PDA

View Full Version : Απότομη απόκριση γκαζιού σε άνοιγμα-κλείσιμο



lamoun
20/06/2007, 17:51
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα GS500 (καρμπιρατέρ) και παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα, πάντα σε χαμηλές στροφές.
Κλείνοντας το γκάζι, φρενάρει με κάποιου είδους κλωτσημα. Άν πατήσω πριν, λίγο φρένο (με πίσω το δοκίμασα) δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο.
Το χειρότερο όμως είναι αν π.χ. είμαι με δευτέρα και κλειστό γκάζι και πάω να το ανοίξω, πάλι κλωτσιά! το οποίο βέβαια με ανησυχεί όταν θα ανοίξω λίγο το γκάζι στη στροφή.
Σε υψηλές στροφές δεν παρουσιάζεται (6000 και πάνω π.χ.)

Έψαξα λίγο και βρήκα τα εξής, δυστυχώς χωρίς να αναφέρεται τί δούλεψε, εάν δούλεψε..:
i) Ρύθμιση του καλωδίου επαναφοράς του γκαζιού,
ii) Χαλαρή αλυσίδα.

Τα φώτα σας;;;

EDIT: Ανοίγοντας ή Κλείνοντας ΠΟΛΥ αργά δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά νομίζω πως παρά είναι ευαίσθητο..

FZR1000
20/06/2007, 18:22
Μηπως το γκαζι δεν εχει το απαραιτητο free play και ειναι τσιτα η ντιζα?

siakattackj
20/06/2007, 18:26
Πιο πολύ για την αλυσίδα το κόβω...
Η ακόμα και τα σινεμπλόκ του γραναζιού (δε θυμάμαι, έχει συνεμπλόκ στο γρανάζι εεε??)


Αλλά καλό είναι να δεις αν είναι σωστά ρυθμησμένος και ό "αέρας"(συνεργειάδικη version:D ) του καρμπυρατέρ...

FZR1000
20/06/2007, 18:36
Ναι το σινεμπλοκ κοιτα λογικα πρεπει να ειναι αρκετα φθαρμενο...

lamoun
20/06/2007, 18:39
FZR1000
Μήπως τότε θα υπήρχε αυξομείωση στο ρελαντί όταν γυρνάμε το τιμόνι από άκρη σε άκρη;
Σε εμένα παραμένει σταθερό..

siakattackj
συνεμπλόκ..:confused:
Δυστυχώς απο ορολογία είμαι γ@μησέ τ@..
Θα καθαρίσω - συγυρίσω - γρασάρω - ευθυγραμμίσω αλυσίδα/τροχό αυτές τις μέρες και θα δώ..

UPDAΤΕ: Η μηχανή δεν έχει κλείσει ούτε 6000χλμ, είναι τόσο ευαίσθητο αυτό το... συνεμπλόκ??

Α, και ρίξτε και αγγλική ορολογία για αυτό μπας και το βρώ στο service manual.
:beer:

FZR1000
20/06/2007, 19:29
6000? οποτε δεν ειναι σινεμπλοκ.

αν ειναι τσιτα η ντιζα συνηθως γινεται αυτο που λες με την αυξομειωση του ρελαντι αλλα δεν ειναι απαραιτητο...

αφου ειναι καινουρια η μηχανη κατι απλο θα ειναι...

OldMan
21/06/2007, 12:01
Αν έλεγες τον τύπο του καρμπυρατέρ σου (Μάρκα - Μοντέλο) μπορεί να βγάζαμε άκρη ότι φταίει η βαλβίδα του φλοτέρ ...:wave2:

lamoun
21/06/2007, 12:06
Ιδού:
MIKUNI BSR34, twin.

Το μηχανάκι είναι μαμέ, δεν έχει αλλαχτεί κάτι.

Thanks :wave2:

el_hymador
21/06/2007, 12:15
Το πιο πιθανο αλυσιδα

OldMan
21/06/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Το πιο πιθανο αλυσιδα
Θα είχατε την ευγενή καλωσύνη να μας εξηγήσετε πως και γιατί φτάσατε στο παραπάνω συμπέρασμα ??? :D

lamoun
21/06/2007, 12:31
Εγώ ελπίζω να είναι η αλυσίδα. Eίναι στα νορμάλ όρια αλλά μετράω τα μπόσικα με τη μηχανη στο κεντρικό σταντ. Θα το τσεκάρω στο πλαϊνό, μετά αν συνεχίσει, με εμένα πάνω, και εάν συνεχίζει ακόμα; σε 500χλμ έρχεται το service.. ;)

OldMan

Αυτό που ίσως δείχνει την αλυσίδα είναι ότι, αν πατήσω πριν λίγο φρένο (με πίσω το δοκίμασα) δεν καταλαβαίνω κλωτσιά, αλλά βέβαια μπορεί απλά η επιβράδυνση του φρένου να κρύβει αυτή του κινητήρα :confused:

OldMan
21/06/2007, 12:38
Το πάτημα του φρένου μπορεί απλά να "μετατοπίζει" την βενζίνη μέσα στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ και να φέρνει την βελόνα στην "σωστή" της θέση ....


Υ.Γ.
Αν το πρόβλημα οφειλόταν σε χαλαρή αλυσίδα, θα το καταλάβαινες (εκτός από τον θόρυβο) γιατί θα "κόμπλαρε" ΜΙΑ φορά στο άνοιγμα του γκαζιού !!! :wave2:

el_hymador
21/06/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα είχατε την ευγενή καλωσύνη να μας εξηγήσετε πως και γιατί φτάσατε στο παραπάνω συμπέρασμα ??? :D

απο αυτο...

Έχω ένα GS500 (καρμπιρατέρ) και παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα, πάντα σε χαμηλές στροφές.
Κλείνοντας το γκάζι, φρενάρει με κάποιου είδους κλωτσημα. Άν πατήσω πριν, λίγο φρένο (με πίσω το δοκίμασα) δεν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο.

lamoun
22/06/2007, 18:57
Λοιπόν σήμερα έκατσα καθάρισα και έσφιξα την αλυσίδα, η οποία ήταν όντως αρκετά χαλαρή.
Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει, ίσως λιγότερο έντονο, αλλά δεν πήγα καμιά μεγάλη βόλτα για να το τσεκάρω καλά..

OldMan
Η γνώμη σου για "Ρύθμιση του καλωδίου επαναφοράς του γκαζιού";
Και αυτό περί "βαλβίδα του φλοτέρ", μήπως έχεις κάποιο link να διαβάσω, για να καταλάβω;

Μια γενική ερώτηση, άν σε άλλη μηχανή έκλεινα το γκάζι απότομα (δε θα έλεγα ότι το κλείνω απότομα, αλλά λέμε..), το φρενάρισμα θα άρχιζε με κλωτσιά. Αναρωτιέμαι μήπως εγώ είμαι απλά πολύ ψείρας.. :rolleyes:

lamoun
30/08/2008, 12:07
Μετά απο καιρό ένα up στην ιστορία μας.

Μια ανακεφαλαίωση.

GS500, καρμπυρατέρ (Mikuni, CV), κλωτσιά στο ελαφρύ άνοιγμα του γκαζιού.
π.χ. είμαι με πρώτη και ρολάρω, ανοίγω σχετικά αργά το γκάζι, μόλις πάρει τα μπόσικα της ντίζας, κλωτσάει και απο εκεί και πέρα ακολουθεί ομαλά τα ανοίγματα του γκαζιού.
Άν το άνοιγμα του γκαζιού γίνει υπερβολικά αργά η κλωτσιά απουσιάζει.

Το ίδιο γίνεται και στο κλείσιμο του γκαζιού, κλείνω γκάζι - μια ελαφριά κλωτσιά (αντίθετης φοράς απο την προηγούμενη σαφώς) - και ακολουθεί νορμάλ επιβράδυνση.

Αιτίες - Λύσεις.

Αλυσίδα: Δεν έχει σχέση με το πρόβλημα. Είναι σε καλή κατάσταση και τεντωμένη όσο χρειάζεται.

Σινεμπλόκ: Είναι ok, το τσέκαρα.

Βαλβίδα του φλοτέρ: Είναι σε καλή κατάσταση (Γιατί να δημιουργείται το πρόβλημα απο εκεί;; )

Τρύπες off-idle: Τις τσέκαρα, είναι ok.

Καμιά άλλη ιδέα;

hercul
30/08/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αναρωτιέμαι μήπως εγώ είμαι απλά πολύ ψείρας.. :rolleyes:

Μήπως??? :D :D

Αυτό συμβαίνει σε ένα βαθμό και στο δικό μου μηχανάκι αλλά το βρίσκω σχετικά φυσιολογικό!! Απλά είμαι προσεκτικός στην κίνηση του δεξιού καρπού ιδίως όταν έχω πρώτη ή δευτέρα!!

toulis
01/09/2008, 09:52
Αν και δεν το ξέρω το μηχανάκι θα την πω την λαλακια μου

Αν έχει το μηχανάκι κεντρικό σταντ εγώ θα το σήκωνα σε αυτό αρχικά

Μετά θα κούμπωνα μια μια της ταχύτητες με σβηστό το μοτέρ και θα πήγαινα πίσω στο λάστιχο και θα προσπαθούσα να το γυρίσω μπρος πίσω με το χέρι.

Με κάθε ταχύτητα κουμπωμένη ξαναλέγω

Αν υπάρχουν τεράστια κενά ικανά να μας κάνουν να νιώσουμε την κλοτσιά που ανάφερες θα τα καταλάβεις μάλλον αν όχι λέρωσες τα χέρια σου τσάμπα

Πάντως καλό είναι να δοκιμάσεις γιατί αν το κενό είναι και στο άνοιγμα και στο κλείσιμο του γκαζιού μου μυρίζει μηχανικό πρόβλημα και όχι τροφοδοσίας.

Τέτοιους τζόγους συνήθως κάνουν τα συνεμπλοκ ή χαλαρή αλυσίδα όπως είπαν άλλωστε

Αλλά μου έχει τύχη να έχει φαγωθεί το μπροστά γρανάζι της αλυσίδας στο κέντρο του ( σύνδεση με άξονα κίνησης ) και λόγο ασφάλειας να μην το καταλαβαίνω και ας το κοίταξα .

Όπως επίσης μπορεί να ευθύνεται η καμπάνα του συμπλέκτη

Για το σαμάν δεν το νομίζω αλλά ο διάολος έχει πολλά ποδάρια λένε

lamoun
01/09/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Μετά θα κούμπωνα μια μια της ταχύτητες με σβηστό το μοτέρ και θα πήγαινα πίσω στο λάστιχο και θα προσπαθούσα να το γυρίσω μπρος πίσω με το χέρι.

Το έκανα man, thanks. Αυτό που παρατήρησα είναι οτι υπάρχουν κενά που αυξάνονται όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα στο σασμάν.

Με 1ή υπάρχει ένα κενό μισού κρίκου αλυσίδας και με 6η λίγο παραπάνω απο ένα κρίκο.

Τώρα αυτό είναι πολύ ή λίγο;;; Γμτ, δεν έχω και καμιά άλλη μηχανή εδώ γύρο να τσεκάρω.. :bigcry:


140059

toulis
02/09/2008, 08:41
Φίλε δεν ξέρω κατά πόσο είναι στα αποδεκτά πλαίσια ο τζόγος

Ούτε εγώ έχω μηχανή πρόχειρη να δοκιμάσω

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι αν ο τζόγος που έχεις αυξομειώνετε με αλλαγή ταχύτητας τότε μάλλον

Ο τζόγος προέρχεται από σημείο πριν το σαμάν ( καμπάνα συμπλέκτη μάλλον )

Πόσο καιρό το έχεις και πόσα χλμ έχει το μηχανάκι;

Οι καμπάνες έχουν και αυτές ένα σύστημα απορρόφησης κραδασμών με σινεμπλοκ και αυτές συνήθως σε αυτό το σημείο μποσικάρουν τα λάστιχα τους η ξεπριτσινονουν.

Δεν το έχω συναντήσει πάντως συχνά ούτε το έχω δει σε καινούρια μηχανάκια

Δεν έχω βέβαια και την τρελή εμπειρία .



Υγ. δεν μου φαίνετε πάντως υπερβολικός ο τζόγος


:wave2:

CBF_1000
02/09/2008, 09:02
Αν η μοτο είναι καινούργια,την πηγαίνεις σ'ένα συνεργείο,για έλεχγο.
Αν είναι παλιά,μάζεψε τα κενά του γκαζιού και λίπανε την ντίζα του γκαζιού.

Οι διαγνώσεις μέσω μνμ,τις περισσότερες φορές είναι λάθος.
Αν δεν δεις την μότο από κοντά,να την ακούσεις,να την κάνεις η βόλτα,
δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

lamoun
02/09/2008, 16:03
toulis, μάλλον ο τζόγος είναι σε νορμάλ πλαίσια, έπεσε ένα er-6 στα χέρια μου και το τσέκαρα.
To μηχανάκι είναι 2 χρόνων, αλλά το πρόβλημα παρουσιάστηκε πρίν τα 6000χλμ.

Τέσπα, όπως λέει και ο Χρήστος, διαγνώσεις απο το νετ βρίσκουν πάτο, θα το κοιτάξω σιγά - σιγά και σε κανα χρόνο πάλι θα ενημερώσω το thread. :lol:

toulis
03/09/2008, 08:34
OK

Καλές βόλτες

:wave2: