PDA

View Full Version : Φρεσκάρισμα δισκόπλακας



kiriakost
22/06/2007, 00:23
Εχω ενα προβληματάκι με την μπροστινή δισκόπλακα , έχει ελαφριά φθορά , και έχει κάνει χιλάκια στην εξωτερική και εσωτερική περιφέρεια .

Συνήθως η γιατρειά είναι ο τόρνος , αλλά από την άλλη σκέφτομαι να προσπαθήσω ένα πέρασμα με τριβείο ..

Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Και εαν ναι , τι νούμερο γυαλόχαρτο έβαλε για αρχή , και τι για το τελείωμα ?

Nikoskazer2000
22/06/2007, 01:43
Καινούργια δισκόπλακα.+-

Δεν αξίξει να έχεις μειωμένη απόδωση με το να τρώς ανομοιόμορφα τα τακάκια σου. Χώρια που στην τελική μπορεί να πάθουν και ζημιά τα έμβολα.

jdoohan
22/06/2007, 06:42
Αυτη την λυση δεν θα την προτεινα.Ειναι τοσο σκλυρη η δισκοπλακα που με το τριβιο δεν προκειται να κανεις τιποτα.Ετσι κι αλλιως δεν θα οφελησει σε κατι.
Αν εχει κανει μονο ενα νυχακι αστο ετσι οπως ειναι.Φυσιολογικη φθορα ειναι.
Αν ειναι περισσοτερο παρε δισκοπλακα.Επισης υπαρχουν μερικοι που σου φτιαχνουν δισκοπλακα.

Ελπιζω να βοηθησα.

motaba
22/06/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Εχω ενα προβληματάκι με την μπροστινή δισκόπλακα , έχει ελαφριά φθορά , και έχει κάνει χιλάκια στην εξωτερική και εσωτερική περιφέρεια .

Συνήθως η γιατρειά είναι ο τόρνος , αλλά από την άλλη σκέφτομαι να προσπαθήσω ένα πέρασμα με τριβείο ..

Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Και εαν ναι , τι νούμερο γυαλόχαρτο έβαλε για αρχή , και τι για το τελείωμα ?


Δυστυχώς ο τόρνος είναι μονόδρομος στη περίπτωση αυτή.. Αν έχει κάνει μικρή πατούρα έρχεται εύκολα, αλλά δεν ξέρω πόσα θα σου ζητήσει ο μάστορας :sick: ...

Καινούργια πόσο έχει ?

Καλή συνέχεια!

:wave2:

KaTaNaS
22/06/2007, 09:45
eixa dei enan meshlika sth geitonia moy me ena zephyr

ειχα βαλει το διπλο σταντ...

ειχε ριξει πρωτη στο σασμαν...

και με τροχο λειανσης πρσπαθουσε να εξαφανισει το δοντι...

για γελια κια για κλαματα...


να το κανει ενας 60αρης το καταλαβαινω...


να το κανεις ενας πιτσιρικας αδιανόητο! ποσο μαλλον οταν κατεχει τεχνικα θεματα...

KaTaNaS
22/06/2007, 10:02
και εξηγούμαι:

η φθορά του δίσκου ειναι μεγαλυτερη στο σημειοπου ασκει την εση το εμβολο στο τακακι...

στο κεντρο της επαφης του τακακιου με τον δισκο δηλαδη.


με τον καιρο μειωνεται το υλικο περισσότερο στο κεντρο επαφης λιγότερο στα (μεγαλυτερης και μικροτερης ακτίνας σημεια απο το κεντρο του τροχου) και καθολου οπου δεν επιτυγχανεται επαφη, στην στεφανη δηλαδη και απο τακακι και μεσα!

το να ξυρισεις την στεφανη για να φυγει το νυχι δεν θα δουλεψει οπως περιμένεις...


πλεον ο δισκος σου στο σημειο επαφης αν το δεις σε τομή δεν ειναι επιπεδος αλλα εχει κανει κυλωμα.. οποτε το καινουργιο τακακι αρχικα θα παταει μονο στα εξωτερικα του σημεια , και αργοτερα με την παροδο των χιλιομετρων θα "φιλαει" αλλά το φρεναρισμα δεν ειναι το ιδιο...


επίσης το σημαντικοτερο ειναι να μην υπερβαινεις την φθορα που επιτρεπει ο κατασκευαστης...

στην ΚΤΜ φερειπειν ο δισκος 320 mm πρεπει να αντικατασταθει οταν το παχος επαφης εχει μειωθει κατ 1 χιλιοστο απο το αρχικο παχος... απο 3.5 χιλιοστα που εναι σε 2.5 δηλαδη...


ειναι τοσο καλα υπολογισμενο που παρατηρησα πως μολις ξεπερασα το οριο αρχισαν να σχηματιζονται ρωγμες μεταξυ εξωτερικης περιμετρου και οπων (ειναι τρυπητη και floating)

οποτε μην τσιγκουνευεσαι τα χρηματα. κανε την καλη και παρε καινουργια να εχει υπερβει το οριο...

αν δεν το εχει υπερβει συνεχισα διχως να ξυρισεις τιποτα!:wave2:

siakattackj
22/06/2007, 10:09
άλλαξε μία δισκόπλακα ρε άνθρωπα!!!!! αφτερ μάρκετ 150 ευρό το πολύ...

nikmak3
22/06/2007, 10:20
ρε φιλε Κυριακο.....ελεος δηλαδη....παρε μια καινουργια δισκοπλακα....εγω ειχα παρει για το ax1 μια μαργαριτα breaking apo break shop to 2005 me 75 eyro και εκανα την δουλεια μου μια χαρα....

kiriakost
22/06/2007, 10:29
πέρα από το νυχάκι , οι πλάκες μου έχουν πιάσει ελαφριά οξείδωση λόγο του μεγάλου διαστήματος που κάθονταν η μηχανή .

Εκανα την απόπειρα και την πέρασα με το τριβείο ( την μισή ) και τα αποτελέσματα από άποψη αισθητικής είναι θαυμάσια ;) (Νο100 γυαλόχαρτο)

Τωρα για το θεμα φθορά πλάκας , είμαστε στην αρχή της φθοράς , έφαγα τον τόπο να βρω το μικρόμετρο μου, για να επιβεβαιώσω ότι δεν είναι λιωμένες οι πλάκες .. ( αλλά δεν το βρήκα ακόμα)

Η πλάκα μετράει 3.2 χιλιοστά , και το κατέβασμα - φθορά , δείχνει να είναι το 0.2 - 0.3 χιλιοστά. (δεν γράφω δέκατα , διότι δεν βρήκα ακόμα το ρημάδι το μικρόμετρο ) .

Δυο εικόνες = 2000 λέξεις :lol:


.


94025

kiriakost
22/06/2007, 10:30
2


.


94026

KaTaNaS
22/06/2007, 10:34
καλη φαινεται απο θεμα παχους... αλλα λιωνεις τελειως τα τακακια, και πιανουν μεταλλο!

αλλαζε τα πιο νωρις..

kiriakost
22/06/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καλη φαίνεται απο θέμα πάχους... αλλά λιώνεις τελείως τα τακάκια, και πιάνουν μέταλλο!

αλλαζε τα πιο νωρις..

Το κακό είναι στο ΑΧ-1 , οτι τα μπροστινά τακάκια ειναι κριμένα μέσα στην δαγκάνα , και δεν βλέπεις εύκολα , τις φθορές .

Και εγώ, εδώ που τα λέμε, δεν ανησυχώ για το θέμα δίσκου , ο δίσκος άντε να έχει κάνει 10.000 χιλιόμετρα , μέσα σε ενάμιση χρόνο , ενώ η μηχανή κάθετε εδώ και 20 μήνες .

Ο πίσω δίσκος είναι σαν καινούργιος !!

Πάντως, θυμαμαι ότι τους είχα αλλάξει ταυτόχρονα , κάπου στα 150? και οι δυο .

tifoefs
22/06/2007, 10:49
Η δικια μου συμβουλη ειναι να αλαξεις δισκοπλακα. Τα φρενα ειναι αυτα που θα σε κρατησουν ζωντανο σε μια στραβη και θα σε βοηθησουν σε καθε σου στιγμη επειδη ειναι το πιο σημαντικο σε μια μηχανη !!

Οτι εχει να κανει με τη σωστη πεδηση κρατα το σε τελεια κατασταση. Ειδικα τωρα που αναπαλαιωνεις το μηχανακι ειναι ευκαιρια οτι ειναι "στραβο" να το σιαξεις !

Φυσικα αν τα μερη του συστηματος πεδησης ειναι σε καλη κατασταση και θελουν απλα συντηρηση η καθαρισμα καλο ειναι να χρησιμοποιησεις καποια αλοιφη που καθαριζει μεταλα και βαλε γρασσο χαλκου για τα πιστονια στις δαγκανες.

kiriakost
22/06/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Φυσικα αν τα μερη του συστηματος πεδησης ειναι σε καλη κατασταση και θελουν απλα συντηρηση η καθαρισμα, καλο ειναι να χρησιμοποιησεις καποια αλοιφη, που καθαριζει μεταλα και βαλε γρασσο χαλκου για τα πιστονια στις δαγκανες.

Φιλε μου είσαι μέσα στο μυαλό μου !! :)

Λεω να βάλω λίγο Μπράσο , και να ξαναζωντανέψω λίγο την περιοχή που πατάνε τα τακάκια , βέβαια εαν μπουν τα νέα τακάκια , μόλις πατήσουν , θα κάνουν αυτά την δουλειά του γυαλίσματος .. ;)

byron
22/06/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Λεω να βάλω λίγο Μπράσο , και να ξαναζωντανέψω λίγο την περιοχή που πατάνε τα τακάκια , βέβαια εαν μπουν τα νέα τακάκια , μόλις πατήσουν , θα κάνουν αυτά την δουλειά του γυαλίσματος .. ;)

:nono: :nono:
Μην κάνεις κανένα τέτοιο αστείο....

Καθαριστικά, γυαλιστικά, αλοιφές και συναφή απαγορεύονται δια ροπάλου στην δισκόπλακα.

KaTaNaS
22/06/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Λεω να βάλω λίγο Μπράσο , και να ξαναζωντανέψω λίγο την περιοχή που πατάνε τα τακάκια , βέβαια εαν μπουν τα νέα τακάκια , μόλις πατήσουν , θα κάνουν αυτά την δουλειά του γυαλίσματος .. ;)

eisai trelos?

oso περισσοτερη rugorosita (δεν θυμαμαι την εννοια στα ελληνικα) αγριαδα δηλαδη τοσο καλυτερα!

σιγα μην ριξεις και λαδι!

tifoefs
22/06/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:nono: :nono:
Μην κάνεις κανένα τέτοιο αστείο....

Καθαριστικά, γυαλιστικά, αλοιφές και συναφή απαγορεύονται δια ροπάλου στην δισκόπλακα.

Το γρασσο χαλκου δεν ειναι καθαριστικο !!! Απλα ξεκολλαει τα πιστονια απο διαφορα καταλοιπα του δρομου που τα κανουν και κολλανε !!! π.χ. αλατια αν οδηγεις χειμωνα

Επισης οταν ειπα για καθαρισμα δισκοπλακας για να μη παρεξηγιομαστε δεν εννοω το μερος που πατανε τα τακακια !!

byron
22/06/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
....

Tifo δεν έκανα quote σε σένα. Μιλάω για το μπράσσο :eek: που είπε να βάλει στην δισκόπλακα για να γυαλίσει.....

kiriakost
22/06/2007, 11:16
Εντάξει ... εντάξει ..... δεν βάζω Μπράσο ... ΟΚ :)


Οι δαγκανες ειναι καθαρισμένες , οσο για το γράσο , δεν μπαίνει στα πιστόνια , αλλά στους πίρους από τις δαγκάνες .. για να δουλεύουν ελεύθερα τα μάγουλα ..

toulis
22/06/2007, 12:05
Γράσο χαλκού στους πείρους αν βαλες βαλε πάρα πολύ λίγο
Αν τους παστώσεις θα έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα

Ο Τόρνος σε τρυπητή δισκόπλακα το μόνο που κάνει είναι να την καταστρέψει

toulis
22/06/2007, 12:30
Η πλάκα μετράει 3.2 χιλιοστά , και το κατέβασμα - φθορά , δείχνει να είναι το 0.2 - 0.3 χιλιοστά. (δεν γράφω δέκατα , διότι δεν βρήκα ακόμα το ρημάδι το μικρόμετρο ) .


Άρα το πάχος της είναι περίπου 2.6 χιλιοστά
Δεν νομίζω ότι αντέχει πολύ ακόμα ( πρέπει να έχει χτυπημένα νούμερα επάνω της που να λένε το ελάχιστο πάχος )
Καλό είναι αν βγάζεις μια δισκόπλακα με σκοπό να την ξανά βάλεις να σημαδεύεις την θέση που ήταν πριν και να την βάζεις στο ίδιο σημείο

Ένα ένα μου έρχονται ρε γμτ συγνώμη :sad:

motaba
22/06/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Η πλάκα μετράει 3.2 χιλιοστά , και το κατέβασμα - φθορά , δείχνει να είναι το 0.2 - 0.3 χιλιοστά. (δεν γράφω δέκατα , διότι δεν βρήκα ακόμα το ρημάδι το μικρόμετρο ) .


Άρα το πάχος της είναι περίπου 2.6 χιλιοστά
Δεν νομίζω ότι αντέχει πολύ ακόμα ( πρέπει να έχει χτυπημένα νούμερα επάνω της που να λένε το ελάχιστο πάχος )
Καλό είναι αν βγάζεις μια δισκόπλακα με σκοπό να την ξανά βάλεις να σημαδεύεις την θέση που ήταν πριν και να την βάζεις στο ίδιο σημείο

Ένα ένα μου έρχονται ρε γμτ συγνώμη :sad:

Ωραίος :beer:

kiriakost
22/06/2007, 12:48
Οχι βρε παιδια .. εγω έγραψα οτι μαζί με την φθορά πρέπει να κατέβηκε στα 3mm .

Οπως και να έχει , το βιβλίο της μηχανής λέει κάτω από τα 3mm πάχος.... αντικατάσταση .

Και εγώ λέω .. ας φάω ένα ακόμη, ζευγάρι τακάκια με αυτήν την πλάκα , και την αλλάζω στην πορεία .


Τελείωσα τα τριψίματα με το τριβείο , το αποτέλεσμα μιλάει ..

.


94051

byron
22/06/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τελείωσα τα τριψίματα με το τριβείο , το αποτέλεσμα μιλάει ...

Όντως το τριβείο μαμάει......:lol: (sorry φιλε, αλλά σαν διαφήμιση του τριβείου είναι) :wave2:

kiriakost
22/06/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Όντως το τριβείο μαμάει......:lol: (sorry φιλε, αλλά σαν διαφήμιση του τριβείου είναι) :wave2:

Διαφήμιση .. δεν βαριέσαι ... 25? παραμυθάκι είναι , αλλά ναι , έχω εντυπωσιαστεί τόσο από το αποτέλεσμα , που δεν καταλαβαίνω τίποτα .. :lol: :lol: :rotflmao:

STOYBI
22/06/2007, 17:03
Aν μπορουσαμε να σωσουμε καποιον που θα επιχειρησει να βαλει μπρασο-γρασο-βαζελινη και δεν ξερω τι στην δισκοπλακα του για να γιαλισει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα......:sick:

Η μπροστινη δισκοπλακα του exc 450 γνησια της brembo τιμη αντιπροσωπειας ειχε 90 ευρω και αν την επαιρνα σε αφτερ μαρκετ την εβρισκα και με 50 !!!

Αφηστε τα φρενα σας στην ησυχια τους !!! :(

:smokin:

catmaster
22/06/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Aν μπορουσαμε να σωσουμε καποιον που θα επιχειρησει να βαλει μπρασο-γρασο-βαζελινη και δεν ξερω τι στην δισκοπλακα του για να γιαλισει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα......:sick:
Αφηστε τα φρενα σας στην ησυχια τους !!! :(

:smokin:

:mad: :mad:

+1 ....


Αν κάποιο παιδάκι από εδώ μέσα διαβάσει για τριψίματα και πράσα γυαλίσματος και τα εφαρμόσει στη μηχανή του ξέρετε που θα καταλήξει ;; :sick:

Μην κάνετε αλχημείες και ότι σας κατέβει στο κεφάλι με βασικά σημεία στην ασφάλεια της μοτοσυκλέτας...

@Kyriakost... Μετράς την δισκόπλακα με ένα παχύμετρο και αν είναι εκτός επιτρεπτών ορίων την πετάς .... βάλε και ένα σετ φρέσκα τακάκια γιατί τα παλιά μπορεί να έχουν ψωριάσει κάνε και μια αλλαγή υγρών και είσαι οκ...

:wave2:

zireous
23/06/2007, 01:58
Το βασικότερο πρόβλημα που χαλάει τα φρένα στα παλιά μηχανάκια και ζεσταίνει τα υγρά παραπάνω το είπατε;

(το εσωτερικό της δαγκάνας, πιστόνια και τσιμούχες... άν ανοίγει καλώς αλλιώς ολόκληρη η δαγκάνα κομπλέ δεν πρέπει είναι ακριβή... δέ ξέρω στο ΑΧ πόσο βέβαια)

Εγώ μόνο ειδικό σπρέι καθαρισμού φρένων έβαζα (όταν έβλεπα σκουριές σε άλλα μηχανάκια μου) πάντως.

Xrider
26/06/2007, 10:58
Το μπρασο ΔΕΝ κανει για την δουλεια που θελεις.
Το μπρασο κανει για τον λαιμο της εξατμισης κλπ..
Το δισκοφρενο οτι και να κανεις αν εχει φθορες μεγαλες ειναι για αλλαγη.
Το Ν"100 γυαλοχαρτο ειναι σχετικα βαρυ.
Εγω στην θεση σου θα ετριβα τον δισκο με ενα γυαλοχαρτο τυπου 300-400 ισα ισα να τριφτει λιγο,θα πεταγα τα τακακια και θα αλλλαζα υγρα φρενων.
Τα υγρα φρενων τραβανε υγρασια και την μεταδιδουν στα τακακια που με την σειρα τους στην δισκοπλακα.
Υγρα διαφορα που θα βαλεις στον δισκο θα σου βγαλουν OFF αμεσως τα νεα τακακια...οποτε δεν θα εχεις παλι φρενα.

kiriakost
26/06/2007, 15:08
Xrider

Συμφωνώ μαζί σου ... και εντάξει οι λεπτομέρειες , δεν είναι θέμα διαλόγου .
Πληροφοριακά θα αναφέρω , οτι ο δίσκος είναι τόσο σκληρός , που το μόνο που κατάφερε να απομακρύνει το γυαλόχαρτο- τριβείο, είναι μόνο τα ξένα σώματα προς τον δίσκο , ενώ ο δίσκος δεν πήρε ούτε μια γρατσουνιά από το γυαλόχαρτο !!!

edited .......