PDA

View Full Version : Προβληματάκι στην εκκίνηση το πρωί σε Cbf-600



makis206
21/06/2007, 09:14
Πριν μια εβδομάδα του έκανα το γενικό σέρβις των 12000 και έκτοτε δεν αρπάζει με τη μία το μοτέρ στην πρωινή μιζιά, θέλει δηλαδή να τραβήξω και λίγο το γκάζι. Στις επόμενες εκκινήσεις της ημέρας δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού μόλις ακουμπήσω το μπουτόν της μίζας γίνεται απίκο το κονέ :lol:

Να σημειώσω ότι μέχρι να γίνει το σέρβις έπαιρνε αμέσως και χωρίς σκέψη, απ'όταν έπιασαν κι οι ζέστες δεν χρειαζόταν καν να τραβήξω το τσοκ. Τώρα ακόμα και με το τσοκ δεν "τσιγκλάει" ρε παιδί μου, θέλει λίγο άνοιγμα στο γκάζι (με κλειστό το τσοκ εννοείται)

Αναφορικά θα πω ότι τα μπουζί δεν αλλάχτηκαν αφού είναι ιριδίου και βρίσκονται ακόμα σε καινούργια κατάσταση και στο manual αλλάζονται κάθε 24000 σύμφωνα με τον κατασκευαστή (μαλάκας είναι το ξέρουμε):lol:

Να αναφέρω επίσης ότι έγινε ρύθμισμα στα καρμπυρατέρ για πιο σωστή λειτουργία του μοτέρ μετά την τοποθέτηση του φίλτρου της K&N και του ελεύθερου τελικού της εξάτμισης, στα υπόψιν ότι το μηχανάκι δουλεύει άψογα πλέον αλλά δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα με την πρωινή (φρόνιμααα) εκκίνηση της λειτουργίας του.

Έχω τσεκάρει και το ρελαντί μήπως είχε ρυθμιστεί να κρατάει χαμηλά τις στροφές αλλά είναι μια χαρά.

Καμμιά ιδέα ρε παιδιά ;

Μην τού'πεσε βαρύ το Agip το συνθετικό 20W-50 και θέλει να δουλέψει λίγο για να έρθει στα ίσια του τα πρωινά ;

Να είναι απ'το ρύθμισμα των καρμπυρατέρ ; Την υπόλοιπη μέρα γιατί "τσιγλάει" αμέσως ;

:beer: :beer:

el_hymador
21/06/2007, 09:19
Μαλλον απο την ρυθμιση των καρμυρατερ προεκυψε αυτο....

αλλα makis δεν συνιστα προβλημα σε καμια περιπτωση, το δικο μου αλλα και δυο ακομα cbf γνωστων, με γκαζακι παιρνουν το πρωϊ..

οποτε dont ανησυχεις...




τσ,τσ τι ψειρας θεε μου.... :lol:

Sabre
21/06/2007, 09:33
confirmed

πατάω μίζα - γυρίζει και "τσιμπάω" το γκάζι μία ιδέα έτσι ωστε να ξυπνήσει το μοτέρ.Μετά στο ρελαντί έρχεται στις σωστές στροφές μόνο του μέχρι να ζεσταθεί.

makis206
21/06/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
πατάω μίζα - γυρίζει και "τσιμπάω" το γκάζι μία ιδέα έτσι ωστε να ξυπνήσει το μοτέρ.Μετά στο ρελαντί έρχεται στις σωστές στροφές μόνο του μέχρι να ζεσταθεί.

Aυτό ακριβώς κάνω κι εγώ απ'την αρχή απλώς έχασα ξαφνικά εκείνο το δυνατό σπινθίρισμα που έκανε και το πρωί κι ανησύχησα, στις επόμενες εκκινήσεις τις ημέρας όλα πάνε πολύ καλά όπως και πριν γι'αυτό μπήκα σε υποψίες, άκου εκεί ψείρας...:lol:

Ευχαριστώ παλίκαροι

:beer: :beer: :wave2:

Λεωνίδας
21/06/2007, 09:48
Το δικό μου κάνει ακριβώς το ίδιο με την απογευματινή εκκίνηση.
Δηλαδή το πρωί με τσοκ παίρνει τσακμάκι και το απόγευμα θέλει λίγο γκαζάκι :look:
Βέβαια πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ψείρας για ν' ασχολείσαι με τέτοια πράγματα (ακούς σύντεκνε....)

:wave2: :wave2:

Lupo
21/06/2007, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μαλλον απο την ρυθμιση των καρμυρατερ προεκυψε αυτο....

αλλα makis δεν συνιστα προβλημα σε καμια περιπτωση, το δικο μου αλλα και δυο ακομα cbf γνωστων, με γκαζακι παιρνουν το πρωϊ..

οποτε dont ανησυχεις...






+1 και....

Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


τσ,τσ τι ψειρας θεε μου.... :lol:


:lol: :bigcry: :rotflmao: :bawl: :lol: :bigcry: :rotflmao: :bawl:

makis206
21/06/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Βέβαια πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ψείρας για ν' ασχολείσαι με τέτοια πράγματα (ακούς σύντεκνε....)
:wave2: :wave2:

Eίμαι είμαι !

Να τό'χετε υπόψιν σας μόλις το δείτε στις αγγελίες τώρα που ζαχαρώνω το ΧΙΛΙΑ !:evil:

:lol: :beer: :beer:

Λεωνίδας
21/06/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Eίμαι είμαι !

Να τό'χετε υπόψιν σας μόλις το δείτε στις αγγελίες τώρα που ζαχαρώνω το ΧΙΛΙΑ !:evil:

:lol: :beer: :beer: Πόσο το δίνεις :look:

makis206
21/06/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Πόσο το δίνεις :look:

Ακόμα δεν ξέρω τι θα κάνω ρε, δεν έχω λεφτά να διαθέσω για το 1000άρι αυτή την εποχή αλλά από μέσα Αυγούστου βλέποντας και κάνοντας.:winka:

Εκτός αν δίνεις 10.200, δεν έχω πρόβλημα και στο φέρνω και Αθήνα το πρωί !:lol:

θα μας εμβολίσει ο Oldman :uplate: :look:

makis206
22/06/2007, 07:07
Λοιπόν να πω τι μου πέρασε σήμερα απ'το μυαλό ;:lol:

Αν το ζόρι που τραβάει να πάρει μπροστά το πρωί οφείλεται στη ρύθμιση των καρμπυρατέρ, γιατί σταματάει να υπάρχει την υπόλοιπη μέρα και αρπάζει αμέσως μετά το πάτημα της μίζας ;

Αφού τα καρμπυρατέρ παραμένουν ως έχουν, δυσκολεύεται τόσο πολύ πια στο πρωινό ξεκίνημα ;

άβυσσος η ψυχή του τετρακύλινδρου :lol:

el_hymador
22/06/2007, 08:28
Ρε συ μπας και εβαλες καμια βενζινη αμφιβολου ποιοτητας?

makis206
22/06/2007, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε συ μπας και εβαλες καμια βενζινη αμφιβολου ποιοτητας?

Βρε ομόσταυλε..:lol:

Οκ ας υποθέσουμε ότι η βενζίνη είναι μάπα -πράγμα δύσκολο γιατί έχω κάνει ήδη τρία γεμίσματα από τη μέρα του σέρβις- το πρόβλημα στην εκκίνηση δεν θα παρουσιαζόταν όλη την ημέρα ;:winka:

Γενικά -για να το κάνω και πιο εύκολο- το μοτέρ ζορίζεται να πάρει μπροστά μετά τη διάρκεια της νύχτας και θέλει ελαφρό άνοιγμα του γκαζιού παρόλο που η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι ήδη πολύ ζεστή στις 7 το πρωί.. έρχομαι στη δουλειά στις 8:00 και για όλο το οκτάωρο μένει σβηστό μέχρι τις 16:00 που θα σχολάσω όπου το μπ@υρδέλο παίρνει "τσακμάκι" μπροστά ! Και όσες φορές και να δοκιμάσω κατα τή διάρκεια της ημέρας στροφάρει με το που θα πατήσω τη μίζα ! Φαντάσου ότι τη νύχτα μένει λιγότερες ώρες σβηστό απ'ότι στο οκτάωρο της δουλειάς !

Μόνο το πρωί θέλει λίγο άνοιγμα στο γκάζι όμως.. μικρό το κακό δεν λέω αλλά γιατί έτσι ξαφνικά ; Περίεργες υγρασίες δεν έχουμε αυτή την εποχή πάντως.

:beer:

el_hymador
22/06/2007, 08:55
Σου εχω λυση λοιπον....

Το πρωϊ λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας ο αερας ειναι πυκνοτερος απο οτι στην διαρκεια της ημερας....τα καρμυρατερ ρυθμιστηκαν για φτωχοτερο σε αερα μιγμα.... :hypnotize οποτε με τις τρελες θερμοκρασιες το μεσημερι /απογευμα ο αρες δεν ειναι τοσο πυκνος και δεν υπαρχει προβλημα....


...παω για μπανιο..:wacko:

makis206
22/06/2007, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...παω για μπανιο..:wacko:

Κι εγώ θα τραβάω γκάζι τα πρωινά !:evil:

:lol: :beer: :wave2:

road spirit
22/06/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σου εχω λυση λοιπον....

Το πρωϊ λογω χαμηλοτερης θερμοκρασιας ο αερας ειναι πυκνοτερος απο οτι στην διαρκεια της ημερας....τα καρμυρατερ ρυθμιστηκαν για φτωχοτερο σε αερα μιγμα.... :hypnotize οποτε με τις τρελες θερμοκρασιες το μεσημερι /απογευμα ο αρες δεν ειναι τοσο πυκνος και δεν υπαρχει προβλημα....
.....



εμμ, μήπως ειναι το αντίθετο?
κρυος αέρας = χαμηλότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο
ζεστός αερας = υψηλότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο (μη το μπερδέψουμε με την υγρασία, εκεί αλλάζει το θεμα)

και εφόσον έβαλες φίλτρο και εξάτμιση, δημιουργείς πιο ελεύθερη εξαγωγή και έτσι θες αναλογα πιο ελεύθερη εισαγωγή. Το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ανάγκη για περισσότερο αερα (βλ. περισσότερο οξυγόνο για την απαιτούμενη καύση). Έτσι τα καρμπς εχουν ρυθμιστεί για να ρουφανε περισότερο αέρα, και το πρωι που η θερμοκρασια ειναι χαμηλότερη, (άρα χαμηλότερη περιεκτικότητα σε Ο2) θες λιγο γκαζάκι παραπάνω...

makis206
22/06/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και εφόσον έβαλες φίλτρο και εξάτμιση, δημιουργείς πιο ελεύθερη εξαγωγή και έτσι θες αναλογα πιο ελεύθερη εισαγωγή. Το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ανάγκη για περισσότερο αερα (βλ. περισσότερο οξυγόνο για την απαιτούμενη καύση). Έτσι τα καρμπς εχουν ρυθμιστεί για να ρουφανε περισότερο αέρα, και το πρωι που η θερμοκρασια ειναι χαμηλότερη, (άρα χαμηλότερη περιεκτικότητα σε Ο2) θες λιγο γκαζάκι παραπάνω...

Ακούγεται λογικό, εύχομαι μόνο να μη χρειαστεί να πέσουνε καντήλια όταν με το καλό φτάσουνε τα κρύα πρωινά του χειμώνα..:uplate: :lol:

Ελπίζω τότε το τσοκ να βοηθήσει την κατάσταση απλά εκεί αναιρείται το τράβηγμα του γκαζιού, για να δούμε.

:beer: :beer:

toulis
22/06/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
εμμ, μήπως ειναι το αντίθετο?
κρυος αέρας = χαμηλότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο
ζεστός αερας = υψηλότερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο (μη το μπερδέψουμε με την υγρασία, εκεί αλλάζει το θεμα)

και εφόσον έβαλες φίλτρο και εξάτμιση, δημιουργείς πιο ελεύθερη εξαγωγή και έτσι θες αναλογα πιο ελεύθερη εισαγωγή. Το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ανάγκη για περισσότερο αερα (βλ. περισσότερο οξυγόνο για την απαιτούμενη καύση). Έτσι τα καρμπς εχουν ρυθμιστεί για να ρουφανε περισότερο αέρα, και το πρωι που η θερμοκρασια ειναι χαμηλότερη, (άρα χαμηλότερη περιεκτικότητα σε Ο2) θες λιγο γκαζάκι παραπάνω...

Φίλε μιας και κατά σύμπτωση μόλις τέλειωσα την ρύθμιση ενός μετρητή οξυγόνου
Η ακριβής περιεκτικότητα του αέρα σε οξυγόνο είναι 20.93% από ότι θυμάμαι ( δηλαδή είμαι σίγουρος)
Το μόνο που αλλάζει το πρωί και το βράδυ είναι ο όγκος του αέρα ( ζεστός = μεγαλύτερος)
Το πρωί λόγο μικρότερου όγκου αέρα το μοτέρ ρουφάει πιο πυκνό αέρα άρα και περισσότερα Μοριά

Βέβαια είναι και οι αυλοί πιο κρύοι άρα υγροποιούν την βενζίνη και την κρατάν κολλημένη επάνω τους

Άρα έχουμε νομίζω φτωχό μίγμα

Έχει αλλάξει και το φίλτρο

road spirit
22/06/2007, 15:01
άρα λες οτι αφου ειναι πιο μικρός ο όγκος του αερα στην ατμοσφαιρα, στην μονάδα του χρόνου το καρμπ θα τραβήξει περισότερο αέρα για να αντισταθμίσει το χαμένο όγκο?
για να το κάνει αυτό θα πρέπει να μειωθεί η πίεση του αέρα στην εισαγωγή σωστά? οπότε τραβά περισότερο αέρα και το μιγμα ειναι φτωχό, όντως.

Ρε μάκης, σορρυ...τα μπέρδεψα εγώ
(γαμώτ, είδες που δεν διάβαζα ρευστομηχανική στο πολυτεχνείο? καλα να πάθω τώρα...)

toulis
22/06/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
άρα λες οτι αφου ειναι πιο μικρός ο όγκος του αερα στην ατμοσφαιρα, στην μονάδα του χρόνου το καρμπ θα τραβήξει περισότερο αέρα για να αντισταθμίσει το χαμένο όγκο?
για να το κάνει αυτό θα πρέπει να μειωθεί η πίεση του αέρα στην εισαγωγή σωστά? οπότε τραβά περισότερο αέρα και το μιγμα ειναι φτωχό, όντως.

Ρε μάκης, σορρυ...τα μπέρδεψα εγώ
(γαμώτ, είδες που δεν διάβαζα ρευστομηχανική στο πολυτεχνείο? καλα να πάθω τώρα...)

Μάλλον δεν με κατάλαβες
Αυτό που λέω είναι
1 τον αέρα τον τραβάει ο κύλινδρος και τραβάει πάντα τον ίδιο όγκο
2 η πυκνότητα του αέρα έχει αλλάξει, λόγο κριού έχει μεγαλώσει.
άρα περισσότερα μόρια στον ίδιο όγκο
άρα περισσότερα μόρια οξυγόνου μέσα στον κύλινδρο

3 το καρμπιρατέρ αφού θεωρητικά έχει το ίδιο άνοιγμα δημιουργεί την ίδια υπό πίεση
4 προσπαθώντας το καρμπιρατέρ να εξαερώσει την βενζίνη την ψεκάζει κάνοντας την μικρά σταγονίδια
τα σταγονίδια αρχίζουν να εξαερώνονται ρίχνοντας την θερμοκρασία του χορού ακόμα περισσότερο χτυπούν πανό στα τοιχώματα των αυλών και του κυλίνδρου που είναι κρύα και υγροποιούνται έτσι μένουν κολλημένα επάνω τους μέχρι ένα σημείο κορεσμού

άρα λιγότερο καύσιμο καταφέρνει να φτάσει στον κύλινδρο

άρα φτωχότερο μίγμα για δυο τουλάχιστον λόγους

kiriakost
22/06/2007, 16:32
Αυτη η ιστορία έχει να κάνει 99% με το φίλτρο αέρα , το φίλτρο μαμά ( διότι πιο κλειστό) , δημιουργεί συνθήκες πιο πλούσιου μίγματος .

πράγμα που βοηθά στην πρωινή εκκίνηση .

makis206
24/06/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αυτη η ιστορία έχει να κάνει 99% με το φίλτρο αέρα , το φίλτρο μαμά ( διότι πιο κλειστό) , δημιουργεί συνθήκες πιο πλούσιου μίγματος .
πράγμα που βοηθά στην πρωινή εκκίνηση .

Κυριάκο δεν διαφωνώ μ'αυτό αλλά στην δική μου περίπτωση δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εκκίνηση τα πρωινά όταν από τα 4-5000 χιλιόμετρα στο οδόμετρο έβαλα το ελεύθερο φίλτρο μέχρι τα 12000 που ρύθμισα τα καρμπυρατέρ άρα αυτό κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται στη ρύθμισή τους.

Πάντως το μηχανάκι την χρειαζόταν παρόλο που δεν μου είχε δείξει κάποιο σημάδι, πλέον δουλεύει πιο "στρωτά" και με μεγαλύτερη όρεξη σε όλο σχεδόν το φάσμα των στροφών, μόνο αυτό το μικρό πρόβλημα δημιουργήθηκε στην εκκίνηση το πρωί αλλά με ένα ελαφρύ τράβηγμα του γκαζιού στροφάρει αμέσως.

Κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση όμως είναι γιατί δεν παίρνει μπροστά το πρωί χωρίς γκάζι με το τσοκ τραβηγμένο..

:beer:

toulis
25/06/2007, 08:42
Νομίζω πως το πρόβλημα δημιουργείτε γιατί

Oταν ρυθμίζουμε τα καρμπιρατέρ μετά από αλλαγή του φίλτρου με πιο ελεύθερο.
πειράζουμε την βίδα του αέρα που αλλάζει την αναλογία του κυρίως ζιγκλέρ και δεν ασχολούμαστε σχεδόν ποτέ με το ζιγκλέρ του ρελαντί ( το μικρό δηλαδή )

υπόθεση κάνω μην την πάρετε και πολύ σοβαρά