PDA

View Full Version : ΑΙΣΧΟΣ!!!!!



stvr1
26/06/2007, 09:46
Σάββατο 23/6 κανονίσαμε την παρέα μου να πάμε για φαγητό στο "Εικόνες Ελλάδος" στην Γλυφάδα, δίπλα από το club Mao, για όσους δεν ξέρουν. Την στιγμή που πήγα να μπώ στο πάρκινγκ με σταματάει ένας τύπος και μου λέει να αφήσω την μηχανή έξω, γιατί, λέει, Παρασκευές και Σάββατα δεν αφήνουν μηχανές μέσα!!!!!! :hypnotize :a31: Του λέω του τύπου, ευγενικά, οτι δεν παίζει με την καμία να αφήσω μηχανή αξίας 15.000 ευρώ έξω (και φτηνότερη να ήταν το ίδιο θα του έλεγα), δίπλα στις γραμμές του Τράμ. Σαν δικαιολογία μου είπε οτι και καλά μπορεί να μου την γρατζουνίσει κανεις και γι' αυτό δεν αφήνουν. ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ: ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΕΙ ΠΟΙΟΣ, ΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΙ ΠΑΡΚΑΔΟΡΟΙ;;;; ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ!! ΕΞΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ;;; 'Η ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΕΜΠΤΗ ΔΕΝ 8Α ΥΠΗΡΧΕ ΚΙΝΔΥΝΟΣ;;; ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ Ο Κ@ΡΙΟΛΗΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΜΕΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ;;;; :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:
Με τα πολλά κατάλαβε τι μ@λ@κία που έλεγε και με άφησε να περάσω. Όταν όμως έφτασα 'εξω από το μαγαζί ήρθε ενας άλλος αρχιμ@λ@κας ο οποίος άρχισε τα ίδια και χειρότερα. Για να μην πολυλογώ τελικά φοβούμενος οτι θα μου την χτυπίσουν επίτηδες την έχωσα σε εναν χώρο εκτός πάρκινγκ αλλά μπρόστα από την είσοδο του μαγαζιού.
Όταν έφυγα μπηκα στον πειρασμό να τον χτυπίσω τον 2ο @ρχίδ@ αλλά αρκέστικα στο να τον κάνω να χεστεί λίγο παιρνόντας κοντά του λίγο γρήγορα. Όταν έφυγε αργότερα η υπόλοιπη παρέα, του την είπε μια κοπέλα για το σκηνικό ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΩ ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!!!! :a29: :a29: :a29:
Σκέφτηκα να πάω να τον κάνω μπάουλο στο ξύλο όταν μου το είπαν αλλά μετα μου ήρθε καλήτερη ιδέα:
ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 'Η ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΚΕΙ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΞΕΦΤΙΛΑΣ!:evil: :evil: :evil:

Fireball400
26/06/2007, 10:24
Μήπως να κοίταγες να έβρισκες κάποιον υπεύθυνο του μαγαζιού εκείνη την ώρα μήπως και έβγαζες άκρη;

LsKostas
26/06/2007, 10:27
Μηπως να μην ξαναπηγαινες να τους αφησεις τα ωραια σου εουρο???

Απο μαγαζια με καλο φαγητο δοξα να χει ...

Daemon
26/06/2007, 10:32
Ρε'συ Σταυρο δεν καταλαβα, το παρκινγκ ηταν του μαγαζιου που πηγατε να φατε η του club? :confused:

Sabre
26/06/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 'Η ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΚΕΙ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΞΕΦΤΙΛΑΣ!:evil: :evil: :evil:

ΟΥΤΕ ΑΠ'ΕΞΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ!


:beer:

Nostra
26/06/2007, 10:45
το parking δεν ανηκει στο μαγαζί....

κανεις από τους παρκαδορους δεν ειναι υπάλληλος του μαγαζιού και αυτό ισχύει για όοοοοοολα τα club, σκυλάδικα κλπ.

αυτός που εχει το μαγαζί "νοικιαζει" το parking σε κάποιον ο οποίος βάζει υπαλλήλους να κανουν τους παρκαδορους.

η όλη δραστηριότητα είναι "ά-νομη" καθώς ούτε αποδείξεις κόβουν ούτε τίποτα.

δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε τα κλειδιά να τους δώσεις ούτε καν να τους πληρώσεις.

για το τί ζημιές γίνονται στα parking και πως "καλύπτονται" δεν είναι επί του παρόντος αλλά να έχετε υπόψη σας ότι απλά "δέχεστε" να σας υποδείξουν που να βάλετε το όχημά σας, παίρνετε τα κλειδάκια σας (εκτός κι αν "κλείνετε" άλλο όχημα) και γεια μας.

δε μπορούν σε καμία περίπτωση να σας αρνηθούν να παρκάρετε , ούτε φυσικά να σας υποχρεώσουν να πληρώσετε. όσοι πληρώνουν είτε εν γνώση τους είτε εν αγνοία τους το κάνουν ωσάν pourboire για την "εξυπηρέτηση" που τους γίνεται....

:wave2:

Nik0s
26/06/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
pourboire


Αυτό είναι κάπου κοντά στο Bordeau νομίζω ? Έχω ακούσει οτι βγάζουν καλό κρασί....


:look: :hypnotize :uplate:

:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
26/06/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
δε μπορούν σε καμία περίπτωση να σας αρνηθούν να παρκάρετε , ούτε φυσικά να σας υποχρεώσουν να πληρώσετε.

και φυσικά ούτε που φυλάσσουν/προστατεύουν τα οχήματα....

:sick:


Nik0s, είσαι αστοιχείωτος... Το Pourboire ειναι στη βόρεια Γαλλια.. :mad:

:lol:

sapila racing
26/06/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το parking δεν ανηκει στο μαγαζί....

κανεις από τους παρκαδορους δεν ειναι υπάλληλος του μαγαζιού και αυτό ισχύει για όοοοοοολα τα club, σκυλάδικα κλπ.

αυτός που εχει το μαγαζί "νοικιαζει" το parking σε κάποιον ο οποίος βάζει υπαλλήλους να κανουν τους παρκαδορους.

η όλη δραστηριότητα είναι "ά-νομη" καθώς ούτε αποδείξεις κόβουν ούτε τίποτα.

δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε τα κλειδιά να τους δώσεις ούτε καν να τους πληρώσεις.

για το τί ζημιές γίνονται στα parking και πως "καλύπτονται" δεν είναι επί του παρόντος αλλά να έχετε υπόψη σας ότι απλά "δέχεστε" να σας υποδείξουν που να βάλετε το όχημά σας, παίρνετε τα κλειδάκια σας (εκτός κι αν "κλείνετε" άλλο όχημα) και γεια μας.

δε μπορούν σε καμία περίπτωση να σας αρνηθούν να παρκάρετε , ούτε φυσικά να σας υποχρεώσουν να πληρώσετε. όσοι πληρώνουν είτε εν γνώση τους είτε εν αγνοία τους το κάνουν ωσάν pourboire για την "εξυπηρέτηση" που τους γίνεται....

:wave2:


Κάπως έτσι είναι αλλά οχι ακριβώς.....

Στην πράξη ειαι στο χέρι τους αν θα παρκάρεις μέσα στο 'παρκινγκ' η όχι εφ όσον ο χώρος τους 'ανήκει'.με την ενοια οτι πληρώνουν τον δήμο η τον ιδιοκτήτη.
Επίσης το αν θα πληρώσεις παίζει. Μπορείς και να μην πληρώσεις αλλά τότε δεν θα ξαναπαρκάρεις μέσα άλλη φορά.
Οι υπάλληλοι ( η και αυτός που το νοικιάζει αν θέλεις) βγάζει μόνο απο τα pour boire (αστοιχείωτοι :lol: ).

odt
26/06/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Σάββατο 23/6 κανονίσαμε την παρέα μου να πάμε για φαγητό στο "Εικόνες Ελλάδος" στην Γλυφάδα, δίπλα από το club Mao, για όσους δεν ξέρουν. Την στιγμή που πήγα να μπώ στο πάρκινγκ με σταματάει ένας τύπος και μου λέει να αφήσω την μηχανή έξω, γιατί, λέει, Παρασκευές και Σάββατα δεν αφήνουν μηχανές μέσα!!!!!! :hypnotize :a31: Του λέω του τύπου, ευγενικά, οτι δεν παίζει με την καμία να αφήσω μηχανή αξίας 15.000 ευρώ έξω (και φτηνότερη να ήταν το ίδιο θα του έλεγα), δίπλα στις γραμμές του Τράμ. Σαν δικαιολογία μου είπε οτι και καλά μπορεί να μου την γρατζουνίσει κανεις και γι' αυτό δεν αφήνουν. ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ: ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΕΙ ΠΟΙΟΣ, ΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΙ ΠΑΡΚΑΔΟΡΟΙ;;;; ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ!! ΕΞΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ;;; 'Η ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΕΜΠΤΗ ΔΕΝ 8Α ΥΠΗΡΧΕ ΚΙΝΔΥΝΟΣ;;; ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ Ο Κ@ΡΙΟΛΗΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΜΕΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ;;;; :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:
Με τα πολλά κατάλαβε τι μ@λ@κία που έλεγε και με άφησε να περάσω. Όταν όμως έφτασα 'εξω από το μαγαζί ήρθε ενας άλλος αρχιμ@λ@κας ο οποίος άρχισε τα ίδια και χειρότερα. Για να μην πολυλογώ τελικά φοβούμενος οτι θα μου την χτυπίσουν επίτηδες την έχωσα σε εναν χώρο εκτός πάρκινγκ αλλά μπρόστα από την είσοδο του μαγαζιού.
Όταν έφυγα μπηκα στον πειρασμό να τον χτυπίσω τον 2ο @ρχίδ@ αλλά αρκέστικα στο να τον κάνω να χεστεί λίγο παιρνόντας κοντά του λίγο γρήγορα. Όταν έφυγε αργότερα η υπόλοιπη παρέα, του την είπε μια κοπέλα για το σκηνικό ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΩ ΕΚΤΟΣ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!!!! :a29: :a29: :a29:
Σκέφτηκα να πάω να τον κάνω μπάουλο στο ξύλο όταν μου το είπαν αλλά μετα μου ήρθε καλήτερη ιδέα:



Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τελικά πήγες στο μαγαζί, εγώ θα έφευγα...

Και που την πάρκαρες μπροστά στο μαγαζί νομίζεις πως ήσουν καλυμένος αν κάποιος πήγαινε να σου την κλέψει; Αυτοί οι μ@λ@κες είναι ικανοί να βοηθήσουν τους κλέφτες να την φορτώσουν σε κανα φορτηγό επειδή τους την είπες...


Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1

ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 'Η ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΚΕΙ, ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΞΕΦΤΙΛΑΣ!:evil: :evil: :evil:
:a12:
Ρε δεν πάνε να μαμηθούνε...

Nostra
26/06/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κάπως έτσι είναι αλλά οχι ακριβώς.....

Στην πράξη ειαι στο χέρι τους αν θα παρκάρεις μέσα στο 'παρκινγκ' η όχι εφ όσον ο χώρος τους 'ανήκει'.με την ενοια οτι πληρώνουν τον δήμο η τον ιδιοκτήτη.
Επίσης το αν θα πληρώσεις παίζει. Μπορείς και να μην πληρώσεις αλλά τότε δεν θα ξαναπαρκάρεις μέσα άλλη φορά.
Οι υπάλληλοι ( η και αυτός που το νοικιάζει αν θέλεις) βγάζει μόνο απο τα pour boire (αστοιχείωτοι :lol: ).

το "νοίκι" πληρώνετε "μαύρα" στον μαγαζάτορα με συμφωνία για την κάθε saison...

ούτε σε δήμο ούτε σε κανέναν άλλον... (το αν το μαγαζί πληρώνει στο δημο είναι άλλη ιστορία)

εγώ προσωπικά επειδή ξέρω το όλο σύστημα (εκ των έσω) εδώ και πολλά χρόνια ποτέ δεν έχω πληρώσει παρκαδόρο και πίστεψέ με δε θυμούνται πρόσωπα για την επόμενη φορά, μόνο οχήματα ίσως αλλά και σε αυτά θυμούνται τα πολύ ακριβά αυτοκίνητα....

και τέλος όταν ενα μαγαζί μαζεύει λαό το σύστημα του parking βγάζει τόσα λεφτά που εν γνώση τους ξέρουν ότι ένα 10-20% δε θα τους πληρώσει... και δε τους νοιάζει κιόλας... ειδικά τώρα με το ευρώ που το 5ευρω πάει σύννεφο... :winka:

:wave2:

Nik0s
26/06/2007, 11:11
Ρε σεις, πάτε (πάμε) σε τέτοια μαγαζιά, παραλία (την έχω κόψει) που χρεώνει το μπουκάλι 100 ευρώ MINIMUM και γκρινίαζετε για τα 5... ? Σε μια παρέα 4 ατόμων που θα τα σκάσει έρχεται 1,25 ο καθένας και δε σου χαλάει το βράδυ ψάχνοντας γύρω γύρω.....

ο καθένας όπως το βλέπει.:D

EDIT: Μιλάμε για αυτοκίνητο πάντα έτσι ?:)

road spirit
26/06/2007, 11:15
παρόμοιο περιστατικό, τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω, που να δείχνει αντι-μοτοσυκλετιστική συμπεριφορά είχα αντιμετωπίσει στο μπαρ του ιστιοπλοΪκού στον πειραία (έτσι λέγεται? δεν είμαι σίγουρος, ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα, και η τελευταία).

Παρκάρω λοιπόν τη μοτο έξω απο το μαγαζί, και μη έχοντας μαζί μου κλειδαριά κράνους ή μπαγκαζιέρα στη μοτο, η μόνη επιλογή μου ήταν να πάρω το κράνος μαζί μου. Και παω λοιπόν να μπω.
"Όπα, φίλε δεν μπορείς να μπεις με το κράνος μαζί σου, αστο κάπου έξω"
"ΠΟY έξω φίλε μου? έχεις κάποιο χώρο?" (πχ,όπως γκαρνταρόμπα)
"όχι, άστο κάπου εκεί" (και μου δείχνει ένα παρτέρι, σε μια γωνιά, ΕΞΩ απο το μαγαζί)
"Εισαι τρελός έτσι? ή μου κάνεις πλάκα?"¨
"Φίλε, δεν μπαίνεις με το κράνος μαζί σου"
"Ρε ***, εσυ θα αφήσεις κάπου αφύλαχτα 500 ευρώ? το κράνος ειναι πιο ακριβό από ολα τα "και καλά φίρμα" ρούχα που φοράς, τρεντυ μ***κα..."

δεν ξαναπάτησα στο χώρο εκείνο...

Xrider
26/06/2007, 11:17
Ρε παιδια ειτε μεσα ειτε εξω την αφησεις αν γινει η στραβη κανενας δεν φερει λογω.
Σε παρκινγκ δεν σε καλυπτει ουτε η ασφαλεια σου (νομιζω).
Μηχανη που δεν την βλεπεις παρκαρησμενη ειναι μπελας...εγω τουλαχιστον (για την Ελλαδα) στην Αθηνα αν ξερω οτι θα ειμαι καπου και δεν θα βλεπω την μηχανη,παιρνω το παπι και ειμαι ανετος.
Μονο σε νησια εισαι ανετος πραγματικα να παρκαρεις μοτο και με τα κλειδια επανω.
Τυποι μπραβακια και παρκαδοροι αν τους την βγεις "καπως" εχω οχημα και ειμαι μουρη σου κανουν γυμνασια οπως αυτα που σου εκαναν.

sapila racing
26/06/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το "νοίκι" πληρώνετε "μαύρα" στον μαγαζάτορα με συμφωνία για την κάθε saison...

ούτε σε δήμο ούτε σε κανέναν άλλον... (το αν το μαγαζί πληρώνει στο δημο είναι άλλη ιστορία)

εγώ προσωπικά επειδή ξέρω το όλο σύστημα (εκ των έσω) εδώ και πολλά χρόνια ποτέ δεν έχω πληρώσει παρκαδόρο και πίστεψέ με δε θυμούνται πρόσωπα για την επόμενη φορά, μόνο οχήματα ίσως αλλά και σε αυτά θυμούνται τα πολύ ακριβά αυτοκίνητα....

και τέλος όταν ενα μαγαζί μαζεύει λαό το σύστημα του parking βγάζει τόσα λεφτά που εν γνώση τους ξέρουν ότι ένα 10-20% δε θα τους πληρώσει... και δε τους νοιάζει κιόλας... ειδικά τώρα με το ευρώ που το 5ευρω πάει σύννεφο... :winka:

:wave2:

Eπειδή εχω δουλεψει παρκαδόρος για χρόνια παλαιότερα και οχι περιστασιακά, ειχα και δικό μου παρκινγκ στην παραλία για μια σαιζόν, επίτρεψέ μου να εχω την αποψή μου.
Βέβαια εχουν περάσει αρκετα χρόνια, αλλά τα πράγματα δεν ηταν οπως τα λες.
Και ακόμα θυμάμαι τα πρόσωπα :wave2:
Για παράδειγμα για ενα συγκεκριμένο Renault 5ρι πάντα θα εβρισκα θέση κι ας ηταν τριμπουρδελο και εσβηνε συνέχεια μόνο και μόνο γιατί ο τυπάς ηταν σωστός, ενω υπήρχαν αρκετοί με ακριβά εως πανάκριβα αυτοκίνητα που τα αφηνα εξω.
Ιδίως αυτούς που το έπαιζαν μάγκες....

Η ταρίφα ηταν 500ρικο τότε :wave2:

EVI
26/06/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
παρόμοιο περιστατικό, τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω, που να δείχνει αντι-μοτοσυκλετιστική συμπεριφορά είχα αντιμετωπίσει στο μπαρ του ιστιοπλοΪκού στον πειραία (έτσι λέγεται? δεν είμαι σίγουρος, ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα, και η τελευταία).

Παρκάρω λοιπόν τη μοτο έξω απο το μαγαζί, και μη έχοντας μαζί μου κλειδαριά κράνους ή μπαγκαζιέρα στη μοτο, η μόνη επιλογή μου ήταν να πάρω το κράνος μαζί μου. Και παω λοιπόν να μπω.
"Όπα, φίλε δεν μπορείς να μπεις με το κράνος μαζί σου, αστο κάπου έξω"
"ΠΟY έξω φίλε μου? έχεις κάποιο χώρο?" (πχ,όπως γκαρνταρόμπα)
"όχι, άστο κάπου εκεί" (και μου δείχνει ένα παρτέρι, σε μια γωνιά, ΕΞΩ απο το μαγαζί)
"Εισαι τρελός έτσι? ή μου κάνεις πλάκα?"¨
"Φίλε, δεν μπαίνεις με το κράνος μαζί σου"
"Ρε ***, εσυ θα αφήσεις κάπου αφύλαχτα 500 ευρώ? το κράνος ειναι πιο ακριβό από ολα τα "και καλά φίρμα" ρούχα που φοράς, τρεντυ μ***κα..."

δεν ξαναπάτησα στο χώρο εκείνο...




:eyepop: :eyepop: μου κανει τρομερη εντυπωση μιας και εκει εχω βαλει ΜΕΣΑ μηχανη να παω να πιω καφε κανονικα μερικες φορες και αν δε τη βαλω μεσα τοτε ακριβως απεξω αλλα κανεις δε μου ειπε για κρανος.



εκει που μου απαγορευσαν το κρανος ηταν


Παλιοτερα (πριν 2 χρονια) ΙΚΕΑ -ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ (εγινες χαμος)

φετος ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ (σηκωθηκα και εφυγα)

στο ΤΑΖ ΜΑΧΑΛ λεωφ αλεξανδρας :hypnotize
(ολη η παρεα ηθελε να κατσει οπωτε κατσαμε διπλα στα κρανη δλδ διπλα στην πορτα.)

VANDA
26/06/2007, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
παρόμοιο περιστατικό, τουλάχιστον εγώ έτσι το εκλαμβάνω, που να δείχνει αντι-μοτοσυκλετιστική συμπεριφορά είχα αντιμετωπίσει στο μπαρ του ιστιοπλοΪκού στον πειραία (έτσι λέγεται? δεν είμαι σίγουρος, ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα, και η τελευταία).

Παρκάρω λοιπόν τη μοτο έξω απο το μαγαζί, και μη έχοντας μαζί μου κλειδαριά κράνους ή μπαγκαζιέρα στη μοτο, η μόνη επιλογή μου ήταν να πάρω το κράνος μαζί μου. Και παω λοιπόν να μπω.
"Όπα, φίλε δεν μπορείς να μπεις με το κράνος μαζί σου, αστο κάπου έξω"
"ΠΟY έξω φίλε μου? έχεις κάποιο χώρο?" (πχ,όπως γκαρνταρόμπα)
"όχι, άστο κάπου εκεί" (και μου δείχνει ένα παρτέρι, σε μια γωνιά, ΕΞΩ απο το μαγαζί)
"Εισαι τρελός έτσι? ή μου κάνεις πλάκα?"¨
"Φίλε, δεν μπαίνεις με το κράνος μαζί σου"
"Ρε ***, εσυ θα αφήσεις κάπου αφύλαχτα 500 ευρώ? το κράνος ειναι πιο ακριβό από ολα τα "και καλά φίρμα" ρούχα που φοράς, τρεντυ μ***κα..."

δεν ξαναπάτησα στο χώρο εκείνο...



Επρεπε να πας να μπεις φορώντας το.

road spirit
26/06/2007, 12:37
EVI: τι να πω, μπορεί να ήταν κόλλημα του συγκεκριμένου ατόμου που ήταν στην είσοδο, μπορεί να μη του άρεσε η φάτσα μου, εγώ πάντως δεν ξαναπλησίασα

VANDA : το σκέφτηκα, αλλα θα άρχιζα να ρίχνω κουτουλιές στο βλάκα της πόρτας, και το λυπήθηκα (το κράνος, οχι τον βλάκα)

Resistman
26/06/2007, 12:42
Ρε μη χαλιεστε λεμε.....

Μαζευτειτε παρεουλα, στελνετε εναν για δολωμα μπροστα....του πουλανε τσαμπουκα.....και ξαφνικα....γινοσαστε πολλοι...Φορατε και τα κρανη εννοειτε, κρατατε και το cryptonite στο χερι....και ας ερθουν να σας κουνηθουν.. :D


Οχι ενας ενας ρε...ετσι χανουμε:eyepop: :rotflmao: :rotflmao:

Nostra
26/06/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eπειδή εχω δουλεψει παρκαδόρος για χρόνια παλαιότερα και οχι περιστασιακά, ειχα και δικό μου παρκινγκ στην παραλία για μια σαιζόν, επίτρεψέ μου να εχω την αποψή μου.
Βέβαια εχουν περάσει αρκετα χρόνια, αλλά τα πράγματα δεν ηταν οπως τα λες.
Και ακόμα θυμάμαι τα πρόσωπα :wave2:
Για παράδειγμα για ενα συγκεκριμένο Renault 5ρι πάντα θα εβρισκα θέση κι ας ηταν τριμπουρδελο και εσβηνε συνέχεια μόνο και μόνο γιατί ο τυπάς ηταν σωστός, ενω υπήρχαν αρκετοί με ακριβά εως πανάκριβα αυτοκίνητα που τα αφηνα εξω.
Ιδίως αυτούς που το έπαιζαν μάγκες....

Η ταρίφα ηταν 500ρικο τότε :wave2:


γεια σου ρε σαπίλα :D :D :D


δε διαφωνούμε ρε φίλε...

εγώ αναλύω το οικονομοτεχνικό κομμάτι κι εσύ το business... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:wave2: :wave2:

EVI
26/06/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
EVI: τι να πω, μπορεί να ήταν κόλλημα του συγκεκριμένου ατόμου που ήταν στην είσοδο, μπορεί να μη του άρεσε η φάτσα μου, εγώ πάντως δεν ξαναπλησίασα


καλα ναι δε σε αμφισβιτω ουτε καν! εξαλου τα παιδια που δουλευουν εκει πανε και ερχοντε (γενικα σε τετοια μαγαζια) σπανια μενουν καιρο κει

παντως ουτε εγω γουσταρω να πηγαινω εκει :beer:

sapila racing
26/06/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
γεια σου ρε σαπίλα :D :D :D


δε διαφωνούμε ρε φίλε...

εγώ αναλύω το οικονομοτεχνικό κομμάτι κι εσύ το business... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

:wave2: :wave2:

Σωστός!
Βέβαια στο 'δικό μου' παρκινγκ οι μοτο ηταν πάντα μέρος της εξίσωσης και μάλιστα σε σωστό μέρος.
Στα περισσότερα, επειδή ειναι φύρα και μετα δεν θα χωράνε να βγούν/περάσουν κλπ εχουν χάλια αντιμετώπιση.

Τι μου θύμισες...αλλοι καιροί τότε! :lol:
Pianeta Terra ηταν το πρωτο μου :smokin:

EVI
26/06/2007, 13:00
τι να λεμε ρε παιδια εδω στο δε μολ ειναι μεσα σαραβαλακια με καμερες ασφαλειας να τα προσεχουν και απεξω παει ο αλλος και αφηνει 20.000 στο χωμα που καναν παρκινγκ για μηχανες και καλα.


και η δικαιολογια τους ηταν οτι υπαρχουν παιδια λεει και ειναι επικυνδινες (οι μοτο)
και εγω θα παω εκει ? καααααλααααα




δλδ τα τζιπ οταν κανουν οπισθεν μπορουν να δουν το παιδακι που περνα απο κει? (εκτος και αν ειναι αυτα τα υβριδικα τα λεξους πως τα λενε που εχουν καμερα πισω και βλεπεις τα παντα -μεχρι και γραμμες πως να πας σου βγαζει σαν το ποδοσφαιρακι στο play station -)

τι γελοιο σκεπτικο ειναι αυτο?


ειναι το σκεπτικο που βγηκαν στην τηλεοραση πριν χρονια δειχνοντας τα μεγαρα και με σοκ ο δημοσιογραφισκος ελεγε <<τσαντακιδες κανουν προπονηση λιγο εξω απο την Αθηνα>>




:sad: :sad: :sad: (το διωρθοσε στην επομενη εκπομπη του)


αυτη ειναι η νοοτροπια τους κυριες και κυριοι.

sergiosm
26/06/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
το parking δεν ανηκει στο μαγαζί....

αυτός που εχει το μαγαζί "νοικιαζει" το parking σε κάποιον ο οποίος βάζει υπαλλήλους να κανουν τους παρκαδορους.

η όλη δραστηριότητα είναι "ά-νομη" καθώς ούτε αποδείξεις κόβουν ούτε τίποτα.



Το σημαντικότερο ερώτημα είναι το εξής:

Σε ποιον ανήκει ο χώρος που όπως λες "νοικιάζει" ο μαγαζάτορας ;;
Ανήκει σίγουρα στον ίδιο ;;;
Γιατί αν δεν του ανήκει, ούτε αυτός έχει δικαίωμα να το νοικιάσει, ούτε ο άλλος να το εκμεταλλευτεί.

Αφήστε που υποτίθεται ότι προϋπόθεση για να πάρει κάποιος άδεια λειτουργίας τέτοιου χώρου είναι να έχει εξασφαλίσει χώρους στάθμευσης ΔΩΡΕΑΝ για τους πελάτες του.

Μην πω για κάτι "κυριλέ" μαγιαζιά στο κέντρο (προς γκάζι, θησείο μεριά) που σου παρκάρουν το αμάξι στον δρόμο (σχεδόν πάντα παράνομα) χωρίς κανένα έλεγχο και ζητούν και λεφτά μετά.

Η κατάσταση απλά είναι απαράδεκτη, αλλά απλά κανείς (από αυτούς που θα έπρεπε) δεν ασχολείται ...

OrEsTiS82
26/06/2007, 14:53
Εγω δεν εχω συναντησει προβλημα στο "BABAE" (στο μερος που ειναι και το "Θαλασσα") που παω συχνα,και νοημα να μου κανει ο παρκαδορος δε σταματαω, παω και το κρυβω οπου θελω το μηχανακι.

SPORAKIAS
26/06/2007, 22:56
στον ιστοπλοικο και εμενα δεν μου εχει συμβει τετοιο περιστατικο...παιζει και γνωστος βεβαια..:winka:


με παρκιν μου εχει τυχει στο κλαμπ που ειναι διπλα απο το ριμπας...δεν θυμαμαι ονομα....και ετσι την παρκαρα απεναντι...αλλα βεβαια δεν ξανα πηγα....

για το the mall ...πηγα προχτες πρωτη φορα και μπηκα μεσα κανονικα...αλλα με σταματησαν και μου ειπαν να την βγαλω στο εξω παρκιν....βεβαιως και σε αυτο το μερος δεν ξαναπαταω...

με το κρανος παιζει θεμα και σε ενα γνωστο καφε της γλυφαδας...και σε αυτο δεν θυμαμαι το ονομα...


σε τετοιες περιπτωσεις ή δεν ξαναπαταμε ή παμε μπουλουκι....:evil: :lol:

stvr1
27/06/2007, 18:31
Όντως όταν ρώτησα στο μαγαζί μου είπαν οτι το πάρκινγκ δεν το ελέγχουν οι ίδιοι αλλά τα λαμόγια οι παρκαδόροι. Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω σε οποιοδήποτε απο αυτά τα μαγαζιά, αν πάω όμως θα γίνει τρελός τσαμπουκάς ή απλά αν το αντιμετοπίσω ψύχραιμα θα τους κάνω σκηνικό με αστυνομία (οχι οτι θα γίνει τίποτα, απλά για το σπάσιμο). Βέβαια φαίνεται και καλή ι ιδέα του φίλου Resistman!!!:evil: :evil:
Και αυτοκίνητο να είχα πάλι δεν θα τους έδινα κλειδί (είδα τις εκπομπές του Ευαγγελάτου :eek: ).
Πάντως είναι βλάκες και οι τύποι του μαγαζιού. Σε άλλα μαγαζιά (εκτός Αθήνας) με παρακαλάνε να παρκάρω κοντά στην είσοδο για μόστρα (R1 2007, μαύρο και γυαλισμένο συνήθως....), συν οτι το προσέχουν κι όλας όσο είμαι μέσα. Λέμε τους επαρχιότες κάγκουρες, αλλά εμείς είμαστε χειρότεροι.
Κλαιγόμαστε για την κίνηση αλλά συμπεριφερόμαστε στους μοτοσυκλετιστές σαν σκουπίδια, εχει σφηνωθεί στο μυαλό μας η εικόνα του καμικάζι από κατι παρακμιακές ταινίες του 80 και νομίζουμε οτι όλοι είναι ίδιοι.
Το καλό είναι οτι αυξανόμαστε σαν "είδος" και θα γίνει ασύμφορο για τα μαγαζία να μας αντιμετοπίζουν έτσι. :smokin: :smokin: :smokin:
Το πότε θα γίνει αυτό είναι μια άλλη ιστορία......:bigcry: :bigcry: :bigcry:

dimitris74
27/06/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Όντως όταν ρώτησα στο μαγαζί μου είπαν οτι το πάρκινγκ δεν το ελέγχουν οι ίδιοι αλλά τα λαμόγια οι παρκαδόροι. Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω σε οποιοδήποτε απο αυτά τα μαγαζιά, αν πάω όμως θα γίνει τρελός τσαμπουκάς ή απλά αν το αντιμετοπίσω ψύχραιμα θα τους κάνω σκηνικό με αστυνομία (οχι οτι θα γίνει τίποτα, απλά για το σπάσιμο). Βέβαια φαίνεται και καλή ι ιδέα του φίλου Resistman!!!:evil: :evil:
παρεπιπτωντος να ξέρεις οτι η αστυνομία δεν προκειται να τους κάνει τιποτα μιας και πολλοι αστυνομικοί δουλεύουν σαν παρκαδοροι για εξτρα εισόδημα

zzr2005
27/06/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1

Το καλό είναι οτι αυξανόμαστε σαν "είδος" και θα γίνει ασύμφορο για τα μαγαζία να μας αντιμετοπίζουν έτσι. :smokin: :smokin: :smokin:
Το πότε θα γίνει αυτό είναι μια άλλη ιστορία......:bigcry: :bigcry: :bigcry:

σιγά μην παρακαλάμε το κάθε κ@@λομάγαζο....
όποιος πηγαίνει κάπου σαν πελάτης και ανέχεται να του συμπεριφέρονται σαν μηδενικό είναι άξιος της μοίρας του....
αντί να σου συμπεριφέρονται σαν πασά που τους τα σκας χοντρά σου συμπεριφέρονται σαν τιποτένιο,....
ΕΛΕΟΣ ΡΕ....ΜΕ ΤΑ ΚΑΘΩΣΠΡΕΠΕΙ ΜΑΓΑΖΙΑ....:mad:

σιγά μην πάμε να τους κάνουμε και τσαμπουκά....κρατήστε τους τσαμπουκάδες για εκεί που πραγματικά αξίζουν....

:wave2:

zephyr1
27/06/2007, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eπειδή εχω δουλεψει παρκαδόρος για χρόνια παλαιότερα και οχι περιστασιακά, ειχα και δικό μου παρκινγκ στην παραλία για μια σαιζόν, επίτρεψέ μου να εχω την αποψή μου.
Βέβαια εχουν περάσει αρκετα χρόνια, αλλά τα πράγματα δεν ηταν οπως τα λες.
Και ακόμα θυμάμαι τα πρόσωπα :wave2:
Για παράδειγμα για ενα συγκεκριμένο Renault 5ρι πάντα θα εβρισκα θέση κι ας ηταν τριμπουρδελο και εσβηνε συνέχεια μόνο και μόνο γιατί ο τυπάς ηταν σωστός, ενω υπήρχαν αρκετοί με ακριβά εως πανάκριβα αυτοκίνητα που τα αφηνα εξω.
Ιδίως αυτούς που το έπαιζαν μάγκες....

Η ταρίφα ηταν 500ρικο τότε :wave2:


Καλε παρκαδορε,με παρκαρετε και μενα.:bigcry: