PDA

View Full Version : Bmw Mega Moto



HFK
18/06/2007, 15:42
Καλησπέρα σας !
Μήπως ξέρει κανείς λεπτομέρειες για το εικονιζόμενο μοντέλο ?

Τεχνικά χαρακτηριστικά, τιμή , πότε κυκλοφορεί κ.λ.π
Αν υπάρχουν ήδη post μερ συζήτηση παραπέμψτε με εκεί για να μη τρώω χρόνο και χόρο
Σας ευχαριστώ !


93542

el_hymador
18/06/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Καλησπέρα σας !
Μήπως ξέρει κανείς λεπτομέρειες για το εικονιζόμενο μοντέλο ?

Τεχνικά χαρακτηριστικά, τιμή , πότε κυκλοφορεί κ.λ.π
Αν υπάρχουν ήδη post μερ συζήτηση παραπέμψτε με εκεί για να μη τρώω χρόνο και χόρο
Σας ευχαριστώ !


....αν ακουσεις την τιμη, πιστεψε με, θα χαλαστεις ασχημα....



19.000+ :wave2:

jasondakar
18/06/2007, 16:07
ειναι απιστευτο μηχανακι το παρκαρεις και διπλα στην φεραρη και τα βγαζεις φωτογραφια

Cpt. Haddock
18/06/2007, 16:42
σταματήστε τα μεταξύ σας...



:smokin:

HFK
18/06/2007, 16:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]σταματήστε τα μεταξύ σας...

ok, προσωπικά ζητώ συγνώμη ειλικρινά που παραφέρθηκα απο τον MikeG και απο το site

Ωστόσο παρακαλώ αν είναι δυνατό να με παραπέμπψετε στο πόστ για mega moto της BMW αφού στις επικεφαλίδες δεν βρήκα κάτι σχετικό
Σας ευχαριστώ!

Konti
19/06/2007, 08:31
Καλό! Αλλά πιο τούμπανο το R1200S!

Εδώ έχει όλα τα καλά για το Megamoto:

http://www.sjbmw.com/bike.asp?VehicleID=90#toggle

HFK
19/06/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Καλό! Αλλά πιο τούμπανο το R1200S!

Εδώ έχει όλα τα καλά για το Megamoto:

http://www.sjbmw.com/bike.asp?VehicleID=90#toggle
..................................................................................................
Ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε Κonti
Nα σαι καλά!
θα το ψάξω και απο το net και θα δώ
Θα με ενδιέφερε η άποψη κάποιου κατόχου βέβαια
Φαίνεται σχετικά ακριβή moto όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω που αν βάλεις και τα έξτρα θα πρέπει να περνά σε κόστος τις 21.000 Ευρώ
Θα δούμε........

el_hymador
19/06/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Καλό! Αλλά πιο τούμπανο το R1200S!

Εδώ έχει όλα τα καλά για το Megamoto:

http://www.sjbmw.com/bike.asp?VehicleID=90#toggle
..................................................................................................
Ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε Κonti
Nα σαι καλά!
θα το ψάξω και απο το net και θα δώ
Θα με ενδιέφερε η άποψη κάποιου κατόχου βέβαια
Φαίνεται σχετικά ακριβή moto όπως είπε και ο συνάδελφος παραπάνω που αν βάλεις και τα έξτρα θα πρέπει να περνά σε κόστος τις 21.000 Ευρώ
Θα δούμε........

Μπρος την κ@υλ@ τι ειναι ο πονος λενε(ο οικονομικος στην συγκεκριμενη περιπτωση...)

αλλα φιλε μου, χωρις καμια κακη προθεση, πιστευεις οτι αυτο το μηχανακι αξιζει τα λεφτα του;

σοβαρα τωρα...

HFK
19/06/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Mπρος την κ@υλ@ τι ειναι ο πονος λενε(ο οικονομικος στην συγκεκριμενη περιπτωση...)

αλλα φιλε μου, χωρις καμια κακη προθεση, πιστευεις οτι αυτο το μηχανακι αξιζει τα λεφτα του;

σοβαρα τωρα...
.................................................................................................... ...............
Όχι, απλά ψάχνω κάτι σε supermoto αλλά καλό , όχι σε μικρό κυβισμό δηλ να ναι δικύλινδρο και να έχει 90+ίππους αλλά όχι βαρύ σε κιλά
Ήδη έχω πάρει (θεωρητική) άποψη για ΚΤΜ 950 SM , Ducati Hypermotard 1100 και απλά ήθελα να δώ τί παίζεται και με τη BMW.
Τώρα η εμπορική αυτή κίνηση των Βαυαρών για το mega moto δεν ξέρω που απευθύνεται μιας και η τιμή ακόμη και αν είναι άριστο ένα μηχανάκι είναι ακριβή αφού σε 3 χρόνια θα βγεί λόγω τεχνολογίας πάλι κάτι καλλίτερο και φθηνότερο αν όχι απο αυτούς απο κάποια άλλη εταιρεία
Εδώ που τα λέμε στη ΒΜW πληρώνεις και λίγο όνομα αλλά τώρα στα 20.000 παίζουν 'οντως πολλά μηχανάκια .
Πίστευα ότι θα έπαιζε γύρω στα 17.000 Ευρώ πάντως το συγκεκριμμένο!! όχι παραπάνω
Πάντως είναι πολύ όμορφο !!
όμως μιά ζωή φάτε μάτια ψάρια βαρέθηκα και κάποια στιγμή της ζωής σου θέλεις να πάρεις κάτι καλό και ακριβό μερικές φορές για να ικανοποιήσεις το γούστο σου που δεν μπορούσες όταν ήσουνα μικρός και δεν είχες λεφτά
Με λίγα λόγια είναι κάποια πράγματα γ@μημέν@ απωθημένα που πριν πεθάνεις πρέπει να τα κάνεις για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτά τα λίγα περι φιλοσοφίας της ανταμοιβής του καταπατημένου εγώ μας.

GATHAN
20/06/2007, 06:47
Στην έκθεση που το είδα απο κοντά διαπίστωσα ότι είναι













































ΚΑΚΑΣΧΗΜΟ:hypnotize

Konti
20/06/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Mπρος την κ@υλ@ τι ειναι ο πονος λενε(ο οικονομικος στην συγκεκριμενη περιπτωση...)

αλλα φιλε μου, χωρις καμια κακη προθεση, πιστευεις οτι αυτο το μηχανακι αξιζει τα λεφτα του;

σοβαρα τωρα...
.................................................................................................... ...............
Όχι, απλά ψάχνω κάτι σε supermoto αλλά καλό , όχι σε μικρό κυβισμό δηλ να ναι δικύλινδρο και να έχει 90+ίππους αλλά όχι βαρύ σε κιλά
Ήδη έχω πάρει (θεωρητική) άποψη για ΚΤΜ 950 SM , Ducati Hypermotard 1100 και απλά ήθελα να δώ τί παίζεται και με τη BMW.
Τώρα η εμπορική αυτή κίνηση των Βαυαρών για το mega moto δεν ξέρω που απευθύνεται μιας και η τιμή ακόμη και αν είναι άριστο ένα μηχανάκι είναι ακριβή αφού σε 3 χρόνια θα βγεί λόγω τεχνολογίας πάλι κάτι καλλίτερο και φθηνότερο αν όχι απο αυτούς απο κάποια άλλη εταιρεία
Εδώ που τα λέμε στη ΒΜW πληρώνεις και λίγο όνομα αλλά τώρα στα 20.000 παίζουν 'οντως πολλά μηχανάκια .
Πίστευα ότι θα έπαιζε γύρω στα 17.000 Ευρώ πάντως το συγκεκριμμένο!! όχι παραπάνω
Πάντως είναι πολύ όμορφο !!
όμως μιά ζωή φάτε μάτια ψάρια βαρέθηκα και κάποια στιγμή της ζωής σου θέλεις να πάρεις κάτι καλό και ακριβό μερικές φορές για να ικανοποιήσεις το γούστο σου που δεν μπορούσες όταν ήσουνα μικρός και δεν είχες λεφτά
Με λίγα λόγια είναι κάποια πράγματα γ@μημέν@ απωθημένα που πριν πεθάνεις πρέπει να τα κάνεις για να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτά τα λίγα περι φιλοσοφίας της ανταμοιβής του καταπατημένου εγώ μας.


Κοίτα δε λέω πάρα πολύ ωραίο είναι! Αλλά για μένα δεν αξίζει να δόσεις 21.000Ε για το συγκεκριμένο μηχανάκι! Πόσο μάλλον που η ίδια η εταιρία βγάζει πιο φθηνό και πιο δυνατό μηχανάκι (βλέπε R1200S-με 122hp αντί 110hp που έχει το HP2 Megamoto!) Εντάξει έχεις Marzocchi εμρός UPSD και Ohlins πίσω (σαν standard) και ελάχιστα κιλάκια λιγότερα, αλλά αξίζει τόση διαφορά (και δε μιλάμε για 1.000Ε αλλά για 6.000 ολόκληρα κολλαριστά ΕΥΡΩ)!

Μη ξεχνάς ότι σ' αυτά τα λεφτά μπορείς να πάρεις μια MV Agusta- F4S και εδώ μιλάμε για ΜΗΧΑΝΗ έτσι και η διαφορά ελάχιστη (απο θέμα τιμής) 22.800Ε γιατί διαφορετικά δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα περισσότερο....!!

Πάντως σ'αυτή την κατηγορία έχεις πολλές και κάλες επιλογές μη ξεχνάς και το KTM Super Duke 990R στα 15.490Ε μια φοβερή μηχανή (και απο θέμα εμφάνισης) αλλά και δυνατή με 119hp (και 190 κιλά περίπου) με όλα τα καλούδια! Ή μια Triumph-Speed Triple sta 130hp (190 kg) και τιμή 11.990Ε! Ακόμα, το Aprilia Tuono! Τούμπανο-ελαφρή & δυνατό!!Έτσι τσάκ μπάκ θυμήθηκα 3 φοβερά μηχανάκια που μ'αρέσουν πολύ και είναι πάνω κάτω στο στίλ του Megamoto! Αλλά το βασικότερο, πολύ πιο φθηνά και (κατά την γνώμη μου) πιο ωραία απο το BMW!!!!

Βέβαια περι ορέξεως...... Αν σε τρελαίνει η συγκεκριμένη χτύπα την!!! Αν το αποφασίσεις δεν θα το μετανιώσεις!!!

Όλα τα παραπάνω είναι απλά προσωπική άποψη, δεν κάνω υποδείξεις!

:wave2: :wave2:

HFK
20/06/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Βέβαια περι ορέξεως...... Αν σε τρελαίνει η συγκεκριμένη χτύπα την!!! Αν το αποφασίσεις δεν θα το μετανιώσεις!!!

Όλα τα παραπάνω είναι απλά προσωπική άποψη, δεν κάνω υποδείξεις!
.................................................................................................... .....................
No problem !Τις προσωπικές μας σκέψεις παραθέτουμε εδώ ούτως ή άλλως
Είσαι σωστός σε ότι λές
Άν με τρέλλαινε τόσο πολύ δεν θα ρωτούσα κανένα, θα πήγαινα κατευθείαν στο ψητό !!
Θα την ψάξω και κεί που λές να δώ τί παίζει πάντως στις άλλες moto και βλέπουμε....
Τhanks anyway

drade
22/06/2007, 08:17
να έχετε υπόψη σας ότι το ξύλο που θα τρώτε από τον αέρα σε τέτοια μηχανάκια έιναι άνευ προηγουμένου... συνεπώς χάνουν πάρα πολύ σε χρηστικότητα. τώρα άμα βγαίνει καμιά σοβαρή aftermarket πρόταση για ζελατίνα μπορεί να λύνεται το πρόβλημα.

εμένα μου αρέσει η συγκεκριμένη μοτο αλλά στα 19.000? μάλλον..... ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ!!! :lol:

HFK
22/06/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
να έχετε υπόψη σας ότι το ξύλο που θα τρώτε από τον αέρα σε τέτοια μηχανάκια έιναι άνευ προηγουμένου... συνεπώς χάνουν πάρα πολύ σε χρηστικότητα. τώρα άμα βγαίνει καμιά σοβαρή aftermarket πρόταση για ζελατίνα μπορεί να λύνεται το πρόβλημα.
εμένα μου αρέσει η συγκεκριμένη μοτο αλλά στα 19.000? μάλλον..... ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ!!!
.................................................................................................... ..............................................
Δηλ μετά απο πόσα χλμ στο κοντέρ αρχίζει συνήθως το ξύλο ?
Με πόσα πάς στην Εθνική και να αντέχεις στο αέρα με τέτοια supermoto πχ ?
Σε ρωτάω γιατί ποτέ δεν είχα μηχανάκι χωρίς ζελατίνα εκτός πολύ παλιότερα που είχα παπί αλλά εκεί πάς με 80-90 χλμ
Υπάρχει after market ζελατίνα για super moto γενικά ? και για ποιό μοντέλο ? Ξέρεις ή έχεις δεί κάποιο μηχανάκι με ζελατίνα εκτος το xt 660 να κυκλοφορεί ?

Konti
22/06/2007, 13:17
Ε! Εγώ π.χ. μέχρι 160-170 αντέχω μετά τα φτύνω (για συνεχόμενα μιλάμε ετσί?), αλλά εξαρτάται βέβαια και τις αντοχές σου!

HFK
24/06/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Ε! Εγώ π.χ. μέχρι 160-170 αντέχω μετά τα φτύνω (για συνεχόμενα μιλάμε ετσί?), αλλά εξαρτάται βέβαια και τις αντοχές σου!
.................................................................................................... ....................
Υπάρχει after market ζελατίνα για super moto γενικά ? και για ποιό μοντέλο ? Ξέρεις ή έχεις δεί κάποιο μηχανάκι sm με ζελατίνα ?

jasondakar
24/06/2007, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Ε! Εγώ π.χ. μέχρι 160-170 αντέχω μετά τα φτύνω (για συνεχόμενα μιλάμε ετσί?), αλλά εξαρτάται βέβαια και τις αντοχές σου!
.................................................................................................... ....................
Υπάρχει after market ζελατίνα για super moto γενικά ? και για ποιό μοντέλο ? Ξέρεις ή έχεις δεί κάποιο μηχανάκι sm με ζελατίνα ?

xt sm αν θεωρητε sm

drade
25/06/2007, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
να έχετε υπόψη σας ότι το ξύλο που θα τρώτε από τον αέρα σε τέτοια μηχανάκια έιναι άνευ προηγουμένου... συνεπώς χάνουν πάρα πολύ σε χρηστικότητα. τώρα άμα βγαίνει καμιά σοβαρή aftermarket πρόταση για ζελατίνα μπορεί να λύνεται το πρόβλημα.
εμένα μου αρέσει η συγκεκριμένη μοτο αλλά στα 19.000? μάλλον..... ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ!!!
.................................................................................................... ..............................................
Δηλ μετά απο πόσα χλμ στο κοντέρ αρχίζει συνήθως το ξύλο ?
Με πόσα πάς στην Εθνική και να αντέχεις στο αέρα με τέτοια supermoto πχ ?
Σε ρωτάω γιατί ποτέ δεν είχα μηχανάκι χωρίς ζελατίνα εκτός πολύ παλιότερα που είχα παπί αλλά εκεί πάς με 80-90 χλμ
Υπάρχει after market ζελατίνα για super moto γενικά ? και για ποιό μοντέλο ? Ξέρεις ή έχεις δεί κάποιο μηχανάκι με ζελατίνα εκτος το xt 660 να κυκλοφορεί ?

γώρω στα 150χλμ/ωρα αλλά εξαρτάται από το ύψος σου και από το πόσο αέρα έχει την συγκεκριμένη μέρα.... φυσικά όσο περνάει η ώρα αντέχεις συνήθως λιγότερο. Για σούπερ μότο δεν έχω δεί ζελατίνες που να κάνουν σοβαρή δουλειά αλλά δεν την έχω ψάξει κιόλας..

Konti
25/06/2007, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Ε! Εγώ π.χ. μέχρι 160-170 αντέχω μετά τα φτύνω (για συνεχόμενα μιλάμε ετσί?), αλλά εξαρτάται βέβαια και τις αντοχές σου!
.................................................................................................... ....................
Υπάρχει after market ζελατίνα για super moto γενικά ? και για ποιό μοντέλο ? Ξέρεις ή έχεις δεί κάποιο μηχανάκι sm με ζελατίνα ?

Για δές αυτό (αν και δε νομίζω να κάνει τρελή διαφορά) είναι για διάφορα μοντέλα-κάπως έτσι είναι περίπου για όλα:

http://www.britnett-carver.co.uk/twinshack/prods/201.html


http://www.britnett-carver.co.uk/twinshack/prods/303.html

http://www.zerogravity-racing.com/sportbikes/aprilia_sptbks/945.htm

http://www.zerogravity-racing.com/sportbikes/ducati_sptbks/708.htm

http://www.zerogravity-racing.com/sportbikes/kawasaki_sptbks/225.htm

και τέλος

http://www.motoroda.gr/motoroda/ (είναι εισαγωγέας της ermax)

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσαν τα παραπάνω! Έτσι μια γεύση....

HFK
26/06/2007, 00:13
Aρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Για δές αυτό (αν και δε νομίζω να κάνει τρελή διαφορά) είναι για διάφορα μοντέλα-κάπως έτσι είναι περίπου για όλα:

http://www.britnett-carver.co.uk/twinshack/prods/201.html

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσαν τα παραπάνω! Έτσι μια γεύση....
.................................................................................................... ...........
Βοήθησες αρκετά και σε ευχαριστώ πολύ
Νομίζω υπάρχουν και Ελληνικές Εταιρείες που κάνουν Customization και μεταξύ αυτών και ζελατίνες.Για φαντάσου όμως να πληρώνεις ένα σωρό λεφτά για την αγορά της moto και να πληρώνεις για περιφερειακό εξοπλισμο+ για ζελατίνα!! Πάει πολύ, για αυτό και οι πωλήσεις αυτων των μοντέλων είναι χαμηλές στην Ελλάδα αλλα και εδω που ζώ βλέπω κυρίως μεγάλου κυβισμού τουριστικές moto και μικρά σκούτερς να κυκλοφορούν
Απλά εμένα μου άρεσε πολύ το στύλ και η ιδέα των sm και θα ήθελα να μπορούσα όχι μόνο να κάνω τη δουλειά μου στην Αθήνα και τις μικροβόλτες μου αλλά και να ταξιδεύω που και πού με την παρέα μου με μία Supermoto χωρίς να πρέπει να έχω moto 250 kg
Φαίνεται ότι όλα δεν γίνονται
όταν πρωτοαγόρασα τη varadero μου πριν 3,5 χρόνια στο πρώτο φανάρι συνάντησα κάποιον με ένα εξάβολτο παπί της δεκατίας '80 που μου είπε " μεγια το εργαλείο φίλε και εγώ αυτό έχω και αναγκάστηκα και ξέθαψα και το παπί που είχα παρατημένο για να μπορέσω να κινούμαι στη πόλη.Καλό θα'ναι να σκεφτεις να πάρεις και σύ ένα παπί ...........για να σωθείς
Βέβαια δεν με πολυένοιαζε τότε γιατι δεν θα ζούσα στην Αθήνα αλλά έλα ντέ που πρέπει να ξαναγυρίσω στην Αθήνα τον Οκτώβρη !!! Πώς θα τη βγάλω στην κίνηση
Για αυτό σκέφτηκα την ιδέα των mega/super/hyper κ.λ.π moto, ώστε και τη δουλειά μου να κάνω και το κέφι μου αλλα και τα μικροταξιδάκια μου με φίλους
20,000 ευρώ για BMW mega moto και να σε σαπίζει και ο αέρας όντως παέι πολύ !!!!!!!!!!
Τέλος πάντων θα δούμε όταν θα έρθει η ώρα ,για να μη σας ζαλίζω με τα δικά μου
Σε ευχαριστώ konti και πάλι για τη βοήθεια σου

PS :Βεβαίως και η xt 660χ είναι στην κατηγορία sm (απαντώ και στον άλλο φίλο παραπάνω)

drade
26/06/2007, 10:49
φίλε με 20.000? προυπολογισμό παίρνεις και μια μηχανή με τουριστικές δυνατότητες και αγοράζεις και ένα DRZ 400 sm μεταχείρα για να το λιώνεις στην Αθήνα.

Konti
26/06/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
φίλε με 20.000? προυπολογισμό παίρνεις και μια μηχανή με τουριστικές δυνατότητες και αγοράζεις και ένα DRZ 400 sm μεταχείρα για να το λιώνεις στην Αθήνα.

Σωστός:wave2: :wave2: :wave2: !

(Αν και βέβαια έχεις 2πλα service, ασφάλιστρα, τέλη, λάστιχα και λοιπά λειτουργικά έξοδα)

Βέβαια αν το σκεφτείς καλύτερα με 20.000 παίρνεις μια touring (των 12.000 για παράδειγμα) και σου μένουν και 8.000==> παίρνεις ένα μτχ με 3.000-4.000 (εντουράκι sm) και σου μένουν και 5.000-6.000 (οπότε καλύπτεις και τα λειτουργικά έξοδα)!!!! :wave2: :wave2:

Μπακαλίστικος υπολογισμός, αλλά δεν είναι άσχημη περίπτωση! Και θα έχεις και 2 μηχανές....