PDA

View Full Version : ε;;;;!!



el_hymador
25/06/2007, 12:05
Ενταξει, ειμαι ασχετος σε τετοια θεματα, αλλα πως γινεται να πεταει με τον κεντρικο ελικα εκτος λειτουργιας;;

εχει jet προωθητηρα απο οσο ξερω αλλα τοτε πως πλαναρει αφου δεν εχει φτερα;;;


μπορει να ειναι και fake βεβαια...




http://www.youtube.com/watch?v=DjPfzKbYDXw

X_NR750
25/06/2007, 12:42
Δεν φαινεται παντως για fake

antigravity λες? :confused:

el_hymador
25/06/2007, 12:45
μπα...

σιγουρα παιζει jet το οποιο λειτουργει με τον τροπο που λειτουργουσε στα Harrier αλλα ποσο πια;

X_NR750
25/06/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μπα...

σιγουρα παιζει jet το οποιο λειτουργει με τον τροπο που λειτουργουσε στα Harrier αλλα ποσο πια;


Ρε συ παει πολυ ανετα οπου θελει στον χωρο

ενω τα Harrier πηγαιναν λιγο ατσουμπαλα γιατι υπηρχε καθυστερηση στην μετακινηση των μετακαυστηρων

και αν εχει τζετ μηχανη γιατι να εχει ελικα?

Nik0s
25/06/2007, 13:00
Μία από τις εξηγήσεις πάντως είναι κάμερα συγχρονισμένη στην συχνότητα του έλικα.... :rolleyes:

(δεν είναι δικιά μου, τη διάβασα :D )

sniper
25/06/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ρε συ παει πολυ ανετα οπου θελει στον χωρο

ενω τα Harrier πηγαιναν λιγο ατσουμπαλα γιατι υπηρχε καθυστερηση στην μετακινηση των μετακαυστηρων

και αν εχει τζετ μηχανη γιατι να εχει ελικα?

Ότι νά ναι λέμε!!!!!


Harrier με μετακαυστήρες, Ελικόπετρα (έστω και το MIL-hind) με jet κινητήρες... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τurbo-prop είναι ο όρος κι έχει να κάνει με τον κινητήρα του ρότορα κι όχι με την κίνηση του ελικοπτέρου.... (όσο για τους μετακαυστήρες του harrier... είναι οι "εξατμίσεις" του κινητήρα - δεν κάνουν μετάκαυση τα harrier).

Τώρα, το τι συμβαίνει στο βίντεο.... Άγνωστο....

X_NR750
25/06/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ότι νά ναι λέμε!!!!!


Harrier Με μετακαυστήρες, Ελικόπετρα (έστω και το MIL-hind) με jet κινητήρες... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τurbo-prop είναι ο όρος κι έχει να κάνει με τον κινητήρα του ρότορα κι όχι με την κίνηση του ελικοπτέρου.... (όσο για τους μετακαυστήρες του harrier... είναι οι "εξατμίσεις" του κινητήρα).

Τώρα, το τι συμβαίνει στο βίντεο.... Άγνωστο....


Ελα Maverick en light us :lol: :lol: :lol:

Nik0s
25/06/2007, 13:11
Καλά, πείτε οτι τον έλικα δεν τον βλέπετε... δεν τον ακούτε ??

Είναι προφανές οτι έχει γίνει επεξεργασία στο βίντεο και έχουν αφαιρεθεί όλα τα frames στα οποία ο έλικας δεν είναι στην επιθυμητή θέση. Επιπλέον, μάλλον έχει γυριστεί με κάμερα συγχρονισμένη το frame rate με την περιστροφή του έλικα, και παίζοντας με την ταχύτητα που τραβάει η κάμερα επιτυγχάνεται κάτι σαν strobe effect.

Nik0s
25/06/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ελα Maverick en light us :lol: :lol: :lol:


enlighten us :rolleyes:


διαφωτίζω, καθοδηγώ, βγάζω/απαλλάσσω από πλανεμένες αντιλήψεις: I enlightened him about.. τον διαφώτισα σχετικά με.. § can you enlighten me on this subject? μπορείς να με διαφωτίσεις επί του θέματος;

X_NR750
25/06/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
enlighten us :rolleyes:


διαφωτίζω, καθοδηγώ, βγάζω/απαλλάσσω από πλανεμένες αντιλήψεις: I enlightened him about.. τον διαφώτισα σχετικά με.. § can you enlighten me on this subject? μπορείς να με διαφωτίσεις επί του θέματος;

Thanks

sniper
25/06/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ελα Maverick en light us :lol: :lol: :lol:

Εnlighten είναι το σωστό... κι αν θέλετε να μάθετε (αν σας ενδιαφέρει δλδ) διαβάστε κάτι από κάποιον που μπορει να ξέρει και 2 πράγματα.... αν δεν θέλετε να μάθετε αλλά γράφετε για να γράφετε, απλά εκτίθεστε από την άγνοιά σας....

Ignorance is bliss βέβαια....

Rezeguet
25/06/2007, 16:55
apla pragmata.
Framerates Per Second (FPS) ths kameras sygxronismena me th taxythta peristrofhs tou elika = fainomenika statikos elikas.

Gia tis synomwsies, to elikoptero den exei turbina, kai oi elikes kinountai. An de pisteyete anoi3te ton hxo pio poly kai akouste tous.

FestoNero
25/06/2007, 17:04
Το 2ο
http://www.youtube.com/watch?v=HZJJK-XAnso&NR=1

MARKOS-V
25/06/2007, 18:03
ο ελικασ περιστρεφεται!αν προσεξετε θα δειτε οτι τα πτεριγια του ελικα ειναι στραμενα προσ τα πανω .αν ηταν ακινητα ,λογο βαρουσ θα εγερναν προσ τα κατω οπωσ δηλ οταν ειναι στο εδαφοσ ακινητα.αρα οι ελικεσ κινουνται απλωσ ,οπωσ ειπε και ο προηγουμενοσ φιλοσ η συχνοτητα τησ καμερασ ειναι ειναι ιδια με την συχνοτητα περιστροφησ του ελικα.

el_hymador
25/06/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εnlighten είναι το σωστό... κι αν θέλετε να μάθετε (αν σας ενδιαφέρει δλδ) διαβάστε κάτι από κάποιον που μπορει να ξέρει και 2 πράγματα.... αν δεν θέλετε να μάθετε αλλά γράφετε για να γράφετε, απλά εκτίθεστε από την άγνοιά σας....

Ignorance is bliss βέβαια....




ωπα αρχηγε, κουλαρε λιγο....

ειδα κατι, μου εκανε εντυπωση και το ανεβασα εδω για να το μοιραστω μαζι σας....αλλωστε δηλωσα οτι εχω πληρη αγνοια επι του θεματος...:rolleyes:

...εντυπωση μου κανει επισης και η εγχειριση ανοικτης καρδιας, πιστευεις οτι χρειαζεται διδακτορικο πριν ''τολμησω'' να ρωτησω κανεναν;

SPORAKIAS
25/06/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
ο ελικασ περιστρεφεται!αν προσεξετε θα δειτε οτι τα πτεριγια του ελικα ειναι στραμενα προσ τα πανω .αν ηταν ακινητα ,λογο βαρουσ θα εγερναν προσ τα κατω οπωσ δηλ οταν ειναι στο εδαφοσ ακινητα.αρα οι ελικεσ κινουνται απλωσ ,οπωσ ειπε και ο προηγουμενοσ φιλοσ η συχνοτητα τησ καμερασ ειναι ειναι ιδια με την συχνοτητα περιστροφησ του ελικα.

σωστη παρατηρηση.... :a013:

X_NR750
25/06/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ωπα αρχηγε, κουλαρε λιγο....

ειδα κατι, μου εκανε εντυπωση και το ανεβασα εδω για να το μοιραστω μαζι σας....αλλωστε δηλωσα οτι εχω πληρη αγνοια επι του θεματος...:rolleyes:

...εντυπωση μου κανει επισης και η εγχειριση ανοικτης καρδιας, πιστευεις οτι χρειαζεται διδακτορικο πριν ''τολμησω'' να ρωτησω κανεναν;


Για μενα το ελεγε ο Λεκτωρας αεροναυπηγικης αλλα λεω αστο

super_toto
25/06/2007, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
apla pragmata.
Framerates Per Second (FPS) ths kameras sygxronismena me th taxythta peristrofhs tou elika = fainomenika statikos elikas.

Gia tis synomwsies, to elikoptero den exei turbina, kai oi elikes kinountai. An de pisteyete anoi3te ton hxo pio poly kai akouste tous.

Θεωρητικά σωστό ειναι αυτό αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει κάμερα που να πιάνει την ταχύτητα του έλικα. Ποσες περιστροφές έχει ένας έλικας το δευτερόλεπτο? Ακόμα και με μια HD camera και φακό δύσκολο μου φαίνεται να μπορεί να συχρονιστεί.

mob rules
25/06/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ωπα αρχηγε, κουλαρε λιγο....

ειδα κατι, μου εκανε εντυπωση και το ανεβασα εδω για να το μοιραστω μαζι σας....αλλωστε δηλωσα οτι εχω πληρη αγνοια επι του θεματος...:rolleyes:

...εντυπωση μου κανει επισης και η εγχειριση ανοικτης καρδιας, πιστευεις οτι χρειαζεται διδακτορικο πριν ''τολμησω'' να ρωτησω κανεναν;


1)πως τολμας και ποσταρεις χωρις να ξερεις...:a24: εδω ειναι χωρος που αυτα που γραφονται τα βλεπουν εκατομμυρια ματια,το μονο που καταφερνεις ειναι να ξεφτιλιζεσαι επειδη δεν ξερεις...:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: (τι λετε ρε...:look: )

2) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!!!!!!! να σκαναρεις το διδακτορικο σου και να το στειλεις με e mail στο www.εξυπνακιδες.com,και μετα ποσταρε οτι θες...:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

siakattackj
25/06/2007, 18:53
Η δικιά μου εκδοχή!

αν παρατηρήσατε τον ήχο, είναι κλασσικός ήχος ελικοπτέρου, που προιδεάζει για πολύ μικρές διαφορές όσον αφορά τον κινητήρα και τη λειτουργεία του...

το επόμενο που μπορώ να φανταστώ είναι ένα απλούστατο ( αλλά δύσκολο ) εικονικό εφέ που κάνει το εξής:

ο έλικας, και ο μικρός και ο μεγάλος γυρίζουν με κάποια συχνότητα.
εάν σε αυτή τη συχνότητα η οποία αλλάζει με την κίνηση του ελικοπτέρου συλλέξουμε τις εικόνες (frames) όπού ο έλικας είναι στην ίδια θέση, και τα ενώσουμε μεταξύ τους, τότε έχουμε ένα βίντεο (χειρότερης ποιότητας) το οποίο δεν το καταλαβαίνουμε στο youtube με ενωμένες εικόνες στο ΠΑΝΤΑ ΙΔΙΟ σημείο του έλικα...(φανταστικό)

βέβαια, σε αυτήν την συγκεκριμένη συχνότητα δε γίνεται να διασταυρώμνεται και ο μικρός έλικας στο ίδιο σημείο ώστε να φένεται ακίνητος..

αν προσέξετε το μικρό έλικα, κινείται ακανόνιστα.... και επόμενο είναι, να μην είναι αλιθινή η κίνηση του "οχήματος" σε σχέση με τους νόμους της φυσικής.. για να κάνει κύκλο 360 μοιρών το "όχημα" πρέπει ο μικρός έλικας να αυξήσει ή να μειώσει τις στροφές/λεπτό ώστε να ωθήσει την ουρά του ελικοπτέρου προς τη μία ή την άλλη πλευρά..

αυτό δεν το βλέπουμε στο βίντεο..... οπότε.... μάλλον μάπα το καρπούζι....



οοοοοο..... καλά...........απάντησα χωρίς να διαβάσω όλα τα ποστς..... και λέω τα ίδια πράματα και με τους προηγούμενους....ΣΟΡΡΥ

el_hymador
25/06/2007, 21:47
Υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο ειδος κυκλοτρου το οποιο επιταχυνει σωματιδια και δημιουργει αντιβαρυτικο πεδιο μεσω καθοδικης συντηξης...το θεμα ειναι πως ελεγχουν την εκλυομενη αντιυλη και την παραμορφωση της χωροχρονικης συνεχειας.:confused:

σκεφτομαι για παραβολικη ισομερη διατμιση, η (αν εχουν την τεχνολογια) για την χρησιμοποιηση του φαινομενου ''Frohenmager-Κrieghel''...

fantacid
25/06/2007, 22:02
τι μλκες ειστε???





ειναι δεμενο με αορατο σχοινι ....................... αν προσεξετε λιγο θα δειτε τον κομπο πανω απο ελικα!!!




:smokin:

el_hymador
25/06/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι μλκες ειστε???





ειναι δεμενο με αορατο σχοινι ....................... αν προσεξετε λιγο θα δειτε τον κομπο πανω απο ελικα!!!




:smokin:


ρε συ...μιλαμε σοβαρα εδω!



...καθοδικη συντηξη καραμπινατη σου λεω...αντε να υποθεσω ισως καμια περιδυνητικη

ταλαντωση ιοντων....αλλα με σκοτωνεις ρε φιλε!! ....στο κοστος ειμαι!

fantacid
25/06/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ρε συ...μιλαμε σοβαρα εδω!



...καθοδικη συντηξη καραμπινατη σου λεω...αντε να υποθεσω ισως καμια περιδυνητικη

ταλαντωση ιοντων....αλλα με σκοτωνεις ρε φιλε!! ....στο κοστος ειμαι!

sorry φιλαρακο.....

κουρασμενος ειμαι κ εψαχνα ενα καλο θεματακι να σπαμμαρω.......




ασε παω να βρω κανα θρεντ του μαστρο-κυριακου!

:lol: :lol: :lol:

vangelis 64
25/06/2007, 23:31
Μάλλον ο MARKOS-V έχει δίκηο.Αν ο μεγάλος έλικας είναι ακίνητος,γιατί περιστρέφεται ο μικρός;

Η κίνηση τού μικρού απ' ό,τι ξέρω,εμποδίζει το ελικόπτερο να γυρίζει γύρω από τον εαυτό του σαν παλαβό.Άρα;

Nikoskazer2000
25/06/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Καλά, πείτε οτι τον έλικα δεν τον βλέπετε... δεν τον ακούτε ??

Είναι προφανές οτι έχει γίνει επεξεργασία στο βίντεο και έχουν αφαιρεθεί όλα τα frames στα οποία ο έλικας δεν είναι στην επιθυμητή θέση. Επιπλέον, μάλλον έχει γυριστεί με κάμερα συγχρονισμένη το frame rate με την περιστροφή του έλικα, και παίζοντας με την ταχύτητα που τραβάει η κάμερα επιτυγχάνεται κάτι σαν strobe effect.

:a013:

Αυτό και 'γω θα 'λεγα!

Τελείως fake και απο 'μενα.

Nikoskazer2000
25/06/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
...Ignorance is bliss βέβαια....

The Matrix has YOU! :confused:

:lol:

mob rules
26/06/2007, 00:45
:look: :look: :look: η γη δεν ειναι επιπεδη???:look: :look: :look:

gcrook
26/06/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Καλά, πείτε οτι τον έλικα δεν τον βλέπετε... δεν τον ακούτε ??

Είναι προφανές οτι έχει γίνει επεξεργασία στο βίντεο και έχουν αφαιρεθεί όλα τα frames στα οποία ο έλικας δεν είναι στην επιθυμητή θέση. Επιπλέον, μάλλον έχει γυριστεί με κάμερα συγχρονισμένη το frame rate με την περιστροφή του έλικα, και παίζοντας με την ταχύτητα που τραβάει η κάμερα επιτυγχάνεται κάτι σαν strobe effect.

Εκλεισα στην Μονη του Αγιου Σπυριδωνα για τελη Ιουλιου.
Φερνω τα κουφετα φερε το σεντονι.




















Αχχχχ οταν μιλας προστυχα για frames....:blush: :blush: :a07: :a07:

Nik0s
26/06/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εκλεισα στην Μονη του Αγιου Σπυριδωνα για τελη Ιουλιου.
Φερνω τα κουφετα φερε το σεντονι.

Αχχχχ οταν μιλας προστυχα για frames....:blush: :blush: :a07: :a07:



:lol: :rotflmao: :lol:


και νόμιζα οτι με ξέχασες.... :rolleyes: :p

el_hymador
26/06/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εκλεισα στην Μονη του Αγιου Σπυριδωνα για τελη Ιουλιου.
Φερνω τα κουφετα φερε το σεντονι.




















Αχχχχ οταν μιλας προστυχα για frames....:blush: :blush: :a07: :a07:

και η νυφη να ερθει με το συγκεκριμενο ελικοπτερο...αυτα ειναι...

X_NR750
26/06/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο ειδος κυκλοτρου το οποιο επιταχυνει σωματιδια και δημιουργει αντιβαρυτικο πεδιο μεσω καθοδικης συντηξης...το θεμα ειναι πως ελεγχουν την εκλυομενη αντιυλη και την παραμορφωση της χωροχρονικης συνεχειας.:confused:

σκεφτομαι για παραβολικη ισομερη διατμιση, η (αν εχουν την τεχνολογια) για την χρησιμοποιηση του φαινομενου ''Frohenmager-Κrieghel''...


Ignorant

ειναι ολοφανερο οτι προκειται για κινητηρα αντιυλης με πηγη κρυσταλλους διλιθιου και μιλαμε βεβαια για pulse propoltion

γιατι για μεγαλες αποστασεις απλα καμπυλωνει τον χωροχρονο :lol: :lol: :lol:

sniper
26/06/2007, 15:29
Άλλο πράγμα να λέμε κάτι με την πιθανότητα να είναι λάθος κι άλλο να γράφουμε οτι με σιγουριά είναι έτσι (βλ. afterburner σε harrier και jet προώθηση σε ελικόπετρα).

Η ειρωνία βέβαια είναι όπλο... ειδικά όταν προέρχεται από αμαθείς....

Αμα ποστάρετε κάτι και θέλετε να μάθετε, τότε κρατήστε και την ανάλογη στάση.

Διαφορετικά, δεδομένου ότι είμαστε και στα ανέκδοτα, να πούμε τίποτα άλλο να περάσει η ώρα.

kalesin
26/06/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άλλο πράγμα να λέμε κάτι με την πιθανότητα να είναι λάθος κι άλλο να γράφουμε οτι με σιγουριά είναι έτσι (βλ. afterburner σε harrier και jet προώθηση σε ελικόπετρα).

Η ειρωνία βέβαια είναι όπλο... ειδικά όταν προέρχεται από αμαθείς....

Αμα ποστάρετε κάτι και θέλετε να μάθετε, τότε κρατήστε και την ανάλογη στάση.

Διαφορετικά, δεδομένου ότι είμαστε και στα ανέκδοτα, να πούμε τίποτα άλλο να περάσει η ώρα.


ερωτηξη καθ' οτι ασχετος...


δε υπαρχουν jet σε ελικοπτερα; γιατι εχω την εντυπωση οτι εχω δει κατι τετοιο; η το εχω καψει τελειως κ τα εχω μπλεξει;

el_hymador
26/06/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Η ειρωνία βέβαια είναι όπλο... ειδικά όταν προέρχεται από αμαθείς....

Αμα ποστάρετε κάτι και θέλετε να μάθετε, τότε κρατήστε και την ανάλογη στάση.



...και ο σαρκασμος επισης...

:winka:

sniper
26/06/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ερωτηξη καθ' οτι ασχετος...


δε υπαρχουν jet σε ελικοπτερα; γιατι εχω την εντυπωση οτι εχω δει κατι τετοιο; η το εχω καψει τελειως κ τα εχω μπλεξει;

Τurbo prop κινητήρες έχουν. Δεν είναι για την κίνηση αλλά για την περιστροφή του κυρίως ρότορα. Σκέψου ότι τα ελικόπτερα πάνε ανά πάσα στιγμή και με "όπισθεν" και με τις μπάντες :lol: και όπως γουστάρει ο χειριστής. Οι Jet κινητήρες όμως, διοχετεύουν τα αέρια προς μία κατεύθυνση, συνήθως προς τα πίσω εκτός της περίπτωσης του Harrier που έχει περιστρεφόμενες απολήξεις και του SU-37 (vectored-thrust)

super_toto
26/06/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τurbo prop κινητήρες έχουν. Δεν είναι για την κίνηση αλλά για την περιστροφή του κυρίως ρότορα. Σκέψου ότι τα ελικόπτερα πάνε ανά πάσα στιγμή και με "όπισθεν" και με τις μπάντες :lol: και όπως γουστάρει ο χειριστής. Οι Jet κινητήρες όμως, διοχετεύουν τα αέρια προς μία κατεύθυνση, συνήθως προς τα πίσω εκτός της περίπτωσης του Harrier που έχει περιστρεφόμενες απολήξεις και του SU-37 (vectored-thrust)

Αφού ξέρεις τόσα πολλά για τα ελικόπτερα πές μου ποσες στροφές ανα sec γυρίζει ένας έλικας?

kalesin
26/06/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τurbo prop κινητήρες έχουν. Δεν είναι για την κίνηση αλλά για την περιστροφή του κυρίως ρότορα. Σκέψου ότι τα ελικόπτερα πάνε ανά πάσα στιγμή και με "όπισθεν" και με τις μπάντες :lol: και όπως γουστάρει ο χειριστής. Οι Jet κινητήρες όμως, διοχετεύουν τα αέρια προς μία κατεύθυνση, συνήθως προς τα πίσω εκτός της περίπτωσης του Harrier που έχει περιστρεφόμενες απολήξεις και του SU-37 (vectored-thrust)


τωρα που το ξανασκεφτομαι.. η υπαρξη τζετ κινητηρα ο οποιος ειναι "μονης" κατευθυνσης, αυτωματως ακυρωνει τα πλεονεκτηματα κινησης του ελικοπτερου. εκτος κ αν το θελουμε να πηγαινει μπροστα μονο

:beer: :beer:

sniper
26/06/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αφού ξέρεις τόσα πολλά για τα ελικόπτερα πές μου ποσες στροφές ανα sec γυρίζει ένας έλικας?

Δεν δήλωσα ποτέ σχεδιαστής ή μηχανικός ελικοπτέρων/αεροπλάνων/μηχανών/πλοίων κλπ

Αυτά που λέω είναι λίγο-πολύ γνωστά σε όσους ασχολούνται (με τον Α ή Β τρόπο) με πτήσεις και πτητικά μέσα.

super_toto
26/06/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν δήλωσα ποτέ σχεδιαστής ή μηχανικός ελικοπτέρων/αεροπλάνων/μηχανών/πλοίων κλπ

Αυτά που λέω είναι λίγο-πολύ γνωστά σε όσους ασχολούνται (με τον Α ή Β τρόπο) με πτήσεις και πτητικά μέσα.

Ρε συ δεν ειρωνεύομαι απλα θέλω να δω αν πρακτικά είναι δυνατον να δημιουργηθει αυτό το εφε με μια συμβατική κάμερα .

Nik0s
26/06/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ρε συ δεν ειρωνεύομαι απλα θέλω να δω αν πρακτικά είναι δυνατον να δημιουργηθει αυτό το εφε με μια συμβατική κάμερα .


Αν με το συμβατική εννοείς την ψηφιακή που θα πάρεις με 200 Ε, όχι δεν γίνεται...

super_toto
26/06/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Αν με το συμβατική εννοείς την ψηφιακή που θα πάρεις με 200 Ε, όχι δεν γίνεται...

Οχι δεν εννοώ αυτό. Μιλάω για HD camera, όχι επαγγελματική, που μπορεί ο καθένας να αγοράσει με 1000 euro.

Nik0s
26/06/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Οχι δεν εννοώ αυτό. Μιλάω για HD camera, όχι επαγγελματική, που μπορεί ο καθένας να αγοράσει με 1000 euro.

Ίσως... φαντάζομαι θα πρέπει να ρυθμίζεται κάπως το FPS (frames per second) για να δουλέψει η ιστορία..

Αλλά και με μια απλή να είναι, πιθανόν όλη η δουλειά να γίνεται από έναν καλό μάστορα σε ένα PC.

costas81
26/06/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αφού ξέρεις τόσα πολλά για τα ελικόπτερα πές μου ποσες στροφές ανα sec γυρίζει ένας έλικας?



για ποιό ελικόπτερο ρωτάς?

και η σωστή ερώτιση θα ήταν ποιό ειναι το μέγιστο όριο στροφών ανά λεπτό περιστροφής του έλικα ενός ελικοπτέρου!

super_toto
26/06/2007, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
για ποιό ελικόπτερο ρωτάς?

και η σωστή ερώτιση θα ήταν ποιό ειναι το μέγιστο όριο στροφών ανά λεπτό περιστροφής του έλικα ενός ελικοπτέρου!

ok . Ποιό ειναι το μέγιστο όριο στροφών ανά λεπτό περιστροφής του έλικα ενός ελικοπτέρου? Αλλα και το ελάχιστο καθώς αυτό θα μας βόλευε για το πειραμα.

Nik0s
26/06/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
ok . Ποιό ειναι το μέγιστο όριο στροφών ανά λεπτό περιστροφής του έλικα ενός ελικοπτέρου? Αλλα και το ελάχιστο καθώς αυτό θα μας βόλευε για το πειραμα.


δεν λέει.... :D


General characteristics

* Crew: 3 (pilot, weapons system officer and technician)
* Capacity: 8 troops or 4 stretchers
* Length: 17.5 m (57 ft 4 in)
* Rotor diameter: 17.3 m (56 ft 7 in)

* Wingspan: 6.5 m (21 ft 3 in)

* Height: 6.5 m (21 ft 3 in)
* Disc area: 235 m² (2,529.52 ft²)
* Empty weight: 8,500 kg (18,740 lb)
* Max takeoff weight: 12,000 kg (26 455 lb)
* Powerplant: 2× Isotov TV3-117 turbines, 1,600 kW (2,200hp) each

Performance

* Maximum speed: 335 km/h (208 mph)
* Range: 450 km (280 miles)
* Service ceiling: 4,500 m (14,750 ft)

sniper
26/06/2007, 16:10
max turns περίπου (κυμαίνεται αναλογως το ελικόπτερο) 400 revs/sec

min.... 0 :lol:

Edit : όλα έχουν να κάνουν με τον τύπο/βαρος και λοιπές συνθήκες που καθορίζουν το min/max των στροφών περιστροφής του ρότορα

super_toto
26/06/2007, 16:15
Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε το παραπάνω videaki.
Και ας υποθέσουμε ότι χρησιμοποιούμε μια απλη κάμερα video (standar definition) που γράφει σε σήμα pal

Το Pal δίνει 25 FPS. Αυτό σημαίνει ότι για να έχουμε στο πλάνο μας ένα έλικα παγωμένο (όπως στο video) θα πρέπει η περιστροφή του να ολοκληρώνεται σε ακριβως 0,04 sec(ή στο μισό ή στο μισο του μισού και πάει λέγοντας) έτσι ώστε σε κάθε καρέ να αποτυπώνεται ο έλικας στην ίδια ακριβώς θέση.

Αν λοιπον ο έλικας γυρίζει σε ακριβώς 0,04 sec η εικόνα θα βγεί πολύ καλή (ανάλογα βέβαια με την θέση της κάμερας και του αντικειμένου)

Αν όμως ο έλικας γυρίζει σε λιγότερο χρόνο, ακόμα και συχρονισμένα με τα 25 FPS, η εικόνα του έλικα θα φαίνεται παραμορφωμένη (κάτι που δεν ισχύει στο videaki)

Επομένως πόσο γρήγορα γυρίζει ένας έλικας ελικοπτέρου?

edit: βεβαια να μπορει να πετάει το ελικοπτερο

super_toto
26/06/2007, 16:19
Επομένως και σύμφωνα με τα παραπάνω το video είναι προϊον μοντάζ ή όντως το έχουν δέσει αόρατο συρμα.

BUSTED

Nik0s
26/06/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Επομένως και σύμφωνα με τα παραπάνω το video είναι προϊον μοντάζ ή όντως το έχουν δέσει αόρατο συρμα.

BUSTED


Το είχαμε καταλάβει αυτό και νωρίτερα.... :D

Το καλύτερο σχόλιο - εξήγηση πάντως που βρήκα:


Obviously Chuck Norris was flying it. He was twirling his finger out the window.

Nik0s
26/06/2007, 16:41
Δείτε και αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=XiD_JYy72Nk) το οποίο είναι τραβηγμένο με πολύ απλή κάμερα, πιθανότατα κινητού.

Οι έλικες δείχνουν να γυρίζουν κανονικά, σταματάνε, αντίστροφα και πάμε πάλι, μέχρι που σε κάποιο σημείο (όπου συγχρονίζεται η περιστροφή με την κάμερα) δείχνουν να σταματάνε τελείως....

el_hymador
26/06/2007, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ας υποθέσουμε ότι θέλουμε να φτιάξουμε το παραπάνω videaki.
Και ας υποθέσουμε ότι χρησιμοποιούμε μια απλη κάμερα video (standar definition) που γράφει σε σήμα pal

Το Pal δίνει 25 FPS. Αυτό σημαίνει ότι για να έχουμε στο πλάνο μας ένα έλικα παγωμένο (όπως στο video) θα πρέπει η περιστροφή του να ολοκληρώνεται σε ακριβως 0,04 sec(ή στο μισό ή στο μισο του μισού και πάει λέγοντας) έτσι ώστε σε κάθε καρέ να αποτυπώνεται ο έλικας στην ίδια ακριβώς θέση.

Αν λοιπον ο έλικας γυρίζει σε ακριβώς 0,04 sec η εικόνα θα βγεί πολύ καλή (ανάλογα βέβαια με την θέση της κάμερας και του αντικειμένου)

Αν όμως ο έλικας γυρίζει σε λιγότερο χρόνο, ακόμα και συχρονισμένα με τα 25 FPS, η εικόνα του έλικα θα φαίνεται παραμορφωμένη (κάτι που δεν ισχύει στο videaki)

Επομένως πόσο γρήγορα γυρίζει ένας έλικας ελικοπτέρου?

edit: βεβαια να μπορει να πετάει το ελικοπτερο


Αν υποθεσουμε οτι παιζει αυτο το σεναριο δεν χρειαζεται να κανει πληρη περιστροφη ο ελικας ...μπορει να το εχουν συγχρονισει με το βημα ενα-προς ενα...δηλαδη το πτερυγιο να βρισκεται στην θεση του προπορευομενου πτερυγιου κ.ο.κ.

gcrook
26/06/2007, 19:15
Ρε σεις θα γινω δευτερος σναιπερ τωρα και θα σας παρακαλεσω θερμα να μην αρχισετε να πετατε κοτσανες για HD καμερες,και για fps διοτι ουτε το μεσο αποθηκευσης εχει σημασια στην προκειμενη περιπτωση ουτε θεμα editing ειναι,και σαφως ουτε θεμα fps.
Ειδικα για το τελευταιο μαλλον εννοειτε το shutter speed της καμερας το οποιο αναλογα με την ρυθμιση του μπορει να δωσει ενα διαφορετικο οπτικο αποτελεσμα στην μεταδοση της κινησης.

Το τι μπορει να επαιξε με το βιντεο αυτο ο Θεος και η ψυχη του.

MARKOS-V
26/06/2007, 20:24
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ΑΝ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΦΩΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΑΝΑΒΩΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΟΡΙΣΜΕΝΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΑΡΓΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ Η ΑΡΓΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ Η ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ!ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΥΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΟΒΟΣΚΟΠΙΟ.
ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΕΝΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ.
ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΗΧΑΝΩΝ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΡΟΒΟΣΚΟΠΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ ΣΕ ΑΡΓΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΜΕΡΗ.
ΑΡΑ Ο ΕΛΙΚΑΣ ΤΟΥ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟΥ ΚΙΝΗΤΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΑΚΙΝΗΤΟ.
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΩΡΑ ΚΙΝΗΤΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ , ΓΙΑΤΟ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΡΓΑ -ΑΡΓΑ. ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥ,

Nik0s
26/06/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΕΝΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΜΠΡΟΣ.


Αυτό είναι τελείως διαφορετικό φαινόμενο κι εξηγείται με απλή (σχετικά) βιολογία-νευροφυσιολογία.

Όταν ένα αντικείμενο, όπως πχ η ρόδα, κινείται γρήγορα, οι αισθητήρες του ματιού μπορούν να "δουν" μέχρι κάποια συχνότητα (όπως και η κάμερα στο συγκεκριμένο βίντεο).

Όταν αρχίσουν να ξεφεύγουν από το μάτι συγκεκριμένα frames, δημιουργείται η αίσθηση οτι πάει προς τα πίσω... το στροβοσκοπικό εδώ δεν έχει κάποια σχέση - (αν και κατά κάποιο τρόπο βασίζεται σε αυτή την ιδέα)

Ένα άλλο παιχνίδι των ματιών που ίσως έχετε παρατηρήσει είναι το waterfall effect

Κοιτάξτε για λίγη ώρα τα credits σε μια ταινία να ανεβαίνουν προς τα πάνω.. μόλις τελειώσουν και μείνει μια εικόνα σταθερή στην οθόνη, μας φαίνεται οτι πάει προς τα κάτω, ενώ είναι ακίνητη.

super_toto
26/06/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Δείτε και αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=XiD_JYy72Nk) το οποίο είναι τραβηγμένο με πολύ απλή κάμερα, πιθανότατα κινητού.

Οι έλικες δείχνουν να γυρίζουν κανονικά, σταματάνε, αντίστροφα και πάμε πάλι, μέχρι που σε κάποιο σημείο (όπου συγχρονίζεται η περιστροφή με την κάμερα) δείχνουν να σταματάνε τελείως....
Ακριβώς σε αυτό το βίντεο φαίνεται αυτό που είπα παραπανω. Ότι δηλαδή από μια ταχύτητα και μετά οι έλικες φαίνονται παραμορφωμένοι (να κυρτώνουν ). Για αυτό και πρέπει όχι απλά να συγχρονίσεις τις δύο ταχύτητες (της κάμερας και του έλικα) αλλα να πετύχεις ακριβώς την ίδια ταχύτητα ώστε να φαίνεται παγωμένος ο έλικας.

super_toto
26/06/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν υποθεσουμε οτι παιζει αυτο το σεναριο δεν χρειαζεται να κανει πληρη περιστροφη ο ελικας ...μπορει να το εχουν συγχρονισει με το βημα ενα-προς ενα...δηλαδη το πτερυγιο να βρισκεται στην θεση του προπορευομενου πτερυγιου κ.ο.κ.

Να μόνο που σε αυτή την περίπτωση ουσιαστικά τετραπλασιάζουμε την ταχύτητα περιστορφής του έλικα κάτι που δεν μας βολεύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

gcrook
26/06/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ακριβώς σε αυτό το βίντεο φαίνεται αυτό που είπα παραπανω. Ότι δηλαδή από μια ταχύτητα και μετά οι έλικες φαίνονται παραμορφωμένοι (να κυρτώνουν ). Για αυτό και πρέπει όχι απλά να συγχρονίσεις τις δύο ταχύτητες (της κάμερας και του έλικα) αλλα να πετύχεις ακριβώς την ίδια ταχύτητα ώστε να φαίνεται παγωμένος ο έλικας.

Με ποιο τροπο θα το κανεις αυτο ρε συ γιατι προσπαθω ειλικρινα τοση ωρα να καταλαβω τι λες;:confused:
Πως συγχρονιζεται η καμερα με ενα κινουμενο αντικειμενο που αλλαζει συνεχεια θεση;

Γενικα τι;
Που;
Πως;

:confused: :confused: :confused:

super_toto
26/06/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε σεις θα γινω δευτερος σναιπερ τωρα και θα σας παρακαλεσω θερμα να μην αρχισετε να πετατε κοτσανες για HD καμερες,και για fps διοτι ουτε το μεσο αποθηκευσης εχει σημασια στην προκειμενη περιπτωση ουτε θεμα editing ειναι,και σαφως ουτε θεμα fps.
Ειδικα για το τελευταιο μαλλον εννοειτε το shutter speed της καμερας το οποιο αναλογα με την ρυθμιση του μπορει να δωσει ενα διαφορετικο οπτικο αποτελεσμα στην μεταδοση της κινησης.

Το τι μπορει να επαιξε με το βιντεο αυτο ο Θεος και η ψυχη του.

Δεν μιλάμε για την ταχύτητα της κάμερας όπως αυτή εννοείται στην φωτογραφική μηχανή (αυτο που λές εσύ shutter speed), δηλαδη χρόνος που μενει το διάφραγμα ανοιχτό ωστε να περάσει περισσότερο φώς στο φιλμ. Στην κινούμενη εικόνα ο χρόνος που μένει ανοιχτό το διάφραγμα είναι δεδομένος. Ανάλογα με τα standard της κάθε χώρας (pal, ntsc , secam) Τα FPS είναι απλά αυτό που λένε τα αρχικά. Frames per Second. Οι διαφορές του standard με το high definition δεν είναι μόνο στο resolution αλλά και στα frames που φτάνουν μέχρι και 60 Per second.

Το ανθρώπινο ματι μπορεί να δει περίπου 24 καρέ το δευτερόλεπτο . Ακόμα και αν του δώσεις παραπάνω σε ένα φιλμ η ένα video δεν θα μπορέσει ο εγκέφαλος να τα αποκωδικοποιήσει και πάλι τα ίδια θα βλέπει δηλαδή θα προσπερνάει κάποια καρέ.
Όμως μπορείς να καταγράψεις περισσότερη πληροφορία αν αυξήσης τα FPS και ουσιαστικά να πετύχεις μεγαλύτερη ακρίβεια. Κατόπιν στο μοντάζ κρατας την πληροφορία που θες και την αναπαράγεις. Αν αυτό το το παιξεις σε slow motion θα δείς λεπτομέρια τρελή. Σίγουρα θα έχεις αναρωτηθεί γιατι τα replay που βλέπεις σε Ευραπαικούς αγώνες είναι τόσο καθαρά ενώ στην Ελλάδα θολά. Απλά γιατι τραβάνε με high definition.

Συνεπώς για να επανέλθουμε στο ελικόπτερο, παίζει ρόλο σε τι format γράφεις αν θες να πετύχεις το παραπάνω αποτέλεσμα. Και για να το πετύχεις αν είναι σωστό αυτό που γράφτηκε παραπάνω για 400 περιστοφές ανα δευτερόλεπτο (ελικοπτερο), πρέπει να γράφεις με 400 FPS. Όσο ρίχνεις τα fps χάνεις σε ακρίβεια και ο έλικας παραμορφώνεται (κυρτώνει)

Όσο για το αποθηκευτικό μέσω δεν ξερω γιατι το ανέφερες είναι εντελώς άσχετο.

super_toto
26/06/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Με ποιο τροπο θα το κανεις αυτο ρε συ γιατι προσπαθω ειλικρινα τοση ωρα να καταλαβω τι λες;:confused:
Πως συγχρονιζεται η καμερα με ενα κινουμενο αντικειμενο που αλλαζει συνεχεια θεση;

Γενικα τι;
Που;
Πως;

:confused: :confused: :confused:

Να το απλοποιήσουμε. Έχεις μια φωτογραφική μηχανή και κάθεσαι απένταντι από έναν έλικα που περιστρέφεται. Ο έλικας έχει 2 φτερά . Ένα άσπρο και ένα μάυρο. Ο έλικας περιστρέφεται με ρυθμό 1 περιστροφή το δευτερόλεπτο. Πίσω από τον έλικα συμβαίνουν διάφορα πράγματα πχ. περπατάει κόσμος .
Εσύ έχεις την ικανοτητα να τραβας 1 φωτογραφία ανα δευτερόλεπτο (με απόλυτη ακρίβεια όμως)

Τραβάς την πρώτη φωτογραφία όταν το ασπρο φτερό του έλικα είναι πάνω κάθετο με το έδαφος. Σε ένα δευτερόλεπτο ακριβώς τραβάς πάλι την 2 φωτο. Επειδή ο έλικας περιστρεφεται πλήρως ανα 1 δευτερόλεπτο, στην 2 φωτο το ασπρο φτερο βρίσκεται ακριβως στην ίδια θέση.

Το κάνεις για 100 ας πούμε φωτογραφιες. Σε κάθε μια η θέση του έλικα ειναι ακριβώς η ίδια.

Αν πάρεις αυτες τις φωτογραφίες και τις προβάλεις γρήγορα την μια πισω από την άλλη έχεις φτιάξει ένα βιντεο που ο έλικας είνα πάντα στην ίδια θέση(παγωμένος), αλλά το φόνο σου (κόσμος που περπατάει) κινήται.

Κι όμως ο έλικας καθόλη την διάρκεια της φωτογράφησης περστρέφονταν

gcrook
27/06/2007, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν μιλάμε για την ταχύτητα της κάμερας όπως αυτή εννοείται στην φωτογραφική μηχανή (αυτο που λές εσύ shutter speed), δηλαδη χρόνος που μενει το διάφραγμα ανοιχτό ωστε να περάσει περισσότερο φώς στο φιλμ. Στην κινούμενη εικόνα ο χρόνος που μένει ανοιχτό το διάφραγμα είναι δεδομένος. Ανάλογα με τα standard της κάθε χώρας (pal, ntsc , secam) Τα FPS είναι απλά αυτό που λένε τα αρχικά. Frames per Second. Οι διαφορές του standard με το high definition δεν είναι μόνο στο resolution αλλά και στα frames που φτάνουν μέχρι και 60 Per second.

Το ανθρώπινο ματι μπορεί να δει περίπου 24 καρέ το δευτερόλεπτο . Ακόμα και αν του δώσεις παραπάνω σε ένα φιλμ η ένα video δεν θα μπορέσει ο εγκέφαλος να τα αποκωδικοποιήσει και πάλι τα ίδια θα βλέπει δηλαδή θα προσπερνάει κάποια καρέ.
Όμως μπορείς να καταγράψεις περισσότερη πληροφορία αν αυξήσης τα FPS και ουσιαστικά να πετύχεις μεγαλύτερη ακρίβεια. Κατόπιν στο μοντάζ κρατας την πληροφορία που θες και την αναπαράγεις. Αν αυτό το το παιξεις σε slow motion θα δείς λεπτομέρια τρελή. Σίγουρα θα έχεις αναρωτηθεί γιατι τα replay που βλέπεις σε Ευραπαικούς αγώνες είναι τόσο καθαρά ενώ στην Ελλάδα θολά. Απλά γιατι τραβάνε με high definition.

Συνεπώς για να επανέλθουμε στο ελικόπτερο, παίζει ρόλο σε τι format γράφεις αν θες να πετύχεις το παραπάνω αποτέλεσμα. Και για να το πετύχεις αν είναι σωστό αυτό που γράφτηκε παραπάνω για 400 περιστοφές ανα δευτερόλεπτο (ελικοπτερο), πρέπει να γράφεις με 400 FPS. Όσο ρίχνεις τα fps χάνεις σε ακρίβεια και ο έλικας παραμορφώνεται (κυρτώνει)

Όσο για το αποθηκευτικό μέσω δεν ξερω γιατι το ανέφερες είναι εντελώς άσχετο.

Πιστευω οτι γνωριζεις οτι οι HD καμερες που μπορουν να τραβανε σε 50i η σε 60p mode ειναι λιγες.
Αυτα που μου λες εσυ για τα fps ειμαι σιγουρος οτι το εχεις διαβασει σε καποιο gaming community
σχετικα με τα fps των παιχνιδιων.
Το τι βλεπει το ματι δεν εχει καμια σχεση στο παραδειγμα μας.

Στην βιντεογραφια το μονο που μετραει ειναι η αναλυση και η χρωματικη πληροφορια του αποθηκευτικου μεσου.
Δεν υπαρχει καμερα στον κοσμο που να γραφει πανω απο 60 fps και αυτο σε progressive scan.
Αλλα και παλι δεν εχουν καμια σχεση τα fps με το παραδειγμα μας.

Καταλαβαινω πως το σκεφτεσαι, αλλα αυτο που εχεις στο μυαλο σου δεν μπορει να γινει με βιντεοκαμερα.


Και γενικα αυτο που εγραψες πατραπανω ειναι τοσο ανακριβες που με αναγκαζει να γραψω τρελλα κατεβατα και να παραθεσω copyrighted material που εχω στην κατοχη μου, και επειδη δεν θελω και δεν εχω ορεξη να το κανω επιφυλασσομαι να το συζητησουμε καποτε απο κοντα.:wave2:

super_toto
27/06/2007, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πιστευω οτι γνωριζεις οτι οι HD καμερες που μπορουν να τραβανε σε 50i η σε 60p mode ειναι λιγες.
Αυτα που μου λες εσυ για τα fps ειμαι σιγουρος οτι το εχεις διαβασει σε καποιο gaming community
σχετικα με τα fps των παιχνιδιων.
Το τι βλεπει το ματι δεν εχει καμια σχεση στο παραδειγμα μας.

Στην βιντεογραφια το μονο που μετραει ειναι η αναλυση και η χρωματικη πληροφορια του αποθηκευτικου μεσου.
Δεν υπαρχει καμερα στον κοσμο που να γραφει πανω απο 60 fps και αυτο σε progressive scan.
Αλλα και παλι δεν εχουν καμια σχεση τα fps με το παραδειγμα μας.

Καταλαβαινω πως το σκεφτεσαι, αλλα αυτο που εχεις στο μυαλο σου δεν μπορει να γινει με βιντεοκαμερα.


Και γενικα αυτο που εγραψες πατραπανω ειναι τοσο ανακριβες που με αναγκαζει να γραψω τρελλα κατεβατα και να παραθεσω copyrighted material που εχω στην κατοχη μου, και επειδη δεν θελω και δεν εχω ορεξη να το κανω επιφυλασσομαι να το συζητησουμε καποτε απο κοντα.:wave2:

Κοίταξε να δεις, επαγγελματίας δεν είμαι, η μόνη επαφή που έχω με το video είναι καθαρά ερασιτεχνική. Ουσιαστικά συμφωνούμε ότι δεν μπορεί να γίνει το παραπάνω, μόνο θεωρητικά μπορεί να γίνει και πρακτικά με ειδικής κατασκευής high speed καμερα. Όμως θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί θεώρεις οτι τα fps δεν έχουν καμία σχέση και αυτό θα ήταν καλύτερο από το να λες ότι τα έχω διαβάσει σε gaming community .Μιλάμε πάντα για κινούμενη εικόνα και όχι φωτογραφία.

gcrook
27/06/2007, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κοίταξε να δεις, επαγγελματίας δεν είμαι, η μόνη επαφή που έχω με το video είναι καθαρά ερασιτεχνική. Ουσιαστικά συμφωνούμε ότι δεν μπορεί να γίνει το παραπάνω, μόνο θεωρητικά μπορεί να γίνει και πρακτικά με ειδικής κατασκευής high speed καμερα. Όμως θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί θεώρεις οτι τα fps δεν έχουν καμία σχέση και αυτό θα ήταν καλύτερο από το να λες ότι τα έχω διαβάσει σε gaming community .Μιλάμε πάντα για κινούμενη εικόνα και όχι φωτογραφία.

Αυτο που σκεφτεσαι εσυ καταρχας θεωρεις οτι ειναι προιον καποιας καμερας η οποια μπορει να απομονωνει και να τραβαει οτι της πουμε εμεις.
Το βιντεο αυτο δεν μπορουμενα ξερουμε τι ειδους τρικ ειναι οποτε δεν μπορουμε να συμπερανουμε οτι εχει γινει κατα την βιντεοσκοπηση.

Οσι για τις καμερες τα fps και το shutter speed,αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο κεφαλαιο που δεν εχει θεση εδω, και που ουτε μπορω να σου αναλυσω μεσω του γραπτου γιατι παρ'οτι εχω βιβλιογραφια θα πρεπει να ανασυρω πηγες και πραγματικα δεν θελω.

Απλα σκεψου μονο αυτο που σου ειπα οτι ολες οι καμερες βασιζονται στις ιδιες αρχες, και στο οτι το
fps που ξερουμε απο τους υπολογιστες δεν εχει καμια σχεση σχεσημε το fps των φωτογραφικων μηχανων,γιατι θα μπλεξουμε με ορους οπως,progressive/interlaced scan,frame interpolacing,frame blending,motion blur κτλ κτλ και θα φαμε ξυλο.
:lol: :wave2: