PDA

View Full Version : Στραβωμένος δίσκος



tomd
18/06/2007, 16:49
Για κάποιο λόγο έχει στραβώσει ο πίσω δίσκος και ακούγεται ο χαρακτηριστικός θόρυβος. Υποψιάζομαι όμως ότι από υπερθέρμανση ήρθε το κακό.

Επειδή έχει αρχίσει να τρώει και το τακάκι σιγα σιγα, λέω να τον αλλάξω. Θέλοντας όμως να μην έχω ξανά τέτοιο πρόβλημα αναρωτήθηκα μήπως κάποια aftermarket λύση θα ήταν καλύτερη όσων αφορά την απαγωγή της θερμότητας. Ψάχνοντας βρήκα ότι οι δίσκοι τύπου «μαργαρίτα» έχουν, μεταξύ άλλων χαρακτηριστικών, καλύτερη απαγωγή της θερμότητας.

Πιστευτέ ότι μια τέτοια λύση θα έχει αποτέλεσμα ή να βάλω τον «μαμά» δίσκο να τελειώνουμε. Και αν ναι, τι προτείνετε από μάρκες δίσκων και τακάκια ?? ....

ΥΓ Οποία άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη :)

Ευχαριστώ.
:beer: :beer:

nickmonstro
18/06/2007, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
Για κάποιο λόγο έχει στραβώσει ο πίσω δίσκος και ακούγεται ο χαρακτηριστικός θόρυβος. Υποψιάζομαι όμως ότι από υπερθέρμανση ήρθε το κακό.

Επειδή έχει αρχίσει να τρώει και το τακάκι σιγα σιγα, λέω να τον αλλάξω. Θέλοντας όμως να μην έχω ξανά τέτοιο πρόβλημα αναρωτήθηκα μήπως κάποια aftermarket λύση θα ήταν καλύτερη όσων αφορά την απαγωγή της θερμότητας. Ψάχνοντας βρήκα ότι οι δίσκοι τύπου «μαργαρίτα» έχουν, μεταξύ άλλων χαρακτηριστικών, καλύτερη απαγωγή της θερμότητας.

Πιστευτέ ότι μια τέτοια λύση θα έχει αποτέλεσμα ή να βάλω τον «μαμά» δίσκο να τελειώνουμε. Και αν ναι, τι προτείνετε από μάρκες δίσκων και τακάκια ?? ....

ΥΓ Οποία άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη :)

Ευχαριστώ.
:beer: :beer: Eισαι σιγουρος οτι εχει στραβωσει ο δισκος???Λιγο απιθανο μου φαινεται να στραβωσε απο την θερμοτητα!Μαλλον πρεπει κατι να παιζει με τα τακακια σου

Για ριξε μια ματια εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40814

:wave2:

nickmonstro
18/06/2007, 17:00
Απο την βιασυνη μου σου εβαλα λαθος λινκ!Εψαχνα να βρω ενα λινκ που καποιος φιλος ρωτουσε γιατι του σφυριζε το πισω φρενο!

Εαν καποιος το βρει ας το βαλει!

:wave2:

Παντως εχει τυχει και εγω να εχω βαλει τακακια που μου σφυρανε πισω!

xampos
18/06/2007, 17:22
και γω αλλαξα προ 2 βδομαδων τακακια μπρος πισω και το πισω μου σφυριζει κλεφτηκα σε καθε πατημα του φρενου

:confused: :confused: :confused:

b_bong12
19/06/2007, 08:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
Ψάχνοντας βρήκα ότι οι δίσκοι τύπου «μαργαρίτα» έχουν, μεταξύ άλλων χαρακτηριστικών, καλύτερη απαγωγή της θερμότητας.

Σωστον



Πιστευτέ ότι μια τέτοια λύση θα έχει αποτέλεσμα ή να βάλω τον «μαμά» δίσκο να τελειώνουμε. Και αν ναι, τι προτείνετε από μάρκες δίσκων και τακάκια ?? ....

Της Braking.Για τακακια θα ρωτησεις ομως να σου πουν ποια δενουν καλυτερα με τα δισκοφρενα στη μηχανη σου.


ΥΓ Οποία άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη :)

Θα σου φυγουν αρκετα $$$$$

tomd
19/06/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Eισαι σιγουρος οτι εχει στραβωσει ο δισκος???Λιγο απιθανο μου φαινεται να στραβωσε απο την θερμοτητα!Μαλλον πρεπει κατι να παιζει με τα τακακια σου

Για ριξε μια ματια εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40814

:wave2:

Σίγουρα είναι ο δίσκος. Δεν ακούγεται σφύριγμα από τα τακάκια ενώ φρενάρω αλλά όταν είναι ελεύθερο το φρένο ένα «χρατς χρουτς». Το παρατήρησα πρώτη φορά μετά από μια τριήμερη βόλτα όταν την σήκωσα για να λαδώσω την αλυσίδα.
Ευχαριστώ για το link με τα τακάκια.

tomd
19/06/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Σωστον




Της Braking.Για τακακια θα ρωτησεις ομως να σου πουν ποια δενουν καλυτερα με τα δισκοφρενα στη μηχανη σου.



Θα σου φυγουν αρκετα $$$$$

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις μήπως περίπου το κόστος για δίσκους μαργαρίτα?

b_bong12
19/06/2007, 11:01
στο hornet που θα βαλω μπροστα ομως παει 250 ο ενας

nickmonstro
19/06/2007, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tomd
Σίγουρα είναι ο δίσκος. Δεν ακούγεται σφύριγμα από τα τακάκια ενώ φρενάρω αλλά όταν είναι ελεύθερο το φρένο ένα «χρατς χρουτς». Το παρατήρησα πρώτη φορά μετά από μια τριήμερη βόλτα όταν την σήκωσα για να λαδώσω την αλυσίδα.
Ευχαριστώ για το link με τα τακάκια. Nα σου πω και το αλλο κουφο που μου εχει τυχει με το πισω φρενο???

Ηταν καποια φαση που τσουλαγα την μηχανη προς τα πισω και ακουγοταν χριτς-χρατς οπως λες,μονο ομως οταν την μετακινησουνα προς τα πισω.Αρχισα και εγω να πιστευω οτι κατι τρεχει και πηγα στο μηχανικο μου να το σηκωσουμε και να βγαλουμε τον τροχο να δουμε τελικα τι παιζει!Βγαλαμε τον τροχο και ριξαμε μια πιο καλη ματια στα τακακια!Τελικα ειχε ξεφτυσει η επιφανεια απο το τακακι και ακουμπουσε πανω στον δισκο!Το ξυσαμε λιγο εκεινο το σημειο και δεν το ξανα εκανε!

Αυτο το περιστατικο στο ανεφερα γιατι μπορει να εχει συμβει το ιδιο και σε εσενα αλλα οταν κινειται εμπρος η μοτοσυκλετα

Αυτα....

:wave2: