PDA

View Full Version : Τα πρώτα 1000 χλμ



dgritis
20/06/2007, 07:31
Εχτές έκανα αλλαγή λαδιών και φίλτρου για τα πρώτα 1000 χλμ. Τα πρώτα λάδια που είχε το μηχανάκι είναι κανονικό λάδι ή κάποιο «τύπου» λάδι για τα πρώτα χλμ της μοτό; Επίσης μετά την αλλαγή έχω μία διαφορετική ακουστική αίσθηση στην λειτουργεία του μοτέρ.. ιδέα μου είναι;

Στο service των 6000 χλμ λέει το manual για έλεγχο σωλήνα εξαέρωσης κάρτερ... Τι είναι τούτου πάλι και τι καμν’;

dgritis
22/06/2007, 06:53
:bigcry:

Nostra
22/06/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
:bigcry:

γιατί κλαις ρε συ?

dgritis
22/06/2007, 11:46
Δεν μου έχει απαντήξει κανείς αν και θεωρώ εύκολη την ερώτηξη για πολλούς από εδώ μέσα...

odt
22/06/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Εχτές έκανα αλλαγή λαδιών και φίλτρου για τα πρώτα 1000 χλμ. Τα πρώτα λάδια που είχε το μηχανάκι είναι κανονικό λάδι ή κάποιο «τύπου» λάδι για τα πρώτα χλμ της μοτό; Επίσης μετά την αλλαγή έχω μία διαφορετική ακουστική αίσθηση στην λειτουργεία του μοτέρ.. ιδέα μου είναι;

Στο service των 6000 χλμ λέει το manual για έλεγχο σωλήνα εξαέρωσης κάρτερ... Τι είναι τούτου πάλι και τι καμν’;


Είναι κανονικό λάδι...

Για τον ήχο δεν είμαι σίγουρος (εκτός ίσως από την περίπτωση που έχεις λίγο λάδι και χτυπάνε λίγο τα μέταλλα), πάντως σίγουρα θα πρέπει να ένιωσες διαφορά στο κιβώτιο ταχυτήτων..

Sabre
22/06/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Δεν μου έχει απαντήξει κανείς αν και θεωρώ εύκολη την ερώτηξη για πολλούς από εδώ μέσα...

IN SPACE NO-ONE CAN HEAR YOUR SCREAMS


:alien:


(τρελή ταινία)

:a013:

dgritis
22/06/2007, 12:00
...και η σουλήνα εξαέρωσης κάρτερ... τι είναι..........;

Nostra
22/06/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Δεν μου έχει απαντήξει κανείς αν και θεωρώ εύκολη την ερώτηξη για πολλούς από εδώ μέσα...


διακινδυνεύοντας την χλεύη....





τα πρώτα λάδια είναι από το εργοστάσιο... τί είναι ? λάδια εταιρίας που συνεργάζεται το κάθε εργοστάσιο (π.χ. η honda βάζει agip) ? λάδια πιο "βαριά", βαλβολίνη?

τα πρώτα λάδια τα αλλάζεις στα 1000χλμ. (ίσως και νωρίτερα, καλό είναι) γιατί ...

υποτίθεται ότι ο κινητήρας δεν έχει λειτουργήσει (αν και σίγουρα έχει κάποιες ώρες λειτουργίας στον πάγκο του εργοστασίου
το σύστημα (κινητήρας-υγρά-ψυγείο-βίδες κλπ. ) στην ουσία ρονταρίζεται στα πρωτα χιλιόμετρα...
τα πρώτα λάδια "μαζεύουν" ότι ξεφτια/μάκα/υπολείμματα/σκόνες μέσα από τους χώρους του (αχρησιμοποιήτου μέχρι τότε) κινητηρα οπότε τα αλλάζεις νωρίς ώστε να βγουν μαζί με τα λάδια και όλα αυτά τα "σκουπίδια"....


ελπίζω να μην ήμουν πολύ δυσνόητος...

όσο για τον έλεγχο του σωλήνα εξαέρωσης δεν είναι τίποτα. αναφέρεται στο ενα από τα τρία (συνήθως) σωληνάκια κάτω από τη μηχανή και απλά ελέγχεται να μην έχει βουλώσει από κάνα σκουπιδάκι και δε μπορεί να βγει ο αέρας από το κάρτερ με αποτέλεσμα να συμπιεζεται (στις θερμοκρασίες λειτουργίας) ο περιεχόμενος αέρας...

γι α την αλλαγή του ήχου, φαντάσου όιτ βαζεις φρεσκο καθαρό λάδι, ο κινητήρας αρχίζει και "ανοίγει", τα μέταλλα πλέον έχουν αρχίσει να δένουν πολύ καλά... οπότε ο ήχος λογικά θα γεμίσει, θα ομαλοποιηθεί κλπ.

τί άλλα?


(μη τα παίρνεις και πολύ σοβαρά αυτά που γράφω... για επακριβής τεχνικές λεπτομέρειες και ορολογίες θα πρέπει να περιμένεις το technology dpt του moto.gr το οποίο προς το παρόν ετοιμάζεται για 4ήμερο στα Αγραφα....)


:wave2: :wave2:

dgritis
22/06/2007, 12:09
Μια χαρά ήσουν ρε Nostra.. Τα μπαγκαλέζικα τα καταλαβαίνω και εγώ καλύτερα..
:) :wave2:

runnerma
23/06/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
...και η σουλήνα εξαέρωσης κάρτερ... τι είναι..........;


94122