PDA

View Full Version : Είναι σωστό...;



dgritis
22/06/2007, 07:58
Συνηθισμένος από τα προηγούμενα μηχανάκια τα οποία τεχνολογικά ήταν αρκετά παλαιότερα συγκρινόμενο με το Hornetάκι μου αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι το εξής..

Όταν έστριβα με τα προηγούμενα και χρειαζόμουνα φρένα μέσα στην στροφή πάταγα την μανέτα του φρένου και αυτά φρενάριζαν ήσυχα χωρίς να αισθάνομαι κάποια δύναμη στο μπροστινό μου.. Στο Hornetάκι όταν φρενάρω μέσα στην στροφή αισθάνομαι μία «δύναμη» την οποία αν την αφήσω αναγκάζει το μηχανάκι να σηκώνεται.. Για να παραμείνει υπό κλίση πρέπει αναλογικά να σκήσω δύναμη στο τιμόνι και να το κοντράρω ελαφριά προς το εσωτερικό της στροφής.. Σωστό ή λάθος..;

runnerma
22/06/2007, 09:27
Swsto. Ayto ginete eksetias tis kalyteris gewmetrias pou exoun ta simerina mixanakia.

odt
22/06/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Συνηθισμένος από τα προηγούμενα μηχανάκια τα οποία τεχνολογικά ήταν αρκετά παλαιότερα συγκρινόμενο με το Hornetάκι μου αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι το εξής..

Όταν έστριβα με τα προηγούμενα και χρειαζόμουνα φρένα μέσα στην στροφή πάταγα την μανέτα του φρένου και αυτά φρενάριζαν ήσυχα χωρίς να αισθάνομαι κάποια δύναμη στο μπροστινό μου.. Στο Hornetάκι όταν φρενάρω μέσα στην στροφή αισθάνομαι μία «δύναμη» την οποία αν την αφήσω αναγκάζει το μηχανάκι να σηκώνεται.. Για να παραμείνει υπό κλίση πρέπει αναλογικά να σκήσω δύναμη στο τιμόνι και να το κοντράρω ελαφριά προς το εσωτερικό της στροφής.. Σωστό ή λάθος..;

Τι "μηχανάκια" είχες πριν? Επίσης δεν θα πρέπει να πατάς φρένο μέσα στη στροφή. Αν χρειάζεται να στρίψεις περισσότερο, πλάγιασε περισσότερο σίγουρα το μηχανάκι σου μπορεί, ΜΗΝ πατάς φρένο.

dgritis
22/06/2007, 10:50
Ένα rebel 250 και ένα bandit 400 του 92

:blush:

bsari
22/06/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Επίσης δεν θα πρέπει να πατάς φρένο μέσα στη στροφή. Αν χρειάζεται να στρίψεις περισσότερο, πλάγιασε περισσότερο σίγουρα το μηχανάκι σου μπορεί, ΜΗΝ πατάς φρένο.
+1000
τι τα θεσ τα φρενα μπεσ εκει περα και απολαυσε....
φρεναρε πριν τη στροφη και αφησε το να μπει γλυκα χωρισ να εξασκησεισ για κανενα λογο δυναμη στο τιμονι(παρα μονο σε εκτακτη περιπτωση αναγκαστικου φρεναρισματοσ-διορθωση)
εγω εχω αινθουσιαστει μπαινει με ιδια χλμ. χωρισ να χρειαστει να γυρω -φαντασου ποσο μεγαλυτερα ορια εχει ... :beer: αρα γουσταραω τρελλλλλλλαααααααα+τισ φρεναρεσ

dgritis
22/06/2007, 11:06
Βρε παλληκαράκια μου.. Συμφωνώ το καλύτερο είναι φρένα πριν την στροφή.. όταν έχεις ορατότητα και «βλέπεις».. σίγουρα φρένα πριν την στροφή... Υπάρχουν όμως και μερικές «τυφλές» που δεν τις βλέπεις και δεν τις ξέρεις.. Εκεί δεν χρειάζεσαι φρένα...; Μ’ αρέσει αυτή η συζήτηση γιατί ανταλλάζουμε απόψεις και ίσως καταλάβω και μερικά λαθάκια που μπορεί να κάνω..

Μπαίνεις λοιπόν σε μιά δεξιά και εκεί που νομίζεις ότι βρίσκεσαι στην κορυφή της την βλέπεις να κλέβει κι άλλο δεξιά... δεν θα φρενάρεις και δεν θα κοιτάξεις να ξαπλώσεις περισσότερο...;

Sabre
22/06/2007, 11:14
Οποιαδήποτε "απότομη" κίνηση : Άνοιγμα/Κλέισιμο γκαζιού η Φρένα θα διαταράξει την ηρεμία της μηχανής και την δικιά σου.Προσπαθείς να πλαγιάσεις όσο μπορείς.Το τιμόνι χαλαρό στα χέρια μας ΔΕΝ πιάνουμε ταύρο απο τα κέρατα!

Τεσπά για αυτό όλοι λένε μαθήματα και Μπίστα.Εκεί τα μαθαίνεις αυτά

bsari
22/06/2007, 19:10
εκτοσ αν χρειαστει να κανεισ διορθωση οπου θα πρεπει πρωτα να εχεισ στο μυαλο σου να γυρεισ η να σηκωθεισ πρωτα και μετα να τσιμπησεισ λιγο φρενακι
παντα εξαρταται απο διαφορουσ παραγοντεσ με τη ταχυτητα μπαινεισ να επιταχυνεισ-επιβραδυνεισ,αν εχει καλη ασφαλτο....
μη περιμενεισ λοιπον με μια γενικη ερωτηση να παρεισ ειδικη απαντηση
το πιο απλο στο εγραψα ηδη ...γενικα προσπαθεισ να ΔΕΙΣ τη στροφη και αναλογα πραττεισ...
εχεισ ενα μηχανακι παληκαρι μου που θα σε βοηθησει να καταλαβεισ μονοσ σου τα ορια σου και αυτου,και κατι τελευταιο οτι και να σου προτεινουμε εμεισ εσυ θα βρεισ το δικο σου στυλ οδηγησησ που ξεκιναει απο το τροπο που καθεσε και...
καλα και στριφτερα χιλιομετρα :beer:

dgritis
24/06/2010, 04:04
Να μαι και πάλι..; …Τι έγινε βρε σύ θα μου πείτε..; έμαθες να στρίφεις..; τσου.. άλλαξα λάστιχα..! …έχει αλλάξει η συμπεριφορά του μηχανακιου μου βρε παιδιά..! Τι θέλεις φρένα μέσα στην στροφή..; Βούτα τα… το μηχανάκι τι κάνει..;…βιδώνει και μου λέει ξάπλωσε με.. τι μόνο τόσο.. ρίξε με αγορίνα μου να ευχαριστηθείς… Στην πόλη ζεσταίνετε γρήγορα… και σε στροφιλίκια… λούνα παρκ… Τι έβαλα..; Metzeler K3 σε πολύ καλή τιμή. Τι φόραγα..; Bridgestone από μαμά αλλά δεν θυμάμαι ποια..;

Ήθελα να μοιραστω μαζί σας τις εντυπώσεις μου από τα λάστιχα.. Και αν τα αλλάξω, πάλι τα ίδια θα βάλω να ουμε..
:)

DUKASII
24/06/2010, 04:29
σου χω λυση..
το χε και ενα φιλος αυτο με τις στροφες και το λυσαμε.



οταν φτανεις σε στροφη σταματα και σπρωχνε τη μοτο μεχρι την εξοδο...καβαλατη και εφυγεσ.

ρωτα τον τζουλιουσ για λεπτομερειες....:beer:

kachius
24/06/2010, 04:37
Τώρα βέβαια, οι παράγοντες είναι πολλοί, και η ταχύτητα ο σημαντικότερος, οπότε το παρακάτω
μπορεί και να σε "σώσει" μπορεί και να μη σου κάνει και τίποτα :D

Σε αυτές τις περιπτώσεις


Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Μπαίνεις λοιπόν σε μιά δεξιά και εκεί που νομίζεις ότι βρίσκεσαι στην κορυφή της την βλέπεις να κλέβει κι άλλο δεξιά... δεν θα φρενάρεις και δεν θα κοιτάξεις να ξαπλώσεις περισσότερο...;

δοκίμασε να πατήσεις (ακόμα και αρκετά, χωρίς φυσικά να το μπλοκάρεις) το πίσω φρένο.
(απέφυγε το μπροστινό)
Έτσι μαζεύεις τη γραμμή σου προς το εσωτερικό της στροφής.
Αν δεν είναι αρκετό, βάλε και λίγο μεγαλύτερη κλίση (μιας και άλλαξες και λάστιχα).

Αν ο παραπάνω συνδυασμός δεν σου κάνει τίποτα και βγαίνεις έξω καρφωτός,
αν σηκωθείς ( :D ) δοκίμασε να μπαίνεις (πολύ) πιο αργά στις στροφές :lol:

:wave2: :wave2:

dgritis
24/06/2010, 04:58
..εγω ρε παιδιά την εντύπωση μου από τα λάστιχα θέλησα να καταγράψω... παίζει αυτό που λέω...; και γιατί..; με τα παλιά λάστιχα μου σηκωνόταν με τα καινούργια δεν μου σηκώνεται... τι να κάνωω...; εεεεεεε.... sorry ξεχάστηκα...

είναι δυνατόν να αλλάζει η οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας αλλάζοντας λάστιχα..; και δεν εννοώ φθαρμένα ελαστικά σε σύγκριση με καινούρια.. αλλά από εταιρεία σε εταιρεία...;

Bowleno
24/06/2010, 08:08
με τα καινούργια δεν μου σηκώνεται ... τι να κάνωω...;

πας γυρεύοντας τώρα...:D

Count Me Out
27/06/2010, 16:42
Δεν παταμε φρενο στη στροφη, ειναι λαθος!

Band(age)it
27/06/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
με τα παλιά λάστιχα μου σηκωνόταν με τα καινούργια δεν μου σηκώνεται... τι να κάνωω...

Αμα αλλαζεις λαστιχα καθε 50 χρονια οδηγεισαι σε λαθος συμπερασματα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
27/06/2010, 19:28
man δουλεψε το μοτορι σου για να μαθεις πως στριβει και φρεναρει ...κανε προπονηση σε γνωστη διαδρομη , πανω κατω ... μην κρατας τιποτα απο το τροπο που αντιδρουσε μεχρι τωρα καποιο απο τα μηχανακια που ειχες ως τωρα .... μεγαλη διαφορα ...

φρενα μεσα στΗ στροφη ΠΟΤΕ ...αν δεν ξερεις τη στροφη τοτε πηγαινε ΚΟΤΑ ....δεν ειναι σωστο να λες οτι θες να διορθωσεις μεσα σε αγνωστη στροφη .... αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ ...

βεβαια , οταν θα τα εχεις κανει ολα λαθος και προσπαθεις να μπεις , μην πατας μπροστινα φρενα ... αγνωστη στροφη σημαινει και αγνωστο οδοστρωμα .... η μονη σωστη αντιδραση για μενα ειναι να πας ευθεια ...... αν δεν μπορεις .... κανε μια προσευχη , γειρε το μηχανακι σου κι αλλο και τσιμπα το πισω φρενο σαν να πατας σπασμενα γυαλια ....αν οδηγουσες BMX μικροσ θα καταλαβαινεις πως θα αντιδρασει


απο εταιρια σε εταιρια ναι υπαρχουν μεγαλες διαφορες ... αυτο ομως που θα καταλαβει ενας μετριος αναβατης μεταξυ 2 ελαστικων ειναι ποιο ζεσταινεται πιο γρηγορα και ποιο τρωγεται πιο ευκολα ... κατα τα αλλα δεν νομιζω οτι θα καταλαβεις μεγαλες διαφορες .... μηπως στοπαλιο ελαστικο ειχες πολλα χλμ , ειχε ξεραθει απο την πολυκαιρια ή ειχες καιρο να τσεκαρεις πιεσεις ???
ή τελος παντω μηπως το ενα ηταν ενα φτηνο μοντελο και το αλλο αλλη κατηγορια ... δεν μπορεις να συγκρινεις πχ μια γομα μιας εταιρειας με ενα απλα μιας αλλης ....

:wave2: