PDA

View Full Version : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΡΑΝΗ Kbc Kai Xlite??



zzr2005
18/06/2007, 10:32
ειμαι σε φάση να αγοράσω 2 νέα κράνη.....για μένα και την κοπέλα μου...
επειδή δεν παιζουν και πολλά λεφτά έψαχνα τις πιο οικονομικές λύσεις

ως γνωστόν απο τα πιο οικονομικά ειναι τα KBC....γύρω στα 240 το VR-2
ενας φίλος που το έχει δεν έχει παράπονο μέχρι στιγμής...τον έσωσε και απο μια πτώση....;)

υπάρχει κάποιος που εχει KBC και του έχει βγει μάπα..????
δεν με ενδιαφέρει τόσο ο θόρυβος μιας και δεν ταξιδεύω με μεγάλες ταχύτητες...
με ενδιαφέρει αν πέφτουν γρήγορα τα μαξιλαράκια και γενικά τα περιφερειακά του κράνους αν χαλάνε γρήγορα....
επίσης αν εχει καλούς αεραγωγούς....(δεν μπορώ τη ζέστη με τίποτα...):D

ειχα και σαν στοχο αγοράς τα X-LITE αλλά ενας φίλος με προβλημάτισε.....μου είπε οτι του χάλασε το δέρμα στην βάση του κράνους μέσα σε ένα χρόνο...ενώ τα μαξιλαρακια δυαλήθηκαν τελείως....δεν χαλάρωσαν ή μάζεψαν....σκίστηκαν!!!!!!
το έχει παθει και κανεις άλλος αυτό με τα Χ LITE???

Υ.Γ. αλλιώς πάμε σε δοκιμασμένες λύσεις όπως μονοχρωμο SHOEI....απλώς έλεγα μιας και θα δώσω λεφτά να μου αρέσει και εμφανισιακά...:D

Nostra
18/06/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ειχα και σαν στοχο αγοράς τα X-LITE αλλά ενας φίλος με προβλημάτισε.....μου είπε οτι του χάλασε το δέρμα στην βάση του κράνους μέσα σε ένα χρόνο...ενώ τα μαξιλαρακια δυαλήθηκαν τελείως....δεν χαλάρωσαν ή μάζεψαν....σκίστηκαν!!!!!!
το έχει παθει και κανεις άλλος αυτό με τα Χ LITE???

έχω το Χ801R (το καινούριο λέγεται πλέον X801RR) εδώ και δυο χρόνια με καθημερινή χρήση....


από όλα αυτά που περιγράφεις δεν ισχύει τίποτα και είναι και από τα πιο (αν όχι το πιο) αθόρυβα κράνη που έχω χρησιμοποιήσει...


:wave2: :wave2:

zzr2005
18/06/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
έχω το Χ801R (το καινούριο λέγεται πλέον X801RR) εδώ και δυο χρόνια με καθημερινή χρήση....


από όλα αυτά που περιγράφεις δεν ισχύει τίποτα και είναι και από τα πιο (αν όχι το πιο) αθόρυβα κράνη που έχω χρησιμοποιήσει...


:wave2: :wave2:

ωραία ...γιατί ειχα σταμπάρει αυτο...
http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductDet.asp?PID=701&CatID=408&CatPosition=407

μου φαίνεται πολύ καλή η τιμή...μου αρέσει και το σχέδιο..

lamoun
18/06/2007, 11:19
Έχω το ΤΚ-8 της KBC,
Για του αεραγωγούς δε μπορώ να πώ κάτι αφού το φορούσα κυρίως στη πόλη και όταν έβγαινα έξω δεν το πρόσεχα. Όσο για τα μαξιλαράκια, 9 μήνες μετά, ακόμα το νοιώθω ωραία πάνω μου, σίγουρα δεν είναι όπως τις πρώτες μέρες (τότε άν μιλούσα δάγκωνα τα μάγουλα μου) αλλά μου στέκεται ακόμα πολύ καλά.

Πριν λίγες μέρες πήρα το X-Lite 801RR σίγουρα άλλη κλάση, βέβαια και 240? ακριβότερο..
Οι αεραγωγοί καλοί ( αλλά πολύ θορυβώδεις το δοκίμασα χθές) σε σημείο που ήθελα να τους κλείσω, και κάθισε αμέσως, σωστά στο κεφάλι μου!! Επίσης με κλειστή τη ζελατίνα και τους αεραγωγούς απομονώνει όμορφα τις υψηλές συχνότητες (ξέρεις πόσο ωραία ακούγετε το GS μου τώρα :smokin: )

:wave2:

zzr2005
18/06/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Έχω το ΤΚ-8 της KBC,
Για του αεραγωγούς δε μπορώ να πώ κάτι αφού το φορούσα κυρίως στη πόλη και όταν έβγαινα έξω δεν το πρόσεχα. Όσο για τα μαξιλαράκια, 9 μήνες μετά, ακόμα το νοιώθω ωραία πάνω μου, σίγουρα δεν είναι όπως τις πρώτες μέρες (τότε άν μιλούσα δάγκωνα τα μάγουλα μου) αλλά μου στέκεται ακόμα πολύ καλά.

Πριν λίγες μέρες πήρα το X-Lite 801RR σίγουρα άλλη κλάση, βέβαια και 240? ακριβότερο..
Οι αεραγωγοί καλοί ( αλλά πολύ θορυβώδεις το δοκίμασα χθές) σε σημείο που ήθελα να τους κλείσω, και κάθισε αμέσως, σωστά στο κεφάλι μου!! Επίσης με κλειστή τη ζελατίνα και τους αεραγωγούς απομονώνει όμορφα τις υψηλές συχνότητες (ξέρεις πόσο ωραία ακούγετε το GS μου τώρα :smokin: )

:wave2:

αν παω για KBC θα πάω για την ακριβότερη σειρά to VR-2.....απο τα περσινά σχέδια της X-LITE έχει περίπου 100 ευρώ διαφορά (πιο φθηνό)....

ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ KBC VR-2????

SF
18/06/2007, 13:16
Έχω το KBC TK8 και το XLite X902.
To πρώτο κάνει (έκανε) 150? και το 2ο 500. Μια χαρά είναι και τα δυο, με μόνο μείον στο 1ο την αεροδυναμική. Δηλαδή με πάνω απο 160-170 κουνάει πάρα πολύ. Άλλωστε είναι και το μικρότερο της σειράς της KBC.
Και οι δύο εταιρίες είναι μεγάλες και σοβαρές, οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε για το "αν θα μας σώσει"!! Το θέμα είναι να μιλαμε για κράνη προδιαγραφών (ευρωπαϊκών ή αμερικάνικων) και πολυκαρμπονάτα.
Που είναι όλα!
Από εκεί και πέρα, το βασικότερο είναι να κάθεται καλά στο κεφάλι. Καλύτερα 100? κράνος που κάθεται σωστά, παρά 1000 που είναι για άλλο κεφάλι.

Nostra
18/06/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
και το XLite X902.

ποιο είναι αυτό ρε κώστα?

:confused: :confused:

fantacid
18/06/2007, 13:30
εχω το oneal munity enduro-κρανος ομως!

τα περιφεριακα αψογα μετα απο εναν χρονο 12/367 σχεδον τα μαξιλαριακια του ειναι σαν καινουργια, ολα τα υπολοιπα περιφεριακα ειναι στη θεση τους σε πολυ καλη κ λειτουργικη κατασταση,
σε καποια φαση μου βγηκε ενα πορτακι αεραγωγου το οποιο το απλα το εβαλα στη θεση του με ενα απλο κλικ!

α!
KBC k oneal ειναι θυγατρικες,
η oneal ειναι ο διανομεας για την αμερικανικη αγορα (ή κατι τετοιο!)

SF
18/06/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ποιο είναι αυτό ρε κώστα?



Αυτό: http://www.bikepics.com/pictures/352495/

Ήταν το top-of-the-range της Xlite όταν το πήρα πριν 3-4-5 χρόνια. Μια βελτιωμένη βερσιον του 901. Google it...

dimval
18/06/2007, 19:53
Αγόρασα μαζί με καινούρια μηχανή, ένα KBC AR-1. Το κράνος εχει πολύ άνετες και λίγο πιο μαλακές από ότι θα ήθελα επενδύσεις. Το βάρος του είναι λίγο τσιμπημένο στα 1450γρ. Μέσα στη πόλη είναι άνετο και αποροφά τον ιδρώτα, όμως έχει και μειωνεεκτήματα. Το επιρήνιο είναι απλά ¨φυτρωμένο¨ στο κράνος και βγαίνει για πλάκα, ενώ ΔΕΝ ενδύκνειται για γυμνό μηχανάκι. Στα πολλά σφυρίζει και 8έλει να ταξιδέψει μόνο του. Overall, είναι πολύ καλό value for money, αλλά αν οι απαιτήσεις ανεβαίνουν, κοιτάψτε αλλού...

zzr2005
19/06/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
Αγόρασα μαζί με καινούρια μηχανή, ένα KBC AR-1. Το κράνος εχει πολύ άνετες και λίγο πιο μαλακές από ότι θα ήθελα επενδύσεις. Το βάρος του είναι λίγο τσιμπημένο στα 1450γρ. Μέσα στη πόλη είναι άνετο και αποροφά τον ιδρώτα, όμως έχει και μειωνεεκτήματα. Το επιρήνιο είναι απλά ¨φυτρωμένο¨ στο κράνος και βγαίνει για πλάκα, ενώ ΔΕΝ ενδύκνειται για γυμνό μηχανάκι. Στα πολλά σφυρίζει και 8έλει να ταξιδέψει μόνο του. Overall, είναι πολύ καλό value for money, αλλά αν οι απαιτήσεις ανεβαίνουν, κοιτάψτε αλλού...

γενικώς επειδή δεν έχω τρελά λεφτά να διαθέσω ψάχνω το value for money....
και ελπίζω οτι η σειρά VR-2 ειναι καλύτερη ποιοτικά απο ότι περιγράφεις μιας και ειναι η top σειρά υποτίθεται....

έχεις κανείς άποψη για το SHOEI RAID II συγκριτικά με τα X-LITE???

apolon10
20/06/2007, 00:22
εχω το χ λαιτ 801. Εχω και αραι και ο αδερφος μου εχει kbc kai shoei. Θεωρω το χ λαιτ απο τα πιο πληρη κρανη και εξηγω
εχει καλο φινιρισμα,
εχει επιρρινιο,
εχει υποσιαγωνο,
παιρνει ζελατινα για να μη θολωνει
εχει καλη εφαρμογη (τουλαχιστον στο δικο μου κεφαλι)
βγαινει η επενδυση και πλενεται (πολυ σημαντικο) και
εχει το μοχλο για ανοιγμα της ζελατινας στο κεντρο (παρα πολυ σημαντικο για να ανοιγει ευκολα και να μη στραβωνει στις τσιμουχες η εφαρμογη της ζελατινας απο τη χρηση)
Σε ολα τα αλλα κατι θα τους λειπει
πχ το αραι εξαιρετικο σε φινιρισμα αλλα μπαζει αερα απο παντου και ειναι και βαρυτερο

GATHAN
20/06/2007, 07:08
έχω το kbc και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν είχε και το σύστημα της shoei για την θολούρα θα ήταν τέλειο.
στα θετικά, εκτός απο την ποιότητα κατασκευής είναι και ότι αφαιρείται ΟΛΟ το εσωτερικό και πλένεται.
Του xr 1000 που έχει η γυναίκα μου βγαίνουν μόνο τα μαγουλα και κάνει και 150 € παραπάνω.
το πήρα 278 € με δώρο την φιμέ ζελατίνα.


93753