PDA

View Full Version : Αγορά κράνους από ebay, διαφορά μοντέλων και τελωνεία



npat
25/06/2007, 16:09
Λέω να πάρω ένα καινούριο κρανάκι. Σκέφτομαι για το Arai RX-7 σε μονόχρωμο, άσπρο (μ 'αρέσει αυτό το χρώμα).
Πήγα σε ένα δύο μαγαζιά και το δοκίμασα. Το νούμερό μου είναι σαφώς το medium. Κάθετε μια χαρά στο κεφάλι μου.

Παρατήρησα, όμως ότι υπάρχει ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ διαφορά τιμής μεταξύ των εδώ καταστημάτων και του εξωτερικού. Συγκεκριμένα, εδώ το βρίσκω στα 700-800 ευρώ, ενώ στο ebay, από Αμερικάνο προμηθευτή, γύρο στα 450 !!!

Αναρωτιέμαι λοιπόν:

1. Έχουν διαφορά τα αμερικάνικα μοντέλα από αυτά που κυκλοφορούν εδώ, όσο αφορά στο μέγεθος και την εφαρμογή?

2. Με τελωνεία τι παίζει? Θα το σταματήσουν? Πόσο περίπου θα πληρώσω σε δασμούς αν συμβεί κάτι τέτοιο?

3. Από Βρετανούς προμηθευτές το βρίσκω πάλι πολύ φθηνότερο από εδώ, αλλά ακριβότερο από ότι στην Αμερική. Αξίζει μήπως, πάραυτα, να το πάρω από Αγγλία για τους λόγους 1 και 2 (διαφορά μοντέλου και τελωνείο)?

Nostra
25/06/2007, 16:20
νίκο μου έχουν ζητήσει δύο φίλοι μου να τους αγοράσω κράνος από το εξωτερικό...

αν είναι να κανεις παραγγελία... να συνεννοηθούμε να την κάνουμε μαζί... ,


:wave2: :wave2:

npat
25/06/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
νίκο μου έχουν ζητήσει δύο φίλοι μου να τους αγοράσω κράνος από το εξωτερικό...


Εννοείς από μαγαζί στο ebay, ή με κάποιον άλλον τρόπο?


Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

αν είναι να κανεις παραγγελία... να συνεννοηθούμε να την κάνουμε μαζί... ,


Ναι, φυσικά, μόνο αν είναι να παραγγείλουμε από χώρα εκτός ΕΟΚ, να τσεκάρουμε τι παίζει με τελωνεία, γιατί ΙΣΟΣ είναι προτιμότερες μικρές παραγγελείες (σχετικά με τις πιθανότητες να τις σταματήσουν)

lampros_fazer
25/06/2007, 16:36
Ψάξε λίγο,έχει συζητηθεί επαρκώς..

npat
25/06/2007, 16:36
Προχείρως βρήκα
αυτό (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130120473150) στο ebay...

Τιμή 549 USD ---> 410 EU
Έξοδα αποστολής (USPS global express): 69 USD ---> 51 EU
Σύνολο: 461 EU (pas mal!)

Ταξιδευτής
25/06/2007, 17:59
Νικολα, εχοντας αγορασει πολλες φορες πραγματα απο Αμερικη υπαρχει μια πιθανοτητα θα σε σταματησουν στο τελωνειο, οποτε εκει θα πρεπει να υπολογιζεις τουλαχιστον 100 ευρω παραπανω.

Προσεξε εδω την διαφορα ομως: αν εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος οτι θα σταλει με USPS (Αμερικανικο ταχυδρομιο), τοτε ΜΑΛΛΟΝ τη γλυτωνεις.
Αν σταλει με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ courier (FedEx, UPS κλπ) τοτε τον εχεις πιει.

ΟΛΑ τα courier σταματανε για εκτελωνισμο στο Ελ. Βενιζελος, και εκει δεν την γλυτωνεις με τιποτα.
Το μονο που μπορεις να κανεις εκει πλεον, ειναι να μιλας ευγενικα και ηρεμα, και να ισχυριστεις οτι το ΧΨ αντικειμενο ηταν ελλατωματικο η οτι ειναι επιστροφη κλπ, οποτε να γλυτωσεις καποιο φορο. Ειναι στο χερι του τελωνειακου βλεπεις...

ΟΜΩΣ, τα δεματα που πανε με απλο ταχυδρομιο, τα αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ -και εδω το Ελληνικο Χημειο/Δημοσιο δουλευει υπερ μας.
ΝΑΙ μεν περνανε απο εκτελωνιστη, αλλα ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι πολυ βαριεστημενος να τσεκαρει/εκτελωνισει ΚΑΘΕ πακετο, οποτε πολλα την "γλυτωνουν" χωρις περαιτερω λεφτα. (Αυτο ειναι απο πηγη εντος του ταχυδρομιου).

Στην πραξη αυτο εχει επιβεβαιωθει (για εμενα τουλαχιστον)... Οσα δεματα ειχα απο Αμερικη μεσω απλου ταχυδρομιου, δεν χρειαστηκε να πληρωσω κατι για εκτελωνισμο.

Βεβαια, αυτα τα λεω με καθε επιφυλαξη ετσι; Μην σε παρω και στο λαιμο μου αδικα Νικολα... :wave2:

Κρινεις και πραττεις αναλογως...

SPORAKIAS
25/06/2007, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Νικολα, εχοντας αγορασει πολλες φορες πραγματα απο Αμερικη υπαρχει μια πιθανοτητα θα σε σταματησουν στο τελωνειο, οποτε εκει θα πρεπει να υπολογιζεις τουλαχιστον 100 ευρω παραπανω.



εκτος και αν στο στειλουν σαν gift....μπορεις να του το ζητησεις...δεν εχει να χασει τπτ...:winka:

οσο για το θεμα με το πως θα ερθουν ο ταξιδευτης εχει δικιο...:beer:

npat
25/06/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Νικολα, εχοντας αγορασει πολλες φορες πραγματα απο Αμερικη υπαρχει μια πιθανοτητα θα σε σταματησουν στο τελωνειο, οποτε εκει θα πρεπει να υπολογιζεις τουλαχιστον 100 ευρω παραπανω.

Προσεξε εδω την διαφορα ομως: αν εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος οτι θα σταλει με USPS (Αμερικανικο ταχυδρομιο), τοτε ΜΑΛΛΟΝ τη γλυτωνεις.
Αν σταλει με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ courier (FedEx, UPS κλπ) τοτε τον εχεις πιει.

ΟΛΑ τα courier σταματανε για εκτελωνισμο στο Ελ. Βενιζελος, και εκει δεν την γλυτωνεις με τιποτα.
Το μονο που μπορεις να κανεις εκει πλεον, ειναι να μιλας ευγενικα και ηρεμα, και να ισχυριστεις οτι το ΧΨ αντικειμενο ηταν ελλατωματικο η οτι ειναι επιστροφη κλπ, οποτε να γλυτωσεις καποιο φορο. Ειναι στο χερι του τελωνειακου βλεπεις...

ΟΜΩΣ, τα δεματα που πανε με απλο ταχυδρομιο, τα αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ -και εδω το Ελληνικο Χημειο/Δημοσιο δουλευει υπερ μας.
ΝΑΙ μεν περνανε απο εκτελωνιστη, αλλα ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι πολυ βαριεστημενος να τσεκαρει/εκτελωνισει ΚΑΘΕ πακετο, οποτε πολλα την "γλυτωνουν" χωρις περαιτερω λεφτα. (Αυτο ειναι απο πηγη εντος του ταχυδρομιου).

Στην πραξη αυτο εχει επιβεβαιωθει (για εμενα τουλαχιστον)... Οσα δεματα ειχα απο Αμερικη μεσω απλου ταχυδρομιου, δεν χρειαστηκε να πληρωσω κατι για εκτελωνισμο.

Βεβαια, αυτα τα λεω με καθε επιφυλαξη ετσι; Μην σε παρω και στο λαιμο μου αδικα Νικολα... :wave2:

Κρινεις και πραττεις αναλογως...

Ναι, θα φροντίσω να σταλεί με USPS, το έχω υπ' όψη μου αυτό που λες. Τώρα αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, και περάσει από εκτελωνισμό, αν πρόκειται για 100 ευρώ όπως είπες, εντάξει: 460 + 100 = 560, άντε να πάει βαριά 600 από την στιγμή που εδώ στην καλύτερη να το βρω 750, οπότε πάλι κερδίζω. Τώρα αν πάει παραπάνω... Ξέρεις ότι πράγματι τόσο είναι το χαράτσι?

fantacid
25/06/2007, 22:10
για ομαδικη δε λεει ρε παιδια ,
θα γλυτωσετε 20? στα μεταφορικα κ θα σας ΠΗΔΗΞΟΥΝ στο τελωνιο!!!

εαν ερθει μονο του κ εχει σημανση "gift" ή "sample" περναει ελευθερο.
εαν ειναι πολλα δυσκολα περνανε ελευθερα!

τα πραματα αυτα τα εχουμε ξαναπει παντως.....

:wave2:

zireous
25/06/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
για ομαδικη δε λεει ρε παιδια ,
θα γλυτωσετε 20? στα μεταφορικα κ θα σας ΠΗΔΗΞΟΥΝ στο τελωνιο!!!

εαν ερθει μονο του κ εχει σημανση "gift" ή "sample" περναει ελευθερο.
εαν ειναι πολλα δυσκολα περνανε ελευθερα!

τα πραματα αυτα τα εχουμε ξαναπει παντως.....

:wave2:

Και με εκνευριστικά ακριβείς λεπτομέρειες...

:beer:

SPORAKIAS
26/06/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ναι, θα φροντίσω να σταλεί με USPS, το έχω υπ' όψη μου αυτό που λες. Τώρα αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του, και περάσει από εκτελωνισμό, αν πρόκειται για 100 ευρώ όπως είπες, εντάξει: 460 + 100 = 560, άντε να πάει βαριά 600 από την στιγμή που εδώ στην καλύτερη να το βρω 750, οπότε πάλι κερδίζω. Τώρα αν πάει παραπάνω... Ξέρεις ότι πράγματι τόσο είναι το χαράτσι?

στον εκτελωνισμο θα πληρωσεις το 19% συν κατι ψιλα για τα μεταφορικα....

αυτα ειχα πληρωσει εγω οταν εφερα απο εξω την ακραπα και δεν μου την εστειλε σαν δωρο ο αλλος..

:wave2:

fantacid
26/06/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
στον εκτελωνισμο θα πληρωσεις το 19% συν κατι ψιλα για τα μεταφορικα....

αυτα ειχα πληρωσει εγω οταν εφερα απο εξω την ακραπα και δεν μου την εστειλε σαν δωρο ο αλλος..

:wave2:

+ τα εξοδα εκτελωνιστη της μεταφορικης!

troulis
12/07/2007, 01:36
Είχε παίξει ένα site <<japanhelmetstore>> εδω μέσα το οποίο εμπορέυεται ΜΟΝΟ τα κορυφαία της SHOEI και ARAI μέσω e-bay. Παράγγειλα το X-SPIRIT της SHOEI και μου ήρθε σε 5 εργάσιμες απο Ιαπωνία χωρίς να πλήρώσω ΤΙΠΟΤΑ πέραν της τιμής που έλεγε ο Ιάπωνας 460 ευρά...... Εννοέιται οτι μου το έστειλε σαν gift και δήλωσε οτι κοστίζει 50 ευρώ. Κατα τα άλλα το μόνο αρνητικό είναι οτι λόγο των αμερικάνικών προδιαγραφών ή δεν ξέρω και εγώ τι.... είναι βαρύτερο κατα 150 γραμμάρια απο τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά.........:wave2: :wave2:

VRV
12/07/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από troulis
Είχε παίξει ένα site <<japanhelmetstore>> εδω μέσα το οποίο εμπορέυεται ΜΟΝΟ τα κορυφαία της SHOEI και ARAI μέσω e-bay. Παράγγειλα το X-SPIRIT της SHOEI και μου ήρθε σε 5 εργάσιμες απο Ιαπωνία χωρίς να πλήρώσω ΤΙΠΟΤΑ πέραν της τιμής που έλεγε ο Ιάπωνας 460 ευρά...... Εννοέιται οτι μου το έστειλε σαν gift και δήλωσε οτι κοστίζει 50 ευρώ. Κατα τα άλλα το μόνο αρνητικό είναι οτι λόγο των αμερικάνικών προδιαγραφών ή δεν ξέρω και εγώ τι.... είναι βαρύτερο κατα 150 γραμμάρια απο τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά.........:wave2: :wave2:


Και άμα δε γουστάρεις τα γραφικά του X-ELEVEN -όπως εγώ καλή ώρα - παίρνεις ένα μονόχρωμο για 367€ περιλαμβανομένων των μεταφορικών σε 4 μερούλες από Ιαπωνία. J-helmet άψογος. PSΔυστυχώς ARAI δεν δίνει πια – μονό SHOEI.

road spirit
12/07/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από VRV
..... PS Δυστυχώς ARAI δεν δίνει πια – μονό SHOEI.

ισχύει, πριν απο λίγες μέρες του είχα στείλει email για να το επιβεβαιώσει και όντως έτσι είναι. Απο αυτόν, μόνο shoei πλέον.

Πριν 2 μέρες παρήγγειλα απο ebay ενα arai, ... αναμονή λοιπόν, και ποστάρω μόλις έχω νεότερα ως προς το αποτέλεσμα (τελωνείο, ανταπόκριση πωλητή κλπ)

Stergios69
12/07/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
.....Προσεξε εδω την διαφορα ομως: αν εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ σιγουρος οτι θα σταλει με USPS (Αμερικανικο ταχυδρομιο), τοτε ΜΑΛΛΟΝ τη γλυτωνεις.
Αν σταλει με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ courier (FedEx, UPS κλπ) τοτε τον εχεις πιει.
Κρινεις και πραττεις αναλογως...
Ετσι ακριβώς...
Έχω παραλάβει διάφορα με USPS και πλήρωσα ΤΟ ΠΟΛΥ 50 ευρώ στην περίπτωση ενός πολύ ογκώδους δέματος που ήταν δύσκολο να ''χαθεί'' στα πολλά.

nickmavros
19/09/2007, 14:08
Εψαξά κ εγώ το θέμα και έχω καταλήξει να πάρω ένα SHOEI X-eleven απο J-Jelmet.

Έχω όμως κάποιες απορίες αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει:

1. Διάβασα στο site J-Helmet το παρακάτω:

"We recommend exchanging in three years.
The purpose of the helmet is to be superannuated, and not to be able to maintain new time and the same performance by a change with the lapse of time like deterioration etc."

http://www.j-helmet.com/f_a_q.html

Αν και γνωρίζω καλά αγγλικά δεν βγάζω και πολύ νόημα από αυτά που λέει...

Το ότι προτείνει να αλλάζονται τα κράνη ανά 3 χρόνια το καταλαβαίνω αλλά αν δεν αλλαχθεί γίνεται επικίνδυνο;
Ισχύει το ίδιο και για τα ευρωπαικά ή είναι λόγω των ιαπωνικών προτύπων ασφάλειας;
Ένα κράνος που στην Ελλάδα κοστίζει 800? και υποτίθεται είναι το κορυφαίο της SHOEI πρέπει να αλλάζεται ανά 3 χρόνια.

Όσο κ να με νοιάζει η ασφάλεια στη μηχανή, δε μπορώ να δίνω τόσα λεφτά κάθε 3 χρόνια ακόμη κ αν το αγοράζω από Ιαπωνία σε μισή τιμή σχεδών...

2. Αξίζει να αγοράσω τώρα ένα κράνος από j-helmet ή να περιμένω το 2008 για καινουρια μοντέλλα ή μήπως πέσουν οι τιμές στα μοντέλα του 2007;

div400
20/09/2007, 21:00
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ

Ισχύουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ προδιαγραφές ασφαλείας* μεταξή ΗΠΑ και ΕΕ!!!!

ΗΠΑ--> DOT υποχρεωτική δια νόμου και SNELL2005 προαιρετική αλλα σχεδόν ολα τα κράνη στις ΗΠΑ ειναι πιστοποιημένα κατα SNELL (ή και τα δυο ταυτόχρονα....:confused: )

ΕΕ--> ECE22-05 υποχρεωτική δια νόμου σε όλα τα Ευρωαπαικα κρατη (και αποδεκτη απο πολλα αλλα σε ολο τον κοσμο)

οπότε αν το κράνος δεν ειναι πιστοποιημένο κατα ECE22-05 θεωρείτε παρανομο (μη εγκεκριμένο) στην ΕΕ. αλλα μιας και κανεις δεν προκειτε να το ελεξει αυτό....:rolleyes:

:wave2:

*= ειναι ''κοινος αποδεκτο'' οτι η ece22-05 ειναι ανωτερη ολων!

byron
20/09/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
*= ειναι ''κοινος αποδεκτο'' οτι η ece22-05 ειναι ανωτερη ολων!

Κάνεις λάθος Div. Είναι μεν διαφορετικες οι προδιαγραφές, αλλα οι Ευρωπαίκές δεν είναι ανώτερες.

Πρόσφατα διάβαζα σε ξένο φόρουμ το πόστ ενός γνωστού μεγαλο-dealer, βελτιωτή και πρώην αγωνιζόμενου , που είχε παρακολουθήσει αρκετά τεστ κρανών.

Η απάντηση του (γιατί δεν μπήκε σε λεπτομέρειες) ήταν . Arai-Shoei και κάποιο ακριβό Suomi. Η άποψη του ήταν πως οι προδιαγραφές της ΕΕ, είναι σαφώς κατώτερες και o μοναδικός λόγος ύπαρξης τους είναι η διατήρηση των μικρών ευρωπαίκών εργοστασίων.

Εκτός αυτού η Arai χρησιμοποιεί ακόμα πιο αυστηρό τρόπο κατασκευής των κρανών της έχοντας ώς σημείο αναφοράς την Snell. :wave2:

fantacid
20/09/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros


Το ότι προτείνει να αλλάζονται τα κράνη ανά 3 χρόνια το καταλαβαίνω αλλά αν δεν αλλαχθεί γίνεται επικίνδυνο;
Ισχύει το ίδιο και για τα ευρωπαικά ή είναι λόγω των ιαπωνικών προτύπων ασφάλειας;
Ένα κράνος που στην Ελλάδα κοστίζει 800? και υποτίθεται είναι το κορυφαίο της SHOEI πρέπει να αλλάζεται ανά 3 χρόνια.



κανονικα ενα κρανος θεωρείται ληγμενο κ ακαταλληλο μετα τη παροδο 5 ετων.

πραμα που αμφισβητείτε μιας κ τα συνθετικα υλικα του εχουν διαρκια ζωης κατι χιλιαδες χρονια, απο την αλλη, τα εσωτερικα μαξιλαρακια δεχονται παραμόρφωση με τη παροδο του χρονου κ ισως εκει να αναφέρετε η διαρκια ζωης του κρανους.

το οτι αναφέρετε σε ενα εμπορικο ιστοτοπο 3 χρονια διαρκια ζωης δε σημαινει οτι εχει 100% δικιο!

div400
20/09/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Κάνεις λάθος Div. Είναι μεν διαφορετικες οι προδιαγραφές, αλλα οι Ευρωπαίκές δεν είναι ανώτερες.
Πρόσφατα διάβαζα σε ξένο φόρουμ το πόστ ενός γνωστού μεγαλο-dealer, βελτιωτή και πρώην αγωνιζόμενου , που είχε παρακολουθήσει αρκετά τεστ κρανών.
Η απάντηση του (γιατί δεν μπήκε σε λεπτομέρειες) ήταν . Arai-Shoei και κάποιο ακριβό Suomi. Η άποψη του ήταν πως οι προδιαγραφές της ΕΕ, είναι σαφώς κατώτερες και o μοναδικός λόγος ύπαρξης τους είναι η διατήρηση των μικρών ευρωπαίκών εργοστασίων.
Εκτός αυτού η Arai χρησιμοποιεί ακόμα πιο αυστηρό τρόπο κατασκευής των κρανών της έχοντας ώς σημείο αναφοράς την Snell. :wave2:

δεν κάνω λάθος...αλλά δεν έχω και δίκιο....
είναι θέμα ερμηνείας των αριθμών!

δεδομένα:

SNELL
2 κρούσεις στο ίδιο σημείο με δύναμη 150j+110j αντίστοιχα, ιδία για όλα τα μεγέθη.
ανώτατη g force=300g

ECE22-05
1 κρούση με διαφορετική δύναμη για κάθε μέγεθος ενδ. L=157.5j
ανώτατη g force = 275g

μένω σε αυτά για μην πλατειάσουμε.

Η κριτική που ασκείτε στο SNELL είναι ότι προδιαγράφει πολύ ''σκληρά'' κράνη ικανά ΜΕΝ να απορροφήσουν μια κρούση πολύ υψηλής δύναμης (ή αν θες ταχύτητας) αλλά από την άλλη (λόγω ''σκληρότητας'') επιτρέπουν μεγάλα φορτία g σε κρούσεις χαμηλής δύναμης (ή ταχύτητας αν θες) που αποτελούν και το μεγαλύτερο ποσοστό των ατυχημάτων σύμφωνα με τις 2 πιο αξιόπιστες έρευνες που έχουν γίνει στον τομέα των ατυχημάτων μοτοσικλετών
( COST 327 (http://cordis.europa.eu/cost-transport/src/cost-327.htm) & THE HURT STUDY (http://www.pipeline.com/~randyo/New%20Biker/Hurt_study.htm) )


επίσηςδες εδώ (http://www.smf.org/articles/mcomp2.html)

ακόμα , ως καχύποπτός καταναλωτής που είμαι, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι μια ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ εταιρεία είναι πρόθυμη να ξοδέψει παραπάνω κεφαλαία για να φτιάξει ένα προϊόν καλύτερο από ότι είναι ΝΟΜΙΚΑ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να το κάνει.
μου είναι όμως πιο εύκολο να πιστέψω, και πάλι ως καχύποπτος, ότι θα ήταν πρόθυμη να ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΕΙ το ενδεχομένως ισχυρό brand name που έχει.
και μέχρι να βρεθεί ένας που να διαθέσει το ακριβοπληρωμένο του ....(βάλε οποία μάρκα θες) κράνος για να το δοκιμάσουμε...ωωωπ για κάτσε κάποιος το έκανε (http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/motorcycle_helmet_review)

και τι βρήκε :

Arai Tracker GT (F)
Average: 201 Gs

Icon Mainframe (P) ( :look: ποια ειναι αυτη ???? )
Average: 181 Gs

και μιλάμε για κράνη ΙΔΙΟΝ προδιαγραφων DOT/SNELL

:wave2:

EDIT: για μην υπάρξουν παρεξηγησεις. θεωρώ τα arai και shoei απο τα καλυτερα κρανη (μαζι με καποιες αλλας μάρκες...) και ο μονος λόγοως που ΔΕΝ εχω κάποιο απο αυτά ειναι οτι δεν μου ''καθόντουσαν'' καλα στο κεφαλι. :wave2:

div400
20/09/2007, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κανονικα ενα κρανος θεωρείται ληγμενο κ ακαταλληλο μετα τη παροδο 5 ετων.
πραμα που αμφισβητείτε μιας κ τα συνθετικα υλικα του εχουν διαρκια ζωης κατι χιλιαδες χρονια, απο την αλλη, τα εσωτερικα μαξιλαρακια δεχονται παραμόρφωση με τη παροδο του χρονου κ ισως εκει να αναφέρετε η διαρκια ζωης του κρανους.
το οτι αναφέρετε σε ενα εμπορικο ιστοτοπο 3 χρονια διαρκια ζωης δε σημαινει οτι εχει 100% δικιο!

το οτι ενα υλικο υπάρχει ακομα και μετα απο χχχχ χρονια δεν σημαινει οτι έχει την ΙΔΙΑ ΑΝΤΟΧΗ με την πρωτη μέρα κατασκευης του.

ατμοσφαιρικοι ρυποι, χημικα και αλλοι παραγοντες εξασθενουν την ΑΝΤΟΧΗ του κελυφους οποτε συνηστάται η αλλαγη του μετα την πάροδο 5ετων.

ειμαστε βεβαια ελευθεροι να πιστευουμε οτι ολο αυτό ειναι μια τεραστια συνομωσια ετσι ωστε να βγάζουν κερδος οι εταιρειες κατασκευης κρανων...
αλλα με το κεφάλι μου δεν το διακινδυνευω!!!

εξαλλου οπως είπες, μετα απο 3-5 χρόνια, το εσωτερικο ειναι ας πούμε...μη καθαρό.

road spirit
20/09/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κανονικα ενα κρανος θεωρείται ληγμενο κ ακαταλληλο μετα τη παροδο 5 ετων.

πραμα που αμφισβητείτε μιας κ τα συνθετικα υλικα του εχουν διαρκια ζωης κατι χιλιαδες χρονια, απο την αλλη, τα εσωτερικα μαξιλαρακια δεχονται παραμόρφωση με τη παροδο του χρονου κ ισως εκει να αναφέρετε η διαρκια ζωης του κρανους.


η διάρκεια ζωής δεν αναφέρεται στα εσωτερικά μαξιλαράκια αλλα στο συνθετικό κέλυφος, και όχι για όλα τα υλικά. Για παράδειγμα, το πολυκαρπμονάτο (polycarbonate) δεν εχει ημερομηνία λήξης.
Τα υλικά της αραι έχουν. Και οφείλεται στην έκθεση του υλικού στις καιρικές συνθήκες και κατα κύριο λόγο σε ηλιο-ζέστη-(όξινη) βροχή, παράγοντες που επιφέρουν αλλοίωση στις φυσικές ιδιότητες των συγκεκριμένων συνθετικών.
Επίσης, η διάρκεια ζωής ΔΕΝ "μετράει" απο την ημερομηνία κατασκευής αλλά απο την ημερομηνία που το κράνος αρχίζει να χρησιμοποιείται

fantacid
21/09/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
η διάρκεια ζωής δεν αναφέρεται στα εσωτερικά μαξιλαράκια αλλα στο συνθετικό κέλυφος, και όχι για όλα τα υλικά. Για παράδειγμα, το πολυκαρπμονάτο (polycarbonate) δεν εχει ημερομηνία λήξης.
Τα υλικά της αραι έχουν. Και οφείλεται στην έκθεση του υλικού στις καιρικές συνθήκες και κατα κύριο λόγο σε ηλιο-ζέστη-(όξινη) βροχή, παράγοντες που επιφέρουν αλλοίωση στις φυσικές ιδιότητες των συγκεκριμένων συνθετικών.
Επίσης, η διάρκεια ζωής ΔΕΝ "μετράει" απο την ημερομηνία κατασκευής αλλά απο την ημερομηνία που το κράνος αρχίζει να χρησιμοποιείται



ποια ειναι αυτα τα υλικα της αραι που εχουν ημερομηνια ληξης?

κ στη τελικη οποια υλικα ειναι ικανα να αλλοιωθούν απο τα καιρικα φαινομενα δεν ειναι λογικο να μπουνε πρωτη στρωση κ να μονωθούν καταλληλα ωστε να κρατηθουν αναλλοίωτα?

οποτε μου φαινετε λογικο η ημερομηνια ληξης να ισχυει για το εσωτερικο του κρανους κ την παραμορφωση που θα δεχτει με τη συχνη χρηση ..... δλδ σαν να ξεχειλωνει κ να γινετε ενα νουμερο μεγαλυτερο αρα κ ακαταλληλο!

byron
21/09/2007, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Για παράδειγμα, το πολυκαρπμονάτο (polycarbonate) δεν εχει ημερομηνία λήξης.


Αν δεν κάνω λάθος, τα κράνη απο polycarmbonate (με την ραφή) είναι αυτά που έχουν ημερ/νια λήξης και μαλιστα την ποιό μικρή (2-3 χρόνια), όπως επίσης επηρεάζονται εύκολα απο χημικά, κόλλα από αυτοκόλλητα κλπ.
Θεωρητικά τα κράνη από fiberglass-carbon-kevlar και άλλα ευγενή υλικά με διάφορα ονόματα δεν έχουν ημερ/νια λήξης.
Σε ότι αφορά τα μαξιλαράκια, η δική μου εμπειρία από διάφορες μάρκες είναι ότι πέφτουν με τον καιρό εκτός από 1 μάρκα. Είχα 2 κράνη shoei και μετά από 4 χρόνια τα μαξιλάρια είναι σχεδόν όπως ήταν στην αρχή. Αν και έχω και ένα arai rx7 δεν μπορώ να πω τίποτα μια και το έχω φορέσει ελάχιστα.

Για να μας φύγει η απορία, διαβάστε ένα πολύ καλό link (http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/motorcycle_helmet_review/) σχετικά με τις προδιαγραφές και τα αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές αυτό που λέει ο div είναι σωστό. Το ενδιαφέρον της έρευνας είναι πως ακόμα και με την παλιά DOT τα κρανη προστάτεψαν το ίδιο (και σε πολλές περπτώσεις καλύτερα) :rolleyes:

Ενδιαφέρουσα είναι και η ευρωπαίκή έρευνα COST 327 που ανέλυσε και προσομοίωσε στο εργαστήριο πραγματικά ατυχήματα που συνέβησαν με μοτοσυκλέττα.

Χάος......:sick:

fantacid
21/09/2007, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
το οτι ενα υλικο υπάρχει ακομα και μετα απο χχχχ χρονια δεν σημαινει οτι έχει την ΙΔΙΑ ΑΝΤΟΧΗ με την πρωτη μέρα κατασκευης του.

σιγουρα δεν εχει ολη τη διαρκεια ζωης του την ιδια αντοχη, οταν ομως η διαρκεια του ειναι χιλιαδες χρονια, δε νομιζω να ειναι ικανο χασει πανω απο 10% (μαχ) των αρχικων χαρακτηριστηκων του σε 5 ή κ 10 χρονια!

ειμαστε βεβαια ελευθεροι να πιστευουμε οτι ολο αυτό ειναι μια τεραστια συνομωσια ετσι ωστε να βγάζουν κερδος οι εταιρειες κατασκευης κρανων...
αλλα με το κεφάλι μου δεν το διακινδυνευω!!!

+1
κ γω υποθέσεις κανω κ δεν ειμαι διατεθειμένος να επαληθεύσω ή οχι αυτες τις υποθεσεις με το κεφαλι μου!!!

εξαλλου οπως είπες, μετα απο 3-5 χρόνια, το εσωτερικο ειναι ας πούμε...μη καθαρό.

το λιγοτερο!
αλλωστε στα καλα κρανη τα εσωτερικα ειναι αφαιρουμενα γι'αυτο ακριβως το λογο

nickmavros
21/09/2007, 08:59
Τελικά ένα κράνος SHOEI με ευρωπαϊκές προδιαγραφές έχει διάρκεια ζωής ίση, μικρότερη ή μεγαλύτερη από ένα Ιαπωνικό με προδιαγραφές Snell;

Στο επίσημο site της SHOEI πάντως δεν αναφέρει κάτι για διάρκεια ζωής...

Αν κάποιος από εσάς έχει πάρει κράνος από j-helmet μπορεί να μας πει τι άλλο περιέχεται στο πακετό εκτός από το κράνος;

byron
21/09/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Τελικά ένα κράνος SHOEI με ευρωπαϊκές προδιαγραφές έχει διάρκεια ζωής ίση, μικρότερη ή μεγαλύτερη από ένα Ιαπωνικό με προδιαγραφές Snell;

Στο επίσημο site της SHOEI πάντως δεν αναφέρει κάτι για διάρκεια ζωής...

Αν κάποιος από εσάς έχει πάρει κράνος από j-helmet μπορεί να μας πει τι άλλο περιέχεται στο πακετό εκτός από το κράνος;

Οι προδιαγραφές δεν έχουν καμμιά σχέση με την διάρκεια ζωής του κράνους. Το υλικό κατασκευής είναι το ίδιο.

Τι άλλο να έχει δλδ μέσα το πακέτο εκτός απ΄το κράνος;; :confused:

nickmavros
21/09/2007, 10:30
Εφόσον οι προδιαγραφές Snell ανεβάζουν το βάρος του κράνους κατά 200gr από τα ευρωπαϊκά σημαίνει ότι χρησιμοποιείται περισσότερο ή διαφορετικό υλικό. Εκτός αν δεν ιχύει αυτό...

Άρα θα μπορούσε να επηρεάζεται κ τη διάρκεια ζωής του...

Όσο για το τι θα μπορούσε να έχει μέσα στο κουτί...

θα μπορούσε ας πούμε να έχει θήκη μεταφοράς του κράνους...

Ή υποσιάγοννο... Ή ακόμη και 2η ζελατίνα (μου έχει τύχει) ...

Θέλω να μάθε ποιά αξεσουάρ έρχονται στάνταρ με το κράνος για να δώ αν χρειαστεί να παραγγείλω κάποια extra...

road spirit
21/09/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ποια ειναι αυτα τα υλικα της αραι που εχουν ημερομηνια ληξης?

κ στη τελικη οποια υλικα ειναι ικανα να αλλοιωθούν απο τα καιρικα φαινομενα δεν ειναι λογικο να μπουνε πρωτη στρωση κ να μονωθούν καταλληλα ωστε να κρατηθουν αναλλοίωτα?

οποτε μου φαινετε λογικο η ημερομηνια ληξης να ισχυει για το εσωτερικο του κρανους κ την παραμορφωση που θα δεχτει με τη συχνη χρηση ..... δλδ σαν να ξεχειλωνει κ να γινετε ενα νουμερο μεγαλυτερο αρα κ ακαταλληλο!

fantacid, επιμένω, η ημερομηνία λήξης έχει να κάνει με το υλικό του κέλυφους και την απώλεια της ιδιότητας του να αποροφήσει και να κατανήμει σε μεγαλύτερη επιφάνεια την ενέργεια της κρούσης. Λέγοντας κέλυφος δεν εννοούμε απαραίτητα το έξω αλλά και το δεύτερο ή και τρίτο στρώμα υλικού απο κάτω...

Το γιατί δεν γίνεται να μονωθούν κατάλληλα ωστε να κρατηθούν αναλλοιώτα δεν το ξέρω, και ίσως να ειναι πιο περίπλοκο απο όσο μπορούμε να σκεφτούμε εμείς (τη "τεχνολογία υλικών" την πέρασα "νύχτα" στο πολυτεχνείο ... :D )

road spirit
21/09/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν δεν κάνω λάθος, τα κράνη απο polycarmbonate (με την ραφή) είναι αυτά που έχουν ημερ/νια λήξης και μαλιστα την ποιό μικρή (2-3 χρόνια), όπως επίσης επηρεάζονται εύκολα απο χημικά, κόλλα από αυτοκόλλητα κλπ.
Θεωρητικά τα κράνη από fiberglass-carbon-kevlar και άλλα ευγενή υλικά με διάφορα ονόματα δεν έχουν ημερ/νια λήξης.

και εγω το ίδιο νόμιζα παλιότερα, ωστόσο πολλές φορές ισχύει το αντίθετο... Σε κάθε περίπτωση πάντως, ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ είναι αυτός που θα μας πεί αν έχει ή όχι ήμερομηνία λήξης.

πχ. Δυο πολυκαρμπονάτα λοιπόν που είχα αλλάξει στο παρελθόν (ένα MDS, ένα FM) δεν ανέφεραν πουθενά (ούτε στο κράνος σε κάποιο ταμπελάκι, ούτε στα συνοδευτικά βιβλιαράκια) για ημερομηνία λήξης.
Επίσης το τελευταίο OGK που ειχα το οποίο ειναι carbon composite, το ίδιο, καμία ημερομηνία λήξης, εκτός απο μια επισήμανση στο βιβλιαράκι του οτι "συστήνεται" η αντικατάσταση του μετά απο την πάροδο μερικών ετών (έτσι αόριστα).
Στα αράι, αν δεν κάνω λάθος, το γράφει ρητά κάπου μέσα στο manual για αντικατάσταση μετά απο 5 έτη χρήσης

MikeG
21/09/2007, 10:55
Ας κάνω και εγώ την ερώτηση μου που έχει άμεση σχέση με αυτά που λέτε. Θέλω να πάρω Shoei.Έχω ήδη πάρει ένα της κοπελιάς, αλλά το πήρα από το Motocard που είναι στην Ισπανία, οπότε όλα οκ με μέγεθος και φόρους. Το J-Helmet έχει όμως σαφώς καλύτερες τιμές. Τι παίζει με το συγκεκριμένο μαγαζί? Από όσο ξέρω είναι Ιαπωνία έτσι? Τι γίνετε με τελωνείο? & κατά δεύτερον. Υπάρχει αλλαγή μεταξύ small Ευρώπης & small Ιαπωνίας? Είναι λίγο πιο βαρύ το Ιαπωνικό από ότι το Ευρωπαϊκό..?
Somebody help...:winka:


:wave2:

road spirit
21/09/2007, 11:09
Μιχάλη, σχετικά με το τελωνείο, κατά κανόνα αν στο πακέτο γράφει την ένδειξη "gift" ή "low value", ή υπάρχει απόδειξη αγοράς/τιμολόγιο < 50Ε δεν πληρώνεις τελωνείο (...μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις, ...)

Για το μέγεθος : για τα shoei δεν ξέρω (ο μακης206 απο j-helmet δεν το πήρε? για κάνε μια ερώτηξη). Για τα αραι: ΝΑΙ, εχει διαφορά. Δες την αγγελία για το κράνος στην υπογραφή μου και θα καταλάβεις.

byron
21/09/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Όσο για το τι θα μπορούσε να έχει μέσα στο κουτί...

θα μπορούσε ας πούμε να έχει θήκη μεταφοράς του κράνους...

Ή υποσιάγοννο... Ή ακόμη και 2η ζελατίνα (μου έχει τύχει) ...

Θέλω να μάθε ποιά αξεσουάρ έρχονται στάνταρ με το κράνος για να δώ αν χρειαστεί να παραγγείλω κάποια extra...

Το δικό μου το RX7 που πήρα απ΄τον j-helmet (λίγο πριν σταματήσει να πουλάει arai) είχε βέβαια τον σάκκο μεταφοράς, και μια 2η ζελατίνα που αγόρασα extra. Είχε κάνει απίστευτη συσκευασία btw. Κουτί μέσα σε κουτί με αφρολέξ κλπ. Αψογος.

byron
21/09/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ας κάνω και εγώ την ερώτηση μου που έχει άμεση σχέση με αυτά που λέτε. Θέλω να πάρω Shoei.Έχω ήδη πάρει ένα της κοπελιάς, αλλά το πήρα από το Motocard που είναι στην Ισπανία, οπότε όλα οκ με μέγεθος και φόρους. Το J-Helmet έχει όμως σαφώς καλύτερες τιμές. Τι παίζει με το συγκεκριμένο μαγαζί? Από όσο ξέρω είναι Ιαπωνία έτσι? Τι γίνετε με τελωνείο? & κατά δεύτερον. Υπάρχει αλλαγή μεταξύ small Ευρώπης & small Ιαπωνίας? Είναι λίγο πιο βαρύ το Ιαπωνικό από ότι το Ευρωπαϊκό..?
Somebody help...:winka:


:wave2:

Μικe από Ισπανία είσαι οκ λόγω ΕΕ.
Το jhelmet τα στέλνει ως δώρο και δεν έχεις πρόβλημα (τουλάχιστον εγώ δεν είχα, όπως και κανένα απ΄τα παιδιά που κατά καιρούς έχουν ποστάρει)
Τα Ιαπωνικά είναι λίγο πιο βαριά. Τα shoei απ΄ότι ξέρω δεν έχουν διαφορά στα μεγέθη.

:wave2:

div400
21/09/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Εφόσον οι προδιαγραφές Snell ανεβάζουν το βάρος του κράνους κατά 200gr από τα ευρωπαϊκά σημαίνει ότι χρησιμοποιείται περισσότερο ή διαφορετικό υλικό. Εκτός αν δεν ιχύει αυτό...

που διαβασες εσυ οτι το κρανος ειναι βαρύτερο αναλογα με την προδιαγραφή ασφαλειας?!?!?!

:look: :look:

κατα κανόνα είτε μιλάμε για ECE22-05 ειτε για SNELL το κέλυφος μένει ιδιο!
αυτό που αλλαζει αναλογα με την περισταση ειναι το αφρώδες υλικο (''αφρολεξ'') ΜΕΣΑ, που απορροφά και το μεγαλυτερο μέρος της κρουσης!
όποτε δεν νομίζω να αλλάζει το βάρος απο προδιαγραφη σε προδιαγραφη, και σιγουρα οχι κατα 200γρ.


:wave2: :wave2:

fantacid
21/09/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
που διαβασες εσυ οτι το κρανος ειναι βαρύτερο αναλογα με την προδιαγραφή ασφαλειας?!?!?!

:look: :look:

κατα κανόνα είτε μιλάμε για ECE22-05 ειτε για SNELL το κέλυφος μένει ιδιο!
αυτό που αλλαζει αναλογα με την περισταση ειναι το αφρώδες υλικο (''αφρολεξ'') ΜΕΣΑ, που απορροφά και το μεγαλυτερο μέρος της κρουσης!
όποτε δεν νομίζω να αλλάζει το βάρος απο προδιαγραφη σε προδιαγραφη, και σιγουρα οχι κατα 200γρ.


:wave2: :wave2:


αρα μεγαλο κομματι της τεχνολογιας του κρανους πρεπει να ειναι στο αφρωδες αυτο υλικο κ οχι τοσο στο κελυφος!
αλλα ολες οι εταιριες χρησιμοποιουν "κραχτες" εξωτικα υλικα δημιουργιας του κελυφους κ καμια μα καμια δεν ενημερωνει για τα αφρωδες υλικα που χρησιμοποιει!

ισως τελικα σε αυτα τα υλικα να οφειλετε η ημερομηνια ληξης κ οχι στα υλικα δημιουργιας του κελυφους!

kiriakost
21/09/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ισως τελικα σε αυτα τα υλικα να οφειλετε η ημερομηνια ληξης κ οχι στα υλικα δημιουργιας του κελυφους!

Εγω θα το θέσω λίγο διαφορετικά ..
Φίλος με κράνος SHOEI , που το πήρε πανάκριβα (ρεπλίκα) , το έχει δέκα χρόνια .. δεν το έχει χτυπήσει ποτέ ... χάλασε η εσωτερική επένδυση , και δεν αναλαμβάνει κανείς να του κάνει επισκευή !

Απο την άλλη ας πούμε , εντάξ παλιό είναι άστο ...

Πες τώρα , οτι πήγε ενα σπιτικό γατί , και αρχίζει να παίζει με την επένδυση από το κράνος , και την κάνει ρετάλια ... μιλάμε για το καινούργιο μου κρανάκι ( Υποθετικά πάντα ) ..

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ?? ... το γατί πες ότι το έκανες σούπα από τα νεύρα σου , το κράνος ?
ποιος το ζωντανεύει ?

div400
21/09/2007, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
αρα μεγαλο κομματι της τεχνολογιας του κρανους πρεπει να ειναι στο αφρωδες αυτο υλικο κ οχι τοσο στο κελυφος!
αλλα ολες οι εταιριες χρησιμοποιουν "κραχτες" εξωτικα υλικα δημιουργιας του κελυφους κ καμια μα καμια δεν ενημερωνει για τα αφρωδες υλικα που χρησιμοποιει!

ισως τελικα σε αυτα τα υλικα να οφειλετε η ημερομηνια ληξης κ οχι στα υλικα δημιουργιας του κελυφους!

:a018: :a018:

φαντασου το εξής: φανταχτερή διαφήμιση της ....μάρκας που υμνει το υπερσυχρονο σουπερντουπερ απορροφητικο ΑΦΡΟΛΕΞ!!!!!

τι θα σκεφτόσουν?...σωστα. για μλκ ψαχνουν θα ελεγες!

ποια τεχνολογία ψαχνεις? παρτο κρανος σου και κοιτα βρε αδερφε ΑΦΡΟΛΕΞ ειναι! το ιδιο ( σχεδον) που βάζουν στα χαρτοκουτα ηλεκτρικων συσκευων για την προστασία τους...:uplate:
δεν έχει καμια ιδιαιτερη τεχνολογια σαν υλικο. έχει ομως ακριβως εκεινες τις ιδιοτητες που το κάνουν εξαιρετικά αποτελεσματικό για την δουλεια που το θελουν!

το κλευφος απο την αλλη ειναι αλλο θεμα! εκει μπαινει ενα τσουβαλι τεχολογια και τεχνογνωσία (ιδιαιτερα στα ακριβα). πρεπει να ειναι
α) ανθεκτικο στην κρουση
β) ανθεκτικο στη διατρηση
γ) ανθεκτικο στη τριβή
δ) να ειναι ελαφρυ
στ) να ΜΗΝ εχει μεγαλες συστολες/διαστολες
....
ω) να ειναι φτηνο

και αντε εσυ τωρα ως κατασκευαστης, να συμβηβάσεις σε ενα προϊον ολες αυτες τις, πολλες φορες αντικρουόμενες, απαιτησεις...για καντο!

οσων αφορά την διαρκεια ζωής...έχεις δει ποτε ''πολυκαιρισμένα'' πλαστικα επιπλα κήπου?
επιμένεις ακομα οτι τα ''συνθετικά'' υλικα δεν επιρρεάζονται απο την εκθεση στα καιρικά φαινόμενα?
ΝΑΙ λοιπον επιρρεάζονται, εξασθενουν και χάνουν ενα (μεγάλο-μικρο, αδιαφορο ειναι..) μέρος των ιδιοτήτων τους (βλ. παραπάνω) οπότε ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ!!! . + -
:wave2: :beer:

div400
21/09/2007, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Εγω θα το θέσω λίγο διαφορετικά ..
Φίλος με κράνος SHOEI , που το πήρε πανάκριβα (ρεπλίκα) , το έχει δέκα χρόνια .. δεν το έχει χτυπήσει ποτέ ... χάλασε η εσωτερική επένδυση , και δεν αναλαμβάνει κανείς να του κάνει επισκευή !

Απο την άλλη ας πούμε , εντάξ παλιό είναι άστο ...

Πες τώρα , οτι πήγε ενα σπιτικό γατί , και αρχίζει να παίζει με την επένδυση από το κράνος , και την κάνει ρετάλια ... μιλάμε για το καινούργιο μου κρανάκι ( Υποθετικά πάντα ) ..

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ?? ... το γατί πες ότι το έκανες σούπα από τα νεύρα σου , το κράνος ?
ποιος το ζωντανεύει ?

καταρχάς μετα απο 10 χρόνια ακόμα και να ηταν τελεια διατηρημένο καλο θα ηταν να το αλλάξει!
για τον λογο οτι στο διαστημα αυτό έχουν αλλάξει οι προδιαγραφές και τα νεότερα κράνη ειναι ασφαλέστερα...:rolleyes:
( μα καλά κανεις δεν ψάχνεται ΤΠΓ!!!!!....:confused: :confused: )

απο εκει και πέρα αν τα εσωτερικό δεν ειναι αφαιρούμενο, δεν έχεις και πολλες ελπίδες για επισκευή....μονο κανα μπάλωμα αν παιρνει....
αν ειναι αφαιρουμενο το εσωτερικό απλα πας και παιρνεις ανταλλακτικά !!!
:wave2: :beer:

kiriakost
21/09/2007, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αν ειναι αφαιρουμενο το εσωτερικό απλα πας και παιρνεις ανταλλακτικά !!!
:wave2: :beer:

Μεγάλη μπουκιά φάε , μεγάλη κουβέντα μην λες !!:D

Για βρες μου έστω ένα λινκ , για αλλαγή επένδυσης ? Οεοο :ninja:

div400
23/09/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μεγάλη μπουκιά φάε , μεγάλη κουβέντα μην λες !!:D

Για βρες μου έστω ένα λινκ , για αλλαγή επένδυσης ? Οεοο :ninja:


λινκ? τι εννοεις?:look:

road spirit
23/09/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Για βρες μου έστω ένα λινκ , για αλλαγή επένδυσης ? Οεοο :ninja:

click here! (http://www.araiamericas.com/sizing.asp?model=RX7)
και στο ενα απο τα δυο pdf που εχει εκει, γράφει για τα εναλλακτικα μαξιλαράκια με διαφορετικά πάχη. Το αυτό το είδα και στον αντιπρόσωπο της arai στην αθηνα όπου πήγα προχτές για δοκιμή, μου έβγαλε τα πλαινά απο τα μάγουλε και έβαλε (κουμποτά) άλλα πιο παχιά απο 30 mm σε 35 mm...

αλλά φαντάζομαι αυτά μονο σε ακριβά κράνη...

:wave2:

div400
23/09/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
....
αλλά φαντάζομαι αυτά μονο σε ακριβά κράνη...

:wave2:

και η shark διαθέτει ανταλλακτικά για τα κρανη της...ακομα και για το s500 των 150€
:winka:

συγνωμη δεν ειναι λογικό απο την στιγμή που το εσωτερικο ειναι αφαιρουμενο, να διατίθεται και ως ανταλλακτικό? :look: :look:

οχι ε?:rolleyes:

nickmavros
24/09/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
[B]που διαβασες εσυ οτι το κρανος ειναι βαρύτερο αναλογα με την προδιαγραφή ασφαλειας?!?!?!



Σε διάφορα forum και σε άλλες συζητήσεις εδώ στο moto.gr λένε ότι η μόνη διαφορά ανάμεσα στα ευρωπαϊκά SHOEI και στα Ιαπωνικά SHOEI είναι το βάρος (τα ιαπωνικά είναι πιο βαριά κατά 200γρ περίπου).
Και αυτό γιατί οι Ιαπωνικές προδιαγραφές είναι πιο αυστηρές από τις ευρωπαϊκές.

Εγώ δεν προσωπικά δεν γνωρίζω αλλά θα μπορούσε να μας το βεβαιώσει κάποιος που έχει πάρει SHOEI από Ιαπωνία...

Έστειλα email στην SHOEI και τη ρώτησα για αυτό το θέμα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση...

Ούτε από τον J-jelmet πήρα...

road spirit
24/09/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
συγνωμη δεν ειναι λογικό απο την στιγμή που το εσωτερικο ειναι αφαιρουμενο, να διατίθεται και ως ανταλλακτικό? :look: :look:

οχι ε?:rolleyes:
λογικότατο Δημήτρη, η δική μου υπόθεση για τα ακριβά κράνη αφορούσε στη διαθεσιμότητα διαφορετικών παχών στην επένδυση, που να μπορείς να αλλάζεις την εφαρμογή τους

bentouza
25/09/2007, 13:11
εκτος απ'το κλασικο αρθρο που δοθηκε λινκ (http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/motorcycle_helmet_review/) εχει η suomy αμερικης ενα σχετικα καλο κομματι (http://www.suomyusa.com/ssafetya.htm) σε στυλ FAQ με δικες της ομως ερωτοαπαντησεις κ λεει πολλα για το snell σε σχεση με τα υπολοιπα κ κυριως με ενα που ασχολειται αυτη.Ενα βρετανικο που το ψιλοσπρωχνει βεβαια.BSI λεγεται κ το εχω ξαναπετυχει αρκετες φορες.Δεν μου φαινονται για τυχαιοι.

τωρα απο οσα εχω διαβασει οντως τα snell ειναι βαρυτερα ,σε σχεση με τα ευρωπαικα τουλαχιστον, κ εχει να κανει με τα διαφορετικα χτυπηματα διαφορετικου φορτιου που απετουν να αντεξουν τα κρανη.κατι τετοιο παραδεχεται κ η suomy κ εξηγει στους αμερικανους τι κ πως παιζει(στο λινκ πανω). τωρα ποιος εχει δικιο η αμερικανοι ή υπολοιποι μαλλον ειναι υπο διερευνηση ακομα. οποτε εχει διαφορα για το κεφαλι μας αν περνουμε το ιδιο κρανος σε snell ή κατι αλλο.τωρα με πια κριτιρια αποφασιζεις δεν ξερω.
αυτο που δεν ξερω ειναι αν γινεται μια μελετη για ενα(το πιο εμπορικο) συστημα προδιαγραφων κ μετα γινονται "μπαλωματα" για να περναει τα υπολοιπα ή γινονται ξεχωριστες μελετες για καθε προτυπο, που σημαινει τουλαχιστον τρεις(αμερικη, ευρωπη, ιαπωνια-για αυστραλια δεν ξερω τι παιζει:p ) αρα κοστος!

costas81
25/09/2007, 13:43
μέχρι και τι διαφορές μπορούμε να κερδίσουμε σε παραγγελία απ εξω αντί να το πάρεις από εδώ?

costas81
25/09/2007, 13:51
.

blackbusa
25/09/2007, 14:06
Tο μονο που θα πω εγω ειναι οτι αν σου στειλουν κατι σαν gift η με πολυ χαμηλη αξια και 1 στο 10000000 χαθει καπου,παιρνεις τα @@ μου,γιατι δεν μπορεις να το ασφαλησεις......τωρα δεν ξερω αν καποιο μαγαζι δεχτει να σου στειλει ενα δευτερο.......καλυτερα λιγο πιο ακριβο απο ΕΕ παρα το ρισκο απο καποια αλλη χωρα.....προσφορες παντα υπαρχουν αρκει να ψαξεις καλα.....και μιλαμε για ενα παντα πολυ σεβαστο ποσο....γιαυτο προσοχη.....:wave2:

nickmavros
25/09/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
....καλυτερα λιγο πιο ακριβο απο ΕΕ παρα το ρισκο απο καποια αλλη χωρα...

Όταν λες λίγο πιο ακριβό τι εννοείς;
800? έχει στην Ελλάδα ένα SHOEI και 450 από Ιαπωνία/Αμερική.

Νομίζω ότι η διαφορά αξίζει το ψάξιμο...

blackbusa
25/09/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Όταν λες λίγο πιο ακριβό τι εννοείς;
800? έχει στην Ελλάδα ένα SHOEI και 450 από Ιαπωνία/Αμερική.

Νομίζω ότι η διαφορά αξίζει το ψάξιμο...


Δεν ειπα Ελλαδα....ειπα ΕΕ.....Ευρωπαικη Ενωση....οπου τα μεταφορικα ειναι λιγοτερα και σου ερχεται και ασφαλισμενο,χωρις να κινδυνευεις να φας κανα φορο.....εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε να αγορασω κατι τετοιας αξιας,χωρις να ειμαι απολυτα καλυμενος σε περοπτωση απωλειας....αυτα...:wave2:

costas81
25/09/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Δεν ειπα Ελλαδα....ειπα ΕΕ.....Ευρωπαικη Ενωση....οπου τα μεταφορικα ειναι λιγοτερα και σου ερχεται και ασφαλισμενο,χωρις να κινδυνευεις να φας κανα φορο.....εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε να αγορασω κατι τετοιας αξιας,χωρις να ειμαι απολυτα καλυμενος σε περοπτωση απωλειας....αυτα...:wave2:

ποσο μπορουμε να το βρουμε ευρωπη??

road spirit
25/09/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Δεν ειπα Ελλαδα....ειπα ΕΕ.....Ευρωπαικη Ενωση....οπου τα μεταφορικα ειναι λιγοτερα και σου ερχεται και ασφαλισμενο,χωρις να κινδυνευεις να φας κανα φορο.....εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε να αγορασω κατι τετοιας αξιας,χωρις να ειμαι απολυτα καλυμενος σε περοπτωση απωλειας....αυτα...:wave2:

και εκτός ΕΕ πολλοί dealers σου δίνουν ασφάλιση αν το ζητήσεις. Το κράνος που παράγγειλα εγω ήταν ασφαλισμένο για απώλεια/ζημειά στη μεταφορά

road spirit
25/09/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μέχρι και τι διαφορές μπορούμε να κερδίσουμε σε παραγγελία απ εξω αντί να το πάρεις από εδώ? ΄

πολλά! εδω μας κλέβουν. Εφόσον βρεις dealer που να σου ασφαλίζει τη μεταφορά για να μην έχεις αυτό το ρίσκο, απομένει το θέμα του μεγέθους/εφαρμογής.

Για παράδειγμα το αραι που πήρα πρόσφατα για 370 ευρω ο αντιπρόσωπος το δίνει 750!! έλεος...

blackbusa
25/09/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
και εκτός ΕΕ πολλοί dealers σου δίνουν ασφάλιση αν το ζητήσεις. Το κράνος που παράγγειλα εγω ήταν ασφαλισμένο για απώλεια/ζημειά στη μεταφορά


Ρε Γιαννακη ολοι μπορουν σου προσφερουν ασφαλισμενο πακετο.....το θεμα ειναι οτι πρεπει να δηλωθει και η πραγματικη του αξια για να παρεις τα λεφτα σου ακεραια....αρα αυτοματα αν ερθει επο χωρα εκτος ΕΕ,υπαρχει κινδυνος δασμων.....δεν ειναι στανταρ αλλα υπαρχει ενα καποιο ποσοστο κινδυνου....το δικο σου κρανος απο που το πηρες και για τι ποσο ηταν ασφαλισμενο αν θυμασαι???:wave2: :wave2: :wave2:

Για καποιον που ρωτησε, το Ebay εχει πολλα κρανη.....