PDA

View Full Version : Sos: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ



giorgos1000
25/06/2007, 22:06
Εχω ενα σοβαρο προβληματισμο και θα ηθελα καποια υπευθυνη βοηθεια απο γιατρο ορθοπεδικο εαν αυτο ειναι δυνατον.

Ειμαι αθλητης της αρσης βαρων, και πριν 8 μηνες ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στη μεση (αποκτησα 2 δοισκοκυλες)

Μετα απο πολυ προσοχη, ξεκουραση, και φυσικοθεραπεια, καταφερα να αναρωσω και να αποφυγω το χειρουργειο. Σημερα λοιπον εχω μια φυσιολογικη ζωη, γυμναζομαι παλι αλλα με προσοχη, και οδηγω παλι την μηχανη μου, αλλα εχω παρατηρησει οτι η σταση οδηγησης στην συγκεκριμενη μηχανη με ενοχλει (εχω ενα yamaha xtx 660) κι μου δημιουργει παλι ποναλακια στη μεση που μερικες φορες γινονται ενοχλητικα. Επειδη η φυση της δουλειας μου ειναι τετοια που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ σκεφτομαι σοβαρα να την πουλησω, και να παρω καποιο σκουτερ μεγαλο λογω την πιο αναπαυτικης θεσης οδηγησης.

Το ερωτημα ειναι: πιστευεται οτι θα κανω σωστη κινηση η θα εχω το ιδιο αποτελεσμα???

παρακαλω καθε απαντηση σας πολιτιμη για εμενα

και παλι ευχαριστω ολους οσους απαντησουν

saratoga
25/06/2007, 23:27
Θα σου ελεγα,και αφου εχης ταλαιπωρηθη απο γιατρους και φυσιοθεραπευτες (ελπιζω καλους...!)
να δωσης το xt ΑΜΕΣΑ :nono: ,και να διαλεξης μια μοτο/τα με οσο γινετε περισοτερες ρυθμισεις (σελα-τιμονι) και "σταση οδηγησης" που να μη σου δημιουργη προβλημα.
...
δεν εινε αναγκαιο οτι τα μεγαλα σκουτερ με τη πολυθρονα για σελα...!!! :lol: ,εχουν και "ανατομικη" θεση οδηγησης.
...
για κοιτα cbf600/1000...,κατα 99% θα μεινης ευχαριστημενος

EVI
26/06/2007, 00:54
εχω το ιδιο προβλημα :sad: ακριβως τα ιδια περασα και εγω με σενα.
οταν ρωτησα τον γιατρο μου ειπε οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΕ οι μηχανες δια ροπαλου. αυτο πριν κατι χρονια.δεν τον ακουσα .και του το ειπα.θα οδηγησω δε παιζει, και μου ειπε να παρω (με τα δικα του λογια) <<κρος που θα εχεις ομαλοτερες αναρτησεις>> ετσι μου ειπε με λιγα λογια να μην κοπανιεμε και να εχω λιγοτερους κραδασμους.


κατα καιρους εδω μεσα λενε οτι τα σουπερσπορτ εχουν καλυτερη θεση οδηγησης απο τα ον οφ η καποια στριτ με τιμονΑ και οχι κλιπονς (αλλη θεση οδηγησης)

αλλα


εγω που εχω το ιδιο προβλημα και εχω στριτ ον οφ και σκουτερ σου λεω οτι μονο στο ον οφ δεν με ποναγε η μεση μου (και μιλαμε και για μεσα στην κινιση με οτι συνεπαγετε και ταξιδακια -200+χλμ)


τι να πω...... να προσεχεις πολυ! :beer: :wave2:

arisk
26/06/2007, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos1000
Εχω ενα σοβαρο προβληματισμο και θα ηθελα καποια υπευθυνη βοηθεια απο γιατρο ορθοπεδικο εαν αυτο ειναι δυνατον.

Ειμαι αθλητης της αρσης βαρων, και πριν 8 μηνες ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στη μεση (αποκτησα 2 δοισκοκυλες)

Μετα απο πολυ προσοχη, ξεκουραση, και φυσικοθεραπεια, καταφερα να αναρωσω και να αποφυγω το χειρουργειο. Σημερα λοιπον εχω μια φυσιολογικη ζωη, γυμναζομαι παλι αλλα με προσοχη, και οδηγω παλι την μηχανη μου, αλλα εχω παρατηρησει οτι η σταση οδηγησης στην συγκεκριμενη μηχανη με ενοχλει (εχω ενα yamaha xtx 660) κι μου δημιουργει παλι ποναλακια στη μεση που μερικες φορες γινονται ενοχλητικα. Επειδη η φυση της δουλειας μου ειναι τετοια που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ σκεφτομαι σοβαρα να την πουλησω, και να παρω καποιο σκουτερ μεγαλο λογω την πιο αναπαυτικης θεσης οδηγησης.

Το ερωτημα ειναι: πιστευεται οτι θα κανω σωστη κινηση η θα εχω το ιδιο αποτελεσμα???

παρακαλω καθε απαντηση σας πολιτιμη για εμενα

και παλι ευχαριστω ολους οσους απαντησουν


Θα έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.Οι κήλες είτε ανατάσονται με manual therapy είτε αφαιρούνται με νυστέρι.Έχω ήδη ένα χειρουργείο στην μέση (Ο5-Ι1) και μετά από αυτό κάνω τα πάντα.Βάρη σκι οικοδομή και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.Δεν έχω χρόνο να σου τα πω αναλυτικά αλλά θα επανέλθω.

Julius
26/06/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos1000
Εχω ενα σοβαρο προβληματισμο και θα ηθελα καποια υπευθυνη βοηθεια απο γιατρο ορθοπεδικο εαν αυτο ειναι δυνατον.

Ειμαι αθλητης της αρσης βαρων, και πριν 8 μηνες ειχα ενα σοβαρο τραυματισμο στη μεση (αποκτησα 2 δοισκοκυλες)

Μετα απο πολυ προσοχη, ξεκουραση, και φυσικοθεραπεια, καταφερα να αναρωσω και να αποφυγω το χειρουργειο. Σημερα λοιπον εχω μια φυσιολογικη ζωη, γυμναζομαι παλι αλλα με προσοχη, και οδηγω παλι την μηχανη μου, αλλα εχω παρατηρησει οτι η σταση οδηγησης στην συγκεκριμενη μηχανη με ενοχλει (εχω ενα yamaha xtx 660) κι μου δημιουργει παλι ποναλακια στη μεση που μερικες φορες γινονται ενοχλητικα. Επειδη η φυση της δουλειας μου ειναι τετοια που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ σκεφτομαι σοβαρα να την πουλησω, και να παρω καποιο σκουτερ μεγαλο λογω την πιο αναπαυτικης θεσης οδηγησης.

Το ερωτημα ειναι: πιστευεται οτι θα κανω σωστη κινηση η θα εχω το ιδιο αποτελεσμα???

παρακαλω καθε απαντηση σας πολιτιμη για εμενα

και παλι ευχαριστω ολους οσους απαντησουν

File giatros den eimai, kai genikotera auta ta post-apatniseis poy tha diavaseis edo einai "Apopseis" kai mono.


Ean pas se otidipote me megalyteres rodes apo 17" kai megalyterh diadromh anartiseon tha eisai poly kalytera, akoma me to R tha deis diafora se sxesi me to X poy exeis tora.

Isos ean epilekseis kai enan poio "hlektriko" kinitira me ligoterous kradasmous kai oxi monokylindro na einai akoma kalytera.


Se kamia periptosh mhn pas se scooter, einai oti xeirotero gia thn mesh o syndiasmos mikris rodas me poly mikri diadromh anartiseon...... tha katas lakouvitses ston dromo kai tha trantazese olokliros les kai pefteis se xaradra.

VANDA
26/06/2007, 09:43
Τι ύψος έχεις;

Και εγώ ον-οφ θα πρότεινα, αλλά αν σου πέφτει ψηλό και πρέπει να τεντώνεσαι και να καταβάλλεις προσπάθεια για να τη στηρίξεις πάλι θα έχεις πρόβλημα. Στο τρανσάλπ πάντως η μέση δεν καταπονείται καθόλου ούτε από τη θέση οδήγησης ούτε από λακούβες.


Λέω εγώ τώρα... :wave2:

Nostra
26/06/2007, 10:29
η πιο σωστή θέση οδήγησης είναι η σκυφτή καθώς μεγάλο μέρος του βάρους την τρώνε τα πόδια και όχι ο κορμός...

άρα θα κοιτάξεις μια μηχανή με πιο σκυφτή θέση.

είτε με μεγάλα λάστιχα, είτε με μαλακά αμορτισέρ είτε ότι να 'ναι....

η κάθετη θέση σώματος καταπονεί τη μέση .-

Cpt. Haddock
26/06/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
η πιο σωστή θέση οδήγησης είναι η σκυφτή καθώς μεγάλο μέρος του βάρους την τρώνε τα πόδια και όχι ο κορμός...

άρα θα κοιτάξεις μια μηχανή με πιο σκυφτή θέση.

είτε με μεγάλα λάστιχα, είτε με μαλακά αμορτισέρ είτε ότι να 'ναι....

η κάθετη θέση σώματος καταπονεί τη μέση .-

Ορθόν...

:wave2:

VANDA
26/06/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
η πιο σωστή θέση οδήγησης είναι η σκυφτή καθώς μεγάλο μέρος του βάρους την τρώνε τα πόδια και όχι ο κορμός...

άρα θα κοιτάξεις μια μηχανή με πιο σκυφτή θέση.

είτε με μεγάλα λάστιχα, είτε με μαλακά αμορτισέρ είτε ότι να 'ναι....

η κάθετη θέση σώματος καταπονεί τη μέση .-



Η πολύ σκυφτή ναι. Σ ένα busa μια χαρά είναι η μέση. Στα στριτ που ο οδηγός είναι λίγο σκυμμένος εμένα με ενοχλεί μετά από λίγη ώρα. :sick:

Nostra
26/06/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Στα στριτ που ο οδηγός είναι λίγο σκυμμένος εμένα με ενοχλεί μετά από λίγη ώρα. :sick:

γιατί δεν κάθεσαι σωστά....

προσπαθείς (μάλλον) να στηρίξεις το σώμα σου με το κορμό σου (ή με τα χέρια σου) και δεν χρησιμοποιείς τα πόδια σου (μπούτια, γόνατα κλπ) ...

γενικά λίγοι χρησιμοποιούν σωστά τα πόδια τους στη μηχανή με αποτέλεσμα να πονάνε στη μέση ή ακόμα και στα χέρια (όσοι οδηγούν)...

το όλο θέμα έγκειται στη χρήση των ποδιών... είναι το παν τόσο για το "δέσιμο" του αναβάτη επάνω στη μηχανή όσο και στο θέμα σωστής στάσης σώματος...

VANDA
26/06/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
γιατί δεν κάθεσαι σωστά....

προσπαθείς (μάλλον) να στηρίξεις το σώμα σου με το κορμό σου (ή με τα χέρια σου) και δεν χρησιμοποιείς τα πόδια σου (μπούτια, γόνατα κλπ) ...

γενικά λίγοι χρησιμοποιούν σωστά τα πόδια τους στη μηχανή με αποτέλεσμα να πονάνε στη μέση ή ακόμα και στα χέρια (όσοι οδηγούν)...

το όλο θέμα έγκειται στη χρήση των ποδιών... είναι το παν τόσο για το "δέσιμο" του αναβάτη επάνω στη μηχανή όσο και στο θέμα σωστής στάσης σώματος...



Παίζει και να κάθομαι λάθος. Πάσο λοιπόν...

sniper
26/06/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
γιατί δεν κάθεσαι σωστά....

προσπαθείς (μάλλον) να στηρίξεις το σώμα σου με το κορμό σου (ή με τα χέρια σου) και δεν χρησιμοποιείς τα πόδια σου (μπούτια, γόνατα κλπ) ...

γενικά λίγοι χρησιμοποιούν σωστά τα πόδια τους στη μηχανή με αποτέλεσμα να πονάνε στη μέση ή ακόμα και στα χέρια (όσοι οδηγούν)...

το όλο θέμα έγκειται στη χρήση των ποδιών... είναι το παν τόσο για το "δέσιμο" του αναβάτη επάνω στη μηχανή όσο και στο θέμα σωστής στάσης σώματος...

Εννοείς την χρήση των προσαγωγών για την στήριξη του κορμού....

Άκου μπούτια και γόνατα... :D

Nostra
26/06/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Παίζει και να κάθομαι λάθος. Πάσο λοιπόν...

προφανώς όταν μιλάω για τέτοια θέματα δεν αναφέρομαι προσωπικά στον "παρατιθέμενο" ειδικά όταν δεν ξέρω πως οδηγάει (όπως για εσένα ας πούμε) ...

αυτά που είπα ισχύουν για όλους (ακόμα και για εμένα) ...

το θέμα χρήση ποδιών πάντως ομολογουμένως ελάχιστοι το κατέχουν, ακόμα κι εγώ πολλές φορές με "πιάνω" να οδηγώ στηριζόμενος (βάζοντας το βάρος δηλαδή) στα χέρια μου!

Nostra
26/06/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εννοείς την χρήση των προσαγωγών για την στήριξη του κορμού....

Άκου μπούτια και γόνατα... :D

τί να κάμνομεν κύριος...

δεν είμεθα διακριτικοί ... εσύ στη παραλία να ασχολείσαι με τους προσαγωγούς και τους γλουτιαίους...

εγώ μπουτια και κwλομέρια θα τα βλέπω ...:D :D

sniper
26/06/2007, 11:04
Αν και Off-topic, προσπαθείστε να μην βάζετε βάρος στο τιμόνι.... είναι ότι χειρότερο μπορείτε να κάνετε.

Το μηχανάκι έχει την τάση να πηγαίνει μόνο του (κάνοντας το τιμόνι, απο μόνο του πάλι με την βοήθεια των αναρτήσεων, τις απαραίτητες διορθώσεις για να πηγαίνει ευθεία) και το μονο που ζητάει είναι να είναι ανοιχτό το γκάζι...

Όταν βάζουμε βάρος στο τιμόνι, κάνουμε την μηχανή πιο νευρική.

Ειδικά στο φρενάρισμα που το βάρος πέφτει όλο στο μπροστινό τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Δεν χρειάζεται να φορτίζουμε το μπροστινό παρπάνω από όσο φορτίζεται απο τις δυνάμεις που αυτό θεωρεί φυσιλογικές.

gcrook
26/06/2007, 11:09
Το "αθλημα" θελει πρωτιστως γυμνασμενους προσαγωγους.
Ρωτηστε και εμας με τα σκυφτα τι τραβαμε.
Τελλλος!

sniper
26/06/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το "αθλημα" θελει πρωτιστως γυμνασμενους προσαγωγους.
Ρωτηστε και εμας με τα σκυφτα τι τραβαμε.
Τελλλος!

Σκύβεις στο παπί ρε κρούκη; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

gcrook
26/06/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σκύβεις στο παπί ρε κρούκη; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Ναι ρε εβαλα τα κλιπον απο το Εζβι για να κανω πιο γρηγορο βροντοσκοπικο:smokin:

KaTaNaS
26/06/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το "αθλημα" θελει πρωτιστως γυμνασμενους προσαγωγους.



σημειώσατε:

πλέον ραχιαίους

:wave2:

giorgos1000
26/06/2007, 12:09
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΕΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Να πω εδω οτι ειμαι 1,93 υψος και οι ραχιαιοι και κοιλιακοι μου ειναι αρκετα γυμνασμενοι. Αν λαβουμε υπ οψιν οτι συμφωνα με τους ιατρικους ορθοπεδικους κανονες η σωστη θεση που πρεπει να εχεις οταν οδηγας αυτοκινητο ειναι τα ποδια με το σωμα να εχουν γωνια 90 μοιρες, τοτε μαλλον τη σκυφτη θεση την αποριπτω

Τωρα για το σκουτερ υπεθεσα οτι θα ειναι πιο ανετο για μενα γιατι και τετοια σταση οδηγησης εχει (τα μεγαλα παντα τυπου x-max η burgman) και πολυ μαλακη σελα που αποροφα τους κραδασμους, και ορισμενα εχουνε και σχετικα μεγαλους τροχους (16 αρες)

Τωρα για να παω σε εντουρο με μεγαλυτερες ροδες δεν το θελω γιατι φοβαμαι οτι θα εχω το ιδιο αποτελεσμα, ασε που δε μου αρεσουν καθολου και αισθητικα

Ισως να καταληξω σε σπορ τουρισμου (fazer 600 πχ) αλλα παλι ρε παιδια αυτες ως μηχανες δρομου που ειναι, δεν εχουνε σφιχτη αναρτηση, αρα κραδασμοι απο το δρομο????


ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΖΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

Nostra
26/06/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos1000
ΠΑΙΔΙΑ.......ΑΥΤΑ


φίλε, δεν έχει καμία σχέση η σύκριση της στάσης σώματος για τα αυτοκίνητα σε σχεση με τις μηχανές...

δε πα να βάλεις και πουφ επάνω στο mega scooter που λες...

η κάθετη στάση επάνω σε μηχανή επιβαρύνει (μεταφέρεται το βάρος/πίεση/κραδασμοί από σπόνδυλο σε σπόνδυλο) τη βάση του κορμού σου...

ψάξτο , ρώτα και νομίζω (strongly) ότι θα επαληθευτώ...

και αν καταλήξεις ότι έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα στη μέση... ίσως θα πρέπει να αποφασίσεις (όσο δύσκολο κι αν ακούγεται) να μην ξανακαβαλήσεις μηχανάκι...

τώρα που είσαι νέος και γυμνασμένος θα αντέχεις περισσότερο τις καταπονήσεις αλλά όλα αυτά είναι δανεικά και το σώμα σου θα τα θυμάται όταν θα φτάσεις 40-50 χρόνων.. :winka:

:wave2: :wave2:

giorgos1000
26/06/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
φίλε, δεν έχει καμία σχέση η σύκριση της στάσης σώματος για τα αυτοκίνητα σε σχεση με τις μηχανές...

δε πα να βάλεις και πουφ επάνω στο mega scooter που λες...

η κάθετη στάση επάνω σε μηχανή επιβαρύνει (μεταφέρεται το βάρος/πίεση/κραδασμοί από σπόνδυλο σε σπόνδυλο) τη βάση του κορμού σου...

ψάξτο , ρώτα και νομίζω (strongly) ότι θα επαληθευτώ...

και αν καταλήξεις ότι έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα στη μέση... ίσως θα πρέπει να αποφασίσεις (όσο δύσκολο κι αν ακούγεται) να μην ξανακαβαλήσεις μηχανάκι...

τώρα που είσαι νέος και γυμνασμένος θα αντέχεις περισσότερο τις καταπονήσεις αλλά όλα αυτά είναι δανεικά και το σώμα σου θα τα θυμάται όταν θα φτάσεις 40-50 χρόνων.. :winka:

:wave2: :wave2:

χα...ειμαι ηδη 37 ετων φιλε μου και παρα την ηλικια μου δε "το βαζω κατω". Απο τα 20 μου στα γυμναστηρια αρση βαρων και τωρα bodybuilding. Το θεμα ομως ειναι οτι ενω γυμναζομαι με βαρη κανονικα, η αναθεματισμενη μηχανη με πειραζει...μεγα μυστηριο τελικα... και επειδη οντως εχεις δικιο για την κατακορυφη θεση της μεσης (εξ αλλου εκει την πατησα σε πιεσεις ωμων με 90 κιλα) μαλλον θα το ψαξω για ελαφρως σκυφτη θεση (fazer)

EVI
26/06/2007, 12:46
λοιπον αν και πεταμενη θα παει η γνωμη μου

με 2 κοιλες στον 3ο και 5ο σπονδυλο

με πονους που δε με αφηναν να περπατησω ΟΥΤΕ 100μετρα χωρις να σταματησω

και με ΟΡΘΗ χρηση σουπερσπορτ δλδ χαλαρη καρποι και χερια και δυναμη στους προσαγωγους εχω να σας πω οτι μετα απο 20 λεπτα κουραστικα πααααρα πολυ μα πααααρα πολυ η μεση μου ηταν λες και με τραβαγε απο μεσα με σιδερα

καλη η φιλοσοφια και αυτα που λεμε αριστερα και δεξια αλλα ο καθενας οργανισμος αντιδρα διαφορετικα (οταν ειδε την μαγνητικη μου ο γιατρος με κοιταξε με γουρλωμενα ματια δε το πιστευε οτι ημουν ορθια ακομα)


και ομως ημουν


και μπορει καποιος να ειπε οτι τα σουπερσπορτ εχουν καλυτερη θεση η τελος παντων οτι η καλυτερη θεση ειναι η σκυφτη


αλλα εγω που εχω οδηγησει και σσ και στριτ και σκουτερ και ον οφ και δε ξερω τι σας λεω οτι μονο στο ον οφ δε κουραστικα τοσο.


ΦΙΛΕ

ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΙ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ

ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕει Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ

και απο κει και περα αναλογα τις δυναμεις σου πραττεις.

θα δεις τι μπορεις να κανεις και τι οχι.

αν ακουμε τους γιατρους τοτε εγω θα πρεπει εκτος απο καθημερινη (οχι αεροβια) γυμναστικη
να ΜΗΝ οδηγω καθολου μηχανη

να κοιμαμε με συγκεκριμενο τροπο να σηκωνομε με συγκεκριμενο τροπο
μπλα μπλα μπλα


μην δενεις σχοινη κορδονι τι σου λεμε εδω μεσα απλως παρε ιδεες τιποτα μην θεωρεις δεδομενο



να σαι παντα καλα :beer:

miraze
26/06/2007, 12:49
O Bil (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=14389)

είναι ορθοπεδικός, στείλτου pm.


:wave2:

Nostra
26/06/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αλλα εγω που εχω οδηγησει και σσ και στριτ και σκουτερ και ον οφ και δε ξερω τι σας λεω οτι μονο στο ον οφ δε κουραστικα τοσο.

ΦΙΛΕ

ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΙ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ

ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕει Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ

και απο κει και περα αναλογα τις δυναμεις σου πραττεις.

θα δεις τι μπορεις να κανεις και τι οχι.

αν ακουμε τους γιατρους τοτε εγω θα πρεπει εκτος απο καθημερινη (οχι αεροβια) γυμναστικη
να ΜΗΝ οδηγω καθολου μηχανη

να κοιμαμε με συγκεκριμενο τροπο να σηκωνομε με συγκεκριμενο τροπο
μπλα μπλα μπλα


μην δενεις σχοινη κορδονι τι σου λεμε εδω μεσα απλως παρε ιδεες τιποτα μην θεωρεις δεδομενο

Εύη αυτό ειπώθηκε ήδη ...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
File giatros den eimai, kai genikotera auta ta post-apatniseis poy tha diavaseis edo einai "Apopseis" kai mono.

όσο για την περίπτωση τη δική σου φάσκεις και αντιφάσκεις...

λες στον φίλο να ακολουθήσει τις οδηγίες των γιατρών του κι εσύ που λες ότι έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτόν τους γράφεις στα cohones του γιώργου...

και λαμβάνοντας τπόψη ότι τουλάχιστον ο παραπάνω φίλος είναι γυμνασμένος κι εσύ όχι όπως επίσης και τη διαφορά ηλικίας που έχετε (~15 χρόνια) ... το να γραφεις τις συστάσεις του γιατρού σου είναι ακάλυπτη επιταγή που θα κληθείς να την πληρώσεις όταν θα περάσουν λίγο τα χρόνια...

:wave2: :wave2: :wave2:

EVI
26/06/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Εύη αυτό ειπώθηκε ήδη ...


όσο για την περίπτωση τη δική σου φάσκεις και αντιφάσκεις...

λες στον φίλο να ακολουθήσει τις οδηγίες των γιατρών του κι εσύ που λες ότι έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτόν τους γράφεις στα cohones του γιώργου...

και λαμβάνοντας τπόψη ότι τουλάχιστον ο παραπάνω φίλος είναι γυμνασμένος κι εσύ όχι όπως επίσης και τη διαφορά ηλικίας που έχετε (~15 χρόνια) ... το να γραφεις τις συστάσεις του γιατρού σου είναι ακάλυπτη επιταγή που θα κληθείς να την πληρώσεις όταν θα περάσουν λίγο τα χρόνια...

:wave2: :wave2: :wave2:


ωραια


ας ρωτησει λοιπον το γιατρο του και αν του πει ναι ρε φιλε εχεις δισκοπαθεια αλλα δε τρεχει τιποτα καβαλα μηχανη κανε οτι θες τι να πω

εμενα 10 γιατροι +1 στατιωτικος μου το απαγορευσαν.


δε φασκω και αντιφασκω πουθενα! :wave2:



ειναι επιλογες

και αλλοι τους λενε μην καπνιζετε αλλα λενε δε πειραζει αντι για 3 χρονια θα ζησω 1 αλλα οπως το θελω εγω

επιλογη.

ετσι και εγω επελεξα

να μην ακουσω το γιατρο και μπω σε ενα χρυσο κλουβι για την περιπτωση που αν και κλπ κλπ

νοστρα αμα δεν εχεις ζησει κατι μην νομιζεις οτι το ξερεις επειδη το διαβασες καπου.


το λοιπον ακου την ορθη απαντηση



ΦΙΛΕ

μην ξανακαβαλησεις μοτοσυκλετα. ειναι επιπονη για την μεση σου και τρομαχτικα επικυνδινη σε περιπτωση πτωσης (ναι μεχρι και αναπηρια εφοσον δεν εχει μπει νυστερι -αναλογα σε ποιο βαθμο το εχεις και ποσο το εχεις αντιμετωπισει-)


ολα τα αλλα ειναι ΕΠΙΛΟΓΕΣ και επιεικια για να μην πεσεις ψυχολογικα οτι κατι αλλαξε στο δυνατο σου σωμα.



:beer:

TROOPER
26/06/2007, 13:10
γιωργο ως φυσικοθεραπευτης και κατοχος fazer 600 σου λεω ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ !!!!!

στη θεση σου θα προτιμουσα το versys.

οτι θες....:wave2:

Nostra
26/06/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
.....

ρε συ Ευούλα, μάθε να διαβάζεις μεταξύ των γραμμών...


σαφώς και είναι επιλογή σου αλλά δε χρειάζεται να μείνω ανάπηρος για να μπορώ να έχω άποψη για την ταλαιπωρία όσων αντιμετωπίζουν κινητικά προβλήματα!

είσαι νέα κοπέλα και έχεις μπροστά σου (ενδεχομένως) πολλά πράγματα να κάνεις...

έχεις λοιπόν από τώρα ένα θέμα να αντιμετωπίσεις μαζί με ότι έρθει στο μέλλον, μια (ή παραπάνω) εγκυμοσύνη, φυσική φθορά του σώματος κλπ.

με έναν πολύ πρόχειρο παραλληλισμό μου θυμίζεις όσους λένε για το κράνος ότι δε το φοράνε από επιλογή και αν χτυπήσουν είναι μόνο δικό τους θέμα...

:beer: :beer: :beer: :beer:

EVI
26/06/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
ρε συ Ευούλα, μάθε να διαβάζεις μεταξύ των γραμμών...


σαφώς και είναι επιλογή σου αλλά δε χρειάζεται να μείνω ανάπηρος για να μπορώ να έχω άποψη για την ταλαιπωρία όσων αντιμετωπίζουν κινητικά προβλήματα!

είσαι νέα κοπέλα και έχεις μπροστά σου (ενδεχομένως) πολλά πράγματα να κάνεις...

έχεις λοιπόν από τώρα ένα θέμα να αντιμετωπίσεις μαζί με ότι έρθει στο μέλλον, μια (ή παραπάνω) εγκυμοσύνη, φυσική φθορά του σώματος κλπ.

με έναν πολύ πρόχειρο παραλληλισμό μου θυμίζεις όσους λένε για το κράνος ότι δε το φοράνε από επιλογή και αν χτυπήσουν είναι μόνο δικό τους θέμα...

:beer: :beer: :beer: :beer:


εγραψα 3 απαντησεις και τις εσβησα


ο καθεις εχει την γνωμη του ! :beer: :beer:

Ταξιδευτής
26/06/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν και Off-topic, προσπαθείστε να μην βάζετε βάρος στο τιμόνι.... είναι ότι χειρότερο μπορείτε να κάνετε.

Το μηχανάκι έχει την τάση να πηγαίνει μόνο του (κάνοντας το τιμόνι, απο μόνο του πάλι με την βοήθεια των αναρτήσεων, τις απαραίτητες διορθώσεις για να πηγαίνει ευθεία) και το μονο που ζητάει είναι να είναι ανοιχτό το γκάζι...

Όταν βάζουμε βάρος στο τιμόνι, κάνουμε την μηχανή πιο νευρική.

Ειδικά στο φρενάρισμα που το βάρος πέφτει όλο στο μπροστινό τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα. Δεν χρειάζεται να φορτίζουμε το μπροστινό παρπάνω από όσο φορτίζεται απο τις δυνάμεις που αυτό θεωρεί φυσιλογικές.

+999 Well said. :beer:

johnpan
26/06/2007, 14:34
Νομίζω (99% είμαι σίγουρος δηλαδή) πλέον γίνεται αφαίρεση της κοίλης χωρίς νυστέρι, με μια απλή επέμβαση με λέιζερ. Κοστίζει κανα 3χίλιαρο.

Και υπάρχει και μια μέθοδος για μικρές κοίλες, όπου σε τεντώνουν με ένα μηχάνημα και επανέρχεται ο δίσκος, αλλά δεν έχει πολύ καλά αποτελέσματα, πρέπει να κάνεις πολλές συνεδρείες, και πρέπει να είναι μικρή η κοίλη.

Αυτά ξέρω εγώ.

Εχω κι εγώ μια δισκοκοίλη. Μου είπαν να κάνω κοιλιακούς και ραχιαίους. Αν μπορεί κάποιος γιατρός ή θεραπευτής από το φόρουμ να μας διαφωτίσει περισσότερο ως προς τις ασκήσεις, θα ήταν ιδανικό. :beer: :beer:

giorgos1000
26/06/2007, 16:11
παιδια συμφωνω απολυτα με την αποψη οτι η φυση, και το μεγεθος του προβληματος αυτου αλλαζει απο ατομο σε ατομο

ξερω φιλο μου που το παλικαρι δεν πηγαινε ποτε του γυμναστηριο, ποτε δεν καταπονηθηκε δηλαδη με κιλα, αλλα την πατησε πολυ ΜΑ ΠΟΛΥ ΑΣΚΗΜΑ απο καποιες βαλιτσες που σηκωνε ως οδηγος ταξι. εκανε ενχειρηση αλλα βελτιωση δεν ειδε. Εγω ευτυχως δεν ειχα τοσο μεγαλη ζημια, και συνεπως συμφωνω με την αποψη οτι στο καθε ανθρωπο ειναι διαφορετικη η συμπεριφορα και η αντιμετωπιση ενος τετοιου προβληματος

Κι εμενα οι γιατροι μου ελεγαν να κοψω την γυμναστικη, και εχθες επαιξα 220 κιλα στην πρεσσα ποδιων...δεν εχει να κανει λοιπον....ουτε μηχανη θα σταματησω να οδηγω με τιποτα!!!

Το θεμα ειναι να δω ποια μου ταιριαζει εμενα καλυτερα, για να μην κανω καμοια λαθος αγορα τελικα, και αναγκαστω να την δωσω παλι, χανωντας χρηματα και χρονο...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ:

1) ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ (ΜΟΝΚΥΛΙΝΔΡΟ, ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ, ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ?)

2) ΥΠΑΡΧΟΥΝ AFTERMARKET ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΦΙΧΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

3) Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΕΛΑΣ ΑΠΟ ΛΕΠΤΗ ΣΕ ΠΙΟ ΑΦΡΩΔΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΡΟΛΟ?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ.....

gcrook
26/06/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γιωργο ως φυσικοθεραπευτης και κατοχος fazer 600 σου λεω ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ !!!!!

στη θεση σου θα προτιμουσα το versys.



Ως φυσικοθεραπευτης η αποψη σου ειναι σεβαστη.
Ως μοτοσυκλετιστης η αποψη σου ειναι για το μπ*****.:rotflmao:

TROOPER
26/06/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ως φυσικοθεραπευτης η αποψη σου ειναι σεβαστη.
Ως μοτοσυκλετιστης η αποψη σου ειναι για το μπ*****.:rotflmao:

μαλιστα αγαπητε συμφορουμιτη γιωργο.

gcrook
26/06/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μαλιστα αγαπητε συμφορουμιτη γιωργο.

Μπορει να φαινεται ουδετερη η απαντηση αυτη που μου εγραψες αλλα ξερω οτι απο μεσα σου αφριζεις τωρα.:look: :rotflmao:

TROOPER
26/06/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπορει να φαινεται ουδετερη η απαντηση αυτη που μου εγραψες αλλα ξερω οτι απο μεσα σου αφριζεις τωρα.:look: :rotflmao:

εχεις πμ...

arisk
27/06/2007, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos1000




Κι εμενα οι γιατροι μου ελεγαν να κοψω την γυμναστικη, και εχθες επαιξα 220 κιλα στην πρεσσα ποδιων...δεν εχει να κανει λοιπον....ουτε μηχανη θα σταματησω να οδηγω με τιποτα!!!

Το θεμα ειναι να δω ποια μου ταιριαζει εμενα καλυτερα, για να μην κανω καμοια λαθος αγορα τελικα, και αναγκαστω να την δωσω παλι, χανωντας χρηματα και χρονο...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ:

1) ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ (ΜΟΝΚΥΛΙΝΔΡΟ, ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ, ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ?)

2) ΥΠΑΡΧΟΥΝ AFTERMARKET ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΦΙΧΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

3) Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΕΛΑΣ ΑΠΟ ΛΕΠΤΗ ΣΕ ΠΙΟ ΑΦΡΩΔΗΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΡΟΛΟ?


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑ.....

Μήπως φταίει το γαϊδούρι και χτυπάμε το σαμάρι?Όποια μηχανή και να πάρεις κάποια στιγμή θα πονάς αφού το πρόβλημα της μέσης σου παραμένει.Αντί να αλλάζεις μηχανές μήπως θα ήταν καλύτερα να διορθώσεις τη ζημιά στη μέση σου και μετά να απολαύσεις όποια μηχανή γουστάρεις?Τέλος πάντων δικό σου θέμα αλλά με 220 κιλά στην πρέσσα σίγουρα επιδεινώνεις την ήδη υπάρχουσα ζημιά, όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις.

Xrider
27/06/2007, 10:05
δεν υπαρχει μηχανη που ΝΑ ΜΗΝ σου κανει ζημια.
Απο την στιγμη που υπαρχουν λακουβες και κραδασμοι ακομα και αναρτηση βουτηρου να εχεις δεν προκειται να μην πονεσεις.
Εγω δεν καταλαβα το πχ οτι εκανες πιεσεις ωμων 90 κιλα με δισκοπαθεια...μαλλον εννοεις το μηχανημα που καθεσαι και τραβας το τοξο.
Το μονο που μπορει καποιος να κανει ειναι να φοραει την ζωνη μεσης για μηχανη,θα κοψει κατι.
Ενχειρηση μπορει να βγει καλη αλλα μπορει και να ξαναβγαλει προβλημα...εξαρταται η αιτια που δημιουργει το προβλημα.
Αλλοι "κρεμανε" απο το περπατημα και μονο χωρις να σηκωσουν ουτε ενα κιλο.
Υπ'οψην οτι μια φορα φτανει να σε ζορηστεις για να ξαπλωσεις μηνα+ στο κρεβατι.

giobazolias
27/06/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από arisk
Μήπως φταίει το γαϊδούρι και χτυπάμε το σαμάρι?Όποια μηχανή και να πάρεις κάποια στιγμή θα πονάς αφού το πρόβλημα της μέσης σου παραμένει.Αντί να αλλάζεις μηχανές μήπως θα ήταν καλύτερα να διορθώσεις τη ζημιά στη μέση σου και μετά να απολαύσεις όποια μηχανή γουστάρεις?Τέλος πάντων δικό σου θέμα αλλά με 220 κιλά στην πρέσσα σίγουρα επιδεινώνεις την ήδη υπάρχουσα ζημιά, όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις.


σωστος!


κοψε την πρεσσα και ολες τις ασκησεις για τα κατω ακρα που γινονται σε ορθια σταση!
κρατα μονο το εξτενσιον για τετρακεφαλους.........

δικεφαλα στα ποδια κανε ασκησεις που το σωμα ειναι σε γωνια 90 μοιρων........(ετσι ωστε να απομονωνεται η πιεση μονο στους δικεφαλους)
το ιδιο ισχυει και για τις γαμπες!

προσεχε πολυ και τις ασκησεις για ομους, μιας και οταν ο κορμος του σωματος ειναι καθετος στο εδαφος και σηκωνεις τα βαρυ προς τα πανω.........ασκηται πιεση στους σπονδυλους ........ επομενος και στους δισκους!

βρες κοιλιακους και ραχιαιους που δεν σου προκαλουν πονο στη μεση....καλο ειναι να τους εχεις δυνατους αυτους τους μυες ωστε να κραταν το βαρος του κορμου σου, και να μην ζοριζεται η σπονδυλικη σου, οταν ο κορμος ειναι σε ορθια σταση.


να κρεμεσαι συχνα απ το μονοζυγο, για να τεντωνουν οι σπονδυλοι και να χαλαρωνει η μεση!


οσο αφορα τη μηχανη.......
το gs1150, ειναι απ τις καλυτερες περιπτωσεις για σενα, μιας και εχει μεγαλη σελα με μακριες αναρτησεις.
.........και οταν δεν μπορεις να αποφυγεις μια λακουβα η 1 σαμαρι...να τα περνας ορθιος και οχι καθηστος πανω στη μηχανη.




:wave2:

giorgos1000
27/06/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
δεν υπαρχει μηχανη που ΝΑ ΜΗΝ σου κανει ζημια.
Απο την στιγμη που υπαρχουν λακουβες και κραδασμοι ακομα και αναρτηση βουτηρου να εχεις δεν προκειται να μην πονεσεις.
Εγω δεν καταλαβα το πχ οτι εκανες πιεσεις ωμων 90 κιλα με δισκοπαθεια...μαλλον εννοεις το μηχανημα που καθεσαι και τραβας το τοξο.
Το μονο που μπορει καποιος να κανει ειναι να φοραει την ζωνη μεσης για μηχανη,θα κοψει κατι.
Ενχειρηση μπορει να βγει καλη αλλα μπορει και να ξαναβγαλει προβλημα...εξαρταται η αιτια που δημιουργει το προβλημα.
Αλλοι "κρεμανε" απο το περπατημα και μονο χωρις να σηκωσουν ουτε ενα κιλο.
Υπ'οψην οτι μια φορα φτανει να σε ζορηστεις για να ξαπλωσεις μηνα+ στο κρεβατι.

οι πιεσεις των 90 κιλων ηταν με ελευθερα κιλα (μπαρα), καθισμενος σε ορθιο παγκο. Ηταν η ατυχες στιγμη που δημιουργησα το προβλημα στη μεση μου. Απο τοτε και μετα αρχισαν τα προβληματα. Αφου περασε καιρος και σημερα ειμαι 95% οπως πριν, μπορω και γυμναζομαι παλι με προσοχη ομως και λιγοτερα κιλα, χωρις να εχω κανενα προβλημα. Η μεση μου κουραζεται μονο στη μηχανη πλεον, και οχι στο αυτοκινητο, γυμναστηριο, η οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα

Γι αυτο δε μπορω να το "χωνεψω" ευκολα οτι δε θα οδηγω πλεον μηχανη, αφου ολα τα αλλα τα κανω κανονικα...Τελος παντων...ειμαι υπο σκεψη...ευχαριστω ολους παιδια για τις αποψεις σας, ειδικους και μη