PDA

View Full Version : Πίεση ελαστικών: Κατασκευαστής Vs Λαστιχάς!



dimzab
19/06/2007, 11:39
Στο ΧΤ660R μου, η πίεση που προτείνει η Yamaha (την γράφει σε ταμπελάκι στο ψαλίδι) είναι 29/29 psi μπρος/πίσω όταν είμαι μόνος μου, και 29/32 άμα έχω και παρέα...

Μέχρι και πριν 5-6 μέρες που είχα τα μαμίσια λάστιχα, αυτές τις πιέσεις χρησιμοποιούσα...
Αλλάζω τα λάστιχα, βάζω τα Anakee... και ακούστε συζήτηση με το λαστιχά:

ΕΓΩ: - Τι πίεση βάζω στα καινούρια λάστιχα, όπως και πριν? Ό,τι λέει η Yamaha?
ΛΑΣΤΙΧΑΣ: -Ναι, ναι...
ΕΓΩ:- Πόσο μου έχεις βάλει?
ΛΑΣΤΙΧΑΣ: - 32/36.
ΕΓΩ: - :rolleyes: Μα η Yamaha λεει 29!!!! :dizzy: :wacko: :a21:
ΛΑΣΤΙΧΑΣ: - Στα Anakee, βάζουνε 32/36, αυτό είναι το σωστό.

Για πείτε, ρε σεις, ποιο είναι το σωστό. Η γνώμη του κατασκευαστή ισχύει προφανώς μόνο για τα μαμίσια λάστιχα? Που θα μάθω τις σωστές πιέσεις για τα λάστιχα, στη Yamaha, στη Michelin, ή στο λαστιχά???

KaTaNaS
19/06/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Για πείτε, ρε σεις, ποιο είναι το σωστό. Η γνώμη του κατασκευαστή ισχύει προφανώς μόνο για τα μαμίσια λάστιχα? Που θα μάθω τις σωστές πιέσεις για τα λάστιχα, στη Yamaha, στη Michelin, ή στο λαστιχά???

ρε; :mad:

:lol: :rotflmao:

παντα ακους τον κατασκευαστη της μοτο... αυτος ξερει τα κιλα της μοτο και την συμπεριφορα της...

αρκει παντα να εχεις διατηρησει τις διαστασεις που αυτος σου εχει τοποθετησει ή προτείνει...

το 32-36 ειναι πιεσεις απο στρητ μοτοσυκλετα με tubeless...


επειδη εχω ακούσει και εγώ απο λαστιχά που εδω μεσα πολλοί εκθιάζουν "εγω ειμαι το μανιουαλ" μου ρχεται να ξερασω απο τους ελληναρες μαστοραντζες! :a14:

DrIoannis
19/06/2007, 11:55
Manual-Λαστιχάς
1000-0

marios8
19/06/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


επειδη εχω ακούσει και εγώ απο λαστιχά που εδω μεσα πολλοί εκθιάζουν "εγω ειμαι το μανιουαλ" μου ρχεται να ξερασω απο τους ελληναρες μαστοραντζες! :a14:


+1 :wave2:

Nik0s
19/06/2007, 11:59
Βέβαια, πολλές φορές μπορεί να χρειαστεί να αποκλίνουμε λίγο από αυτά που λέει ο κατασκευαστής για να επιτύχουμε καλύτερο αποτέλεσμα..

Αν κυκλοφορούσα με τα χωμάτινα λάστιχα και τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής, θα έπεφτα σε κάθε στροφή....

marios8
19/06/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s

Αν κυκλοφορούσα με τα χωμάτινα λάστιχα και τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής, θα έπεφτα σε κάθε στροφή....

Στο χώμα έχεις διαφορετικό τερεν κάθε φορά και προσαρμόζεσαι με αυτό.
Στην ασφαλτο είναι πιο απλά τα πράγματα.:wave2:

Nik0s
19/06/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Στο χώμα έχεις διαφορετικό τερεν κάθε φορά και προσαρμόζεσαι με αυτό.
Στην ασφαλτο είναι πιο απλά τα πράγματα.:wave2:


Για να κρατάνε τα χωμάτινα στην άσφαλτο, με το 950 μιλάμε πάντα, έχω ίδιες πιέσεις ΚΑΙ στο χώμα ΚΑΙ στην άσφαλτο ! :D

1.5 bar δηλαδή :winka:

KaTaNaS
19/06/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν κυκλοφορούσα με τα χωμάτινα λάστιχα και τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής, θα έπεφτα σε κάθε στροφή....

ο κατασκευαστης αναγραφει στο μανιουαλ πιεσεις για ασφαλτινη χρηση παντα!

marios8
19/06/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Για να κρατάνε τα χωμάτινα στην άσφαλτο, με το 950 μιλάμε πάντα, έχω ίδιες πιέσεις ΚΑΙ στο χώμα ΚΑΙ στην άσφαλτο ! :D

1.5 bar δηλαδή :winka:



Νίκο ασε τα παντρέματα. Κάθε φορά που θα μπαίνεις άσφαλτο στο πρωτο βενζινάδικο βαζεις αέρα και είσαι μια χαρά. :beer: :wave2:

rsp
19/06/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Για να κρατάνε τα χωμάτινα στην άσφαλτο, με το 950 μιλάμε πάντα, έχω ίδιες πιέσεις ΚΑΙ στο χώμα ΚΑΙ στην άσφαλτο ! :D

1.5 bar δηλαδή :winka:

Για μεσα στην πολη...Δοκιμασε να στριψεις με αυτη την πιεση λιγο πιο ζορικα και θα δεις οτι θελει λιγο ακομα αερα...

Για να μη μπουμε στο κομματι τρεμουλο...

motaba
19/06/2007, 12:18
Πάντως μου έκανε εντύπωση η εξής διαφορά.....

Σε ένα off-road trip, μπορεί να ήταν το 10ήμερο δε θυμάμαι... Ο OldMan έλεγε ρητώς στα προκαταρκτικά όλοι ανεξαιρέτως 14 psi για χώμα!!

Στο manual του Superenduro λέει : 24 psi μπροστά / 21 psi πίσω.... :sick:

marios8
19/06/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Πάντως μου έκανε εντύπωση η εξής διαφορά.....

Σε ένα off-road trip, μπορεί να ήταν το 10ήμερο δε θυμάμαι... Ο OldMan έλεγε ρητώς στα προκαταρκτικά όλοι ανεξαιρέτως 14 psi για χώμα!!

Στο manual του Superenduro λέει : 24 psi μπροστά / 21 psi πίσω.... :sick:

Aυτό που είπε παραπάνω ο Κατάνας . "ο κατασκευαστης αναγραφει στο μανιουαλ πιεσεις για ασφαλτινη χρηση παντα!"
:wave2:

KaTaNaS
19/06/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Σε ένα off-road trip, μπορεί να ήταν το 10ήμερο δε θυμάμαι... Ο OldMan έλεγε ρητώς στα προκαταρκτικά όλοι ανεξαιρέτως 14 psi για χώμα!!

Στο manual του Superenduro λέει : 24 psi μπροστά / 21 psi πίσω.... :sick:

ειναι βαρυ το σουπερ εντουρο...

τα μεγαλα ον-οφφ πανε στο 16-18 ή 18-20

εγω με 170 κιλα στεγνο ειχα συνηθως 14-16 (αλλά με χεβι ντιουτι σαμπρελες)

Nik0s
19/06/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Για μεσα στην πολη...Δοκιμασε να στριψεις με αυτη την πιεση λιγο πιο ζορικα και θα δεις οτι θελει λιγο ακομα αερα...

Ε ναι αλλά έτσι δεν έχει πλάκα.. :D

OldMan
19/06/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Πάντως μου έκανε εντύπωση η εξής διαφορά.....
Σε ένα off-road trip, μπορεί να ήταν το 10ήμερο δε θυμάμαι... Ο OldMan έλεγε ρητώς στα προκαταρκτικά όλοι ανεξαιρέτως 14 psi για χώμα!!
Εεεεεεπ !!!! :nono:
(να θυμόμαστε τι διαβάζουμε...)

ΟΛΑ τα ΧΩΜΑΤΙΝΑ μηχανάκια (με τακουνάτα λάστιχα)!!!

(άμα βάλει το 950 ή η Africa 14 p.s.i. την κάτσαμε την βάρκα ..)
:wave2:

siakattackj
19/06/2007, 12:39
Βασικα αν δεν κανω λαθος, και τα ελαστικά πάνω γράφουν την πίεση που πρέπει να βάλεις..
πιστεύω πως αυτήν είναι η πιο σωστή... μάλλον ο κατασκευαστής λέει μο΄νο για αυτά τα λάστιχα..

crs-k
19/06/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
.........................
Αν κυκλοφορούσα με τα χωμάτινα λάστιχα και τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής, θα έπεφτα σε κάθε στροφή....


Ενω τωρα πεφτεις καθε τρεις (στροφες) ε? :dizzy:

:lol: :rotflmao: :lol:

KaTaNaS
19/06/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
Βασικα αν δεν κανω λαθος, και τα ελαστικά πάνω γράφουν την πίεση που πρέπει να βάλεις..
πιστεύω πως αυτήν είναι η πιο σωστή... μάλλον ο κατασκευαστής λέει μο΄νο για αυτά τα λάστιχα..

πανω στα ελαστικα επισωτρα αναγραφεται μονο η μαξ πιεση (περαν τηγς οποίας δεν εγγυαται ο κατασκευαστης ελαστικών) ! η οποία συνηθως ειναι και απαγορευτικη..

οτι λεει το μανιουαλ λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε

dimzab
19/06/2007, 12:50
'στώ πολύ για τις ίνφο!!!
:beer: :beer:

Τρέχω για ξεφούσκωμα...
:wave2: :wave2: :wave2:

reinmeister
19/06/2007, 12:54
οι πιεσεις κατασκευαστη(μιλωντας για ασφαλτο και street μηχανακια), ειναι για να στοκ λαστιχα και με γνωμονα την αντοχη στο χρονο και νορμαλ χρηση...

δοκιμαστε να βαλετε 42-42 που προτεινει για hayabusa και πιεστε το αρκετα στις στροφες...πριν ομως πειτε μου την διαδρομη διοτι χρειαζομαι κατι ανταλλακτικα....:rotflmao: :rotflmao:

zireous
19/06/2007, 14:13
Φυσικά όταν βγάζουν τις προδιαγραφές δοκιμάζουν τα λάστιχα σε άσφαλτο όχι σε τίποτα ληγμένα παγοδρόμια σαν τα δικά μας.

Εμένα πάντως οι μαμά πιέσεις στο 750 (36-36), είναι καλές για γενική χρήση -τα λάστιχα μου δεν είναι και τίποτα τρομερά στριφτερά, αλλά μου αρκούν για φέτος -άμα τα καλοζεστάνεις ειδικά είναι τζάμι.


Οι χαμηλές πιέσεις πάντως στην άσφαλτο και ειδικά σε εθνικές, είναι ψιλοεπικίνδυνες πάντως -εκεί ειδικά καλό είναι να μειώνουμε κλίσεις και να έχουμε νορμάλ πιέσεις.

OldMan
19/06/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Οι χαμηλές πιέσεις πάντως στην άσφαλτο και ειδικά σε εθνικές, είναι ψιλοεπικίνδυνες πάντως...
Και τα κουκιά πάντως και ειδικά τα ξερά, είναι ψιλοεπικίνδυνα πάντως...

ALX GS 11½
19/06/2007, 19:07
To σωστό είναι να βάζεις αυτό που λέει ο κατασκευαστής (της μοτοσυκλέτας ) όταν και εφόσον φοράς τα λάστιχα που προτείνονται γι αυτό το μηχανάκι,χωρίς να έχεις αλλάξει διαστάσεις.

Όταν μιλάμε για ον οφ στο οποίο ο κατασκευαστής βάζει ας πούμε Tourance κι εσύ του βάλεις Karoo χωμάτινα,αλλάζουν οι πιέσεις κι όχι μόνο γιατί είναι διαφορετικά ως προς τον σχεδιασμό λάστιχα αλλά και γιατί για να βάλεις karoo θα πας χώμα και στο χώμα θα μειώσεις πίεση θες δεν θες.
Αν όμως βάλεις παραπλήσια λάστιχα με το Tourance (Μichelin Anakee-Bridgestone Trail wing -Pirelli MT κτλ) των ίδιων πάντα διαστάσεων βάζεις τις πιέσεις που λέει το μάνουαλ.

Τώρα αν λόγω διαφορετικής γόμας και διαφορετικού πέλματος νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τις μαμά πιέσεις,παίζεις με αυτές ± 1 , 2 psi μέχρι να πάρεις το σωστό αποτέλεσμα,αλλά όχι τέτοιες διαφορές της τάξεως των 7 psi πίσω που σου είπε ο λαστιχάς!!!

Αν έχεις στρητ και βάλεις φαρδύτερο ή στενότερο ελαστικό απ αυτό που τοποθετεί η μαμά,τότε συμβουλεύεσαι τις πιέσεις που δίνει η εταιρία του ελαστικού (στο ίντερνετ μπορείς άνετα να τις βρείς)
Επίσης μπορείς να συμβουλευτείς τον εαυτό σου και την εμπειρία σου δοκιμάζοντας διαφορετικές πιέσεις στην ίδια διαδρομή.
Όπου κρατάει καλύτερα το αφήνεις!

Επειδή όμως σαν αναβάτες έχουμε πολλές διαφορές μεταξύ μας,παίζει οι πιέσεις των ελαστικών της μοτοσυκλέτας μας να μικροδιαφέρουν από μια ίδια μοτοσυκλέτα με την δικιά μας με τα ίδια λάστιχα που όμως την οδηγεί βαρύτερος ή ελαφρύτερος αναβάτης,ή ακόμα κι επειδή την οδηγάει εντελώς διαφορετικά απ ότι εμείς.

Γι αυτό ξεκινάς με βάση αυτό που λέει το μάνουαλ και δοκιμάζεις να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις psi μέχρι να φέρεις την μοτό στα μέτρα σου.

Στην Ελλάδα όλα τα μαστόρια είναι «επιστήμονες» κι ότι πουν νομίζουν πως είναι νόμος.

Πόσες φορές δεν έχετε ακούσει την φράση από κάποιον μάστορα «τον μαλάκα τον Γιαπωνέζο...τι την έβαλε αυτή την βίδα εδώ αφου δεν χρειάζεται!!!» (και καμιά φορά επειδή αυτός ξέρει καλύτερα από τον Γιαπωνέζο σχεδιαστή/κατασκευαστή δεν την βάζει!!!!!!!!

ΟΥΦ....κουράστηκα....:D

marios8
19/06/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
To σωστό είναι να βάζεις αυτό που λέει ο κατασκευαστής (της μοτοσυκλέτας ) όταν και εφόσον φοράς τα λάστιχα που προτείνονται γι αυτό το μηχανάκι,χωρίς να έχεις αλλάξει διαστάσεις.

Όταν μιλάμε για ον οφ στο οποίο ο κατασκευαστής βάζει ας πούμε Tourance κι εσύ του βάλεις Karoo χωμάτινα,αλλάζουν οι πιέσεις κι όχι μόνο γιατί είναι διαφορετικά ως προς τον σχεδιασμό λάστιχα αλλά και γιατί για να βάλεις karoo θα πας χώμα και στο χώμα θα μειώσεις πίεση θες δεν θες.
Αν όμως βάλεις παραπλήσια λάστιχα με το Tourance (Μichelin Anakee-Bridgestone Trail wing -Pirelli MT κτλ) των ίδιων πάντα διαστάσεων βάζεις τις πιέσεις που λέει το μάνουαλ.

Τώρα αν λόγω διαφορετικής γόμας και διαφορετικού πέλματος νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τις μαμά πιέσεις,παίζεις με αυτές ± 1 , 2 psi μέχρι να πάρεις το σωστό αποτέλεσμα,αλλά όχι τέτοιες διαφορές της τάξεως των 7 psi πίσω που σου είπε ο λαστιχάς!!!

Αν έχεις στρητ και βάλεις φαρδύτερο ή στενότερο ελαστικό απ αυτό που τοποθετεί η μαμά,τότε συμβουλεύεσαι τις πιέσεις που δίνει η εταιρία του ελαστικού (στο ίντερνετ μπορείς άνετα να τις βρείς)
Επίσης μπορείς να συμβουλευτείς τον εαυτό σου και την εμπειρία σου δοκιμάζοντας διαφορετικές πιέσεις στην ίδια διαδρομή.
Όπου κρατάει καλύτερα το αφήνεις!

Επειδή όμως σαν αναβάτες έχουμε πολλές διαφορές μεταξύ μας,παίζει οι πιέσεις των ελαστικών της μοτοσυκλέτας μας να μικροδιαφέρουν από μια ίδια μοτοσυκλέτα με την δικιά μας με τα ίδια λάστιχα που όμως την οδηγεί βαρύτερος ή ελαφρύτερος αναβάτης,ή ακόμα κι επειδή την οδηγάει εντελώς διαφορετικά απ ότι εμείς.

Γι αυτό ξεκινάς με βάση αυτό που λέει το μάνουαλ και δοκιμάζεις να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις psi μέχρι να φέρεις την μοτό στα μέτρα σου.

Στην Ελλάδα όλα τα μαστόρια είναι «επιστήμονες» κι ότι πουν νομίζουν πως είναι νόμος.

Πόσες φορές δεν έχετε ακούσει την φράση από κάποιον μάστορα «τον μαλάκα τον Γιαπωνέζο...τι την έβαλε αυτή την βίδα εδώ αφου δεν χρειάζεται!!!» (και καμιά φορά επειδή αυτός ξέρει καλύτερα από τον Γιαπωνέζο σχεδιαστή/κατασκευαστή δεν την βάζει!!!!!!!!

ΟΥΦ....κουράστηκα....:D

+1 σε όλα

THEOD
19/06/2007, 20:01
Aπό τα πλέον ευμετάβλητα μεγέθη είναι οι πιέσεις των ελαστικών... Η θερμοκρασία, οι διαδρομές, το οδόστρωμα, το στυλ οδήγησης, το φορτίο, η ηλικία-κατάσταση των ελαστικών, και η γόμμα τους, θα καθορίσουν τις πιέσεις που είναι κατάλληλες στο δεδομένο μηχανάκι, την δεδομένη χρονική στιγμή και στις δεδομένες συνθήκες κίνησης...

Τώρα τελευταία υπάρχει από τους κατασκευαστές μια τάση τυποποίησης των πιέσεων τουλάχιστον όσο αφορά την χρήση δρόμου...Πολλοί κατασκευαστές προτείνουν το γνωστό 42-36 (οι λόγοι πολλοί και βαριέμαι να τους αναλύω τώρα) που όμως εμπειρικά δουλεύει καλά μόνο για μεγάλο φορτίο και ψηλές ταχύτητες ταξιδιού.

Θέλει πείραμα και δοκιμή για να δείς ποιές σου κάθονται καλύτερα....Γνώμη μου ξεκίνα με αυτές που σου λέει ο κατασκευαστής αλλά μην φοβηθείς να πειραματιστείς με έως 15% διαφορετικές...Η γνώμη ανθρώπων με τα ίδια ελαστικά στο ίδιο μηχανάκι μπορεί επίσης να είναι πολύτιμο βοήθημα...

Προσωπικά, παρ' όλο που ο κατασκευαστής της μηχανής μου λέει σε όλες τις περιπτώσεις το γνωστό 36-42, σε μονοκάβαλλες καταστάσεις (το 95% στην δική μου περίπτωση) έχω καταλήξει στα 37-38 πίσω και 32-33 μπροστά....Αααα και κάτι σημαντικό...Μέτρα και πειραματίσου με σωστό πιεσόμετρο (πάντα το ίδιο - τα βενζινάδικα δείχνουν ότι θέλουν) και με κρύα λάστιχα στην μέτρηση....

Για χώμα δεν ξέρω...θα σου πούν οι "βρωμιάρηδες" του φόρουμ... :wave2:

dirtbird
19/06/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
....

Για χώμα δεν ξέρω...θα σου πούν οι "βρωμιάρηδες" του φόρουμ... :wave2:

Θα 'μάθει' στο προσεχές ΣΚΔ.

Έτσι κι αλλιώς τώρα δεν μπορούμε...
ξύνουμε την μύτη μας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

zireous
19/06/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και τα κουκιά πάντως και ειδικά τα ξερά, είναι ψιλοεπικίνδυνα πάντως...


Εσένα δε σου δίνω βόλτα το 750 με τίποτις λέμε, είσαι επικίνδυνος.

Άμα έχεις κάνει καμμιά διαδρομή με ξεφούσκωτο το πίσω για κάμποσα χλμ, τη βλέπεις τη δουλειά εύκολα που σου λέω.

Φυσικά και στο χώμα έχετε δίκιο για το ξεφούσκωμα.



Όσο για τα τί και πως των ελαστικών, δείτε σε σχετικά σάιτ τί προτείνουν, ένα από τα παλαιότερα κόλπα είναι να τα μετράς κρύα και μετά ζεστά (πολύ) και αναλόγως με τη διαφορά να ρυθμίζεις την πίεση.


Η αίσθηση των χαμηλών πιέσεων μπορεί να σου λέει κάτι σε στροφιλίκια, αλλά άμα καλοζεστάνεις λάστιχα σε κάνα ss ενώ τα έχεις ξεφούσκωτα και το κάνεις συχνά σε δημόσιο δρόμο, πάρε με τηλέφωνο να μου πεις πόσα χλμ άντεξαν...

STOYBI
19/06/2007, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Θα 'μάθει' στο προσεχές ΣΚΔ.

Έτσι κι αλλιώς τώρα δεν μπορούμε...
ξύνουμε την μύτη μας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:


Eνταξει το καταλαβαμε..... :D

18-20 !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

dirtbird
19/06/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Eνταξει το καταλαβαμε..... :D

18-20 !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

Είναι 'ζυγισμένο' το μηχανάκι λέμεεε :cool: :cool:
και λίγο βαρύ, και με ασφαλτερά λάστιχα... :rolleyes:

Συνεπώς εκτιμώ ότι από 22 έως 24 μπρος πίσω είναι ικανοποιητικό και ασφαλές... θα δούμε :wave2:

karamoto
20/06/2007, 14:57
Το Anakee έχει την φήμη του ελαστικού με τον πιο μαλακό σκελετό στην κατηγορία. (Μάλλον και ένας από τους λόγους που ζεσταίνεται πιο γρήγορα.)

Υπάρχει περίπτωση να θέλει λίγο περισσότερη πίεση τώρα για να έχεις συμπεριφορά παρόμοια με αυτό που είχε κατά νου ο κατασκευαστής με το μαμά λάστιχο.

marios8
20/06/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Το Anakee έχει την φήμη του ελαστικού με τον πιο μαλακό σκελετό στην κατηγορία. (Μάλλον και ένας από τους λόγους που ζεσταίνεται πιο γρήγορα.)



Tα Anakee ζεσταίνονται γρήγορα λόγο των ενισχύσεων πυριτίου (μόνο που δεν είναι on-off ελαστικό ) .:wave2:

zireous
20/06/2007, 21:30
Φιρί φιρί το πάτε να σας δείξω τι παθαίνει ένα anakee όταν το στρίβεις μόνο στην άσφαλτο... :D

savvas
21/06/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
1)...παντα ακους τον κατασκευαστη της μοτο... αυτος ξερει τα κιλα της μοτο και την συμπεριφορα της...
1)Συμφωνώ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
2α)Aπό τα πλέον ευμετάβλητα μεγέθη είναι οι πιέσεις των ελαστικών...
2β)Θέλει πείραμα και δοκιμή για να δείς ποιές σου κάθονται καλύτερα....Γνώμη μου ξεκίνα με αυτές που σου λέει ο κατασκευαστής αλλά μην φοβηθείς να πειραματιστείς με έως 15% διαφορετικές...


2α)Μα ποιος είσαι? η Δομή είσαι... :p :p :p

2β)Συμφωνώ...