PDA

View Full Version : Moτοσυκλέτα εισαγωγς:Χρονος παράδοσης!



nikoas
26/06/2007, 08:27
Εχω κλείσει και εγώ μια μοτοσυκλέτα εισαγωγης (kawasaki z 750) απο πολύ γνωστό κατάστημα στη Λ.μεσογείων και τη περιμένω εδω και 40 μέρες. Και στέλνω αυτο το κείμενο γιατι η διορία που μου έδωσαν αρχικά λήγει και καθε μερα παιρνω τηλέφωνο στο μαγαζι και καθε μέρα μου λενε οτι το απογευμα ερχεται απο Γερμανια ο υπευθυνος κτλ κτλ. και εχω αγχωθεί γιατί οι δώσεις εχουν ήδη έρθει απο τη τράπεζα και εγω μοτοσυκλέτα δεν έχω!
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να με κοροϊδευουν και να μου εφαγαν τα λεφτά οι κύριοι. Προκαταβολες εχουν δωθεί κανονικά και εχω πάρει και απόδειξη. Είναι η δεύτερη μοτοσυκλέτα που αγοράζω και δεν έχω πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα, γι αυτο ζηταω τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ!

Sabre
26/06/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
Εχω κλείσει και εγώ μια μοτοσυκλέτα εισαγωγης (kawasaki z 750) απο πολύ γνωστό κατάστημα στη Λ.μεσογείων και τη περιμένω εδω και 40 μέρες. Και στέλνω αυτο το κείμενο γιατι η διορία που μου έδωσαν αρχικά λήγει και καθε μερα παιρνω τηλέφωνο στο μαγαζι και καθε μέρα μου λενε οτι το απογευμα ερχεται απο Γερμανια ο υπευθυνος κτλ κτλ. και εχω αγχωθεί γιατί οι δώσεις εχουν ήδη έρθει απο τη τράπεζα και εγω μοτοσυκλέτα δεν έχω!
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να με κοροϊδευουν και να μου εφαγαν τα λεφτά οι κύριοι. Προκαταβολες εχουν δωθεί κανονικά και εχω πάρει και απόδειξη. Είναι η δεύτερη μοτοσυκλέτα που αγοράζω και δεν έχω πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα, γι αυτο ζηταω τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ!

Οταν λές απόδειξη? τι θέλει να πεί το ποιητή? Τιμολόγιο Αγοράς υπάρχει? Για τρίξε τους τα δόντια και πάρε ακριβείς πληροφορίες για το που είναι η μηχανή σου και γιατί αργεί να έρθει.
Καλώς μας βρήκες btw.

jen
26/06/2007, 08:59
:wave2: Καλή σου μέρα!
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ με ένα GSXR600 που είχα παραγγείλει. Στο τηλ. μου είπαν σε δέκα μέρες θα το έχω...
Οταν πήγα εκεί είπαν σε 15 μέρες παράδοση - αργούν τα χαρτιά της κλπ.
Περασε μήνας και τίποτα... πηγαίναμε από Παρασκευή σε Παρασκευή...
:mad:
Τελικά μου είπαν αν θέλω να το πάρω αντιπροσωπείας από εκεί (ακριβότερο εννοείται από το εισαγωγής) γιατί θα καθυστερούσε....
Τους είπα θα το σκεφτώ, τους τηλ. την άλλη μέρα (ΔΕΝ το σκέφτηκα εννοείται) και το ακύρωσα, πήρα πισω την προκαταβολή και end of story...
Το κακό με σένα είναι ότι ήδη τρέχουν δόσεις...
Στην θέση σου θα πήγαινα στον συνήγορο του πολίτη για συμβουλή... Επίσης θα σου πρότεινα να ρωτήσεις στην τράπεζα τί μπορείς να κάνεις εξηγώντας την κατάσταση...
Οι τύποι τα παραγγέλνουν αλλά δεν τους συμφέρει να τα φέρουν ένα ένα... οπότε αν δεν παίξει δεύτερο kawa να τα φέρουν μαζί θα περιμένεις πολύ!
Σου εύχομαι να έχεις καλά νέα το συντομότερο! :)

sad
26/06/2007, 09:31
Καλή σου μέρα!

Κοίτα εδώ
ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ : http://www.synigoroskatanaloti.gr/
και εδώ
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή : http://www.efpolis.gr/

Δεν είναι απαραίτητο να προχωρήσεις σε καταγγελία, σίγουρα όμως δε θα νιώσουν και ιδιαίτερα άνετα αν τους πεις τι μπορείς να κάνεις

Καλή τύχη και με ένα καλό μηχανάκι!

nikoas
26/06/2007, 10:16
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Μου είχε πει 15-25 εργασιμες οτι θα εκανε να μου τη φερει.Οι 25 εργάσιμες συμπληρώνονται τη Παρασκευή που μας έρχεται. Το να περιμένω λίγο ακόμα δεν με πειράζει, απλά φοβάμαι για τα λεφτά μου.Η απόδειξη που μου έκοψε ήταν για τα λεφτα που του έδωσα για πινακίδες - άδειες κτλ. και μου έκοψε απόδειξη. Για προκαταβολη έβαλα το χτ που έχω (ανταλαγη) και τα υπόλοιπα σε δόσεις. Αλλά τιμολόγια αγορας δεν μου εχει κοψει.
Θα το ψάξω μέσω του συνήγορου του πολίτη για να είμαι σε ετοιμότητα αμα γινει καμια στραβή.

Υ.Γ.:Καλώς σας βρήκα

Sabre
26/06/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
τη περιμένω εδω και 40 μέρες.



Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
Μου είχε πει 15-25 εργασιμες οτι θα εκανε να μου τη φερει.Οι 25 εργάσιμες συμπληρώνονται τη Παρασκευή που μας έρχεται.

Ψυχραιμίααααααααα.....

CARP
26/06/2007, 10:47
Υπομονη ρε φιλε,υπομονη
τα κοπροσκυλα παιζουν με τα νευρα μας..... :mad: :mad: :mad:

nikoas
26/06/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Ψυχραιμίααααααααα.....


Φίλε μου το θέμα μου δεν είναι αν εχει αργήσει η μηχανή.
Το θέμα μου είναι οτι μου ηρθε ένα χαρτι απο τη τράπεζα να πληρώσω και απο το μαγαζι μου λένε κάθε μέρα "το μεσημέρι έρχεται ο υπεύθυνος απο Γερμανία". Και όλο αυτο μου βαζει ιδέες μηπως πάνε να μου φάνε τα λεφτά μου.