PDA

View Full Version : Μπιλιάρδο



vangelis 64
20/06/2007, 17:49
Στην Κέρκυρα φιλοξενήθηκε την περασμένη εβδομάδα (συγκεκριμένα από τις 11 έως και τις 17 Ιουνίου) το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τρίσποντου Γαλλικού Μπιλιάρδου με τη συμμετοχή περισσότερων των 100 αθλητών από όλο τον κόσμο.

Ανάμεσά του ήταν και ο "δικός" μας Νίκος Πολυχρονόπουλος, Νο7 αυτή τη στιγμή στην παγκόσμια κατάταξη. Στόχος του ήταν η διατήρηση της θέσης του και -γιατί όχι;- μια θέση στην τελική τριάδα.

Μπορεί να μην τα κατάφερε τελικά, ωστόσο για μία ακόμη φορά αποκόμισε πολύτιμες εμπειρίες.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Μπράβο ρε Νικόλα!!!Κάποια στιγμή θα τούς τα πάρεις τα σώβρακα κι ας είσαι υποχρεωμένος να ζείς στη χώρα που τρώει τα παιδιά της.

Παίδες,το λατρεύω το μπιλιάρδο και χάρηκα πολύ για την πρόοδο τού Νίκου.Πολύ αξιόλογο παιδί και τρομερό ταλέντο.'Οσοι από σάς παίζετε θα καταλάβετε.

tai
20/06/2007, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

Νο 7 και τα μμε μουγκά :mad: δεν έχει πατρονάρισμα, κονόμα, και χούλιγκαν, εκεί βλέπεις
:a31:

crs-k
20/06/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
.......................
'Οσοι από σάς παίζετε θα καταλάβετε.

Εχουν χαθει και μπιλιαρδα πια κι εχει γεμισει ο τοπος απ' αυτες τις μ@λ@κιες με τις ΤΡΥΠΕΣ! :mad: :sick:

EVI
20/06/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εχουν χαθει και μπιλιαρδα πια κι εχει γεμισει ο τοπος απ' αυτες τις μ@λ@κιες με τις ΤΡΥΠΕΣ! :mad: :sick:


λες το ''αμερικανικο''? το γαλλικο δεν εχει τρυπες η τα εχω κανει σαλατα? :wacko:

EVI
20/06/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Νο 7 και τα μμε μουγκά :mad: δεν έχει πατρονάρισμα, κονόμα, και χούλιγκαν, εκεί βλέπεις
:a31:

ακριβως!

βεβαια εγω βαριεμε να βλεπω αλλους να παιζουν μπιλιαρδο εμενα μου αρεσει αλλα δε ξερω κατα τυχη παιζω :lol: :smokin:

dammed_kittin
20/06/2007, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
λες το ''αμερικανικο''? το γαλλικο δεν εχει τρυπες η τα εχω κανει σαλατα? :wacko:

το αμερικανικο εχει 6 τρυπες κ το γαλλικο δεν εχει τρυπες κ εχει 3 μπαλες!!!

tai
20/06/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ακριβως!

βεβαια εγω βαριεμε να βλεπω αλλους να παιζουν μπιλιαρδο εμενα μου αρεσει αλλα δε ξερω κατα τυχη παιζω :lol: :smokin: την είδαμε την τύχη σου με αυτό το ποντιακό πράμα που βρήκες!!! αν παίζεις έτσι μπιλιάρδο δεν θα βρίσκεις ούτε την μπάλα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
20/06/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
το αμερικανικο εχει 6 τρυπες κ το γαλλικο δεν εχει τρυπες κ εχει 3 μπαλες!!! και το ρώσικο 4 :rolleyes:

VegasKitty
20/06/2007, 18:46
Εγω προτιμω το Αμερικανικο....

(βασικα δε καταλαβα και ποτε το Γαλλικο, αλλα αλλο αυτο... :D )

Παντως Βαγγελη, εδω δε ξεραμε οτι ηταν το πρωταθλημα εδω, θα ξεραμε
οτι ο Νικος ηταν και 7ο στη καταταξη??? :mad:

dammed_kittin
20/06/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
και το ρώσικο 4 :rolleyes:

τρυπες ή μπαλες?

kalesin
20/06/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
τρυπες ή μπαλες?

μπαλες

:beer:


Ο Νικολας αν θυμαμαι καλα κ δεν εχω χαζεψει, ειναι στους κορυφαιους παικτες στην Ευρωπη, απο πολυ μικρη ηλικια, απο τα 12 νομιζω. Η πορεια του ειναι συνεχεια ανοδικη...



ρε ποτε θα παμε για τρισποντες;
:D :D

vangelis 64
20/06/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
μπαλες

:beer:


Ο Νικολας αν θυμαμαι καλα κ δεν εχω χαζεψει, ειναι στους κορυφαιους παικτες στην Ευρωπη, απο πολυ μικρη ηλικια, απο τα 12 νομιζω. Η πορεια του ειναι συνεχεια ανοδικη...



ρε ποτε θα παμε για τρισποντες;
:D :D Πω πω ρε παιδιά...έχω να πιάσω στέκα κάμποσα χρόνια αλλά πετάω τη σκούφια μου.:a30: :a30: :a30:

Πράγματι ο Νίκος,με την αμέριστη συμπαράσταση τού πατέρα του,έφτασε εκεί που έφτασε μέσα από πολύ δουλειά και προπόνηση και από πολύ μικρός.

Ηλία,αν κι εγώ είμαι φαν τού ελεύθερου και τού κάδρου,όποτε έρθεις στην Ελλάδα το κανονίζουμε.:beer: :beer:

crs-k
20/06/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Εγω προτιμω το Αμερικανικο....
..........................


Αυτο ΔΕΝ ειναι μπιλιαρδο καλη μου, αλλα κουβας με τρυπες! :yuck:

Nostra
20/06/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
το αμερικανικο εχει 6 τρυπες κ το γαλλικο δεν εχει τρυπες κ εχει 3 μπαλες!!!


εγώ ξέρω κάποιον που έχει 2 τρύπες και δυο μπάλες....

μάλιστα τις μπάλες του τις αναφέρει συχνά εδώ μέσα... :evil: :evil: :evil:





Α! και για να μη ξεχάσω και την φλογέρα στον ποπό της Αννούλας.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
20/06/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
την είδαμε την τύχη σου με αυτό το ποντιακό πράμα που βρήκες!!! αν παίζεις έτσι μπιλιάρδο δεν θα βρίσκεις ούτε την μπάλα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a22: :a22: :a22: δεν ειναι πραμα ειναι ο καλυτερος μου φιλος + ολα τα αλλα και


εχω μια ευστοχια (η τυχη του ασχετου):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ronin1
20/06/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Νο 7 και τα μμε μουγκά :mad: δεν έχει πατρονάρισμα, κονόμα, και χούλιγκαν, εκεί βλέπεις
:a31:

σωστά ..με μια κουβέντα ..δεν είναι ποδόσφαιρο:a04:

Boxer
20/06/2007, 22:22
Το σνουκερ ειναι φοβερο.

Οταν εχει στο eurosport δεν το χανω

kalesin
20/06/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
σωστά ..με μια κουβέντα ..δεν είναι ποδόσφαιρο:a04:


ενταξει μην τα παραλεμε κιολας

δεν φταιει αυτο που δεν εχει προβολη το μπιλιαρδο στη χωρα μας

Οσο θα ειναι συνυφασμενο με "λεσχες" νομους του '50. απαγορευσεις για κατω των 17κ αντιμετωπιζεται με την δικαιολογια του χαμαιτυπειου, ποτε κενενας δεν θα παρακολουθει.

πρεπει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στην Ευρωπη που απαγορευουμε την εισοδο κ το παιχνιδι με ηλεκτρονικα σε παιδια κατω τον 17.
Το Playstation ομως σε ολα τα σπιτια ε; μην ξεχνιομαστε

Αλλα θα μου πεις δεν κανουμε κατι διαφορετικο απο οσα κανουμε συνηθως

Δεν μπορουμε να ελεγξουμε τα φρουτακια; Τσεκουρι σε οτι θυμιζει υπολογιστη, ακομα κ τα gameboy στην πυρα
Δεν μπορουμε να ελεγξουμε τη νοθεια των καυσιμων; Οχι πετρελαιο στα αστικα κεντρα



Κ το καλιτεχνικο πατιναζ δεν εχει πατροναρισμα, κονομα κ χουλιγκαν, αλλα πολυς κοσμος το παρακολουθει στη χωρα μας

:beer:

lampros_fazer
20/06/2007, 23:44
Εντάξει ρε σεις,καλό το μπιλιάρδο..Αλλά αν πχ κάποιος Έλληνας μπει στη 10δα παγκοσμίως στα βελάκια πρέπει να γεμίσει τα πρωτοσέλιδα..;

vangelis 64
21/06/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Εντάξει ρε σεις,καλό το μπιλιάρδο..Αλλά αν πχ κάποιος Έλληνας μπει στη 10δα παγκοσμίως στα βελάκια πρέπει να γεμίσει τα πρωτοσέλιδα..; Λάμπρο,είναι πολύ μεγάλη υπόθεση αυτό που έκανε ο Νίκος Πολυχρονόπουλος.
Το ότι το μπιλιάρδο στη χώρα μας έχει ταυτιστεί(και εξακολουθεί για πολλούς)με τα τυχερά παιχνίδια,κάνει ακόμα μεγαλύτερη την επιτυχία του.

Νταξ δε λέω και για πρωτοσέλιδα αλλά αν σκεφτείς ότι στο Βέλγιο,στην Ισπανία,στη Σουηδία,στην Γαλλία οι παίχτες είναι κάτι σαν εθνικοί ήρωες,αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στον Νίκο!!
:beer: :beer:
:wave2:

lampros_fazer
21/06/2007, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Νταξ δε λέω και για πρωτοσέλιδα αλλά αν σκεφτείς ότι στο Βέλγιο,στην Ισπανία,στη Σουηδία,στην Γαλλία οι παίχτες είναι κάτι σαν εθνικοί ήρωες,αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στον Νίκο!!
:beer: :beer:
:wave2:
Βρε βέβαια,το μπραβο το αξίζει..

Αλλά είναι το πόσο δημοφιλές είναι ένα άθλημα* σε κάθε χώρα..Και το τι παράδοση έχει σ'αυτό..Πχ αν στο μπιλιάρδο αρχίσουμε να μαμούμε και να δέρνουμε και μπούνε και καναδυο ακόμα στο τοπ10,θα έρθει και η δημοσιότητα..Η ας πούμε στο Ιράν ή κάπου εκεί παίζουν όλη μέρα πόλο (αυτό με τα άλογα) και εδώ όταν ακούμε πόλο πάει ο νους μας την πισίνα..:winka:

*Το θεωρείς(-τε) άθλημα το μπιλιάρδο..;

vangelis 64
21/06/2007, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer


*Το θεωρείς(-τε) άθλημα το μπιλιάρδο..; Ναι.'Ετσι και ασχοληθείς θα καταλάβεις.;)

bartlal
21/06/2007, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
εγώ ξέρω κάποιον που έχει 2 τρύπες και δυο μπάλες....

μάλιστα τις μπάλες του τις αναφέρει συχνά εδώ μέσα... :evil: :evil: :evil:





Α! και για να μη ξεχάσω και την φλογέρα στον ποπό της Αννούλας.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

για πε, για πε ποιος ειναι! :rolleyes: :blush:

cityfly
21/06/2007, 08:31
snooker rulez

αλλά πολύ παλούκι ρε γαμώτο

:wave2: :wave2: :wave2:

crs-k
21/06/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
snooker rulez

αλλά πολύ παλούκι ρε γαμώτο

:wave2: :wave2: :wave2:


Παιξε πρωτα τρισποντες και μετα ελα να μΕ ξαναπεις για το Σνουκερ... :D

kalesin
21/06/2007, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Παιξε πρωτα τρισποντες και μετα ελα να μΕ ξαναπεις για το Σνουκερ... :D


ετσι ετσι


το να συγκρινεις το σνουκερ με τις τρισποντες ειναι σαν να συγκρινεις το να ανεβαινεις με ποδηλατο τον Ολυμπο, με το να κανεις θαλασσιο ποδηλατο


:D

cityfly
21/06/2007, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Παιξε πρωτα τρισποντες και μετα ελα να μΕ ξαναπεις για το Σνουκερ... :D


γιατί;

το σνούκερ συνδυάζει και το γαλλικό και τις τρύπες και μάλιστα σε διπλάσια επιφάνεια

εντάξει μπορεί να μη χρειάζεται τρίσποντες συνήθως αλλά το πού θα στείλεις την μπάλα είναι σημαντικό

kalesin
21/06/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
γιατί;

το σνούκερ συνδυάζει και το γαλλικό και τις τρύπες και μάλιστα σε διπλάσια επιφάνεια

εντάξει μπορεί να μη χρειάζεται τρίσποντες συνήθως αλλά το πού θα στείλεις την μπάλα είναι σημαντικό


κ το σωστο αμερικανικο ακριβως ετσι ειναι.

πρεπει να σκεφτεις την επομενη σου τοποθετηση. Η διαφορα με το σνουκερ ειναι τα μεγεθη αλλα πιο βασικα η αριθμηση/βαθμολογια που εχουν οι μπαλες.

Ο βασικος λογος "εδραιωσης" του σνουκερ δεν ειναι αλλος απο το περιτυλιγμα που του εχει δωθει.

Ο "αριστοκτατικος" του μανδυας απεναντι στο "χυμαδιο" του αμερικανικου

crs-k
21/06/2007, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
γιατί;

το σνούκερ συνδυάζει και το γαλλικό και τις τρύπες και μάλιστα σε διπλάσια επιφάνεια

εντάξει μπορεί να μη χρειάζεται τρίσποντες συνήθως αλλά το πού θα στείλεις την μπάλα είναι σημαντικό


Σιμα μην συνδιαζει και το αυγοταραχο μα τον παστουρμα... :p


Σκεψου οτι σ' αυτο που θεωρεις "σημαντικο", το που θα στειλεις την (1η) μπαλα ...

Πρεπει να προσθεσεις και την διαδρομη της δικιας σου μεσα στο μπιλιαρδο και το πως θα βρει ΚΑΙ την 2η μπαλα και τοτε θα εχεις τις "τρισποντες"... :winka:

cityfly
21/06/2007, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
κ το σωστο αμερικανικο ακριβως ετσι ειναι.

πρεπει να σκεφτεις την επομενη σου τοποθετηση. Η διαφορα με το σνουκερ ειναι τα μεγεθη αλλα πιο βασικα η αριθμηση/βαθμολογια που εχουν οι μπαλες.

Ο βασικος λογος "εδραιωσης" του σνουκερ δεν ειναι αλλος απο το περιτυλιγμα που του εχει δωθει.

Ο "αριστοκτατικος" του μανδυας απεναντι στο "χυμαδιο" του αμερικανικου


πέρα όμως από το αριστοκρατικό και το χύμα είναι σαφώς πιο δύσκολο από το αμερικάνικο
και έχει και περισσότερο ενδιαφέρον (σε επίπεδο παρακολούθησης αγώνων)

στο αμερικάνικο, ειδικά στο οκτάμπαλο όλα μονοστεκιές είναι

το μόνο που με χαλάει στο σνούκερ είναι όταν αυτό γίνεται με την πουστιά του στυλ, σπρώχνω λίγο την μπάλα και την κολλάω πίσω από την άλλη

kalesin
21/06/2007, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
πέρα όμως από το αριστοκρατικό και το χύμα είναι σαφώς πιο δύσκολο από το αμερικάνικο
και έχει και περισσότερο ενδιαφέρον (σε επίπεδο παρακολούθησης αγώνων)

στο αμερικάνικο, ειδικά στο οκτάμπαλο όλα μονοστεκιές είναι

το μόνο που με χαλάει στο σνούκερ είναι όταν αυτό γίνεται με την πουστιά του στυλ, σπρώχνω λίγο την μπάλα και την κολλάω πίσω από την άλλη


οχι μονο σε επιπεδο παρακαλουθησης αλλα κ ενασχολησης
πιο πολλες μπαλες πιο μεγαλο τραπεζι, πολυ περ/ροι υπολογισμοι. Ασε που πρεπει να εχεις κ τους ποντους στο μυαλο σου. Γενικα εχει μια πιο αυστηρη δομη.


Οσο για το "καροτο" οχι μονο δεν ειναι πουστια, ειναι απο αυτα που κανουν το παιχνιδι ενδιαφερον κ ξεχωριζει του παικτες απο τα παιδακια

cityfly
21/06/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin



Οσο για το "καροτο" οχι μονο δεν ειναι πουστια, ειναι απο αυτα που κανουν το παιχνιδι ενδιαφερον κ ξεχωριζει του παικτες απο τα παιδακια


όχι δεν κατάλαβες

το "καρότο" είναι και ο ορισμός του σνούκερ
αλλά άλλη χάρη έχει να χτυπάς την κόκκινη που είναι δίπλα στη μαύρη και να στέλνεις την άσπρη με 2-3 σπόντες πίσω από την μπλε και άλλο να παίζεις μπλε και να σπρώχνεις την άσπρη που σχεδόν την ακουμπάει ίσα να την αγγίξει και η επόμενη κόκκινη να είναι προς μαύρη μεριά

σαφως επιτρέπεται αλλά οκ δε μου πολυαρέσει

Χωμάτινος
21/06/2007, 09:38
Το τρίσποντο είναι κλάσεις ανώτερο (και δυσκολότερο) γιά τον απλούστατο λόγω ότι έχεις να σταθμίσεις περισσότερες μεταβλητές

Δύναμη, πλασάρισμα και (ενδεχόμενο)καρότο είναι κοινά σε όλα τα είδη μπιλιάρδου. Στο τρίσποντο ωστόσο έχουμε επιπλέον:

- αποφυγή κόντρας:
όταν η μπάλα-ες βρίσκουν από 3 εώς 7 σπόντες οι πορείες διασταυρώνονται αρκετές φορές, οπότε πρέπει να υπολογίσεις που θα γίνει αυτή η κόντρα και να πάρεις τα μέτρα σου.

- Τρελά φάλτσα!!! :
σε αμερικάνικο και snooker χρησιμοποιούνται κατά βάση πιό "ήπια" φάλτσα (αριστερά, δεξιά, κλαυστά, αμορτί) στις τρίσποντες από την άλλη το εύρος και η πολυπλοκότητα των φάλτσων που ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις είναι από άλλο πλανήτη :eyepop:

αν σας πω ότι υπάρχει κτύπημα όπου με full πάνω φάλτσα η μπάλα τελικά γυρνάει πίσω αμέσως μετά την πρόσκρουση στην μπάλα No2 τι θα μΕ πείτε;

- Τρελή γνώση της συμπεριφοράς του τραπεζιού:
Ως γνωστόν, το πακέτο μπάλα-σπόντα ΔΕΝ υπακούει στους κανόνες της ευκλείδιας γεωμετρίας. Από την στιγμή που η μπάλα (ειδικά η No1) θα κάνει πολύ περισσότερες από μία προσκρούσεις πάνω σε σπόντες, πρέπει να μάθεις π.χ. ποιά είναι η συμπεριφορά όταν βρίσκει την 5η σπόντα, που είναι τελείως διαφορετική από αυτήν της 4ης, 3ης, 2ης ή 1ης.

- Τέλος, όταν μιλάμε γιά πλασάρισμα δεν έχεις να υπολογίσεις την πορεία μίας μπάλας, αλλά τριών !!

crs-k
21/06/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Το τρίσποντο είναι κλάσεις ανώτερο (και δυσκολότερο) γιά τον απλούστατο λόγω ότι έχεις να σταθμίσεις περισσότερες μεταβλητές

Δύναμη, πλασάρισμα και (ενδεχόμενο)καρότο είναι κοινά σε όλα τα είδη μπιλιάρδου. Στο τρίσποντο ωστόσο έχουμε επιπλέον:

- αποφυγή κόντρας:
όταν η μπάλα-ες βρίσκουν από 3 εώς 7 σπόντες οι πορείες διασταυρώνονται αρκετές φορές, οπότε πρέπει να υπολογίσεις που θα γίνει αυτή η κόντρα και να πάρεις τα μέτρα σου.

- Τρελά φάλτσα!!! :
σε αμερικάνικο και snooker χρησιμοποιούνται κατά βάση πιό "ήπια" φάλτσα (αριστερά, δεξιά, κλαυστά, αμορτί) στις τρίσποντες από την άλλη το εύρος και η πολυπλοκότητα των φάλτσων που ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις είναι από άλλο πλανήτη :eyepop:

αν σας πω ότι υπάρχει κτύπημα όπου με full πάνω φάλτσα η μπάλα τελικά γυρνάει πίσω αμέσως μετά την πρόσκρουση στην μπάλα No2 τι θα μΕ πείτε;

- Τρελή γνώση της συμπεριφοράς του τραπεζιού:
Ως γνωστόν, το πακέτο μπάλα-σπόντα ΔΕΝ υπακούει στους κανόνες της ευκλείδιας γεωμετρίας. Από την στιγμή που η μπάλα (ειδικά η No1) θα κάνει πολύ περισσότερες από μία προσκρούσεις πάνω σε σπόντες, πρέπει να μάθεις π.χ. ποιά είναι η συμπεριφορά όταν βρίσκει την 5η σπόντα, που είναι τελείως διαφορετική από αυτήν της 4ης, 3ης, 2ης ή 1ης.

- Τέλος, όταν μιλάμε γιά πλασάρισμα δεν έχεις να υπολογίσεις την πορεία μίας μπάλας, αλλά τριών !!


:a19:


Εεεετσι! Ετσι! :smokin:

Vasilis_Strom
21/06/2007, 09:58
Εντάξει ρε παιδιά χαλαρώστε, υπάρχουν πραγματικά αθλήματα και αθλητές που φέρνουν διακρίσεις και δεν ακούγονται πουθενά :wave2:

http://www.cyclingnews.gr/?id=1640&parent=home



Ακολουθεί προσωπική άποψη

Το να λεμε το μπιλιάρδο άθλημα μου φαίνεται τόσο γελοίο όσο το άθλημα του μπριτζ :lol: :lol: :lol:

crs-k
21/06/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
.........................

Ακολουθεί προσωπική άποψη

Το να λεμε το μπιλιάρδο άθλημα μου φαίνεται τόσο γελοίο όσο το άθλημα του μπριτζ :lol: :lol: :lol:


Ή το αθλημα του Σκακιου ε? :dizzy: :lol:

Χωμάτινος
21/06/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
...

Ακολουθεί προσωπική άποψη

Το να λεμε το μπιλιάρδο άθλημα μου φαίνεται τόσο γελοίο όσο το άθλημα του μπριτζ :lol: :lol: :lol:


Παρόλο που έπαιζα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τρίσποντου γιά αρκετά χρόνια δε θα διαφωνήσω μαζί σου

Stergios69
21/06/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
αριστερά, δεξιά, κλαυστά, αμορτί
Διαβασμένο σε βρίσκω... :wave2:

Zid
21/06/2007, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Εντάξει ρε παιδιά χαλαρώστε, υπάρχουν πραγματικά αθλήματα και αθλητές που φέρνουν διακρίσεις και δεν ακούγονται πουθενά :wave2:

http://www.cyclingnews.gr/?id=1640&parent=home



Ακολουθεί προσωπική άποψη

Το να λεμε το μπιλιάρδο άθλημα μου φαίνεται τόσο γελοίο όσο το άθλημα του μπριτζ :lol: :lol: :lol: Χέσε μας με τα ποδηλατικά σου........... Χειμωνέτο!!!!!! μχαμχμαμχμαχμ:rotflmao: :rotflmao: Το κολάν σου μπαίνει είπαμε??????? χχοχοχοχοχ:p :p :p :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Vasilis_Strom
21/06/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Παρόλο που έπαιζα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τρίσποντου γιά αρκετά χρόνια δε θα διαφωνήσω μαζί σου

Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λεω :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χέσε μας με τα ποδηλατικά σου........... Χειμωνέτο!!!!!! μχαμχμαμχμαχμ:rotflmao: :rotflmao: Το κολάν σου μπαίνει είπαμε??????? χχοχοχοχοχ:p :p :p :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μια χαρά μου μπαίνει και είμαι και στα πάνω μου αυτόν τον καιρό :sun: :sun:

Xrider
21/06/2007, 10:31
O Sakkas paizei akoma?

Zid
21/06/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Καταλαβαίνεις με ποια έννοια το λεω :wave2:




Μια χαρά μου μπαίνει και είμαι και στα πάνω μου αυτόν τον καιρό :sun: :sun: Θα σε δώ στα Κύθηρα χαμχαμχ:winka:

crs-k
21/06/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
O Sakkas paizei akoma?



Ειναι ευχαριστημενος που ειναι ζωντανος ακομα ... :lol:

Xrider
21/06/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειναι ευχαριστημενος που ειναι ζωντανος ακομα ... :lol:
Ela re?
ti epa8e o Nikos?
exei perasei kai mia 10etia apo tote pou paixame mazi teleutaia fora.

crs-k
21/06/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ela re?
ti epa8e o Nikos?
exei perasei kai mia 10etia apo tote pou paixame mazi teleutaia fora.


Δεν ξερω, πλακα κανω...

Εχει περασει αλλωστε και μια 25αετια απο τοτε που τον ειδα τελευταια φορα... :lol:

vangelis 64
21/06/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Το τρίσποντο είναι κλάσεις ανώτερο (και δυσκολότερο) γιά τον απλούστατο λόγω ότι έχεις να σταθμίσεις περισσότερες μεταβλητές

Δύναμη, πλασάρισμα και (ενδεχόμενο)καρότο είναι κοινά σε όλα τα είδη μπιλιάρδου. Στο τρίσποντο ωστόσο έχουμε επιπλέον:

- αποφυγή κόντρας:
όταν η μπάλα-ες βρίσκουν από 3 εώς 7 σπόντες οι πορείες διασταυρώνονται αρκετές φορές, οπότε πρέπει να υπολογίσεις που θα γίνει αυτή η κόντρα και να πάρεις τα μέτρα σου.

- Τρελά φάλτσα!!! :
σε αμερικάνικο και snooker χρησιμοποιούνται κατά βάση πιό "ήπια" φάλτσα (αριστερά, δεξιά, κλαυστά, αμορτί) στις τρίσποντες από την άλλη το εύρος και η πολυπλοκότητα των φάλτσων που ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις είναι από άλλο πλανήτη :eyepop:

αν σας πω ότι υπάρχει κτύπημα όπου με full πάνω φάλτσα η μπάλα τελικά γυρνάει πίσω αμέσως μετά την πρόσκρουση στην μπάλα No2 τι θα μΕ πείτε;

- Τρελή γνώση της συμπεριφοράς του τραπεζιού:
Ως γνωστόν, το πακέτο μπάλα-σπόντα ΔΕΝ υπακούει στους κανόνες της ευκλείδιας γεωμετρίας. Από την στιγμή που η μπάλα (ειδικά η No1) θα κάνει πολύ περισσότερες από μία προσκρούσεις πάνω σε σπόντες, πρέπει να μάθεις π.χ. ποιά είναι η συμπεριφορά όταν βρίσκει την 5η σπόντα, που είναι τελείως διαφορετική από αυτήν της 4ης, 3ης, 2ης ή 1ης.

- Τέλος, όταν μιλάμε γιά πλασάρισμα δεν έχεις να υπολογίσεις την πορεία μίας μπάλας, αλλά τριών !!

:a012: :a012: .....κι από μένα.

Βάλε τώρα και το άλλο:Πιάνοντας τη στέκα κάτω-κάτω στο κοντάκι,μετά λίγο ψηλότερα,με σφιγμένο χέρι ή με χαλαρό,με σφιγμένο ή χαλαρό το αριστερό.με γέφυρα ή χωρίς,με κοντό ή μεγάλο λιμάζ,χτυπώντας με κλίση....έχεις σε κάθε περίπτωση διαφορετική συμπεριφορά τής 1!

Το snooker ,πράγματι είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι με 3,60 τραπέζι και με μικρότερες μπάλες απ' αυτές τού αμερικάνικου,αλλά τη λεπτομέρεια και τίς απαιτήσεις τού γαλλικού δεν τά 'χει με τίποτα.

Το αμερικάνικο ποτέ δεν με τράβηξε λόγω "αμπλαούμπλας":lol: :lol:

Αντίθετα,πήγαινα και χάζευα το Γιώργο το Σακκά,άσημος τότε,που έκανε προπόνηση στο"39" και μαγευόμουνα.
Ο Γιώργος έκανε τότε 16(!)ώρες προπόνηση την ημέρα:eek: :eek: :eek:
Είναι πολύ ωραίο και σοβαρό άθλημα και ίσως το πιο ψυχοφθόρο.

vangelis 64
21/06/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
O Sakkas paizei akoma? Την τελευταία φορά που τον είδα ήταν στο μαγαζί του στα Άνω Πατήσια και ήταν μια χαρά.Πολύ μεγάλη μορφή και ένας από τούςεκλεκτούς μαθητές τού Βαρφλάρ.:a23: :a23: :a23:

marios8
21/06/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ή το αθλημα του Σκακιου ε? :dizzy: :lol:


Xρήστο εδώ θα συνφωνήσω με τον Μάνο.
Το μπιλιάρδο και το σκάκι (όπως και αρκετά ακόμα) είναι παιχνίδια για να εξασκείς το μυαλό και όχι το σώμα.
Πρόσεχε δεν μιλάω για επίπεδο δυσκολίας. Αντιθέτως είναι πολύ δυσκολα και πρέπει να το κουράσεις το "ρημάδι" πολύ περισσότερο απο πολλά αθλήματα.
Σιγουρα όμως δεν αθλείσαι παίζοντας σκάκι :beer: :wave2:

crs-k
21/06/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Xρήστο εδώ θα συνφωνήσω με τον Μάνο.
Το μπιλιάρδο και το σκάκι (όπως και αρκετά ακόμα) είναι παιχνίδια για να εξασκείς το μυαλό και όχι το σώμα.
Πρόσεχε δεν μιλάω για επίπεδο δυσκολίας. Αντιθέτως είναι πολύ δυσκολα και πρέπει να το κουράσεις το "ρημάδι" πολύ περισσότερο απο πολλά αθλήματα.
Σιγουρα όμως δεν αθλείσαι παίζοντας σκάκι :beer: :wave2:


Το Σκακι και το Μπριτζ ανηκουν στα Πνευματικα Αθληματα!

Ττον ορο ΔΕΝ τον επινοησα εγω... :wacko:

kalesin
21/06/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Xρήστο εδώ θα συνφωνήσω με τον Μάνο.
Το μπιλιάρδο και το σκάκι (όπως και αρκετά ακόμα) είναι παιχνίδια για να εξασκείς το μυαλό και όχι το σώμα.
Πρόσεχε δεν μιλάω για επίπεδο δυσκολίας. Αντιθέτως είναι πολύ δυσκολα και πρέπει να το κουράσεις το "ρημάδι" πολύ περισσότερο απο πολλά αθλήματα.
Σιγουρα όμως δεν αθλείσαι παίζοντας σκάκι :beer: :wave2:


εχεις προσπαθησει να τεντωθεις για να πιασεις πικε;

2 σπονδυλους εβγαλα την τελευταια φορα

:lol: :lol: :lol:

vangelis 64
21/06/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
εχεις προσπαθησει να τεντωθεις για να πιασεις πικε;

2 σπονδυλους εβγαλα την τελευταια φορα

:lol: :lol: :lol: Μάλλον θέλεις εξάσκηση στη μέση.:rolleyes:

:lol: :lol: :lol: :lol:

tai
21/06/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μάλλον θέλεις εξάσκηση στη μέση.:rolleyes:

ναι επαναλαμβανόμενο σκύψιμο
:rolleyes:



:lol: :lol: :lol: :lol:

Θάνος
21/06/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο ΔΕΝ ειναι μπιλιαρδο καλη μου, αλλα κουβας με τρυπες! :yuck:

:rotflmao: :rotflmao: ουφφφ.. τι βαρετό... Δεν ξέρω ποιος έξυπνος το είπε πρώτος και το επαναλαμβάνουνε μετά σαν τους παπαγάλους... άλλωστε όπως είπε και ο φαστ έντυ... στέκα και μπάλες είναι κι αυτό...

Παίζω 20 χρόνια αμερικάνικο, άλλωτε πιο φανατικά και τώρα πια για να πίνουμε κανένα ποτό με τον Sniper...

Όλοι όσοι παίζουνε γαλλικό, βρίζουνε το αμερικάνικο. Ωστόσο είναι ανίκανοι να βάλουν μπάλα ακόμα και αν είναι μπροστά στην τρύπα.

Βέβαια εμείς του αμερικάνικου ψιλοπαίζουμε και γαλλικό...

Συνήθως τους κερδίζουμε κι εκεί... :lol:

Cpt. Haddock
21/06/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Βέβαια εμείς του αμερικάνικου ψιλοπαίζουμε και γαλλικό...
Συνήθως τους κερδίζουμε κι εκεί... :lol:

:a014:

Χωμάτινος
21/06/2007, 16:27
:rolleyes:

vangelis 64
21/06/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος


Βέβαια εμείς του αμερικάνικου ψιλοπαίζουμε και γαλλικό...

Συνήθως τους κερδίζουμε κι εκεί... :lol: Σε ποιά ταινία;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
21/06/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σε ποιά ταινία;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Showdown at N. Σmyrni....

ή αλλιώς.....

Put your money where your mouth is

:smokin:

Θάνος
21/06/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Σε ποιά ταινία;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

στο Hustler... :lol:

Και γενικά δεν έχει ενδιαφέρον η κόντρα.. μ'αρέσουν όλα τα είδη μπιλιάρδου κι ας είμαι fan του αμερικάνικου. Είναι ένα από τα αθλήματα που έχω κατά καιρούς πάρει στα σοβαρά και στη συνέχεια βαρεθεί γιατί έκανε τον κύκλο του. Ωστόσο ακόμα μ'αρέσει να τα παίζω όλα χωρίς διακρίσεις. Μπήκα να γράψω μόνο και μόνο γιατί δεν μπορώ ν'ακούω αυτή την αρχαία πατάτα ότι μόνο το γαλλικό είναι μπιλιάρδο.

Θα το δεχόμουνα αν ένας του γαλλικού μπορούσε να σταθεί αξιοπρεπώς στο αμερικάνικο έστω και για την παρέα. Αντιθέτως όποτε είμαστε παρέα του γαλλικού και αμερικάνικου, παίζουμε πάντα γαλλικό...

Μονοστεκιά σε κλασσικό αμερικάνικο με 15 μπάλες είναι μακράν δυσκολότερη από το τρίσποντο γαλλικό. Αυτά που λέτε τώρα είναι χάριν εντυπωσιασμού...

crs-k
21/06/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
..........................
Βέβαια εμείς του αμερικάνικου ψιλοπαίζουμε και γαλλικό...

Συνήθως τους κερδίζουμε κι εκεί... :lol:


Συνηθως, εσεις του Αμερικανικου λεω ...


Ειστε βαθια νυχτωμενοι ...

... αν νομιζετε πως παιζετε Γαλλικο... :D :evil:

TROOPER
21/06/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Νο 7 και τα μμε μουγκά :mad: δεν έχει πατρονάρισμα, κονόμα, και χούλιγκαν, εκεί βλέπεις
:a31:

+1

:beer:

kalesin
21/06/2007, 16:43
Κανονιστε να με κανετε να ψαχνω τις στεκες μου μετα απο τοσα χρονια


:wacko: :wacko:


κ γαλλικο κ αμερικανικο, οπου θελετε

:smokin:

vangelis 64
21/06/2007, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος


Μονοστεκιά σε κλασσικό αμερικάνικο με 15 μπάλες είναι μακράν δυσκολότερη από το τρίσποντο γαλλικό. Αυτά που λέτε τώρα είναι χάριν εντυπωσιασμού...

Αυτό τώρα τι τό 'θελες;Μπορεί κάποιος θνητός να κάνει μονοστεκιά ένα σετ στίς τρίσποντες;Δεκαπέντε καραμπολίτσες δηλαδή.

Αμερικάνικο έχω παίξει δυο τρείς φορές στη ζωή μου γιατί δεν το γουστάρω.Δεν το υποτιμώ όμως.

Δεν συγκρίνεται όμως με το γαλλικό πιστεύω.Μικρότερο φίμπερ και μεγαλύτερες μπάλες σημαίνει και μεγαλύτερη ακρίβεια καθώς και υψηλότερη πιθανότητα λάθους.

Άντε....μ' ανάψατε φωτιές και δεν προλαβαίνω να σηκώσω κεφάλι.:sad: :sad:

Να παίξουμε όμως!Και γαλλικό και αμερικάνικο.Όχι στην κόντρα αλλά μού έχει λείψει το γαμημένο.:beer: :beer:

Θάνος
21/06/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Συνηθως, εσεις του Αμερικανικου λεω ...


Ειστε βαθια νυχτωμενοι ...

... αν νομιζετε πως παιζετε Γαλλικο... :D :evil:

Άιντεε..

Δεν έχει νόημα... εγώ ξέρω τι λέω. Εσύ μάλλον υποθέτεις. Πρέπει να τα παίζεις όλα για να τα λες αυτά. Με σκέτο γαλλικό μάλλον... σου λείπουν τα επιχειρήματα.

Δεν δηλώνω γνώστης γαλλικού. Παίζω γιατί μ'αρέσει και γιατί το βρίσκω πολύ χρήσιμο για το αμερικάνικο. Ένας καλός παίκτης γαλλικού θα με ξεσκίσει για πλάκα. Με τους μέσους παίκτες γαλλικού όμως παίζω αξιοπρεπώς... Το αντίστροφο δεν ισχύει!

vangelis 64
21/06/2007, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Ela re?
ti epa8e o Nikos?
exei perasei kai mia 10etia apo tote pou paixame mazi teleutaia fora. Και ξέχασες και τ' όνομά του.:lol: :lol: :lol:

crs-k
21/06/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Άιντεε..

Δεν έχει νόημα... εγώ ξέρω τι λέω. Εσύ μάλλον υποθέτεις. Πρέπει να τα παίζεις όλα για να τα λες αυτά. Με σκέτο γαλλικό μάλλον... σου λείπουν τα επιχειρήματα.

Δεν δηλώνω γνώστης γαλλικού. Παίζω γιατί μ'αρέσει και γιατί το βρίσκω πολύ χρήσιμο για το αμερικάνικο. Ένας καλός παίκτης γαλλικού θα με ξεσκίσει για πλάκα. Με τους μέσους παίκτες γαλλικού όμως παίζω αξιοπρεπώς... Το αντίστροφο δεν ισχύει!


Εχω παιξει πολλες φορες κι αμερικανικο ρε...

Οταν κουραζομασταν απ' το γαλλικο το παιζαμε (το μπιλιαρδο ε?) για να ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ! :p

:lol: :rotflmao: :lol:

vangelis 64
21/06/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Με τους μέσους παίκτες γαλλικού όμως παίζω αξιοπρεπώς... Το αντίστροφο δεν ισχύει! Τι μουαγέν έχει ένας μέσος παίκτης τού γαλλικού κατά τη γνώμη σου;

Θάνος
21/06/2007, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Αυτό τώρα τι τό 'θελες;Μπορεί κάποιος θνητός να κάνει μονοστεκιά ένα σετ στίς τρίσποντες;Δεκαπέντε καραμπολίτσες δηλαδή.

Αμερικάνικο έχω παίξει δυο τρείς φορές στη ζωή μου γιατί δεν το γουστάρω.Δεν το υποτιμώ όμως.

Δεν συγκρίνεται όμως με το γαλλικό πιστεύω.Μικρότερο φίμπερ και μεγαλύτερες μπάλες σημαίνει και μεγαλύτερη ακρίβεια καθώς και υψηλότερη πιθανότητα λάθους.

Άντε....μ' ανάψατε φωτιές και δεν προλαβαίνω να σηκώσω κεφάλι.:sad: :sad:

Να παίξουμε όμως!Και γαλλικό και αμερικάνικο.Όχι στην κόντρα αλλά μού έχει λείψει το γαμημένο.:beer: :beer:

το γαλλικό δεν έχει μονοστεκιά... έχει σερί, άρα κατά μία έννοια ήταν άτυχη η σύγκριση που έκανα. Ήθελα μόνο να τονίσω ότι μία μονοστεκιά που ξεκινάει με το σπάσιμο σε τραπέζι με 15 μπάλες θέλει τέχνη που συμπεριλαμβάνει σημάδι, φάλτσα, τζόγο. Πρέπει να έχεις αρκετές γνώσεις γαλλικού και μεγάλο ρεπερτόριο.

Χρόνια φοιτητής είχα στέκα γαλλικού για να παίζω αμερικάνικο. Δεν λέει κάτι... Ωστόσο είναι παιχνίδι που θέλει οργάνωση και πολλή τέχνη. Είναι αστείο να το υποτιμάνε και πολύ καλά τα λες. Όσοι ξέρουνε, το σέβονται δεόντως... οι υπόλοιποι απλά το απαξιώνουνβ και σ'αυτούς απευθύνομαι.

Θάνος
21/06/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τι μουαγέν έχει ένας μέσος παίκτης τού γαλλικού κατά τη γνώμη σου;

Δεν ξέρω... Γαλλικό παίζω για να ξεκουράζομαι από το αμερικάνικο :lol: (το αληθινό μπιλιάρδο ε; )... Άμα πέσω σε κανέναν καλό και καθίσω πάνω από 5 λεπτά στην καρέκλα, πάω για τάβλι... δεν κάθομαι να μετράω. :D

vangelis 64
21/06/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
το γαλλικό δεν έχει μονοστεκιά. Πώς δεν έχει...Έχει και παραέχει!Ανάλογα την κατηγορία και το παιχνίδι.Στούς 150,στούς 250 πόντους ή τρία σετ τών 15 στις τρίσποντες.

Αν δηλαδή στο ελεύθερο ξεκινήσεις πρώτος και κάνεις 250 δεν είναι μονοστεκιά;

Θάνος
21/06/2007, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πώς δεν έχει...Έχει και παραέχει!Ανάλογα την κατηγορία και το παιχνίδι.Στούς 150,στούς 250 πόντους ή τρία σετ τών 15 στις τρίσποντες.

Αν δηλαδή στο ελεύθερο ξεκινήσεις πρώτος και κάνεις 250 δεν είναι μονοστεκιά;

Έλα τώρα μη χάσουμε την ουσία. Λέμε τα ίδια με άλλο όνομα. Εγώ χρησιμοποιώ ορολογία που έμαθα φοιτητής στα μπιλιάρδα της Ξάνθης. Ήδη στα παραπάνω ποστ διάβασα πολλές άγνωστες λέξεις... :blush:

Μονοστεκιά είναι μόνο μία! Σπας 15 μπάλες, βάζεις τις 8 και τελειώνεις το παιχνίδι. Κατ'αντιστοιχία στο γαλλικό δεν θα άντεχα να δω τόσες καραμπόλες που μου λες... θα με είχε πάρει ο ύπνος πολύ νωρίτερα... :blush:

vangelis 64
21/06/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Έλα τώρα μη χάσουμε την ουσία. Λέμε τα ίδια με άλλο όνομα. Εγώ χρησιμοποιώ ορολογία που έμαθα φοιτητής στα μπιλιάρδα της Ξάνθης. Ήδη στα παραπάνω ποστ διάβασα πολλές άγνωστες λέξεις... :blush:

Μονοστεκιά είναι μόνο μία! Σπας 15 μπάλες, βάζεις τις 8 και τελειώνεις το παιχνίδι. Κατ'αντιστοιχία στο γαλλικό δεν θα άντεχα να δω τόσες καραμπόλες που μου λες... θα με είχε πάρει ο ύπνος πολύ νωρίτερα... :blush: Ωραίος!:lol: :lol: :lol:

Λοιπόν....κάποια στιγμή να πάμε.:beer: :beer: :beer: :beer:



Μπήκα πάλι στην πρίζα :wave2: :wave2:

sniper
21/06/2007, 17:17
Ουφφφφφ βαρέθηκα...

Σαν γκόμενες κάνετε.....

Πολύ μπλα μπλα κι ουσία καθόλου!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Θάνος
21/06/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ουφφφφφ βαρέθηκα...

Σαν γκόμενες κάνετε.....

Πολύ μπλα μπλα κι ουσία καθόλου!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Με σένα θα τα πούμε το βράδυ πάνω στο τρύπιο τραπέζι punk. Να είσαι πλυμένος.

crs-k
21/06/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
....

Ο Μανος (Χωματινος), που επεζε στο Πανελληνιο το παιδι, εκανε πιο πανω μια αναλυση του γιατι το Γαλλικο και δη οι τρισποντες, ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο απο το Snooker, πολλω δε μαλλω απο το απλο Αμερικανικο...

Διαβασε την... :)

sniper
21/06/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ο Μανος (Χωματινος), που επεζε στο Πανελληνιο το παιδι, εκανε πιο πανω μια αναλυση του γιατι το Γαλλικο και δη οι τρισποντες, ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο απο το Snooker, πολλω δε μαλλω απο το απλο Αμερικανικο...

Διαβασε την... :)

Ο Μάνος (Χωμάτινος) μπορεί να πάει να γ@μηθεί :lol:

Δλδ κάποιος που παίζει ποδοσφαιρο μπορεί να μας πει πόσο ποιο δύσκολο είναι απο το rugby; :nono:

sniper
21/06/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Με σένα θα τα πούμε το βράδυ πάνω στο τρύπιο τραπέζι punk. Να είσαι πλυμένος.

Ο τιμωρός σε περιμένει εσένα....


93973

crs-k
21/06/2007, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
................................
Δλδ κάποιος που παίζει ποδοσφαιρο μπορεί να μας πει πόσο ποιο δύσκολο είναι απο το rugby; :nono:


Αν εχει παιξει και τα δυο ΦΥΣΙΚΑ! :D

Θάνος
21/06/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ο Μανος (Χωματινος), που επεζε στο Πανελληνιο το παιδι, εκανε πιο πανω μια αναλυση του γιατι το Γαλλικο και δη οι τρισποντες, ειναι ΠΟΛΥ πιο δυσκολο απο το Snooker, πολλω δε μαλλω απο το απλο Αμερικανικο...

Διαβασε την... :)

Τη διάβασα ρε συ Χρήστο... δεν διαφωνώ με τίποτα. Απλά έχω ιδίαν άποψη.

Αλήθεια έχεις δει τραπέζι του Snooker; Τις τρύπες τις κοιτάς με το κυάλι...

Εγώ ξαναλέω ότι μ'αρέσει το μπιλιάρδο γενικά σε όλες του τις μορφές και το καθένα έχει την ομορφιά και το ενδιαφέρον του... εντάξει το γαλλικό για τους θεατές είναι λίγο του ύπνου... είναι όμως ωραίο να παίζεις.

Διαφωνώ ως προς την απαξίωση...

kalesin
21/06/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τη διάβασα ρε συ Χρήστο... δεν διαφωνώ με τίποτα. Απλά έχω ιδίαν άποψη.

Αλήθεια έχεις δει τραπέζι του Snooker; Τις τρύπες τις κοιτάς με το κυάλι...

Εγώ ξαναλέω ότι μ'αρέσει το μπιλιάρδο γενικά σε όλες του τις μορφές και το καθένα έχει την ομορφιά και το ενδιαφέρον του... εντάξει το γαλλικό για τους θεατές είναι λίγο του ύπνου... είναι όμως ωραίο να παίζεις.

Διαφωνώ ως προς την απαξίωση...



+3σποντη

:lol: :lol:

crs-k
21/06/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τη διάβασα ρε συ Χρήστο... δεν διαφωνώ με τίποτα. Απλά έχω ιδίαν άποψη.

Αλήθεια έχεις δει τραπέζι του Snooker; Τις τρύπες τις κοιτάς με το κυάλι...

Εγώ ξαναλέω ότι μ'αρέσει το μπιλιάρδο γενικά σε όλες του τις μορφές και το καθένα έχει την ομορφιά και το ενδιαφέρον του... εντάξει το γαλλικό για τους θεατές είναι λίγο του ύπνου... είναι όμως ωραίο να παίζεις.

Διαφωνώ ως προς την απαξίωση...


Ρε συ Θανο, ΜΗΝ "πιανεσαι" τοοοσο γρηγορα ρε... :smilea:

Σαφως και κανω κι εγω πλακιτσα με την μεγαλη απαξιωση του Αμερικανικου... :wacko:

Οπως και να το κανουμε ομως ειναι πολυ πιο ευκολο για ενα παικτη του Γαλλικου να παιξει Αμερικανικο, απο το αντιστροφο...

Αλλο να εχεις να διαχειριστεις δυο μπιλιες κι αλλο τρεις με ΣΥΝΕΧΩΣ διασταυρουμενες πορειες... :winka:


Anyway...

Σημασια εχει να βρισκαμε τον χρονο να ξαναπαιξουμε, μετα απο κοντα 30 χρονια... :rolleyes:

Boxer
21/06/2007, 17:38
Ακουστε περι δυσκολιας

Δοκιμαστε να βαλετε μπαλα στο snooker απο τη μια μικρη σποντα η ασπρη και λιγο μετα απο το κεντρο η κοκκινη και τα ξανα λεμε. Μιλαμε για 3,60 με 3,80 μ. Δεν γινεται λεμε. Και παιζω καλο αμερικανικο γιατι εχω δικο μου στο σπιτι .Αν βρειτε τραπεζι snooker δοκιμαστε ετσι για πλακα.

Δεν εχετε παρατηρησει οτι μεγαλοι παιχτες του snooker αποφευγουν να παιζουν κολλημενες μπαλες στη σποντα. Ειναι γιατι η μπαλλα ειναι πολυ μικρη και η τρυπα ελαχιστα μεγαλυτερη απο τη μπαλλα οταν στο αμερικανικο στην τρυπα χωρανε σχεδον δυο μπαλες.

Εσεις του γαλλικου ετσι και δειτε μπαλα του snooker μπορει και να μην την πετυχετε , οχι να βαλετε και αναποδα φαλτσα.:lol:
Ξερεις τι δυσκολο ειναι να κανεις ενα κατεβασμα με γυρισμα απο τη μια μικρη σποντα στην αλλη με την μπαλα του σνουκερ ; Με του γαλλικου ειναι σαφως πιο ευκολο.

Να μην πουμε για maximum break. :wave2:

Θάνος
21/06/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οπως και να το κανουμε ομως ειναι πολυ πιο ευκολο για ενα παικτη του Γαλλικου να παιξει Αμερικανικο, απο το αντιστροφο...


Λοιπόν το περίεργο είναι ότι πιστεύω ακριβώς το αντίθετο... με πάρα πολλές αποδεδειγμένες περιπτώσεις!

Δεν έχω δει ΠΟΤΕ παίκτη γαλλικού να παίζει αμερικάνικο και έστω να φαίνεται ότι ξέρει να κρατάει τη στέκα. Εσείς του γαλλικού έχετε ένα περίεργο τρόπο να βαράτε στεκιές για να βάλετε φάλτσα, που στο αμερικάνικο μοιάζετε με τον τζέρυ λιούις..

Αυτή την ατάκα ότι μόνο το γαλλικό είναι μπιλιάρδο δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές την έχω ακούσει... Αναλογικά λοιπόν και πολύ άργησα να πιαστώ! :D

Αυτό τώρα που λέτε όλοι για τίς δύο μπίλιες του αμερικάνικου για εξηγείστε το μου κάποιος γιατί θα τρελαθώ...

Μία η άσπρη και μία η μπάλα που χτυπάμε οκ... ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ 13 ΜΠΑΛΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ;; Δηλαδή έχετε κάνει καμμία συμφωνία με το θεό ότι δεν θ'ακουμπήσετε άλλη μπάλα; Αυτό θα έπρεπε να το λέμε εμείς σαν επιχείρημα ότι μετά το σπάσιμο πρέπει να οργανώσεις παιχνίδι ανάμεσα σε 15 μπάλες.. τι μου λέτε τώρα;

Για δοκίμασε λοιπόν να κάνεις ένα σερί στο αμερικάνικο να δούμε τι φάλτσα πρέπει να ξέρεις και αν η τύχη σε ευνοήσει και παίξεις με κανέναν καλό παίκτη θα δεις κι εκεί χτυπήματα που δεν υπάρχουν σε κανένα γαλλικό...

Boxer
21/06/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Λοιπόν το περίεργο είναι ότι πιστεύω ακριβώς το αντίθετο... με πάρα πολλές αποδεδειγμένες περιπτώσεις!

Δεν έχω δει ΠΟΤΕ παίκτη γαλλικού να παίζει αμερικάνικο και έστω να φαίνεται ότι ξέρει να κρατάει τη στέκα. Εσείς του γαλλικού έχετε ένα περίεργο τρόπο να βαράτε στεκιές για να βάλετε φάλτσα, που στο αμερικάνικο μοιάζεται με τον τζέρυ λιούις..

Αυτή την ατάκα ότι μόνο το γαλλικό είναι μπιλιάρδο δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές την έχω ακούσει... Αναλογικά λοιπόν και πολύ άργησα να πιαστώ! :D

Αυτό τώρα που λέτε όλοι για τίς δύο μπίλιες του αμερικάνικου για εξηγείστε το μου κάποιος γιατί θα τρελαθώ...

Μία η άσπρη και μία η μπάλα που χτυπάμε οκ... ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ 13 ΜΠΑΛΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ;; Δηλαδή έχετε κάνει καμμία συμφωνία με το θεό ότι δεν θ'ακουμπήσετε άλλη μπάλα; Αυτό θα έπρεπε να το λέμε εμείς σαν επιχείρημα ότι μετά το σπάσιμο πρέπει να οργανώσεις παιχνίδι ανάμεσα σε 15 μπάλες.. τι μου λέτε τώρα;

Για δοκίμασε λοιπόν να κάνεις ένα σερί στο αμερικάνικο να δούμε τι φάλτσα πρέπει να ξέρεις και αν η τύχη σε ευνοήσει και παίξεις με κανέναν καλό παίκτη θα δεις κι εκεί χτυπήματα που δεν υπάρχουν σε κανένα γαλλικό...

Πεστα :lol:

Επιπροσθετως τα φαλτσα που πρεπει να βαλεις στην ασπρη ουτως ωστε 1ο να μπει η μπαλα 2ο να πλασαριστεις στην επομενη αποφευγοντας τις αλλες 3ο αν εχεις μπαλα που δεν βλεπει σε τρυπα να σπασεις καποιες ουτως ωστε να βλεπουν 4ο αν αστοχησεις να εχεις προβλεψει εκει που θα αφησεις την ασπρη να μην παιζει ο αλλος αλλα εσυ κατι να εχεις και 5ο ολα αυτα σε 3,80 Χ 2 και κατι με "κερασια" για μπαλες.:wave2:

Το τελεταιο ειναι για το σνουκερ

vangelis 64
21/06/2007, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Ακουστε περι δυσκολιας

Δοκιμαστε να βαλετε μπαλα στο snooker απο τη μια μικρη σποντα η ασπρη και λιγο μετα απο το κεντρο η κοκκινη και τα ξανα λεμε. Μιλαμε για 3,60 με 3,80 μ. Δεν γινετε λεμε. Και παιζω καλο αμερικανικο γιατι εχω δικο μου στο σπιτι .Αν βρειτε τραπεζι snooker δοκιμαστε ετσι για πλακα.

Δεν εχετε παρατηρησει οτι μεγαλοι παιχτες του snooker αποφευγουν να παιζουν κολλημενες μπαλες στη σποντα. Ειναι γιατι η μπαλλα ειναι πολυ μικρη και η τρυπα ελαχιστα μεγαλυτερη απο τη μπαλλα οταν στο αμερικανικο στην τρυπα χωρανε σχεδον δυο μπαλλες.

Εσεις του γαλλικου ετσι και δειτε μπαλλα του snooker μπορει και να μην την πετυχετε , οχι να βαλετε και αναποδα φαλτσα.:lol:
Ξερεις τι δυσκολο ειναι να κανεις ενα κατεβασμα με γυρισμα απο τη μια μικρη σποντα στην αλλη με την μπαλλα του σνουκερ ; Με του γαλλικου ειναι σαφως πιο ευκολο.

Να μην πουμε για maximum break. :wave2: Στα περισσότερα έχεις δίκηο.Το snooker έχει την τεράστια δυσκολία του λόγω μεγεθών.Το γαλλικό από την άλλη,απαιτεί τρομερή ακρίβεια σε κάποιες παραμέτρους που στο snooker δεν υπάρχουν.

Έχω δει από κοντά τραπέζι 3,60 στο "Πιγκάλ" και μού έχει φύγει ο τάκος!Γήπεδο...:eek: :eek:

Δεν αλλάζω όμως με τίποτα την "κατάργηση" νόμων τής Φυσικής,που έχει το γαλλικό.

vangelis 64
21/06/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Πεστα :lol:

Επιπροσθετως τα φαλτσα που πρεπει να βαλεις στην ασπρη ουτως ωστε 1ο να μπει η μπαλα 2ο να πλασαριστεις στην επομενη αποφευγοντας τις αλλες 3ο αν εχεις μπαλα που δεν βλεπει σε τρυπα να σπασεις καποιες ουτως ωστε να βλεπουν 4ο αν αστοχησεις να εχεις προβλεψει εκει που θα αφησεις την ασπρη να μην παιζει ο αλλος αλλα εσυ κατι να εχεις και 5ο ολα αυτα σε 3,80 Χ 2 και κατι με "κερασια" για μπαλες.:wave2:

Το τελεταιο ειναι για το σνουκερ Τώρα άμα κάτσω κι εγώ να γράψω πώς γίνεται το κλαυστό-αμορτί και τι πρέπει να κάνεις για να παίξεις Barrage(εκεί θα πάμε,ε; ),θα ξημερωθούμε!:lol: :lol:

:wave2:

Boxer
21/06/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Στα περισσότερα έχεις δίκηο.Το snooker έχει την τεράστια δυσκολία του λόγω μεγεθών.Το γαλλικό από την άλλη,απαιτεί τρομερή ακρίβεια σε κάποιες παραμέτρους που στο snooker δεν υπάρχουν.

Έχω δει από κοντά τραπέζι 3,60 στο "Πιγκάλ" και μού έχει φύγει ο τάκος!Γήπεδο...:eek: :eek:

Δεν αλλάζω όμως με τίποτα την "κατάργηση" νόμων τής Φυσικής,που έχει το γαλλικό.

Δεν διαφωνω. Ειδικα το φαντεζι ειναι το κατι αλλο.Απολαυση να το βλεπεις.

Αλλα μην μας λετε οτι και τα αλλα ειναι της πλακας.:wave2:

Θάνος
21/06/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τώρα άμα κάτσω κι εγώ να γράψω πώς γίνεται το κλαυστό-αμορτί και τι πρέπει να κάνεις για να παίξεις Barrage(εκεί θα πάμε,ε; ),θα ξημερωθούμε!:lol: :lol:

:wave2:

Εγώ λοιπόν προτείνω να πάμε να πιούμε τα ποτάκια μας και να παίξουμε για τη ΜΠλάκα μας και τα δύο είδη...

Μόνο που εσάς του γαλλικού θα με αφήσετε να σας τραβήξω σε βίντεο όταν παίξουμε αμερικάνικο να σας βλέπουμε μετά και να γελάμε.. :lol:

Boxer
21/06/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τώρα άμα κάτσω κι εγώ να γράψω πώς γίνεται το κλαυστό-αμορτί και τι πρέπει να κάνεις για να παίξεις Barrage(εκεί θα πάμε,ε; ),θα ξημερωθούμε!:lol: :lol:

:wave2:

Κοιτα αμα ειναι να αραδιαζουμε ορολογιες αστα να πανε.
Στο κλαυστο κλανεις στη μπαλα και παιρνει φαλτσα;:confused: :lol:

vangelis 64
21/06/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Δεν διαφωνω. Ειδικα το φαντεζι ειναι το κατι αλλο.Απολαυση να το βλεπεις.

Αλλα μην μας λετε οτι και τα αλλα ειναι της πλακας.:wave2: Δεν νομίζω ότι το είπε κανείς αυτό.

Ο Χρήστος έκανε καλαμπουράκι μόνο.:lol: :lol:

Όσοι λένε πάντως ότι κάποιο από τα παιχνίδια είναι τής πλάκας,είναι μακρυά νυχτωμένοι.

vangelis 64
21/06/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer

Στο κλαυστο κλανεις στη μπαλα και παιρνει φαλτσα;:confused: :lol: Ακριβώς!Γιατί νομίζεις λένε πως παίζει ρόλο η διατροφή;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
21/06/2007, 18:04
:lol: :rotflmao: :lol:

...σε λιγο θα τσακωθουν και για το μπιλιαρδο...


:lol: :rotflmao: :lol:

vangelis 64
21/06/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:lol: :rotflmao: :lol:

...σε λιγο θα τσακωθουν και για το μπιλιαρδο...


:lol: :rotflmao: :lol: Καλά που δεν υπάρχουν τμήματα μπιλιάρδου στίς ομαδάρες μας.:rotflmao: :rotflmao:

Boxer
21/06/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν νομίζω ότι το είπε κανείς αυτό.

Ο Χρήστος έκανε καλαμπουράκι μόνο.:lol: :lol:


Ναι ναι

τα ιδια λεει και για τους boxer (κινητηρες) :yuck:


:lol:

vangelis 64
21/06/2007, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Ναι ναι

τα ιδια λεει και για τους boxer (κινητηρες) :yuck:


:lol: O DimChios είναι καλό παιδί πάντως.....:lol: :lol:

marios8
21/06/2007, 19:02
Snooker snooker snooker

:a30: :a30: :a30: :a30: :a30:

kalesin
21/06/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
O DimChios είναι καλό παιδί πάντως.....:lol: :lol:


που χαθηκε αυτο το παιδι;

ειναι καλα;


:look:

vangelis 64
21/06/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
που χαθηκε αυτο το παιδι;

ειναι καλα;


:look: Έχει μείνει εκτός internet,ένεκα η μετακόμισις....

haskosktm
22/06/2007, 12:16
Παιδία δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείστε με το μπιλιάρδο πάντως είναι να γίνει ένα OPEN 9Ball τουρνουά εδώ στο νησί της Κω. το τουρνουά 8α διεξαγ8ει 26-29 Ιουλίου με συμμετέχοντες από όλοι την Ευρώπη συμπεριλαμβανόμενου και του πανελλήνιου πρωτα8λητή.

Τα έπα8λα 8α είναι τα εξής:

1ος 3000
2ος 1500
3ος 1000
4ος 1000
5-8ος 500
9-16ος 250

Το τουρνουά 8α είναι πυραμίδα με 64 παίχτες. Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι παρακαλώ επικοινωνήστε.

http://www.kosview.gr/pigal/

marios8
22/06/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από haskosktm
Παιδία δεν ξέρω κατά πόσο ασχολείστε με το μπιλιάρδο πάντως είναι να γίνει ένα OPEN 9Ball τουρνουά εδώ στο νησί της Κω. το τουρνουά 8α διεξαγ8ει 26-29 Ιουλίου με συμμετέχοντες από όλοι την Ευρώπη συμπεριλαμβανόμενου και του πανελλήνιου πρωτα8λητή.

Τα έπα8λα 8α είναι τα εξής:

1ος 3000
2ος 1500
3ος 1000
4ος 1000
5-8ος 500
9-16ος 250



Kοίτα. Αν βάλεις τα εισιτήρια του καραβιού , το ξενοδοχείο και την μάσα για 4 μέρες τί μενουν απο τα 3000?
Ψίχουλα. Δεν το βλέπω να αξίζει την ταλαιπωρία. :lol:


Πέρα απο την πλάκα ακούγεται πολύ ενδιαφέρων για τους λάτρες του "σπόρ". :beer: :beer: :wave2: