PDA

View Full Version : Συντήρηση ευρωπαϊκών, to be or not to be? Και πως θα μπει...



paTman_the
22/06/2007, 13:00
Καλησπέρα σας!

Διάβαζα την εμπεριστατομένη(!!!!) αντιπαράθεση ιαπονικών-ευρωπαϊκών κ έχω την εξής απορία που θα ήθελα να μου λύσουν οι ευρωπαίοι του forum.

Τελικά έχετε ή δεν έχετε προβλήματα; Και όταν λέω προβλήματα εννοώ αν έχετε αλλάξει έστω και βίδα ενώ δεν προβλεπόταν στα τακτικά service manual.
Επίσης τι χρήση κάνετε στα μηχανάκια σας; Χρησιμοποιεί κανείς σας για παράδειγμα κάποιο SS ducati ως καθυμερινή μοτοσυκλέτα χειμώνα καλοκαίρι; Πόσα χιλιόμετρα γράφετε τελικά και πόσο σας στοιχίζουν τα service;
Ρωτάω γιατί όλοι λένε λένε για τα ζημιάρικα ευρωπαϊκά αλλά δεν έχει πει κανείς την εμπειρία του.

Αντε να κλείσουν τα στόματα μια κ καλή και να το πάρω απόφαση να πάρω ducati!

EVI
22/06/2007, 13:02
υπαρχει μοτοσυκλετα που ΔΕΝ βγαζει προβλημα ΟΥΤΕ ΣΕ ΒΙΔΑ?

αποκλειετε.


(εχω και ενα απριλια-και 2 πιατζιο πιανομε στους ιταλους :D )

paTman_the
22/06/2007, 13:06
Καλά ναι, μην τρελαθούμε κι όλας.

Απλά θέλω να πω οτιδήποτε δεν είναι στο προβλεπόμενο service, όχι αν είναι μια "γνωστή ζημιά- δες το σαν αναλώσιμο" όπως έγραφε φίλος για το ΚΤΜ 990.

Για να ακούω τους "αδερφούς" ευρωπαίους!!!!!

alximistis
22/06/2007, 13:07
Εγώ έχω ακόμα έναν τίγρη. Ένα tiger triumph του 2003. Πριν το πάρω και όταν το πήρα και τι δεν άκουσα. Θα σου χαλάσει, θα σου κάψει λάδια θα σου μείνει μέσα στη ζέστη της αθήνας, θα θα θα...
Λοιπόν ΔΕΝ είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα! Δεν μου έβγαλε ούτε μία βλάβη ούτε μου ζήτησε το καϋμένο μου τίποτα ποτέ. Κι έχει και 43.000 χλμ.
Το μόνο που αντιμετωπίζω άσχετο με ζημιές είναι πως το παντρεύομαι σιγά-σιγά.
Αλλάπάντως μόλις το δώσω πάλι για ευρωπαϊκό πάω.

mustaine1990
22/06/2007, 13:25
εγω εχω cagiva prima 50(mito). μεταχειρισμενο. διχρονο.
δε μου εβγαλε τιποτα απολυτως. ισα ισα που μπορω να πω οτι παρα τους κοφτες που του ριχνω αυτο δε χαμπαριαζει. ολα αψογα. κινητηρας, ηλεκτρικα, ολα. τα μονα (-) ειναι οτι πριν το παρω ειχε σκισμενη σελα και ο προηγουμενος ιδιοκτητης εκανε μλκ και χαλασε τη μιζα.

kiriakost
22/06/2007, 13:35
Λογο οτι έχω Honda , μάλλον δεν μου πέφτει λόγος .

Πάντως, πιστεύω οτι ο κύκλος συντήρησης μια μηχανής , κρατάει ώσπου να ολοκληρωθεί, δυο με τρία χρόνια .

Μεσα σε αυτό το διάστημα θα έχεις αντικαταστήσει όλα τα αναλώσιμα , και θα έχεις μια πραγματική εικόνα για το κόστος συντήρησης .

Βέβαια εννοείτε , οτι κρατάς ημερολόγιο και τα καταγράφεις όλα τα έξοδα ... εργασία ..υλικά .

stradas
22/06/2007, 13:42
Μετα απο δυο monster και εχοντας ενα multistrada εδω και δυο χρονια, εχω να σου πω οτι κανω μονο τα προβλεπομενα service.

Μονο στο multi αλλαζω πιο συχνα απο τα αλλα (μηχανακια) το πισω λαστιχο...

Μονο προβλημα ειναι το οτι πρεπει να φοραω χειμωνα καλοκαιρι full face κρανος για να κρυβω το ηλιθιο χαμογελο... :D :D :D

alximistis
22/06/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Μετα απο δυο monster και εχοντας ενα multistrada εδω και δυο χρονια, εχω να σου πω οτι κανω μονο τα προβλεπομενα service.

Μονο στο multi αλλαζω πιο συχνα απο τα αλλα (μηχανακια) το πισω λαστιχο...

Μονο προβλημα ειναι το οτι πρεπει να φοραω χειμωνα καλοκαιρι full face κρανος για να κρυβω το ηλιθιο χαμογελο... :D :D :D


Ρε κόλλημα με αυτό το χαμόγελο! ρε γιατί να το κρύβεις; Κάνεις τους άλλους να ανησυχούν! :)

mustaine1990
22/06/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Λογο οτι έχω Honda , μάλλον δεν μου πέφτει λόγος .

Πάντως, πιστεύω οτι ο κύκλος συντήρησης μια μηχανής , κρατάει ώσπου να ολοκληρωθεί, δυο με τρία χρόνια .

Μεσα σε αυτό το διάστημα θα έχεις αντικαταστήσει όλα τα αναλώσιμα , και θα έχεις μια πραγματική εικόνα για το κόστος συντήρησης .

Βέβαια εννοείτε , οτι κρατάς ημερολόγιο και τα καταγράφεις όλα τα έξοδα ... εργασία ..υλικά .
υπαρχει και αυτο
http://www.givi.it/caschi_borse_bauli_accessori.asp?CO_ID=13007

620
22/06/2007, 13:52
Egw to Multi 620 1 xrono pou to eixa kai konta sta 20.000 xlm mazi me syxni kathimerini xrhsh kai arketa taksidia kai synexeia spasmeno kai souzes kai ento (nai eimai kagkouras) kanena apolitos problima ektos ton problepomenon service :smokin:

dessert
22/06/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Καλησπέρα σας!

Διάβαζα την εμπεριστατομένη(!!!!) αντιπαράθεση ιαπονικών-ευρωπαϊκών κ έχω την εξής απορία που θα ήθελα να μου λύσουν οι ευρωπαίοι του forum.

Τελικά έχετε ή δεν έχετε προβλήματα; Και όταν λέω προβλήματα εννοώ αν έχετε αλλάξει έστω και βίδα ενώ δεν προβλεπόταν στα τακτικά service manual.
Επίσης τι χρήση κάνετε στα μηχανάκια σας; Χρησιμοποιεί κανείς σας για παράδειγμα κάποιο SS ducati ως καθυμερινή μοτοσυκλέτα χειμώνα καλοκαίρι; Πόσα χιλιόμετρα γράφετε τελικά και πόσο σας στοιχίζουν τα service;
Ρωτάω γιατί όλοι λένε λένε για τα ζημιάρικα ευρωπαϊκά αλλά δεν έχει πει κανείς την εμπειρία του.

Αντε να κλείσουν τα στόματα μια κ καλή και να το πάρω απόφαση να πάρω ducati!

Βρε μην ακούς τίποτα... Στείλε πμ στον Τιτάνα που ξέρει τα πάντα απο Ιταλικά και θα σου πεί τι χάλια είναι... Το παλουκάρι 3 τσάγια τη μέρα τρώει, τουλάχιστο, απο Ιταλούς....:lol:



Λοιπόν πέραν της πλάκας...
Έχω monstro...
5 έτη....
Έκανα τα 2(δύο) πρώτα προβλεπόμενα,,,,
Πέρασα απο το μαγαζί και έβαλα σφραγίδα για τα άλλα...
Η μοτό έχει πάνω απο 80000 και δεν την πουλάω(την παντρεφτηκα...:blush: )


1 σου λέω...



Κομπλεξισμός ημιμαθών ορκισμένων Ιαπωνόφιλων...
:wave2:

Ταξιδευτής
22/06/2007, 14:22
Φιλε ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

Μια Ducati την αγοραζεις με την καρδια και οχι με το μυαλο.
Οι Ιαπωνες βασιζονται στο μαρκετινγκ και στα -παντελως ψευδη by the way- νουμερα για να πουλησουν το κ3, κ4, κ5,2, R1, R2, R128 κοκ.

Την Ducati θα την αγορασεις για το ΣΥΝΟΛΙΚΟ πακετο. Και αυτο σημαινει: για το στησιμο, για τον τροπο που βγαζει ΟΤΙ δυναμη εχει στο δρομο, για το πως φρεναρει, για τον ηχο της, ακομα και για τις παραξενιες της.
(ΔΕΝ ειναι φιλικες μηχανες στην πολη....) :evil:

Αν σε επηρεαζουν τα οσα ακους, τοτε σημαινει οτι δεν εισαι απολυτα αποφασισμενος, και αν την αγορασεις μπορει να "απογοητευτεις".
Αν ομως το κανεις με την καρδια το αλμα, τοτε δεν προκειται να θες να ξανα ανεβεις σε οτιδηποτε αλλο!

Εγω προσωπικα σου λεω παρε το Ducati. Αν το κανεις ειλικρινα δεν θα θες να οδηγησεις ποτε τιποτε αλλο. Η αισθηση που σου δινει ειναι απλα "αλλου".

Αλλα παλι τι ξερω εγω; Ενα ταπεινο ΜΖ εχω... :lol: :lol: :lol:

road spirit
22/06/2007, 14:37
Νίκο, δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά και η Ducati βασίζεται στα νούμερα των πωλήσεων, ειδικά από τότε που την αγόρασε το επενδυτικό fund "Texas Pacific Group", το οποίο κοιτάζει στεγνα και ψυχρά μόνο το κερδος και τπτ αλλο.

Αυτο δεν σημαινει οτι οι ντουντουκες δεν ειναι Αισθηση με Α κεφαλαιο, δεν αντιλεγω...
:wave2:

road spirit
22/06/2007, 14:44
και επειδη το προηγούμενο ποστ μπορει να θεωρηθει off topic, να απαντήσω επι του θεματος:
εχω ενα απριλια πεγκασο, εεεε, τα έχει βγάλει τα προβληματακια του, σε μόλις ενός χρόνου καθημερινή χρήση. Μη προβλεπόμενα...Ξέρετε απο αυτά που λεγανε απο παλία για τα ιταλικά. Λίγο τα ηλεκτρικά...λίγο κατι λεπτομέρειες του στυλ, εκει που πας ανοιγει ξαφνικά το καπάκι απο μονο του, τέτοια πραγματα.

paTman_the
22/06/2007, 15:55
------------------------------------
Μια Ducati την αγοραζεις με την καρδια και οχι με το μυαλο.
Οι Ιαπωνες βασιζονται στο μαρκετινγκ και στα -παντελως ψευδη by the way- νουμερα για να πουλησουν το κ3, κ4, κ5,2, R1, R2, R128 κοκ.

Την Ducati θα την αγορασεις για το ΣΥΝΟΛΙΚΟ πακετο. Και αυτο σημαινει: για το στησιμο, για τον τροπο που βγαζει ΟΤΙ δυναμη εχει στο δρομο, για το πως φρεναρει, για τον ηχο της, ακομα και για τις παραξενιες της.
(ΔΕΝ ειναι φιλικες μηχανες στην πολη....)

Αν σε επηρεαζουν τα οσα ακους, τοτε σημαινει οτι δεν εισαι απολυτα αποφασισμενος, και αν την αγορασεις μπορει να "απογοητευτεις".
Αν ομως το κανεις με την καρδια το αλμα, τοτε δεν προκειται να θες να ξανα ανεβεις σε οτιδηποτε αλλο!

Εγω προσωπικα σου λεω παρε το Ducati. Αν το κανεις ειλικρινα δεν θα θες να οδηγησεις ποτε τιποτε αλλο. Η αισθηση που σου δινει ειναι απλα "αλλου".
--------------------------------------------
Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που θα έπαιρνα ducati, έχω οδηγήσει ενα st3 και ένα 750SS και έχω μείνει έκπληκτος από την εμπιστοσύνη που μου δίνει το κράτημά τους. Και δεν είμαι κανένας πιλότος που ρυθμίζει αναρτήσεις, αλλά πραγματικά η αίσθηση κ η ασφάλεια που μου δίναν τα μπροστινά τους με τρόμαζαν!
Δεν υπερβάλω με τρόμαξαν γιατί λέω δεν γίνεται δεν μπορεί να μην έχει ιδρώσει το αυτί τους, ή που πάω τραγικά αργά ή που θα με ρίξει κ δε θα το πάρω χαμπάρι. Από ότι μου λέγαν οι υπόλοιποι όμως δεν πήγαινα καθόλου αργά! Αυτή την αίσθηση δεν την πήρα από κανένα άλλο χηχανάκι που έχω οδηγήσει. Από την άλλη ένας φίλος που πήρε ολοκαίνουριο ST4 είχε ένα πρόβλημα με το καπάκι του ενός κυλίνδρου και ακόμα και τώρα του καίει πολύ, αν και το προσέχει ευλαβικά όπως κάθε μηχανάκι του και το έχει στρώσει υποχόνδρια (προφανώς πολύ ποιο προσεχτικά από αυτό που λένε οι κατασκευαστές).
Επειδή αναφέρθηκες σε μένα προσωπικά, μόλις έχω λεφτά ένα s4 ή 749 ή mille ή tuono κάτι θα το πάρω και ας βγάλει ότι θέλει και ας μην βολεύουν για την πόλη. Αν μ αρέσει το μηχανάκι μου τότε αυτομάτως με βολεύει κι όλας!
Απλά έχω μπουχτίσει από "γνώστες" που το μόνο που ξέρουν είναι "HONDA όλο προσόντα", "honda δε σπάνε ποτέ" "KAWASAKI τα πραγματικά γκάζια" κτλ κτλ θέλω επιτέλους κάτι λίγο αντικειμενικό περί της αξιοπιστίας των ευρωπαϊκών και των ιταλικών ειδικότερα.

Για αυτό λοιπόν ξαναρωτάω,
πόσα χλμ γράφετε;
στην πόλη;
με ήλιο ή βροχή;
τί ζημιές είχατε;
σας άφησε ποτέ;

paTman_the
22/06/2007, 16:00
Και ξέχασα να πώ ότι όσον αφορά την εικόνα και τον ήχο, είναι μεν προσωπικά ζητήματα αλλά για μένα τα ξηροκάμπανα με το φρεζοήχο και κάνα termignoni είναι

ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΆ!!!!!!!!!!!!!!!!

και όσοι δεν τους αρέσουν είναι απλά κομπλεξικοί!!!!!!!!!!!
:D :smokin: :D :smokin: :D :smokin: :D

Ταξιδευτής
22/06/2007, 16:50
:D :beer: :a19:

Eισαι γεννημενος Ducatista ρε παιδι! :a19:
Αξιος!!! :wave2:

Υ.Γ. Για προβληματα δεν ξερω να σου πω... Η 999 μου δεν εχει βγαλει τιποτα (ειναι καινουργια βλεπεις).... :lol: :cool: :sun:

zireous
23/06/2007, 03:04
Eγώ είμαι στο δίλλημα κάθομαι στα αυγά μου και περιμένω 95 χρόνια να τεντώσουνε λίγο τους δρόμους, να αγριέψουνε λίγο την άσφαλτο και να μάθουνε στους ιθαγενείς να μη καβαλάνε λωρίδες όταν οδηγάνε αυτοκίνητα ή να τη κάνω για Ευρώπη πάντως -Ιαπωνία αποκλείεται δε πάω, άμα αυτό ρώτησες. :lol:

Τι θα πάρω άμα πουλήσω τα υπέροχα μηχανάκια μου (2 γιαπωνέζικα, ένα ιταλικό -το ένα το παπί δε πουλιέται με τίποτα λέμε);


Γιαπωνέζικο, και μάλιστα καλό είναι να έχει πουλήσει πάνω από 10.000.000 κομμάτια για να μπορώ να παίρνω φτηνά αντ/κά και να το κουρδίζω μόνος μου.

(το τζόκερ παρόλο που άρχισα να ασχολούμαι με τηλεκίνηση χαμπάρι δε παίρνει) :bawl:

ashton
23/06/2007, 20:07
Eχω μια MotoGuzzi Breva από τον Απρίλη του '06 (βγήκε σε κυκλοφορία το Σεπτέμβρη του '05)
Το μόνο που χρειάστηκε να του αλλάξω εκτός σέρβις -μέχρι τώρα- ήταν ο αριστερός μαρσπιές του οδηγού και το μπρος λάστιχο που βγήκανε οφ από μια λακούβα στη Λαμία.
Από χρήση, το χρησιμοποιώ σχεδον καθημερινά στη δουλειά -εκτός κι αν έχω να κουβαλήσω τίποτα περίεργο και παίρνω το sr250- που περιλαμβάνει και κάτι Λαμίες κάθε τόσο .

valam
23/06/2007, 22:50
Ας προσθεσω και εγω την ταπεινη μου αποψη.

Αυτοκινητο .... Γιαπωνεζικο, για να σε πηγαινει .... εχω Civic (δεν εχω μαστορα.)

Μηχανακι ....... Ευρωπαικο, για να σε ξ*κ*υλ*νει.... (ειχα KTM. Και ΚΤΜ θα παρω σε Μου*ι κλέφτη)

Υ.Γ. αν 8ες ομως το μηχανακι να σε πηγαινει (και να μην εχεις μαστορα) παρε παπακι ανατολιτικο ...

mustaine1990
23/06/2007, 23:21
εγω παντως ξερω οτι εχουμε γινει πολυ τεμπεληδες, αχρηστοι κτλ

ΡΕ ΑΠΟ ΠΟΤΕ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΟΔΗΓΑΣ?

ο σωστος μοτοσυκλετιστης ειναι ντου-ιτ-γιορ-σελφ(πλην εγγυησης)
η σωστη μηχανη ειναι βιτσιοζα (χωρις να ειναι ομως εκνευριστικη και να σε αφηνει στα κρυα του λουτρου) και θελει αγαπη
γινεσαι ενα με τη μηχανη
ΑΛΛΙΩΣ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΜΗΧΑΝΗ-ΚΟΥΤΙ ΠΑΡΕ ΒΑΡΚΑΝΤΕΡΟ!
οχι οτι το βαρκαντερο(η το στρωμα) δε κανουν και για τους αλλους

zireous
24/06/2007, 01:47
(ακολουθεί κατεβατό, προσπεράστε) :lol:

Θα μου επιτρέψετε την άποψη ότι μόνο για χρήση με μηδενική κίνηση σε δρόμο έχει νόημα μια αγορά ενός ss σαν κι αυτά που συζητάει ο patman (δε πα νά 'ναι και απ' τον Άρη). Ή πίστες.

Αλλιώς σε πολύ λίγο χρόνο όσο "μετρημένος" και να είσαι στο γκάζι μπορεί να προσπαθείς να πηγαίνεις ακόμα και ασυναίσθητα με 150-250+ (το κοντέρ ψεύδεται συχνά) σε μέρη που πριν πάρεις ο ίδιος θα έλεγες αποκλείεται να κάνω τέτοιο πράγμα.

Για παράδειγμα τα "ξεκαπνίσματα" που κάνω στο δικό μου τώρα που δεν αδειάζω να πάω πουθενά μακρυά τα κάνω μόνο βράδυ και σε επαρχιακούς δρόμους με μηδέν κίνηση -και πάλι λόγω τουριστικής σεζόν τα έχω κόψει -όχι τελείως αλλά παίζει και δουλειά γκαμώτο. Εγώ αυτό βλέπω σαν ασφαλέστερο για τους άλλους -και ζω όντως σε ερημιά όχι αστεία.

Άν παίρνετε το ss για περιστασιακό ξεπαύλωμα, υπάρχουν και άλλες επιλογές στα χιλιόμετρα που μπορείς με ασφάλεια γενικά στην Ελλάδα να πηγαίνεις (που ότι και να λέω είναι πιο άνετες για το δρόμο, όπως αυτή του ashton). Από τουρίστριες μέχρι στριτ και ονοφάδικες επιλογές (στα πολλά κυβικά), που δε νομίζω (δεν είμαι και ειδικός) να απογοητεύουν.

Αυτό που εννοώ είναι ότι όσο άψογο και αν είναι το 1098 ή το κ7 ή το ρ1, ή το ZX-10R του 07 και δε συμμαζεύεται, όσο πιο ροπάτο και μαμάω να είναι σε σχέση με πχ ένα 600άρι, από ένα σημείο και μετά ή κόβεις συνέχεια, ή σε κόβουνε.
Και το σύνηθες είναι (κακώς) να πηγαίνουμε τσίτα όλοι χωρίς να καβατζάρουμε τίποτα, με αποτέλεσμα στη πρώτη στραβή να φταίνε όλοι οι άλλοι.

Για παράδειγμα με το μαμά γρανάζωμα σε πολύ στενό πλην τίμιο στροφιλίκι, μπαίνω με το πολύ σπασμένη δευτέρα... Την έκτη τη βλέπω σε ικανές ευθείες η ΕΟ άδειες.
Που σημαίνει ότι με τα σύγχρονα χιλιάρια ss τα μοτέρ τα δουλεύετε (και πιο άνετα λόγω καλύτερων χαμηλών) τόσο χαμηλά που δεν έχει καν νόημα να τα οδηγάτε εκτός πίστας...

Πάντως έστω και σαν άσκηση, τα ss σου δείχνουν πολύ γρήγορα τα προβλήματά σου σαν αναβάτη, και αρκεί ένα καλό test ride για να δεις άν σου κάνουν -ή άν τους κάνεις.

Τα προβλήματα των δρόμων και των οδηγών όμως στην Ελλάδα δέν θα λυθούν αύριο, οπότε άμα αντέχετε τις ερημιές, και χαρτογραφείτε λακούβες και κάνετε πρώτα μια αναγνωριστική βόλτα, μπορεί να συναντηθούμε πουθενά πριν τη κοπανήσω για έξω...

paTman_the
24/06/2007, 12:22
Δεν συζητάω μόνο για SS, αλλά και η breva δε μου κακοπάει... ;-)
Πάντως αν και εν μέρη έχεις δίκιο, ότι δεν προορίζονται για καθημερινά μηχανάκια, δεν μπορείς να αγνοείς ότι αν εμένα με φτιάχνει ένα μηχανάκι και δεν μπορώ να το έχω μόνο για γούστα, τότε θα το έχω και για καθημερινό ας είναι και trial χωρίς σέλα!

Αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας...
Για πέιτε μας την εμπειρία σας από τα ευρωπαϊκά...

Da.Vintage
25/06/2007, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stradas
Μετα απο δυο monster και εχοντας ενα multistrada εδω και δυο χρονια, εχω να σου πω οτι κανω μονο τα προβλεπομενα service.

Μονο στο multi αλλαζω πιο συχνα απο τα αλλα (μηχανακια) το πισω λαστιχο...

Μονο προβλημα ειναι το οτι πρεπει να φοραω χειμωνα καλοκαιρι full face κρανος για να κρυβω το ηλιθιο χαμογελο... :D :D :D

Kαι εγώ νόμιζα οτι το φόραγες για να μήν ξέρουν ποιόν κοροϊδεύουν!
Ακούς εκεί DUCATI...