PDA

View Full Version : Τα Φωτα Σασ Παρακαλω........



LINA
15/09/2004, 15:10
ΛΟΙΠΟΝ.........
ΣΤΙΣ 2/8 ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΣΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!!! ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ , ΟΤΙ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ "ΚΥΡΙΟΣ" ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ (ΜΕ VESPA ΑΥΤΟΣ) ΕΚΑΝΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ. "ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ" .

ΤΟ ΠΑΠΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ " ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΩ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ !!! "

ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΘΕΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΗΝΥΣΗ? ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ , ΕΧΩ ΜΑΡΤΥΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΑ (ΛΟΓΩ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑΤΡΟΥ) , ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ.....

ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΗΝΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΜΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ???

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΙΔΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ , ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ , Ή ΕΧΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ Ή ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΣ ΤΗΝ ΡΙΞΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ........

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ , ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΗ ΛΩΡΙΔΑΣ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟ, ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ !!!!!! ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ( ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΗΝ VESPA ΤΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ 6 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ??? ΜΑΛΛΟΝ ΤΡΑΚΑΡΑ 6 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΡΑΚΑΡΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ !!!! ΜΑΛΛΟΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΕΙΜΑΙ !!!

:alien: :alien: :alien:

ΠΩΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ??? ΛΟΙΠΟΝ........

DUKASII
15/09/2004, 15:22
an kai nomizo oti den axizei olh ayth h istoria..kathos ta dikastika exoda..tha erthoyne mia h alh mh soy po kai perissotera..

tha soy steilo se p.m to thl enos dikhgoroy poy einai exideikeymenos se troxaia na kanoniseis ranteboy na deis ti tha soy protynei kai aytos!

:wave2:

Julius
15/09/2004, 15:23
se paromia ypothesh apozmiothika meta apo 1,5 xrono (kai apo dikastirio)

einai megali zimia? ego (efoson eixa martires kai katagrafh apo thn tota) tha evaza enan dikigoro na parei thlefono na ton tarakounisei... kai ean den ekane dilosh..... tha ta plirona apo thn tsepi mou kai tha ton travaga mexri na apozmiotho, esto kai meta apo 1,5 xrono

A.I.
15/09/2004, 15:24
Kαλά, εκείνη την στιγμή τί είπε οτι θα κάνει?
Tο οτι έχεις μάρτυρα είναι όλα όσα χρειάζεσαι.
"ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ.... ΜΗΝΥΣΗ?.....ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ...... ΜΑΡΤΥΡΑ.......ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΑ....... ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ"
Aν ενημερωθείς απ' τον ασφαλιστή σου και ξέροντας τι λές με σιγουριά, τον πάρεις και του πείς ευγενικά κι ωραία τι θα του κάνεις...νομίζω οτι θα ψαρώσει και θα γλυτώσετε και οι δυο το μπλέξιμο στα δικαστήρια.

Περαστικά και καλά ξεμπερδέματα...

afrotwin
15/09/2004, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ΛΟΙΠΟΝ.........
ΣΤΙΣ 2/8 ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΣΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!!! ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΜΟΥ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ , ΟΤΙ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ "ΚΥΡΙΟΣ" ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ (ΜΕ VESPA ΑΥΤΟΣ) ΕΚΑΝΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ. "ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΘΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ" .

ΤΟ ΠΑΠΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΗΔΗ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ " ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΩ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ !!! "

ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΘΕΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΗΝΥΣΗ? ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ , ΕΧΩ ΜΑΡΤΥΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΜΕΡΟΚΑΜΜΑΤΑ (ΛΟΓΩ ΑΔΕΙΑΣ ΓΙΑΤΡΟΥ) , ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ.....

ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΗΝΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΛΕΞΩ ΜΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ???

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΙΔΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ , ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ , Ή ΕΧΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ Ή ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΣ ΤΗΝ ΡΙΞΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ........

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ , ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΗ ΛΩΡΙΔΑΣ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟ, ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ !!!!!! ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΓΡΑΨΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΠΕΣΑ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ( ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΗΝ VESPA ΤΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΟΥΣΑΝ 6 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ??? ΜΑΛΛΟΝ ΤΡΑΚΑΡΑ 6 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΡΑΚΑΡΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ !!!! ΜΑΛΛΟΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΕΙΜΑΙ !!!

:alien: :alien: :alien:

ΠΩΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ??? ΛΟΙΠΟΝ........







mipos exete tin idia asfalistiki gia afto kanoun tis mpagiatikes regkes i diki sou?

LINA
15/09/2004, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
an kai nomizo oti den axizei olh ayth h istoria..kathos ta dikastika exoda..tha erthoyne mia h alh mh soy po kai perissotera..

tha soy steilo se p.m to thl enos dikhgoroy poy einai exideikeymenos se troxaia na kanoniseis ranteboy na deis ti tha soy protynei kai aytos!

:wave2:


THANKS.... ΕΩΣ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΝΤΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΜΟΥ.... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ??? ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΝΕΒΑΣΑΜΕ ΤΣΑΚΑΤΣΑΚΑ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΜΑΣ ... ΤΕΛΙΚΑ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΚΕΣ ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ!!!

psaroulis
15/09/2004, 15:39
1. αντιγραφο απο την τροχαια πηρες?

και τι εχει γραφτει εκει?

τι δηλωσε τοτε?

και οταν λεμε τροχαια τι εννοεις? οτι φωναξατε περιπολικο και ηρθε η πηγατε στη τροχαια να το δηλωσετε?

2. οι ασφαλιστικες εχουν δικους τους δικηγορους
πας στην ασφαλιστικη και τους λες να μιλησουν εκεινοι με την αλλη εταιρια και να πιεσουν

3. οπως προειπαν και τα παιδια αν η ζημια ειναι 30-60-100 euro θα τα εδινα να παει να μαμηθει

4. μετα απο ολα αυτα μιλα μεσω δικηγορου με τον τυπο

και προς θεου ποτε μην υποκυψεις σε εκβιασμους και παντα να καλουμε αστυνομια

με εκφοβισμο κλπ προσπαθησε καποιος να μου παρει λεφτα με εκβιασμο κλπ

προσοχη, ψυχραιμία και δεν υποκυπτουμε ευκολα

ολοι θα εχουν να πουν τις ιστοριες τους
ας μη το κανουμε
"βαλε εδω τη δικη σου ιστορια"

:)

ευχομαι γρηγορα και καλα ξεμπερδεματα

και στο κατω κατω Λινα, λαμαρινες ειναι, αστες να πανε

τωρα για τα υπολοιπα περι τραυματισμου, συμβουλεψου δικηγορο και μαλιστα καλο ωστε να μη σε τραβηξει μονο για τα δικαστικα

A.I.
15/09/2004, 15:59
Δεν είναι θέμα εκφοβισμού ή εκβιασμού. Eίναι ενημερώνεις ένα λαμόγιο που δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του οτι ξέρεις πολύ καλά τί μπορείς να κάνεις και θα το κάνεις.

Θάνος
15/09/2004, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΣΥΜΒΑΝΤΩΝ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ , ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΑΓΗ ΛΩΡΙΔΑΣ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΕΣΑΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΛΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟ, ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΕΞΙΑ ΤΟΥ !!!!!!

Παράδειγμα:

Αν ένα αυτοκίνητο κινείται στη μεσαία λωρίδα, ο οδηγός του μπορεί καλύτερα να ελέγξει την αριστερή γιατί είναι από τη μεριά του.

Αντίστοιχα αν ένα αυτοκίνητο κινείται στην αριστερή λωρίδα ο οδηγός του δεν μπορεί να ελέγξει το ίδιο καλά τη μεσαία λωρίδα.

Για το λόγο αυτό, αν τρακάρουν τα δύο αυτά αυτοκίνητα μεταξύ τους, έχω την εντύπωση ότι το φταίξιμο πηγαίνει σ'αυτόν που ήταν στη μεσαία λωρίδα γιατί είχε καλύτερη ορατότητα.

Και κάτι ακόμα. Η προτεραιότητα από δεξιά ισχύει σε διασταύρωση. Στο δρόμο, η αριστερή λωρίδα είναι για προσπέραση. Αφού λοιπόν τρακάρατε καθώς εκείνος άλλαζε από αριστερή στη μεσαία λωρίδα τότε μπορεί να σημαίνει ότι εσύ προσπερνούσες από δεξιά.

Μήπως λοιπόν το φταίξιμο δεν είναι τελείως ξεκάθαρο και κάποιος τον συμβούλεψε να σου κάνει αρνητική δήλωση;

Θα σου πρότεινα πριν κάνεις οτιδήποτε, να σιγουρευτείς 100% για το φταίξιμο του και να συμβουλευτείς και τον ασφαλιστή σου...

Καλή τύχη εύχομαι...

adam_tsouk
15/09/2004, 17:22
ό,τι και να λέει τώρα ο καθένας είναι θεωρία. Το θέμα είναι τι υπάρχει γραμένο ως απόφαση της τροχαίας (ήρθαν δεν είπατε;) αν στην απόφαση που έχουν βγάλει λένε ότι φταίει αυτός σημαίνει πως σε πληρώνει η ασφαλιστική του και ύστερα τα κανονίζει η ίδια με εκείνον.
Το ασφαλιστήριό σου γράφει αν έχεις νομική κάλυψη ή όχι. Αν έχεις τους βάζεις να κάνουν αυτοί τη διαδικασία (τι σκατά τους πληρώνεις) σχεδόν όλα τα συμβόλαια έχουν νομικά κάλυψη.
Δες πρώτα αν υπάρχει απόφαση και αν όχι ρώτα τη νομική υπηρεσία ή δικηγόρο ποιός ευθύνεται. Μόνο μην τα πεις όπως σου φάνηκαν αλλά όπως όντως έγιναν, είναι το παν.
Αν τέλος με όλα αυτά δεν βγάλεις άκρη δες τη ζημιά σου και αν σε συμφέρει (παπί είναι, εσύ είσαι καλά;) πας δικαστηκώς. Στο 90% των περιπτώσεων όπου τα έξοδα επισκευής δεν είναι πολύ μεγάλα, δεν συμφέρει να πας δικαστηκώς γιατί για σωματικές βλάβες είναι εύκολο να ελέγξουν και να σε τρέχουν για καιρό.
Ελπίζω να ξεμπερδέψεις όσο ποιο ανώδυνα γίνεται.

Θάνος
15/09/2004, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ό,τι και να λέει τώρα ο καθένας είναι θεωρία. Το θέμα είναι τι υπάρχει γραμένο ως απόφαση της τροχαίας (ήρθαν δεν είπατε;) αν στην απόφαση που έχουν βγάλει λένε ότι φταίει αυτός σημαίνει πως σε πληρώνει η ασφαλιστική του και ύστερα τα κανονίζει η ίδια με εκείνον.
Το ασφαλιστήριό σου γράφει αν έχεις νομική κάλυψη ή όχι. Αν έχεις τους βάζεις να κάνουν αυτοί τη διαδικασία (τι σκατά τους πληρώνεις) σχεδόν όλα τα συμβόλαια έχουν νομικά κάλυψη.
Δες πρώτα αν υπάρχει απόφαση και αν όχι ρώτα τη νομική υπηρεσία ή δικηγόρο ποιός ευθύνεται. Μόνο μην τα πεις όπως σου φάνηκαν αλλά όπως όντως έγιναν, είναι το παν.
Αν τέλος με όλα αυτά δεν βγάλεις άκρη δες τη ζημιά σου και αν σε συμφέρει (παπί είναι, εσύ είσαι καλά;) πας δικαστηκώς. Στο 90% των περιπτώσεων όπου τα έξοδα επισκευής δεν είναι πολύ μεγάλα, δεν συμφέρει να πας δικαστηκώς γιατί για σωματικές βλάβες είναι εύκολο να ελέγξουν και να σε τρέχουν για καιρό.
Ελπίζω να ξεμπερδέψεις όσο ποιο ανώδυνα γίνεται.

Η αστυνομία δεν παίρνει αποφάσεις. Δουλειά της είναι μόνο να καταγράφει τα γεγονότα. Αν οι εμπλεκόμενοι στο ατύχημα δεν τα βρούνε μεταξύ τους ώστε να αποζημιωθούν από τις ασφάλειες, τότε πάνε στο δικαστήριο, το οποίο χρησιμοποιεί τα στοιχεία της αστυνομίας και εκείνο μετά αποφασίζει για το ποιος φταίει.

Εγώ θα σου ξαναπώ να σιγουρευτείς ότι έχεις δίκιο και μετά κάνε ό,τι θέλεις και αυτό δεν είναι θεωρία, είναι απλά η δική μου γνώμη. Μπορεί να κάνω και λάθος...

dimitris74
15/09/2004, 20:24
καταρχας περαστικα....
αφετερου, πας στην τροχαια και δηλωνεις τραυματισμο, οπωσδηποτε, αρκει να εχεις καποιο χαρτι του νοσοκομειου,
αφετερου μιλας με ενα δικηγορο ο οποιος θα δει το χαρτι της τροχαιας απο οτι ειδα φταιει και θα τραβηξει μια ξεγυρισμενη μυνηση στον τυπο τον ιδιο, στην ασφαλιστικη του και θα ζητησεις τα μαλιοκεφαλα σου, σωματικες βλαβες και ψυχικες οδυνες ειναι αυτα που τρεμουν οι ασφαλιστικες. η μυνηση της τροχαιας δεν εχει σχεση με το αστικο του θεματος, ειναι με το ποινικο. δηλαδη αν καταδικαστει θα λερωσει το ποινικο του μητρωο...
ομως βρες ενα δικηγορο που θα ασχοληθει και θα τους τρεξει...
μην ψαρωσεις, και η ζημια δεν νομιζω σε παπι να ειναι μεγαλο το ποσο.
τα δικαστικα εξοδα δεν ειναι τιποτα γιατι τα πληρωνει ο αλλος. το πιθανοτερο ειναι να σου πει ο δικηγορος, 20% απο οσα παρουμε, και δεν πληρωνεις τιποτα αλλο. και πιστεψε με μπορεις να ζητησεις πολλα λεφτα για τραυματισμο, οποτε δεν θα μπεις μεσα
οποτε αν πληρωσεις 2000, το παπι και σου ζητησει ο δικηγορος 5000 ευρω θα παρει 1000 αυτος και θα σου μεινουν κιολας.
σε εμενα με 50-50 διακανονισμο χωρις δικαστηρια, μαλακια μου αλλα μεγαλη ιστορια, πηρα 400 ευρω σωματικες βλαβες απο την καλη τους θεληση. αν το κυνηγαγα δικαστικα θα ζηταγα 10 χιλιαρικα χαλαρα, για απωλεια εισοδηματος . θα επαιρνα τα μισα τουλαχιστον

tai
16/09/2004, 14:50
Δήλωσε ότι πέφτοντας χτύπησες (με το κράνος φυσικά) στο κεφάλι και ζαλίζεσαι.
Και προσπάθησε να γραφτεί ότι έχεις ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ.
Σημαίνει ότι δεν ξέρουν οι γιατροί ούτε τώρα, ούτε και στο μέλλον τι μπορεί να πρόκυψη από το χτύπημα.
Η ασφαλιστική θα σε χρυσώσει για να το αποσύρεις.

adam_tsouk
16/09/2004, 15:07
Τα πράγματα είναι πολύ απλά: αφού ήρθε Τροχαία (έτσι αναφέρεις) θα πας στη Τροχαία και θα πάρεις την απόφαση. Η Τροχαία βγάζει απόφαση αν φταίει κάποιος από τους δύο και ποιος. Με αυτή την απόφαση θα πας στην ασφαλιστική του και θα απαιτήσεις τα χρήματα. Αν αρνηθούν τότε πας νομικά. Είναι πού απλά τα πράγματα, είχε συμβεί το ίδιο με τον αδερφό μου και το ξέρω καλά γιατί το μηχανάκι ήταν στο όνομά μου και βγήκαν τα χαρτιά σε μένα.
Αν πάλι θες να πάρεις σωματικές βλάβες δεν μπορώ να σου πω τίποτα, εκεί πας για πολλά και φυσικά πρέπει να έχεις χαρτί γιατρού. (καλή γνωμάτευση είναι οι ζαλάδες κτλ και γενικά οτιδήποτε δεν μπορεί να φανεί σε εξετάσεις)
Κατ' εμέ κοίτα να πάρεις τα λεφτά σου αν δεν έχεις πάθει κάτι σοβαρό.

LINA
17/09/2004, 09:19
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ ΚΑΤ ΆΡΧΗΝ. ΜΟΛΙΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΣΥΝΗ, ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΑΡΤΥΡΑ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΡΤΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ 7ΗΜΕΡΗ ΑΔΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ , ΑΝ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΠΑΜΕ ΣΕ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΕΣ κτλ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ . Η ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ 450 ΕΥΡΑΚΙΑ!!!!
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΕΛΠΙΖΩ ΘΕΤΙΚΗ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ....

psaroulis
17/09/2004, 14:56
κουραγιο
καλη δυναμη και καλα αποτελεσματα

(εννοειται πως σε ολα αυτα τα χαρτια θα κρατησεις αντιγραφα)
;)

CMAN
17/09/2004, 17:27
kalispera......
den ime sigouros ala...
to deksia - aristera isxii mono stis diastaurosis teleutea fora pou rotisa stroumf.......oson afora to oti isoun piso,se troxeo pou tha gini lene oti efthinete o piso epidi vlepi ta panta brosta,theoroun oti o bros den vlepi oute kathreptes oute tipota.....opote esi ftes k kala pou ton ides (afou isoun pisok ton ixes brosta) k epeses epano tou.....auta apo stroumf k asfalies......
kala kseberdemata k ipomoni......

CMAN
17/09/2004, 17:33
..........oson afora martires,dikeoute na exi enan autos k enan esi....apo katathesis martiron to siberasma tou dikasti....
an pas dikastikos k simfona me kodika ftes kita min plirosis to papi gia 1000ari.......

psaroulis
18/09/2004, 03:08
simeiosi
kai sti prosperasi kai stis strofes panta paizei proteraiotita afton pou tha vreis sta deksia

se kathe kinisi ipologizeis afton pou vrisketai deksia sou
oti kai na ginei

ara, se prosperasi, apo deksia lorida sti mesaia kai apo aristeri sti mesaia proteraiotita exei o deksia
o aristeros isa isa pou theoreitai paravasi i prosperasi apo deksia
prepei theoritika na anagkasei me sinialo to proporevomeno oxima oste na metaferthei sti mesaia kai aftos na sinexisei

Θάνος
18/09/2004, 16:25
Εννοείς ότι προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που έρχεται από δεξιά έστω και αν μιλάμε για κίνηση σε λωρίδες;

Αν είναι έτσι μάλλον κάνεις λάθος. Αυτό ισχύει μόνο στις διασταυρώσεις. Ο Κ.Ο.Κ. στο τμήμα που αναφέρεται στην κίνηση στο δρόμο περιγράφει πολλές περιπτώσεις που σε κάθε μία το δίκιο και η προτεραιότητα ερμηνεύεται διαφορετικά.

Στις περισσότερες όμως φορές θεωρείται παράβαση αν με οποιονδήποτε τρόπο εμποδίσεις το αυτοκίνητο από τα αριστερά σου να προσπεράσει. Εάν δεις να σε προσπερνάει όχημα από αριστερά, πρέπει να κόψεις ταχύτητα και να το διευκολύνεις, ενώ αν δεις ότι θέλει αφού σε έχει προσπεράσει να μπει στη λωρίδα σου, πρέπει πάλι να κόψεις ταχύτητα και να το αφήσεις.

Η προσπέραση από δεξιά φυσικά απαγορεύεται.

Boxer
18/09/2004, 20:53
Λινα αυτος που αλλαζει λωριδα ειναι υποχρεωμενος να βλεπει εαν ερχεται αλλος.
Επισης παιζει ρολο που χτυπησε αυτος μπροστα η πισω;
Στην περιπτωση σου οσο πιο μπροστα χτυπησε τοσο το καλυτερο για σενα.

Εφοσον υπαρχει αδεια απο νοσοκομειο,μαρτυρας,ΤΟΤΑ , ξετιναξε τον.Ετσι κι αλλιως η ασφαλιστικη του θα πληρωσει.

psaroulis
18/09/2004, 22:57
giati niotho oti alla leo kai alla diavasa?
kai giati to thema tis linas to kaname diamaxi?

fwto 1

ennoeitai oti exei proteraiotita o deksia (prasinos)


4614

psaroulis
18/09/2004, 22:58
afta vevaia an den rithmizetai i proteraiotita apo stop i foteino simatodoti
opos episis kai i eisodos se plateia an de rithmizetai apo stop px
tote exei proteraiotita o eiserxomenos


fwto 2
pali o prasinos giati o mple meta ti kinisi ton vriskei deksia tou


anywayz epeidi o kathenas mas isos kanei kapoio mikro lathaki analoga pos katanoise o idios ton kok
lina kseris pos to kalitero pou exeis na kaneis einai na akouseis tin asfalistiki ti tha pei kai oxi emas me to makri kai to konto mas :)
no offence guys
vevaia i asfalistiki kai i diki sou se vlepei san pelati-portofoli
afou kai me tin arnitiki anevikan ta asfalistra
mono otan apodeixtei oti de ftais prosarmozontai ta asfalistra sou sto kanoniko ksana
epetrepste mou na kano lathos
oute asfalistis eimai oute troxonomos :)


4615

Θάνος
18/09/2004, 23:03
Νομίζω ότι η Λίνα έχει πάρει την απόφαση της, οπότε αυτό το θέμα έχει λήξει...

Εμείς νομίζω πια ότι το συζητάμε ακαδημαϊκά.

Στην πρώτη φωτογραφία δεν έχει προτεραιότητα ο πράσινος και δεν βλέπω γιατί να εννοείται.

Η δεύτερη φωτογραφία είναι διασταύρωση. Εκεί ισχύει η προτεραιότητα από δεξιά, όπως και στις πλατείες. Δεν έχει σχέση με την κίνηση σε λωρίδες.

Θα με κάνεις να κάνω copy-paste τον ΚΟΚ και ψιλοβαριέμαι, αλλά επειδή αυτά είναι χρήσιμα να τα συζητάμε, ίσως τελικά και να το κάνω, αν και η ώρα είναι περασμένη...

Θάνος
18/09/2004, 23:58
Τώρα όποιος έχει κέφι, ας το διαβάσει…

Αποσπάσματα από τον Κ.Ο.Κ. (από το site της τροχαίας)

Aρθρo 17

Πρoσπέρασμα - Kυκλoφoρία σε στoίxoυς

----------------------

8. α) Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρxoυν δύo τoυλάxιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες περιoxές και τρεις εκτός αυτών, διαxωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμίσεις, επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίxoυς).
β) Στην περίπτωση αυτή, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνo, εφόσoν δεν πρoκαλείται κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και δίνεται έγκαιρα πρoειδoπoίηση, σύμφωνα με τo άρθρo 21 παρ. 2 τoυ παρόντoς Kώδικα.
γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παραγράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προσπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης στ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού, παραμένει εφαρμόσιμη.

9. Aν η πυκνότητα της κυκλoφoρίας είναι τέτoια ώστε τα oxήματα να καταλαμβάνoυν oλόκληρo τo πλάτoς τoυ oδoστρώματoς πρoς την κατεύθυνση της κυκλoφoρίας και κινoύνται με την ταxύτητα τoυ πρoπoρευόμενoυ αυτών oxήματoς, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνo πρoκειμένoυ τo όxημα να στρίψει δεξιά ή αριστερά ή να σταθμεύσει.

10. Στις περιπτώσεις κίνησης των oxημάτων σε παράλληλες σειρές (στoίxoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oxημάτων υπoxρεoύνται να κινoύν αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.

11. Aυτός πoυ παραβαίνει τις διατάξεις των περιπτώσεων α, β, ε, στ και ζ της παρ. 3 και της παρ. 4 τoυ άρθρoυ αυτoύ, τιμωρείται με πρόστιμο εκατό χιλιάδων (100.000) δραχμών, τις δε λοιπές διατάξεις τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών.

Aρθρo 21

Kανόνες για τoυς ελιγμoύς των oxημάτων

1. O oδηγός πoυ πρoτίθεται να εκτελέσει ελιγμό, oφείλει πρoηγoυμένως να βεβαιωθεί ότι μπoρεί να τo πράξει xωρίς κίνδυνo ή παρακώλυση των λoιπών xρηστών της oδoύ, oι oπoίoι κινoύνται πίσω, μπρoστά ή πλάι τoυ, ή ετoιμάζoνται να τoν πρoσπεράσoυν, λαμβάνoντας υπόψη τη θέση, την κατεύθυνση και την ταxύτητά τoυς.

2. Πριν από κάθε ελιγμό, o oδηγός υπoxρεoύται να καταστήσει έγκαιρα γνωστή την πρόθεσή τoυ αυτή xρησιμoπoιώντας για τo σκoπό αυτόν τoυς δείκτες κατεύθυνσης, αν δε αυτoί δεν λειτoυργoύν, υπoxρεoύται να δώσει τα ακόλoυθα
σήματα με τo xέρι:
α) 'Eκταση τoυ βραxίoνα για στρoφή πρoς την κατεύθυνση αυτoύ.
β) Kάμψη τoυ βραxίoνα πρoς τα πάνω για στρoφή πρoς την αντίθετη πλευρά αυτoύ.
γ) Kάμψη τoυ βραxίoνα πρoς τα κάτω, για τoν ελιγμό στάθμευσης.

3. H πρoειδoπoίηση πoυ δίνεται με τoυς δείκτες κατεύθυνσης, επιβάλλεται να συνεxίζεται σ' όλη τη διάρκεια τoυ ελιγμoύ και να παύει όταν oλoκληρωθεί o ελιγμός.

4. O oδηγός πoυ παραβαίνει τις διατάξεις τoυ άρθρoυ αυτoύ τιμωρείται με πρόστιμo είκοσι xιλιάδων (20.000) δραxμών.
Αυτός πoυ επιxειρεί, στην oδό, συνεxείς ή διακεκoμμένoυς ελιγμoύς και κίνηση πoυ δημιoυργεί κίνδυνo για τoυς λoιπoύς xρήστες της oδoύ, τιμωρείται με πρόστιμο εκατό χιλιάδων (100.000) δραχμών.


----------------------

Μπορείς να καταλάβεις ότι δεν αναφέρεται πουθενά η έννοια της προτεραιότητας. Αντίθετα αναφέρεται ξεκάθαρα η προτεραιότητα από δεξιά σε επόμενα άρθρα σχετικά με τους κόμβους (να μη βάλω τώρα όλο τον ΚΟΚ.. δε λέει..).

Εκτέλεσε λοιπόν κάποιος επικίνδυνο ελιγμό;
Παρακώλυσε την κυκλοφορία;
Προειδοποίησε;
Είχε δικαίωμα να αλλάξει λωρίδα ή είχε κίνηση ο δρόμος και απαγορευόταν;
Είχε δικαίωμα να κινείται σε άλλη λωρίδα εκτός της δεξιάς ή ήταν αργό όχημα;
Φταίει λοιπόν ένας;
Υπάρχει συνυπευθυνότητα;

Πιασ'το αυγό και κούρευτο.. :confused:

psaroulis
19/09/2004, 00:22
FWTO 1
prasino amaksi
prosperasi kanoniki apo aristera

FWTO 1
mple amaksi
prosperasi apo deksia, antikanoniko

no comment :-x

Θάνος
19/09/2004, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από psaroulis
FWTO 1
prasino amaksi
prosperasi kanoniki apo aristera

FWTO 1
mple amaksi
prosperasi apo deksia, antikanoniko

no comment :-x

Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο. Καταρχίν έβαλα το άρθρο για να δεις ότι δεν τίθεται θέμα προσπέρασης σε δρόμους με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση, αλλά ελιγμών.

Από εκεί και πέρα, το αν ο μπλε κάνει προσπέραση από δεξιά αντικανονικά όπως λες, αυτό δεν σημαίνει ότι ο πράσινος μπορεί να βγει χωρίς να ελέγξει.

Τα θέματα αυτά δεν ερμηνεύονται με απλές σκέψεις και ένα μοναδικό αξίωμα που λέει ότι όποιος είναι δεξιά έχει προτεραιότητα.

Αν γινόταν ατύχημα στην περίπτωση αυτή, μάλλον συνυπευθυνότητα θα έβγαινε.

Δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα...

dimitris74
20/09/2004, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΑΡΤΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ 7ΗΜΕΡΗ ΑΔΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ , ΑΝ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΠΑΜΕ ΣΕ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΕΣ κτλ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΣ . Η ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΑ 450 ΕΥΡΑΚΙΑ!!!!
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΕΛΠΙΖΩ ΘΕΤΙΚΗ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΕ ΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ....

επαναλαμβανω, το οτι θα δηλωσεις τραυματισμο ειναι παντελλως ασχετο απο την αποζημιωση σου.
πρεπει να το κανεις. το δικαστηριο που θα γινει θα ειναι ποινικο για προκληση σωματικων βλαβων και οχι αστικο για να σε αποζημιωσουν, μπορει να κερδισεις το ποινικο αλλα να χασεις το αστικο. δεν παιζει κανενα ρολο το ενα με το αλλο. και ειναι πολυ πιθανο να μην γινει καν, απλα να καταγραφει το συμβαν και να παει στο αρχειο.

εφοσον πηρες αδεια απο την δουλεια σου, και αν εισαι βεβαια στο ικα για να πληρωθεις θα πρεπει να τους πας ενα χαρτι που να λεει οτι ειχες τροχαιο με τραυματισμο. εμενα αυτο μου ζητησαν.