PDA

View Full Version : μανουαλι και στα ελληνικα



bsari
20/06/2007, 17:17
χθεσ ηρθε και στα ελληνικα και με πηραν τηλ,να το παρω...εεεε καλο εεεε
λοιπον στο στρωσιμο λεει ακριβωσ
για να ειναι εγγυημενη η αξιοπιστια τισ μοτοσυκλετασ σασ πρεπει να προσεξετε τα πρωτα 500χλμ.να αποφυγετε τισ εκκινησεισ με πληρεσ γκαζο καθωσ και τισ γρηγορεσ επιταχυνσεισ...
αλλο
λαδακι μονο 2,7λιτρα?
τοφρεναρισμα με ΑBS ΛΕΕΙ στισ σουζεσ και σε οδοστρωμα με ανωμαλιεσ(ολη την ελλαδα) υπαρχει περιπτωση να ειναι χειροτερο απο οτι χωρισ χμμμμ
αααα οι λαμπεσ ειναι 2Η7 σημερα με φωτομετρο τισ μετρησα το λοιπονη μικρη σκαλα ειναι ελαφρωσ χειροτερη απο το μοντελο με τη η4 αλλα η μεγαλη επειδη αναβει συγχρονωσ με μικρη ..σκοτωνει
λαδι που προτεινει ο κατασκευαστησ 10-30(δε θα παρω ευχαριστω)
α και αυτο που μου αρεσει πιο πολυ
επειδη εχει καταλυτη λεει οτι χαλαει στη περιπτωση που ειμαστε πολυ ωρα στο ρελαντι...αλλα καλο ειναι να φτανει ο κινητηρασ σε μια θερμοκρασια πριν ξεκινησουμε...

paris13
07/09/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
χθεσ ηρθε και στα ελληνικα και με πηραν τηλ,να το παρω...εεεε καλο εεεε
λοιπον στο στρωσιμο λεει ακριβωσ
για να ειναι εγγυημενη η αξιοπιστια τισ μοτοσυκλετασ σασ πρεπει να προσεξετε τα πρωτα 500χλμ.να αποφυγετε τισ εκκινησεισ με πληρεσ γκαζο καθωσ και τισ γρηγορεσ επιταχυνσεισ...
αλλο
λαδακι μονο 2,7λιτρα?
τοφρεναρισμα με ΑBS ΛΕΕΙ στισ σουζεσ και σε οδοστρωμα με ανωμαλιεσ(ολη την ελλαδα) υπαρχει περιπτωση να ειναι χειροτερο απο οτι χωρισ χμμμμ
αααα οι λαμπεσ ειναι 2Η7 σημερα με φωτομετρο τισ μετρησα το λοιπονη μικρη σκαλα ειναι ελαφρωσ χειροτερη απο το μοντελο με τη η4 αλλα η μεγαλη επειδη αναβει συγχρονωσ με μικρη ..σκοτωνει
λαδι που προτεινει ο κατασκευαστησ 10-30(δε θα παρω ευχαριστω)
α και αυτο που μου αρεσει πιο πολυ
επειδη εχει καταλυτη λεει οτι χαλαει στη περιπτωση που ειμαστε πολυ ωρα στο ρελαντι...αλλα καλο ειναι να φτανει ο κινητηρασ σε μια θερμοκρασια πριν ξεκινησουμε...

Χαιρετώ, εγώ πάντως ξέρω σίγουρα ότι με καταλύτη και αμόλυβδη δεν θέλει καν ζέσταμα... τώρα τι εννοεί να φτάνει ο κινητήρας σε θερμοκρασία πριν ξεκινήσουμε...? δεν το καταλαβαίνω. Αλήθεια μήπως μου διέφυγε από ποιό μοντέλο είναι το manual ?

odt
10/09/2007, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
χθεσ ηρθε και στα ελληνικα και με πηραν τηλ,να το παρω...εεεε καλο εεεε
λοιπον στο στρωσιμο λεει ακριβωσ
για να ειναι εγγυημενη η αξιοπιστια τισ μοτοσυκλετασ σασ πρεπει να προσεξετε τα πρωτα 500χλμ.να αποφυγετε τισ εκκινησεισ με πληρεσ γκαζο καθωσ και τισ γρηγορεσ επιταχυνσεισ...
αλλο
λαδακι μονο 2,7λιτρα?
τοφρεναρισμα με ΑBS ΛΕΕΙ στισ σουζεσ και σε οδοστρωμα με ανωμαλιεσ(ολη την ελλαδα) υπαρχει περιπτωση να ειναι χειροτερο απο οτι χωρισ χμμμμ
αααα οι λαμπεσ ειναι 2Η7 σημερα με φωτομετρο τισ μετρησα το λοιπονη μικρη σκαλα ειναι ελαφρωσ χειροτερη απο το μοντελο με τη η4 αλλα η μεγαλη επειδη αναβει συγχρονωσ με μικρη ..σκοτωνει
λαδι που προτεινει ο κατασκευαστησ 10-30(δε θα παρω ευχαριστω)
α και αυτο που μου αρεσει πιο πολυ
επειδη εχει καταλυτη λεει οτι χαλαει στη περιπτωση που ειμαστε πολυ ωρα στο ρελαντι...αλλα καλο ειναι να φτανει ο κινητηρασ σε μια θερμοκρασια πριν ξεκινησουμε...

Έχε υπ' όψη σου, πως πολλά μέρη του μάνουαλ είναι ίδια και απαράλλαχτα 10ετίες ολόκληρες...

Αυτό με το στρώσιμο για τα πρώτα 500 χλμ το λέει και για το δικό μου...το οποίο φοράει μοτέρ που σχεδιάστηκε το '92...:lol:

Το ίδιο ακριβώς, λέει για τον καταλύτη, αλλά και για το ζέσταμα του κινητήρα :rolleyes:

bsari
10/09/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από pars13
Χαιρετώ, εγώ πάντως ξέρω σίγουρα ότι με καταλύτη και αμόλυβδη δεν θέλει καν ζέσταμα... τώρα τι εννοεί να φτάνει ο κινητήρας σε θερμοκρασία πριν ξεκινήσουμε...? δεν το καταλαβαίνω. Αλήθεια μήπως μου διέφυγε από ποιό μοντέλο είναι το manual ?
εδω ειναι το παρδοξο οτι ναι μεν χαλαει ο κτ\αταλυτης αν το ζεστανεις αλλα αν ξεκινησεις αμεσως με κρυο κινητηρα χαλας το κινητηρα αλλα καπου στη μεση βρισκεται η χρυση τομη!!! γυρω στους 65-70 βαθμους ειναι οκ και συν οτι μεχρι εχει ουτως η αλλως εχει αυτοματο τσοκ αρα ειναι σαν να εχεις ανοικτο το γκαζι μεχρι τισ 2500 στροφες ...αυτοι ξερουν

power hornet
10/09/2007, 17:46
αφου εχει βρε παιδια κινητηρα απο cbr rr ο αδερφος που εχει τετοιο πρεπει να φτασει σε θερμοκρασια 45 η 50 απο τι θυμαμε για να φυγει

bsari
10/09/2007, 20:55
φευγει αμεσως αλλα εδω λεμε τι ειναι καλυτερο να γινει ,παντως εμενα πεφτουν οι στροφες του αυτοματου τσοκ οταν φτασει γυρω στους 60 βαθμους ...

paris13
10/09/2007, 21:48
Ρε παιδιά είναι σίγουρο ότι ο καταλυτικός κινητήρας δεν θέλει ζέσταμα, το τσοκ δουλεύει απλά για να μην σβήσει όσο είναι κρύος ο κινητήρας. Εντάξει όταν λέμε δεν θέλει ζέσταμα δεν εννοούμε να τον σανιδώσουμε απλά βάζεις μπρος και φεύγεις. Απλά. 30 με 40" για την κυκλοφορία των λαδιών και έφυγες. :o