PDA

View Full Version : Ταξιδι στα 200+ Celsius... με κρανος.



menos
25/06/2007, 14:58
Ξεκινησα κατα τις 11 πμ να κανω ταξιδακι απο Ηρακλειο στη Νοτια Κρητη. Εχουμε και λεμε:
1) 43 βαθμοι υπο σκια,:sun: 53 ανεφ σκιας.
2) 50 βαθμοι (αν οχι παραπανω) η θερμοκρασια της ασφαλτου.
3) Θερμοκρασια κινητηρα καταλληλη για τηγανισμα ποδιων.
4) Φυσουσε Νοτιος αερας.
Το ταξιδι αναψυχης μετετραπη σε αγωνα επιβιωσης!!! :a53: Σταματουσα καθε 40λεπτο σε χωριουδακια που ηταν στο δρομο μου και κατεβαζα πορτοκαλαδες.......:a31: Δεν μου εφτανε το κινουμενο καμινι (η μηχανη), ειχα κορακιασει και απο την ελλειψη νερου.:a24: Το προσωπο ειχε αφυδατωθει πληρως, τα χερια μου πονουσαν φοβερα απο την εκθεση του ηλιου και τους Νοτιους ανεμους, ασε τα ποδια.... Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση:dizzy: Κυριολεκτικα με εσωσε!!! Μπορει να ιδρωνα και η επενδυση του κρανους να ειχε γινει μουσκεμα αλλα δεν πονουσα πλεον:a18: Πηρα και 1 λιτρο νερο καβατζα για να κανω ενα βρεξιμο σε ποδια και χερια και βουρ για τα υπολοιπα 40 χιλ. που ειχαν μεινει για την παραλια που θα ελιωνα μεσα στα καταγαλανα νερα της με (τουλαχιστον μια) μπυρα στο χερι!! :D Παιδια, ΠΡΟΣΟΧΗ!!! και ας χαμογελαει ο ηλιος:sun: δεν αστειευεται!! Τιποτα καλυτερο απο το νερο στις εκδρομες σας και αντηλιακο (μεγαλου βαθμου) για την προστασια σας απο UVA, UVB και ολα τα UV γενικως. Δεν ξερω τι μπορει να λεει ο ΚΟΚ αλλα ΕΓΩ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ:a37: Αν εχετε κατι να προσθεσετε στα περι προστασιας απο τον ηλιο BE MY GUEST:wave2:

super_toto
25/06/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
.... Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση:wave2:

Αν αποφάσιζες να βάλεις και εξοπλισμό μπορεί και να ήταν καλύτερα για σκέψου το

tifoefs
25/06/2007, 15:14
Βρηκες δικαιολογια για να γυρνας με μαγιω !! γκαγκουρα !!

Να βαλεις δερματινα και πουλοβερ απο μεσα για μονωση !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
25/06/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Το προσωπο ειχε αφυδατωθει πληρως, τα χερια μου πονουσαν φοβερα απο την εκθεση του ηλιου και τους Νοτιους ανεμους, ασε τα ποδια.... Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση

Έλεος ρε φίλε Μενο, βάλε ένα καλοκαιρινό γαντάκι και τζάκετ, κράνος με σκούρα ζελατίνα, και ένα τζινακι και ταξιδευεις ανετα λέμε! Το καλοκαιρινο τζακετ ειναι σα να φορας ενα διχτυ, δε ζεσταινει, εκτός αν είσαι 2 λετπα στο φαναρι, αλλα αντεχεται. Ετσι δε καίγονται και τα χερια. Και με το τζιν το ίδιο συμβαίνει, σου φαίνεται ότι θα σκασεις αν το βαλεις, αλλα κανε μια δοκιμη και θα δεις οτι οσο κινεισαι δεν ζεστενεσαι :wave2:

npat
25/06/2007, 15:28
Στην τρελή ζέστη, και ειδικά για μεγάλες διαδρομές:

1. Φοράμε ΠΑΝΤΑ κράνος. Πέρα από την προστασία σε περίπτωση ατυχήματος, είναι απαραίτητο και για την αποφυγή ηλίασης / θερμοπληξίας
2. Δεν αφήνουμε ΚΑΝΕΝΑ σημείο του σώματος ακάλυπτο (επίσης απαραίτητο για την αντιμετώπιση της ζέστης, πέρα από την προστασία από ατύχημα)
3. Φοράμε ρούχα κατά το δυνατό "αεριζόμενα" (που επιτρέπουν ροή αέρα από μέσα τους)
4. Αν είναι δυνατό φροντίζουμε τα ρούχα να είναι ανοιχτόχρωμα.
5. Πίνουμε συχνά και μπόλικο νερό
6. Αν δεν την παλεύουμε με τίποτα, βρέχουμε την φανέλα / μπλουζάκι που φοράμε μέσα από το μπουφάν / σακάκι. Η εξάτμιση του νερού βοηθάει στην ψύξη. Το ίδιο μπορεί να κάνουμε με μια βρεγμένη μπαντάνα στον λαιμό.

menos
25/06/2007, 15:48
Αν είναι δυνατό φροντίζουμε τα ρούχα να είναι ανοιχτόχρωμα.

Να με δω και με κανενα ασπρο μπουφανακι και ασπρη καλτσα στην μηχανη λες και εχω μεινει στα βιντεοκλιπ του 80 (βλεπε "Beat it" michael jackson)!!! Οσο για την αναφορα που εγινε για το καλοκαιρινο τζακετ που θα το νοιωθω σαν διχτυ απανω μου...... Να βαλω καλυτερα ενα σκετο διχτυ πανω μου; "Ξεκιναει μια ψαροπουλα απ'το γυαλοοο":a13::lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SPORAKIAS
25/06/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
[B] Οσο για την αναφορα που εγινε για το καλοκαιρινο τζακετ που θα το νοιωθω σαν διχτυ απανω μου...... Να βαλω καλυτερα ενα σκετο διχτυ πανω μου; "Ξεκιναει μια ψαροπουλα απ'το γυαλοοο":a13::lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τα μπουφαν πουν ειναι διχτυωτα (υφασματινα) αφηνουν τον αερα να περναει μεσα στο σωμα...

ουτε γαντια φορουσες..?:confused:

menos
25/06/2007, 16:00
Γαντια????? :eyepop: Και βεβαια οχι!!! Ηταν στο ιδιο χρωμα με το κασκολ και την γουνα μου!!! ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΣΕΤ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SPORAKIAS
25/06/2007, 16:06
εισαι ηρωας....:lol:

tifoefs
25/06/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Γαντια????? :eyepop: Και βεβαια οχι!!! Ηταν στο ιδιο χρωμα με το κασκολ και την γουνα μου!!! ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΦΟΡΑΩ ΣΕΤ!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καγκουρω !!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ταξιδευτής
25/06/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δεν ξερω τι μπορει να λεει ο ΚΟΚ αλλα ΕΓΩ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ:a37: Αν εχετε κατι να προσθεσετε στα περι προστασιας απο τον ηλιο BE MY GUEST:wave2:

Φιλε Μενο, αν εβαζες δερματινο θα ανακαλυπτες οτι θα ησουν μια χαρα (τηρουμενων των αναλογιων) και ΣΑΦΩΣ καλυτερα απο το να εισαι με το κοντομανικο.

Και αυτο γιατι, το δερμα -σε αντιθεση με την κορντουρα- ειναι ΑΘΕΡΜΙΚΟ, πραγμα που σημαινει οτι κραταει μεσα την θερμοκρασια του σωματος, αλλα ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την εξωτερικη θερμοκρασια να περασει μεσα.

Σιγουρα με τετοιες ακραιες συνθηκες οτι και να βαλεις θα ζεσταθεις καποια στιγμη, αλλα το δερματινο θα σε προστατευε και ΔΕΝ θα ζεσταινοσουν οσο νομιζεις... Δοκιμασε το... :wave2:

lampros_fazer
25/06/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αποφασισα μετα απο καμμια ωριτσα να βαλω το κρανος να μειωθει το καψιμο στο προσωπο μου και η πιθανη ηλιαση:dizzy: Κυριολεκτικα με εσωσε!!!
Δλδ αυτή την ωρίτσα οδηγούσες χωρίς κράνος..;

lampros_fazer
25/06/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
αλλα ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την εξωτερικη θερμοκρασια να περασει μεσα.

Σιγουρα με τετοιες ακραιες συνθηκες οτι και να βαλεις θα ζεσταθεις καποια στιγμη, αλλα το δερματινο θα σε προστατευε και ΔΕΝ θα ζεσταινοσουν οσο νομιζεις...
Ναι καλά..Εγώ ζεστάθηκα περισσότερο απ'ότι νόμιζα..Δερμάτινο το Σεπτέμβρη πάλι..

menos
25/06/2007, 16:24
Πεστα ρε λαμπρο και λυσσαξαν να με ντυσουν σαν καλοκαιρινη μουσουλμανα εδω μεσα:p

zolotas
25/06/2007, 16:27
πανε αγορασε αυτοκινητο ρε σι menos .......τι κλαιγεσαι δω μεσα??αυτα τα λενε κατι χαζοχαρουμενες γκομενες που αν δεν εχεις ερ κοντισιον σε κλανουν .........

τον χειμωνα κανει κρυο ,το καλοκαιρι κανει ζεστη .......η μηχανη ειναι για μαζοχες .......αντε μην τα παρω στην κρανα τωρα ............

συν το οτι παιζει διατρητο τζακετ,γαντια και καλο κρανος ........οχι χυτρα ταχυτητος .........

ασε που το μονο προβλημα ζεστης ειναι στα μποτιλιαρισματα και μονο

lampros_fazer
25/06/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πεστα ρε λαμπρο και λυσσαξαν να με ντυσουν σαν καλοκαιρινη μουσουλμανα εδω μεσα:p
Μη χαίρεσαι πολύ..:D Δεν είπα να βγαίνουμε με το κοντομάνικο..Κράνος+γάντια+μπότες όπως και να'χει,μπουφάν καλοκαιρινό,και παντελόνι αναλλόγως τη ζέστη δερμάτινο ή τζιν με επιγονατίδες από μέσα..

Δεν το παίζω έξυπνος ή δεν ξέρω τι άλλο,αναφέρομαι σε βόλτα,όταν κάνω 20-30 χλμ για πάω για μπάνιο κράνος+ (καμιά φορά) τζινάκι..

menos
25/06/2007, 16:34
παμε μαζι την ιδια βολτουλα zolotas..... Οταν θα εχεις γυρω σου ξεραμενα χωραφια και τον Νοτιο αερα κυριολεχτικα να σε ξεραινει για 75 χλμ. θα επανεκτιμησεις την αποψη "καλοκαιρι ειναι".:D

zephyr1
25/06/2007, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
ΕΓΩ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΔΕΝ ΒΑΖΩ:a37:














Δεν βαζεις δερματινο? :eyepop::a03:




























:lol:

tifoefs
25/06/2007, 16:51
Σα γυμνο κοτοπουλο θες να κυκλοφορας ;;

Ντυσου ρε ξε-τετοιο- !

:eyepop: :lol: :lol:

menos
25/06/2007, 16:53
Σα γυμνο κοτοπουλο θες να κυκλοφορας ;;


Τα ντυμενα κοτοπουλα τι φορανε?

zephyr1
25/06/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Σα γυμνο κοτοπουλο θες να κυκλοφορας ;;


Τα ντυμενα κοτοπουλα τι φορανε?

Φορμες



















βλεπε





























Hayden.:lol:



:a08:

SPORAKIAS
25/06/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


Και αυτο γιατι, το δερμα -σε αντιθεση με την κορντουρα- ειναι ΑΘΕΡΜΙΚΟ, πραγμα που σημαινει οτι κραταει μεσα την θερμοκρασια του σωματος, αλλα ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την εξωτερικη θερμοκρασια να περασει μεσα.

:wave2:

μια ενσταση μονο....ναι αποτρεπει να περναει ο ζεστος αερας...αλλα το ιδιο το δερματινο ζεστενεται απ τον ηλιο...με συνεπεια να καιγεσε μεσα και η μ@λ@κι@ ειναι οτι δεν μπορει να το αποβαλει...

η αποψη μου για κοντινες αποστασεις με νορμαλ χλμ μονο διατρητο....

για ταξιδακι χαλαρα κορντουρα που ειναι και αεριζομενη ....

και για γληγορα εως μαχιμα ταξιδακια στολη...

:wave2:

iosif
25/06/2007, 19:51
λοιπόν σήμερα στις τρεις πήγαινε με 100 και όταν έκλεινα την ζελατίνα είχε περισσότερη δροσιά από όταν την είχα ανοιχτή. ο λίβας με έκαιγε στο πρόσωπο.

η κορντούρα της νταινέζεέίναι άψογη αλλά αλίμονο αν σταματήσεις για καμιά εφημερίδα. τα 5 δευτερα μέχρι να τη βγάλεις είναι κόλαση

devil's animal
25/06/2007, 20:54
καλοκαιρι ειναι ...ζεστη θα κανει!!!!
μηχανη καβαλαμε.....εξοπλισμο πρεπει να φοραμε!


ΧΩΝΕΨΤΕ ΤΟ!!!



επισης θα βοηθαγε να φτιαχναμε την φυσικη μας κατασταση, να μην τρωμε τον αγλεουρα πριν το ταξιδι και να αποφευγαμε τα πολυ κρυα υγρα....(ειναι γνωστο οτι δεν σε ξεδιψουν οσο οταν ειναι σε θερμοκρασια δωματιου + κανουν το σωμα να ιδρωνει περισσοτερο αφου οταν τα καταναλωνουμε υπαρχει μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας απο το σωμα μας!)



αντε να βλεπω να ιδρωνουμε λιγακι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zolotas
25/06/2007, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
παμε μαζι την ιδια βολτουλα zolotas..... Οταν θα εχεις γυρω σου ξεραμενα χωραφια και τον Νοτιο αερα κυριολεχτικα να σε ξεραινει για 75 χλμ. θα επανεκτιμησεις την αποψη "καλοκαιρι ειναι".:D

το μονο που φοβαμαι ειναι για την μηχανη ,θα βρασει δλδ ........και πριν το ταξιδι βαλε το κρανος και τις μποτες στο ψυγειο και θα εισαι μια χαρα :beer:

makis206
25/06/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αντε να βλεπω να ιδρωνουμε λιγακι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εσείς εκεί κάτω καλύτερα ν'αποφεύγετε τους ιδρώτες μη σας ανάψει καμμιά λίμπιντο κι έχουμ'αλλα μετά ! :evil:

:rotflmao:

Μενέλαε ΕΞΟΠΛΙΣΟΥ !

Ή ντύσου σωστά ή ΜΗ ΒΓΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠ'ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ !

Κι ένα απλό πέσιμο μπορεί ν'αποβεί μοιραίο φίλε, η άσφαλτος βράζει και δεν θέλεις ουτ'ένα απλό άγγιγμα να της κάνεις με τον αγκώνα σου, πίστεψέ με.

Κι εγώ με τις 40άρες στα θερμόμετρα άραξα τ'απογεύματα, μόλις τώρα έκανα μια βολτούλα να ξελαμπικάρω λίγο κι ήταν απόλαυση η βόλτα το βράδυ. Τ'απογεύματα όμως ούτε για πλάκα με τόση ζέστη, πόσο μάλλον χωρίς σωστό εξοπλισμό.. ένα καλοκαιρινό διάτρητο μπουφανάκι επιβάλλεται όταν πρέπει να οδηγήσουμε μηχανή, καλοκαιρινά γαντάκια κι ένα τζινάκι έστω, για κράνος δεν το συζητώ..

:beer:

fasma
25/06/2007, 23:25
Εγώ πάντως όπως το έχω χιλιοειπωμένο φίλε μου menos, μια απόσταση 2km που είναι το σπίτι μου μέχρι την παραλία (Πιτσιδια-Ματαλα για όσους ξέρουν)απλά φοράω το μαγιό μου και έχω την πετσέτα στην σέλα και ας με χαρακτηρίσουν εδώ μέσα όλοι όπως θέλουν.Σιγά μην βάλω στολές κράνη και δερμάτινα!!
Παρόλα αυτά έχουν απόλυτο δίκιο για τον εξοπλισμό αλλά πολλές φορές είναι δύσκολα στην πράξη!!
Πάντως σήμερα που πετάχτηκα μέχρι Αγία Γαλήνη, με το κράνος και ένα μπουκαλάκι νερό ήταν πολλή καλύτερα παρά να μην φορούσα κράνος και θα ήταν και ακόμη καλύτερα αν φορούσα και ένα λεπτό τζιν ώστε να αποφύγω την θερμοκρασία του κινητήρα στα πόδια μου.

:sun:

Nikoskazer2000
26/06/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Φιλε Μενο, αν εβαζες δερματινο θα ανακαλυπτες οτι θα ησουν μια χαρα (τηρουμενων των αναλογιων) και ΣΑΦΩΣ καλυτερα απο το να εισαι με το κοντομανικο.

Και αυτο γιατι, το δερμα -σε αντιθεση με την κορντουρα- ειναι ΑΘΕΡΜΙΚΟ, πραγμα που σημαινει οτι κραταει μεσα την θερμοκρασια του σωματος, αλλα ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ την εξωτερικη θερμοκρασια να περασει μεσα.

Σιγουρα με τετοιες ακραιες συνθηκες οτι και να βαλεις θα ζεσταθεις καποια στιγμη, αλλα το δερματινο θα σε προστατευε και ΔΕΝ θα ζεσταινοσουν οσο νομιζεις... Δοκιμασε το... :wave2:

Πολύ σωστό! :a18:

Αυτά ακριβώς ισχύουν για το δερμάτινο και να προσθέσω επίσης οτι τουλάχιστον τα γάντια (ακόμα και τα δερμάτινα) δεν είναι και τόσο επιβαρυντικά για την αποβολή θερμότητας.

Και πάλι σκέψου το πάντως: Το προστατευτικό εξοπλισμό τον λέμε "ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ" για τον καθαυτό λόγο και σε 2η μοίρα μπαίνει και ο ρόλος του σαν προστασία απο τα καιρικά φαινόμενα.

:sun:
:wave2:

Ζεύκας
26/06/2007, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μενέλαε ΕΞΟΠΛΙΣΟΥ !

Ή ντύσου σωστά ή ΜΗ ΒΓΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠ'ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ !

Κι ένα απλό πέσιμο μπορεί ν'αποβεί μοιραίο φίλε, η άσφαλτος βράζει και δεν θέλεις ουτ'ένα απλό άγγιγμα να της κάνεις με τον αγκώνα σου, πίστεψέ με.

Κι εγώ με τις 40άρες στα θερμόμετρα άραξα τ'απογεύματα, μόλις τώρα έκανα μια βολτούλα να ξελαμπικάρω λίγο κι ήταν απόλαυση η βόλτα το βράδυ. Τ'απογεύματα όμως ούτε για πλάκα με τόση ζέστη, πόσο μάλλον χωρίς σωστό εξοπλισμό.. ένα καλοκαιρινό διάτρητο μπουφανάκι επιβάλλεται όταν πρέπει να οδηγήσουμε μηχανή, καλοκαιρινά γαντάκια κι ένα τζινάκι έστω, για κράνος δεν το συζητώ..

:beer:

πες τα ρε μαστορα... :beer:

Ταξιδευτής
26/06/2007, 08:05
Ετσι οπως τα λεει ο φιλος Μακαρος! Παντα εξοπλισμο...

Ξερεις, Μενο, χθες εβλεπα λιγο χαζοκουτι κ ειχε ενα θερμομετρο με laser και το ειχαν στρεψει στην ασφαλτο για να δουν τις θερμοκρασιες που εχει το οδοστρωμα με τετοια ζεστη.
Ξερεις τι εδειχνε; ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ βαθμους!

Ξεροντας απο πρωτο χερι τι εγκαυματα παθαινει κανεις αν πεσει με ταχυτητα στην ασφαλτο χωρις προστασια (δεν φοραγα γαντια :mad: ) και μαλιστα χειμωνα, δεν θελω ουτε να σκεφτομαι τι θα παθει κανεις αν πεσει κατω χωρις προστασια σε ασφαλτο 70 βαθμων κελσιου!

Πιστεψε με, στο νοσοκομειο αναμεσα στα ουρλιαχτα απο τα φριχτα εγκαυματα 3ου βαθμου θα λες "χριστουλη κ παναγια μου, αχ κ να φοραγα ενα μπουφαν να με ειχε προστατεψει!" :(



Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
μια ενσταση μονο....ναι αποτρεπει να περναει ο ζεστος αερας...αλλα το ιδιο το δερματινο ζεστενεται απ τον ηλιο...με συνεπεια να καιγεσε μεσα και η μ@λ@κι@ ειναι οτι δεν μπορει να το αποβαλει...

η αποψη μου για κοντινες αποστασεις με νορμαλ χλμ μονο διατρητο....

για ταξιδακι χαλαρα κορντουρα που ειναι και αεριζομενη ....

και για γληγορα εως μαχιμα ταξιδακια στολη...

:wave2:


Σπορ, δεν ξερω τι να πω... Εγω στα δικα μου δερματινα δεν το εχω παρατηρησει αυτο...
Το προηγουμενο ΣΚ ημουν Ευβοια με δερματα, παροτι το δερμα ειχε ζεσταθει εξωτερικα απο τον ηλιο, εσωτερικα παρεμενε δροσερο...

Επισης το δερμα σαν υλικο, εξ ορισμου "αναπνεει" (απο μεσα προς τα εξω) και απο εμπειρια μου, αναπνεει πολυ καλυτερα απο μια κορντουρα (που ειναι κατα βαση χοντρο ναυλον).

Παντως θα συμφωνησω οτι μια κορντουρα ειναι πολυ πιο ανετη απο οτι το δερματινο, αλλα για πιο ψυχρες καταστασεις.... :wave2:

zanny
26/06/2007, 08:55
Πέρα πάντως για το είδος του εξοπλισμού (δέρμα, κορντούρα),
το να είσαι πλήρως καλυμένος είναι η καλύτερη λύση για πιο ασφαλή και ανεκτή έκθεση στον ήλιο.

Κάτι ξέρουν και οι κάτοικοι των αφρικανικών χωρών που είναι από πάνω μέχρι κάτω καλυμμένοι με
θερμοκρασίες που αγγίζουν 50άρες και αέρα που ψήνει κοτόπουλο χαλαρά.

Με τη λογική αυτή λοιπόν, βάλε και ένα καλοκαιρινό διάτρητο αεριζόμενο
και τα πράγματα θα είναι άψογα, τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε και για ανοιχτή διαδρομή

:wave2:

menos
26/06/2007, 14:32
και πριν το ταξιδι βαλε το κρανος και τις μποτες στο ψυγειο και θα εισαι μια χαρα

Σωστοοοοοοοοοςς:lol: :lol: :lol:

panagiotispapa
26/06/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

Πιστεψε με, στο νοσοκομειο αναμεσα στα ουρλιαχτα απο τα φριχτα εγκαυματα 3ου βαθμου θα λες "χριστουλη κ παναγια μου, αχ κ να φοραγα ενα μπουφαν να με ειχε προστατεψει!" :(



:a53: :a53: :a53:


The horror.....

Μακάρι να είχαν όλοι αυτήν την εικόνα στο μυαλό τους πριν καβαλήσουν μηχανή με 'καλοκαιρινή' μη-ένδυση. Θα είχε γλυτώσει πολύς κόσμος τα χειρότερα...........

FZMAN
26/06/2007, 16:44
Πάντως παιδιά εγώ αποφεύγω να κυκλοφορώ με τόσο ψηλές θερμοκρασίες αλλά εαν πρέπει να ταξιδέψω με ζέστη απλά αφήνω λίγω την κορντούρα ανοικτή πάνω πάνω για έξτρα αερισμό και βέβαια έχω ανοικτά όλους τους αεραγωγούς του μπουφάν μου (IXS) και όταν σταματάω σε φανάρι ανοίγω και την ζελατίνα του κράνους(μόνο σταματημένος).:sun:Πάντως παιδιά τώρα το καλοκαίρι παίζει ρόλο και η ώρα που θα ταξιδέψει κάποιος. Εγώ προσωπικά προτιμώ τώρα το καλοκαίρι με τον καύσωνα να ταξιδεύω ή πολύ νωρίς ή πολύ αργά (προτιμώ την πρώτη επιλογή) ώστε την ώρα που θα έχει καύσωνα να έχω βγάλει τα χιλιόμετρα του ταξιδιού και να βρίσκομαι στην παραλία.

Ταξιδευτής
26/06/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
Πάντως παιδιά εγώ αποφεύγω να κυκλοφορώ με τόσο ψηλές θερμοκρασίες αλλά εαν πρέπει να ταξιδέψω με ζέστη απλά αφήνω λίγω την κορντούρα ανοικτή πάνω πάνω για έξτρα αερισμό και βέβαια έχω ανοικτά όλους τους αεραγωγούς του μπουφάν μου (IXS) και όταν σταματάω σε φανάρι ανοίγω και την ζελατίνα του κράνους(μόνο σταματημένος).:sun:Πάντως παιδιά τώρα το καλοκαίρι παίζει ρόλο και η ώρα που θα ταξιδέψει κάποιος. Εγώ προσωπικά προτιμώ τώρα το καλοκαίρι με τον καύσωνα να ταξιδεύω ή πολύ νωρίς ή πολύ αργά (προτιμώ την πρώτη επιλογή) ώστε την ώρα που θα έχει καύσωνα να έχω βγάλει τα χιλιόμετρα του ταξιδιού και να βρίσκομαι στην παραλία.

+100000000

Ετσι ακριβως! Γεια στο στομα σου φιλε FZ! :wave2:

zireous
26/06/2007, 20:11
Σωστός ο FZMAN, όταν έκανε λιγότερη ζέστη και πήγαινα σε κοντινές (15-30χλμ) παραλίες φαντάσου ότι φόραγα ένα ψιλό πλην δερμάτινο (έρχεται και η κορντούρα ζγα ζγα) μαζί με τα φουλ δερμάτινα μποτάκια μου (που αισίως είναι στον δεύτερο χρόνο και αντέχουνε κάργα), τζιν μακρύ, και καλοκαιρινά γαντάκια (που δεν είναι όλο δέρμα -δε μπορώ σκάω- άλλα τα ακριβότερα καλοκαιρινά της Bering που αναπνέουν κάργα) και στάνταρ κράνος.


Είμαι ο μόνος φυσικά που το έκανε εδώ τριγύρω, αλλά αυτό που δεν ξέρουν αυτοί που βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα είναι ότι αυτές τις βόλτες τις ευχαριστιέμαι όσο και το μπάνιο...


Τώρα που βράζει η γης... aircon, αράζουμε μέσα -πληκτρολογούμε λιγότερο να μην ανεβάζουμε τίποτα θερμοκρασίες, και... υπομονή θα βρέξει.

anf125
26/06/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

Αυτά ακριβώς ισχύουν για το δερμάτινο και να προσθέσω επίσης οτι τουλάχιστον τα γάντια (ακόμα και τα δερμάτινα) δεν είναι και τόσο επιβαρυντικά για την αποβολή θερμότητας.



Πράγματι σήμερα το μεσημέρι στις 4 επιστρέφοντας από το γραφείο δεν μπορούσα να πιάσω τη μανέτα του φρένου (έκαιγε :sun: ) και αναγκάστικα να βάλω τα καλοκαιρινά γάντια... και δεν είχα κανένα πρόβλημα παά τους 46-47 βαθμούς! Μάλιστα όταν τα έβγαλα δεν ήταν καν ζεστά τα χέρια μου! Έχει λογική υποθέτω αυτό επειδή το σώμα αντιλαμβάνεται τις μεταβολές θερμοκρασίας και όχι τις απόλυτες τιμές... Επομένως αν μέσα στα γάντια τα χέρια είναι σε θερμοκρασία π.χ. 35 και έξω έχει 45 λογικό είναι να ζεστένεσαι λιγότερο φορώντας τα ;)

Λέτε να δουλεύει το ίδιο με τα μπουφάν;;; Δηλαδή σε θερμοκρασίες καύσωνα να είναι πιο "δροσερά" από το εξωτερικό περιβάλλον; Τότε όμωσ δε θα πρέπει να είνααι διάτρητα, για να μη μπάζουν ζεστό αέρα... :confused: