PDA

View Full Version : τι ειναι αυτο που νοιωθεις με τη μηχανη;



diuco
23/06/2007, 16:41
χαιρετω την παρεα.
Είμαι 33 χρονων, έχω και δυο παιδάκια και μου'χει καρφωθεί εδώ και 2-3-χρόνια να πάρω μια μηχανή. Αλλά σας ρωτω, μπορώ σ αυτήν την ηλικία; Είμαι μεγάλος; οδηγώ αυτοκίνητο αλλά ποτέ μηχανάκι; και κάτι άλλο ῾ τί είναι αυτό που νοιώθεις όταν πας κάπου με τη μηχανή μόνος σου ή με παρέα; Τί είναι αυτό που σε κάνει να μήν πας με αυτοκίνητο;

xampos
23/06/2007, 16:51
δεν περιγραφεται φιλε αυτο το αισθημα που νοιωθει καποιος οταν οδηγει μηχαν

να το πω ελευθερια ,απολαυση καυλα δεν ξερω

:beer: :beer:

Respect
23/06/2007, 16:59
ΗΔΟΝΗ!!!

Και εγώ στα 34 έκανα τη κίνηση μου και έχω ξεφύγει πίστεψέ με!!! :sun:
Μετανιώνω που πέρασαν τόσα χρόνια χωρίς.. :(

:wave2: :a2:

X_NR750
23/06/2007, 17:07
Unfortunately, no one can be told what bikes really are. You have to see them for yourself. This is your last chance. After this, there is no turning back

You take the blue pill and the story ends. You wake in your bed and believe whatever you want to believe.

You take the red pill and you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes.

Remember -- all I am offering is the truth, nothing more.

Cpt. Haddock
23/06/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
χαιρετω την παρεα.
Είμαι 33 χρονων, έχω και δυο παιδάκια και μου'χει καρφωθεί εδώ και 2-3-χρόνια να πάρω μια μηχανή. Αλλά σας ρωτω, μπορώ σ αυτήν την ηλικία; Είμαι μεγάλος; οδηγώ αυτοκίνητο αλλά ποτέ μηχανάκι; και κάτι άλλο ῾ τί είναι αυτό που νοιώθεις όταν πας κάπου με τη μηχανή μόνος σου ή με παρέα; Τί είναι αυτό που σε κάνει να μήν πας με αυτοκίνητο;

Πριν πάρω μηχανή (ποτέ δεν είναι αργά :lol: ) είχα κανει με τα αυτοκίνητα που είχα πάνω από 300,000 χλμ Ελλάδα και εξωτερικό.

Αν σου αρέσει να ταξιδεύεις δεν είναι τό όχημα που σε περιορίζει, ακούω συνεχως την καραμέλα περι ελευθερίας που δίνει η μηχανή - τόσα ταξίδια ΠΑΝΤΟΥ με αυτοκίνητο ποτέ δεν ένιωσα σκλαβια...

Απο την άλλη...

Το αυτοκίνητο συνήθως φέρνει και παρέα...και παιδιά/πεθερά (:eek: ), φασαρία, "μπαμπά τσίσα" :uplate: , κάτι που με τη μηχανή ΔΕΝ έχεις...

Αν κάτι απολαμβάνω πιο πολύ με μηχανή είναι τα μοναχικά ταξίδια - ακομα κι αν είμαστε με άλλους στο δρόμο, ακόμα κι αν είμαι δικάβαλος, η σέλα ΕΝΑΝ χωράει

Επίσης με τη μηχανή, επειδή εκ των πραγμάτων θα κάνεις στάσεις (βενζίνη, ξεκούραση κλπ) ξαναβρίσκεις αυτό που λέγεται ΤΑΞΙΔΙ...

Και όχι το ξερό from A to B
:smokin:

zephyr1
23/06/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
χαιρετω την παρεα.
Είμαι 33 χρονων, έχω και δυο παιδάκια και μου'χει καρφωθεί εδώ και 2-3-χρόνια να πάρω μια μηχανή. Αλλά σας ρωτω, μπορώ σ αυτήν την ηλικία; Είμαι μεγάλος; οδηγώ αυτοκίνητο αλλά ποτέ μηχανάκι; και κάτι άλλο ῾ τί είναι αυτό που νοιώθεις όταν πας κάπου με τη μηχανή μόνος σου ή με παρέα; Τί είναι αυτό που σε κάνει να μήν πας με αυτοκίνητο;

Γεια χαρα και καλως ηλθες.
Εγω ειμαι 34 με ενα αγορακι και ειμαι κολλημενος 18 χρονια με της μηχανες.Αν θελεις να καβαλησεις μηχανακι η πρωτη σου κινηση πιστευω οτι ειναι αυτη (http://www.superbikeschool.gr/show.php?cat_id=68) .Πραγματικα θα παθεις πλακα,πριν καβαλησεις κανε αυτο το δωρο στον εαυτο σου για σενα και την οικογενεια σου.

Αυτο που νιωθω οταν καβαλαω ειναι πολυ δυσκολο να το περιγραψω με λογια.

:wave2:

Cpt. Haddock
23/06/2007, 17:35
Καλώς ήρθες κιόλας

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
23/06/2007, 17:36
Πολλά θα διαβάσεις επ αυτού!

Οπότε διάβασε κι

αυτό! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38997)



:beer: :beer: :beer:

zireous
24/06/2007, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
χαιρετω την παρεα.
Είμαι 33 χρονων, έχω και δυο παιδάκια και μου'χει καρφωθεί εδώ και 2-3-χρόνια να πάρω μια μηχανή. Αλλά σας ρωτω, μπορώ σ αυτήν την ηλικία; Είμαι μεγάλος; οδηγώ αυτοκίνητο αλλά ποτέ μηχανάκι; και κάτι άλλο ῾ τί είναι αυτό που νοιώθεις όταν πας κάπου με τη μηχανή μόνος σου ή με παρέα; Τί είναι αυτό που σε κάνει να μήν πας με αυτοκίνητο;

Προτείνω πρώτη στάση στο υποφόρουμ της Οδήγησης.

Άμα το αποφασίσεις, καλοτάξιδος.

:beer:

vangelis 64
24/06/2007, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Αν κάτι απολαμβάνω πιο πολύ με μηχανή είναι τα μοναχικά ταξίδια - ακομα κι αν είμαστε με άλλους στο δρόμο, ακόμα κι αν είμαι δικάβαλος, η σέλα ΕΝΑΝ χωράει

Επίσης με τη μηχανή, επειδή εκ των πραγμάτων θα κάνεις στάσεις (βενζίνη, ξεκούραση κλπ) ξαναβρίσκεις αυτό που λέγεται ΤΑΞΙΔΙ...

Και όχι το ξερό from A to B
:smokin: Ακριβώς!!Αυτό που μού τη σπάει επίσης με το αυτοκίνητο είναι ότι,όταν στρίβεις αριστερά το τιμόνι κι εσύ φεύγεις δεξιά.

Με τη μηχανή,πάς μαζί.Ωραίο πράμα.....:a07: :a07: :a07:

Καλώς ήρθες στην παρέα κι από μένα.:beer: :beer: :beer:

DimChios
24/06/2007, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ακριβώς!!Αυτό που μού τη σπάει επίσης με το αυτοκίνητο είναι ότι,όταν στρίβεις αριστερά το τιμόνι κι εσύ φεύγεις δεξιά.

Με τη μηχανή,πάς μαζί.Ωραίο πράμα.....:a07: :a07: :a07:

Καλώς ήρθες στην παρέα κι από μένα.:beer: :beer: :beer:



Ενώ με τη μοτό που το στρίβεις αριστερά, για να πάς δεξιά, για να πάς μαζί με τη μοτό?

:dizzy:
















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Ελάτε, παραδεχτείτε το....


ΣΑΣ ΕΛΕΙΨΑ!!!

:smokin:

Λεωνίδας
24/06/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ενώ με τη μοτό που το στρίβεις αριστερά, για να πάς δεξιά, για να πάς μαζί με τη μοτό?

:dizzy:
















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Ελάτε, παραδεχτείτε το....


ΣΑΣ ΕΛΕΙΨΑ!!!

:smokin: ας μην απαντήσει σ' αυτό ο alximistis :bigcry: :bigcry: :bigcry:

kiriakost
24/06/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το αυτοκίνητο συνήθως φέρνει και παρέα...και παιδιά/πεθερά (:eek: ), φασαρία, "μπαμπά τσίσα" :uplate: , κάτι που με τη μηχανή ΔΕΝ έχεις...

Απο τις ωραιότερες διατυπώσεις ιδεών είναι η παραπάνω .. :)



diuco

Η γυναίκα σου τι λέει , για τις σκέψεις που κάνεις , σε ακολουθεί , η σου λέει ,
"Κανε ότι καταλαβαίνεις" !! ?

el_hymador
24/06/2007, 10:37
Επι του πρακτικου, οταν χρησιμοποιεις μοτοσικλετα για να πας καπου , φτανεις πολυ γρηγοροτερα , παρκαρεις πολυ ευκολοτερα και κερδιζεις απλετο χρονο (αθροιστικα σε ενα ετος ειναι μερικες ημερες!!) και φυσικα σε ποιοτητα ζωης. Χωρια απο την οικονομια που κανεις γιατι ακομα και ενα 1000αρι μηχανακι που καει σαφως περισσοτερο απο ενα 1000αρι αυτοκινητο φτανει πολυ γρηγοροτερα στον προορισμο του , αρα ειναι σαφως λιγοτερη ωρα σε λειτουργια, οποτε υπαρχουν και καποιες οικολογικες προεκτασεις που κατευναζουν την ενοχη συνειδηση μας...(!)

Απο κει και επειτα, η οδηγηση της μοτοσικλετας ειναι πολυ πιο διασκεδαστικη απο το αυτοκινητο, βιωνεις την περιβοητη μοτοσικλετιστικη αλληλεγγυη, κανεις νεους φιλους, γνωριζεις μερη που δεν υπηρχε περιπτωση να γνωρισεις με το τουτου, αλλα θα διαπιστωσεις πως και σε διαδρομες που με το αμαξι σου ηταν αδιαφορες, η μοτοσικλετα θα σου αποκαλυψει ενα νεο επιπεδο, αφου πλεον σε ενσωματωνει στον περιβαλλοτα χωρο και δεν σε αποξενωνει απο αυτον...

θα μπορουσα να γραψω πολυ περισσοτερα , αλλα ειναι εντελως προσωπικο το πως βιωνεις την οδηγηση μια μοτοσικλετας...

μην το σκεφτεσαι , δοκιμασε το στην τελικη ετσι για την εμπειρια.....απο την στιγμη που εχεις μπει στην διαδικασια να το σκεφτεσαι ομως ...προβλεπω οτι θα κολησσεις...


καλως ηρθες :beer: :wave2:

υ.γ. σοβαρος ανθρωπος φαινεσαι , προστατευτικος εξοπλισμος και καποια μαθηματα οδηγησης τα θεωρω δεδομενα :winka: ...οποιαδηποτε απορροια εχεις, ειμαστε δτην διαθεση σου.

FZR600R
24/06/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Unfortunately, no one can be told what bikes really are. You have to see them for yourself. This is your last chance. After this, there is no turning back

You take the blue pill and the story ends. You wake in your bed and believe whatever you want to believe.

You take the red pill and you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes.

Remember -- all I am offering is the truth, nothing more.

Agree. Comrade clinched the nail so hard... that's the truth... you really have to see it by yourself. Basically the initiator of the thread said something like going for an exorcism without being possessed, therefore X_NR750 subtly warned him that's his last chance.

Without possessed people clerics would go broke... you get the picture.

Same goes with riders and motor companies.

I highly recommend getting involved with multi-level marketing if you can't cope with bikes. Doing both however is a whole nother issue, rather eccentric but so formidable.

I am involved in MLM and spin the wheel too, if that makes an impact whatsoever.

o_gavros
24/06/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
...

ψιτ,μάστορι....σου'πε κανείς ότι εδώ είναι αγγλόφωνο το φόρουμ?
ή απλά κάνεις κέφι να κοκορεύεσαι με τα υπέρ του δέοντος bookish εγγλέζικα σου?
Άραγε μπορείς να γράψεις ανάλογα Ελληνικά?...





όσο για το φίλο diuco,
εκτός απο το καλωσόρισμα θέλω να σου πω πως στις σκέψεις όλα μπορεί να εκφραστούν (ή/και να μοιαζουν) πανέμορφα.
Κάνε πράξη τα μαθήματα,απόκτησε δίπλωμα και μετά μπορείς απλά να δοκιμάσεις (με την συνδρομή κάποιου φίλου ίσως).
το να σου πει κάποιος τι νιώθει όταν είναι καβάλα,είναι όπως καταλαβαίνεις αχανές ζήτημα.


Καλές βόλτες όπως και να'χει!:wave2:

FZR600R
24/06/2007, 14:35
Spare your pithiness you gayish meatloaf.

MARKOS-V
24/06/2007, 15:12
ΔΕΝ παιζει ρολο η βιολογικη ηλικια αλλα πωσ νιωθεισ εσυ!
24 χρονια ειχα .... παπι και τωρα στα 51 μου χρονια αγορασα μια μεγαλη μηχανη.ε το τι ταξιδια εχω κανει και το τι διαδρομεσ ...δεν περιγραφονται.ολο βρισκω δικαιολογιεσ για να παω καπου με το μηχανημα.το καλο ειναι οτι εχω καταφερει και τη γυναικα να με ..ακολουθει με μερικα παραπονα αλλα στο τελοσ ειναι κουρασμενη μεν αλλα ευχαριστημενη δε!!
παρε την φιλε .θα κερδισεισ ...δεν θα χασεισ.
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ...:(

DimChios
24/06/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ας μην απαντήσει σ' αυτό ο alximistis :bigcry: :bigcry: :bigcry:



Σπαμμάρετε όλοι το θρέντ να χαθεί το συγκεκριμένο πόστ αλλιώς την κάτσαμε!!!!!

:sad:










:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

FZR600R
24/06/2007, 16:06
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ

Η ψυχη ομως αιωνια.

FZR600R
24/06/2007, 17:12
Aυτο που νιωθω εγω στη μηχανη ειναι μια μεγαααααλη

ΓΚΑΒΛΑ

FZR600R
24/06/2007, 17:17
Και οταν μουρλενεται το μοτορι παθαινω...

ΜουρλΟκαβΛα

X_NR750
24/06/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Aυτο που νιωθω εγω στη μηχανη ειναι μια μεγαααααλη

ΓΚΑΒΛΑ


Master δεν πιστευω να την #^^&^%$# απο το μπουρι? :lol: :lol: :lol:

FZR600R
24/06/2007, 18:20
Οχι, ειναι διαμετρικα μικρο το μπουρι για τετοια.

o_gavros
24/06/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Οχι, ειναι διαμετρικα μικρο το μπουρι για τετοια.
ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!
ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΙΚΟ ΑΡΧΟΝΤΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.


(δε με λε ρε καρντάσ' ,τον πανίσχυρο μεγιστάνα των νίντζα (http://youtube.com/watch?v=dPTUMyWnlOI) τι τον έχεις?)

X_NR750
24/06/2007, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Οχι, ειναι διαμετρικα μικρο το μπουρι για τετοια.


ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ


we are not worthy :bawl: :rotflmao: :bawl: :wave2:

nakedorange
24/06/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Επι του πρακτικου, οταν χρησιμοποιεις μοτοσικλετα για να πας καπου , φτανεις πολυ γρηγοροτερα , παρκαρεις πολυ ευκολοτερα και κερδιζεις απλετο χρονο (αθροιστικα σε ενα ετος ειναι μερικες ημερες!!) και φυσικα σε ποιοτητα ζωης. Χωρια απο την οικονομια που κανεις γιατι ακομα και ενα 1000αρι μηχανακι που καει σαφως περισσοτερο απο ενα 1000αρι αυτοκινητο φτανει πολυ γρηγοροτερα στον προορισμο του , αρα ειναι σαφως λιγοτερη ωρα σε λειτουργια, οποτε υπαρχουν και καποιες οικολογικες προεκτασεις που κατευναζουν την ενοχη συνειδηση μας...(!)

Απο κει και επειτα, η οδηγηση της μοτοσικλετας ειναι πολυ πιο διασκεδαστικη απο το αυτοκινητο, βιωνεις την περιβοητη μοτοσικλετιστικη αλληλεγγυη, κανεις νεους φιλους, γνωριζεις μερη που δεν υπηρχε περιπτωση να γνωρισεις με το τουτου, αλλα θα διαπιστωσεις πως και σε διαδρομες που με το αμαξι σου ηταν αδιαφορες, η μοτοσικλετα θα σου αποκαλυψει ενα νεο επιπεδο, αφου πλεον σε ενσωματωνει στον περιβαλλοτα χωρο και δεν σε αποξενωνει απο αυτον...

θα μπορουσα να γραψω πολυ περισσοτερα , αλλα ειναι εντελως προσωπικο το πως βιωνεις την οδηγηση μια μοτοσικλετας...

μην το σκεφτεσαι , δοκιμασε το στην τελικη ετσι για την εμπειρια.....απο την στιγμη που εχεις μπει στην διαδικασια να το σκεφτεσαι ομως ...προβλεπω οτι θα κολησσεις...


καλως ηρθες :beer: :wave2:

υ.γ. σοβαρος ανθρωπος φαινεσαι , προστατευτικος εξοπλισμος και καποια μαθηματα οδηγησης τα θεωρω δεδομενα :winka: ...οποιαδηποτε απορροια εχεις, ειμαστε δτην διαθεση σου.


ευγε el...

+600

OrEsTiS82
24/06/2007, 20:38
Νιωθεις ελευθερος και καβλ%#μενος οσο δε παει!

gcrook
24/06/2007, 20:39
Σορι αλλα μερικοι......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

X_NR750
24/06/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OrEsTiS82
Νιωθεις ελευθερος και καβλ%#μενος οσο δε παει!

A plastic doll maybe :lol: :lol: :lol:

alx255
24/06/2007, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
A plastic doll maybe :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:
mono an aneveis katalaveneis.

zolotas
24/06/2007, 21:07
παρε μηχανη ,δεν το συζηταμε καθολου ..........εκτος αν θες να εισαι ο "αιωνιος ταριφας ".......

εχεις αμαξι και δεν φτανει που κανεις τον ταξιτζη ,στα ζαλιζουν κιολας .......βαλε ερ-κοντισιον,ο μεριλιν μανσον κανει φασαρια .......ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΑΛΙΑΡΗΔΕΣ ....να σκαμε το φιλακι στο φαναρι :a07: :a43:

X_NR750
24/06/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx255
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:
mono an aneveis katalaveneis.

Χρηστης εδω :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :wave2:

diuco
24/06/2007, 21:43
Η γυναίκα μου.
Είναι 26, πολύ καλό κορίτσι.
Βέβαια δεν λεει οτι δε θα έρχεται μαζί μου῾ φοβάται λίγο τη μηχανή ως πιο επικίνδυνο μέσο μεταφοράς, καθότι είμαι και πατέρας και τι θα γίνουν τα ορφανά.
Πέρα από τη πλάκα όμως πως μπορεί η γυναίκα, η κάθε γυναίκα, να αποδεχθεί την γκάβλα με κάτι άλλο και μάλιστα με μιά μηχανή?
Πράγματι η περιγραφή ως γκάβλας μου ακούγεται πραγματική ιεροτελεστία...να καβαλάς τη μηχανή και να φεύγεις...
αλλά ο.κ. sorry εγω ακόμα δεν έχω και το δίπλωμα.:D

X_NR750
24/06/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Η γυναίκα μου.
Είναι 26, πολύ καλό κορίτσι.
Βέβαια δεν λεει οτι δε θα έρχεται μαζί μου῾ φοβάται λίγο τη μηχανή ως πιο επικίνδυνο μέσο μεταφοράς, καθότι είμαι και πατέρας και τι θα γίνουν τα ορφανά.
Πέρα από τη πλάκα όμως πως μπορεί η γυναίκα, η κάθε γυναίκα, να αποδεχθεί την γκάβλα με κάτι άλλο και μάλιστα με μιά μηχανή?
Πράγματι η περιγραφή ως γκάβλας μου ακούγεται πραγματική ιεροτελεστία...να καβαλάς τη μηχανή και να φεύγεις...
αλλά ο.κ. sorry εγω ακόμα δεν έχω και το δίπλωμα.:D


Οδηγησε μια και τοτε θα ξερεις ολα τα αλλα ειναι %$##$%#% :wave2:

tifoefs
24/06/2007, 21:55
Nοιωθεις πως πεθαινεις σε καθε στροφη αλλα δε πεθαινεις, πως τα μυαλα σου γινονται σουπα για τα μυρμηγκια σε καθε προσπερασμα, ειδικα το συναισθημα της υγρης κλανιας οταν σε πεταγεται κανα αυτοκινητο εκει που ησυχαζεις, οι τασεις για ανακοπη οταν εχεις 10 ποντους ακομα για να σταματησεις και δε σε εχει μεινει ουτε μισος πριν πατησεις κανα γατι, το φως στην ακρη του τουννελ που τελικα ειναι καποιο φορτηγο και η αισθηση, να λες καλησπερα στο παππου σου που πεθανε το 40 στην Αλβανια και να σε ρωταει "Μα τωρα ηρθες, που πας παλι ; " και να ξαναβλεπεις τα οργανα της μηχανης σου να σε κοιτανε ευτυχισμενα στις 8-9-10 χιλιαδες στροφες .................. ειναι οτι πρεπει για να δειχνεις το βρεγμενο (χεσμενο) παντελονι σου οταν πας σε παρτυ .......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υ.Γ. Μη κανεις ασφαλεια ζωης ποτε δε θα σε πληρωσουν

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
24/06/2007, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco

Πέρα από τη πλάκα όμως πως μπορεί η γυναίκα, η κάθε γυναίκα, να αποδεχθεί την γκάβλα με κάτι άλλο και μάλιστα με μιά μηχανή?
[/B]

ελα ντε :wacko: :wacko:


:beer:

T.R.E
24/06/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco

Πέρα από τη πλάκα όμως πως μπορεί η γυναίκα, η κάθε γυναίκα, να αποδεχθεί την γκάβλα με κάτι άλλο και μάλιστα με μιά μηχανή?


Πες της οτι ειναι κατι αντιστοιχο του κομμωτηριου για σενα...:rotflmao: :bigcry:

alximistis
25/06/2007, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
χαιρετω την παρεα.
Είμαι 33 χρονων, έχω και δυο παιδάκια και μου'χει καρφωθεί εδώ και 2-3-χρόνια να πάρω μια μηχανή. Αλλά σας ρωτω, μπορώ σ αυτήν την ηλικία; Είμαι μεγάλος; οδηγώ αυτοκίνητο αλλά ποτέ μηχανάκι; και κάτι άλλο ῾ τί είναι αυτό που νοιώθεις όταν πας κάπου με τη μηχανή μόνος σου ή με παρέα; Τί είναι αυτό που σε κάνει να μήν πας με αυτοκίνητο;


Φίλε μου το τι είναι η μοτοσικλέτα είναι για τον καθένα διαφορετικό και πως του βγαίνει.
Μπορώ όμως να σου πω ένα πράγμα. Με δύο σχετικά σοβαρά ατυχήματα και όμως θέλωνα ξανανέβω και να ξανακαβαλήσω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.
Αυτό είναι από μαζοχισμός μαλακία και ανωριμότητα έως... όπως θες βάφτισέ το.
Αλλά μ αρέσει!
Τώρα για την ηλικία σου δεν βρίσκω κανά λόγο. Το ότι όμως δεν έχεις οδηγήσει και δνε έχεις ιδέα αυτό προσωπικά με ανησυχεί. Στο λέω εντελώς υποκειμενικά και φιλικά. Σκέψου το καλά πάρα πολύ καλά και πράξε αναλόγως.

Cpt. Haddock
25/06/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
...........


:a20: :a20: :a20: :a20: :a20:

funmoto
25/06/2007, 10:51
Περίπου στην ηλικία σου χρειάστηκε για άσχετο λόγο να πάρω και το δίπλωμα Α για μηχανή. Το ανέβαλα συνεχώς γιατί είχα πάντα μια... διστακτικότητα να το πω :D με τα μεγάλα δίτροχα (σκούτερ κια παπιά είχα κατά καιρούς). Για μένα το αυτοκίνητο και η οδήγησή του ήταν πάντα μια μεγάλη αγάπη και τα χλμ. που έιχα κάνει με αμάξια πραγματικά πολλά και όμορφα.

Ώσπου ανέβηκα στη μηχανή (ένα SF400) τουδάσκαλου και βγήκαμε από την πίστα.
Με πόσα να πήγα? Με 40?
ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ!!!!

:blush:

Εκείνη ακριβώς τη μέρα είχα ήδη πάρει την απόφασή μου:
Θα αγόραζα άμεσα μια μηχανή όχι για να κινούμε από το σημείο Α στο Β αλλλαααά για να "ταξιδεύω".

Και ξεκίνησα από τα βαθιά:smilea:
Τετρακύλινδρο 600άρι το πρώτο μου:winka:

Κάνε τα μαθήματα που χρειάζονται (διάλεξε μια σχολή με βολική και σε σχετικά καλή κατάσταση μηχανή), νιώσε και μετά θα ξέρεις αν πραγματικά θέλεις να ξεκινήσεις.
Πιστεύω μόνο έτσι θα καταλάβεις...

Όσα νιώθω εγώ πάνω στη μηχανή, όσο καλά κι αν τα περιγράφω σε κάποιους φίλους, καθόλου δε μπορούν να τα κατανοήσουν. Ούτε καν η κόρη μου μπορεί:rolleyes:
Είναι προσωπική υπόθεση, νομίζω....

alx255
25/06/2007, 16:11
:D ego eimai 32 pantremenos 1xrono kai meta apo 6 xronia ksenera mono me toutou ekana to oneiro mou pragmatikotita, ksana pira mixani :beer: i ginaika mou to pire xalara.

zephyr1
25/06/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Nοιωθεις πως πεθαινεις σε καθε στροφη αλλα δε πεθαινεις, πως τα μυαλα σου γινονται σουπα για τα μυρμηγκια σε καθε προσπερασμα, ειδικα το συναισθημα της υγρης κλανιας οταν σε πεταγεται κανα αυτοκινητο εκει που ησυχαζεις, οι τασεις για ανακοπη οταν εχεις 10 ποντους ακομα για να σταματησεις και δε σε εχει μεινει ουτε μισος πριν πατησεις κανα γατι, το φως στην ακρη του τουννελ που τελικα ειναι καποιο φορτηγο και η αισθηση, να λες καλησπερα στο παππου σου που πεθανε το 40 στην Αλβανια και να σε ρωταει "Μα τωρα ηρθες, που πας παλι ; " και να ξαναβλεπεις τα οργανα της μηχανης σου να σε κοιτανε ευτυχισμενα στις 8-9-10 χιλιαδες στροφες .................. ειναι οτι πρεπει για να δειχνεις το βρεγμενο (χεσμενο) παντελονι σου οταν πας σε παρτυ .......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:a23: :a23: :a23:


:lol: :bigcry: :lol: :bawl:

zolotas
25/06/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από alx255
:D ego eimai 32 pantremenos 1xrono kai meta apo 6 xronia ksenera mono me toutou ekana to oneiro mou pragmatikotita, ksana pira mixani :beer: i ginaika mou to pire xalara.

:lol: ταριφας και σι ??:lol:

FZR600R
25/06/2007, 17:13
Ahahahaaaaaa!

devil's animal
25/06/2007, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Nοιωθεις πως πεθαινεις σε καθε στροφη αλλα δε πεθαινεις, πως τα μυαλα σου γινονται σουπα για τα μυρμηγκια σε καθε προσπερασμα, ειδικα το συναισθημα της υγρης κλανιας οταν σε πεταγεται κανα αυτοκινητο εκει που ησυχαζεις, οι τασεις για ανακοπη οταν εχεις 10 ποντους ακομα για να σταματησεις και δε σε εχει μεινει ουτε μισος πριν πατησεις κανα γατι, το φως στην ακρη του τουννελ που τελικα ειναι καποιο φορτηγο και η αισθηση, να λες καλησπερα στο παππου σου που πεθανε το 40 στην Αλβανια και να σε ρωταει "Μα τωρα ηρθες, που πας παλι ; " και να ξαναβλεπεις τα οργανα της μηχανης σου να σε κοιτανε ευτυχισμενα στις 8-9-10 χιλιαδες στροφες .................. ειναι οτι πρεπει για να δειχνεις το βρεγμενο (χεσμενο) παντελονι σου οταν πας σε παρτυ .......


Υ.Γ. Μη κανεις ασφαλεια ζωης ποτε δε θα σε πληρωσουν




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:a23: :a23: :a23: :a23:

tai
25/06/2007, 17:29
φίλε δεν είσαι μεγάλος για μηχανή αν δεν νιώθεις εσύ μεγάλος. τώρα για την αίσθηση. Κλείσε τα μάτια και σκέψου την κλασική εικόνα του λούκι λουκ πάνω στο άλογο να πηγαίνει μες τα λιβάδια προς την δύση.
Αν αυτό δεν σου ταιριάζει σαν εικόνα και δεν σε φτιάχνει, σκέψου αν σου αρέσει την ώρα που επιταχύνεις με το αμάξι. Αν νιώθεις μια Α ηδονή, τότε σκέψου την στο πολλαπλάσιο.
Και το βασικό. Το τοπίο που βλέπεις οδηγώντας ενα αυτοκίνητο το βλέπεις σαν μέσα απο μια οθόνη προβολής σαν τηλεόραση ενα πράμα. στην μηχανή είσαι ΜΕΣΑ στο τοπίο, μέρος του.:wave2: δες και εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=41207&perpage=40&pagenumber=3)

X_NR750
25/06/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR600R
Ahahahaaaaaa!


Πεστα ρε man :lol: :lol: :lol:

devil's animal
25/06/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Η γυναίκα μου.
Είναι 26, πολύ καλό κορίτσι.
Βέβαια δεν λεει οτι δε θα έρχεται μαζί μου῾ φοβάται λίγο τη μηχανή ως πιο επικίνδυνο μέσο μεταφοράς, καθότι είμαι και πατέρας και τι θα γίνουν τα ορφανά.
Πέρα από τη πλάκα όμως πως μπορεί η γυναίκα, η κάθε γυναίκα, να αποδεχθεί την γκάβλα με κάτι άλλο και μάλιστα με μιά μηχανή?
Πράγματι η περιγραφή ως γκάβλας μου ακούγεται πραγματική ιεροτελεστία...να καβαλάς τη μηχανή και να φεύγεις...
αλλά ο.κ. sorry εγω ακόμα δεν έχω και το δίπλωμα.:D


αν σκεφτεσαι τι θα λεει η γυναικα σου,τα παιδια σου, η πεθερα σου,.... δεν προκειται ποτε να κανεις τιποτα!
αποφασισε αν οντως θελεις να ασχοληθεις με το θεμα "μηχανη"...και ακου την καρδια σου!
εσυ θα αποφασισεις αν σου ταιριαζει η οχι.
αν κατασταλαξεις,οι αλλοι αν σε αγαπανε θα σου συμπαρασταθουν. μεγαλος ανθρωπος εισαι,οχι κανενα 16χρονο που του'ρθε πανω στην τρελα του!:rotflmao:
ζυγισε το, και παρε την τελικη αποφαση και ολα τ'αλλα θα ακολουθησουν.
χαιρετισμους!



υ.γ: καλως ηρθες!
:wave2:

diuco
25/06/2007, 18:05
....δεν είναι ορθόδοξο αυτό που είναι υποχρεωτικό.
Το υποχρεωτικό είναι δυτική νεύρωση, διότι παράγεται από δουλοκτήτες και απευθύνεται σε δουλοπρεπείς.
Ολόκληρη η Εκκλησία μας δοξολογεί το Εκούσιον Πάθος.
Θέλων, λέει, πηγαίνει ο Χριστός στον Γολγοθά.
Αλλοιώς, δεν έχει αξία.
Εκουσία πρέπει να είναι η νέκρωσις του εγωισμού μας, όπως και η δική του.
Αλλοιώς, δεν είμαστε λογικά πρόβατα, όπως μας θέλει ο συλλογικός εαυτός μας όταν ψάλλουμε στον Ακάθιστο: χαίρε, αυλή λογικών προβάτων! Λογικών, διότι αλλοιώς είμαστε σκέτα πρόβατα.
«Λογικών προβάτων», για να είμαστε ελεύθεροι αριστοκράτες που, Εθελούσιοι, καταργούμε το Εγώ μας, ώστε να ζήσει το Κοινόν Κ.Ζ

Τέλεια...αλλά...το ότι είμαι παπάς!!!!!!!!
είναι πρόβλημα?
:nono: :nono: :nono:

tai
25/06/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
....δεν είναι ορθόδοξο αυτό που είναι υποχρεωτικό.
Το υποχρεωτικό είναι δυτική νεύρωση, διότι παράγεται από δουλοκτήτες και απευθύνεται σε δουλοπρεπείς.
Ολόκληρη η Εκκλησία μας δοξολογεί το Εκούσιον Πάθος.
Θέλων, λέει, πηγαίνει ο Χριστός στον Γολγοθά.
Αλλοιώς, δεν έχει αξία.
Εκουσία πρέπει να είναι η νέκρωσις του εγωισμού μας, όπως και η δική του.
Αλλοιώς, δεν είμαστε λογικά πρόβατα, όπως μας θέλει ο συλλογικός εαυτός μας όταν ψάλλουμε στον Ακάθιστο: χαίρε, αυλή λογικών προβάτων! Λογικών, διότι αλλοιώς είμαστε σκέτα πρόβατα.
«Λογικών προβάτων», για να είμαστε ελεύθεροι αριστοκράτες που, Εθελούσιοι, καταργούμε το Εγώ μας, ώστε να ζήσει το Κοινόν Κ.Ζ

Τέλεια...αλλά...το ότι είμαι παπάς!!!!!!!!
είναι πρόβλημα?
:nono: :nono: :nono: δεν ξέρω κατα που πάει η ερώτηση, αλλά αν ειναι για την μηχανή τότε οχι!!!!! υπάρχουν δερμάτινα μαύρα:lol: :lol: :lol:

DimChios
25/06/2007, 18:46
:a014: :a014: :a014: :a014:



tai τσάκο κι εσύ μερικά!

Θα σκάσει Νόστρα και λοιποί σε λίγο...


Εχουμε θέμα!

:smokin:

Respect
25/06/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
....δεν είναι ορθόδοξο αυτό που είναι υποχρεωτικό.
Το υποχρεωτικό είναι δυτική νεύρωση, διότι παράγεται από δουλοκτήτες και απευθύνεται σε δουλοπρεπείς.
Ολόκληρη η Εκκλησία μας δοξολογεί το Εκούσιον Πάθος.
Θέλων, λέει, πηγαίνει ο Χριστός στον Γολγοθά.
Αλλοιώς, δεν έχει αξία.
Εκουσία πρέπει να είναι η νέκρωσις του εγωισμού μας, όπως και η δική του.
Αλλοιώς, δεν είμαστε λογικά πρόβατα, όπως μας θέλει ο συλλογικός εαυτός μας όταν ψάλλουμε στον Ακάθιστο: χαίρε, αυλή λογικών προβάτων! Λογικών, διότι αλλοιώς είμαστε σκέτα πρόβατα.
«Λογικών προβάτων», για να είμαστε ελεύθεροι αριστοκράτες που, Εθελούσιοι, καταργούμε το Εγώ μας, ώστε να ζήσει το Κοινόν Κ.Ζ

Τέλεια...αλλά...το ότι είμαι παπάς!!!!!!!!
είναι πρόβλημα?
:nono: :nono: :nono: Τώρα με συγχωρείς αλλά θα στα χώσω! :mad:

Τι nick name είναι αυτό ρε παππούλη; :confused:

Φτιάχτο λίγο ρε άνθρωπε του Θεού!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ!!! :a2:

Να το λες και να γεμίζει το στόμα!!

Θα δεις που θα γουστάρεις.. :)


:beer:

Υ.Γ. Όσο για το προβληματισμό σου, εσύ να μας πεις. Είναι πρόβλημα; ή πάσχεις από το σύνδρομο των δυτικών νευρώσεων;

alx255
25/06/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
:lol: ταριφας και σι ??:lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Ταξιδευτής
26/06/2007, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco


Τέλεια...αλλά...το ότι είμαι παπάς!!!!!!!!
είναι πρόβλημα?
:nono: :nono: :nono:

Εδω ο Παπασουζας ειχε μηχανη, εσυ γιατι να εχεις προβλημα; :lol: (με καθε σεβασμο, ετσι; πλακα καμνομεν)

Οσο για το τι αισθανεσαι πανω στη μηχανη θα το καταλαβεις οταν ανεβεις επανω... (Και εισαι σε σωστο δρομο...) :wave2:

Αν και θα αξιζε να διαβασεις αυτα τα κειμενακια...

Ενα υπεροχο κειμενο απο εναν εξισου υπεροχο ανθρωπο:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38997

και ενα λιγοτερο καλο κειμενακι απο τον υποφαινομενο... :blush:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36304

:wave2:

Cpt. Haddock
26/06/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
....δεν είναι ορθόδοξο αυτό που είναι υποχρεωτικό.
Το υποχρεωτικό είναι δυτική νεύρωση, διότι παράγεται από δουλοκτήτες και απευθύνεται σε δουλοπρεπείς.
Ολόκληρη η Εκκλησία μας δοξολογεί το Εκούσιον Πάθος.
Θέλων, λέει, πηγαίνει ο Χριστός στον Γολγοθά.
Αλλοιώς, δεν έχει αξία.
Εκουσία πρέπει να είναι η νέκρωσις του εγωισμού μας, όπως και η δική του.
Αλλοιώς, δεν είμαστε λογικά πρόβατα, όπως μας θέλει ο συλλογικός εαυτός μας όταν ψάλλουμε στον Ακάθιστο: χαίρε, αυλή λογικών προβάτων! Λογικών, διότι αλλοιώς είμαστε σκέτα πρόβατα.
«Λογικών προβάτων», για να είμαστε ελεύθεροι αριστοκράτες που, Εθελούσιοι, καταργούμε το Εγώ μας, ώστε να ζήσει το Κοινόν Κ.Ζ

Τέλεια...αλλά...το ότι είμαι παπάς!!!!!!!!
είναι πρόβλημα?
:nono: :nono: :nono:


Παπάς ε;

Χμμμ.... :evil: :evil: :evil: :evil:


Αρκεί να μην οδηγείς με τα ράσα :D :D

diuco
26/06/2007, 10:59
Λοιπόν εξομολογούμαι.

Χειροτονήθηκα εντελώς από τη καύλα που σου δίνει να κάνεις κάτι επειδή το αγαπάς.
Αλλά πλέον νοιώθω μοναχικός καβαλάρης που απολαμβάνει το καβαλίκευμα της μηχανής του σε ένα τοπίο το οποίο δεν αλλάζει ΦΡΙΚΗ.
Σαν τις ταινίες του σινεμά που το τοπίο είναι ρολό από πανί που απο τη μία ξετυλίγεται κι απ΄την άλλη τυλίγετα.
tai, Βεβαίως και πάσχω από σύνδρομο των δυτικών νευρώσεων. Απ΄αυτές προσπαθώ να ξεφύγω. Μου την έχει δώσει...μου λένε έχεις τάσεις φυγής...δεν έχω τάσεις φυγής θέλω να πάρω τη μηχανή μου να την καβαλήσω και να φύγω κι ας μη φτάσω ποτέ πουθενά.

Respect
Παπασούζας...η ταινία με τον Μουστάκα..άπαιχτος (θεός 'σχωρέστον) το diuco είναι απο τους diucs, o diuc, o diuco, αλλά το παπασούζας είναι μόνο όνομα εγώ θέλω και τη χάρη.

Cpt. Haddock
Αυτό που με κάνει να κολάω είναι ότι δε θα μπορώ να τη χρησιμοποιώ μέσα στην άθλια μικρή επαρχιακή πόλη για να πάω από το Α στό Β, αλλά μόνο για να ντύνομαι καθώς πρέπει και να φεύγω εκτός.......................................................................................... ..............................
...............ή αυτό είναι το καλύτερο???

Ταξιδευτή,
το κείμενο είναι γμάτο,
"κάθε καβαλάρης ποιητής μέσ΄στο τοπίο της ζωής"

Παιδιά, ειλικρινά.
Σας ευχαριστώ

:beer: :sun: :sun:

Cpt. Haddock
26/06/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Λοιπόν εξομολογούμαι.

Δημόσια;

:D



Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Cpt. Haddock
Αυτό που με κάνει να κολάω είναι ότι δε θα μπορώ να τη χρησιμοποιώ μέσα στην άθλια μικρή επαρχιακή πόλη για να πάω από το Α στό Β, αλλά μόνο για να ντύνομαι καθώς πρέπει και να φεύγω εκτός.......................................................................................... ..............................
...............ή αυτό είναι το καλύτερο???

Για ότι θες εσύ θα μπορείς να τη χρησιμοποιείς...

Ανάλογα και τι μηχανή θα αγοράσεις βεβαίως..

:wave2:

tai
26/06/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Λοιπόν εξομολογούμαι.


tai,

πάσχω από σύνδρομο των δυτικών νευρώσεων.
.. ..........Μου την έχει δώσει
..... θέλω να πάρω τη μηχανή μου να την καβαλήσω και να φύγω κι ας μη φτάσω ποτέ πουθενά.


στο καλό και ο Θεός μαζί σου:wave2:

ΥΓ αρκεί όταν σε φωνάξει να Τον ακολουθήσεις να είσαι έτοιμος:beer: :beer:

kiriakost
26/06/2007, 17:20
Το τοπίο ξεκαθάρισε και η σκόνη έκατσε .

Και άμα εισαι και παπάς , με ένα 250αρι γιγαντο- σκούτερ τετράχρονο , και με τα ράσα σου θα πας ..!!

Δεν θα σε φορτώσω η ξεφορτώσω , από ψυχολογικά τερτίπια , που τα περισσότερα είναι αποτέλεσμα πρόσκαιρου ενθουσιασμού .

Στα μοναστήρια οδηγούνε οι καλόγριες Range Rover 7000 κυβικά , προκαλούν λιγότερο ή περισσότερο τον καημένο τυραννισμένο Έλληνα , που μια έχει μεροκάματο και την άλλη δεν έχει ?


Το να μπορεί ο παπάς να μετακινείτε γρήγορα , είναι κατά αρχήν θέλημα ανθρώπων , και έπειτα δικό του.

Θα μου πεις , καλά ρε φίλε, με σκούτερ θα την βγάλουμε , γιατι οχι ενα Βαραντέρο , να μασάει και τις λακκούβες !!

Διότι φιλέ μου , σκέφτηκα να σου προτείνω έναν όμορφο συνδυασμό , που δεν προκαλεί σχόλια , αλλά ευχαριστεί , και εσένα , και την οικογένεια σου .

Σκεπτόμενος ότι δεν έχεις ακόμα δίπλωμα, το μεγάλο σκούτερ είναι μια σωστή και συνετή επιλογή. ;)

tai
26/06/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost


Διότι φιλέ μου , σκέφτηκα να σου προτείνω έναν όμορφο συνδυασμό , που δεν προκαλεί σχόλια , αλλά ευχαριστεί , και εσένα , και την οικογένεια σου .

Σκεπτόμενος ότι δεν έχεις ακόμα δίπλωμα, το μεγάλο σκούτερ είναι μια σωστή και συνετή επιλογή. ;) :a013: ΣΩΣΤΟΣ

diuco
27/06/2007, 16:25
Πλέον είναι αργά.
χτές το απόγευμα έχασα την παρθενία μου.
Το απογευματάκι συνάντησα τον Δημήτρη με τη Varadero του και με πήγε μια μικρή βόλτα.
Μικρή αλλά μεγάλη σε σημασία.
Και τώρα είμαι λαβωμένος από τα βέλη του έρωτα.:smokin:

crs-k
27/06/2007, 17:53
Μεταφοραι-Μετακομισεις ο Χρηστος... :wacko:



Καλως ηρθες στο Φορουμ φιλε!

:smokin: :beer: :wave2:

diuco
27/06/2007, 18:38
τι εγινε ρε παιδια, πως βρεθηκαμε εδω???
ΠΟΥ ΕΙΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?:hypnotize

kiriakost
27/06/2007, 19:47
Πέρασες στην ζώνη του παραλόγου , 10 μέρες προσευχή , και 100 μετάνιες ... λέγοντας δεν παίρνω Βαραντέρο !! :)

crs-k
27/06/2007, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
τι εγινε ρε παιδια, πως βρεθηκαμε εδω???
ΠΟΥ ΕΙΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?:hypnotize


Οπως εγραψα κι απο πανω...

Μεταφερθηκε στην "σωστη" κατηγορια. :smilea:



Επισης να πω οτι πριν ειχα γραψει ενα μεγαλο κατεβατο (για να σε πεισω να παρεις μηχανη), αλλα απο μια πατατα του εξπλορερ χαθηκε και μεσα σε τετοια ζεστη βαρεθηκα να το ξαναγραψω... :wacko: :lol:

crs-k
27/06/2007, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Πέρασες στην ζώνη του παραλόγου
..........................


Μηπως μπορεις να μου δωσεις κι εμενα να καταλαβω, ο ταλαιπωρος, πιο ακριβως ειναι το "παραλογο" ? :confused:

Το οτι μεταφερθηκε ενας προσωπικος "προβληματισμος" στις "Αναζητησεις-Σκεψεις-Προβληματισμους" απο τις "Συναντησεις-Βολτες" που ηταν? :(

diuco
27/06/2007, 22:17
Μπαίνω στο forum και τα΄παιξα. πάει λέω με βαρέθηκαν και με πέταξαν έξω.:bigcry:
Πάντως χρήστο τώρα που θα δροσίσει περιμένω το κειμενάκι σου που χάθηκε.
άιντε και σε κάθε λειτουργία θα σας μνημονεύω όλους.................ελέησον και δρόσισον ημάς. Αμήν.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :a05: :a05: :a05:

kiriakost
27/06/2007, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μηπως μπορεις να μου δωσεις κι εμενα να καταλαβω, ο ταλαιπωρος, πιο ακριβως ειναι το "παραλογο" ? :confused:

Το οτι μεταφερθηκε ενας προσωπικος "προβληματισμος" στις "Αναζητησεις-Σκεψεις-Προβληματισμους" απο τις "Συναντησεις-Βολτες" που ηταν? :(


Οχι βέβαια , καμιά σχέση ... μιλάω για το θέμα του φίλου μας . Βλέπε .... παπάς με βαραντέρο :lol:

diuco
29/06/2007, 10:43
FZR600R
είδα τα βιντεάκια σου...πολύ ωραία....και οι ελληνικοί δρόμοι...πρέπει να είναι πίστες ανωμάλου έέέ;;;:a04:

FZR600R
29/06/2007, 11:06
Πιστες χαρου ειναι.

diuco
29/06/2007, 11:30
είδα το Requiem for a biker:( :confused:
Πώς γίνονται όλα αυτά τί φταίει η βλακεία, η κακκή τύχη?
παίζει ρόλο η ταχύτητα?
Δλδ αν εγω πάω σιγά κινδυνεύω?
Στο βίντεο ενας πάει με 50 αν κατάλαβα καλά και ο άλλος στρίβει αριστερά και τον καρφώνει. Ισχύει ό, τι ακριβώς με τα αυτοκίνητα ή πολύ χειρότερα?
Και χρειάζεται και ειδικό οπαντελόνι με ενίσχυσει ή μόνο μπουφάν?
ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ:cry: :cry: :cry:

makis206
29/06/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Στο βίντεο ενας πάει με 50 αν κατάλαβα καλά και ο άλλος στρίβει αριστερά και τον καρφώνει. Ισχύει ό, τι ακριβώς με τα αυτοκίνητα ή πολύ χειρότερα?


Σε γενικές γραμμές ισχύει ότι έχεις μάθει και με το αυτοκίνητο αλλά με μία σημαντική διαφορά.

Στη μοτοσυκλέτα είσαι πολύ περισσότερο εκτεθημένος ! Δεν σε προστατεύει τίποτα γύρω σου εκτός από αυτά που θα φορέσεις ! Άρα φρόντισε να εξοπλιστείς κατάλληλα και να ντύνεσαι σωστά. :winka:

Για να το γυρίσω λίγο προς τον τίτλο του θρεντ..

Εγώ με τη μηχανή νοιώθω δυνατός !

Ελεύθερος !

Ανεξάρτητος !

Έχω τη δυνατότητα ανά πάσα στιγμή να εξερευνήσω, να ζήσω έντονα και μοναδικά !

Νοιώθω ΆΝΤΡΑΣ !

Άλλος άνθρωπος ρε παιδί μου !

Θά'λεγα και όμορφος αλλά από δαύτο είμαι και χωρίς μοτοσυκλέτες :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :beer: :smokin:

zireous
29/06/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
είδα το Requiem for a biker:( :confused:
Πώς γίνονται όλα αυτά τί φταίει η βλακεία, η κακκή τύχη?
παίζει ρόλο η ταχύτητα?
Δλδ αν εγω πάω σιγά κινδυνεύω?
Στο βίντεο ενας πάει με 50 αν κατάλαβα καλά και ο άλλος στρίβει αριστερά και τον καρφώνει. Ισχύει ό, τι ακριβώς με τα αυτοκίνητα ή πολύ χειρότερα?
Και χρειάζεται και ειδικό οπαντελόνι με ενίσχυσει ή μόνο μπουφάν?
ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ:cry: :cry: :cry:

diuco, μη το πάρεις στραβά, αλλά θα σου ξαναπροτείνω να πάς να διαβάσεις πως οδηγείται το ρημάδι πρώτα, άρχισε μετά σωστά την εξάσκηση και άσε τις φιλολογίες και τα κατεβατά για αργότερα.

Και ναί πάντα υπάρχει κίνδυνος να σου βγεί ένας στόκος και να σου χαλάσει τη μέρα (ή το μήνα ή χειρότερα), αλλά υποτίθεται ότι άμα εκπαιδευτείς σωστά αυτό όχι μόνο το περιμένεις, είσαι και έτοιμος να το αντιμετωπίσεις.

Τη στιγμή που θα αρχίσεις να οδηγάς σωστά και κάθε κίνησή σου να είναι αποτέλεσμα συνειδητών επιλογών (όπως και να το πηγαίνεις) μπορεί όλα τα συγκινητικά τα παραπάνω να σου φανούν περιττά.

Πάντως η μηχανή είναι καλύτερη από τη τηλεόραση -το σεξ είναι ακόμα καλύτερο, οι συνδυασμοί εν κινήσει μάλλον είναι λίγο κουραστικοί. :lol:

diuco
29/06/2007, 13:05
Για να το γυρίσω λίγο προς τον τίτλο του θρεντ..

τι είναι το θρεντ?:wave2:

zephyr1
29/06/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Nοιωθεις πως πεθαινεις σε καθε στροφη αλλα δε πεθαινεις, πως τα μυαλα σου γινονται σουπα για τα μυρμηγκια σε καθε προσπερασμα, ειδικα το συναισθημα της υγρης κλανιας οταν σε πεταγεται κανα αυτοκινητο εκει που ησυχαζεις, οι τασεις για ανακοπη οταν εχεις 10 ποντους ακομα για να σταματησεις και δε σε εχει μεινει ουτε μισος πριν πατησεις κανα γατι, το φως στην ακρη του τουννελ που τελικα ειναι καποιο φορτηγο και η αισθηση, να λες καλησπερα στο παππου σου που πεθανε το 40 στην Αλβανια και να σε ρωταει "Μα τωρα ηρθες, που πας παλι ; " και να ξαναβλεπεις τα οργανα της μηχανης σου να σε κοιτανε ευτυχισμενα στις 8-9-10 χιλιαδες στροφες .................. ειναι οτι πρεπει για να δειχνεις το βρεγμενο (χεσμενο) παντελονι σου οταν πας σε παρτυ .......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υ.Γ. Μη κανεις ασφαλεια ζωης ποτε δε θα σε πληρωσουν

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Παμε αλλη μια.:rolleyes:

Απαντηση για ολα σου τα ερωτηματα.:lol:

makis206
29/06/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Για να το γυρίσω λίγο προς τον τίτλο του θρεντ..
τι είναι το θρεντ?:wave2:

Θρεντ (thread) είναι η "συζήτηση" μέσα σ'ένα φόρουμ (forum)

Α τίτλος αυτού του thread (αυτής της συζήτησης Ελληνιστί) είναι "τι ειναι αυτο που νοιωθεις με τη μηχανή"

:beer: :wave2:

Maira
29/06/2007, 16:15
Η αίσθηση που δίνει η μηχανή είναι για τον καθένα κάτι διαφορετικό!


Ακόμα και για τον ίδιο άνρθωπο κάθε φορά είναι διαφορετική!


Όταν πάω χαλαρή βόλτα, μου χαρίζει τον αέρα, τα τοπία και την ελευθερία που χρειάζομαι. Το μυαλό ταξιδεύει μακριά, πιο γρήγορα από την μηχανή, ειδικά σε δρόμους χωρίς κίνηση.

Όταν η διαδρομή είναι γρήγορη τότε μου προσφέρει δύναμη. Με κάνει να κρατιέμαι γερά από το τιμόνι της, να θέλει να με διώξει μα να με πάρει και μακριά!

Όταν η διαδρομή είναι επικίνδυνη μου προσφέρει αδρεναλίνη! Με κάνει να σκέφτομαι και να υπολογίζω και την παραμικρή λεπτομέρεια. Να παίζω με τα δευτερόλεπτα και το χρόνο!

Κι όταν είναι παρκαρισμένη μου δίνει τη σιγουριά ενός εισητιρίου προς το άγνωστο!

Γιατί ποτέ δεν ξέρεις πού θα σε βγάλει μια διαδρομή με μια μηχανή!!!


94806

diuco
11/07/2007, 17:02
Γραφτηκα σε Σχολη Οδηγων.
Την Παρασκευή δίνω τα σήματα.
Καμία συμβουλή?
Αδέλφια μου............:a05:

AFTER
11/07/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Γραφτηκα σε Σχολη Οδηγων.
Την Παρασκευή δίνω τα σήματα.
Καμία συμβουλή?
Αδέλφια μου............:a05:

Αντε με το καλο
Για οταν παρεις διπλωμα και μηχανη τωρα:

Προσοχη στους διπλα σου
Δεν σε βλεπουν, και βασικα δεν ενδιαφερονται και δεν θελουν να σε δουν

Μην χαλαρωνεις ποτε, και ''διαβαζε'' τον δρομο και το περιβαλλον γυρω σου
Εσυ εισαι εκτεθιμενος, οχι αυτοι

Σε περιμενουμε

:beer:

diuco
22/08/2007, 14:01
Ποια μηχανή έχετε να μου προτείνετε ώστε να μπορω να βγαίνω άνετα από την άσφαλτο, σε λακουβες δηλαδή eldoulo i say αλλά να μπορεί να με ικανοποιει και στην άσφαλτο όταν αυτό χρειαστεί. Να είναι ελαφριά αλλά να έχει και τα κυβικά της. :smokin:
Τα σήματα τα πέρασα πάω για μαθήματα.

MikeG
22/08/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Ποια μηχανή έχετε να μου προτείνετε ώστε να μπορω να βγαίνω άνετα από την άσφαλτο, σε λακουβες δηλαδή eldoulo i say αλλά να μπορεί να με ικανοποιει και στην άσφαλτο όταν αυτό χρειαστεί. Να είναι ελαφριά αλλά να έχει και τα κυβικά της. :smokin:
Τα σήματα τα πέρασα πάω για μαθήματα.

eldoulo μήπως εννοείς enduro?
Θέλεις καθαρά μηχανάκι για χώμα δηλαδή?

:wave2:

dirtbird
22/08/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
eldoulo μήπως εννοείς enduro?
Θέλεις καθαρά μηχανάκι για χώμα δηλαδή?

:wave2:


ΓΙΑΑΑΑΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ.....

...αφού κουτσά-στραβά, όλοι καταλάβαμε το νόημα της ερώτησης :a45:

Maira
22/08/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από diuco
Ποια μηχανή έχετε να μου προτείνετε ώστε να μπορω να βγαίνω άνετα από την άσφαλτο, σε λακουβες δηλαδή eldoulo i say αλλά να μπορεί να με ικανοποιει και στην άσφαλτο όταν αυτό χρειαστεί. Να είναι ελαφριά αλλά να έχει και τα κυβικά της. :smokin:
Τα σήματα τα πέρασα πάω για μαθήματα.



Τη δικιά μου!!!!



:D :D :D

MikeG
22/08/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΓΙΑΑΑΑΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ.....

...αφού κουτσά-στραβά, όλοι καταλάβαμε το νόημα της ερώτησης :a45:

GAS GAS 250! :D :D :D
Αν & δε νομίζω ότι ο φίλος ζητάει ένα καθαρά enduro μηχανάκι, οπότε καταλαβαίνεις τι μπορώ κάλιστα να προτείνω..:wave2:

dirtbird
22/08/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
GAS GAS 250! :D :D :D
Αν & δε νομίζω ότι ο φίλος ζητάει ένα καθαρά enduro μηχανάκι, οπότε καταλαβαίνεις τι μπορώ κάλιστα να προτείνω..:wave2:



.....@ουτάνα μετακόμιση...... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

bartlal
22/08/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.....@ουτάνα μετακόμιση...... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ριξ΄του κανα sms να πλακωθει να τρεξει μεχρι το γραφειο. που ξερ΄ς: μπορει να εχει ξεχασει τις πινεζες! :D :smilea: :lol:

diuco
22/08/2007, 14:20
....και φωτο παρακαλώ..
καμιά τιμή..
λίγα κυβικά
πλεαζε:winka:

MikeG
22/08/2007, 14:25
GAS GAS 250


100183