PDA

View Full Version : Kdx 200



warlord
20/06/2007, 06:00
Λοιπον,πηρα επιτελους και εγω ενα δικο μου kdx 200 του 1993 με το μαμα το αναποδο για να εχω δικο μου να κολαω :D και να μην παιρνω ξενα

Το μηχανακι ο τυπος που το ειχε το ειχε κανει μοταρντ και προς στιγμη λεω να το κρατισω ετσι

παμε τωρα στα κακα τις υποθεσης,το μηχανακι δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ εξατμιση,ουτε θαλαμο διαστολης(αν το λεω σωστα)
ο τυπος λεει οτι φορουσε μια γουαητ μπραδερ και του την φαγανε ολη μαζι,το μηχανακι το πηρα χτες το απογευμα και εχει βγαλμενη την πισω ουρα και ολα τα πλαστικα απο την δεξια πλευρα,δεν ξερω αμα αυτο λεει κατι απο μονο του αλλα εμενα με φανηκε περιεργο.
Επισεις το μηχανακι εχει να παρει μπρος 2-3 χρονια αλλα ο τυπας σκιζετε οτι θελει μονο λαστιχα εξατμιση,αλλαγη της βενζινης απο το ρεζερβουαρ και συμπληρωμα βαλβολινες στην καμπανα
Ομως εγω δεν θελω να κανω καμια βλακεια οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε απο που να αρχισω να το συμαζευω ετσι ωστε να ερθει στα καλα του το μηχανακι.Εχει κανεις ιδεα μου μπορω να βρω καμια φτηνη εξατμισουλα να του βαλω,για αρχη τουλαχιστον?
Σας παρακαλω μην με κραξετε και εσεις για αυτη την αγορα μου,εχω χορτασει κραξιμο.
Το βραδι θα βαλω και κανα 2 φωτογραφιες

Ευχαριστω εκ των προτερων

KeLeYTiS
20/06/2007, 10:22
το συμπληρωμα βαλβολινης ειναι υποπτο

Κατα τα αλλα αν παρει μπροστα το μηχανακι και εχει κατι κακο θα το ακουσεις (στο διχρονο δεν κρυβεται συνηθως)

Εχω παρει πολλα χαρβαλα και πιστεψε με μπορει να παρει και να σου δουλευει για πολυ πολυ καιρο

Εξατμιση θα βρεις σε μαντραδες χαλαρα

Α για την βαλβολινη που λεγαμε

Ο μονος λογος για να θελει συμπληρωμα ειναι να εχει καψει τσιμουχα και να περναει το λαδι στον στροφαλοθαλαμο

Αν παρει μπροστα θα το καταλαβεις απο την εντονη καπνιλα (καλα δεν ειναι και πολυ σωστο αυτο γιατι μπορει να καπνιζει και για αλλους λογους) και απο την αισθηση αναιμικου γκαζιου , δεν σηκωνει στροφες τοσο δυνατα

Θα το καταλαβεις βεβαια και απο την καταναλωση λαδιου της καμπανας

Ασε μολις γυρισα απο ΟΔΔΥ και ακομα κλαιω με το τι παραταει ο κοσμος :bawl:

toulis
20/06/2007, 13:33
Φίλε η γνώμη μου είναι
Για αρχή
1 δεν προσπαθούμε να το βάλουμε μπροστά
2 δεν γυρνάμε το διακόπτη της μηχανής στο ON

πρώτα από όλα πάρε ένα φακό σκύψε και κοίτα την εξαγωγή του μοτέρ αφού δεν έχεις ακόμα εξάτμιση.
Αν δεν δεις κάτι τραγικό πιάσε την μανιβέλα και κούνησε τη σιγά σιγά ( με νεκρά στο κιβώτιο).
Θα δεις το πιστόνι να κουνιέται (λογικά)
Πρόσεξε την πλευρά του πιστονιού και του κυλίνδρου αν έχουν κάθετες γραμμές και μαυρίλα ( κολλήματα ).
Κοίταξε τα Power Valves Έλεγξε αν έχουν κολλήσει η αν παίζουν
Συνήθως αν άνοιξης τον διακόπτη θα κάνουν αυτόματα μια κίνηση ( τέρμα κλειστά τέρμα ανοικτά ) και θα μείνουν ανοικτά τσέκαρε αν είναι σε σωστή θέση
Από ότι θυμάμαι το μεγαλύτερο πρόβλημα τους ήταν ότι κάποια στιγμή χτυπούσαν το πιστόνι
Τσέκαρε το μπουζί
Έλεγξε την αντλία λαδιού μίξης

Εγώ θα έβαζα λίγο λάδι μίξης (με ένα πανάκι η δάχτυλο) στον κύλινδρο και το πιστόνι όσο μπορούσα και θα του γύρναγα την μανιβέλα λίγες φορές σιγά σιγά

Επίσης θα έβαζα λίγη βενζίνη στο ντεπόζιτο με λάδι μίξης μαζί για το πρώτο ξεκίνημα.

Της Βαλβολινες πέτατες και βαλε καινούριες.
Άδειαστες σε καθαρό λεκανακι και κοίτα για γρεζια και άλλες βλακείες ποτέ δεν ξέρεις.
Κοιτά καρμπιρατέρ
Κοιτά και τα νερά ε

Αυτά μου έρχονται τώρα

CBR600RR
26/06/2007, 16:42
Φιλε μου αν εχεις το μοτερ με κωδικο ΚΗΧ το εχω λυσει πανω απο 3 φορες....
Αν δεν καθαρισεις καρμπιρατερ μην δοκιμασεις να το βαλεις μπροστα γιατι αμα το πιασει να κανει υπερχειληση θα σου αδειασει ολο το ντεποζιτο στην ασφαλτο!!!
Αμα πιανουνε τα χερια σου κ θες manual με χρονισμο στα Kips η πως να το λυσεις να το δεις στειλε πμ γιατι θα γραφω εδω μια μερα!!
Απο κει κ περα αν εχεις ηδη καταφερει να το βαλεις μπροστα καταγρησε την αντλια μειξης κ κανε μειγμα μονος σου...
Εξατμιση εχω 2η αν θες τα βρισκουμε...
Στειλε πμ ....