PDA

View Full Version : κι εμένα μου τρέμει το τιμόνι ΑΛΛΑ



johnpan
23/06/2007, 14:49
αλλά όταν το αφήνω ελεύθερο καθώς κινούμαι, δεν τραβάει σε κάποια κατεύθυνση αλλά αρχίζει να ταλαντώνεται δεξιά - αριστερά όλο και πιο έντονα, σε βαθμό που πρέπει να το ξαναπιάσω γιατι νιώθω ότι σύντομα θα διπλώσει. :eyepop:

Κοίταξα τις πιέσεις των ελαστικών και είναι οκ. Δεν έκανα καμία αλλαγή στη μηχανή πρόσφατα, ούτε έπεσα! Η αλυσίδα μου είναι λίγο χάλια αλλά τη λαδώνω συχνά. Ισως θέλει λίγο τέντωμα όμως.

Τι μπορεί να φταίει? Να πάω σε λαστιχά ή σε συνεργείο? Παίζει να είναι ρουλεμάν τροχού? Γίνεται από φυσιολογική φθορά ας πούμε?

Βοήθειααααα :confused:

THEOD
23/06/2007, 14:57
Μπαγκαζιέρα, λάστιχα και ρουλεμάν είναι οι συνήθεις ύποπτοι σε τέτοια φαινόμενα...

johnpan
23/06/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μπαγκαζιέρα, λάστιχα και ρουλεμάν είναι οι συνήθεις ύποπτοι σε τέτοια φαινόμενα...

Τα πρώτα δύο υπάρχουν αρκετό καιρό τώρα, όμως το φαινόμενο είναι πρόσφατο. Οπότε πάω συνεργείο να μου τσεκάρουν τα ρουλεμαν ε? :beer:

Cpt. Haddock
23/06/2007, 15:36
Ζυγοστάθμιση....

:winka:

THEOD
23/06/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τα πρώτα δύο υπάρχουν αρκετό καιρό τώρα, όμως το φαινόμενο είναι πρόσφατο. Οπότε πάω συνεργείο να μου τσεκάρουν τα ρουλεμαν ε? :beer:

Mην απορρίπτεις τα άλλα επειδή υπήρχαν... Μια ανομοιόμορφη φθορά των ελαστικών μαζί με την "βοήθεια" της μπαγκαζιέρας (ειδικά αν έχει βάρος μέσα), είναι ικανά να ξεκινήσουν ένα τρέμουλο που δεν υπήρχε πιο πριν με τον ίδιο συνδυασμό...

johnpan
23/06/2007, 16:02
δηλαδή μπορεί να φταίει η αυξημένη φθορα των ελαστικών? (21.000 χλμ)

Cpt. Haddock
23/06/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
δηλαδή μπορεί να φταίει η αυξημένη φθορα των ελαστικών? (21.000 χλμ)

ναι + πιθανή ζυγοστάθμιση

Ζάντες δεν έχει το CBF? Όλο και καμια λακουβίτσα τις έχει "στρώσει"

(κάναμε κι "εντουράδες" αν θυμάμαι καλά :evil: :evil: :evil: )

kiriakost
23/06/2007, 18:11
Κύριε johnpan :) μήπως πέσαμε σε καμιά λακουβίτσα με 120χλμ , η δανείσαμε την μότο σε κανένα φιλαράκι , για να πάρει τσιγάρα , και αυτός έκανε εντουροβολτα πάνω σε σαμάρια η πεζοδρόμια ?
λέμε τώρα ! ;)



Οπως και να έχει, μια βόλτα σε βουλκανιζατέρ, είναι η πρώτη επιλογή κινήσεων .

johnpan
23/06/2007, 19:17
Αν είχα πέσει σε λακούβα με 120 :eyepop: δεν θα έμπαινα στον κόπο να γράψω αυτό το θρεντ, ούτε θα έβαζα εσάς στον κόπο να μου απαντάτε.

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν άλλαξε απολύτως τίποτα πρόσφατα στη μηχανή, ούτε πτώση, ούτε λακούβα, ούτε συνεργείο (ώστε να έκαναν βλακεία), ούτε λαστιχα, ούτε φίλος την πήρε, ούτε τίποτα.

soundstorm
24/06/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
αλλά όταν το αφήνω ελεύθερο καθώς κινούμαι, δεν τραβάει σε κάποια κατεύθυνση αλλά αρχίζει να ταλαντώνεται δεξιά - αριστερά όλο και πιο έντονα, σε βαθμό που πρέπει να το ξαναπιάσω γιατι νιώθω ότι σύντομα θα διπλώσει. :eyepop:


Το χτ εκανε το ιδιο ακριβως οταν πηγαινα πανω απο 200χλμ/ωρα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
εεεε πανω απο τα 110 ηθελα να πω και μου ειπαν οτι εφταιγε το φτερο.
Το αλλαξα και πραγματι ηταν αυτο.

makis206
24/06/2007, 23:43
Γιάννη δοκίμασε να κάνεις και μια βόλτα έχοντας πρώτα αφαιρέσει τη μπαγκαζιέρα !

Αν συνεχίζει να στο κάνει τότε πας σε βουλκανιζατέρ.:winka:

Αν και λίαν συντόμως θα το επισκευτείς κι αυτό :lol:

siakattackj
25/06/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ζυγοστάθμιση....

:winka:


+111111

Fireball400
26/06/2007, 00:18
Κατα τη γνώμη μου καλύτερα σε λαστιχά.Στα συνεργεία έχουν μία τάση να θέλουν να <λύνουν> τις μηχανές:lol:

tifoefs
26/06/2007, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
δηλαδή μπορεί να φταίει η αυξημένη φθορα των ελαστικών? (21.000 χλμ)

Τοπες και μονος σου !

Τετραγωνα λαστιχα εχεις !!

Αλλαξε τα, κανε μια καλη ζυγοσταθμιση και θαναι οκ !
:D