PDA

View Full Version : ΑΜΙΑΝΤΟΣ;;;; στο ΖΧ- 6 2007



elias74gr
20/06/2007, 16:30
Ίσως να' ναι κουτό αυτό που θα ρωτήσω αλλά ως κάτοχος του νέου ΖΧ-6 ( και πρώτο μου με εξάτμιση στην ουρά) διαπίστωσα την ύπαρξη ενός λεπτού φύλλου σαν αλουμινόχαρτο μεταξύ της εξάτμισης και της ουράς. Γνωρίζοντας την αναγκαιότητα θερμομόνωσης της ουράς απο την πολύ κοντινή εξάτμιση φομάμαι ότι πρόκειται για αμίαντο. Γνωρίζει κανείς αν είναι αλήθεια η ύπαρξη του αμίαντου και αν ναι, αν μπορούμε να τον αντικαταστήσουμε με κάτι οικολογικό;

idi
20/06/2007, 16:32
καλα απο μια υποθεση που κανεις... idi ψαχνεις να αντικαταστησεις το υλικο?

periklisk
20/06/2007, 17:15
οχι δεν είναι αμίαντος αυτό αφού έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια. Τέτοιο υλικό έχει και το 9αρι στο χαμηλότερο σημείο στο τεπόζιτο για να κρατάει τη ζέστη του κινητήρα

Aggelos_SV
10/07/2008, 15:27
Και αμίαντος να είναι δεν προκαλεί ΤΙΠΟΤΑ απολύτως,ούτε στον άνθρωπο ούτε στο περιβάλλον.
ΜΟΝΟ οι ίνες αμιάντου,και ΜΟΝΟ κατά την εισπνοή τους (η κατανάλωση νερού με ίνες αμιάντου ΔΕΝ είναι επικίνδυνη όσο :eyepop: κι αν σας φαίνεται) προκαλούν θάνατο.

devil's animal
11/07/2008, 21:05
τετοια κομματια υπαρχουν και στο προηγουμενο μοντελο.

προκειται για μονωτικο υλικο (κατι σαν αλουμινοταινια) που χρησιμευει να μην περναει η θερμοτητα της εξατμισης στα πλαστικα μερη,προκαλωντας αλλοιωσεις, και στον αναβατη ή συνεπιβατη.


στο καινουργιο κουστουμι που πηρα (βλ. υπογραφη μου) επειδη δεν το ειχε αυτο αναγκαστηκα να το φτιαξω μονος μου με αφρωδης ταινια διπλης οψεως και αλουμινοταινια αυτοκολλητη.ειδικα στην καρινα που περναει ο λαιμος μπορει να δημιουργηθει προβλημα.
:wave2: