PDA

View Full Version : ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ 0-300 Trackday's



Σελίδες : [1] 2

vic13r
18/06/2007, 14:38
Καλησπερα φιλοι μηχανοβιοι!Εχω μια απορια σχετικα με τα τρια γκρουπακια που χωριζονται οι οδηγοι στα trackday του 0-300 πια ειναι η αντιστοιχια του ασπρου-κιτρινου-πρασινου group?

byron
18/06/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Καλησπερα φιλοι μηχανοβιοι!Εχω μια απορια σχετικα με τα τρια γκρουπακια που χωριζονται οι οδηγοι στα trackday του 0-300 πια ειναι η αντιστοιχια του ασπρου-κιτρινου-πρασινου group?

Αν θυμάμαι καλά....
Κίτρινο ->αρχάριοι
Πράσινο ->Μαθητές CSS
Ασπρο -> Γρήγοροι ιδιώτες (κάτω από 1.10 νομίζω) και αγωνιζόμενοι

vic13r
18/06/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν θυμάμαι καλά....
Κίτρινο ->αρχάριοι
Πράσινο ->Μαθητές CSS
Ασπρο -> Γρήγοροι ιδιώτες (κάτω από 1.10 νομίζω) και αγωνιζόμενοι Να σαι καλα!

jarv
18/06/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν θυμάμαι καλά....
Κίτρινο ->αρχάριοι
Πράσινο ->Μαθητές CSS
Ασπρο -> Γρήγοροι ιδιώτες (κάτω από 1.10 νομίζω) και αγωνιζόμενοι

καμία σχέση

Άσπρο group άτομα που έχουν περάσει από τα σχολεία και είναι γρήγοροι
Πράσινο group άτομα που έχουν περάσει από τα σχολεία και είναι πιο αργοί
Κίτρινο group άτομα που δεν έχουν κάνει κάνένα μάθημα

group αγωνιζόμενων δεν έχουμε

Ιωάννα 0-300

G M
19/06/2007, 22:44
Δηλαδη γρηγοροι ιδιωτες ή/και αγωνιζομενοι (μεταξυ 1.01 - 1.07) δεν μπορουν να προπονηθουν ?

Συμφωνα με τα οσα εχω καταλαβει "αποκλειονται" απο τη διοργανωση εφοσον δεν υπαρχει λογος να κατεβουν για προπονηση για λογους ασφαλειας εφοσον δεν εχει προβλεφθει γρηγορο group για να μπορουν να οδηγησουν σε αντιστοιχους ρυθμους....:(

jarv
20/06/2007, 10:01
μέχρι πριν 1,5 χρόνο οι αγωνιζόμενοι συμπληρωναν group και ήταν μόνοι τους, τώρα με δύο και τρεις συμμετοχές δεν κάνουμε group, άλλωστε δεν πιστεύουμε πως πρέπει να έχουμε 4 group γιατί θα περιμένετε πολύ ώρα για να μπείτε στην πίστα.

Da.Vintage
20/06/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Δηλαδη γρηγοροι ιδιωτες ή/και αγωνιζομενοι (μεταξυ 1.01 - 1.07) δεν μπορουν να προπονηθουν ?

Συμφωνα με τα οσα εχω καταλαβει "αποκλειονται" απο τη διοργανωση εφοσον δεν υπαρχει λογος να κατεβουν για προπονηση για λογους ασφαλειας εφοσον δεν εχει προβλεφθει γρηγορο group για να μπορουν να οδηγησουν σε αντιστοιχους ρυθμους....:(


Ήθελα να το ρωτήσω και εγώ αυτό Γιώργο!


Τελικά οι γρήγοροι Ιδιώτες χωρίς σχολείο που μπαίνουν?

Ταξιδευτής
20/06/2007, 10:53
Γιωργο, νομιζω ειναι ανουσιο να σκαλιζουμε το θεμα και να το παμε χωρις λογο σε διαμαχες (γιατι εκει καταληγουν ολα συνηθως).

Δεν βλεπω γιατι θα πρεπει σωνει και καλα οι γρηγοροι-χωρις-μαθηματα-ιδιωτες να πανε σε TD του 0-300.
Τα TD του 0-300 εχουν αυτη την πολιτικη να μεριμνουν για αρχαριους και μαθητες των σχολειων -που κατ εμε ειναι σωστη- και οποιος θελει συμμετεχει.
Οποιος δεν θελει, παει σε αλλο TD που του ταιριαζει καλυτερα.

Ολοι οι γρηγοροι ιδιωτες χωρις μαθηματα μπορουν πολυ απλα να μπουν σε καποιο TD αλλου διοργανωτη! Δοξα τον Μεγαλο υπαρχουν ενα σωρο (Ζαφειροπουλος, Ανεμος, κλπ)...

Ειλικρινα δεν βλεπω τον λογο να σχολιαζουμε περαιτερω το θεμα...

Da.Vintage
20/06/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Γιωργο, νομιζω ειναι ανουσιο να σκαλιζουμε το θεμα και να το παμε χωρις λογο σε διαμαχες (γιατι εκει καταληγουν ολα συνηθως).

Δεν βλεπω γιατι θα πρεπει σωνει και καλα οι γρηγοροι-χωρις-μαθηματα-ιδιωτες να πανε σε TD του 0-300.
Τα TD του 0-300 εχουν αυτη την πολιτικη να μεριμνουν για αρχαριους και μαθητες των σχολειων -που κατ εμε ειναι σωστη- και οποιος θελει συμμετεχει.
Οποιος δεν θελει, παει σε αλλο TD που του ταιριαζει καλυτερα.

Ολοι οι γρηγοροι ιδιωτες χωρις μαθηματα μπορουν πολυ απλα να μπουν σε καποιο TD αλλου διοργανωτη! Δοξα τον Μεγαλο υπαρχουν ενα σωρο (Ζαφειροπουλος, Ανεμος, κλπ)...

Ειλικρινα δεν βλεπω τον λογο να σχολιαζουμε περαιτερω το θεμα...

Nίκο δεν έχω καμία πρόθεση για διαμάχη... απλά πολλές φορές οι μέρες του 0-300 με βολεύουν και θα ήθελα να συμετάσχω!

Και αν το επίπεδό μου μοιάζει με τους προχωρημένους με CSS ας μπώ εκεί...

G M
21/06/2007, 12:43
Eαν τα track του 0-300 απευθυνονται κυριως σε αρχαριους/εμπειρους μαθητες του CSS θα πρεπει να διευκρινιστει. Υπαρχουν αρκετοι ιδιωτες του 1.04-1.08 που εαν τους στριμωξουμε στο κιτρινο και μοναδικο εκτος CSS group με οδηγους του 1.15+ και 1.20 θα υπαρξει προβλημα. Εχουν αναφερθει κατα καιρους παραπονα απο "γρηγορους" οδηγους που αντιμετωπισαν τραγελαφικες καταστασεις ή τους εκαναν "ban" με μαυρες σημαιες.

Επειδη οι περισσοτεροι αφηνουν τις εργασιες τους τις Τεταρτες, θα πρεπει να γνωριζουν απο πριν τις οποιες "ειδικες" συνθηκες του εκαστοτε trackday. Ελπιζω την επομενη φορα που αναφερθει εκπροσωπος του περιοδικου στην διοργανωση να ενημερωσει τους ενδιαφερομενους για τις λεπτομερειες προς αποφυγη προβληματων σε μελλοντικες διοργανωσεις.......

stako
25/06/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Eαν τα track του 0-300 απευθυνονται κυριως σε αρχαριους/εμπειρους μαθητες του CSS θα πρεπει να διευκρινιστει. Υπαρχουν αρκετοι ιδιωτες του 1.04-1.08 που εαν τους στριμωξουμε στο κιτρινο και μοναδικο εκτος CSS group με οδηγους του 1.15+ και 1.20 θα υπαρξει προβλημα. Εχουν αναφερθει κατα καιρους παραπονα απο "γρηγορους" οδηγους που αντιμετωπισαν τραγελαφικες καταστασεις ή τους εκαναν "ban" με μαυρες σημαιες.

Οι χρόνοι στο κίτρινο γκρουπάκι είναι σε κάποιες περιπτώσεις και 1:40.....:rolleyes:

Είχα την εντύπωση ότι μπορούμε να μπούμε και στο άσπρο γκρουπάκι. Ξέρω άτομα που δεν έχουν κάνει μάθημα αλλά μπαίνουν σε αυτό.

Ιωάννα αν μπορείς σε παρακαλώ πολύ απάντησε μας να ξέρουμε τι γίνεται.

Ευχαριστώ.

TokTok
11/07/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
Eαν τα track του 0-300 απευθυνονται κυριως σε αρχαριους/εμπειρους μαθητες του CSS θα πρεπει να διευκρινιστει. Υπαρχουν αρκετοι ιδιωτες του 1.04-1.08 που εαν τους στριμωξουμε στο κιτρινο και μοναδικο εκτος CSS group με οδηγους του 1.15+ και 1.20 θα υπαρξει προβλημα. Εχουν αναφερθει κατα καιρους παραπονα απο "γρηγορους" οδηγους που αντιμετωπισαν τραγελαφικες καταστασεις ή τους εκαναν "ban" με μαυρες σημαιες.

Επειδη οι περισσοτεροι αφηνουν τις εργασιες τους τις Τεταρτες, θα πρεπει να γνωριζουν απο πριν τις οποιες "ειδικες" συνθηκες του εκαστοτε trackday. Ελπιζω την επομενη φορα που αναφερθει εκπροσωπος του περιοδικου στην διοργανωση να ενημερωσει τους ενδιαφερομενους για τις λεπτομερειες προς αποφυγη προβληματων σε μελλοντικες διοργανωσεις.......

Φίλε μου το 1.04 με το 1.08 ξέρεις πόσο διαφορά έχει? Η μέρα με τη νύχτα...

Επίσης και να κάνει κάποιος αυτούς τους χρόνους για πόσες φορές θα το κάνει? Εγώ προσωπικά μπορώ να κατέβω κάπου στο 1.08 για 3 γύρους το πολύ. Μετά τα παίζω, κουράζομαι. Αντιθέτως όταν γυρνάω 1.10-1.11 είμαι μια χαρά.

Με όσα λες παραπάνω εγώ συμφωνώ αλλά θέλω να τονίσω πως τα sec δεν είναι ψίχουλα, κάθε τόσο ακούω χρόνους για 1.05 και πραγματικά απορώ: Τόσο αργός είμαι?


φιλικά
Κώστας

MAD 1000cc
08/09/2007, 17:59
otan perneis meros sta trackday proth fora pas stoys arxarioys???:eek:

stako
03/10/2007, 08:40
Επαναφέρω το θέμα ευελπιστώντας σε απάντηση από την Ιωάννα σχετικά με τις ερωτήσεις που υποβλήθηκαν μετά την τελευταία της απάντηση.

alexk
03/10/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Φίλε μου το 1.04 με το 1.08 ξέρεις πόσο διαφορά έχει? Η μέρα με τη νύχτα...


Ο φίλος που σου απάντησε, γυρίζει στο 1.02. Ξέρει την διαφορά με το 1.08...

stako
03/10/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Ο φίλος που σου απάντησε, γυρίζει στο 1.02. Ξέρει την διαφορά με το 1.08...

Έτσι ακριβώς!

1:02 με χρονομέτρηση επίσημου αγώνα και δοκιμαστικών Πανελληνίου, όχι χρονομέτρηση "κινητού και φίλων".....;)

adam_tsouk
03/10/2007, 22:13
πειτε οτι εχετε κανει τα μαθηματα κ ειστε γΛηγοροι, αποδειξη θα σας ζητησουν?

:rolleyes:

stako
03/10/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
πειτε οτι εχετε κανει τα μαθηματα κ ειστε γΛηγοροι, αποδειξη θα σας ζητησουν?

:rolleyes:

Ξέρω γω....... Μπορεί να έχουν αρχείο........:confused:

jarv
04/10/2007, 09:15
Καλημέρα, αρχείο δεν έχουμε μαζί αλλά το μυαλό μου είναι ένα κινητό κομπιούτερ και θυμάμαι, υπάρχει λόγος να πει κάποιος ψέματα, φαντάζομαι όχι. Όσο για τους χρόνους, ας μου πείτε πόσοι από εσάς γυρίζετε στο 1.02!!! Για δύο και τρία άτομα σαφώς και δεν έχουμε group. Να ξέρετε πως στο τέλος του track day που τα άτομα είναι πολύ λίγα τότε μπαίνουν και στο άσπρο και σε όποιο άλλο group θέλουν.
Ιωάννα

stako
04/10/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
Καλημέρα, αρχείο δεν έχουμε μαζί αλλά το μυαλό μου είναι ένα κινητό κομπιούτερ και θυμάμαι, υπάρχει λόγος να πει κάποιος ψέματα, φαντάζομαι όχι. Όσο για τους χρόνους, ας μου πείτε πόσοι από εσάς γυρίζετε στο 1.02!!! Για δύο και τρία άτομα σαφώς και δεν έχουμε group. Να ξέρετε πως στο τέλος του track day που τα άτομα είναι πολύ λίγα τότε μπαίνουν και στο άσπρο και σε όποιο άλλο group θέλουν.
Ιωάννα

Μα Ιωάννα δεν λέμε για 1:02... Λέμε για 1:10 με 1:15 που είναι ένας νορμάλ χρόνος για τα περισσότερα παιδιά που έχουν μπει ας πούμε 8-10 φορές σε td.

Το να γυρνάνε στο "αργό" γκρουπ άτομα στο 1:10-15 μαζί με άτομα στο 1:40 κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μεγάλος κίνδυνος.

Αλλά πάλι τι ξέρω εγώ.....:rolleyes:

sniper
04/10/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
....

Το να γυρνάνε στο "αργό" γκρουπ άτομα στο 1:10-15 μαζί με άτομα στο 1:40 κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μεγάλος κίνδυνος.

....

Εφόσον είναι προβλέψιμοι οι του 1.40 δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος... Συνωστισμός και εκνευρισμός απο την καθυστέρηση, ναι υπάρχει.

stako
04/10/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εφόσον είναι προβλέψιμοι οι του 1.40 δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος... Συνωστισμός και εκνευρισμός απο την καθυστέρηση, ναι υπάρχει.

Τώρα κάνεις πλάκα ε? Δεν μπορώ να φανταστώ καν ότι μιλάς σοβαρά!

sniper
04/10/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Τώρα κάνεις πλάκα ε? Δεν μπορώ να φανταστώ καν ότι μιλάς σοβαρά!

Νομίζω ότι τα Ελληνικά μου είναι αρκετά καλά. Εφόσον είναι ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΙ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κοίτα τι γίνεται στα GP και στην F1 (εντελώς άκυρο το παράδειγμα αλλά τέσπα).... εκεί δεν τρώνε γύρους κάποιοι οι "αργοί";

Ε δεν γίνεται να υπάρχει μια πίστα για την αποκλειστική χρήση των πολύ γρήγορων. Εκτός αν γίνει καιη πίστα αποκλειστικό δικαίωμα της ελίτ....

sniper
04/10/2007, 10:25
Και συνεχίζοντας, το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι κόβουν(με) τα γυρολόγια των σούπερ γρήγορων. Αλλά σε ανοιχτό TD, αυτό δεν νομίζω ότι είναι το ζητούμενο...

Αν αρχίσουμε τώρα τα "και πότε θα προπονηθούμε/μετρηθούμε εμείς" ανοίγουμε την κουβέντα για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό στην Ελλάδα και είναι μεγάλη αυτή η κουβέντα.

stako
04/10/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Νομίζω ότι τα Ελληνικά μου είναι αρκετά καλά. Εφόσον είναι ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΙ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κοίτα τι γίνεται στα GP και στην F1 (εντελώς άκυρο το παράδειγμα αλλά τέσπα).... εκεί δεν τρώνε γύρους κάποιοι οι "αργοί";

Ε δεν γίνεται να υπάρχει μια πίστα για την αποκλειστική χρήση των πολύ γρήγορων. Εκτός αν γίνει καιη πίστα αποκλειστικό δικαίωμα της ελίτ....

Φίλε μάλλον ποστάρεις απλά για να της λες στον άλλον. Έχω παρακολουθήσει τα ποστ σου και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αλλά 9 στις 10 αυτό κάνεις. (spam posts not included) Απομονώνεις μόνο ότι σε βολεύει για να πεις αυτό που θες. Τέλος πάντων.

Λοιπόν, το παιδί που γυρνάει 1:40 (και είπα πιο πάνω ότι μπορεί να είναι και 2 λεπτά, χωρίς πλάκα) προφανέστατα δεν ξέρει "καλούς τρόπους" στην πίστα. Και λογικό είναι. Κι εγώ δεν ήξερα στις πρώτες επαφές. Έτσι:

1. Αντί να κρατήσει γραμμές σταθερές τις αλλάζει όταν σε ακούει από πίσω για να σε "διεκολύνει". Άκρως επικίνδυνο καθώς ΑΝΕΤΑ μπορεί να γίνει η στραβή όταν περνάς με +40χλμ.
2. Στο 0-300 απαγορεύεται προσπέραση στην είσοδο για λόγους ασφάλειας. Και καλά κάνουν. Ο άπειρος όμως τσαρουχώνει το γκάζι στην έξοδο. Πέρνα τον μετά με το 600 κρεμασμένο επειδή έχεις κόψει για να μην τον περάσεις στην είσοδο ή να μην πέσεις πάνω του. Εγώ κρατιέμαι αλλά (νομίζω τα έχεις δει) πες μου ο κάγκουρας ΠΟΣΟ επικίνδυνος είναι πίσω από έναν τέτοιο μέσα σε μια τέτοια κατάσταση?

Και είναι κι άλλα αλλά πραγματικά ΒΑΡΙΕΜΑΙ να τα σκέφτομαι και να τα γράφω γιατί είναι ΤΟΣΟ ΠΡΟΦΑΝΗ ΠΟΥ ΑΠΟΡΩ!!! Διαφορά 30 δευτερολέπτων σε γκρουπ και όλα είναι καλά. ΟΚ, WHATEVER!!! Προφανέστατα όοοοοολοι αυτοί οι χαζοί ανα τον κόσμο που κάνουν td είναι απλά..........χαζοί που φροντίζουν την δυναμικότητα των γκρουπ.

Μάλιστα.......

Καλή συνέχεια.

zephyr1
04/10/2007, 10:43
Καλα ρε Stako διαφορα 30'' και θα ζοριστει να τον περασει αναβατης του 1.10 -1.15?:confused:

Da.Vintage
04/10/2007, 10:48
Eγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί το 0-300 κάνει track-day στο οποίο απαγορεύει σε μερικά άτομα να μπαίνουν σε όποιο γκρούπ ταιριάζουν...

Υπάρχουν άτομα που είναι πολύ πιο γρήγορα και τεχνικά απο πολλούς που έχουν κάνει CSS lev4 δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν αφήνει αυτούς να μπαίνουν μαζί με τους γρήγορους του CSS...Ή γιατί δεν φτιάχνει ένα ακόμα γκρουπάκι για προχωρημένους ιδιώτες ?

Γιατί αν δεν μπουν σε αυτό το γκρούπ και μπούν τσούρμο άτομα που γυρνάνε απο 1,02 εως 2,01 τότε θα γίνει σίγουρα ατύχημα...

πχ

Εγώ και ο συνάδελφος δεν ανήκουμε στο ιδιο γκρουπ...


107300

Da.Vintage
04/10/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα ρε Stako διαφορα 30'' και θα ζοριστει να τον περασει αναβατης του 1.10 -1.15?:confused:

Ρε συ δε θα ζοριστεί αλλά αυτός που γυρνά με 30" διαφορά δεν είναι προβλέψιμος και συνήθως δεν έχει σταθερές-προβλέψιμες-σωστές γραμμές...:winka:

byron
04/10/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα ρε Stako διαφορα 30'' και θα ζοριστει να τον περασει αναβατης του 1.10 -1.15?:confused:

Αν δεν υπήρχε πρόβλημα ρε Παναγιώτη, όλοι οι κουτσοί στραβοί κουλοί θα έτρεχαν σε αγώνες. Τα 110%-120% του χρόνου του 1ου για ποιό λόγο νομίζεις ότι υπάρχουν; Θέμα ασφάλειας είναι και μόνο, άσχετα αν είναι αγώνες.

Το 1.40 είναι υπερβολικό και προκαλεί εκνευρισμό στο 90% των αναβατών που τρέχουν στα ΤD.

sniper
04/10/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
....

(δεν θα ασχοληθώ με τα προσωπικά σχόλια αν και είναι λάθος)

Νομίζω ότι έχετε χάσει την κεντρική ιδέα... Το 0300 (νομίζω ότι δεν κάνω λάθος) διοργανώνει τα συγκεκριμένα TD για να εξασκούνται όσοι έχουν κάνει μαθήματα. Όσοι δεν εχουν κάνει, μπαίνουν στο γκρουπ των μη μαθητών.

Άλλωστε δεν διοργανώνει το 0300 μόνο TD. Οι Χαλαρης και Ζαφειρόπουλος δεν κάνουν τέτοιου είδους διαχωρισμούς αλλά μόνο σε θέμα ταχύτητας (και είναι όντως πολύ καλά).

Stabak
04/10/2007, 11:11
Ο Stako εχει απόλυτο δίκαιο αλλά γνωρίζοντας αντικειμενικά την δυσκολία διαχωρισμού των γκρουπ και των δυνατοτήτων, η κάθε εταιρία φαντάζομαι οτι εφευρίσκει δικούς της κάνονες ή απουσίες αυτών...

gcrook
04/10/2007, 11:14
Οι αργοι αναβατες εφ'οσον τηρουν 2-3 βασικους κανονες (που συνηθως τους ανακοινωνονται απο την αρχη) δεν αποτελουν προβλημα.
Οι μαλακες αναβατες ειναι το προβλημα που βλεπουν οτι ειναι 20 δευτερα πιο αργοι απο σενα και κοιτανε πως να σε κλεισουν.

Δεν εχετε δει τρακντεις σε μεγαλες πιστες του εξωτερικου;
Μπαινουν οτι μηχανακια να'ναι και οτι καρυδιας καρυδι, απο θεμα οδηγησης ετσι;
Κανενας δεν παραπονεθηκε και ουδεποτε δημιουργηθηκε προβλημα.

Και μιλαω για πιστες οπου υπαρχει τρομερη διαφορα ταχυτητας απο εναν αρχαριο σε εναν σχετικα εμπειρο.
Ποσο μαλλον για τα Μεγαρα που ολοι πανε περιπου τα ιδια.

Θάνος
04/10/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Εγώ και ο συνάδελφος δεν ανήκουμε στο ιδιο γκρουπ...

:lol: Φοβερή φωτογραφία! Σαν photoshop είναι...

Πάντως επί του θέματος... τόσο καιρό που μπαίνω στην πίστα, ούτε έχω ενοχληθεί από τους πολύ πιο αργούς, ούτε θυμάμαι κάποιο σχετικό ατύχημα.

Ο Μακρής που γυρίζει κοντά στο λεπτό, τη βρήκε την άκρη και μπαίνει με τους αγωνιζόμενους. Οι υπόλοιποι του 1.10-1.15 νομίζω αδίκως παραπονιούνται. Η πράξη δεν τους επιβεβαιώνει. Εκείνοι που γυρίζουν στο 1.40 και στα 2.00 είναι πολύ λίγοι και τους περνάς πριν προλάβουν να προκαλέσουν το οτιδήποτε.

Εντέλει όποιος θέλει να γυρίζει ανενόχλητος, ας επιλέγει τα TD και να πηγαίνει σ'εκείνα που φαίνεται ότι δεν θα έχουν πολύ κόσμο. Μετά από λίγο καιρό δεν είναι δύσκολο να τα προβλέψεις..

alexk
04/10/2007, 21:38
Παλικάρια, ότι θέλετε λέτε.

Από πότε το θεωρείται ΟΚ να γυρίζω 1.08 και να πρέπει να παλέψω με τον συνάδελφο που πάει 1.30?
Α, ξεχάσατε, δεν είμαστε 2 στην πίστα... Είμαι π.χ. εγώ και άλλοι 15 στο 1.20-1.40. Κοινώς, πας σε μια πίστα που έχει κινητά εμπόδια που όλως περιέργως πάνε στην γραμμή σου (εσύ θα πας από τα χωράφια για προσπέραση κτλ κτλ).

Τελικά το συμπέρασμα είναι ένα, και δεν θέλω να εκφράσω την άποψή μου για τα μαργαριτάρια που είπε ο sniper.
Απλά τα τρακ-ντέϊ του 0-300 είναι για τα κουλάδια. Τέλος

ΥΓ : gcrook, οι γαμάτες πίστες του εξωτερικού έχουν πλάτος 8-12 μέτρα. Άφθονος χώρος δηλαδή. Μην κάνουμε άτοπες συγκρίσεις.

Θάνος
04/10/2007, 22:00
Όποιος νομίζει ότι γυρίζει στο 1.10 συν ή πλην και δεν μπορεί να προσπεράσει με ασφάλεια έναν κατά πολύ αργότερο οδηγό, ας το παρκάρει έξω καλύτερα.

Τα ελεύθερα δοκιμαστικά είναι για όλους ανεξαιρέτως και τα υπόλοιπα είναι φιλολογία για να μπούνε οι "γρήγοροι" να μας πούνε τους χρόνους τους.

alexk
04/10/2007, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Όποιος νομίζει ότι γυρίζει στο 1.10 συν ή πλην και δεν μπορεί να προσπεράσει με ασφάλεια έναν κατά πολύ αργότερο οδηγό, ας το παρκάρει έξω καλύτερα.

Τα ελεύθερα δοκιμαστικά είναι για όλους ανεξαιρέτως και τα υπόλοιπα είναι φιλολογία για να μπούνε οι "γρήγοροι" να μας πούνε τους χρόνους τους.


Άν "δεν κάνω λάθος", απαγορεύεται η προσπέραση στα φρένα και πάνω στη στροφή. Μόνο στην έξοδο δηλαδή... (εμένα προσωπικά μου είχε τύχει να ανοίγουν σχεδόν όλοι τέρμα το γκάζι στην έξοδο, και να είναι φάση "κόντρα στη Βούτα").
Γι'αυτό φίλε Θάνο τα σχόλια περί παρκαρίσματος σε παρακαλώ αλλού.

Τα υπόλοιπα είναι πραγματικότητα και όχι φιλολογία και δεν χαλάει κανέναν λέμε. Αλλά τι λέω τώρα, σε thread του moto.gr είμαστε...

Θάνος
04/10/2007, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Άν "δεν κάνω λάθος", απαγορεύεται η προσπέραση στα φρένα και πάνω στη στροφή. Μόνο στην έξοδο δηλαδή... (εμένα προσωπικά μου είχε τύχει να ανοίγουν σχεδόν όλοι τέρμα το γκάζι στην έξοδο, και να είναι φάση "κόντρα στη Βούτα").
Γι'αυτό φίλε Θάνο τα σχόλια περί παρκαρίσματος σε παρακαλώ αλλού.

Τα υπόλοιπα είναι πραγματικότητα και όχι φιλολογία και δεν χαλάει κανέναν λέμε. Αλλά τι λέω τώρα, σε thread του moto.gr είμαστε...

Εσύ χαρακτήρισες όσους πάνε στα trackdays του 0300 κουλάδια. Μην παραπονιέσαι λοιπόν.

Σχετικά με την πραγματικότητα που αναφέρεις έχω πολύ καλή άποψη, οπότε δεν χρειάζεται να μου εξηγείς.

Η διαφορά από το 1.08 στο 1.30 δεν γίνεται στην ευθεία και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για κάποιον που λέει ότι κάνει τέτοιους χρόνους να μην ξέρει ή μπορεί να προσπεράσει και τα φρένα ξεκινάνε αρκετά νωρίς για κάποιον που γυρίζει στο 1.30+ ώστε να μπορείς ακόμα και εκεί να περάσεις.

Όπως μπορείς να περάσεις και αυτόν που θα ανοίξει τέρμα το γκάζι στην έξοδο αν υποθέσουμε ότι έχετε 20+ δευτερόλεπτα διαφορά, γιατί εσύ θα κάνεις μία απείρως καλύτερη έξοδο κι ας έχεις πιο αδύναμο μηχανάκι.

Ας αφήσουμε λοιπόν τις γκρίνιες και τέτοια προβλήματα ούτε υπήρχαν ούτε υπάρχουν, παρά μόνο σ'αυτούς που βλέπουν μόνο μπροστά τους και γράφουν χρόνους σε άδειες πίστες..

Θάνος
04/10/2007, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Αλλά τι λέω τώρα, σε thread του moto.gr είμαστε...

Γιατί γράφεις λοιπόν;

alexo
04/10/2007, 22:47
η γνωμη μου αν επιτρεπετε...
Καντε προτασεις στον διοργανωτη.
Σας διαβαζει αλλωστε..

Υ.Γ:
Και εγω θα ηθελα μια πιστα για παρτυ μου....
ισως για να προπονηθω...
η να ρυθμισω τις αναρτησεις μου...
η να κανω προπονηση στο πως να προσπερνω καποιον που μου κλεινει τον δρομο..
η για να σπασω την μονοτονια μου
η για να μαθω γραμμες απο καποιον πιο γρηγορο που ξερει "κολπα" και θελει να μου τα δειξει
η για να μαθω γραμμες σε καποιον πιο απειρο που θελει να μαθει και κατι παραπανω
η για να δω τις διαφορες στις αλλαγες των γραμμων
η κλπ. κλπ. κλπ. και ποιος ξερει τι αλλο μπορει να θελει ο καθενας και δικαιωμα του ειναι αρκει να ακολουθει καποιους κανονες ....
στο κατω κατω οτι αλλο μπορει να ειναι ενα TD...

Μην Ξεχναμε οτι ολοι σας ( μας) που παραπονιοσαστε (μαστε) για τους πιο αργους εισασταν (μασταν) καποτε πιο αργοι και απειροι .
Και απο την αλλη οι πιο αργοι που με σωστη δουλεια θα κατεβασουν τους χρονους τους, θα βρουν μπροστα τους αργοτερα τα προβληματα αυτα που βλεπουν οι γρηγοροτεροι τωρα.
Γιαυτο προτεινω συνεργασια και συνενοηση μεταξυ μας με προτασεις στον διοργανωτη.

Aν δεν μπουν πανω απο 20-25 μοτο μεσα μαζι...και χωριστουν βασει γυρολογιου και οχι βασει σχολειων θα ειναι ολα οκ νομιζω
Και οχι περισσοτερα απο τρια γκρουπ για να εξασφαλιζουν και το οτι θα κανει κανεις τεσσερα τουλαχιστον σεσιονς για να το ευχαριστηθεί ...

Καλο για τον χωρο μας που προσελκυει πολυ κοσμο ολοενα, κιας στριμοχνωμαστε και λιγο...
Ας ελπισουμε σε αλλη μια πιστα συντομα...

gcrook
05/10/2007, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk


ΥΓ : gcrook, οι γαμάτες πίστες του εξωτερικού έχουν πλάτος 8-12 μέτρα. Άφθονος χώρος δηλαδή. Μην κάνουμε άτοπες συγκρίσεις.

Δεν ειναι ολες ετσι και δεν μιλαω για τις πιστες παγκοσμιου μονο αλλα για τις δεκαδες διασπαρτες πιστες στην Αμερικη και στην Ευρωπη που τρεχουν αμετρητες κατηγοριες μοτοσυκλετων,και γινονται τρακντεις εκατονταδων ατομων με οτι μηχανακια μπορεις να φανταστεις.
Μπορει να δεις R1 και ΕΧ500 η GS500 στο ιδιο σεσιον.
Στο λεω επειδη μαζευω χρονια τωρα βιντεακια και με αυτα που βλεπω τελικα εχω αρχισει να απελπιζομαι με την κατασταση εδω.
Αργοι και γρηγοροι αναβατες, αναβατες με χρεπια και τουμπανα ολοι μαζι κοιτανε τον ρυθμο τους και δεν γκρινιαζουν και ολα λειτουργουν ρολοι.
Αλλα οπως και να εχει τα Μεγαρα σε καμια περιπτωση δεν ειναι πιστα καρτ.

Μερικες φορες οι πιο γρηγοροι αναβατες απλα επειδη θυσιαζουν χρονο και χρημα (οπως και ολοι μας βεβαια) ,και εχουν σκοπο να προπονηθουν κυριως,με το παραμικρο αρχιζουν και γκρινιαζουν.

Εχω δει και απαραδεκτους οδηγους μεσα στα Μεγαρα που παταγανε φρενο στην στροφη πανω και αλλαζανε γραμμη...
Τους κοζαρα τους περασα πολυ ευκολα και δεν τους ξαναειδα,οπως μου εκαναν και μενα στην αρχη και ακομα μου κανουν οι γρηγοροι του γκρουπ μου.
Τωρα οι 1.05 και κατω ισως να χρειαστει να τους περασουν και δευτερη φορα:lol: :wave2:

alexk
05/10/2007, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Γιατί γράφεις λοιπόν;

Γιατί εδώ απαντάνε οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης.
Αλλιώς, έχουμε και σοβαρό forum άν ξέρεις...

sniper
05/10/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
....

Τελικά το συμπέρασμα είναι ένα, και δεν θέλω να εκφράσω την άποψή μου για τα μαργαριτάρια που είπε ο sniper.
Απλά τα τρακ-ντέϊ του 0-300 είναι για τα κουλάδια. Τέλος

....


Ο sniper γράφει εκεί που ξέρεις την άποψή σου.

Οπότε, εσείς τα τιμόνια, οι γρήγοροι κλπ, μην πηγαίνετε στα TD του 0300. Ο Μπράλος, η Επίδαυρος, ο Αγιος και το Αρτεμήσιο σας περιμένουν.

Αφήστε εμάς τα κουλάδια στα Μέγαρα και στις Σέρρες να στριμωχνόμαστε και να λέμε μαλακίες σε μη σοβαρά φόρα.

alexk
05/10/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο sniper γράφει εκεί που ξέρεις την άποψή σου.

Οπότε, εσείς τα τιμόνια, οι γρήγοροι κλπ, μην πηγαίνετε στα TD του 0300. Ο Μπράλος, η Επίδαυρος, ο Αγιος και το Αρτεμήσιο σας περιμένουν.

Αφήστε εμάς τα κουλάδια στα Μέγαρα και στις Σέρρες να στριμωχνόμαστε και να λέμε μαλακίες σε μη σοβαρά φόρα.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα.
Έχετε βαφτιστεί "πιστόβιοι" και εμείς οι μαλάκες του δρόμου. Λάθος αγαπητέ.
Μόνο πίστα πάει η παρέα μας, και έχουμε και 5 νέους αγωνιζόμενους στο πρωτάθλημα.
Not bad έτσι?

ΥΓ : και πίστα που πάτε, σαν τις χελώνες πάτε, από πάνω σας περνάμε :wave2:

sniper
05/10/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα.
Έχετε βαφτιστεί "πιστόβιοι" και εμείς οι μαλάκες του δρόμου. Λάθος αγαπητέ.
Μόνο πίστα πάει η παρέα μας, και έχουμε και 5 νέους αγωνιζόμενους στο πρωτάθλημα.
Not bad έτσι?

ΥΓ : και πίστα που πάτε, σαν τις χελώνες πάτε, από πάνω σας περνάμε :wave2:

Τίποτα δεν έχουμε βαφτιστεί. Απλά περνάμε καλά ό,τι κι αν κάνουμε. Εσείς οι γληγοριάδηδες βαφτίζετε πράγματα για να τους δώσετε μια γκλαμουριά και "κοιτάτε" υποτιμητικά όποιον δεν είναι στους χρόνους σας.

Μπράβο για τα παιδιά που τρέχουν πάντως. Τουλάχιστον αυτοί χαλάνε λάστιχα για κάποιο σκοπό παραπάνω από το να την λες σε συνάδελφους.

Λες στην ταφόπλακά μου να γράψω τι χρόνο έκανα κάποτε στις Σέρρες;

byron
05/10/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
ΥΓ : και πίστα που πάτε, σαν τις χελώνες πάτε, από πάνω σας περνάμε :wave2:

Είσαι φάουλ φίλε.
Πολύ κακός ο διαχωρισμός που κάνεις. Μπράβο και μαγκιά στα παιδιά που τρέχουν, αλλά το καλάμι δεν είναι μακριά, έτσι όπως το εκφράζεις.

ΥΓ :Το ότι υπάρχουν πάντα πιο γρήγοροι από σας το γνωρίζεις φαντάζομαι. Παρόλα αυτά τέτοια έπαρση και κ@λοδάχτυλα δεν έχω δει-ακούσει να δείχνουν. :wave2:

alexk
05/10/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Και συνεχίζοντας, το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι κόβουν(με) τα γυρολόγια των σούπερ γρήγορων.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Οπότε, εσείς τα τιμόνια, οι γρήγοροι κλπ, μην πηγαίνετε στα TD του 0300. Ο Μπράλος, η Επίδαυρος, ο Αγιος και το Αρτεμήσιο σας περιμένουν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Αφήστε εμάς τα κουλάδια στα Μέγαρα και στις Σέρρες να στριμωχνόμαστε και να λέμε μαλακίες σε μη σοβαρά φόρα.

Κοίτα λίγο τι έχεις γράψει. Και ναι, θα την πω όταν ακούω εξυπνάδες του στυλ "άν είσαι τόσο γρήγορος, δεν έχεις πρόβλημα να περάσεις τον πολύ αργό αναβάτη, ειδάλλως πάρκαρε το και άσε το σπορ..." τη στιγμή που συγκεκριμμένα στο 0300 απαγορεύεται η προσπέραση στην είσοδο και πάνω στη στροφή. Αυτό είναι εξυπνάδα τώρα?

alexk
05/10/2007, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είσαι φάουλ φίλε.
Πολύ κακός ο διαχωρισμός που κάνεις. Μπράβο και μαγκιά στα παιδιά που τρέχουν, αλλά το καλάμι δεν είναι μακριά, έτσι όπως το εκφράζεις.

ΥΓ :Το ότι υπάρχουν πάντα πιο γρήγοροι από σας το γνωρίζεις φαντάζομαι. Παρόλα αυτά τέτοια έπαρση και κ@λοδάχτυλα δεν έχω δει-ακούσει να δείχνουν. :wave2:

Λάθος φίλε, κανένας δεν καβάλησε το καλάμι. Και ο πιο γρήγορος της παρέας δηλώνει ότι δεν ξέρει και πρέπει να μάθει.
Το ίδιο λέω και εγώ για τον ευατό μου. Δεν ξέρω και μαθαίνω.
Αλλά από τη στιγμή που βγαίνει ο άλλος και μου λέει "αν δεν τον περνάς, πάρκαρέ το καλύτερα" θα του την πω και με το παραπάνω. Με ποια ιδιότητα το λέει αυτό? Είναι πιο γρήγορος ας πούμε και μου την λέει να το παρκάρω?

road spirit
05/10/2007, 10:53
alexk, κατι δεν παει καλα...

οταν εγω ο κουλος που έχω κανει 10 τρακντεις ολα και ολα και γυρναω στην καλύτερη περίπτωση στο 1.16 (μπορεί και να ειμαι αισιόδοξος...)
μπορώ και περνάω τους 1.20+, ισως οχι έυκολα αλλά σίγουρα χωρίς δράματα, ακόμα και στα τρακντει το 0300, εεε συγνώμη ρε φίλε, αλλά μάλλον δεν μας τα λές οκ ...

Αν σε ενοχλεί η κουλαμάρα μας εδώ, γύρνα σε άλλα φόρουμ... χωρίς παρεξήγηση.
όμως ο τρόπος που γράφεις ειναι εριστικός και βγάζει μια αλλαζονεία και ειρωνία...
αν δεν ειναι έτσι, τοτε δες το λίγο, γράφε λιγο καλύτερα...

road spirit
05/10/2007, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
Και εγω θα ηθελα μια πιστα για παρτυ μου....
ισως για να προπονηθω...
η να ρυθμισω τις αναρτησεις μου...
η να κανω προπονηση στο πως να προσπερνω καποιον που μου κλεινει τον δρομο..
η για να σπασω την μονοτονια μου
η για να μαθω γραμμες απο καποιον πιο γρηγορο που ξερει "κολπα" και θελει να μου τα δειξει
η για να μαθω γραμμες σε καποιον πιο απειρο που θελει να μαθει και κατι παραπανω
η για να δω τις διαφορες στις αλλαγες των γραμμων
η κλπ. κλπ. κλπ. και ποιος ξερει τι αλλο μπορει να θελει ο καθενας και δικαιωμα του ειναι αρκει να ακολουθει καποιους κανονες ....
στο κατω κατω οτι αλλο μπορει να ειναι ενα TD...

Μην Ξεχναμε οτι ολοι σας ( μας) που παραπονιοσαστε (μαστε) για τους πιο αργους εισασταν (μασταν) καποτε πιο αργοι και απειροι .
Και απο την αλλη οι πιο αργοι που με σωστη δουλεια θα κατεβασουν τους χρονους τους, θα βρουν μπροστα τους αργοτερα τα προβληματα αυτα που βλεπουν οι γρηγοροτεροι τωρα.
...
Καλο για τον χωρο μας που προσελκυει πολυ κοσμο ολοενα, κι ας στριμοχνωμαστε και λιγο...
Ας ελπισουμε σε αλλη μια πιστα συντομα...

+1000, και να μην το πολυκουράζουμε το θέμα. Οτι καλύτερο εχει γραφτεί μεχρι τώρα

Θάνος
05/10/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Λάθος φίλε, κανένας δεν καβάλησε το καλάμι. Και ο πιο γρήγορος της παρέας δηλώνει ότι δεν ξέρει και πρέπει να μάθει.
Το ίδιο λέω και εγώ για τον ευατό μου. Δεν ξέρω και μαθαίνω.
Αλλά από τη στιγμή που βγαίνει ο άλλος και μου λέει "αν δεν τον περνάς, πάρκαρέ το καλύτερα" θα του την πω και με το παραπάνω. Με ποια ιδιότητα το λέει αυτό? Είναι πιο γρήγορος ας πούμε και μου την λέει να το παρκάρω?

Αγαπητέ γρήγορε οδηγέ, αν δεν μπορείς να περάσεις με ασφάλεια τον οποιονδήποτε οδηγό που γυρίζει 20+ δευτερόλεπτα πιο αργά από σένα, τότε μάλλον έχεις πολλή δουλειά μπροστά σου και το τελευταίο που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει είναι το πόσο γρήγορα γυρίζεις. Αυτά σχετικά με το θέμα και μην μπεις στη διαδικασία δημιουργίας εντυπώσεων γιατί δεν καβαλήσαμε χθες πρώτη φορά και ξέρουμε τι μας γίνεται κι ας μην γράφουμε στο άλλο το φόρουμ... το καλό.

Από κει και πέρα ποσώς μ'ενδιαφέρει η οποιαδήποτε περαιτέρω αντιπαράθεση μαζί σου. Δεν έχει κανένα νόημα να πείσεις εσύ εμένα κι εγώ εσένα. Σου προτείνω να πας στο σοβαρό σου φόρουμ χωρίς πολλά σχόλια γιατί όχι τίποτ'άλλο, αλλά και τα παιδιά εκεί τα ξέρουμε και δεν σου φταίνε σε τίποτα να τους παίρνει η μπάλα απ'αυτά που γράφεις εδώ.

SF
05/10/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexk
Γιατί εδώ απαντάνε οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης.
Αλλιώς, έχουμε και σοβαρό forum άν ξέρεις...


Ένα περίεργο πράγμα.... οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης να γράφουν στο ασόβαρο φόρουμ!; :rolleyes:

pocahondas
05/10/2007, 13:09
μια χαρά είναι τα track days και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα..
παρ' όλο που είμαι κουλάδι, μερικές φορές τυχαίνει να υπάρχουν και πιο αργοί μπροστά μου.. εε και λοιπόν?
μία πίστα υπάρχει κοντά στην αθήνα κι έχουν όλοι δικαίωμα σε αυτή.. τώρα για το ποιός είναι πιο γρήγορος και ποιός δεν είναι και για το ποιός πατάει ποιόν δεν με ενδιαφέρει καθόλου.. υποτίθεται ότι της μηχανές τις έχουμε για την πάρτη μας και για τα δικά μας όρια...
ένα έχω καταλάβει.. δεν υπάρχει σεβασμός μεταξύ των μοτοσυκλετιστών..

sniper
05/10/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pocahondas
μια χαρά είναι τα track days και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα..
παρ' όλο που είμαι κουλάδι, μερικές φορές τυχαίνει να υπάρχουν και πιο αργοί μπροστά μου.. εε και λοιπόν?
μία πίστα υπάρχει κοντά στην αθήνα κι έχουν όλοι δικαίωμα σε αυτή.. τώρα για το ποιός είναι πιο γρήγορος και ποιός δεν είναι και για το ποιός πατάει ποιόν δεν με ενδιαφέρει καθόλου.. υποτίθεται ότι της μηχανές τις έχουμε για την πάρτη μας και για τα δικά μας όρια...
ένα έχω καταλάβει.. δεν υπάρχει σεβασμός μεταξύ των μοτοσυκλετιστών..

Well said Tina :beer:

alexo
08/10/2007, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν θυμάμαι καλά....
Κίτρινο ->αρχάριοι
Πράσινο ->Μαθητές CSS
Ασπρο -> Γρήγοροι ιδιώτες (κάτω από 1.10 νομίζω) και αγωνιζόμενοι

λοιπον θα εχει τοσο αδοξο τελος αυτο το θρεντ?
Ακουω (ει?) προτασεις (οι διοργανωτες)

Πως αλλιώς θα θελαμε να χωριστούν και με τι κριτήρια τα groups?

stako
08/10/2007, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
λοιπον θα εχει τοσο αδοξο τελος αυτο το θρεντ?
Ακουω (ει?) προτασεις (οι διοργανωτες)

Πως αλλιώς θα θελαμε να χωριστούν και με τι κριτήρια τα groups?

Ρε παιδιά δεν είναι αυτό το θέμα.

Κοιτάξτε λίγο τον τίτλο...

Εγώ "ανέστησα" το ποστ μετά από καιρό αδράνειας για να λάβουμε μια απόλυτα έγκυρη και άμεση απάντηση από την Ιωάννα για να ξέρουμε τι να κάνουμε.

Και για να θυμίσω η ερώτηση είναι "μπορεί ένας οδηγός που δεν έχει κάνει σχολείο και κινείται στο 1:10-1:15 να μπει σε γκρουπάκι ανάλογο με την ταχύτητα του ή όχι"........?

Τώρα αν οποιοσδήποτε θέλει να κάνει αντιπαράθεση ή να λέει τα δικά του οκ, ας το κάνει αν θέλει.

kostom
08/10/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
...... αν δεν μπορείς να περάσεις με ασφάλεια τον οποιονδήποτε οδηγό που γυρίζει 20+ δευτερόλεπτα πιο αργά από σένα, τότε μάλλον έχεις πολλή δουλειά μπροστά σου .........

Ναι ρε Θάνο, όλα καλά, αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά....

Έχοντας βρεθεί σε φάση που με προσπερνάει κάποιος γρηγορότερος αναβάτης, έχοντας
την λιγοστή εμπειρία που έχω μαζέψει μέσα από τα track days της οδήγησης σε ένα
διαφορετικό επίπεδο, μπορώ να πώ ότι όλα καλά, το περιμένω, και ακόμα και αν δεν τον
έχω δεί ή αντιληφθεί, ξέρω τι πρέπει να γίνει και πώς να (μήν) αντιδράσω....
Πάμε όμως και στην αντίπερα όχθη, όπου πετυχαίνω έναν πιο αργό αναβάτη και τον
προσπερνάω... Εγώ το κάνω με ασφάλεια έχοντας την εμπειρία της ταχύτητας και των
πιο ασφαλών κινήσεων προσπέρασης βάση οδήγησης σε πίστα... Τί μου λέει όμως ότι
αυτός ο οδηγός την συγκεκριμένη στιγμή που θα ακούσει να τον περνάει το ΔΙΜΠΟΥΚΟ
του τρόμου από δίπλα του, δεν θα πανικοβληθεί και η αντίδρασή του μπορεί να είναι
άκρως επικίνδυνη για εμένα ή και για επερχόμενους αναβάτες.....
Αυτά πιστεύω προσπαθούν να αποφύγουν στο 0-300, αλλά κατά την γνώμη μου,
όπως και το έχω ξαναπεί, τα γκρούπ δεν χωρίζονται ισοδύναμα, με αποτέλεσμα
να έχουμε αυτές τις γκρίνιες και παρατράγουδα σε κάθε track day, είτε είναι του 0-300,
ή του Ζαφειρόπουλου, ή του Χάλαρη κλπ κλπ κλπ κλπ......
Αυτά πάντα βέβαια υπό την υπόθεση ότι οι προσπεράσεις γίνονται σε είσοδο-κορυφή-έξοδο
στροφής γιατί δεν πιστεύω ότι το προσπέρασμα σε ευθεία είναι δύσκολο....

ΚΑΙ σε περίπτωση που έχουμε πιο αδύναμο μηχανάκι από αυτόν που θέλουμε να περάσουμε
και αυτός στις στροφές καίει τα led του STOP και στην ευθεία ξάφνου μεταμορφώνεται στον
γιό του ανέμου...... μήν χαλιέσται στο πώς θα τον περάσετε... απλά κάντε ένα πέρασμα
μπροστά από τα Pits, και ξαναμπείτε σε άλλη θέση.... Δέν κάνουμε χρονομετρημένα, και ούτε
θα χάσουμε δέκατα με ένα drive by.... Απλά ξεκολήστε από αυτά τα ανώριμα σχόλια τύπου
είμαστε γρήγοροι και πιστόβιοι και ευθειάκηδες και δεν ξέρω και εγώ τί άλλες μαλακίες..
Αυτές οι ανωριμότητες δυστυχώς είναι που ΜΟΥ έχουν κοστίσει σε φίλους και σε ΕΣΕΝΑ, και
σε ΕΣΕΝΑ, και σε ΕΣΕΝΑ και σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ....


ΑΠΛΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ

Da.Vintage
09/10/2007, 08:18
Λοιπόν θα πώ και εγώ την γνώμη μου μιάς και ψιλοσυχνάζω στα Μέγαρα.

Προσωπικά δεν με ενοχλούν οι πιο αργοί οδηγοί...

Με ενοχλούν οι οδηγοί που έχουν απρόβλεπτες αντιδράσεις-γραμμές...

Ακόμη με ενοχλεί (όταν σε TD υπάρχει διαχωρισμός αρχάριοι-μέτριοι-προχωρημένοι) επειδή ο διοργανωτής θέλει να τα πάρει (αλλά έτσι είναι οι δουλειές) βάζει τον αρχάριο στο γκρούπ των προχωρημένων γιατί έχει πολύ κόσμο το αρχάριο γκρούπ ενώ των προχωρημένων λιγότερο...

Αλλά αυτό που με εξοργίζει περισσότερο είναι τα 2 παρακάτω...(και περισσότερο το 1ο)

1. Κάποιος να μήν έχει αυτογνωσία να γυρνάει στο 1.30 (και να θεωρεί τον εαυτό του προχωρημένο γιατί έτσι του είπε η γκόμενα, έτσι ξύπνησε το πρωί ή έχει κάνει CSS και απαραίτητα μετά απο αυτό θεωρείσαι προχωρημένος) και πας απο μόνος σου και λες στο γκρούπ των προχωρημένων παρακαλώ....

2. Κάποιος ο οποίος είναι καλός- γρήγορος, αλλά στο γκρούπ των προχωρημένων είναι άλλος ένας και δεν ξεχωρίζει...πάει και γράφεται στο γκρούπ των αρχαρίων ωστε να φαίνεται έξω γρήγορος! Αυτή η περίπτωση βέβαια είναι πιο ανόδυνη γιατί όπως ειπώθηκε αν είσαι γρήγορος κατα κάποια δευτερόλεπτα μπορείς να προσπερνάς με ασφάλεια...


Υπάρχει βέβαια και το άλλο που πολλοί μπαίνουν στο γκρούπ που είναι ένα σκαλοπάτι πάνω για να μάθουν καλύτερα μήπως τους τραβήξει κάποιος με το ρυθμό που είναι λίγο πιο γρήγορος απο αυτούς και έτσι να βελτιωθούν... πράγμα που δεν το βλέπω λάθος αλλά θέλει σύνεση...

Αυτά απο εμένα...

ΥΓ. Μπορεί η παρέα που μιλάει ο ΆλεξΚ που ανήκω και εγώ εκεί και κάποιοι άλλοι απο εδώ μέσα να είναι πολύ γρήγορα άτομα, μέσα σε αυτό και νέοι αγωνιζόμενοι αλλά σας διαβεβεώ οτι κανείς δεν έχει καβαλήσει παραπάνω το καλάμι απο το επιτρεπτό όριο... Ίσως να ήταν λίγο υπερβολικός στο ύφος του γι'αυτό και παρεξηγήσατε...

sniper
09/10/2007, 12:10
Ωραία....

Τότε μόνο μια λύση υπάρχει κατ' εμέ:

1. Άφιξη στην πίστα 1-2 ώρες πριν αρχίσει το TD, αυστηρά.
2. Χρονομέτρηση του καθένα
3. Κατάρτιση group
4. Εναρξη TD.

Όσοι έρθουν μετά (καθυστερημένοι) δεν θα μπαίνουν μέσα γιατί δεν θα αντικειμενικά δεν θα ξέρει ο διοργανωτής τον χρόνο του.

stako
09/10/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Και για να θυμίσω η ερώτηση είναι "μπορεί ένας οδηγός που δεν έχει κάνει σχολείο και κινείται στο 1:10-1:15 να μπει σε γκρουπάκι ανάλογο με την ταχύτητα του ή όχι"........?


:rolleyes:

road spirit
09/10/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωραία....

Τότε μόνο μια λύση υπάρχει κατ' εμέ:

1. Άφιξη στην πίστα 1-2 ώρες πριν αρχίσει το TD, αυστηρά.
2. Χρονομέτρηση του καθένα
3. Κατάρτιση group
4. Εναρξη TD.

Όσοι έρθουν μετά (καθυστερημένοι) δεν θα μπαίνουν μέσα γιατί δεν θα αντικειμενικά δεν θα ξέρει ο διοργανωτής τον χρόνο του.

πολύ δύσκολο Νίκο, γιατί θέλει τουλάχιστον 2 ώρες : πάρε 2 γκρουπ (δεν λεω 3, ας πουμε οτι το 3ο ειναι αγωνιζόμενοι, οπότε βγάλε τους απο τη διαδικασία). x 20 ατομα (που ειναι παραπάνω) x 3 γύρους ο καθένας (να ζεσταθεί, και να κάνει εναν χρονομετρημένο) x 1.10 (βάζω ενα μέσο όρο, ισως αισιόδοξο) = 140 λεπτά. Και βγάλε τους έξω μετά, φτιάξε γκρούπ, ξεκίνα...πάμε σε κοντα 3 ώρες, εχει χαθεί η μισή μέρα...

πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος

sniper
09/10/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πολύ δύσκολο Νίκο, γιατί θέλει τουλάχιστον 2 ώρες : πάρε 2 γκρουπ (δεν λεω 3, ας πουμε οτι το 3ο ειναι αγωνιζόμενοι, οπότε βγάλε τους απο τη διαδικασία). x 20 ατομα (που ειναι παραπάνω) x 3 γύρους ο καθένας (να ζεσταθεί, και να κάνει εναν χρονομετρημένο) x 1.10 (βάζω ενα μέσο όρο, ισως αισιόδοξο) = 140 λεπτά. Και βγάλε τους έξω μετά, φτιάξε γκρούπ, ξεκίνα...πάμε σε κοντα 3 ώρες, εχει χαθεί η μισή μέρα...

πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος

Φυσικά και δεν γίνεται.

Καί χωρίζονται τα γκρουπ ανάλογα με το τι δηλώνει ο καθένας ή του λέει η γκόμενα ότι είναι ("Μωρό μου ήσουν αέρας σήμερα" :lol: ) ή η παρέα στο Αρτεμήσιο, όπως μου είπε πριν λιγο μια φίλη :D

stako
09/10/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
πολύ δύσκολο Νίκο, γιατί θέλει τουλάχιστον 2 ώρες : πάρε 2 γκρουπ (δεν λεω 3, ας πουμε οτι το 3ο ειναι αγωνιζόμενοι, οπότε βγάλε τους απο τη διαδικασία). x 20 ατομα (που ειναι παραπάνω) x 3 γύρους ο καθένας (να ζεσταθεί, και να κάνει εναν χρονομετρημένο) x 1.10 (βάζω ενα μέσο όρο, ισως αισιόδοξο) = 140 λεπτά. Και βγάλε τους έξω μετά, φτιάξε γκρούπ, ξεκίνα...πάμε σε κοντα 3 ώρες, εχει χαθεί η μισή μέρα...

πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος

Ναι ρε παιδιά, σιγά μην βγάλουμε και δελτίο οδηγικών φρονημάτων...........

Δλδ ΔΕΝ φαίνεται κάποιος που έχει 30 δευτερόλεπτα διαφορά ε? ΔΕΝ μπορούν να παρατηρούν "κριτές" στην πίστα και να πράττουν αναλόγως στο επόμενο session?!?

Λοιπόν, το 0-300 απλά θέλει να προωθήσει τα μαθήματα του!!! Τόσο απλό είναι αλλά κολλάνε να μας το πουν στα ίσα.......

sniper
09/10/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
....

Λοιπόν, το 0-300 απλά θέλει να προωθήσει τα μαθήματα του!!! Τόσο απλό είναι αλλά κολλάνε να μας το πουν στα ίσα.......

Καλά... τόσο καιρό, σε αυτό ήθελες να καταλήξεις;

Και λογικό δεν είναι αυτό σαν συμπέρασμα; Γιατί όχι άλλωστε;

Επιχείρηση είναι. Δεν είναι φιλανθρωπική οργάνωση (άσχετα αν εχουν σωθεί πολλοί από αυτά τα μαθήματα)

byron
09/10/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά... τόσο καιρό, σε αυτό ήθελες να καταλήξεις;

Και λογικό δεν είναι αυτό σαν συμπέρασμα; Γιατί όχι άλλωστε;

Επιχείρηση είναι. Δεν είναι φιλανθρωπική οργάνωση (άσχετα αν εχουν σωθεί πολλοί από αυτά τα μαθήματα)

Κάτσε να δεις την προβολή που θα έχουν τα CSS (και καλά θα κάνουν) απ΄την εκπομπή του Διατσίδη. Ο ΔΔ έκανε LvL2 & 3 το ΣΚ στις Σέρρες, και ναι υπήρχε και κάμερα !!! :lol:

gcrook
09/10/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
και ναι υπήρχε και κάμερα !!! :lol:

onboard; :eek: :eek: :eek:
Προστυχιες....:blush:

byron
09/10/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
onboard; :eek: :eek: :eek:
Προστυχιες....:blush:

Όχι onboard. (Τουλάχιστον δεν είδα εγώ κάτι). Τράβαγε τα μαθήματα του ΘΧ που γίνονταν με την μοτοσυκλεττα σε stand.

Electra
09/10/2007, 13:15
... ξεκινώντας κανείς με το να δηλώνει σε ένα TD αυτό που πραγματικά είναι και όχι αυτό που νομίζει ή του λένε!

Μία επαφή με τη πίστα, δε μας κάνει εμπειρότερους στην οδήγηση, απλά γίνεται γνώριμος ο χώρος της πίστας, η ποιότητα της ασφάλτου και μικρές λεπτομέρειες ακόμα.

Είναι 1002 τα πράγματα που πρέπει να μάθει κανείς για την οδήγηση μέσα στη πίστα. Ακόμη και αν κάνει μαθήματα, δε σημαίνει ότι τα ξέρει όλα και μπορεί να δηλώνει ό,τι θέλει.

(Τα μαθήματα όλοι τα περνάμε... τις εξετάσεις έχει τολμήσει κάποιος να δώσει???):winka:

Το να έχει χρονομετρηθεί κάποιος και να είναι γρήγορος, δε σημαίνει ότι οδηγεί με πάντα με ασφάλεια. Όσοι οδηγούν με ασφάλεια, πιστέψτε με, φαίνονται μέσα στη πίστα.

Την επόμενη φορά, λοιπόν, που θα μπεί κάποιος στη πίστα και δε θα μπορεί να προσπεράσει τον μπροστινό του, καλό θα είναι πρώτα να αναρωτηθεί αν έχει την υπομονή και τη σωστή κρίση να το κάνει και... αν δήλωσε στο σωστό group :D

Τώρα αν η διοργάνωση δει ότι κάποιος είναι ασφαλές να μπει σε άλλο group θα το κάνει ώστε να ισορροπήσει τον αριθμό αναβατών.

Τελειώνω με αυτό που ξεκίνησα. Όσο διαφημιστική καμπάνια και αν ακούγεται! Στα TD, για την δική μας ασφάλεια και την ασφάλεια των συναδέλφων μοτοσικλετιστών που πάνε να γνωρίσουν τη πίστα, να μελετήσουν την οδήγηση, να προπονηθούν για τον αγώνα, απλά δηλώνουμε στο group που πραγματικά πρέπει να οδηγήσουμε.
Ας μή τα θέλουμε όλα δικά μας και στη τελική όσοι διοργανώνουν δε μασάνε φύλλα δάφνης, ούτε "διαβάζουν" από τον γραφικό χαρακτήρα, αν είσαι γρήγορος, αν θα γίνεις γρήγορος ή αν θα "θερίσεις" όσους υπάρχουν μέσα στη πίστα!

Καλό το γκάζι, αλλά να το κλείνουμε και να σκεφτόμαστε που και που....


Thanx
Εύη

Θάνος
09/10/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Ναι ρε Θάνο, όλα καλά, αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά....

Έχοντας βρεθεί σε φάση που με προσπερνάει κάποιος γρηγορότερος αναβάτης, έχοντας
την λιγοστή εμπειρία που έχω μαζέψει μέσα από τα track days της οδήγησης σε ένα
διαφορετικό επίπεδο, μπορώ να πώ ότι όλα καλά, το περιμένω, και ακόμα και αν δεν τον
έχω δεί ή αντιληφθεί, ξέρω τι πρέπει να γίνει και πώς να (μήν) αντιδράσω....
Πάμε όμως και στην αντίπερα όχθη, όπου πετυχαίνω έναν πιο αργό αναβάτη και τον
προσπερνάω... Εγώ το κάνω με ασφάλεια έχοντας την εμπειρία της ταχύτητας και των
πιο ασφαλών κινήσεων προσπέρασης βάση οδήγησης σε πίστα... Τί μου λέει όμως ότι
αυτός ο οδηγός την συγκεκριμένη στιγμή που θα ακούσει να τον περνάει το ΔΙΜΠΟΥΚΟ
του τρόμου από δίπλα του, δεν θα πανικοβληθεί και η αντίδρασή του μπορεί να είναι
άκρως επικίνδυνη για εμένα ή και για επερχόμενους αναβάτες.....
Αυτά πιστεύω προσπαθούν να αποφύγουν στο 0-300, αλλά κατά την γνώμη μου,
όπως και το έχω ξαναπεί, τα γκρούπ δεν χωρίζονται ισοδύναμα, με αποτέλεσμα
να έχουμε αυτές τις γκρίνιες και παρατράγουδα σε κάθε track day, είτε είναι του 0-300,
ή του Ζαφειρόπουλου, ή του Χάλαρη κλπ κλπ κλπ κλπ......
Αυτά πάντα βέβαια υπό την υπόθεση ότι οι προσπεράσεις γίνονται σε είσοδο-κορυφή-έξοδο
στροφής γιατί δεν πιστεύω ότι το προσπέρασμα σε ευθεία είναι δύσκολο....

ΚΑΙ σε περίπτωση που έχουμε πιο αδύναμο μηχανάκι από αυτόν που θέλουμε να περάσουμε
και αυτός στις στροφές καίει τα led του STOP και στην ευθεία ξάφνου μεταμορφώνεται στον
γιό του ανέμου...... μήν χαλιέσται στο πώς θα τον περάσετε... απλά κάντε ένα πέρασμα
μπροστά από τα Pits, και ξαναμπείτε σε άλλη θέση.... Δέν κάνουμε χρονομετρημένα, και ούτε
θα χάσουμε δέκατα με ένα drive by.... Απλά ξεκολήστε από αυτά τα ανώριμα σχόλια τύπου
είμαστε γρήγοροι και πιστόβιοι και ευθειάκηδες και δεν ξέρω και εγώ τί άλλες μαλακίες..
Αυτές οι ανωριμότητες δυστυχώς είναι που ΜΟΥ έχουν κοστίσει σε φίλους και σε ΕΣΕΝΑ, και
σε ΕΣΕΝΑ, και σε ΕΣΕΝΑ και σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ....


ΑΠΛΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ

Να θυμίσω ότι όλη η διαφωνία ξεκίνησε για τις προσπεράσεις των πιο αργών οδηγών που όμως δεν είναι 4-5 δευτερόλεπτα πιο αργοί, γιατί τότε είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο και δεν τίθεται θέμα, αλλά γι'αυτούς που είναι 20-30+ δευτερόλεπτα πιο αργοί...

Εντάξει, αλλά όσες μέρες και να το συζητάμε θα το βρίσκω εντελώς άστοχο επιχείρημα... 30 δευτερόλεπτα σημαίνει αιώνες διαφοράς. Σημαίνει ότι κινείται τόσο αργά που είναι 100% προβλέψιμος και η προσπέραση δεν θα διαρκέσει ούτε 2 δευτερόλεπτα. Τσάμπα μελάνι χαλάμε. Ακόμα και αν αυτός ο οδηγός τα χώσει στην ευθεία, για να φτάσει να χάσει μετά 30 δευτερόλεπτα σημαίνει ότι σε όλη την υπόλοιπη πίστα θα τον περάσουμε σαν σταματημένο.

Εντέλει.. μπορεί το όλο θέμα να πάσχει, αλλά σίγουρα όχι στις δυναμικότητες του 1.10-1.15 που παραπονιούνται συνέχεια. Εμένα π.χ. περισσότερο με ενοχλούν οι αγωνιζόμενοι που μπαίνουν όποτε τους καπνίσει σε όποιο γκρουπ κι αν είναι μέσα γιατί θέλουν να δοκιμάσουν κάτι... Με ενοχλούν επίσης αυτοί που γυρίζουν κοντά στο 1.10 χωρίς να ξέρουν τα στοιχειώδη και περνάνε τους εαυτούς τους και για έμπειρους. Αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι και μέχρι σήμερα μόνο απ'αυτούς έχω κινδυνέψει.

sapila racing
09/10/2007, 13:35
Nομίζω οτι η Electra περιέγραψε πολύ σωστά το πρόβλημα και τις λύσεις.

Παρ όλα αυτα υπάρχουν κι αλλοι παράγοντες.
πχ πριν 2 βδομάδες που πήγα Μεγαρα στο 0-300TD, ηθελα να μπω στο CSS group, αλλά μια και ειχαν καλυφθει οι θέσεις, με βαλανε στα 2 τελευταία session που ειχε ακόμα θέσεις.
Μια θέση στο γρήγορο στο προτελευταίο session και μια θέση στο αργό στο τελευταίο.
Τελικά εβρεξε και δεν μπήκα καθόλου, αλλά αν έμπαινα θα ημουν σημαδούρα για τους γρήγορους και γρήγορος για τους αργούς μια και γυριζω περίπου 1.12.

Θεωρω οτι δεν κάνω υπερβολές και σκοπός μου δεν ειναι οι χρόνοι, αλλά να βελτιωθώ, να ευχαριστηθώ και να παω σπίτι στην οικογένεια σώος κι εγω και το μηχανάκι που καβαλάω κάθε μέρα.
Η αδρεναλίνη ειναι ευκολο να σε παρασύρει, όσο κι αν εισαι εγκρατής, οπότε πρέπει να εχουμε το μυαλό μας να δουλευει εκεί μέσα.
Τελικά ειναι στο χέρι του καθενός μας τι θα κάνει και πως θα το χειριστεί, ωστε να ειναι ολοι ευχαριστημένοι και να μην δημιουργούνται επικίνδυνες καταστάσεις. ;)

sapila racing
09/10/2007, 13:37
Να πω και κάτι άλλο που σηκώνει πολύ κουβέντα.

Οι του CSS γενικά σε μέγάλο ποσοστό, χρησιμοποιούν τις γραμμές των μαθημάτων, οι οποίες διαφέρουν κατα πολύ, ειδικά σε ορισμένες στροφές, από την 'γρήγορη' γραμμη.

κατα την γνώμη μου αυτο το γεγονός από μόνο του δημιουργεί προβλήματα οταν ειναι μεσα στην πίστα και οι μεν και οι δε .

Θάνος
09/10/2007, 13:56
Αυτό λοιπόν με τις γραμμές είναι μία παρεξηγημένη κατάσταση που πρέπει τελικά να φτάσεις στο τέλος του CSS για να βγάλεις την άκρη...

Οι γραμμές του CSS όπως τις λένε έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Είναι έτσι για να βγουν κάποια πράγματα στην οδήγηση και όχι γιατί κάποιος σου έδειξε αυτές τις γραμμές και σου είπε έτσι θα οδηγάς... Αν φτάσεις κοντά στο τελευταίο level να κατανοήσεις στο 100% όσα σου έχουν πει και να ξέρεις και μπορείς να τα εφαρμόσεις αποδοτικά.. τότε μπορείς εσύ να φτιάξεις τις γραμμές σου.

Άραγε αναρωτιέμαι πόσοι από όσους ακολουθούν τις γραμμές που βλέπουν από τους άλλους, ξέρουν γιατί και πώς να τις ακολουθήσουν...

Εν πάσει περιπτώσει, εγώ λέω ας κοιτάξει ο καθένας πρώτα τον εαυτό του και όχι επειδή ρίξαμε ξαφνικά τους χρόνους να μας ενοχλούνε οι "αργοί" ή οι "άσχετοι" του CSS...

sapila racing
09/10/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Αυτό λοιπόν με τις γραμμές είναι μία παρεξηγημένη κατάσταση που πρέπει τελικά να φτάσεις στο τέλος του CSS για να βγάλεις την άκρη...

Οι γραμμές του CSS όπως τις λένε έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Είναι έτσι για να βγουν κάποια πράγματα στην οδήγηση και όχι γιατί κάποιος σου έδειξε αυτές τις γραμμές και σου είπε έτσι θα οδηγάς... Αν φτάσεις κοντά στο τελευταίο level να κατανοήσεις στο 100% όσα σου έχουν πει και να ξέρεις και μπορείς να τα εφαρμόσεις αποδοτικά.. τότε μπορείς εσύ να φτιάξεις τις γραμμές σου.

Άραγε αναρωτιέμαι πόσοι από όσους ακολουθούν τις γραμμές που βλέπουν από τους άλλους, ξέρουν γιατί και πώς να τις ακολουθήσουν...

Εν πάσει περιπτώσει, εγώ λέω ας κοιτάξει ο καθένας πρώτα τον εαυτό του και όχι επειδή ρίξαμε ξαφνικά τους χρόνους να μας ενοχλούνε οι "αργοί" ή οι "άσχετοι" του CSS...

Συμφωνώ απόλυτα.
Κι εγω μετα το 3ο Level αρχισα να το σκέφτομαι.
Οταν όμως βρέθηκα να ακολουθω αγωνιζόμενους 'εκπαιδευτες' σε Ducati Weekend, μουηταν αδύνατο στην αρχή να ακολουθήσω τις γραμμές που μου υποδείκνυαν.
Ειδικά στην Κ5 στις Σερρες ειχα τεράστιο πρόβλημα.
Κι αυτο γιατί οταν εχεις μάθει αυτες τις 'εκπαιδευτικές' γραμμές, και ξαφνικά καλεισαι να πατήσεις εντελως αλλού, χάνεις τον μπούσουλα (εγω τουλάχιστον) και αισθάνεσαι ανασφαλής.
Θέλει προπόνηση και συνήθεια.

Οταν προσππαθησα να το συζητήσω με τους ανθρώπους εκει, βρήκα τοίχο.
Δεν λέω ονόματα δεν χρειάζεται.

Ειναι πάντως άλλο ενα πρόβλημα :rolleyes:

jarv
09/10/2007, 14:48
καλησπέρα σε όλους, νομίζω πως έχει ξεφύγει εντελώς το θέμα και μάλλον πρέπει να πάρουμε τα πράγματα ΚΑΙ ΠΑΛΙ από την αρχή.
Ερωτώ, πόσοι από εσάς ξέρετε τους κανόνες που διέπουν κάθε πίστα, πόσοι από εσάς ενώ δεν ξέρετε διαβάζετε το χαρτί που υπογράφετε σε κάθε TD.
Ελάχιστοι έως καθόλου γι' αυτό σας το στέλνω να το διαβάσετε είναι ευκαιρία:

•Η πίστα έχει μία είσοδο και μία έξοδο ΜΟΝΟ.
•Δεν σταματάμε μέσα στην πίστα για κανένα απολύτως λόγο, αν υπάρχει πρόβλημα βγαίνουμε στον διάδρομο των pits ή στα paddocks.

Βλέπετε ατύχημα και όλοι σταματάτε

•Όταν βγαίνουμε από την πίστα, σηκώνουμε το αριστερό μας χέρι ψηλά, όσο νωρίτερα μπορούμε. Με αυτόν τον τρόπο ειδοποιούμε τον οδηγό που ακολουθεί για τις προθέσεις μας.

Πόσοι το κάνουν;

•Πριν από το πρώτο session, κάνουμε ΕΝΑN αναγνωριστικό γύρο στην πίστα.

Όλοι μπαίνετε σαν να είχατε βγάλει μόλις τις κουβέρτες από τα λάστιχα

•Στην πίστα κινούμεθα με τη φορά του ρολογιού, ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο δεν πηγαίνουμε ανάποδα μέσα στην πίστα.

το έχουμε δει και αυτό

•Απαγορεύονται οι προσπεράσεις πάνω σε στροφή, ή στην είσοδο της στροφής. Μπορούμε να προσπεράσουμε ΜΟΝΟ στην έξοδο της στροφής και στις ευθείες της πίστας.

Και εδώ είναι το κλειδί όλης της ιστορίας, προσπερνάτε από παντού, συνεχώς ακόμα και 20 group να είχαμε πάλι θα υπήρχε η ίδια "γκρίνια", αν προσπερνάτε ΜΟΝΟ εκεί που πρέπει τότε να ξέρετε πως τα προβλήματα θα ήταν ελάχιστα έως καθόλου.

•Σεβόμαστε πάντα τους άλλους οδηγούς. Δεν κάνουμε κοντινές προσπεράσεις. Αφήνουμε πάντα ένα χώρο ακτίνας 2 μέτρων γύρω από τον οδηγό που προσπερνάμε.

Ακούω ποιος το σέβεται αυτό;

•Απαγορεύεται κάθε είδους «επίδειξη» μέσα στην πίστα και τα pits, δεν κάνουμε σούζες, και ειδικά endo ή άλλου είδους «ακροβατικά».
•Οι διοργανωτές των Track Days έχουν το δικαίωμα να βγάλουν από την πίστα όποιον δεν συμμορφώνεται με τους κανονισμούς που διέπουν την κυκλοφορία.

ΣΗΜΑΙΕΣ:
Κίτρινη: κίνδυνος σε συγκεκριμένο σημείο της πίστας, πρέπει να μειώσετε ταχύτητα, απαγορεύεται η προσπέραση.
Κόκκινη: πρόβλημα μέσα στην πίστα, απαγορεύεται η προσπέραση, ολοκληρώνουμε το γύρο με μεγάλη προσοχή και ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ από την πίστα.
Καρό: είναι η σημαία τερματισμού, έχει ολοκληρωθεί ο χρόνος στην πίστα, ολοκληρώνουμε το γύρο και βγαίνουμε από την πίστα.
Μαύρη: έχετε υποπέσει σε παραβάσεις των κανονισμών και πρέπει να βγείτε στα pits.

Ξέρετε πόσοι από εσάς ενώ έχει βγει κίτρινη σημαία εξακολουθείτε να κινήστε σαν να μην συμβαίνει τίποτα, σαν να αφορά η σημαία τους άλλους και όχι εσάς;;;;

Για πολλά χρόνια η πίστα ήταν κλειστή για τις μοτοσυκλέτες, βρήκαμε ευκαιρία και πιέσαμε την πίστα να μας την παραχωρεί και να κάνουμε TD για τους μαθητές για να εξασκούνται μετά από σχολεία, και παράλληλα κάναμε και ένα group για όσους δεν έχουν περάσει από σχολείο, αν δεν είχε ξεκινήσει αυτό από εμάς δεν θα υπήρχε κανένας άλλος τα τελευταία 3 χρόνια. Και τώρα μας λέτε γιατί προσέχουμε τους μαθητές μας περισσότερο, λογικό δεν είναι να το κάνουμε. Οι παλιοί ας μην ξεχνάνε και οι καινούριοι ας ρωτάνε.
Ιωάννα
Περιοδικό 0-300

R-1nas
09/10/2007, 14:58
Opos einai copy/paste kai forward sto D.Diatsidi :D


Ioanna mipos na sou doso to tilefono tou Dieuthinti mou na ton piseis oti xreiazomai proponisi gia na me afinei na erxomai sta track day? :wave2:

jarv
09/10/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Opos einai copy/paste kai forward sto D.Diatsidi :D


Ioanna mipos na sou doso to tilefono tou Dieuthinti mou na ton piseis oti xreiazomai proponisi gia na me afinei na erxomai sta track day? :wave2:

Πολύ ευχαρίστως, θα τον καταφέρω να αγοράσει μοτοσυκλέτα και να έρχεστε μαζί

stako
09/10/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
Και τώρα μας λέτε γιατί προσέχουμε τους μαθητές μας περισσότερο, λογικό δεν είναι να το κάνουμε. Οι παλιοί ας μην ξεχνάνε και οι καινούριοι ας ρωτάνε.
Ιωάννα
Περιοδικό 0-300

Ιωάννα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ είναι λογικό, απλά προσπαθώ να πάρω μια απάντηση άμεση σε αυτό και χρειάστηκαν 8 σελίδες για να την πάρω......

Και δεν αποζητούσα την απάντηση για να αποδείξω ΤΙΠΟΤΑ, την ζητούσα γιατί ήθελα να ξέρω από έγκυρη πηγή αν μπορώ ή δεν μπορώ να λαμβάνω μέρος στα td του 0-300. Και όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί φίλοι.

Προφανώς και δεν φταις εσύ αλλά όλοι όσοι βιάστηκαν να απαντήσουν (για να αποδείξουν τι? δεν ξέρω) και εκτροχίασαν το θέμα στον Άρη και παραπέρα...!

PS. Μετά από 8 σελίδες βλέπω μερικοί επιμένουν να αμφισβητούν το γεγονός ότι με 30sec διαφορά χάνεις ουσιαστικά όλο το td. Ρε παιδιά, ΕΛΕΟΣ, μιλάμε ΓΙΑ ΟΛΟ το γκρουπ να είναι σε απελπιστικά διαφορετικό ρυθμό, ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ?!? Περνάς κάποιον και μετά από 2 στροφές είναι ο επόμενος, περνάς κι αυτόν και μετά ξανά τα ίδια... Και ξεκολλήστε, δεν με νοιάζει ποιος είναι αργός και γρήγορος ούτε ποιος τον έχει μεγαλύτερο, ΟΛΟΙ ΑΡΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ στην αρχή και εγώ κουλός παραμένω με κριτήρια των πιο γρήγορων! Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην πάει χαμένη η άδεια μου και τα λεφτά μου!

Και στην τελική κάποιοι με ξέρετε και με έχετε πετύχει και μέσα στην πίστα, λυπάμαι πολύ αν έχετε σχηματίσει "περίεργη" γνώμη για μένα. Αλλά επίσης δεν με νοιάζει κι όλας.

Θάνος
09/10/2007, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μα Ιωάννα δεν λέμε για 1:02... Λέμε για 1:10 με 1:15 που είναι ένας νορμάλ χρόνος για τα περισσότερα παιδιά που έχουν μπει ας πούμε 8-10 φορές σε td.

Το να γυρνάνε στο "αργό" γκρουπ άτομα στο 1:10-15 μαζί με άτομα στο 1:40 κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μεγάλος κίνδυνος.

Αλλά πάλι τι ξέρω εγώ.....:rolleyes:

Σταύρο το θέμα των χρόνων ξεκίνησε από το μακρή και συνέχισες εσύ. Το παραπάνω είναι quote από την αρχή της 2ης σελίδας όπου ξεκίνησε όλη η κουβέντα.

Όχι να ρίχνουμε λάδι στη φωτιά και μετά να το ξεχνάμε κιόλας...

Όσο γι'αυτό που λες στο τελευταίο σου ποστ σχετικά με ολόκληρο γκρουπ οδηγών στο 1.40, εγώ δεν το έχω δει να συμβαίνει ποτέ.

alexo
09/10/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
καλησπέρα σε όλους, νομίζω πως έχει ξεφύγει εντελώς το θέμα και μάλλον πρέπει να πάρουμε τα πράγματα ΚΑΙ ΠΑΛΙ από την αρχή.
Ερωτώ, πόσοι από εσάς ξέρετε τους κανόνες που διέπουν κάθε πίστα, πόσοι από εσάς ενώ δεν ξέρετε διαβάζετε το χαρτί που υπογράφετε σε κάθε TD.
Ελάχιστοι έως καθόλου γι' αυτό σας το στέλνω να το διαβάσετε είναι ευκαιρία:

•Η πίστα έχει μία είσοδο και μία έξοδο ΜΟΝΟ.
•Δεν σταματάμε μέσα στην πίστα για κανένα απολύτως λόγο, αν υπάρχει πρόβλημα βγαίνουμε στον διάδρομο των pits ή στα paddocks.

Βλέπετε ατύχημα και όλοι σταματάτε

•Όταν βγαίνουμε από την πίστα, σηκώνουμε το αριστερό μας χέρι ψηλά, όσο νωρίτερα μπορούμε. Με αυτόν τον τρόπο ειδοποιούμε τον οδηγό που ακολουθεί για τις προθέσεις μας.

Πόσοι το κάνουν;

•Πριν από το πρώτο session, κάνουμε ΕΝΑN αναγνωριστικό γύρο στην πίστα.

Όλοι μπαίνετε σαν να είχατε βγάλει μόλις τις κουβέρτες από τα λάστιχα

•Στην πίστα κινούμεθα με τη φορά του ρολογιού, ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο δεν πηγαίνουμε ανάποδα μέσα στην πίστα.

το έχουμε δει και αυτό

•Απαγορεύονται οι προσπεράσεις πάνω σε στροφή, ή στην είσοδο της στροφής. Μπορούμε να προσπεράσουμε ΜΟΝΟ στην έξοδο της στροφής και στις ευθείες της πίστας.

Και εδώ είναι το κλειδί όλης της ιστορίας, προσπερνάτε από παντού, συνεχώς ακόμα και 20 group να είχαμε πάλι θα υπήρχε η ίδια "γκρίνια", αν προσπερνάτε ΜΟΝΟ εκεί που πρέπει τότε να ξέρετε πως τα προβλήματα θα ήταν ελάχιστα έως καθόλου.

•Σεβόμαστε πάντα τους άλλους οδηγούς. Δεν κάνουμε κοντινές προσπεράσεις. Αφήνουμε πάντα ένα χώρο ακτίνας 2 μέτρων γύρω από τον οδηγό που προσπερνάμε.

Ακούω ποιος το σέβεται αυτό;

•Απαγορεύεται κάθε είδους «επίδειξη» μέσα στην πίστα και τα pits, δεν κάνουμε σούζες, και ειδικά endo ή άλλου είδους «ακροβατικά».
•Οι διοργανωτές των Track Days έχουν το δικαίωμα να βγάλουν από την πίστα όποιον δεν συμμορφώνεται με τους κανονισμούς που διέπουν την κυκλοφορία.

ΣΗΜΑΙΕΣ:
Κίτρινη: κίνδυνος σε συγκεκριμένο σημείο της πίστας, πρέπει να μειώσετε ταχύτητα, απαγορεύεται η προσπέραση.
Κόκκινη: πρόβλημα μέσα στην πίστα, απαγορεύεται η προσπέραση, ολοκληρώνουμε το γύρο με μεγάλη προσοχή και ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ από την πίστα.
Καρό: είναι η σημαία τερματισμού, έχει ολοκληρωθεί ο χρόνος στην πίστα, ολοκληρώνουμε το γύρο και βγαίνουμε από την πίστα.
Μαύρη: έχετε υποπέσει σε παραβάσεις των κανονισμών και πρέπει να βγείτε στα pits.

Ξέρετε πόσοι από εσάς ενώ έχει βγει κίτρινη σημαία εξακολουθείτε να κινήστε σαν να μην συμβαίνει τίποτα, σαν να αφορά η σημαία τους άλλους και όχι εσάς;;;;

Για πολλά χρόνια η πίστα ήταν κλειστή για τις μοτοσυκλέτες, βρήκαμε ευκαιρία και πιέσαμε την πίστα να μας την παραχωρεί και να κάνουμε TD για τους μαθητές για να εξασκούνται μετά από σχολεία, και παράλληλα κάναμε και ένα group για όσους δεν έχουν περάσει από σχολείο, αν δεν είχε ξεκινήσει αυτό από εμάς δεν θα υπήρχε κανένας άλλος τα τελευταία 3 χρόνια. Και τώρα μας λέτε γιατί προσέχουμε τους μαθητές μας περισσότερο, λογικό δεν είναι να το κάνουμε. Οι παλιοί ας μην ξεχνάνε και οι καινούριοι ας ρωτάνε.
Ιωάννα
Περιοδικό 0-300

καλησπερα και παλι
πριν απο καποιες παρατηρησεις θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις για ποιον λογο εκλεισε η πιστα για μερικα χρονια...και γιατι ξανανοιξε.

Οσο αφορα στους κανονισμους δεν υπαρχει καμμια αμφιβολια οτι πρεπει να τους ακολουθουμε αφου τους υπογραφουμε κιολας.
Το ιδιο συμβαινει και στους δρομους αφου πληρωνουμε και προστιμο εκει.

Συμφωνουμε ολοι νομιζω οτι οι παραβατες πρεπει και εδω να τιμωρουνται.
Αλλα νομιζω πως η κουβεντα γινεται εδω για το αν θα μπορουσαν να χωριζονται οι οδηγοι συμφωνα με το μεσο γυρολογιο τους σας πρωταρχικό κριτήριο και ας υπαρχει αν επιμενετε και γκρουπ για τους μαθητες των σχολειων.

Το προβλημα που εγω εχω παρατηρησει συμβαίνει περισσοτερο επειδη ο κανονισμος που περιοριζει την προσπεραση στην εισοδο και μονον σε αποσταση 2μ σε "εγκλωβιζει" πισω απο εναν αναβατη λιγο πιο αργοτερο απο εσενα (2-4 δελπτα) και οχι σε εναν που του "δινεις" γυρο(ους)

Επισης εισαι και λιγοτερο ασφαλης πισω απο τετοιο οδηγο με λιγοτερη εμπειρια, διοτι αν αυτος γυρναει εκεινη την στιγμη στο οριο του η κοντα σαυτο, μεγαλη πιθανοτητα εχει να κανει highsiding σε καθε εξοδο του, που σου επιτρεπεται να προσπερασεις, με κινδυνο να πεσει εμπρος σου και να μην προλαβεις να αποφυγεις ,αφου εκει πρεπει να εχεις και την φόρα να περασεις .
Οσο για τις ευθειες αστο..εχει ξαναειπωθει...δεν υπαρχει περιπτωση να περασεις ιδιαιτερως αν εχεις και λιγοτερη ισχυ.

Καταλαβαινω οτι αυτοι οι δυο κανονισμοι ειναι για την πρόληψη ατυχηματων αλλα "ευνουχιζουν" στην πραξη την υγειη προσπαθεια για βελτιωση.

Σας δινω ενα παραδειγμα>
Εχουμε εναν οδηγο που γυρναει ας πουμε 1,07 και πλησιαζει εναν οδηγο που γυρναει 1,09.

Ειναι προφανες πως ανηκουν στο ιδιο γκρουπ (εχουν - δεν- εχουν κανει μαθηματα).

Η διαφορα αυτη δεν μπορει να καλυφθει στην ευθεια (ποσο μαλλον αν ο 1ος εχει μικροτερο μοτο)και αντε και λιγη μπορει να καλυφθει στην εξοδο ,με το ΡΙΣΚΟ του ενδιαφερομενου που προαναφερα
(ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ Ο ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΩΣ ΚΑΛΟΣ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ να ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ την ΜΠΛΕ ΣΗΜΑΙΑ με κριτες που ξερουν να αναγνωριζουν την " κίνηση "

Η προσπαθεια για προσπεραση, για να καλυφθει η μεγαλυτερη διαφορα , μπορει να γινει ευκολοτερα στα φρενα, αρα στην εισοδο .. Στο κατω κατω ο 1ος οδηγος στα φρενα και στην εισοδο ειναι καλυτερος απο τον 2ο οδηγο με την διαφορα του χρονου που εχουν σαυτη την πιστα (πολυ περισσοτερο θυμιζω αν εχει λιγοτερη ισχυ)(και υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις)

Αν λοιπον δεν επιτρεπεις στο TD σου τις προσπερασεις στην εισοδο τοτε κατα την γνωμη μου μπορει να προστατευεις τον 2ο οδηγο αλλα αφηνεις παροστατευτο τον 1ο αναβατη .

Δικο μου συμπερασμα (αν συμφωνείτε η διαφωνείτε πειτε το και δικαιολογήστε το)
ειναι πως πρεπει να το" ξαναδειτε" το θεμα με τους κανονισμους με πιο ανοικτο μυαλο και διαθεση
βελτιωσης ακουοντας ολους οσους θελουν να κανουν προτασεις ..

Οσο αφορα στο διαχωρισμο των αναβατων σε γκρουπ ΠΡΟΤΕΙΝΩ πως οι αναβατες που εχουν περασει σχολειο ,το εχουν κανει για να βελτιωθουν ,και μονο στην πραξη θα το κανουν ουσιαστικα
Βλεπωντας τον χρονο τους να κατεβαινει ΚΑΙ εκει, πιστεψτε με ,υπαρχει και η πρακτικη επιβραβευση..Αυτο λοιπον σημαίνει οτι μπορουν να προπονηθουν ανετα και με τους αλλους αρκει ολοι να προστατευονται πληρως .
Ετσι θα δουν και τις διαφορες και θα κανουν και προοδους.
Δεν θελουμε νομιζω ενα γκρουπ φοιτητων που θα γυριζουν ολοι γυρω γυρω σαν καρουζελ μονοι τους στον ιδιο χρονο πανω κατω αιωνιως...

Επισης ΠΡΟΤΕΙΝΩ να εφαρμοσετε υποχρεωτικη χρονομετρηση σε οποιον μπαινει 1η φορα στην πιστα και ετσι να πηγαινει καθε φορα στο καταληλο γκρουπ (κρατωντας στην μνημη τα στοιχεια του ).Αυτο να ισχυσει και στους μαθητες των σχολειων. Προαιρετικη με χρεωση χρονομετρηση, για οποιον ενδιαφερεται, οπου θα αποδεικνύεται και η προοδος του και η μεταβαση του σε αλλο γκρουπ (να και επιπλεον εσοδο),Ετσι δεν χρειαζεται να γινεται σε καθε TD χρονομετρηση για καταταξη στην αρχη οπως καποιος προαναφερε σαν μην πραγματοποιήσιμο


Και οσο αφορα στην μεγιστοποιηση της ασφαλειας ΠΡΟΤΕΙΝΩ
πιο εμπειρους κριτες,(οχι να χαζευουν δεξια και αριστερα)
σιγουρα και αλλες σημαιες (μπλε),
και οπωςδηποτε και κριτες αναβατες με μοτο και intercom μεσα στο σεσιον ,τουλαχιστον δυο, ωστε να μπορουν να κρινουν τα πραγματα στην "ροη" τους... με αμεση αντιδραση.

"Ζωντανο", Εξελιξιμο ,Ασφαλες ΤD. κλειστε θεσεις..

Αλλος?....

Ευχαριστω για την υπομονη σας και ελπιζω να συνέβαλλα σε κατι.
Καλο Βραδυ

Θάνος
10/10/2007, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
Το προβλημα που εγω εχω παρατηρησει συμβαίνει περισσοτερο επειδη ο κανονισμος που περιοριζει την προσπεραση στην εισοδο και μονον σε αποσταση 2μ σε "εγκλωβιζει" πισω απο εναν αναβατη λιγο πιο αργοτερο απο εσενα (2-4 δελπτα) και οχι σε εναν που του "δινεις" γυρο(ους)

Επισης εισαι και λιγοτερο ασφαλης πισω απο τετοιο οδηγο με λιγοτερη εμπειρια, διοτι αν αυτος γυρναει εκεινη την στιγμη στο οριο του η κοντα σαυτο, μεγαλη πιθανοτητα εχει να κανει highsiding σε καθε εξοδο του, που σου επιτρεπεται να προσπερασεις, με κινδυνο να πεσει εμπρος σου και να μην προλαβεις να αποφυγεις ,αφου εκει πρεπει να εχεις και την φόρα να περασεις .
Οσο για τις ευθειες αστο..εχει ξαναειπωθει...δεν υπαρχει περιπτωση να περασεις ιδιαιτερως αν εχεις και λιγοτερη ισχυ.

Καταλαβαινω οτι αυτοι οι δυο κανονισμοι ειναι για την πρόληψη ατυχηματων αλλα "ευνουχιζουν" στην πραξη την υγειη προσπαθεια για βελτιωση.

Σας δινω ενα παραδειγμα>
Εχουμε εναν οδηγο που γυρναει ας πουμε 1,07 και πλησιαζει εναν οδηγο που γυρναει 1,09.

Ειναι προφανες πως ανηκουν στο ιδιο γκρουπ (εχουν - δεν- εχουν κανει μαθηματα).

Η διαφορα αυτη δεν μπορει να καλυφθει στην ευθεια (ποσο μαλλον αν ο 1ος εχει μικροτερο μοτο)και αντε και λιγη μπορει να καλυφθει στην εξοδο ,με το ΡΙΣΚΟ του ενδιαφερομενου που προαναφερα
(ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ Ο ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΩΣ ΚΑΛΟΣ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ να ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ την ΜΠΛΕ ΣΗΜΑΙΑ με κριτες που ξερουν να αναγνωριζουν την " κίνηση "

Η προσπαθεια για προσπεραση, για να καλυφθει η μεγαλυτερη διαφορα , μπορει να γινει ευκολοτερα στα φρενα, αρα στην εισοδο .. Στο κατω κατω ο 1ος οδηγος στα φρενα και στην εισοδο ειναι καλυτερος απο τον 2ο οδηγο με την διαφορα του χρονου που εχουν σαυτη την πιστα (πολυ περισσοτερο θυμιζω αν εχει λιγοτερη ισχυ)(και υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις)

Αν λοιπον δεν επιτρεπεις στο TD σου τις προσπερασεις στην εισοδο τοτε κατα την γνωμη μου μπορει να προστατευεις τον 2ο οδηγο αλλα αφηνεις παροστατευτο τον 1ο αναβατη .


Μπλε σημαία σε td..; Δεν ξέρω δύσκολο το βλέπω! Στον αγώνα βγαίνει μπλε σημαία σ'αυτόν που τρώει γύρο. Στο td σε ποιον να τη βγάλεις; Νομίζω ότι πιο πολύ μπέρδεμα θα δημιουργήσει και σύγχιση.

dodos 900
10/10/2007, 02:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo




Πιστεύω οτι εάν επιτραπεί η προσπέραση στην είσοδο θα έχει να κάνει με όλους τους αναβάτες,
όχι μόνο με έμπειρους ή των ίδιων δυνατοτήτων(πολύ μικρή διαφορά),αλλά και με παράτολμους-απο άγνοια επικίνδυνους που θα νομίζουνε οτι ''το'χουνε'' και θα κλείνουνε
επικίνδυνα τους άλλους.

stako
10/10/2007, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Σταύρο το θέμα των χρόνων ξεκίνησε από το μακρή και συνέχισες εσύ. Το παραπάνω είναι quote από την αρχή της 2ης σελίδας όπου ξεκίνησε όλη η κουβέντα.

Όχι να ρίχνουμε λάδι στη φωτιά και μετά να το ξεχνάμε κιόλας...

Όσο γι'αυτό που λες στο τελευταίο σου ποστ σχετικά με ολόκληρο γκρουπ οδηγών στο 1.40, εγώ δεν το έχω δει να συμβαίνει ποτέ.

Μα τους χρόνους τους ανέφερα ρε συ Θάνο για να κάνω πιο κατανοητό το πρόβλημα! Εδώ και με τους χρόνους δεν έγινε κατανοητό από πολλούς, θα γινόταν αν δεν τους ανέφερα καθόλου?!?

Εγώ μία εμπειρία είχα με το 0-300 και αν δεν ήταν όλοι οι αναβάτες ήταν το 80%. Σκέψου ότι είχα πάρει 3 κουπόνια και χρησιμοποίησα μόνο τα 2... (είχε ρίξει κάτι πολύ ελαφρές ψιχάλες τότε και βοήθησε στην απόφαση της χασούρας. Αλλά οι ψιχάλες δεν ήταν ο λόγος που έφυγα, έχω μπει και με σχεδόν κανονική βροχή και είναι ΆΛΛΗ φάση, μακάρι να το ξαναπετύχω!)

TokTok
11/10/2007, 19:27
Διαβάζοντας όλες αυτές τις σελίδες να πω και εγώ τη γνώμη μου..

Πέρα από το πρόβλημα που υπάρχει με τα διάφορα επίπεδα αναβατών αυτό που με ενοχλεί είναι ο αριθμός των μηχανών που μπαίνουν σε κάθε γκρουπ.

Για το μήκος που έχουν τα μέγαρα γνώμη μου ότι σε κάθε session δεν πρέπει ο αριθμός να ξεπερνά τους 18 αναβάτες. Προσωπικά έχω τύχει κυριακή να είμαι μέσα με 25 αναβάτες, δεν ξέρω, μπορεί να ήταν και παραπάνω, τρελάθηκα. Ποιον να περάσεις και από ποιον να φυλαχτείς?

Εσείς τι λέτε, είναι καλύτερα να είναι μέσα 25 μηχανές γρήγορες ή 15 όλων των κατηγορίων?

Ενδεικτικά αναφέρω πως είμαι ενας νορμάλ αναβάτης και γυρνώ στα μέγαρα ±1.10.

FZ1S
12/10/2007, 11:42
Διάβασα προσεκτικά όλα τα παραπάνω & έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις
Μετά από χρόνια στη μοτοσυκλέτα αποφάσισα μετά από πιέσεις ενός φίλου 44 ετών να πάμε σε σχολείο.Είναι αργά πια του λέω τώρα α μάθουμε να οδηγάμε, εγώ είμαι 36.
Ξεκίνησα το Μάιο του 2007 με 0-300 R.S. & το Σεπτέμβρη με CSS L1
Απίστευτη εμπειρία.ΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.Αυτά που άκουγα πριν τα κάνω (μαθήματα), ότι από τύχη είμαστε όρθιοι το κατάλαβα πλέον.
Δεν έχω πέσει ποτέ & ούτε θέλω να γίνει, αλλά μετά τα μαθήματα όταν μου έρχονται στο μυαλό ορισμένες καταστάσεις που αντιμετώπησα ιδρώνα ξανά & ξανά με το τι γλύτωσα.
Τεσπα δεν έγινα οδηγάρα τώρα μετά απ' τα μαθήματα αυτά, αλλά βλέπω πια την οδήγηση με άλλο μάτι.
Πριν τα μαθήματα πήγαινα βόλτες με φίλους σε επιδαύρους, μπράλους κλπ, με την προοπτική πάντα ότι πρώτα απ' όλα πρέπει να γυρίσω πίσω γιατί έχω κάποιους να με περιμένουν.
Μετά τα μαθήματα οι βόλτες συνεχίστηκαν με πιο πολύ αυτοπεποίθηση, αλλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτά τα οποία πρέπει να κάνεις δεν γίνονται στο δρόμο & επιμένω έστω & αν ορισμένοι θα διαφωνήσουν.
Στο μάθημα του 0-300 RS ένα παιδί με Κ6 έπεσε.Μια βδομάδα πριν τον είχα δει επίδαυρο που με είχε περάσει σαν σταματημένο.
Παρόλα αυτά θέλησα μετά το CSS L1 να κάνω ένα TD για το λόγο του ότι θα πήγαινα λίγο πιο γρήγορα απ' ότι στα μαθήματα, με επιφύλαξη βέβαια γιατί άκουγα πρόσεχε εκεί δεν είναι σχολείο κ.α.
Τέλος πάντων πήγα λίγο αργά έκανα εγγραφή & ώσπου να έρθει η σειρά μου έβλεπα απ' έξω.
Τι να πώ είδα 2 πτώσεις σε προσπέρασμα πάνω στη στροφή & διάφορες άλλες καγκουριές & όσο πέρναγε η ώρα απογοητευόμουνα, ώσπου έπιασε βροχή & έφυγα.Ευτυχώς.
Και έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα, στο δρόμο δεν ξέρεις τι υπάρχει στην έξοδο της στροφής από τα κουτιά κλπ, στη πίστα όπου θεωρείται ασφαλή υπάρχει η κάθε καγκουριά, δεν ξέρω ...

sniper
12/10/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZ1S
.....

1. Eίπε κανένας ότι στην πίστα δεν πέφτεις; Ίσα ίσα που πιέζοντας πιο πολύ τον εαυτό σου και την μηχανή σου (εφόσον το κάνεις) υπάρχει πάντα μεγαλύτερη πιθανότητα να πέσεις. Το θέμα είναι ότι σε ένα κλειστό περιβάλλον σαν την πιστα δεν κινδυνεύεις απο τα διάφορα που υπάρχουν στον δημόσιο δρόμο.

2. Τι εννοείς δεν γίνονται στο δρόμο; Αυτά που μαθαίνεις στο μάθημα; Αν εννοείς αυτό, έχεις δίκιο ότι θα διαφωνήσουμε. ΟΛΑ γίνονται στο δρόμο και γι αυτό τα μαθαίνεις. Μαθήματα ασφαλούς οδήγησης έκανες, όχι αγωνιστικής.

dimdoc
12/10/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
.

Σας δινω ενα παραδειγμα>
Εχουμε εναν οδηγο που γυρναει ας πουμε 1,07 και πλησιαζει εναν οδηγο που γυρναει 1,09.

Ειναι προφανες πως ανηκουν στο ιδιο γκρουπ (εχουν - δεν- εχουν κανει μαθηματα).

Η διαφορα αυτη δεν μπορει να καλυφθει στην ευθεια (ποσο μαλλον αν ο 1ος εχει μικροτερο μοτο)και αντε και λιγη μπορει να καλυφθει στην εξοδο ,με το ΡΙΣΚΟ του ενδιαφερομενου που προαναφερα
(ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ Ο ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΩΣ ΚΑΛΟΣ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ να ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ την ΜΠΛΕ ΣΗΜΑΙΑ με κριτες που ξερουν να αναγνωριζουν την " κίνηση "

Η προσπαθεια για προσπεραση, για να καλυφθει η μεγαλυτερη διαφορα , μπορει να γινει ευκολοτερα στα φρενα, αρα στην εισοδο .. Στο κατω κατω ο 1ος οδηγος στα φρενα και στην εισοδο ειναι καλυτερος απο τον 2ο οδηγο με την διαφορα του χρονου που εχουν σαυτη την πιστα (πολυ περισσοτερο θυμιζω αν εχει λιγοτερη ισχυ)(και υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις)

Αν λοιπον δεν επιτρεπεις στο TD σου τις προσπερασεις στην εισοδο τοτε κατα την γνωμη μου μπορει να προστατευεις τον 2ο οδηγο αλλα αφηνεις παροστατευτο τον 1ο αναβατη .

[/B]

Γαι διαφορα των 2 δευτερολεπτων στο γυρο δε βγαινει μπλε σημαια ουτε σε αγωνα, δεν εχει λογο να βγει σε τρακντευ. Ακομα και σε αγωνα μπλε σημαια βγαινει μονο οταν ο αναβατης που ακολουθει ριχνει γυρο στον προπορευομενο
Τα τρακντευ δεν ειναι αγωνας, ειναι προπονηση οπου μπορει να παει καποιος με τη πολιτικη μοτοσυκλετα του
Αν επιτραπει η προσπεραση στην εισοδο, ανοιγει η πορτα για πολυ επικινδυνες συμπεριφορες ("σηκωματα' κλπ...)εις βαρος του αργου/αρχαριου αναβατη, στον οποιο κυριως απευθυνονται τα τρακντευ, αυτοι ειναι το ζητημα να βελτιωθουν και να μπουν πιστα. Οι αναβατες του 1.07 ειναι σιγουρο οτι εχουν προπονηθει αρκετα σε πιστα και τους περισσοτερους θα τους πετυχεις και Σερρες. Ο αναβατης του 1.07 μπορει ανετα αν θελει να κατεβει να τρεξει στη κατηγορια των Νεων οδηγων του Πανελληνιου
Ο αρχαριος θελει προστασια, ωστε να να μη φοβηθει και να ξαναρθει, ο εμπειροτερος εχει τροπους να περασει.

Και στο κατω κατω μπορεις παντα να κανεις μια διελευση απο τα πιτς, οταν νομιζεις οτι εγκλωβιστηκες και να ξαναμπεις αμεσως με πιο ανοικτο πεδιο μπροστα σου...

FZ1S
15/10/2007, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Eίπε κανένας ότι στην πίστα δεν πέφτεις; Ίσα ίσα που πιέζοντας πιο πολύ τον εαυτό σου και την μηχανή σου (εφόσον το κάνεις) υπάρχει πάντα μεγαλύτερη πιθανότητα να πέσεις. Το θέμα είναι ότι σε ένα κλειστό περιβάλλον σαν την πιστα δεν κινδυνεύεις απο τα διάφορα που υπάρχουν στον δημόσιο δρόμο.

2. Τι εννοείς δεν γίνονται στο δρόμο; Αυτά που μαθαίνεις στο μάθημα; Αν εννοείς αυτό, έχεις δίκιο ότι θα διαφωνήσουμε. ΟΛΑ γίνονται στο δρόμο και γι αυτό τα μαθαίνεις. Μαθήματα ασφαλούς οδήγησης έκανες, όχι αγωνιστικής.

Οταν λέω δεν γίνονται στο δρόμο θα σου εξηγήσω τι εννοώ.
Ασφαλώς & όσα μαθαίνεις στα μαθήματα σε κάνουν καλύτερο σαν οδηγό όσον αφορά πως θα αντιμετωπίσεις μία κατάσταση.Αλλά σε ρωτώ θέλεις να στρίψεις σε μία δεξιά, πιάνεις αριστερά & ετοιμάζεσαι να πέσεις & από το αντίθετο ρεύμα ανεβαίνει ο μαλάκας με το κουτί που πατάει τουλάχιστον τη διαχωριστική (στο λέω γιατί μου έχει τύχει), πες μου συνεχίζεις την ίδια πορεία ; & ακόμα σε παρατεταμένη στο Μπράλο οι οποίες είναι χιλιομετράτες σου έχει τύχει στην έξοδο να δεις φορτηγάκι να ξεκινάει να κάνει αναστροφή ;

zephyr1
15/10/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZ1S
Οταν λέω δεν γίνονται στο δρόμο θα σου εξηγήσω τι εννοώ.
Ασφαλώς & όσα μαθαίνεις στα μαθήματα σε κάνουν καλύτερο σαν οδηγό όσον αφορά πως θα αντιμετωπίσεις μία κατάσταση.Αλλά σε ρωτώ θέλεις να στρίψεις σε μία δεξιά, πιάνεις αριστερά & ετοιμάζεσαι να πέσεις & από το αντίθετο ρεύμα ανεβαίνει ο μαλάκας με το κουτί που πατάει τουλάχιστον τη διαχωριστική (στο λέω γιατί μου έχει τύχει), πες μου συνεχίζεις την ίδια πορεία ; & ακόμα σε παρατεταμένη στο Μπράλο οι οποίες είναι χιλιομετράτες σου έχει τύχει στην έξοδο να δεις φορτηγάκι να ξεκινάει να κάνει αναστροφή ;

Καλημερα.:sun:

Βασικα απορω που ενω εχεις κανει το σχολειο υποστηριζεις οτι δεν εχουν πρακτικη στον δρομο.:confused:

Κανεις δεν λεει οτι στον δρομο δεν πεφτεις ουτε υπαρχει καμια εγγυηση για αυτο(οτι και αν κανεις),απλα κανουμε οτι μπορουμε για να μειωσουμε της πιθανοτητες.

Στα παραδειγματα που φερνεις επειδη μου εχουν τυχει και τα δυο , ο οδηγος χωρις γνωση και εμπειρια θα φοβιθει και δεν θα αντιδρασει συμφωνα με νομους και κανονες της οδηγησης για να αποφυγει την κατασταση, πραγμα που θα κανει καποιος που τα εχει.

Αυτο κανουμε με το σχολειο και με τα χλμ. που βγαζουμε στην σελα.

Εμενα αυτα που με βοηθησαν για της περιπτωσεις που λες ειναι το quickturning(ακομα και μεσα στην στροφη μπορεις να το κανεις με την βοηθεια της επυταχινσης) και το μπαινω πιο βαθια στην στροφη που μου δινει μεγαλυτερη και καλυτερη οπτικη εξοδο.

Οτι μαθαινουμε καλο μας κανει.:winka:


Οσον αφορα την συγκριση και το χαλασμα περι πιστας-δρομος , κανε εσυ το κεφι σου με ασφαλεια και πρακτικη-δοκιμη για σενα και ασε τους αλλους.:wave2:

gcrook
15/10/2007, 13:53
Το να χωριστουν παντως τα γκρουπς σε αναβατες που κανουν πανω-κατω το ιδιο γυρολογιο, (για να επανελθουμε και λιγο στο θεμα) ,ειναι αβασιμο και ανεφικτο αφ'ενος, γιατι οι χρονοι δεν ειναι σταθεροι,και αφ'ετερου γιατι μπορει αναβατες που γυρνανε πες στο 1.χχ να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα σε οδηγικο επιπεδ, που ο ενας να εμποδιζει τον αλλο μεσα στην πιστα με ασχημες συνεπειες.

mako
16/10/2007, 23:11
Πρωτα απο ολα καλως σας βρισκω! Διαβασα οσα εχουν γραφτει και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες. Πηρα λοιπον την αποφαση (και ισως το ρισκο), να τις διατυπωσω. 1. Αν υποθεσουμε οτι εγω μπαινω να πειραματιστω σε αυτα που εμαθα, γιατι (αναφερωμαι σε μπλε σημαια) θα πρεπει να χανω την συγκεντρωση μου, προσπαθωντας να κανω χωρο σε καποιον πιο γρηγορο και κατα συνεπεια να χανω το σκοπο μου? 2. Ας υποθεσουμε οτι γυρναω (αν και δεν μετρω χρονους) στο 1,35'', τι ειναι πιο ευκολο? Να με περασει καποιος που γυρναει στο 1,15'' η ενας που γυρνει στο 1,32''? Γιατι, αν για καποιους ο χρονος ειναι ο σκοπος, θα πρεπει να αφαιρεθει ο αναβατης που κανει εξασκηση, σε πιο χαλαρους ρυθμους? Υπαρχουν και αλλες αλλα θα τις αφησω για αλλη φορα.

zahnartzt
17/10/2007, 01:36
πιστευω οτι σημαντικοτερο προβλημα ειναι τα πολλα ατομα στα session παρα η ομοιομορφια σε χρονους.................

θα ηταν προτιμοτερο να γινει μια σωστοτερη διαχειριση στα ατομα που συμμετεχουν για να μπορουμε να απολαμβανουμε την οδηγηση ελαχιστοποιωντας τους κινδυνους...............

καλυτερα να παιρνουμε μερος σε ενα track day αντι για δυο και να κανουμε τελικα περισσοτερα session (οι εισπραξεις για τον εκαστοτε διοργανωτη θα ειναι οι ιδιες, αν οχι περισσοτερες) γιατι και η αναμονη θα ειναι μικροτερη και η ασφαλεια θα ειναι η μεγιστη δυνατη...............

οποιος παιρνει μερος σε ενα track day θα μπαινει σε λιστα αναμονης στο αλλο και θα συμμετεχει μονο αν δεν συμπληρωθουν τα ατομα σε καθε session.................

alexo
22/10/2007, 23:19
Τελικα ισως η μπλε σημαια να χτυπαει καπως "αγωνιστικη" και καπου εκτος της φιλοσοφιας των TD
Συμφωνω, εχετε δικιο Θανο και dimdoc, ΝΑΙ, ειναι δυσκολο να ξεχωριζουν τοσο καλα οι κριτες τις περιπτωσεις που ριχνονται γυροι και πιθανον να ειναι και λιγες αυτες.
αλλα νομιζω, οτι θα εγκλωβιζεται αρκετα συχνα καποιος που θα ειναι 2-4 δλπ μπροστα απο εστω και τους μισους ,ας πουμε, απο τους αναβατες του ιδιου γκρουπ δηλαδη 10-12 ατομα,και εφοσον απαγορευεται και το περασμα στα φρενα τοτε θα κοντευεις να περνας περισσοτερο απο τα πιτς παρα απο την πιστα... και .... τοτε παει και η δικη σου αυτοσυγκεντρωση η η προπονηση η η χαλαρη εξασκηση η οτι τελοσπαντων προσπαθεις να φχαριστηθεις πληρωνοντας για τον λιγο αυτο χρονο μεσα..
Και παρολο που ο gcrook δεν συμφωνει οπως καταλαβα στην ομοιογενεια (χρονικα )των groups,αν μπλέκονταν και οδηγοι μεγαλυτερων χρονικων διαφορων τοτε ναι μεν δεν θα αποτελουσε προβλημα το να περασεις , αλλα θα δημιουργηθει ενας συνωστιζμός και απο οτι καταλαβα απο τα γραφομενα του maco


Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Πρωτα απο ολα καλως σας βρισκω! Διαβασα οσα εχουν γραφτει και μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες. Πηρα λοιπον την αποφαση (και ισως το ρισκο), να τις διατυπωσω. 1. Αν υποθεσουμε οτι εγω μπαινω να πειραματιστω σε αυτα που εμαθα, γιατι (αναφερωμαι σε μπλε σημαια) θα πρεπει να χανω την συγκεντρωση μου, προσπαθωντας να κανω χωρο σε καποιον πιο γρηγορο και κατα συνεπεια να χανω το σκοπο μου? 2. Ας υποθεσουμε οτι γυρναω (αν και δεν μετρω χρονους) στο 1,35'', τι ειναι πιο ευκολο? Να με περασει καποιος που γυρναει στο 1,15'' η ενας που γυρνει στο 1,32''? Γιατι, αν για καποιους ο χρονος ειναι ο σκοπος, θα πρεπει να αφαιρεθει ο αναβατης που κανει εξασκηση, σε πιο χαλαρους ρυθμους? Υπαρχουν και αλλες αλλα θα τις αφησω για αλλη φορα.

πολυ πιθανο ειναι να εμποδιζεται και καποιος που πολυ σωστα θελει να εξασκηθει σε πιο χαλαρους ρυθμους.

Παντως οντως υπαρχουν πολλα που μπορουν να διατυπωθουν μεταξυ ατομων σαν και εμας που μπαινουμε στην πιστα και ειμαστε σε διαφοτερικα επιπεδα αντιπροσωπευοντας την δικη του κατηγορια και βλεπωντας την κατασταση απο την δικη του πλευρα.
Σιγουρα προεχει η ασφαλεια και συμφωνω πως περασμα στην εισοδο ειναι επικινδυνο και πως απαγορευεται για να αποτρεψει τους πιο αρχαριους απο τα ευκολα λαθη που παρασυρομενοι απο την γλυκα του κυνηγυτου στο τελος καθε ευθειας..θα ηθελαν να βρεθουν αυτοι πρωτοι να στριψουν ....και κανοντας το λαθος θα γινουν μαλλια κουβαρια αυτοι και οι προπορευομενοι προσπαθοντας να στριψουν τα ασρτιφτα...
Στο κατω κατω ο πιο εμπειρος και πιο γρηγορος θα βρει τροπο και θα περασει.... η εμπρος η απο τα πιτς...
Επισης Θα ηθελα (για να γαργαλήσω την συζήτηση) να θεσω ενα ερωτημα:

Ποσο μπορει να διαφέρει ενα προσπερασμα ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ απο ενα ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ,
αν απαγορευεται και αν μπορει ενας κριτης να το ξεχωρισει για να βγαλει μαυρη σημαια

τα λεμε

Θάνος
22/10/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
Ποσο μπορει να διαφέρει ενα προσπερασμα ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ απο ενα ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ,
αν απαγορευεται και αν μπορει ενας κριτης να το ξεχωρισει για να βγαλει μαυρη σημαια

τα λεμε

Στα φρένα έχεις ήδη μπει μπροστά πριν πλαγιάσεις.. έστω και οριακά αλλά σε έχει δει και έχει κάτσει από πίσω την ώρα που παίρνεις κλίση. Στα φρένα θα περάσω στο 0300 και αν μου βγάλουνε σημαία δεν θα ξαναπάω. Το θεωρώ ακίνδυνο.

Στην είσοδο έρχεσαι από πίσω με φόρα και χώνεσαι την ώρα που ο άλλος έχει πλαγιάσει.. Πολλές φορές ενώ είναι στο apex του ή την ώρα που κλείνει... Με έχει περάσει έτσι αγωνιζόμενος που μπήκε για να δοκιμάσει κάτι με την ουρά του μαζί... Χώθηκαν και οι δύο ενώ ήμουν στο apex μέσα σε ένα ελάχιστο κενό όπου σηκώθηκα για να μη γίνουμε όλοι μαλλιά κουβάρια...

stako
23/10/2007, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Στα φρένα έχεις ήδη μπει μπροστά πριν πλαγιάσεις.. έστω και οριακά αλλά σε έχει δει και έχει κάτσει από πίσω την ώρα που παίρνεις κλίση. Στα φρένα θα περάσω στο 0300 και αν μου βγάλουνε σημαία δεν θα ξαναπάω. Το θεωρώ ακίνδυνο.

Στην είσοδο έρχεσαι από πίσω με φόρα και χώνεσαι την ώρα που ο άλλος έχει πλαγιάσει.. Πολλές φορές ενώ είναι στο apex του ή την ώρα που κλείνει... Με έχει περάσει έτσι αγωνιζόμενος που μπήκε για να δοκιμάσει κάτι με την ουρά του μαζί... Χώθηκαν και οι δύο ενώ ήμουν στο apex μέσα σε ένα ελάχιστο κενό όπου σηκώθηκα για να μη γίνουμε όλοι μαλλιά κουβάρια...

Ρε παιδιά ΑΥΤΟ εννοείτε πέρασμα στην είσοδο??? Νόμιζα "στην είσοδο" συγκαταλέγεται "στα φρένα".....!

Ποτέ δεν έχω περάσει έτσι! Καταρχάς είναι επικίνδυνο και για μένα...!

Οπότε για να καταλαβαινόμαστε, στα προηγούμενα ποστ μιλάω για πέρασμα ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ και όταν ΑΡΧΙΖΟΥΝ και πλαγιάζουν οι μοτό ο μπροστά σε έχει δει/καταλάβει.

Θάνος
23/10/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ρε παιδιά ΑΥΤΟ εννοείτε πέρασμα στην είσοδο??? Νόμιζα "στην είσοδο" συγκαταλέγεται "στα φρένα".....!

Ποτέ δεν έχω περάσει έτσι! Καταρχάς είναι επικίνδυνο και για μένα...!

Οπότε για να καταλαβαινόμαστε, στα προηγούμενα ποστ μιλάω για πέρασμα ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ και όταν ΑΡΧΙΖΟΥΝ και πλαγιάζουν οι μοτό ο μπροστά σε έχει δει/καταλάβει.

Εννοείς ότι δεν έχεις περάσει ποτέ στα φρένα έτσι όπως το λέω παραπάνω; Γιατί εγώ το θεωρώ ακίνδυνο. Είσαι ακόμα όρθιος και έχεις περάσει τουλάχιστον μισό μήκος μπροστά έγκαιρα ώστε να προλάβει να πάρει θέση πίσω σου και να μην τρομάξει. Δεν εννοώ να μπαίνεις με φρένα μέχρι το apex και ταυτόχρονα να κάνεις προσπέραση. Εννοώ στα δυνατά φρένα ενώ είσαι ακόμα κατακόρυφος και έγκαιρα πριν το σημείο που αρχίζεις να πλαγιάζεις.

stako
23/10/2007, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Εννοείς ότι δεν έχεις περάσει ποτέ στα φρένα έτσι όπως το λέω παραπάνω; Γιατί εγώ το θεωρώ ακίνδυνο. Είσαι ακόμα όρθιος και έχεις περάσει τουλάχιστον μισό μήκος μπροστά έγκαιρα ώστε να προλάβει να πάρει θέση πίσω σου και να μην τρομάξει. Δεν εννοώ να μπαίνεις με φρένα μέχρι το apex και ταυτόχρονα να κάνεις προσπέραση. Εννοώ στα δυνατά φρένα ενώ είσαι ακόμα κατακόρυφος και έγκαιρα πριν το σημείο που αρχίζεις να πλαγιάζεις.

Όχι, γενικά έτσι περνάω. Όχι και εντελώς κατακόρυφα αλλά ο άλλος προλαβαίνει να με δει έγκαιρα. Αλλά σε καμία περίπτωση να βρω τρύπα ενώ ο άλλος έχει πλαγιάσει και να χωθώ...... Αυτό είναι καφρίλα!

Θάνος
23/10/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Όχι, γενικά έτσι περνάω. Όχι και εντελώς κατακόρυφα αλλά ο άλλος προλαβαίνει να με δει έγκαιρα. Αλλά σε καμία περίπτωση να βρω τρύπα ενώ ο άλλος έχει πλαγιάσει και να χωθώ...... Αυτό είναι καφρίλα!

Α οκ.. γιατί μπερδεύτηκα.

mako
24/10/2007, 12:10
Stako και Θανο, μπερδευετε καποια πραγματα! Η απαγορευση στην εισοδο, εχει να κανει, οπως εχει ηδη αναφερθει με την ασφαλεια. 1. Πως μπορει να θεωρηθει ασφαλες το μισο η ενα μηκος, ρε Staκο? 2. Καποιοι, οπως εγω στριβουν απο πολυ αριστερα (π.χ σε μια δεξια στροφη) και αυτος που ακολουθει θεωρει, οτι εχει χωρο να περασει απο μεσα. Το αποτελεσμα ειναι οτι κανοντας quick turn, θα συναντηθουν (πιθανως) λιγο πριν η πανω στο apex! Τοτε τι γινεται? Φρενα και γεια σας η συγκρουση? Εστω και τιποτα απο τα δυο, δεν παυει να ειναι μια δυσκολη στιγμη και για τους δυο αναβατες, που θα μπορουσε ομως να εχει αποφευχθει, αν ο πισω αφηνε τον μπροστα να στριψει πρωτος, οπως δικαιουται χωρις την παραμικρη πιεση! Αλλωστε δεν προκειται για αγωνα για track day μιλαμε. H προσπεραση για αυτους που εχουν κανει τα σχολεια , αλλα το γραφει και στο εντυπο που υπογραφουμε (αν θυμαμαι καλα), γινεται με αποσταση ασφαλειας 3 μετρα, απο αυτον που προσπερναμε. Γιατι ενα τοσο απλο θεμα σεβασμου, εχει γινει Μεσανατολικο ζητημα?

road spirit
24/10/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
.... Γιατι ενα τοσο απλο θεμα σεβασμου, εχει γινει Μεσανατολικο ζητημα? έλα μου ντε... :rolleyes:

Θάνος
24/10/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Γιατι ενα τοσο απλο θεμα σεβασμου, εχει γινει Μεσανατολικο ζητημα?

Εντάξει μην τα κάνουμε εντελώς τραγικά. Μεσανατολικό θέμα έχει γίνει η προσπέραση γενικότερα. Το 0300 έχει βάλει κάποιους κανόνες που στα μαθήματα μπορείς να τηρήσεις. Σε ένα trackday όμως δεν είναι δυνατόν να προσπερνάς μόνο στις ευθείες και αφήνοντας 3 μέτρα απόσταση. Απλά δεν είναι ρεαλιστικό εκτός και αν είσαι πάνω σε πύραυλο!

Οι προσπεράσεις γίνονται με ασφάλεια εκμεταλλευόμενοι τις διαφορές δυναμικότητας στα φρένα ή στην έξοδο, αρκεί να μην χώνεσαι στον άλλο την ώρα που έχει ξεκινήσει τη στροφή του και μέχρι να την ολοκληρώσει.

Αλλά όχι και να μην μπορούμε να μπούμε μπροστά στα φρένα.. Υποτίθεται ότι είμαστε στην πίστα για να πιέσουμε και λίγο το μηχανάκι έχοντας και τις αισθήσεις μας στο κόκκινα. Να μπορούμε να δούμε αυτόν που βρίσκεται ένα μήκος μπροστά μας όσο ακόμα φρενάρουμε. Διαφορετικά άμα είναι να γυρίζουμε αποστειρωμένοι χωρίς να παίρνουμε χαμπάρι τι γίνεται γύρω μας, ας πάρουμε το αυτοκίνητο να πάμε για κοψίδια.

stako
24/10/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Διαφορετικά άμα είναι να γυρίζουμε αποστειρωμένοι χωρίς να παίρνουμε χαμπάρι τι γίνεται γύρω μας, ας πάρουμε το αυτοκίνητο να πάμε για κοψίδια.

+599 και +998 :D :D :D

Νίκο 3 μέτρα?!? Έχεις μετρήσει το πλάτος της πίστας να δεις πόσο είναι? Σαν το Κατάρ πάντως ΔΕΝ είναι! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: