PDA

View Full Version : Πρόγραμμα για κινητά Sony Ericsson !!



kiriakost
21/06/2007, 21:58
My Phone Explorer. M.P.E.

Γεια σας, θα ήθελα να σας ενημερώσω για την ύπαρξη ενός προγράμματος ( Σουίτας) διαχειρίσεις κινητών τηλεφώνων, και ιδιαίτερα Sony Ericsson .

Είναι μια Ευρωπαϊκή προσπάθεια, με κέντρο την Αυστρία και τον προγραμματιστή Franz Josef Wechselberger .

Συνεργάζομαι μαζί του , όσον αφορά, τη μετάφραση στα Ελληνικά , αλλά και ως δοκιμαστής,
η πραγματική μου ιδιότητα είναι Τεχνικός Δικτύων IT .

Έπειτα από 2 χρόνια δουλειάς , το πρόγραμμα έφτασε αισίως στην έκδοση 1.6
Η οποία καλύπτει όλες τις απαιτήσεις , που θα είχε κάποιος από μια ( Σουίτα) διαχειρίσεις κινητών τηλεφώνων Sony Ericsson .

Το πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν , και σας ενημερώνω με σκοπό να σας παρακινήσω να το δείτε.

Το προσωπικό μου όφελος, είναι η ηθική ικανοποίηση,
που πηγάζει μέσα από την διεθνή συνεργασία .

http://www.fjsoft.at/en/

kiriakost@mail.gr





MyPhoneExplorer ver 1.6


Το πρόγραμμα MyPhoneExplorer , είναι μια προσπάθεια Ευρωπαϊκή.


Το MyPhoneExplorer είναι μια πραγματικά αξιόλογη εφαρμογή , η οποία εκτιμήθηκε από έμπειρους τεχνολογικά ανθρώπους, σε όλη την Ευρώπη .

Αποτέλεσμα, η μετάφραση του, σε 18 γλώσσες , και η δημιουργία μιας κλειστής ομάδας , που δουλεύει για την συνεχή αναβάθμιση της εφαρμογής , και σε επίπεδο δυνατοτήτων , αλλά και στην συνεχή ανανέωση των μεταφράσεων .



Η Ελληνική συμμετοχή στην προσπάθεια αποτελείτε από τους : Στάθη Ντούκα (Εκπαιδευτικός ) & Κυριάκο Τριανταφύλλου ( Τεχνικός Δικτύων) από Βόλο.
Τα τελευταία δυο χρόνια συνεχίζω μόνος μου το έργο της μετάφρασης .

Η εφαρμογή είναι απόλυτα εξελληνισμένη , δουλεύετε άνετα , απλά χρειάζεται λίγος χρόνος
εκ μέρους σας ,για να ανακαλύψετε, την δύναμη της .


Ο σκοπός του προγράμματος ,είναι η αξιοποίηση όλων των τελευταίων δυνατοτήτων, που περιέχονται στα μοντέλα κινητών τηλεφώνων της εταιρείας Sony Ericsson, στον τομέα συνδεσιμότητας με ηλεκτρονικό υπολογιστή.


Αρχικά το πρόγραμμα δημιουργήθηκε υποστηρίζοντας το μοντέλο Κ700i , σύντομα όμως προστέθηκαν και αλλά ,όπως το V600i ( Για το οποίο φρόντισα προσωπικά :) !! , K750, D750, W800, W550, W900, K600, K500, Z520, S700, V800, Z600, Z1010, T300, T610, T630, T68 .


Βασικά στοιχεία του προγράμματος :

1) Επεξεργασία τηλεφωνικού κατάλογου - Τηλεφώνου & Κάρτας SIM .

2) Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας - Τηλεφωνικού καταλόγου & αρχείων.

3) Εξερεύνηση αρχείων – μεταφορά – αποθήκευση .

4) Προβολή & αλλαγή ρυθμίσεων συσκευής

5) Διαχείριση ατζέντας

6) Διαχείριση SMS – Αποστολή – πολλαπλή αποστολή.

7) Δυνατότητα φόρτωσης εφαρμογών JAVA – παιχνίδια η προγράμματα.

8) Συγχρονισμός ώρας με το Ατομικό ρολόι, η απλά με τον υπολογιστή σας.

9) Προβολή κατάστασης, εσωτερικών πληροφοριών της συσκευής ( Βολτ - Κατανάλωση ρεύματος - Διαθέσιμο σήμα - θερμοκρασία – Κατάσταση μπαταρίας – ΙΜΕΙ – Firmware )

10) Αναφορά κατάστασης και διάθεσης ,της εσωτερικής μνήμης του τηλεφώνου.



Το πρόγραμμα είναι πολύ εύκολο στην χρήση , και σύντομα θα σας γίνει απολύτως απαραίτητο .



Το MyPhoneExplorer είναι σχεδόν μια ολοκληρωμένη σουίτα ,

περισσότερη προσπάθεια γίνετε για την τελειοποίηση της , παρά για προσθήκη νέων δυνατοτήτων , εφόσον είναι ήδη πλήρη .



To γνήσιο λογισμικό της Sony Ericsson, που σας δόθηκε με το τηλέφωνο , περιέχει την λειτουργία Advanced Sync – ( Συγχρονισμός τηλεφώνου με το MS Outlook με ρυθμίσεις για προχωρημένους ) .

Το δικό μας λογισμικό παρέχει και τον συγχρονισμό με το MS Outlook αλλά και με το Mozilla Thunderbird, όπως και και με το Open Office , ώστε να μεταφέρετε τις επαφές σας στο τηλέφωνο , και αντίστροφα .





Προβλήματα και ρυθμίσεις :

Οι τρόποι με τους οποίους συνδέετε το τηλέφωνο με το υπολογιστή , είναι μέσο θύρας USB , η οποία χρησιμοποιεί προσομοίωση τυπικής σειριακής πόρτας ( Μόντεμ) .


Η Sony Ericsson διαθέτη USB καλώδιο με κάθε συσκευή .

Ενώ διαθέτει ως έχτρα εξοπλισμό και τις βάσεις γραφείου , DSS 20 & DSS 25 , οι οποίες , κατά την προσωπική μας γνώμη εξυπηρετούν καλύτερα ,εάν περνάτε τον περισσότερο χρόνο σας, δίπλα σε υπολογιστή .


Οι ρυθμίσεις είναι τυπικές για σύνδεση καλωδίου USB ή βάσης DSS-20


Συνήθεις ρυθμίσεις :

USB καλώδιο : Port_COM4 baud_115200 OBEX_2048

DSS 20 : Port_COM3 baud_115200 OBEX_2048



Μέγιστες ρυθμίσεις :

USB καλώδιο : Port_COM4 baud_460800 OBEX_4096

DSS 20 : Port_COM3 baud_460800 OBEX_2048



Η ομάδα δημιουργίας του προγράμματος σας εύχεται ..
Καλή διασκέδαση με το MyPhoneExplorer :)

fantacid
21/06/2007, 22:34
αφου εφυγες...................δεν εφυγες???

:confused:

idi
21/06/2007, 22:45
πολυ καλo! το εχω ενα χρονο περιπου και κανω ολες τις δουλειες μεχρι και sms στελνω γρηγορα απο το πληκτρολογιο του pc... και copy/paste!

TATAR
22/06/2007, 08:39
Μπράβο!!!!
Αντε να το δούμε και σε ΜΟΤΟΡΟΛΑ του οποίου το πρόγραμμα (σειρά V) είναι για τα σκουπίδια. Πες μου αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα μελλοντικά

kiriakost
22/06/2007, 11:27
Για ΜΟΤΟΡΟΛΑ οχι δεν νομίζω .. ίσως όμως , κάποιος άλλος φίλος να σε βοηθήσει εάν έχει βρει κάτι στο ίντερνετ .

Stay tuned :) (σε αυτό το θέμα )

ktm640lc4
22/06/2007, 11:53
Το κ800i δεν το υποστηριζει;

Aκυρο. Μπηκα στο site και ειδα οτι ειναι μεσα. Οκ. Το κατεβαζω.

:wave2:

kiriakost
22/06/2007, 14:37
Αρε μπαγάσα !! :p :wave2:

super_toto
22/06/2007, 14:47
Ρε kiriakost γαμάτο το προγραμματάκι και πάει σφεντόνα.

Μπράβο.

slacker
22/06/2007, 14:50
Επίσης, από εδώ --> http://developer.sonyericsson.com/site/global/docstools/multimedia/p_multimedia.jsp
μπορείτε να κατεβάσετε και τον νέο SE Themes Creator 3.17 για να φτιάχνετε δικά σας themes. :wave2:

n1k3man
22/06/2007, 14:58
και εγω αυτο το προγραμμα χρησιμοποιω εδω και 1χρονο που εχω το w810i. πολυ καλο! :winka:

kiriakost
22/06/2007, 15:49
Themes Creator 3.17 ... είχα μείνει στο 2.56 για πολύ καιρό , είμαι σταθερός στις επιλογές μου στα Themes . :lol:



EDIT .... ααα είναι πανέμορφο το Themes Creator 3.17 .. μεγάλη αλλαγή ..

kiriakost
18/07/2007, 17:53
Up και πάνω :)

kiriakost
29/07/2007, 17:28
Νεα έκδοση 1.6.2 :)


MyPhoneExplorer Version 1.6.2
- full Drag&Drop-Support between MyPhoneExplorer and Windows Explorer
- better management of read only-calendars
- auto-archive messages which were deleted on the phone (optional)
- on Photo-Sync: delete transfered photos automatic (optional)
- fixed some bugs