PDA

View Full Version : Ευβοια-Χιλιαδου



zzr2005
22/06/2007, 12:34
έλεγα να παω Σαββατοκύριακο βολτούλα Εύβοια....
ειδα κατι φωτό απο την παραλία της Χιλιαδούς και μου έκανε κάτι ....οπότε ειναι ενα απο τα μέρη που έβαλα στο πρόγραμμα μέχρι να αντιληφθώ ότι ειναι παρα πολύ γνωστό μέρος και απο ό,τι κατάλαβα σκάει πολύς κόσμος....

έχει πάει κάποιος???
μπορει να μου περιγράψει το δρόμο (ποιότητα ασφάλτου , στροφούλες κτλ).....πόση ωρα οδήγησης σε χαλαρούς ρυθμούς....???
και επίσης αν καποιος γνωρίζει ογκο κυκλοφορίας τα Σαββατοκύριακα μιας και δεν εχω όρεξη να βρεθώ σε μια πανέμορφη διαδρομή παρέα με χιλιάδες ΙΧηδες και ως εκ τουτου να παει περίπατο καθε ιδέα οδηγικής απόλαυσης......;)

:wave2:

panagiotispapa
22/06/2007, 13:04
Ο δρόμος έχει πάρα πολλές στροφές (η άσφαλτος χάλια) και επίσης το πιο πιθανό είναι ότι θα πήξεις στα ΙΧ μέχρι να φτάσεις και να περάσεις την Χαλκίδα, και επίσης θα πήξεις και στην παραλία. Ωστόσο η διαδρομή είναι υπέροχη, με πολύ ωραία θέα από μεγάλο υψόμετρο ( για να φτάσεις στην παραλία πρέπει πρώτα να ανέβεις-κατέβεις το όρος Δίφρυ). Επιπλέον, αν έχεις όρεξη, αφούς κάνεις το μπάνιο σου, μπορείς να πάρεις τον χωματόδρομο (που ξεκινάει λίγο πριν την παραλία, σε μια στροφή του δρόμου) που βγάζει Κύμη. Και σε αυτή την διαδρομή θα βρείς πολύ όμορφα τοπία και σε ένα σημείο του δρόμου θα έχεις όλο το βόρειο κομμάτι της Εύβοιας μπροστά σου..... Μάλλον θα χρειαστείς και ένα σοβαρό χάρτη, προτείνω αυτόν που πουλάει η Ανάβαση για την Νότια Εύβοια

:wave2: :wave2: :wave2:

zzr2005
22/06/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Ο δρόμος έχει πάρα πολλές στροφές (η άσφαλτος χάλια) και επίσης το πιο πιθανό είναι ότι θα πήξεις στα ΙΧ μέχρι να φτάσεις και να περάσεις την Χαλκίδα, και επίσης θα πήξεις και στην παραλία. Ωστόσο η διαδρομή είναι υπέροχη, με πολύ ωραία θέα από μεγάλο υψόμετρο ( για να φτάσεις στην παραλία πρέπει πρώτα να ανέβεις-κατέβεις το όρος Δίφρυ). Επιπλέον, αν έχεις όρεξη, αφούς κάνεις το μπάνιο σου, μπορείς να πάρεις τον χωματόδρομο (που ξεκινάει λίγο πριν την παραλία, σε μια στροφή του δρόμου) που βγάζει Κύμη. Και σε αυτή την διαδρομή θα βρείς πολύ όμορφα τοπία και σε ένα σημείο του δρόμου θα έχεις όλο το βόρειο κομμάτι της Εύβοιας μπροστά σου..... Μάλλον θα χρειαστείς και ένα σοβαρό χάρτη, προτείνω αυτόν που πουλάει η Ανάβαση για την Νότια Εύβοια

:wave2: :wave2: :wave2:

δηλαδή μετά τη Χαλκίδα δεν θα βρω πολλά αυτοκίνητα???
μέχρι τη Χαλκίδα δεν με νοιαζει ...στις στροφές δεν θέλω να έχει κίνηση....

αν και αυτό που μου είπες με τον κοσμο στην παραλία με ξενέρωσε λίγο....:(
δεν γουστάρω την πολυκοσμία....
ευχαριστώ.... :wave2:

zanny
22/06/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δηλαδή μετά τη Χαλκίδα δεν θα βρω πολλά αυτοκίνητα???
μέχρι τη Χαλκίδα δεν με νοιαζει ...στις στροφές δεν θέλω να έχει κίνηση....

αν και αυτό που μου είπες με τον κοσμο στην παραλία με ξενέρωσε λίγο....:(
δεν γουστάρω την πολυκοσμία....
ευχαριστώ.... :wave2:

Η πολυκοσμία είναι πλέον δεδομένη στη Χιλιαδού τα Σαββατοκύριακα του καλοκαιριού :(
Το κατέβασμα προς παραλία έχει αρκετά μεγάλη κλίση και κλειστές στροφές.
Δεν έχεις βέβαια κανένα πρόβλημα, απλά δεν είναι για τόσο χαλαρή φάση. Περι ορέξεως βέβαια..

panagiotispapa
22/06/2007, 13:21
Μετά την Χαλκίδα, δεν θα συναντήσεις πολύ πήξιμο. Ωστόσο, μην ξεχνάς ότι αυτό το ΣΚ θα χτυπήσει 40αρα το θερμόμετρο, οπότε μάλλον θα γίνεται της π*****ς στις παραλίες. Εναλλακτικά, πολύ όμοφρη παραλία στην Εύβοια είναι και η Κορασίδα (πριν την Κύμη,μετά το Αλιβέρι, στο Νεοχώρι στρίβεις δεξία). Αυτή την εποχή δεν έχει πολύ κόσμο, κυρίως από τέλη Ιουλίου πήζει.

alximistis
22/06/2007, 13:32
Θα το απεύφευγα γι αυτό το ΣΚ. Όλοι έχουν στο μυαλό τους πως και καλά η Χιλιαδού είναι κοντά. Και θα πάνε ένα κάρο κόσμος. Η παραλία είναι πολύ καλή πάρα πολύ καλή ιδιαίτερα εκείνη των γυμνιστών αλλά πολύς λαός.
Ο δρόμος από ένα σημείο και μετά απλώς χάλια.
Προσοχή στην επιστροφή. :)

zzr2005
22/06/2007, 13:36
όπως μου τα λέτε μαλλον θα φάει άκυρο η Χιλιαδού....

καμιά άλλη πρόταση....που να μπορώ να κανω free camping το βραδυ ???
όχι πολλά χιλιόμετρα απο Αθήνα γιατί θα ειναι μαλλον κ ενας φίλος με IX και τον λυπάμαι.... :D

thanx anyway....

el_hymador
22/06/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
όπως μου τα λέτε μαλλον θα φάει άκυρο η Χιλιαδού....

καμιά άλλη πρόταση....που να μπορώ να κανω free camping το βραδυ ???
όχι πολλά χιλιόμετρα απο Αθήνα γιατί θα ειναι μαλλον κ ενας φίλος με IX και τον λυπάμαι.... :D

thanx anyway....

Αλεποχωρι/Ψαθα...μολις φτασεις τραβα ολο δεξια προς Σχοινο.

Δεκαδες κολπισκοι με καβατζες για ελευθερο, χωριουδακια κοντα για νερο/τσιγαρα/μπυρες και μακραν η καθαροτερη θαλασσα τοσο κοντα στην Αθηνα

zzr2005
22/06/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αλεποχωρι/Ψαθα...μολις φτασεις τραβα ολο δεξια προς Σχοινο.

Δεκαδες κολπισκοι με καβατζες για ελευθερο, χωριουδακια κοντα για νερο/τσιγαρα/μπυρες και μακραν η καθαροτερη θαλασσα τοσο κοντα στην Αθηνα

ναι αυτό ήταν μια απο τις επιλογές...
απλά δεν ήξερα αν υπάρχουν προσβάσιμες παραλίες απο μονοπάτια....εκτός απο τις κλασικές που φαίνονται και κατασκηνώνουν οικογένειες κτλ....
οι οποίες απορρίπτονται για προφανείς λόγους....(προτιμώ να ακούω εξάτμιση απο μονοκύλινδρο 1000αρι ολη μέρα παρά πιτσιρίκια στην παραλία, με τη μαμά τους να τα κυνηγάει να φάνε....):lol: :lol:

el_hymador
22/06/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ναι αυτό ήταν μια απο τις επιλογές...
απλά δεν ήξερα αν υπάρχουν προσβάσιμες παραλίες απο μονοπάτια....εκτός απο τις κλασικές που φαίνονται και κατασκηνώνουν οικογένειες κτλ....
οι οποίες απορρίπτονται για προφανείς λόγους....(προτιμώ να ακούω εξάτμιση απο μονοκύλινδρο 1000αρι ολη μέρα παρά πιτσιρίκια στην παραλία, με τη μαμά τους να τα κυνηγάει να φάνε....):lol: :lol:

Ε μα εχεις απαιτησεις και εσυ ρε παιδακι μου....

Βραχονησιδα ''Σκατζουρα'' στο Θαλασσιο Παρκο των Β.Σποραδων...


το μονο που θα σε ενοχλησει ειναι οι φωκιες...

panagiotispapa
22/06/2007, 14:21
Για ελεύθερο camping:

Λιμνιώνας (Βόρεια Εύβοια) - πρόσβαση από εύκολο χωματόδρομο
Αλμυρίκι (δίπλα στον Λιμνιώνα της Νότιας Εύβοιας!!!) - πρόσβαση από ζόρικο χωματόδρομο

MUSTILI
28/06/2007, 14:41
Παλια Επιδαυρος (Παραλία Καλαμάκι) Παρκαρετε μηχανες αμαξια και περπατατε 5 λεπτα παραλιακα. Πολλές Καβάτζες για ελευθερο κατω απο πευκα και πολυ κοντα τα μαγαζια.

Ειχα παει με προσκοπους πριν 20 χρονια, πηγα το προηγουμενο ΣΚ και ηταν ιδια όλα...(μην αφησετε σκουπιδια ε!) Φυσικα καλο ειναι να μην κανει καραμπαμ η σκηνη, οχι φωτιες κλπ κλπ
:beer: