνεται δουλειά..:)

byron
18/06/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
, καθ'ότι θα έχεις ένα μηχανάκι με πολύ "γρήγορη γεωμετρία" λόγο της αισθητά μικρότερης ροπής αδράνειας των τροχών.. πράγμα που σημαίνει πολύ νευρικές αντιδράσεις (tank slapping κ.τ.λ.) και δεν ξέρεις πόσο καλά θα συνεργάζεται με το πλαίσιο κάθε μοτοσκλέτας....

βέβαια όμως θα βελτιωθεί ή ευκινησία στα κλειστά κομμάτια της πίστας....


Από την άλλη σε δρόμο είναι φυσιολογικό να μην κάνει με τίποτα λόγο των ανωμαλιών του οδοστρώματος... σκέψου με "γρήγορη γεωμετρία" και μάπα οδόστωμα τι έχει να γίνει..


H χρήση τροχών ελαφρού κράματος ή συνθετικών υλικών, δεν επηρεάζει την γεωμετρία, ούτε δημιουργεί προδιάθεση tank slapping.
Μόνο πλεονεκτήματα προσφέρει (μικρότερο βάρος, γρηγορότερη αλλαγή κατεύθυνσης, πολυ καλύτερη λειτουργία της ανάρτησης κλπ)

Το θέμα αντοχή είναι άλλο θέμα εντελώς.

:wave2:

sapila racing
18/06/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
H χρήση τροχών ελαφρού κράματος ή συνθετικών υλικών, δεν επηρεάζει την γεωμετρία, ούτε δημιουργεί προδιάθεση tank slapping.
Μόνο πλεονεκτήματα προσφέρει (μικρότερο βάρος, γρηγορότερη αλλαγή κατεύθυνσης, πολυ καλύτερη λειτουργία της ανάρτησης κλπ)

Το θέμα αντοχή είναι άλλο θέμα εντελώς.

:wave2:

Eδω νομίζω είσαι λάθος Byron.

Με το SR εχω γλυτώσει από χοντρό tank slapping με 150 χαω στην περίφημη πλέον αριστερη λωρίδα της βούτας με τα σαμαράκια απο την κατασκευη της πεζογέφυρας.
Τσακίστηκε πολύς κόσμος εκεί.
Με εσωσε η 19 άρα και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ρόδα μπροστά.
Η αδράνεια του εμπρός τροχού παίζει μεγάλο ρόλο στην σταθερότητα της μοτοσυκλέτας, αλλά και στην λειτουργία της ανάρτησης!
Η μοτο εχει ισορροπία χάρη στην αδράνεια λόφω στροφορμής των τροχών της (και του στροφάλου, εκτός BMW, Guzzi).
Μικραίνοντας τον βάρος του τροχού αλλάζουν όλα χωρίς να εχει πειραχτεί η γεωμετρία.

Αν αλλάξεις και διάμετρο,....θυμάσαι τι γινόταν με τους 16ρηδες παλαιότερα?

byron
18/06/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eδω νομίζω είσαι λάθος Byron.

Με το SR εχω γλυτώσει από χοντρό tank slapping με 150 χαω στην περίφημη πλέον αριστερη λωρίδα της βούτας με τα σαμαράκια απο την κατασκευη της πεζογέφυρας.

Με εσωσε η 19 άρα και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ρόδα μπροστά.
Η αδράνεια του εμπρός τροχού παίζει μεγάλο ρόλο στην σταθερότητα της μοτοσυκλέτας, αλλά και στην λειτουργία της ανάρτησης!
Η μοτο εχει ισορροπία χάρη στην αδράνεια λόφω στροφορμής των τροχών της (και του στροφάλου, εκτός BMW, Guzzi).
Μικραίνοντας τον βάρος του τροχού αλλάζουν όλα χωρίς να εχει πειραχτεί η γεωμετρία.

Αν αλλάξεις και διάμετρο,....θυμάσαι τι γινόταν με τους 16ρηδες παλαιότερα?

Σεβομαι τις τρομαχτικές εμπειρίες που έχεις αποκομίσει από το SR..... Για το παραλίγο tank slap, πιστεύω ότι σε έσωσε η 19¨και η καρατιμόνα, και το προκάλεσε το 30mm (?) μπροστινό με τις ανύπαρκτες ρυθμίσεις που φοράει το SR.
Εσύ μπορείς να το έσωσες, αλλά εγώ έχω φάει tankslap που δεν το έσωσα, και υπεύθυνο ήταν το παρόμοιας διαμέτρου καλαμάκι, και τα clip on.
Δεν μιλησα για αλλαγή διαμέτρου. Αν αλλάξει η διάμετρος, σαφώς και αλλάζει η γεωμετρία. Την σταθερότητα της μοτοσυκλεττας την διατηρείς κυρίως με αλλαγές στις ρυθμίσεις των αναρτήσεων και αλλαγές στην θέση των αναρτήσεων που επηρεαζουν και την γεωμετρία.
Δεν νομίζω να διαφωνείς ότι με αλλαγή των τροχών σε ελαφρότερες ΔΕΝ αλλάζει η γεωμετρία.


:wave2:

siakattackj
18/06/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
H χρήση τροχών ελαφρού κράματος ή συνθετικών υλικών, δεν επηρεάζει την γεωμετρία, ούτε δημιουργεί προδιάθεση tank slapping.
Μόνο πλεονεκτήματα προσφέρει (μικρότερο βάρος, γρηγορότερη αλλαγή κατεύθυνσης, πολυ καλύτερη λειτουργία της ανάρτησης κλπ)


:wave2:


......ΤΟΙΝΓΚ......

λύσε με διαφορικό λογισμό, έναν τροχό, για να βρεις τη ροπή αδράνειας του....
επείσης, λύσε τον ίδιο τροχό, με τον ίδιο τρόπο, με διαφορετικό (ελαφρύτερο ή βαρύτερο) υλικό, και αν το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, τότε έχεις δίκιο...( θα είναι και μία τεράστια μαθηματική ανακάλυψη, αν το καταφέρεις)

siakattackj
18/06/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σεβομαι τις τρομαχτικές εμπειρίες που έχεις αποκομίσει από το SR..... Για το παραλίγο tank slap, πιστεύω ότι σε έσωσε η 19¨και η καρατιμόνα, και το προκάλεσε το 30mm (?) μπροστινό με τις ανύπαρκτες ρυθμίσεις που φοράει το SR.
Εσύ μπορείς να το έσωσες, αλλά εγώ έχω φάει tankslap που δεν το έσωσα, και υπεύθυνο ήταν το παρόμοιας διαμέτρου καλαμάκι, και τα clip on.
Δεν μιλησα για αλλαγή διαμέτρου. Αν αλλάξει η διάμετρος, σαφώς και αλλάζει η γεωμετρία. Την σταθερότητα της μοτοσυκλεττας την διατηρείς κυρίως με αλλαγές στις ρυθμίσεις των αναρτήσεων και αλλαγές στην θέση των αναρτήσεων που επηρεαζουν και την γεωμετρία.
Δεν νομίζω να διαφωνείς ότι με αλλαγή των τροχών σε ελαφρότερες ΔΕΝ αλλάζει η γεωμετρία.


:wave2:


Να κάνω μία γενική παρατήρηση, χωρίς να θέλω να σε θίξω......τελείως φιλικά


"Η ημιμάθια, είναι χειρότερη και από την αμάθια"

siakattackj
18/06/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eδω νομίζω είσαι λάθος Byron.

Με το SR εχω γλυτώσει από χοντρό tank slapping με 150 χαω στην περίφημη πλέον αριστερη λωρίδα της βούτας με τα σαμαράκια απο την κατασκευη της πεζογέφυρας.
Τσακίστηκε πολύς κόσμος εκεί.
Με εσωσε η 19 άρα και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ρόδα μπροστά.
Η αδράνεια του εμπρός τροχού παίζει μεγάλο ρόλο στην σταθερότητα της μοτοσυκλέτας, αλλά και στην λειτουργία της ανάρτησης!
Η μοτο εχει ισορροπία χάρη στην αδράνεια λόφω στροφορμής των τροχών της (και του στροφάλου, εκτός BMW, Guzzi).
Μικραίνοντας τον βάρος του τροχού αλλάζουν όλα χωρίς να εχει πειραχτεί η γεωμετρία.

Αν αλλάξεις και διάμετρο,....θυμάσαι τι γινόταν με τους 16ρηδες παλαιότερα?



+100

sapila racing
18/06/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σεβομαι τις τρομαχτικές εμπειρίες που έχεις αποκομίσει από το SR..... Για το παραλίγο tank slap, πιστεύω ότι σε έσωσε η 19¨και η καρατιμόνα, και το προκάλεσε το 30mm (?) μπροστινό με τις ανύπαρκτες ρυθμίσεις που φοράει το SR.
Εσύ μπορείς να το έσωσες, αλλά εγώ έχω φάει tankslap που δεν το έσωσα, και υπεύθυνο ήταν το παρόμοιας διαμέτρου καλαμάκι, και τα clip on.
Δεν μιλησα για αλλαγή διαμέτρου. Αν αλλάξει η διάμετρος, σαφώς και αλλάζει η γεωμετρία. Την σταθερότητα της μοτοσυκλεττας την διατηρείς κυρίως με αλλαγές στις ρυθμίσεις των αναρτήσεων και αλλαγές στην θέση των αναρτήσεων που επηρεαζουν και την γεωμετρία.
Δεν νομίζω να διαφωνείς ότι με αλλαγή των τροχών σε ελαφρότερες ΔΕΝ αλλάζει η γεωμετρία.


:wave2:

Δεν διαφωνώ καθόλου στο οτι με ελαφρότερη ρόδα δεν αλλάζει η γεωμετρία.
Αλλάζουν όμως τα δυναμικά χαρακτηριστικά του μπροστινού (που μας ενδιαφέρει πρωτίστως) συστήματος.
Η ανάρτηση κανονικά θέλει πλήρη επαναρύθμιση για να λειτουργήσει σωστά με το μειωμένο μη αναρτώμενο βάρος.
Επίσης η στροφορμή του τροχού ειναι σαφώς μειωμένη, αντιδρά πλέον τελείως διαφορετικά στο input του αναβάτη όπου θέλει μικρότερη δύναμη στο σπρώξιμο του τιμονιού για να αλλάξει κλίση/πορεία, αλλά ειναι και πιο ευαισθητο γενικώς!
Σκέψου το απλά.
Οταν μπήκαν οι 16άρες ρόδες το 80, η γεωμετρία ηταν υπολογισμένη για αυτες τις ρόδες, ωστε να ειναι ίδια με την γεωμετρία που ειχαν και πρίν.
Ομως η μικρότερη αδράνεια του τροχού εδινε τρελλές εμπειρίες στους οδηγούς που οδηγοπύσαν σε απσρισμα του τριχωτού της κεφαλής στην καλύτερη, με την μορφή εντονων κουνημάτων, tank slaping και οτι αλλο θέλεις!

siakattackj
18/06/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν διαφωνώ καθόλου στο οτι με ελαφρότερη ρόδα δεν αλλάζει η γεωμετρία.
Αλλάζουν όμως τα δυναμικά χαρακτηριστικά του μπροστινού (που μας ενδιαφέρει πρωτίστως) συστήματος.
Η ανάρτηση κανονικά θέλει πλήρη επαναρύθμιση για να λειτουργήσει σωστά με το μειωμένο μη αναρτώμενο βάρος.
Επίσης η στροφορμή του τροχού ειναι σαφώς μειωμένη, αντιδρά πλέον τελείως διαφορετικά στο input του αναβάτη όπου θέλει μικρότερη δύναμη στο σπρώξιμο του τιμονιού για να αλλάξει κλίση/πορεία, αλλά ειναι και πιο ευαισθητο γενικώς!
Σκέψου το απλά.
Οταν μπήκαν οι 16άρες ρόδες το 80, η γεωμετρία ηταν υπολογισμένη για αυτες τις ρόδες, ωστε να ειναι ίδια με την γεωμετρία που ειχαν και πρίν.
Ομως η μικρότερη αδράνεια του τροχού εδινε τρελλές εμπειρίες στους οδηγούς που οδηγοπύσαν σε απσρισμα του τριχωτού της κεφαλής στην καλύτερη, με την μορφή εντονων κουνημάτων, tank slaping και οτι αλλο θέλεις!


+1.000.000.000

απλά είμαι στη δουλειά και κοιτάω τις απαντήσεις εν τάχυ....
δεν έχω χρόνο να κάτσω να εξηγήσω...
πάντως είσαι 100% σωστός...

DimST
18/06/2007, 12:00
Παρακάτω το πιο πλήρες συγκριτικό ζαντών που έχει γίνει απο περιοδικό (2003):

http://www.sportrider.com/features/146_0402_motorcycle_wheel_comparison/

Κάνω copy-paste το συμπέρασμα του περιοδικού όταν έβαλαν τις BST σε ένα gsxr1000k3 και το έβαλαν στην πίστα.

The Ride
A few pounds make a huge difference
As part of our test, we took our GSX-R1000 to a Hypercycle (818/988-8860, www.hypercycle.com) track day at the Streets of Willow and mounted up the Blackstone Tek hoops halfway through the day.
We immediately felt a big change in the effort required to turn the GSX-R-it flipped from side to side with less effort, and feedback from the front end was much better on turn-in. The change can best be described as being similar to hopping off a GSX-R1000 and onto a GSX-R750-it's that big a difference.
One change definitely not in the GSX-R750 direction was the 1000's acceleration with the wheels installed-the big Suzuki gained speed more easily, and felt like it picked up a few ponies with the swap.
The lighter unsprung weight of the Blackstone Tek hoops also made a difference in the bike's suspension. The GSX-R tracked better over the Street's rough patches, and felt more compliant in general. With more time on the wheels, we'd want to make some suspension adjustments to account for the decreased unsprung weight.
On the downside, the normally solid Suzuki was noticeably less stable in fast transitions, and we encountered some brake problems with the wheels mounted. A slight pulsation under heavy braking from fast speeds with the stock wheels turned into a major chatter, and it felt like there was less feedback under braking.
Lap times during the test were inconclusive-a stiff wind came up once we had the Blackstone Tek wheels installed, and our man went a hair slower than with the stock rims.


Το χαρακτηριστικό του carbon σε σχέση με το μαγνήσιο ή το αλουμίνιο είναι οτι αντέχει περισσότερο την καταπόνηση αλλά δεν κάνει πλαστική παραμόρφωση, σπάει.
Επιλογές είναι αυτές, σίγουρα για χρήση στους Ελληνικούς δρόμους, πρέπει να υπάρχει μια κάποια αυξημένη προσοχή.

Δείτε σε ερώτηση για τις carbon ζάντες, τι γράφτηκε στο gixxer.com:
http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=136535


93522

byron
18/06/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
......ΤΟΙΝΓΚ......


Λυπούμαι που σας αναγκάζω να διαβάζετε τα (ημιμαθή) ποστ μου.
Δεν δομίζω ότι διαφώνησε κανείς στην ροπή αδράνειας, και στον ρόλο που παίζει το αναρτώμενο βαρος στην συμπεριφορά της μοτοσυκλέττας. Σαφώς και επηρεαζει την συμπεριφορά της, όπως και την επηρεάζει και η αλλαγή του ΚΒ πχ

Μια μοτό θα εμφανίσει διάθεση tank slapping, από υπερβολικά γρήγορη γεωμετρία, από κακορυθμισμένες αναρτήσεις (σε περίπτωση σαμαριών πχ), από λάθος θέση/σφίξιμο αναβάτη, από πλάισιο και από ελαφρύ μπροστινό (ναι οκ θα μπορούσε).

Η δική μου ένσταση αφορούσε την γρήγορη γεωμετρία. Ας μου εξήγησει κάποιος πως μπορεί να αλλάξει η γεωμετρία, με την αλλαγή ελαφρύτερων τροχών, (χωρίς να έχει αλλάξει η διάμετρος τους).
Και ως γεωμετρία εννοώ τα χαρακτηριστικά που έχει η μοτοσυκλεττα (τρειλ, καστερ κλπ).

Αρη, εξακολουθεις να μπλέκεις τους 16ρηδες τους 16,5΄ και τους 21΄΄ με τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα τους και τις ζάντες ελαφρού κράματος ΙΔΙΑΣ διαμέτρου.

motaba
18/06/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Η δική μου ένσταση αφορούσε την γρήγορη γεωμετρία. Ας μου εξήγησει κάποιος πως μπορεί να αλλάξει η γεωμετρία, με την αλλαγή ελαφρύτερων τροχών, (χωρίς να έχει αλλάξει η διάμετρος τους).
Και ως γεωμετρία εννοώ τα χαρακτηριστικά που έχει η μοτοσυκλεττα (τρειλ, καστερ κλπ).



Το σημείο του κέντρου βάρους της μοτό, προφανώς, δεν αλλάζει..
Η γεωμετρία δεν αλλάζει επίσης..

Αλλάζει η ροπή αδράνειας της ζάντας (άρα και η όλη κίνηση λόγω περιστροφής).



:wave2:

byron
18/06/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Αλλάζει η ροπή αδράνειας της ζάντας (άρα και η όλη κίνηση λόγω περιστροφής).


Ε αν δεν άλλαζε και αυτό, ποιός θα ήταν ο λόγος ύπαρξης τους ?

sapila racing
18/06/2007, 13:05
Αρη, εξακολουθεις να μπλέκεις τους 16ρηδες τους 16,5΄ και τους 21΄΄ με τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα τους και τις ζάντες ελαφρού κράματος ΙΔΙΑΣ διαμέτρου. [/B]

Δεν τα μπλέκω καθόλου!

Απλά στο παράδειγμα που εγραψα πιο πάνω, ανέφερα τι γινόταν με τις μοτοσυκλέτες με μικρές ρόδες ενω οι μοτοσυκλέτες ειχαν ιδια γεωμετρία με αλλες μοτοσυκλέτες ιδιας γεωμετρίας αλλά με μαγαλύτερες ρόδες.

Καλά, ασε θα τα πουμε από κοντα :beer:

Τα υπόλοιπα σχόλια δεν τα σχολιάζω :winka:

Θα πάω να βρω ενα XL250S από την σειρά με 23 ιντσων ρόδα αν κάνω δοκιμές :rotflmao:

byron
18/06/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν τα μπλέκω καθόλου!

Απλά στο παράδειγμα που εγραψα πιο πάνω, ανέφερα τι γινόταν με τις μοτοσυκλέτες με μικρές ρόδες ενω οι μοτοσυκλέτες ειχαν ιδια γεωμετρία με αλλες μοτοσυκλέτες ιδιας γεωμετρίας αλλά με μαγαλύτερες ρόδες.


Ρε φίλε ποίος μίλησε για τις διαφορές διαμέτρου; Το ότι η διάμετρος επηρεάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέττας, είναι γνωστό. Είπα πουθενά οτι μια μοτό με 16 και μια με 19 ακόμα και αν έχει την ίδια γεωμετρία η μοτό θα έχουν την ίδια συμπεριφορά στον δρόμο;
Εκτός και θες να μου πεις πως οι διαφορές του 16΄΄σε σχέση με τον 17΄΄ πχ, οφείλονται στο μικρότερο βάρος που έχει επειδή είναι ελαφρύτερος κατά 1 ίντσα υλικού.

Μιλάμε για τις διαφορές που έχει ένας γ@μημένος ελαφρύς σε σχέση με έναν βαρύτερο. Ούτε αν είναι μεγαλύτερος ούτε αν είναι μικρότερος. Ούτε αν αντεχει, ούτε αν δεν αντεχει. Αλλη συζήτηση είναι αυτή.

Εβαλε ο DimSt το κείμενο. Μιλάει για διαφορετικό setup στις αναρτήσεις, μιλάει για μικρότερη προσπάθεια από τον οδηγό στις αλλαγές κατεύθυνσης, μιλάει για αίσθηση μεγαλύτερης ιπποδύναμης απο το βελτιωμένο, για ένα σκασμό πλεονεκτήματα και ως μειονέκτημα αναφέρει το ότι έγινε πιο νευρικό/ασταθές στις αλλαγές κατεύθυνσης (λογικό) και ότι η προυπάρχουσα ¨ταλάντωση¨ στα δυνατά φρένα με τις μαμά ζάντες έγινε ¨κοσκίνισμα¨με τις carbon.

Θα μπουν υπό αμφισβήτηση τα πλεονεκτήματα των ζαντών ελαφρού κράματος ? Αν είναι να παραγγείλω κάτι ζάντες από fat boy δλδ...

sapila racing
18/06/2007, 13:46
ρε συ μην τζαντίζεσαι :nono:

Συζήτηση κάνουμε, εμεις οι 2 τουλάχιστον :winka:

Τις 16 ίντσες τις ανέφερα μόνο και μόνο για δώσω έμφαση στο τι γίνεται οταν βάζεις ελαφρύτερο τροχό.

Οταν λοιπόν βάλεις ελαφρύτερο τροχό ίδιας διαμέτρου σε μια μοτοσυκλέτα, το αποτέλεσμα ειναι παρόμοιο με το να έβαζες τροχο μικρότερης διαμέτρου, αν υποθέσουμε οτι θα μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό χωρίς να μεταβάλουμε την γεωμετρία.

Βέβαια ειναι υπερβολή το παράδειγμά μου, γιατί ο μικρότερος τροχός εχει και αλλες παρενέργειες, καθώς (το λεω απλοικα αυτό) οι ανωμαλίες μεγενθύνονται.

Για να το τεκμηριώσουμε θα βάλουμε στο Tuono μια 10ρα βέσπας μπροστά και θα περάσεις με τερμα γκάζι και 3η από το σαμάρι που υπάρχει στην ευθεία (μόνο αν προσπερνας κάποιονμπορεί να το πατήσεις) που ερχεται προς την Κπιτς στα Μέγαρα.
Μετα θα βάλουμε μια 23 ιντσών από εκείνα τα σπάνια μηχανάκια (αποτυχία πλήρης) XL250/500S και θα περάσω κι εγω να δούμε πόιός θα την γλυτώσει (εγω βέβαια :lol: )

sapila racing
18/06/2007, 13:49
Nα σημείωσω ακόμα λεπτομέρειες που μου διέφυγαν πριν...

Κατ αρχήν στην δοκιμή μας υα πάω εγω πρώτος για αυτονόητους λόγους :lol:

Δευτερον η δοκιμή που εγινε και τα όσα περιγάφει ο DimSt πιο πάνω ειναι σε πίστα.
Η αστάθεια που περιγράφεται δεν είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα στην πίστα, αλλά στον δρόμο και μάλιστα στην Ελλάδα ειναι σημαντικο πρόβλημα κατα την γνώμη μου.

byron
18/06/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οταν λοιπόν βάλεις ελαφρύτερο τροχό ίδιας διαμέτρου σε μια μοτοσυκλέτα, το αποτέλεσμα ειναι παρόμοιο με το να έβαζες τροχο μικρότερης διαμέτρου, αν υποθέσουμε οτι θα μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό χωρίς να μεταβάλουμε την γεωμετρία.


Τα ¨θεματάκια μεγένθυσης των προβλημάτων¨ λόγω διαμέτρου είναι επουσιώδη φαντάζομαι.....:rolleyes:
Στα μοτοτζιπιά πχ που παραπονούνται για την έλλειψη ευστάθειας με τους 16ρηδες σε σχέση με τους 16,5, μάλλον στα λίγα γραμμάρια βάρους που τους λείπουν θα οφείλονται.

:wave2:

sapila racing
18/06/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τα ¨θεματάκια μεγένθυσης των προβλημάτων¨ λόγω διαμέτρου είναι επουσιώδη φαντάζομαι.....:rolleyes:
Στα μοτοτζιπιά πχ που παραπονούνται για την έλλειψη ευστάθειας με τους 16ρηδες σε σχέση με τους 16,5, μάλλον από στα λίγα γραμμάρια βάρους που τους λείπουν θα οφείλονται.

:wave2:

Δεν εχει να κάνει μόνο με την διαφορά βάρους, αλλά και με την διάμετρο.
Η διάμετρος του τροχού παίζει μεγάλο ρόλο στον τύπο της αδράνειας λόγω στροφορμής.
Και το μεγαλύτερο μέρος του βάρους του τροχού βρίσκεται στην περίμετρο.

Εχεις κάνει το απλό πείραμα μα τον τροχό του ποδηλάτου??
Εκεί τα καταλαβαίνεις όλα, και το counter steering!
Απλά κρατάς ενα τροχό ποδηλάτου (που εχει μεγάλη διάμετρο κας ειναι σχετικά ελαφρύς) από τις δύο άκρες του άξονα με τα δυο σου χέρια και κάπιος φίλος του δίνει στροφές.
Μετα προσπαθείς να τον στρίψεις (δεξιά ας πούμε) και αυτός γέρνει αριστερά.