PDA

View Full Version : Dt200wr ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΕΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΥΡΟΣ!!!



tzotzos
25/06/2007, 14:11
Παιδια τεταρτη τσεκαρα στην αθηνα με τον μαστορα μου ενα dt200wr το οποιο ηταν σε καλη κατασταση το μοτερ του αλλα ηθελε καποια επισκευη εξωτερικα μεν αλλα 500 ευρω δε. Δεν με πειραξε ομως μιας και το αγορασα 1200 ευρω κατοπιν παζαρεματος.

Το σαβατο το πρωι το παρελαβα απο την μεταφορικη στην χαλκιδα και 30 χλμ εκτος χαλκιδας στην πρωτη μου βολτα το κολλησα στεγνα. Εκανα βλακεια γιατι ηθελε ενα γενικο σερβις αλλα βιαζομουν.

Μηπως μπορει καποιος να με κατατοπισει ποσο θα μου παει το κοστος επισκευης πλεον? Καποιος μου ειπε οτι ο κυλινδρος στην γιαμαχα κοστιζει 390 ευρω, αλλα 191 ευρω ο στροφαλος, περιπου 120 ευρω ενα πιστονι, βαλτε αλλα 150-200 ευρω σε λοιπα πραγματα, συν 500 ευρω εξωτερικα που ηθελε εξ αρχης και βγαινει ενα νεο μηχανακι.

Αληθευουν οι πληροφοριες αυτες? ημαρτον δηλ και ειχα και τον γερο μου που επεμενε να υπογραψω χαρτι οτι εγω και ο αγοραστης δεν εχουμε καμια περαιτερω απαιτηση. Την εφαγα καλα ετσι???

THEOD
25/06/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzotzos
Παιδια τεταρτη τσεκαρα στην αθηνα με τον μαστορα μου ενα dt200wr το οποιο ηταν σε καλη κατασταση το μοτερ του αλλα ηθελε καποια επισκευη εξωτερικα μεν αλλα 500 ευρω δε. Δεν με πειραξε ομως μιας και το αγορασα 1200 ευρω κατοπιν παζαρεματος.

Το σαβατο το πρωι το παρελαβα απο την μεταφορικη στην χαλκιδα και 30 χλμ εκτος χαλκιδας στην πρωτη μου βολτα το κολλησα στεγνα. Εκανα βλακεια γιατι ηθελε ενα γενικο σερβις αλλα βιαζομουν.

Μηπως μπορει καποιος να με κατατοπισει ποσο θα μου παει το κοστος επισκευης πλεον? Καποιος μου ειπε οτι ο κυλινδρος στην γιαμαχα κοστιζει 390 ευρω, αλλα 191 ευρω ο στροφαλος, περιπου 120 ευρω ενα πιστονι, βαλτε αλλα 150-200 ευρω σε λοιπα πραγματα, συν 500 ευρω εξωτερικα που ηθελε εξ αρχης και βγαινει ενα νεο μηχανακι.

Αληθευουν οι πληροφοριες αυτες? ημαρτον δηλ και ειχα και τον γερο μου που επεμενε να υπογραψω χαρτι οτι εγω και ο αγοραστης δεν εχουμε καμια περαιτερω απαιτηση. Την εφαγα καλα ετσι???

Αφού το μοτέρ του ήταν σε καλή κατάσταση όπως λες τότε γιατί κόλλησε στην πρώτη βόλτα ??? :rolleyes:

Για τιμές ανταλλακτικών κάνε ένα τηλ στην Μοτοδυναμική να μάθεις σίγουρα και από πρώτο χέρι...καλού-κακού ας είσαι καθιστός πάντως... :wave2: :wave2:

toulis
25/06/2007, 15:42
Αν δεν το λύσεις δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα
Έχει φρακάρει τελείως ;

Μην αγχώνεσαι από τώρα
Λύσε κύλινδρο κεφαλή και βγάλε φωτογραφίες
Το σωστότερο βέβαια είναι να ζητήσεις εξήγηση από το μάστορα σου που το είδε στην αρχή.
Όχι βέβαια ότι θα βγάλεις και άκρη αν είναι και στην Αθήνα δεν αξίζει καν

Daemon
25/06/2007, 16:42
...

465 κυλινδρος..
228 στροφαλος..
52 πιστονι + ελατηρια..

Κοντα εισαι.. :wave2:

kaps
26/06/2007, 07:43
Μάλλον δεν καθόταν όταν τα διάβασε τα χαμπέρια :D .........
Για μένα καλύτερα κοίττα να πάρεις ένα μοτερ μεταχειρισμένο και βάλτο επάνω.

tzotzos
27/06/2007, 21:01
Παιδια ευχαριστω που μου λετε τις αποψεις σας. Το πραγμα εχει ως εξης.
Ο προηγουμενος κατοχος ενω μας ειχε πει οτι η μηχανη εμπαινε μονο πιστα ειχε κανει το εξης... εβαλε καινουργιο πιστονι της πλακας και δεν εβαλε πουθενα φλατζες. Επισης το ψυγειο ηταν χωρις νερο. Πανω στην τρελα μου την κολλησα....
Επιστροφη....
Το ανοιξαμε μολις τωρα το μηχανακι και χρειαζεται.... στροφαλο μπιελα ρουλεμαν κλπ κλπ, πιστονι ελατηρια ασφαλειες πυρο, φλατζες παντου αλλα μιλαμε παντου, ρουλεμαν επισης, αντλια λαδιου που τα τιναξε μαζι με πολλα αλλα φτανουμε στο υποθετικο ποσον των 900 ευρω. Χωρις να συμπεριλαβω την εργασια του μηχανικου και τα εξωτερικα μαζεματα (λαστιχα, τιμονι κλπ κλπ).

Δεν σκεφτομαι να αγορασω μεταχειρισμενο μοτερ αλλα θα το φτιαξω.
Η ερωτησης μου ειναι η εξης: αντι να αγορασω νικασιλ κυλινδρο μπορω να βαλω ενα χιτωνιο??? οι επιπτωσεις μου λογικα θα ειναι 2-3 λιγοτερα αλογα καθως και οτι σιγουρα θα φθαρει γρηγοροτερα απο τον νικασιλ. Ακουω τις γνωμες σας.

THEOD
27/06/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzotzos
Παιδια ευχαριστω που μου λετε τις αποψεις σας. Το πραγμα εχει ως εξης.
Ο προηγουμενος κατοχος ενω μας ειχε πει οτι η μηχανη εμπαινε μονο πιστα ειχε κανει το εξης... εβαλε καινουργιο πιστονι της πλακας και δεν εβαλε πουθενα φλατζες. Επισης το ψυγειο ηταν χωρις νερο. Πανω στην τρελα μου την κολλησα....
Επιστροφη....
Το ανοιξαμε μολις τωρα το μηχανακι και χρειαζεται.... στροφαλο μπιελα ρουλεμαν κλπ κλπ, πιστονι ελατηρια ασφαλειες πυρο, φλατζες παντου αλλα μιλαμε παντου, ρουλεμαν επισης, αντλια λαδιου που τα τιναξε μαζι με πολλα αλλα φτανουμε στο υποθετικο ποσον των 900 ευρω. Χωρις να συμπεριλαβω την εργασια του μηχανικου και τα εξωτερικα μαζεματα (λαστιχα, τιμονι κλπ κλπ).

Δεν σκεφτομαι να αγορασω μεταχειρισμενο μοτερ αλλα θα το φτιαξω.
Η ερωτησης μου ειναι η εξης: αντι να αγορασω νικασιλ κυλινδρο μπορω να βαλω ενα χιτωνιο??? οι επιπτωσεις μου λογικα θα ειναι 2-3 λιγοτερα αλογα καθως και οτι σιγουρα θα φθαρει γρηγοροτερα απο τον νικασιλ. Ακουω τις γνωμες σας.

Περαστικά....

Αφού θα μπείς που θα μπείς στην διαδικασία γενικής επισκευής - κάντο σωστά χρησιμοποιώντας οριντζιναλ ανταλλακτικά παντού...
Το ξέρω ότι πονάει, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να γίνει σωστή και κυρίως αξιόπιστη σε βάθος χρόνου δουλειά...
Μην μπλέκεις με χιτώνια ειδικά σε δίχρονα ...

dirtbird
27/06/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzotzos
Παιδια ευχαριστω που μου λετε τις αποψεις σας. Το πραγμα εχει ως εξης.
Ο προηγουμενος κατοχος ενω μας ειχε πει οτι η μηχανη εμπαινε μονο πιστα ειχε κανει το εξης... εβαλε καινουργιο πιστονι της πλακας και δεν εβαλε πουθενα φλατζες. Επισης το ψυγειο ηταν χωρις νερο. Πανω στην τρελα μου την κολλησα....
Επιστροφη....
Το ανοιξαμε μολις τωρα το μηχανακι και χρειαζεται.... στροφαλο μπιελα ρουλεμαν κλπ κλπ, πιστονι ελατηρια ασφαλειες πυρο, φλατζες παντου αλλα μιλαμε παντου, ρουλεμαν επισης, αντλια λαδιου που τα τιναξε μαζι με πολλα αλλα φτανουμε στο υποθετικο ποσον των 900 ευρω. Χωρις να συμπεριλαβω την εργασια του μηχανικου και τα εξωτερικα μαζεματα (λαστιχα, τιμονι κλπ κλπ).

Δεν σκεφτομαι να αγορασω μεταχειρισμενο μοτερ αλλα θα το φτιαξω.
Η ερωτησης μου ειναι η εξης: αντι να αγορασω νικασιλ κυλινδρο μπορω να βαλω ενα χιτωνιο??? οι επιπτωσεις μου λογικα θα ειναι 2-3 λιγοτερα αλογα καθως και οτι σιγουρα θα φθαρει γρηγοροτερα απο τον νικασιλ. Ακουω τις γνωμες σας.

Να βρεις ένα μτχ μοτέρ.

Λογικά θα έχουν ανοίξει και οι φωλιές των ρουλεμάν στροφάλου και μόλις το δέσεις θα αρχίσεις πάλι από την αρχή

:winka: :winka:


άκου το έβαζε μόνο πίστα..... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

tzotzos
27/06/2007, 21:20
Επισης μολις τωρα μου ειπανε να παω στον Δρακο για να γλυτωσω αρκετα οπως το χιτωνιο που υπολογιζεται στα 150 ευρω, καθως και ενα στροφαλο και μια μπιελα απο τον Δρακο και οχι τα γνησια της yamaha.

KeLeYTiS
27/06/2007, 23:48
Πηγαινε στον Δρακο με τον στροφαλο τα καρτερ και τον κυλινδρο

Πες του να δει αν επισκευαζεται ο στροφαλος, αν τα καρτερ εχουν παρει ανοχες στις εδρες των ρουλεμαν και αν θελεις για μαντεμι

Θα σου κοστισει πολυ πιο φθηνα

Αν γινει σωστη δουλεια στο μαντεμι και βαλεις το ΣΩΣΤΟ πιστονι και οχι πιστονι για νικασιλ (δες για την μαρκα που εχει ο Δρακος εχει Wossner με 110 ευρω και αλλη μια επισης καλη δεν θυμαμαι μαρκα) δεν θα εχεις προβλημα

Μεταχειρισμενο μοτερ δεν ειναι λυση
Εχετε παει σε μαντραδες τελευταια ?
Ζητανε τα μαλλια της κεφαλης τους για μοτερ 20 χρονων που εχει να δουλεψει 15 χρονια ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ εγγυηση (αλλα λενε καλου κακου ανοιξε το )

Ενα μονοκυλινδρο διχρονο μοτερακι ειναι στο κατω κατω ποσο πιο απλο να ηταν?

ΥΓ)Επισης τσεκαρε στον Δρακο κυλινδρο και κεφαλη μην χασαν τις ανοχες τους αφου ειπες οτι δεν ειχε βαλει φλατζες ο προηγουμενος

dirtbird
28/06/2007, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS


Μεταχειρισμενο μοτερ δεν ειναι λυση
Εχετε παει σε μαντραδες τελευταια ?
Ζητανε τα μαλλια της κεφαλης τους για μοτερ 20 χρονων που εχει να δουλεψει 15 χρονια ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ εγγυηση (αλλα λενε καλου κακου ανοιξε το )


Oμολογώ ότι δεν έχω πάει τα ρελευταία 15 χρόνια αλλά βάση αυτών που έγραψε ο φίλος, πιστεύεις ότι τα κάρτερ θα είναι εντάξει? :confused: :confused: (και ότι ο ΔΡΑΚΟΣ μπορεί να τα μετρήσει?)

Πάντως γύρω στο 93-94, είχα πάρει μοτέρ DT από Πάτρα 140000δρχ. μαζί με το καρμπυρατέρ (πούλησα και το καρμπ 20000, οπότε 120000). Το μοτέρ προερχόταν από τρακαρισμένο DT (δλδ. είδα και το μηχνάκι-δωρητή ώστε να έχω άποψη σχετικά με τα χλμ. που είχε το μοτέρ).

Αλήθεια Kel-man, πόσο ζητάνε για μοτέρ σήμερα? :confused: :confused:

gcrook
28/06/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Αλήθεια Kel-man, πόσο ζητάνε για μοτέρ σήμερα? :confused: :confused:


Πριν σου πει ο κελ-μαν να σου πω εγω ποσο ζητανε για μοτερ SV σχεδον δεκαετιας με ακαθοριστο αριθμο χλμ.
Κανα χιλιοδιακοσαρι..........:rolleyes: :mad: :rolleyes:

kaps
28/06/2007, 12:41
Καταρχάς για να μην θεωρείς εαυτόν λ@λ@κ@ πάρε τηλέφωνο το λαμόγιο που σουτο πούλησε και πες του για τους προγόνους του και τους τυχόν αποθαμένους του . Δεύτερον πάρε το υπόλοιπο που έμεινε (σκελετός και τα περιφερειακά του )και πούλα τα όσο όσο . Τρίτον άμα κοιττάξεις χρυσή ευκαιρία και οπουδήποτε αλλού θα βρεις ένα κάρο αγγελίες για δίχρονα και όχι μόνο. Ολα αυτά που θέλεις να κάνεις είναι μάταια για μια μηχανή που έχει φάει ήδη τα ψωμιά της . Θα κουραστείς να τρέχεις και να σε εμπαίζουν τα μαστόρια . Εκτός και αν διακατέχεσαι από αισθήματα Μαζόχ οπότε ο δρόμος ανοιχτός και τα μαστίγια ελεύθερα ....... :D

KeLeYTiS
28/06/2007, 13:58
Για ΤΖΡ 3μα

1ος μαντρας) Ρωταω αν εχει και μου δειχνει ενα πανω σε μια στοιβα μοτερ ΧΩΡΙΣ κυλινδρα (ανοιγμενο δηλαδη σε οτι σκονη εχει μπει εκει μεσα ολα τα χρονια που καθεται εκει)
Ο στροφαλος ειχε πιασει μια λασπη απο λαδι και χωμα
Τον ρωταω ποσο

500 ευρω μου λεει χωρις τα πηνια :eyepop:

Μαστορα του λεω αυτο δεν ειναι σε καλη κατασταση πολλα λεφτα δεν ζητας ? (Βασικα στροφαλο εψαχνα)
Ε ενταξει μου λεει ενα ανοιγματακι θελει ξερεις ποσο εχει καινουριο yamaha ? :rotflmao:

2oς μαντρας) 800 ευρω μοτερ κλειστο

Μου δινεις καποια εγγυηση οτι θα δουλεψει ?

Κοιτα μου λεει φιλε η μανιβελα κατεβαινει αρα κολλημενο δεν ειναι
Δεν μπορω να σου δωσω εγγυηση ουτε οτι θα παρει μπροστα

Και εχω και αλλες περιπτωσεις με αλλα ανταλλακτικα τα οποια ζητανε οτι τους ερθει εκεινη την στιγμη (τεποζιτο τζρ 300 ευρω, μασπιε τζρ 150 ευρω) πραγματα τα οποια ebay τα βρισκεις τσαμπα η ακομα με τοσα λεφτα παιρνεις ενα ολοκληρο απο χρυση ευκαιρια για ανταλλακτικα

Στο τελος τα μαζευουν και τα δινουν για σιδερα με το κιλο
Πραγματικα δεν τους καταλαβαινω :sad:

ΥΓ)Ο δρακος μπορει να μετρησει καρτερ και οτι αλλο θελεις αν εισαι τυχερος και μιλησεις με καποιον εκει μεσα που ξερει και οχι με καναν πιτσιρικα που κανει εκπαιδευση μεσω ΟΑΕΔ

KeLeYTiS
28/06/2007, 14:00
Και για να δωσω ελπιδα στο παιδι με το WR να πω οτι τελικα εκεινο το ΤΖΡ επισκευαστηκε (στροφαλος,πιστονια μπλα μπλα ) με 350 ευρω υλικα

Επισης τωρα ενα RGV μοτερ που φτιαχνω μαζι με εργασια εχει παει 800 ευρω δικυλινδρο με οτι εχει μεσα του ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

Τουλαχιστον ξερεις οτι το μοτερ ειναι καινουριο και τι ακριβως εχεις βαλει μεσα απο ενα μοτερ-ΛΟΤΤΟ που θα στοιχισει τα ιδια λεφτα

dirtbird
28/06/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Για ΤΖΡ 3μα .........


Mάλιστα , μάλιστα....

Έχουν ξεφύγει εντελώς δηλαδή.:confused: :confused:

KeLeYTiS
28/06/2007, 16:25
To θεμα δεν ειναι οτι εχουν ξεφυγει αλλα η κακομοιρια τους

Αφου τετοια μοντελα και λιγα ακομα ΠΟΣΟΙ τρελλοι θα τους το ζητησουν?

Εκτος αν κυκλοφορουν τοσα πολλα και δεν το εχω παρει χαμπαρι

Προτιμουν αντι να βγαλουν ενα τιμιο 200αρι (γιατι ολο το μηχανακι για κοψιμο δεν θα πηγε ουτε 100 ευρω απο τοτε που εφερναν κοντεηνερ απο Ιαπωνια) να τα δωσουν με το κιλο για σιδερα ....

Εκτος αν υπαρχει κοσμος που τα δινει αυτα τα λεφτα δεν ξερω τι να πω ...

tzotzos
05/07/2007, 22:29
Παιδια γεια σας και συγνωμη τοσο καιρο που δεν εδωσα το παρον.
Ευχαριστω και παλι για τις αποψεις σας και περνω στο θεμα μας....

Η γνωμη του μηχανικου ειναι η εξης: το μηχανακι δεν ειχε δειγμα για φλατζες και ο πρωην τις ειχε αντικαταστησει με φλατζοκολα. Ο μηχανικος μου λεει οτι η κινηση αυτη ειχε ως αποτελεσμα να ρουφηξει νερα και να κολησει.

Τηλεφωνησα στον πρωην και του ειπα ετσι κι ετσι... Οι γονεις μου του λεω ειναι στο τσακ να σε πανε δικαστικως για απατη μιας και εχουμε και βεβαιωση απο συνεργειο... Εξαφανιστηκε ο τυπος και τελικα πριν κανα δυο ωρες ο πατερας μου τηλεφωνησε στον πατερα του και του ειπε οτι ειπα εγω στον γιο καθως και οτι ζηταμε μονο 600 ευρω μιας και θα πουλησω το μπρικι για ανταλλακτικα 600 ευρω. Μας ειπε λοιπον ο πατερας του πρωην οτι το μηχανακι το εσπασα εγω και οχι απο ελλεψη φλατζων γιατι ως μηχανικος που ειναι οι φλατζοκολα κανει την ιδια δουλεια με τις φλατζες....Μας παροτρυνε ομως να το παω στην yamaha εδω στην πολη μου ωστε να εχω απο αυτους ενα εγκυρο και γνησιο χαρτι που θα επιβεβαιωνει τα λεγομενα μου, οτι δηλ εσπασε γιατι δεν ειχε φλατζες.
Τελος.

Παιδια ειμαι σιγουρος οτι χαρτι δεν προκειται να μου δωσει η yamaha για 2 λογους: 1. αν ισχυει οτι εσπασε λογω ελλειψη φλατζων θα αναγκαστει να το επιβεβαιωσει και στο δικαστηριο και αμφιβαλλω αν εχει τοσο καλοσυνη ωστε να το κανει 2. επειδη ειναι παρασαεισαγωγη η μηχανη δεν νομιζω να αναλαβει μια τετοια δουλεια.

xampos
06/07/2007, 00:31
τι να πω. μακαρι φιλε να βρεις το δικιο σου :sick: